PDA

Виж пълната версия : Отводки



Величков
19.12.2015, 13:58
Здравейте,отдавна следя и чета форума с голям интерес и внимание.Казвам се Боян Величков на 50 години
от Пловдив.
Искам да попитам за отвотки.
Подариха ми два кошера даданблад в не много добро състояние 12 рамкови.
В момента ги ремонтирам.
Смятам да закупя отвотки на 6 рамки даданблад
Моля,да ми кажете какво трябва да съдържат отводките освен пчели?
Мед,пило,нектар и прашец.
Нямам нито една изградена рамка.
Благодаря предварително!

бат тянко
19.12.2015, 16:01
На отводките ще им трябва само сироп. Нови рамки с восъчни основи. На плодниците поне по един магазин. Превантивни мерки за борба с болестите и неприятелите. По малко ровичкане вътре. Успех!

Величков
19.12.2015, 17:00
Благодаря за бързия отговор и доброто пожелание.

212x
19.12.2015, 18:32
...
Моля,да ми кажете какво трябва да съдържат отводките освен пчели?...

Пчелна майка, пило, пило и пак пило. Всяка закупена рамка различна от рамка с пило са зле похарчени пари.

rumenggr
19.12.2015, 18:52
Пчелна майка, пило, пило и пак пило. Всяка закупена рамка различна от рамка с пило са зле похарчени пари.
Точно казано според мен. Бих добавил, питите покрити плътно с пчели.

Bobi-M9598
19.12.2015, 19:04
Здравейте,

Бояне, в Пловдив има много силна пчеларска организация! Потърси ги, и от там можеш да научиш много. Така ще имаш контакти с пчелари от твоя район и ще ти бъде по лесно в намирането на отводки.

Поздрави, Г. Георгиев

tarty
19.12.2015, 19:22
Здравейте,отдавна следя и чета форума с голям интерес и внимание.Казвам се Боян Величков на 50 години
от Пловдив.
Искам да попитам за отвотки.
Подариха ми два кошера даданблад в не много добро състояние 12 рамкови.
В момента ги ремонтирам.
Смятам да закупя отвотки на 6 рамки даданблад
Моля,да ми кажете какво трябва да съдържат отводките освен пчели?
Мед,пило,нектар и прашец.
Нямам нито една изградена рамка.
Благодаря предварително!
Към средата на юни ще продавам голи роеве/само пчелата/,мисля,че това е по добър вариант.

vanHanegem
19.12.2015, 20:23
Към средата на юни ще продавам голи роеве/само пчелата/,мисля,че това е по добър вариант.

Точно за него не е по-добър вариант, но....все пак ориентировъчна цена на голия рой около 10-15 юни?

tarty
19.12.2015, 20:24
Точно за него не е по-добър вариант, но....все пак ориентировъчна цена на голия рой около 10-15 юни?
За теб ще е безплатно.

vanHanegem
19.12.2015, 20:27
За теб ще е безплатно.

Прочетох "ще продавам" и реших да попитам преди да съм те изпратил в "изповедалнята"!

tarty
19.12.2015, 20:34
Прочетох "ще продавам" и реших да попитам преди да съм те изпратил в "изповедалнята"!
Обърках се нещо с израза'гол рой'.Ще продавам пчелни семейства,ако съм жив и здрав дотогава.Та кой в БГ продава отводки,освен майко производителите.Всички продават "малки пчелни семейства".Ааааа забравих,то може и аз да стана такъв производител.Вече има втора такава. :-) :-) :-) :-) :-)

Петър84
19.12.2015, 20:39
Обърках се нещо с израза'гол рой'.Ще продавам пчелни семейства,ако съм жив и здрав дотогава.Та кой в БГ продава отводки,освен майко производителите.Всички продават "малки пчелни семейства".Ааааа забравих,то може и аз да стана такъв производител.Вече има втора такава. :-) :-) :-) :-) :-)Лоша реклама си направи, първо не знаеш какво ще продаваш

tarty
19.12.2015, 20:58
Лоша реклама си направи, първо не знаеш какво ще продаваш
То зависи от клиента.Дали с рамки или без,ако му трябва пчелно семейство ще се договорим за нещо.

boris
20.12.2015, 10:02
Бояне, ако нямаш познати пчелари от Пловдив, аз ще те свържа с някой колега . Вчера се събираха м/у 11 и 12 ч . Между другото аз съм родом от Първомай и сме набори. С каквото мога ще ти помогна. Ако искаш пиши ми на лични. Поздрави от Хасково и успех.

