PDA

Виж пълната версия : Парцел от горски фонд за пчелин



agro
16.12.2015, 22:57
Здравейте, знае ли някой какъв е реда за ползване на парцел от държавен горски фонд за пчелин? Плаща ли се, ако да - от какъв порядък е наемната цена? Има ли значение дали си регистриран като земеделски производител, дали имаш регистриран пчелин или тепърва ще се създава такъв на парцела, за който се кандидатства? Какви права на застрояване има - ограда, леки постройки, ток, вода и т.н.? По кой закон се прокарват комуникации и се правят постройки? Питам, защото имота ми граничи с незалесен горски фонд и лесно бих си направил пчелина в съседство.

borislav aleksandrov
17.12.2015, 00:25
трябва си рег. като ЗП, рег. пчелин, минимум 10 броя, подаваш заявление съгласно чл. 69, ал. 3, издаването на акта би трябвало да е готов за 1 ден (така е по закон), наем няма когато става дума за Акт за учредяване на безвъзмездно ползване, ограда задължително, леки преместваеми постройки също но трябва да попиташ или да видиш съответния закон.... общо взето това е

Aranis
17.12.2015, 10:25
Колега Александров, сигурен ли си, че трябва да е регистриран като ЗП? Защото аз не откривам такова изискване в "Закон за горите", а само да има регистриран пчелин по чл.8 от Закона за пчеларство и над 10 кошера. Питам не с цел заяждане, а за изясняване на практическата обстановка в държавната администрация, защото често се случва да има разминаване м/у написано и действителност :).

Чл. 70. (1) За учредяване право на ползване върху поземлени имоти в горски територии се подава заявление по образец до:

.......

(5) За учредяване право на ползване върху поземлени имоти в горски територии за устройване на постоянни пчелини по смисъла на Закона за пчеларството собственикът на пчелина подава заявление до лицата по чл. 69, ал. 3. Към заявлението се прилагат доказателства, че заявителят е вписан в регистъра по чл. 8 от Закона за пчеларството и е собственик на постоянен пчелин с над 10 пчелни семейства.
(6) За настаняване или преместване на временен пчелин по смисъла на Закона за пчеларството не се учредява право на ползване върху поземлени имоти в горски територии по реда на ал. 5, а се издава разрешение от лицата по чл. 69, ал. 3.
(7) Актът за учредяване право на ползване по ал. 5 и разрешението по ал. 6 се издават в деня на подаване на заявлението.

borislav aleksandrov
17.12.2015, 11:36
Определено има разминавания между написано и действителност всяка служба си има собствено виждане и тълкуване на това какви документи се искат. Затова е най-добре да се пита в съответното ДГС.

koragroup
17.12.2015, 12:06
Наистина трябва да се пита в Горското.

При мен не искат рег. като ЗП, но пък искат бележка от кмета, че ще регистрираш пчелин с определен капацитет.

Едва ли може ток и вода, защото ти нямаш договор с Горското, а разрешително за ползване, а то се подновява всяка година!

галин
17.12.2015, 13:37
И скица на парцела искат от лицензирана фирма, а за разрешителното ми искаха само регистрацията на животновъдния обект.

Ивайло Георгиев - ingivo
17.12.2015, 13:47
Учреденото право на ползване е безсрочно и се прекратява само в случеите по чл. 11 от ЗП !!!
Чл. 11. (1) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) Пчелните семейства могат да се настаняват върху земеделски земи, горски територии, собственост на държавата, общините, физически и юридически лица, както и в урегулирани поземлени имоти.
(2) За устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства държавата или общините могат да учредяват право на ползване.
(3) Правото на ползване се прекратява:
1. в случай че лицето, в полза на което е учредено, преустанови отглеждането на пчелните семейства;
2. със смъртта на лицето, съответно прекратяването на юридическото лице, в полза на което е учредено; в този случай правото на ползване се учредява в полза на наследниците, съответно правоприемниците, които продължават отглеждането на пчелните семейства, или на лицето, придобило собствеността върху тях.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 19 от 2011 г., в сила от 09.04.2011 г.) Когато общината продава земи - частна общинска собственост, които са ползвани за пчелини над 20 години и върху които и в момента се отглеждат над 10 пчелни семейства, собственикът на пчелина има право да закупи при равни други условия ползваните от него земеделски земи или горски територии в размер не по-малко от 3 декара - за ниви, 2 декара - за ливади, и 1 декар - за овощни градини и гори.

Република България е разделена на 4 държавни горски предприятия . Лошото е действително че всяко от тях тълкува различно нещата .

галин
17.12.2015, 15:23
На мен ми издадоха разрешително за срок от 6 години.

agro
17.12.2015, 18:55
Много благодаря на всички, отзовали се на питането ми. Събраната информация ми е напълно достатъчна засега. Разбрах следното: ако регистрирам пчелин с над 10 кошера някъде, напр. в моя имот, след това мога да кандидатствам пред местното ДГС за учредяване право на ползване върху парцел от държавен горски фонд и да преместя кошерите там. Не могат да ми откажат, ползването е безвъзмездно, имам право да го оградя и да построя леки постройки. Не знам още имам ли право да прокарам ток и вода от съседния мой имот до наетия.
Изглежда лесно, но ще видим. Всъщност ми се искаше да кандидатствам за парцела преди регистрирането на пчелина, за да го регистрирам направо на въпросния парцел, но...

Максим Тодоров
17.12.2015, 20:58
Във Варна горското нети иска нищо.Издава ти документ за поставяне на определен брой кошери за срок от една година .С този документ можеш да регистрираж животновъден обект а с него слет това ако искаш може да си з.п.

koragroup
17.12.2015, 21:20
Много благодаря на всички, отзовали се на питането ми. Събраната информация ми е напълно достатъчна засега. Разбрах следното: ако регистрирам пчелин с над 10 кошера някъде, напр. в моя имот, след това мога да кандидатствам пред местното ДГС за учредяване право на ползване върху парцел от държавен горски фонд и да преместя кошерите там. Не могат да ми откажат, ползването е безвъзмездно, имам право да го оградя и да построя леки постройки. Не знам още имам ли право да прокарам ток и вода от съседния мой имот до наетия.
Изглежда лесно, но ще видим. Всъщност ми се искаше да кандидатствам за парцела преди регистрирането на пчелина, за да го регистрирам направо на въпросния парцел, но...


Май почти нищо не си разбрал...
Виж Максим какво ти е написал, като начало...(нищо че е неграмотно), а ако си попълниш всичката информация в профила, колеги от твоя регион ще ти дадат конкретни съвети!

agro
17.12.2015, 22:40
Аз се броя към Габровското горско, та ще го проверявам тепърва. Максим не знам къде е, близо ми е, вероятно също е към Габрово. Не пиша нищо в профила си, защото още няма какво да напиша, освен, че си направих празни нови 21 кошера и тази пролет ще ги дам на професионалист да ги "напълни".

agro
17.12.2015, 22:52
Да допълня - имам избор между два мои имота - в Силистра и в Дряново. И двата са до гората и граничат с незалесен парцел горски фонд. Още не съм решил къде да е бъдещия пчелин. И двата са до гора с акации, ливади и вода. Затова още нищо не мога да кажа и току само подпитвам това- онова.

Aranis
18.12.2015, 10:20
До колкото си спомням можеш предварително да вземеш (запазиш) номер на пчелин от БАБХ (първата стъпка от регистрацията на пчелин) и на база на този номер да поискаш от горското земя за разполагането му на общинска територия. За съжаление не може да ти се отговори еднозначно на този въпрос, защото в държавната администрация всеки е шеф и иска различни документи. Дори някой да е минал по твоя път не е гаранция, че на теб няма да ти поискат нещо друго :). За това вдигаш се и на място. Общо взето, въпреки че е ходене по мъките и загуба на време, служителите ще ти казват стъпка по стъпка какво да направиш и къде да отидеш след това. Така че освободи си време, въоръжи се с търпение и действай :)

Юрий Цветков
21.12.2015, 09:39
Да допълня - имам избор между два мои имота - в Силистра и в Дряново. И двата са до гората и граничат с незалесен парцел горски фонд. Още не съм решил къде да е бъдещия пчелин. И двата са до гора с акации, ливади и вода. Затова още нищо не мога да кажа и току само подпитвам това- онова.
Без да се замислям и за секунда, ще избера имота в Силистра.

agro
26.12.2015, 10:40
Благодаря за съветите. След новогодишните празници ще проуча правилата на институциите из региона и ще постна наученото. Честита Коледа и весела Нова Година на всички.

agro
08.04.2016, 22:05
Стана! Първо в горското за разрешение за настаняване. Това се оказа възлов документ, защото в БАБХ искат нотариален акт, договор за наем или каквото там основание за ползване на терена има. После договор с местния ветеринар, заверен дневник на пчелина, след това подаване на заявление за регистрация в БАБХ. Първоначално съм регистрирал пчелина с 0 семейства. Тази регистрация също се оказа важна, защото докарването на семействата /кошерите/ е легално само с превозен документ от ветеринарния доктор на пчелина, от който тръгват. В него трябва да пише в кой регистриран пчелин отиват. Сега, при вече настанени семейства, отивам да регистрирам бройката им в БАБХ. След това ще си направя регистрация като ЗП, после в общината и накрая при кмета. Като мина по цялата пътека, пак ще пиша как е станало. Поне разбрах, че не съм алергичен, понеже местенето бе съпроводено със здраво нажилване поради липса на подходяща екипировка. За първи път през живота си отварям кошер, а се наложи самостоятелно да прехвърля 20 семейства от стар в нов кошер, да ги транспортирам 100 км и да ги настаня на новото място. Имаше тежки думи и за "майката", и за "лелята", и за каквито роднини на пчелите още се сетите. Подутото изчезва за три денонощия /това от личен опит/, настроението се връща веднага, щом погледнете строените кошери. По-нататък ще пусна снимки на новопоявилия се пчелин.
P.S. Вярно ли е, че ракията е противоотрова, че днеска слагах рамки за градеж и като окъснях, пак ме нажилиха?