Георги Кръстев
20.12.2015, 10:02
И на мен ми е много интересно каква би била цената за 1кг пчели без майка?

solaris60
20.12.2015, 10:04
И на мен ми е много интересно каква би била цената за 1кг пчели без майка?

Някъде в темите Матеев беше написал цени.

Петър84
20.12.2015, 10:08
Отводките вървят някъде по 20лв рамката,само пчелите без питите колко трябва да струват? Към автора на темата като купува пчели с питите да гледа да не са черни,и да ги гледа с пчелар с практика.

m_pchelari
20.12.2015, 10:13
Аз разсъждавам така. Килограм пчели са 10 000 пчели, за да ги произведеш са ти нужни около 1 килограм поленов заместител, около 15 литра сироп и около 30 дена. Може да се прибави печалба и пропуснати ползи ако не продадеш пчелите а ти носят мед.

-кило поленов заместител - 15 лева
-15 литра сироп - 15 лева
-30 дена - както знаем без пари :bigsmile:

Около 50-60 лева за килограм пчели ми се струва прилична цена и то ако се продават в изгоден момент от годината.

бат тянко
20.12.2015, 10:31
Имаме си тема колеги- Колко струва кило пчели с майка? Четете!

m_pchelari
20.12.2015, 10:47
Имаме си тема колеги- Колко струва кило пчели с майка? Четете!
Въпроса с цената на килограм пчели /без майка/ не мисля, че е бил изясняван. Да не визираш една абсурдно ниска цена която Матеев беше обявил, но не можа да продава пчели на тази цена? Ето някои постове от тази година да си пропомниш.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1886&p=58447&viewfull=1#post58447

Отделно ще продавам и единични пити с пило и пчели, но без майка.

Цена:
ДБ - 25 лв. без ДДС
ЛР - 20 лв. без ДДС

Отделно ще продавам и само пчели по цена 25 лв./kg без ДДС. Пчеларите могат да ги използват за направата на голи роеве (заселване на нови нуклеуси или кошери).

Транспортна опаковка за питите с пило или за голите пчели:
Сандъче от фазер - 5 лева без ДДС.
Нуклеус от фибран: 15 лв. без ДДС.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1886&p=61739&viewfull=1#post61739

Е то си беше ясно, че няма как да се продадат кило пчели за 25 лева особено на пролет. Като се има предвид колко са разходите за пролетните пчели те си излизат направо златни.
Калкулирайте риска по презимуване, риска за оцеляване на майката, риска за хубаво време, парите за питки, парите за инв. сироп, лекарства, лентички, разходите за охрана и кажете вие за колко пари ще продадете кило пчели до 31 май.
Към 10 юли ако стане ясно, че слънчогледовата паша се компрометира може и да струват 25 лева килото, ама тогава никой няма да ги иска.

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1886&p=61745&viewfull=1#post61745

Матеев е много силен в математиката и не беше ясно, че не си е направил сметката. Аз бях един от първите заявили 50 кг. ама явно ще си ги правя сам.
Колкото до това на колко аз калкулирам пролетните пчели няма никакво значение в случая защото цената не съм я предложил аз.
Абсолютно несериозно е да претендираш, че си създал компютърен модел на пчелното семейство ( абсолютна глупост) и да не можеш да пресметнеш колко ти струват един кг. пчели. До колкото си спомням се калкулираше и цена за отводка по някакъв супер научен подход. Абе нямам думи. Добре че другата седмица хващам гората.

Интересно ми е за догодина Матеев каква цена би обявил за килограм пчели, но реална на която наистина биха се продавали пчели. Мисля, че интереса ще е добър.

ves
20.12.2015, 10:50
Здравейте,отдавна следя и чета форума с голям интерес и внимание.Казвам се Боян Величков на 50 години
от Пловдив.
Искам да попитам за отвотки.
Подариха ми два кошера даданблад в не много добро състояние 12 рамкови.
В момента ги ремонтирам.
Смятам да закупя отвотки на 6 рамки даданблад
Моля,да ми кажете какво трябва да съдържат отводките освен пчели?
Мед,пило,нектар и прашец.
Нямам нито една изградена рамка.
Благодаря предварително!
Привет, колега! Имам един познат пчелар от Пазарджик. До сега само от него съм купувал отводки и съм доволен. Ако имаш желание пиши ми на лични да ти дам телефон да говориш с него. Мисълта ми е щом си новобранец, може да се пазариш с него да ти докара отводките направо до пчелина и той да ти ги прехвърли в кошерите. Така ще научиш някои неща от него. Човека обича да споделя знанията си.

Величков
28.12.2015, 18:26
Привет, колега! Имам един познат пчелар от Пазарджик. До сега само от него съм купувал отводки и съм доволен. Ако имаш желание пиши ми на лични да ти дам телефон да говориш с него. Мисълта ми е щом си новобранец, може да се пазариш с него да ти докара отводките направо до пчелина и той да ти ги прехвърли в кошерите. Така ще научиш някои неща от него. Човека обича да споделя знанията си.

Благодаря за контакта.Човека наистина обяснява всичко каквото го попиташ.
Поръчах си отводки на 6 рамки.

Георги 1974
01.04.2016, 14:45
Април месец е идеалното време за закупуване на силно пчелно семейство по избор от пчелин (за човек който разбира малко от пчели), но никой не би продал от силните си пчелни семейства април месец (ако разбира малко от пчели освен ако не е на зор).

Георги 1974
01.04.2016, 14:56
Аз един път купих отводки на сляпо Януари месец и понеже беше под нулата ги сложих при парното котле та ако има паднали от кълбото да могат да се стоплят и качат. Слизам на другата сутрин да запаля парното да пуша една цигара и да си изпия кафето та слизам и щеше да ми падне фаса от устата на единия кошер се отворила прелката и цялото мазе пълно с пчели. Е пих кафе с жужащи пчели около мен голяма тръпка бе.

nikolai_kn1979
01.04.2016, 15:55
Аз си взех отводките месец май 2015г,Беше ми интересно защо в пчеларския магазин не можаха да ми продадат такива преди месец юни и се наложи да купувам от местен пчелар.Казах му на човека че понятие си нямам от пчели и се надявам да не ме е излъгал нещо.Сега ми е странно защо единия кошер е много по силен от другия може би 4 пъти .Въпроса ми е дали да не прехвърля малко пило от силния в слабия.Сигурно разбрахте че имам само 2 кошера но не искам да ги увеличавам преди да понатрупам малко опит

ves
01.04.2016, 16:16
Аз си взех отводките месец май 2015г,Беше ми интересно защо в пчеларския магазин не можаха да ми продадат такива преди месец юни и се наложи да купувам от местен пчелар.Казах му на човека че понятие си нямам от пчели и се надявам да не ме е излъгал нещо.Сега ми е странно защо единия кошер е много по силен от другия може би 4 пъти .Въпроса ми е дали да не прехвърля малко пило от силния в слабия.Сигурно разбрахте че имам само 2 кошера но не искам да ги увеличавам преди да понатрупам малко опит
Ако прехвърлиш пило и ги изравниш по сила, едва ли ще изкараш повече мед сумарно. Нали знаеш правилото на Фарар?

nikolai_kn1979
01.04.2016, 16:56
Правилото на Фарар не.Чел съм нещо но доколкото разбрах става въпрос за много корпусни кошери ,а на мене в магазина ми дадоха дадан блат че били за новобранци.

бат тянко
01.04.2016, 17:24
Ами двете ти ръце равни ли са по сила? Слабото нека си остане такова. На него можеш да му слагаш прашец и мед от силното. А на силното магазини и основи, да се изявява.