dankov64
12.04.2016, 07:32
Аз от вчера съм с акт за ползване на пчелин в горски фонд за 7 години. След като 5 г. ползвам мястото с едногодишни разрешителни,не знам защо реших да си усложнявам живота.
Първо си изваждаш скица, после от земеделската служба я пращат в София за отделяне на парцела, след което я носиш в ДГС. Всичко 1месец бягане и 230лв. зависи от скицата.
Нямам на идея какви са плюсовете. На едногодишното разрешително пишеше временен, а на това постоянен. От горското ми казаха, че максималния срок е 10год. след като из текът си подаваш молба и ти удължават срока пак до 10г.
Това е като иНформация от мен.

А за ракията (алкохола) си е вярно. Аз бях алергичен, два пъти в болницата и след като и там щяха да ме уморят, една година внимателно работих. През 2-3 дена с пинсет по една пчела на не болезнено място. След това като ме нахапят се обривах, държах се за шишето с ракията. След 6-7 та година няма подуване.

jdrumev
12.04.2016, 18:08
Аз от вчера съм с акт за ползване на пчелин в горски фонд за 7 години. След като 5 г. ползвам мястото с едногодишни разрешителни,не знам защо реших да си усложнявам живота.
Първо си изваждаш скица, после от земеделската служба я пращат в София за отделяне на парцела, след което я носиш в ДГС. Всичко 1месец бягане и 230лв. зависи от скицата.
Нямам на идея какви са плюсовете. На едногодишното разрешително пишеше временен, а на това постоянен. От горското ми казаха, че максималния срок е 10год. след като из текът си подаваш молба и ти удължават срока пак до 10г.
Това е като иНформация от мен.

А за ракията (алкохола) си е вярно. Аз бях алергичен, два пъти в болницата и след като и там щяха да ме уморят, една година внимателно работих. През 2-3 дена с пинсет по една пчела на не болезнено място. След това като ме нахапят се обривах, държах се за шишето с ракията. След 6-7 та година няма подуване.
това е много добра информация но имали ограничение за гората колко декара

borislav aleksandrov
12.04.2016, 20:24
....
Нямам на идея какви са плюсовете. На едногодишното разрешително пишеше временен, а на това постоянен. .....

Като плюсове - имаш вече право на ограда, леки постройки (без монолитно строителство), докато имаш 10 пчелни семейства на мястото - то мястото може да се каже че е твое, имаш и предимство ако някога решат да го продават то можеш да си го закупиш без търг и т.н. общо взето е това


това е много добра информация но имали ограничение за гората колко декара

зависи как изчисляват колко кв.м се падат на пчелно семейство, от самото горско, и къде искаш да е :)

jdrumev
12.04.2016, 20:33
Като плюсове - имаш вече право на ограда, леки постройки (без монолитно строителство), докато имаш 10 пчелни семейства на мястото - то мястото може да се каже че е твое, имаш и предимство ако някога решат да го продават то можеш да си го закупиш без търг и т.н. общо взето е това



зависи как изчисляват колко кв.м се падат на пчелно семейство, от самото горско, и къде искаш да е :)


благодаря боре ще проверя

dankov64
13.04.2016, 05:51
[QUOTE=borislav aleksandrov;92205]Като плюсове - имаш вече право на ограда, леки постройки (без монолитно строителство), докато имаш 10 пчелни семейства на мястото - то мястото може да се каже че е твое, имаш и предимство ако някога решат да го продават то можеш да си го закупиш без търг и т.н. общо взето е това
Благодаря за информацията, то аз ограда си имах и преди това, постройките са фургони.
Мисълта ми да го регистрирам като постоянен е да имам някакъв по сериозен документ- скица. Недай си боже хвана някой мургав и той вземе та се гътне. Иди доказвай в съда че си го гътнал на твоя територия, а не в гората.:laughing::mad:
Друго, мисля да слагам табела частна собственост, не влизай, биологична опасност. А това последното съм го измислил и ще е съвсем реално.

agro
15.04.2016, 16:45
Може ли малко по-подробно за стъпките при изваждане на скицата? На мен за едногодишното не ми се наложи, но съм решил да извадя поне 10-годишно разрешение.

dankov64
16.04.2016, 07:35
Може ли малко по-подробно за стъпките при изваждане на скицата? На мен за едногодишното не ми се наложи, но съм решил да извадя поне 10-годишно разрешение.



Първо в горското, издават заповед ( не се сещам какво точно пишеше от горе) към земеделската служба за отделяне на парцела. След това скица, на мен ми препоръчаха техника от земеделската служба, той идва на пчелина и взима координати от спътник. Изготвя ти на диск координатите и ги представящ в земеделската служба. От там ги пращат в София за обособяване на парцела и изготвяне на скицата, всичко една седмица. След това носиш скицата в горското и ти издават заповед.

agro
16.04.2016, 21:26
Благодаря колега!

rado72
02.05.2016, 10:13
Нашето семейство до 1992 имаше пчели,после баща ми ги продаде.От февруари тази година реших да се занимавам отново.Регистрирах се с двора в село като ЗП,после отидох в общината,да питам за свободи места.Това което е пасище ,не става за пчелин,но имаше свободна изоставена земя,която играх на търг,и сега съм горд собственик на пчелин ,под наем за 10 год.Миналата седмица в сряда пуснах молба до БАБХ за регистрация ,и определяне на капацитета на пчелина и в четвъртък изпратиха ветеринар да го види,всичко е готово,тази седмица ще си взема регистрацията.Кошерите ги купих на 1 км от комина на Нефтозавода,и бяха полуумрели,предния ден ги прегледахме с едно момче,и увихме със стреч,като оставихме само прелките свободни.В 5и 30 сутрината на другия ден ги доувихме като затворихме входовете и ги пренесохме.В момента са огън ,родиха се тея пчелички.Това е моят път по регистрацията,с горското не съм се занимнавал

Емко
02.05.2016, 20:50
предполагам за всяка община цените са различни , но как варират доло горе ? На км2 на декар ли как се плаща . От тази година започнах с 2-3 кошерчета ,вече са 6 и за момента са в двора ми в къщи . Догодина мисля да се поинтерсувам какви са условията в нашият край за такова местенце.
Благодаря предварително.

rado72
13.05.2016, 07:34
за 2.5 дка-18 лв на година

Емко
14.05.2016, 15:55
много благодаря!

Ivailo Palov
22.01.2017, 20:55
аз плащам по 6 лв на година .става въпрос за горски фонд!

petrov_
25.01.2017, 16:06
аз плащам по 6 лв на година .става въпрос за горски фонд!
Това на декар ли е

Искрен Мутафов
25.01.2017, 23:03
аз плащам по 6 лв на година .става въпрос за горски фонд!


Това на декар ли е

При нас(в русенско) това е цена на парцил, независимо колко е голям, но това е с учредено право за ползване(или нещо подобно година за година). Ако ти е договора за по-дълъг период искат ти 60лв за административни услуги по договора, иначе договора е безвъзмезден...

kuline
25.01.2017, 23:10
Да поправя - правото на ползване в горски фонд е безвъзмездно, независимо от срока!

Искрен Мутафов
25.01.2017, 23:27
Да поправя - правото на ползване в горски фонд е безвъзмездно, независимо от срока!

Да, така е - безвъзмездно е на хартия и по договор, но на практика ти взимат въпросните такси за "административно обслужване", а не като наем.

kuline
25.01.2017, 23:33
Изказах мнението си, защото имам опита. Едно е да наемеш за пчелин - да речем "мери и паши", за която освен административните такси, заплащаш и наем, съвсем друго е ако пчелина е в горска територия. Там, заплащаш само административни такси, без наемна цена по договора. Разликата в парично изражение голяма! ;)

zapstojan
25.01.2017, 23:36
Изказах мнението си, защото имам опита. Едно е да наемеш за пчелин - да речем "мери и паши", за която освен административните такси, заплащаш и наем, съвсем друго е ако пчелина е в горска територия. Там, заплащаш само административни такси, без наемна цена по договора. Разликата в парично изражение голяма! ;)

При договор за 10г., административните такси еднократно ли се плащат или всяка година?

Искрен Мутафов
25.01.2017, 23:41
Изказах мнението си, защото имам опита. Едно е да наемеш за пчелин - да речем "мери и паши", за която освен административните такси, заплащаш и наем, съвсем друго е ако пчелина е в горска територия. Там, заплащаш само административни такси, без наемна цена по договора. Разликата в парично изражение голяма! ;)

А, аз не знам как е при "мери и паши" или пасища, всичките ми пчелини(които не са на лична земя) са на горса територия.


При договор за 10г., административните такси еднократно ли се плащат или всяка година?

Ежегодно ти ги "търсят"...

kuline
25.01.2017, 23:50
При договор за 10г., административните такси еднократно ли се плащат или всяка година?

Под административни такси, имам предвид такси, за административни услуги и тем подобни, т.е. копиране на договор, заверката му в съда по вписванията, заплащане на геодезическа фирма и редица документи, които са необходими - те се заплащат ЕДНОКРАТНО!
ПП Не е спазена хронологията.

gaikata1982
01.03.2017, 06:21
Пуснал съм дукомента за взимане на място от горското и вчера ми звънаха от горското да подпиша договор за ползване и го изпращат в София в министерството на земеделието и горите .И от София щели да ми се обадят да отида да подпиша официално договора в министерството! Такъв ли е редът ?Да пише който сее сблъсквал!

agro
01.03.2017, 23:10
Според закона не е така. Ама знае ли човек? Според "указания, съгласно писмо с рег. индекс 91-1537/07.07.2016 г. на министъра на земеделието" по въпроса, има набор от документи, които, ако ги представиш, трябва от съответното държавно горско предприятие едва ли не същия ден да ти дадат разрешение. Явно обаче са се усетили, че режима е прекалено либерален и сигурно има нови указания. Друг е въпроса, че набора от документи в цитираното указание е проблематичен. Два от документите са от местното кметство, с единия то трябва да удостовери, че в радиус от 2,5 км няма друг пчелин с над 50 кошера, съгласно закона за пчеларството. Да, ама кмета се дърпа и казва, че при него няма такава информация и той няма как да даде такъв документ. Няма и как да има такава информация, защото регистрирането на пчелин става в БАБХ и там се намира информацията, а не в кметството. Изобщо, бъркотията е пълна.

галин
02.03.2017, 07:50
Според закона не е така. Ама знае ли човек? Според "указания, съгласно писмо с рег. индекс 91-1537/07.07.2016 г. на министъра на земеделието" по въпроса, има набор от документи, които, ако ги представиш, трябва от съответното държавно горско предприятие едва ли не същия ден да ти дадат разрешение. Явно обаче са се усетили, че режима е прекалено либерален и сигурно има нови указания. Друг е въпроса, че набора от документи в цитираното указание е проблематичен. Два от документите са от местното кметство, с единия то трябва да удостовери, че в радиус от 2,5 км няма друг пчелин с над 50 кошера, съгласно закона за пчеларството. Да, ама кмета се дърпа и казва, че при него няма такава информация и той няма как да даде такъв документ. Няма и как да има такава информация, защото регистрирането на пчелин става в БАБХ и там се намира информацията, а не в кметството. Изобщо, бъркотията е пълна.

По принцип всеки собственик на животновъден обект преди да стигне до БАБХ първо трябва да декларира пред кмета какво ще има в този животновъден обект!
Друг е въпроса колко са регистрирани и колко не, но за регистрация легалните са важни.

koragroup
02.03.2017, 08:20
Написаното по-горе не е съвсем вярно. След като събереш документите, местния шеф на горското дава становище може ли да се даде право на ползване, според лесотехническите планове за парцела (ако е планувана сеч - парцел нанай). Държавата в лицето на ИАГ дава разрешението, затова документите + становището се изпращат там и те подготвят договора. И мен се опитаха да ме разходят до София за четири подписа, ама някак ги склоних да свършим работата с куриери (за моя сметка естествено). Не знам кое му е либерално на режима, след като процедурата отнема 6 месеца. За таксите, на мен не ми взеха нищо. Какви са тези такси за обслужване? Според кой ценоразпис и коя наредба?
Относно кметството. Кметовете на малки населени места са длъжни да водят регистър на пчелните семейства не само в рамките на самото село, но и на цялото землище на селото - та затова трябва да знае кой пчелин къде се намира. Кмета следи за спазване на закона за пчеларство (както и за всички други закони), като например отстояния на кошерите от оградата на комшията, отстояния от обществени сгради и т.н.
Относно документите които се искат от кмета - те са пълен оксиморон (безмислица). Единият е точно, че са спазени отстоянията от по-горе, а ти искаш парцел в гората. Там комшиите и училищата са "на всеки метър", явно. Вторият документ е наистина, че няма друг пчелин на разстояние еди колко си километра, НО в случаите, че няма достатъчно налична паша. А кмета от къде да знае какво е паша за пчелите и колко ще им е достатъчно?
Всичко написано по-горе е от опит.

А иначе самата процедура е изсмукана от пръстите на някое невежо бюрократче, което има мислене от типа "ей ся ши ти покажа как няма да стане..." Добре, че по местните администрации и служби, където хората се виждат очи в очи, все по-често служителите гледат да ти свършат работа, дори с компромиси. Ако не им влезеш с рогата, разбира се.

Ивайло Георгиев - ingivo
02.03.2017, 09:36
Получава се следното : И аз имам пробелм с "горското" . Искам терен от горският фонд за постоянен пчелин като правното основание за ползавнето да е съобразно Закона за пчеларството УЧРЕДЕНО ППРАВО НА ПОЛЗВАНЕ и то безвъзмездно . Те ми предлагат да подписваме някъкъв договор в който една от многото тъпи клаузи е че не мога да слагам заграждение . Е как ще си регистрирам пчелина който трябва да има ограда ? Аз не искам договор !!! Искам учредено право на ползване . И те така . Не става . Писъл съм по въпроса и до обуцмана никъкъв отговор и от там . Не знам . Явно си трябва жалба до съда .

koragroup
02.03.2017, 09:45
Получава се следното : И аз имам пробелм с "горското" . Искам терен от горският фонд за постоянен пчелин като правното основание за ползавнето да е съобразно Закона за пчеларството УЧРЕДЕНО ППРАВО НА ПОЛЗВАНЕ и то безвъзмездно . Те ми предлагат да подписваме някъкъв договор в който една от многото тъпи клаузи е че не мога да слагам заграждение . Е как ще си регистрирам пчелина който трябва да има ограда ? Аз не искам договор !!! Искам учредено право на ползване . И те така . Не става . Писъл съм по въпроса и до обуцмана никъкъв отговор и от там . Не знам . Явно си трябва жалба до съда .

Моят съвет е "недей с рогите". Обясни им че знаеш колко е гадна процедурата, но че "тяхното" министерство ти иска въпросния документ. Покажи им примерен такъв документ и ги питай защо не искат да ти съдействат. После пиши до прекия им началник и т.н.

agro
02.03.2017, 22:22
Кметството, където съм, не е и чувало, че трябва да води регистър на постоянните, че и на временните пчелини съгласно закона за пчеларството. Казвам им аз, че го пише в закона, показвам го, ама глас в пустиня. Документите ще си ги подам в главното управление на съответното държавно горско предприятие, пък те да ги пращат на местното по служебен път, ако искат. В указанията пише: "акта за учредяване правото на ползване се издава в деня на подаване на заявлението", съдържа и: "текст, съгласно който актът се съобщава и подлежи на обжалване по реда на АПК". След този срок на обжалване акта влиза в сила и отива в ИАГ за подписване на договор. Прилага се и "скица-проект на площта от кадастралната карта". Тръгнал съм по пътеката, ще пиша за резултата.

borislav aleksandrov
08.03.2017, 09:29
УКАЗАНИЯ
съгласно писмо с рег. индекс 91-1537/07.07.2016 г. на министъра на земеделието и храните за учредяване право на ползване върху поземлени имоти в горски територии – държавна собственост, за устройване на постоянни пчелини по смисъла на Закона за пчеларството

1. За учредяване право на ползване върху поземлени имоти в горски територии – държавна собственост, за устройване на постоянни пчелини по смисъла на Закона за пчеларството, собственикът на пчелина подава заявление до директора на съответното държавното предприятие по чл. 163 от Закона за горите или до оправомощено от него длъжностно лице.
2. Заявлението трябва да съдържа информация за:
- собственика на пчелните семейства (трите имена на физическото лице или наименование на ЮЛ; ЕГН/ ЕИК; постоянен адрес; адрес за кореспонденция и телефон за връзка);
- горската територия, за която се иска учредяване право на ползване (землището на населеното място, местност, отдел и подотдел и при възможност номер на имота);
- размера на площта, върху която се иска да се учреди право на ползване (точна площ в кв.м.);
- срока, за който се иска учредяване на правото на ползване.
- регистрационния номер на пчелина и на животновъдния обект;
- броя на пчелните семейства.
3. Към заявлението по т. 2 следва да се прилагат:
- доказателства за регистрацията на пчелина по чл. 8 от Закона за пчеларството;
- доказателства, че заявителят е собственик на постоянен пчелин с над десет пчелни семейства;
- документ, издаден от кметството по местонахождението на пчелина, удостоверяващ, че не е налице обстоятелството по чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за пчеларството, с изключение на случаите по чл. 13, ал. 2 от същия закон;
- документ, издаден от БАБХ, удостоверяващ, че не е налице обстоятелството по чл. 13, ал. 1, т. 3 от Закона за пчеларството;
- документ, издаден от кметството по местонахождението на пчелина, удостоверяващ, че са изпълнени изискванията на чл. 13, ал. 1, т. 2 от Закона за пчеларството.
4. Заявления, които не съдържат информацията по т. 2 и документите по т. 3 се връщат в цялост, с указания за отстраняване на пропуските.
5. Преди издаване на акта за учредяване н правото на ползване, лицето по чл. 69, ал. 3, т. 1 от Закона за горите извършва служебна проверка за липсата на обстоятелствата по чл. 15 от Закона за пчеларството, както и дали за заявения имот има учредени вещни права или започната процедура за промяна на предназначението му, или за промяна на собствеността.
6. Актът за учредяване правото на ползване се издава в деня на подаване на заявлението и следва да съдържа най-малко следното:
- наименование на органа, който го издава;
- номер и дата на издаване;
- индивидуализация на лицето - носител на правата по акта;
- номер на регистрирания пчелин и номер на животновъдния обект;
- срокът, за който се учредява правото на ползване;
- индивидуализация на имота;
- текст, съгласно който върху площта не се разрешава извършването на дейности, представляващи строителство по смисъла на ЗУТ;
- текст, съгласно който актът се съобщава и подлежи на обжалване по реда на АПК.
7. Индивидуализацията на имота може да се направи като се определи площта, местоположението в имота, граници, съседи и т.н., чрез извадка от горскостопанската карта с нанесено местоположение на пчелина или скица на имота, или скица-проект на площта от кадастралната карта или от картата на възстановената собственост, извадка от кадастралния регистър или от картата на възстановената собственост с данни за имота, върху който ще се учредява право на ползване и партида.
8. След влизане в сила на акта за учредяване правото на ползване, съответното държавно предприятие го изпраща в Изпълнителна агенция по горите за сключване на договор. Към акта за учредяване се прилагат копия на заявлението за учредяване и приложените към него документи, документ за собственост на имота, както и скица на имота или скица-проект на площта от кадастралната карта или от картата на възстановената собственост, извадка от кадастралния регистър или от картата на възстановената собственост с данни за имота, върху който ще се учредява право на ползване и партида.

agro
08.03.2017, 19:55
Аз го закъсах ей тука:
"3. Към заявлението по т. 2 следва да се прилагат:
- доказателства за регистрацията на пчелина по чл. 8 от Закона за пчеларството;"
Това означава удостоверяване, че пчелина е вписан в регистъра на кметството. Такъв регистър в кметството нямат и нямат намерение да го създават. Това го разбрах още като ходих миналата година да регистрирам пчелин. Така че подадох без такъв документ, взех входящия номер и мисля да почвам да звъня по телефона, като минат десетина дни.

kuline
08.03.2017, 20:30
Аз се сдобих с такова удостоверение по следния начин:
Написах си го на компютъра, занесох го в кметството, кмета му тури подпис, печат и естествено рег. номер. :)

agro
08.03.2017, 21:13
Аз се сдобих с такова удостоверение по следния начин:
Написах си го на компютъра, занесох го в кметството, кмета му тури подпис, печат и естествено рег. номер. :)ДОКУМЕНТНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ

Чл. 308. (1) Който състави неистински официален документ или преправи съдържанието на официален документ с цел да бъде използуван, се наказва за подправка на документ с лишаване от свобода до три години.(2) (Нова - ДВ, бр. 28/82 г.) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до шест месеца или поправителен труд.Чл. 309. (1) Който сам или чрез другиго състави неистински частен документ или препрати съдържанието на частен документ и го употреби, за да докаже, че съществува или не съществува или че е прекратено или изменено някое право или задължение, или някое правно отношение, се наказва с лишаване от свобода до две години.(2) Ако престъплението има за предмет ценни книжа, наказанието е лишаване от свобода до три години.(3) (Изм. - ДВ, бр. 10/93 г.) В маловажни случаи по предходните алинеи наказанието е поправителен труд или глоба до хиляда лева.Чл. 310. (1) Ако престъплението по чл. 308, ал. 1, и чл. 309, ал. 1 и 2 е извършено от длъжностно лице в кръга на службата му, наказанието е лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови и лишаване от право по чл. 37, точка 6.(2) (Нова - ДВ, бр. 28/82 г.) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до една година или поправи телен труд.Чл. 311. (1) Длъжностно лице, което в кръга на службата си състави официален документ, в който удостоверени неверни обстоятелства или изявления, с цел да бъде използуван тоя документ като доказателство за тия обстоятелства или изявления, се наказва с лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови лишаване от право по чл. 37, точка 6.(2) В маловажни слуаи наказанието е лишаване от свобода до една година или поправителен труд.:mad:

kuline
08.03.2017, 21:41
ДОКУМЕНТНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ

Чл. 308. (1) Който състави неистински официален документ или преправи съдържанието на официален документ с цел да бъде използуван, се наказва за подправка на документ с лишаване от свобода до три години.(2) (Нова - ДВ, бр. 28/82 г.) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до шест месеца или поправителен труд.Чл. 309. (1) Който сам или чрез другиго състави неистински частен документ или препрати съдържанието на частен документ и го употреби, за да докаже, че съществува или не съществува или че е прекратено или изменено някое право или задължение, или някое правно отношение, се наказва с лишаване от свобода до две години.(2) Ако престъплението има за предмет ценни книжа, наказанието е лишаване от свобода до три години.(3) (Изм. - ДВ, бр. 10/93 г.) В маловажни случаи по предходните алинеи наказанието е поправителен труд или глоба до хиляда лева.Чл. 310. (1) Ако престъплението по чл. 308, ал. 1, и чл. 309, ал. 1 и 2 е извършено от длъжностно лице в кръга на службата му, наказанието е лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови и лишаване от право по чл. 37, точка 6.(2) (Нова - ДВ, бр. 28/82 г.) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до една година или поправи телен труд.Чл. 311. (1) Длъжностно лице, което в кръга на службата си състави официален документ, в който удостоверени неверни обстоятелства или изявления, с цел да бъде използуван тоя документ като доказателство за тия обстоятелства или изявления, се наказва с лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови лишаване от право по чл. 37, точка 6.(2) В маловажни слуаи наказанието е лишаване от свобода до една година или поправителен труд.:mad:

Хайде сега - юридически тълкувания.
Както се казва каквото повикало - такова се обадило. С тия абсурди в нашето законодателство, се налага да се прибягва до подобни действия. Аз съм получил документ, а колко е достоверен - незнам.

solaris60
08.03.2017, 21:41
ДОКУМЕНТНИ ПРЕСТЪПЛЕНИЯ

Чл. 308. (1) Който състави неистински официален документ или преправи съдържанието на официален документ с цел да бъде използуван, се наказва за подправка на документ с лишаване от свобода до три години.(2) (Нова - ДВ, бр. 28/82 г.) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до шест месеца или поправителен труд.Чл. 309. (1) Който сам или чрез другиго състави неистински частен документ или препрати съдържанието на частен документ и го употреби, за да докаже, че съществува или не съществува или че е прекратено или изменено някое право или задължение, или някое правно отношение, се наказва с лишаване от свобода до две години.(2) Ако престъплението има за предмет ценни книжа, наказанието е лишаване от свобода до три години.(3) (Изм. - ДВ, бр. 10/93 г.) В маловажни случаи по предходните алинеи наказанието е поправителен труд или глоба до хиляда лева.Чл. 310. (1) Ако престъплението по чл. 308, ал. 1, и чл. 309, ал. 1 и 2 е извършено от длъжностно лице в кръга на службата му, наказанието е лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови и лишаване от право по чл. 37, точка 6.(2) (Нова - ДВ, бр. 28/82 г.) В маловажни случаи наказанието е лишаване от свобода до една година или поправи телен труд.Чл. 311. (1) Длъжностно лице, което в кръга на службата си състави официален документ, в който удостоверени неверни обстоятелства или изявления, с цел да бъде използуван тоя документ като доказателство за тия обстоятелства или изявления, се наказва с лишаване от свобода до пет години, като съдът може да постанови лишаване от право по чл. 37, точка 6.(2) В маловажни слуаи наказанието е лишаване от свобода до една година или поправителен труд.:mad:

Ако го хванат. А и да го хванат някои не ги наказват.;)

kuline
08.03.2017, 21:44
Аз му давам съвет, той ме хока. Айде да не подигаме темата за биото и за "програмистите", че.....

koragroup
08.03.2017, 21:55
Аз го закъсах ей тука:
"3. Към заявлението по т. 2 следва да се прилагат:
- доказателства за регистрацията на пчелина по чл. 8 от Закона за пчеларството;"
Това означава удостоверяване, че пчелина е вписан в регистъра на кметството. Такъв регистър в кметството нямат и нямат намерение да го създават. Това го разбрах още като ходих миналата година да регистрирам пчелин. Така че подадох без такъв документ, взех входящия номер и мисля да почвам да звъня по телефона, като минат десетина дни.

И как тогава изобщо си регистрира пчелина в БАБХ? Опитах се да помогна с практически съвети, ама не - ще учим държавната администрация как да си върши работата...
От чисто любопитство (понеже не става ясно от профила), коя е тази яка община?

agro
08.03.2017, 22:04
Аз му давам съвет, той ме хока. Айде да не подигаме темата за биото и за "програмистите", че.....

Не се заяждам, ни най малко! Просто, нещата един хубав ден така се извъртат, чак не му се вярва на човек в какъв филм е попаднал. Аз съм страхлив като германец за такива неща, защото съм брал ядове. Казал е народа - за един бит давам трима небити.

agro
08.03.2017, 22:09
И как тогава изобщо си регистрира пчелина в БАБХ? Опитах се да помогна с практически съвети, ама не - ще учим държавната администрация как да си върши работата...
От чисто любопитство (понеже не става ясно от профила), коя е тази яка община?

В закона пише кметство, не община. И не смея да го напиша, знам ли кой ще прочете, после да не смея да прекрача прага на кметството. В БАБХ не съм имал проблем по този повод, но със споменаването на община ме подсети да проверя и там за такъв регистър.

kuline
08.03.2017, 22:15
В закона пише кметство, не община. И не смея да го напиша, знам ли кой ще прочете, после да не смея да прекрача прага на кметството. В БАБХ не съм имал проблем по този повод, но със споменаването на община ме подсети да проверя и там за такъв регистър.

Какъв регистър в общината? Там само до това им е. Единствения регистър, май е в БАБХ, ама и там е един регистър - мале, мале. Не искам да конкретизирам, че ме уплаши :bigsmile:

koragroup
08.03.2017, 22:41
Не се заяждам, ни най малко! Просто, нещата един хубав ден така се извъртат, чак не му се вярва на човек в какъв филм е попаднал. Аз съм страхлив като германец за такива неща, защото съм брал ядове. Казал е народа - за един бит давам трима небити.

Тъй де ама се запъваш и не слушаш.

Не казвам, че това е най-верния начин, но в едни от най педантските служби, редът за учредяване на право за ползване на (чисто нов) пчелин в гората е следния:

1. Служебна бележка от кмета, че Бай Гошо има пчелин у еди коя си гора в землището на селото. (това е и исканото доказателство "препъни камък").
2. С тая бележка у горското да ти издадат право за ползване за една година, защото без това право, не можеш да регистрираш пчелина в БАБАХ. Внимаваш да не объркат землището и парцела, щото иначе ще започнеш пак от тука...
3. С горните 2 в БАБХ. (Подготвяш и координати на пчелина за да ти ги впишат в регистрацията на пчелина). Минава една седмица... Издават ти удостоверение за регистрация с номер на пчелина. Правиш копие за Горското заради бележката от т.2 и още едно за новата процедура. Докато си в БАБХ, вадиш си документ че няма регистрирани заразни заболявания в района на пчелина.
5. Пак при кмета. Обясняваш му как и двамата на маймуни са ви направили и ти искат документи, които досега не е чувал и виждал, но че ще му обясниш и помогнеш да ти ги напише. Ако е селски кмет, той ти ги издава, ако е общински - издава ги служителят, който отговаря за "гори и земеделие", а кмета подписва. В едната бележка пише, че има достатъчно паша за всички пчелини в радиус от Х километра от твоя или че няма пчелини на Х км от твоя. Във втората пище че в гората няма комшии и обществени сгради и въпросния закон не се прилага. (Мога да дам примерни такива бележки).
5. Със сичките бумаги, пак в горското и докато заедно с горските пустосвате ония в министреството, подаваш документите като се жалваш че ти не си измислил сложната процедура и затова няма и защо ти да си жертвата че и да плащаш разходите...
След около месец-два отиваш да подпишеш заповедта, която заминава за ИАГ, където месец-два ти пишат договора.
6. За финала остава изненада, която ще разходи по "меките"...

Дано съм бил полезен

koragroup
08.03.2017, 22:55
Да се допълня...
За регистрацията на всеки един пчелин в БАБХ ти искат бележка от кмета, че наистина ти имаш Х кошера на еди кое си място или адрес. А също документ за собственост и договор или право за ползване на земята на посочения адрес. А освен това и договор с ветеринар, който ще ти преглежда пчелите пролет и есен. Подаваш заявление и копия на всичко от по-горе. Шефа на БАБХ назначава комисия - твоя ветеринар, общинския ветеринар и шефа, те идват и проверяват има ли пчелин няма ли... и ако всичко е "да" издава (шефа/БАБХ) удостоверението за регистрация на пчелина. В последствие, ако "твоя" ветеринар иска да му плащат за прегледите от БАБХ, трябва пак Кмета да му подпечатва едни протоколи... Изобщо кмета си е нещо като невидимото присъствие на пчелина...:laughing:

agro
13.03.2017, 23:00
Тъй де ама се запъваш и не слушаш.

Не казвам, че това е най-верния начин, но в едни от най педантските служби, редът за учредяване на право за ползване на (чисто нов) пчелин в гората е следния:

1. Служебна бележка от кмета, че Бай Гошо има пчелин у еди коя си гора в землището на селото. (това е и исканото доказателство "препъни камък").
2. С тая бележка у горското да ти издадат право за ползване за една година, защото без това право, не можеш да регистрираш пчелина в БАБАХ. Внимаваш да не объркат землището и парцела, щото иначе ще започнеш пак от тука...
3. С горните 2 в БАБХ. (Подготвяш и координати на пчелина за да ти ги впишат в регистрацията на пчелина). Минава една седмица... Издават ти удостоверение за регистрация с номер на пчелина. Правиш копие за Горското заради бележката от т.2 и още едно за новата процедура. Докато си в БАБХ, вадиш си документ че няма регистрирани заразни заболявания в района на пчелина.
5. Пак при кмета. Обясняваш му как и двамата на маймуни са ви направили и ти искат документи, които досега не е чувал и виждал, но че ще му обясниш и помогнеш да ти ги напише. Ако е селски кмет, той ти ги издава, ако е общински - издава ги служителят, който отговаря за "гори и земеделие", а кмета подписва. В едната бележка пише, че има достатъчно паша за всички пчелини в радиус от Х километра от твоя или че няма пчелини на Х км от твоя. Във втората пище че в гората няма комшии и обществени сгради и въпросния закон не се прилага. (Мога да дам примерни такива бележки).
5. Със сичките бумаги, пак в горското и докато заедно с горските пустосвате ония в министреството, подаваш документите като се жалваш че ти не си измислил сложната процедура и затова няма и защо ти да си жертвата че и да плащаш разходите...
След около месец-два отиваш да подпишеш заповедта, която заминава за ИАГ, където месец-два ти пишат договора.
6. За финала остава изненада, която ще разходи по "меките"...

Дано съм бил полезен


Да се допълня...
За регистрацията на всеки един пчелин в БАБХ ти искат бележка от кмета, че наистина ти имаш Х кошера на еди кое си място или адрес. А също документ за собственост и договор или право за ползване на земята на посочения адрес. А освен това и договор с ветеринар, който ще ти преглежда пчелите пролет и есен. Подаваш заявление и копия на всичко от по-горе. Шефа на БАБХ назначава комисия - твоя ветеринар, общинския ветеринар и шефа, те идват и проверяват има ли пчелин няма ли... и ако всичко е "да" издава (шефа/БАБХ) удостоверението за регистрация на пчелина. В последствие, ако "твоя" ветеринар иска да му плащат за прегледите от БАБХ, трябва пак Кмета да му подпечатва едни протоколи... Изобщо кмета си е нещо като невидимото присъствие на пчелина...:laughing:

Уф, "служебна бележка от кмета, че бай Гошо има пчелин..." не ми потрябва в горското, просто ми дадоха разрешение за 10 месеца. С него в БАБХ, където такава бележка отново не беше нужна. Ето го чл. 8 от закона за пчеларството, според който не трябваше да имам регистрация на пчелина по описания от мен горе начин:

"Чл. 8. (1) В кметствата се води регистър на пчелините, включително пчелните семейства.
(2) Собствениците на пчелни семейства в 15-дневен срок от тяхното придобиване подават заявление за регистрация по ал. 1.
(3) (Изм. - ДВ, бр. 43 от 2008 г., изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) В едномесечен срок от регистрацията по ал. 1 кметствата изпращат информация за регистрираните пчелни семейства в областните дирекции "Земеделие" и Българската агенция по безопасност на храните.
(4) За извършване на регистрацията по ал. 1 не се заплаща такса.
(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) Постоянните пчелини задължително са с ограда. В срока по ал. 2 собственикът поставя на оградата табелка с регистрационен номер на пчелина съгласно наредба на министъра на земеделието и храните.
(6) Собственикът заявява за вписване в регистъра по ал. 1 промени на данните, подлежащи на регистрация, в 15-дневен срок от настъпването им.
(7) (Нова - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) Българската агенция по безопасност на храните публикува на интернет страницата си списък, който съдържа информация за разположението на пчелните семейства по кметства и данни за собствениците им."

За новосъздаван пчелин, който все още не съществува, как кмета ще го удостовери в гората, не е ясно, след като предварително трябва да имам разрешение за настаняване на кошерите там /в гората/. Така че е редно първо да се поиска правото за настаняване на кошери в гората. След наличието на това право /разрешение от горското/, в БАБХ ми регистрираха номер на пчелин с 0 бр. кошери. Чак тогава взех от ветеринар разрешителното за превоз на кошерите от друг регистриран пчелин в новия пчелин. Всичко това по-горе правилно са ме посъветвали съфорумците и се получи без засечка. Следваше, като ги настаних, да ги впиша в регистъра на кметството и оттам по служебен път, да отиде информация до БАБХ за местоположение и бройка. Е, те тука е незнанието на закона. Такъв регистър в кметството няма и не желаят да има, затова мисля да проверя в общината, но още не съм го направил. Добре, че в БАБХ не се инатят да искат инфо от кметството, а са съгласни да работят с доставените от мене документи за превоз и преглед от ветеринаря. Все едно, тази работа отдавна е свършена, временното разрешение обаче изтича. Сега, като искам право на ползване дългосрочно, с договор от ИАГ, отново допираме до разпоредбите на чл.8 от ЗП. Още първия изискван документ за горското предприятие е съгласно чл.8 от ЗП. Затова казвам, че имам проблем.

koragroup
14.03.2017, 09:20
Едно си баба знае, едно си баба бае...
Пожелавам ти успех!

agro
14.03.2017, 20:31
Аз цитираните от теб бележки ги имам и съм ги приложил, точно както си го написал - цитат:
" 5. Пак при кмета. Обясняваш му как и двамата на маймуни са ви направили и ти искат документи, които досега не е чувал и виждал, но че ще му обясниш и помогнеш да ти ги напише. Ако е селски кмет, той ти ги издава, ако е общински - издава ги служителят, който отговаря за "гори и земеделие", а кмета подписва. В едната бележка пише, че има достатъчно паша за всички пчелини в радиус от Х километра от твоя или че няма пчелини на Х км от твоя. Във втората пище че в гората няма комшии и обществени сгради и въпросния закон не се прилага. (Мога да дам примерни такива бележки)."

Проблема не е там. Проблема е в първия изискван от горското документ, съгласно публикуваните по-горе указания на министъра на земеделието по въпроса, където става дума за регистрация по чл. 8 от ЗП. Или нещо аз не разбирам?

kuline
14.03.2017, 20:43
Анджек де. Той това ти обясни отначалото, а после се допълни с други документи по процедурата.

agro
14.03.2017, 20:56
Анджек де. Той това ти обясни отначалото, а после се допълни с други документи по процедурата.

Искаш да кажеш, че "служебна бележка от кмета, че бай Гошо има пчелин..." отговаря на: - доказателства за регистрацията на пчелина по чл. 8 от Закона за пчеларството;?

Аз, нали искам всичко да ми е в ред по обясними причини, се противя на това, да си настаня пчелите в горския фонд без разрешение, пък после да карам кмета да ми издава бележка, че са там. Ако пък не съм ги настанил все още, попадаме в цитата от пост 49.

kuline
14.03.2017, 21:31
Абе човеко, кой не иска всичко да му е биртаман, ама все пак живеем в страната на абсурдите, а ми се струва, че ти се мъчиш да промениш нечии стари практики. Надявам се си наясно, че с държавата е трудно да се сбориш, по-точно с нейните служители. Стига, че се отплеснах

Та по същество.
Прехвърлих темата и ми се стори, че си предприел наемане на място за пчелин още преди да са излезли въпросните министерски указания, та за това в началото не са ти искали тая бележка от кметството. Точно както ти написа и Корагруп, който има кметски стаж, това е пътеката, която е логично да следваш. От кметството са ти необходими документи единия е по т.3 първата позиция от министерските указания т. е. въпросната служебна бележка за бай Гошо!

3. Към заявлението по т. 2 следва да се прилагат:
- доказателства за регистрацията на пчелина по чл. 8 от Закона за пчеларството;
- доказателства, че заявителят е собственик на постоянен пчелин с над десет пчелни семейства;
- документ, издаден от кметството по местонахождението на пчелина, удостоверяващ, че не е налице обстоятелството по чл. 13, ал. 1, т. 1 от Закона за пчеларството, с изключение на случаите по чл. 13, ал. 2 от същия закон;
- документ, издаден от БАБХ, удостоверяващ, че не е налице обстоятелството по чл. 13, ал. 1, т. 3 от Закона за пчеларството;
- документ, издаден от кметството по местонахождението на пчелина, удостоверяващ, че са изпълнени изискванията на чл. 13, ал. 1, т. 2 от Закона за пчеларството.


Предполагам, че ти е ясно от къде ще се сдобиеш с останалите документи и какво да е тяхното съдържание.

Да, това изискване изглежда като параграф 22, но в горското им е ясно, че няма как да притежаваш регистрация в БАБХ, тъй като сега вървиш по процедурата и е достатъчен само документа за "Бай Гошо" от кметството.

kuline
14.03.2017, 21:50
Като допълнение на горния ми пост, можеш да ползваш още една хитринка.
Съставяш протокол за покупко-продажба на 12 бр пчелни семейства между теб и собственик на регистриран пчелин. Документа не е задължително да има заверка. По този начин удостоверяваш, че имаш пчели, които се намират на регистриран пчелин и ще можеш да се възползваш от регистрацията му, като приложиш документ по въпросната точка 3, от набора с другите документи.

agro
14.03.2017, 22:27
Като допълнение на горния ми пост, можеш да ползваш още една хитринка.
Съставяш протокол за покупко-продажба на 12 бр пчелни семейства между теб и собственик на регистриран пчелин. Документа не е задължително да има заверка. По този начин удостоверяваш, че имаш пчели, които се намират на регистриран пчелин и ще можеш да се възползваш от регистрацията му, като приложиш документ по въпросната точка 3, от набора с другите документи.

Това е хитро! Ще помогне на тези, които сега тръгват по моя път. Аз този етап го минах. Сега, ако ми върнат документите заради първия документ, ще се снабдявам със "служебна бележка от кмета, че бай Гошо има пчелин..." и пак напред! Благодаря за помощта и съветите, имаше полза!

kapanec
28.04.2017, 23:19
Имам една дилема имам бивш пчелин в гора които не го ползвам от 10г като преди това сме го ползвали 20г или заявлението за настаняване в тая местност ми е от 1987г .Като и до сега самото мястото си го поддържам ограда, барака всичко си е както трябва коси се вътре не е изоставено всичко си е както преди 10г преди да ги преместим от там .Искам отново да преместя кошерите от населеното място пак там в гората но ми се отказва под предлог че местността е ловен район и ще преча как преди цели 20г не съм пречил а тая местност се ползваше преди от поне от10 човека които имахме пчелини там но накрая бяхме останали само ние а другите възрастни колеги с времето починаха бог да ги прости ,че ги споменавам . Естествено сега директора е друг запален фен на лова и пчеларите са му НЕ удобни(явно има друг смисъл думичката неудобни).Предлагат ми да си избера на друго място и там няма да имам проблем със разрешението.Истината е ,че на другите две възможни места които са от към другия край на селото имаме разположен голям свине комплекс които ,ще е на 500м от възможните и удобни места за пчелин което пък аз смятам ,че не добре на такова място да се прави пчелин .Имат ли право горското да ми откажат със такъв аргумент,че местноста се намира в държавно ловно стопанство всъщност в самия край на това ДЛС стопанство на 10м от една посока а в другата посока ена 100м от края на посоченото ДЛС .Какви са истинските законовите мерки по които имат право да ми откажат и има ли друг начин да ми се разреши защото явно на местно ниво няма да се разберем
.

Недялко Атанасов
29.04.2017, 20:08
Милене.място в ДГ-ФОНД за пчелин дадено един път ,си остава по жизнено на поколенията,но се обърни директно към РДГ-Русе .Абе с две думи цели се към БАШ началниците.

tarty
29.04.2017, 22:13
Вярно ли е, че в ДГ-Фонд, за да ми да дадат парцел на фирмата ми за пчелин, задължително трябва да имам регистриран такъв някаде другаде на фирмата от който да преместя пчелните семейства.

agro
29.04.2017, 23:27
Вярно ли е, че в ДГ-Фонд, за да ми да дадат парцел на фирмата ми за пчелин, задължително трябва да имам регистриран такъв някаде другаде на фирмата от който да преместя пчелните семейства.

За временен или за постоянен пчелин?

tarty
30.04.2017, 04:29
За временен или за постоянен пчелин?

Постоянен ако може, но ако не може, ще се съглася и на временен.

kapanec
30.04.2017, 07:56
Милене.място в ДГ-ФОНД за пчелин дадено един път ,си остава по жизнено на поколенията,но се обърни директно към РДГ-Русе .Абе с две думи цели се към БАШ началниците.
Ами то баш началника не е съгласен и иска да ме изгони,че да не им преча на далаверите с лова на Елени.Моя документ е издаден 1987г казват,че бил стар и не важи сега имало нови разпоредби били със определен срок а не като моя безсрочен.Тогава не ни изискваха никакви такси и подновявания на договорите а сега се плаща 6л в на декар за 1г но стоя договор които имам сега не желаят да ми вземат парите и потоя начин искат да ми анулират договора .Според мен проблема е ,че последните 10г не е имало пчели на самото място и сега ако го заселя ,ще ме изкарат нарушител иначе мястото си е поддържано през последните години от както няма там пчели .За това сега съм си сложил няколко капана за хващане на "Рояци мои или чужди ;) за мен е без значение" и по тоя начин ,ще го заселя без да се изисква някакви документи за превоз на пчелни документи .Статута на самото ДЛС което е определено за платен лов още през 1997г но тогава не са ни правили проблеми горските нито са идва ли да ни предупреждават ,че нарушаваме с нещо или им проваляме ловните мероприятия .

malkia.sandanski
30.04.2017, 09:04
Преди няколко седмици от Нисово се оплакаха по същия начин. Не им разрешава да има пчели в или до Батаклията. Казал им да ги разположат на не знам си колко метра отстояние от там. Предполагам, че организират същия лов и там.

kapanec
30.04.2017, 09:13
[QUOTE=malkia.sandanski;126140]Преди няколко седмици от Нисово се оплакаха по същия начин. Не им разрешава да има пчели в или до Батаклията. Казал им да ги разположат на не знам си колко метра отстояние от там. Предполагам, че организират същия лов и там.[/QU
Да освен това се чудят как да премахнат и малкото останали все още там пчелари които имат разрешително от преди това. Но при мен няма друга гора в която да се преместя трябва да се местя в друго населено място а там където аз живея не мога да имам пчелин това е парадокса в тая ................

agro
30.04.2017, 18:54
Вярно ли е, че в ДГ-Фонд, за да ми да дадат парцел на фирмата ми за пчелин, задължително трябва да имам регистриран такъв някаде другаде на фирмата от който да преместя пчелните семейства.


Постоянен ако може, но ако не може, ще се съглася и на временен.

Да, за постоянен искат доказателство, че имаш регистриран пчелин. Така гласи една от точките на указанията на министъра на земеделието, публикувани по-напред в темата. За временен не са ми искали нищо, освен заявление. Възникна обаче друг проблем при искането за постоянен пчелин. В закона за горите не е указано, че правото се дава безсрочно. Горските не искат и да знаят за разпоредбите на закона за пчеларството. Задължително ме карат да напиша за колко години искам право на ползване. Като написах 50 години, ми се изсмяха и казаха, че такова нещо не могат да ми разпишат. На въпроса за колко години ще ми разпишат, свиват рамене - началника ще каже. Засега съм спрял дотук, защото междувременно ми изтече временното право на ползване и трябва да подновя първо него, за да имам редовно регистриран пчелин / което беше и началото на въпроса по-горе /.

Валентин.
30.04.2017, 19:15
А някой знае ли горите които са частна собственост горското ли се разпорежда с тях и трябва ли разрешително за пчелин например.

kuline
30.04.2017, 21:56
А някой знае ли горите които са частна собственост горското ли се разпорежда с тях и трябва ли разрешително за пчелин например.

С горите, които са частна-общинска собственост, се разпореждат общините. В тоя ред на мисли, ако гората е нечия собственост, то се разпорежда собтвеника. С две думи, ако искаш да си настаниш пчелин в гора, чиято е собственост на бай Иван, то трябва да искаш разрешение от него. Логично нали?

delta.e
01.05.2017, 14:35
Ела и виж , какво става с моята гора от 60 дка в Странджа .
Дали е така , както казваш .

Недялко Атанасов
01.05.2017, 20:13
Ела и виж , какво става с моята гора от 60 дка в Странджа .
Дали е така , както казваш .????????????

krasivasi
02.05.2017, 08:34
???????????? Не можеш да се разпореждаш с гората си както искаш.Едно дърво не можеш да отсечеш без разрешение от горското,така че собственика на гората няма думата и не може да ти разреши да си сложиш кошерите в неговата гора.Добре е ,че все още не се плащат данъци.

borislav7
02.05.2017, 17:17
Знаете ли в кой закон се разрешава ограждането и поставянето на леки постройки в постоянен пчелин, че от горското ми казаха, че е забранено ограждането на горски територии?

бат тянко
02.05.2017, 18:02
В закона за ЖО пише, че трябва да има ограда. Горска не горска без ограда не става.

jdrumev
02.05.2017, 18:04
Оградите не се ли водят няколко вида?

borislav7
02.05.2017, 19:02
В закона за ЖО пише, че трябва да има ограда. Горска не горска без ограда не става.

Ако имаш предвид това
Чл. 8.

(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) Постоянните пчелини задължително са с ограда. В срока по ал. 2 собственикът поставя на оградата табелка с регистрационен номер на пчелина съгласно наредба на министъра на земеделието и храните.
то е от "Закона за пчеларството". Този закон е с равна тежест с "Закона за горите" и като си противоречат става сложно да се тълкуват от държавния чиновник.

бат тянко
02.05.2017, 19:14
Слагай оградата и не бой се. От закона за опрашването по- големо нема!

kuline
02.05.2017, 20:25
Ако имаш предвид това
Чл. 8.

(5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) Постоянните пчелини задължително са с ограда. В срока по ал. 2 собственикът поставя на оградата табелка с регистрационен номер на пчелина съгласно наредба на министъра на земеделието и храните.
то е от "Закона за пчеларството". Този закон е с равна тежест с "Закона за горите" и като си противоречат става сложно да се тълкуват от държавния чиновник.

Има предвид това:
ЗАКОН ЗА ГОРИТЕ
Чл. 145. В имотите в горските територии не може да се извършва ограждане или други действия, които ограничават свободното придвижване на хора, диви животни и води, с изключение на имоти, за които това е предвидено в нормативен или административен акт.

Това е изключението, при което се прилага Закона за пчеларството ;)

kuline
02.05.2017, 20:31
Оградите не се ли водят няколко вида?
Естествено, че е така и това го има в ЗУТ, но няма проблеми с ЛЕКИ ПРОЗИРНИ ОГРАДИ и то когато са извън регулация

kuline
02.05.2017, 21:09
???????????? Не можеш да се разпореждаш с гората си както искаш.Едно дърво не можеш да отсечеш без разрешение от горското,така че собственика на гората няма думата и не може да ти разреши да си сложиш кошерите в неговата гора.Добре е ,че все още не се плащат данъци.

Изграждането на пчелин, няма нищо общо, с добива на дървесина. То сега се сече поголовно, не мога да си представя какво ще е, ако добива е позволен хей тъй . В Закона за горите, пише доста неща, ако Ви интересува - четете

krasivasi
03.05.2017, 08:28
Не става въпрос за добив на дървесина,не е достатъчно да питаш собственика на гората и да си направиш пчелин в неговата собственост.Дори гората да е собственост на пчеларя той не може да се разпорежда с нея и да си направи пчелин без необходимите разрешителни.

nikawr
11.09.2017, 17:54
Здравейте, притежавам 4 декара земя, на която има гора. Знае ли някой процедурата, по която мога да заменя парцела гора с друг парцел в района, който е пак гора, но е на по-удобно място за пчелин. И въобще има ли такава възможност?

tsc1
11.09.2017, 18:25
Здравейте, притежавам 4 декара земя, на която има гора. Знае ли някой процедурата, по която мога да заменя парцела гора с друг парцел в района, който е пак гора, но е на по-удобно място за пчелин. И въобще има ли такава възможност?
Може би е най-добре да питаш местната поземлена комисия. Те знаят точно процедурите и имат карти на парцелите.

agro
14.10.2017, 08:32
Моята борба за парцел от горския фонд още продължава. След почти две години формалности може и да имам парцел до Нова година, ама ще видим. Може би е толкова бавно, защото искам точно определено място, което ми е до оградата и лесно ще си разширя пчелина.

бат тянко
14.10.2017, 10:20
Ебаси борбата? И ние с авера искахме точно определено, но ни отне два месеца!

Трендафил Дончев
14.10.2017, 12:48
Моята борба за парцел от горския фонд още продължава. След почти две години формалности може и да имам парцел до Нова година, ама ще видим. Може би е толкова бавно, защото искам точно определено място, което ми е до оградата и лесно ще си разширя пчелина.


Ебаси борбата? И ние с авера искахме точно определено, но ни отне два месеца!

Да ви запозная с един тук, мой съсед?:bigsmile: Как прави той нещата? Взема едно местенце 300 - 400 - 500 квадрата. Минават една две години и ДО това местенце засява дръвчета/20 - 30 квадрата. Да. Загражда ги с бодлива тел, че да не ги окипазят/унищожат/ говедата/каквито и да са те/. След една макс две години ги загражда с по стабилна ограда и премахва бодливата тел. През това време от другата страна вече се зеленеят новите овошки с бодлива тел. Над тези насаждения се прави някакъв микро язовир, който се пълни от бара хваната от реката, но при сухи периоди от "случайно" пробита дупка във водопроводните тръби които минават наблизо. Загражда и него - който също завзема едни 4-500 квадрата. Схемата и тук се повтаря. До това окупирано място поставя и най - новото въведение - електро пастир за 3/три/ коня. Мястото е вече над декар. Общо вече по тази схема са завзети около 10 декара и те така. Нещата продължават. А вие едни 200 - 300 квадрата и то до пчелина си не можете да "завземете". Ето това е БГ. С нормални начини един нормален човек не може да си закупи земя, а един крадец вече владее декари, а и не само един. Уникално, уникално.

П.П. Разказа е със съкращения. :bigsmile:

бат тянко
14.10.2017, 18:36
Тоз да не би да е нещо рода на оня Ценко?

Трендафил Дончев
14.10.2017, 18:46
Тоз да не би да е нещо рода на оня Ценко?

Не е. Много тихо си работи човека.;)

agro
14.10.2017, 20:00
Ебаси борбата? И ние с авера искахме точно определено, но ни отне два месеца!
За какъв срок от време го наехте -временно за година или за постоянно?

Стефан Андонов
05.11.2017, 21:45
Съгласно закона за горите от чл. 69 е описана процедурата за пчелин от горския поземлен фонд. Аз изградих такъв за три месеца в Североизтоното държавно предприятие. По принцип където избереш парцел, там трябва да ти го дадат.Аз заведох горския на място и с него уточнихме мястото. Съгласно чл. 70, ал. 2 трябва скица. Разбираш се със служителя, който се занимава с тези процедури, намираш си геодезическа фирма за изготвяне на скицата, плащаш си от 100 до 200 лева във фирмата/ако им дадеш координатите си спестяваш от 50 до 100лева/, след това 100 лева такса в кадастъра и си ти. Иначе процедурата е безплатна, но отнема около година. Аз започнах на 30 Март и на 15 Юни приключих в агенцията по вписванията и пчелина беше регистриран. Уловката тук е е за да ти дадат парцел трябва да имаш регистриран пчелин. За да регистрираш пчелин трябва да имаш собствено или под наем място, и така се въртим в кръг. Ако нямаш регистриран пчелин купуваш с договор минимум 10 кошера от регистриран пчелин и с тях правиш временна регистрация в БАБХ. От там в горското и тръгваш по процедурата. Ако мястото е общинска частна собственост /а не общинска държавна/ молба до кмета, търг, и пак по фирмите за разделяне на парцела. Понеже съм инж. геодезист и по службите са ми познати-това е пътя. Другото е на четири очи със служителите и като се разбереш с тях правиш каквото трябва. Срока ми е 10 години ползване.

agro
05.11.2017, 22:00
...Срока ми е 10 години ползване.
Срока ти ли си го определи или ти го спуснаха от горското? Защото по закона за пчеларството трябва да е безсрочно, доколкото си спомням. Колко време отне процедурата от изпращането на готовите документи в министерството до връщането им с подписване на договора? Аз съм на етап обособен парцел в кадастъра и още чакам развитие.

Стефан Андонов
05.11.2017, 22:10
По закон е безсрочен докато има пчели. При нас на всички определят срок 10 години, като една година преди да изтече срока подаваш молба и ти го удължават за следващите 10 години. Излиза заповед на директора на Държавното предприятие /горското/, тази заповед има 14 дневен срок на обжалване и след това със всички документи-заповедта, скицата, и временната регистрация се изпраща в София за подпис. До 14 дни са длъжни да изпратят договора или отказа. Ако изпратят договор се подписва и се връща в Министерството. След завеждане го изпращат обратно, вписва се в агенцията и копие се праща от служителите в София. В договора е описано - кой екземпляр за къде е.

kuline
05.11.2017, 22:36
Каква е тази собственост - "общинска държавна"?? Има частна общинска и публична общинска. И в двата случая молбата е адресирана до кмета. За срока на действие на договора максимума е 10 години, а не безсрочен.

бат тянко
06.11.2017, 08:29
Ограниченото вещно право е за срок от 10 години...Цитирам договора. Парцела е от държавен горски фонд. Както каза Калин това има значение.

Стефан Андонов
07.11.2017, 21:32
Каква е тази собственост - "общинска държавна"?
Грешката е моя.

agro
19.03.2018, 20:40
Моята борба за парцел от горския фонд още продължава. След почти две години формалности може и да имам парцел до Нова година, ама ще видим. Може би е толкова бавно, защото искам точно определено място, което ми е до оградата и лесно ще си разширя пчелина.
Е, разгеле, вече имам договор за 7 години. За толкова му се откъсна от сърцето на началника на горските. Вече е в службата по вписванията. Отне ми повече от две години, но всичко стана по буквата на закона. Помогнаха и съветите от тази тема. Най-любезни и услужливи бяха младежите-чиновници в МЗХГ, останах приятно изненадан, но, за съжаление, те бяха чак на финала.

gaikata1982
07.03.2020, 14:50
Здравейте имам място от държавен горски фонд но след година изтича 7 годишния срок за ползване, какви са стъпките за подновяване?

BateMisho
21.01.2021, 00:29
Ориентировъчно колко големи са местата, които горските отпускат за пчелини в горския фонд?

Ето и малко за регистрацията, с бавни стъпки се върви към опростяване на процедурата
http://www.focus-news.net/news/2021/01/14/2836792/parlamentat-prie-promeni-v-zakona-za-pchelarstvoto-na-parvo-chetene.html

Диян Димитров
28.01.2021, 16:48
И аз да добавя малко учудващи подробности. В агенцията по безопасност на храните при издаване на удостоверение за регистрация на постоянен пчелин в държавен горски фонд, в едно със заявлението искат и заповедта за учредяване право на ползване. Когато в заповедта е посочен срок примерно 7 г. и те издават удостоверение за регистрация със срок 7 г.. В един хубав ден / примерно след 2 г./ решаваш да участваш в някоя от мерките по ПРСР, а там като условие от ДФЗ - РА изискват срока на учреденото право на ползване, съответно и регистрацията на пчелина да покриват пет годишния ангажимент, който поемаш по съответната мярка на ПРСР. Или ако са изминали 2 години и един ден, то оставащия срок на действие на твоята заповед за УПП и на регистрацията на пчелина са под 5 г., от което следва, че започваме сначале да учредяваме право на ползване и преиздаваме удостоверение за регистрация на пчелина. Тази процедура ще се повтори и след още 2 г.

Диян Димитров
28.01.2021, 17:05
Имам заповед за УПП на единия си пчелин от 2012 г., следващата заповед УПП за същия пчелин е от 2016 г. преди издаването на прословутите указания / до издаването им през 07.2016 г. не се изискваше договор с ИАГ/. От 04.2019 г. съм пуснал заявление за УПП на същия пчелин вече съобразено с указанията от 2016 г.. От 2012 г. местоположението и размера на парцела не са се променяли / естествено и скицата по КК /. Сега се сетиха, че размера на парцела бил голям за капацитета на пчелина, който също не е променян. И познайте....... искат да започна всичко отново с издаване на нова скица с намален размер на парцела, а новата скица означава нов идентификатор на имота, който се вписва във всички останали документи. Всичко отново, разход на средства и време, и най вече на нерви.

Pero Melifero
28.01.2021, 20:15
...Сега се сетиха, че размера на парцела бил голям за капацитета на пчелина, който също не е променян. И познайте....... искат да започна всичко отново с издаване на нова скица с намален размер на парцела, а новата скица означава нов идентификатор на имота, който се вписва във всички останали документи. Всичко отново, разход на средства и време, и най вече на нерви.

Ей това онагледява отношението на бг чиновника към бг гражданина във всички сфери на управление, даже съм сигурен, че някой изпитват истинско задоволство когато те разиграват. Явно само така се чувстват значими...crying;

agro
29.01.2021, 18:12
При мен пък дават съседните парцели на двама други желаещи пчелари. Те, още по-новобранци и от мене, дори не осъзнават какво правят. Каква стана тя - хем ти дават парцел, хем после обезсмислят даденото. Всичката ни работа е такава, не е само в пчеларството. После се чудим защо сме на дъното.

бат тянко
29.01.2021, 18:38
При мен пък дават съседните парцели на двама други желаещи пчелари. Те, още по-новобранци и от мене, дори не осъзнават какво правят. Каква стана тя - хем ти дават парцел, хем после обезсмислят даденото. Всичката ни работа е такава, не е само в пчеларството. После се чудим защо сме на дъното.

Еми, ако беше се регистрирал като майкопроизводител, нямаше да се случи.

agro
29.01.2021, 19:28
А ако се регистрирам, задължително ли трябва да произвеждам майки и колко, кой ще ги брои? Или и тази работа бива да е само проформа, като всичко останало?

jdrumev
29.01.2021, 19:46
А ако се регистрирам, задължително ли трябва да произвеждам майки и колко, кой ще ги брои? Или и тази работа бива да е само проформа, като всичко останало?


Че имали някой който да произвежда?:bigsmile:

бат тянко
29.01.2021, 20:07
А ако се регистрирам, задължително ли трябва да произвеждам майки и колко, кой ще ги брои? Или и тази работа бива да е само проформа, като всичко останало?

По принцип отстоянието до вече регистриран пчелин с над 50 ПС, не би трябвало да бъде по-малко от 2.5 км. Ако иде реч за майкопроизводствен разстоянието е 10 км.

agro
29.01.2021, 23:38
...не би трябвало...

Колко много неща не бива да се случват, но, уви,
със съседния пчелин веч една ограда ме дели.:crazy:

Трендафил Дончев
29.01.2021, 23:59
Колко много неща не бива да се случват, но, уви,
със съседния пчелин веч една ограда ме дели.:crazy:

Струва ми се, че ще си лее куршум. ;)

зуница
30.01.2021, 19:59
По принцип отстоянието до вече регистриран пчелин с над 50 ПС, не би трябвало да бъде по-малко от 2.5 км...
Това в кой закон го има? Нещо съм го пропуснал.blush;

бат тянко
30.01.2021, 20:06
Това в кой закон го има? Нещо съм го пропуснал.blush;

Членове 12 и 13 от Закона за нашего брата.

зуница
31.01.2021, 19:55
Членове 12 и 13 от Закона за нашего брата.
За държавни земи. И отворена вратичка "над 10 семейства". Ен пъти по ен човека с по 9 семейства без ограничение. Егати закона!blush;

Диян Димитров
02.02.2021, 16:11
"Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:
1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;"
и изключението в ал. 2
"(2) Алинея 1, т. 1 не се прилага за райони, заети от растителност с обилно нектароотделяне - акациеви, липови гори и масиви, засети с културни медоносни видове"

Едно удостоверение от горското, че в района има достатъчно растителност с обилно нектароотделяне и една ограда може да ви дели.