Георги 1974
01.04.2016, 17:54
Аз си взех отводките месец май 2015г,Беше ми интересно защо в пчеларския магазин не можаха да ми продадат такива преди месец юни и се наложи да купувам от местен пчелар.Казах му на човека че понятие си нямам от пчели и се надявам да не ме е излъгал нещо.Сега ми е странно защо единия кошер е много по силен от другия може би 4 пъти .Въпроса ми е дали да не прехвърля малко пило от силния в слабия.Сигурно разбрахте че имам само 2 кошера но не искам да ги увеличавам преди да понатрупам малко опит

Изравняването и подсилването, това са съвършенно различни методи.
Преди и аз ги бърках тези 2 понятия пчелите ако влезат в главната паша с малко на брой пчели правят пило а не мед.
Прочети колко пило и пчели ти трябват 1 месец преди пашата питай пчеларите при теб кога е тя и се ориентирай. Това е един от най тънките моменти в пчеларството щото ако е много силен може и да се изрой и пак няма мед.
Но тук в този форум от хора практици получих съвет (не както по някой книги) от силен на слаб не давай (ако слабоста се дължи например на стара майка и др. знайни и незнайни обстоятелства) или прецакваш силния или нищо не правиш стига силния да не е много силен.

Mateev
03.04.2016, 14:49
Аз си взех отводките месец май 2015г,Беше ми интересно защо в пчеларския магазин не можаха да ми продадат такива преди месец юни и се наложи да купувам от местен пчелар.Казах му на човека че понятие си нямам от пчели и се надявам да не ме е излъгал нещо.Сега ми е странно защо единия кошер е много по силен от другия може би 4 пъти .Въпроса ми е дали да не прехвърля малко пило от силния в слабия.Сигурно разбрахте че имам само 2 кошера но не искам да ги увеличавам преди да понатрупам малко опит

По това време на годината едно семейство може да е слабо по 2 причини:
1. Кекава майка, която снася малко на брой яйца
2. Хубава майка, но малко на брой презимували пчели поради 100 различни причини

Всички знаят, че дори и една майка да е много добра и да иска да снася по много яйца, тя не може да се реализира, когато в кошера има малко пчели. Пчелите се грижат само за толкова пило, за колкото могат да насмогнат. Излишните яйца или ларви се изяждат. Преди да избързваме да вземем окончателно решение за съдбата на някое слабо семейство, първо трябва да си изясним дали майката е хубава (може да снася много) или не. И единствения начин да си изясним това е да дадем на слабото семейство още пчели, за да видим дали майката ще се разгърне с пълната си сила.

Има два начина за даване на още пчели:
1. Даване на пити с люпеще се пило (безопасен метод)
2. Размяна на местата на слаб и силен кошер, при което много от летящите пчели от силния кошер ще налетят на слабия (опасен метод, защото има опасност старите чужди пчели да убият майката на слабия кошер)

Ако след направата на този тест (с даването на още пчели) майката все още се представя слабо и снася малко, тогава вече няма какво да я съжалявате. При пръв удобен случай я сменете, ако не искате да загубите сезона.

Mateev
03.04.2016, 15:01
Относно това колко може да е разликата между едно силно и едно слабо семейство - имам конкретни статистически данни от преди 3 дена. Във връзка с развъдната дейност направих подробни изследвания на 1 пчелин и записах резултатите. Също така снимах всяка една пита на всеки един кошер, но това вече са подробности.

Ето статистика за силата на семействата по това време на годината, преценена по броя на междурамията, запълнени с пчели:

17 междурамия - 1
15 междурамия - 1
14 междурамия - 2
13 междурамия - 5
12 междурамия - 6
11 междурамия - 4
10 междурамия - 34
09 междурамия - 29
08 междурамия - 24
07 междурамия - 15
06 междурамия - 10
05 междурамия - 3
04 междурамия - 3
03 междурамия - 2

Ясно се вижда, че между най-слабото и най-силното семейство разликата може да е 5-6 пъти, и това е нормално. Важното е какво е средното положение, и при мене то е 9-10 междурамия с пчели. Иначе си имам лидер със 17 междурамия :yahoo:, но си имам и няколко кранти с по 3-4 междурамия. :tres: