PDA

Виж пълната версия : Разпечатващо устройство с парни ножове



Millito
16.12.2015, 13:58
Здравейте. Някой ползвал ли е разпечатващото устройство с парни ножове на Лисон и нека си каже мнението?
Изглежда доста практично, и се чудя защо не е особено популярно. Има и доста самоделки и гаражни варианти, но искам да знам какво Ви е мнението за уж оригинала. Благодаря предварително.

бат тянко
16.12.2015, 15:43
Колега, докато се чудиш на тоя въпрос си задай и един друг! Кое, аджеба е най- популярно? Така, ще си отговориш на най- малко два въпроса.

ch.atanasov
16.12.2015, 16:43
Оригинала -хубав ,но скъп.Ето едно добро и евтино решение. https://www.youtube.com/watch?v=ApJCSZXhlU0 Нямам го още защото не съм решил въпроса с прецеждането на восъка.Ако някой има лесно решение ,моля да сподели.

бат тянко
16.12.2015, 17:21
Колко да е скъп-550 лева от Лисон, без масата.

ch.atanasov
16.12.2015, 17:32
Колко да е скъп-550 лева от Лисон, без масата.

595 лв с маса .Какво са за теб- =600 банички.:bigsmile:

бат тянко
16.12.2015, 17:42
Градски не се прави на ни лук ял:laughing: - ни мед мирисал! Немога да кажа колко точно банички са, ама не са баш толкоз:ae: . Ела да та черпа една ти да видиш!

ch.atanasov
16.12.2015, 17:50
Немога да кажа колко точно банички са, ама не са баш толкоз:ae: .

Да ,де -фирмена тайна.Аз като правех някога хляб -тази цена беше =300 хляба. :ae: По-точно на печалбата от тях.

rosty_sz
16.12.2015, 17:52
Когато аз се интересувах от това устройство ми беше отговорено, че не можа да разпечатва рамки с ушерители. Това веднага ме отказа и предполагам така е и с много други колеги. Все пак повечето колеги наблюдавам че ползват някакви ушерители.

ch.atanasov
16.12.2015, 18:00
Когато аз се интересувах от това устройство ми беше отговорено, че не можа да разпечатва рамки с ушерители. Това веднага ме отказа и предполагам така е и с много други колеги. Все пак повечето колеги наблюдавам че ползват някакви ушерители.

Лисонският съм го виждал само на снимка и за него незнам.Станока на Руснака /от клипа/ работи и с рамки с уширители.Решението е елементарно.

бат тянко
16.12.2015, 18:04
Градски, ха сега кажи на колегата как разпечатва до сега. И да не го мъчим повече с разни парни ножове.

piper
16.12.2015, 18:05
За уширителите е така.Основното ми опасение е ,че специално за ЛР и плодниковите ДБ рамките когато са силно надградени-липа,слънчоглед....,долната част провисва в легнало положение и ножа взима дълбоко.За магазиинни няма проблем.Ако може такъв нож да работи вертикално ще е супер,но е трудно.Аз затова все още съм с парен нож,и се оглеждам за качествена разпечатваща машина.Но няма положителни мнения за такава/или аз не съм ги видял/.

ch.atanasov
16.12.2015, 18:14
Градски, ха сега кажи на колегата как разпечатва до сега. И да не го мъчим повече с разни парни ножове.

Няма тайна тука.Разпечатвам с вилица. :( Нали знаеш : луд умора няма.Освен това -жената требе да маа ,щот ко не маа ,почва да мисли за оная работа.:bigsmile:

бат тянко
16.12.2015, 18:22
И аз баш това имах предвид. Събирам приятели и познати. Ракия, мед и салата на корем! Аз и авера им се кефим и мъкнем, с жадни очи и потни тела- трезвени като кукуряци.

ch.atanasov
16.12.2015, 18:25
И аз баш това имах предвид. Събирам приятели и познати. Ракия, мед и салата на корем! Аз и авера им се кефим и мъкнем, с жадни очи и потни тела- трезвени като кукуряци.

Разчитам предимно на синовете.Ама те изпиват повече бира отколкото мед вадят.:bigsmile:

tarty
16.12.2015, 21:55
Здравейте. Някой ползвал ли е разпечатващото устройство с парни ножове на Лисон и нека си каже мнението?
Изглежда доста практично, и се чудя защо не е особено популярно. Има и доста самоделки и гаражни варианти, но искам да знам какво Ви е мнението за уж оригинала. Благодаря предварително.Работи с всякакви рамки, но ако са много криви по диагонала, най-отдоло се заклещват и ги чупи. Ножовете/мойте са от първите/замазват донякаде изрязаните килийки и в цедките после се събира доста восък и се налага по често чистене.

ch.atanasov
16.12.2015, 22:02
Работи с всякакви рамки, но ако са много криви по диагонала, най-отдоло се заклещват и ги чупи. Ножовете/мойте са от първите/замазват донякаде изрязаните килийки и в цедките после се събира доста восък и се налага по често чистене.

Ти пишеш за разпечатваща машина ,а ние тук разпечатващо устройство бистрим.:bigsmile:

ch.atanasov
17.12.2015, 08:08
Работи с всякакви рамки, но ако са много криви по диагонала, най-отдоло се заклещват и ги чупи. Ножовете/мойте са от първите/замазват донякаде изрязаните килийки и в цедките после се събира доста восък и се налага по често чистене.

При теб пада голямо количество разпечатки.Как ги обработваш до фаза топене?

Millito
17.12.2015, 08:58
Като гледам дискусията, която предизвика моя въпрос е очевидно, че това устройва не е популярно, но все още остава въпроса защо ? На пръв поглед изглежда практично, но това не означава, че и на практика ще работи. Като гледам има едно единственото мнение от личен опит, което ме навежда на мисълта, че или не е популяризирано достатъчно или наистина само изглежда практично ххахах. Ако все пак реша да го изпробвам, обещавам да дам подробно мнение с положителни и отрицателни страни. Успех на всички!

ch.atanasov
17.12.2015, 09:29
"С един нож за 7-8 часа успяваме да разпечатаме и изцентруфугираме между 650 и 800кг мед. зависи от това дали разпечатваме корпусни или магазинни рамки."

Това е от мнение на колега във фейса.Гледайки клипове ,нямам причина да не му вярвам.Става въпрос за парен нож тип лястовица.

бат тянко
17.12.2015, 10:14
Градски, я сподели един сръчен с вилицата човек колко горе долу рамки ще разпечата за един работен ден?

tarty
17.12.2015, 11:26
При теб пада голямо количество разпечатки.Как ги обработваш до фаза топене?
След като съм разпечатвал цял ден,разпечатките ги оставям в коритото да се оцеди меда.На другия ден пълня восокопресата а остатака го придърпвам в единия край да не се цапа много.

ch.atanasov
17.12.2015, 16:31
Градски, я сподели един сръчен с вилицата човек колко горе долу рамки ще разпечата за един работен ден?

Градски ,никога не съм засичал и нямам идея.Аз и жената ,отвреме навреме с помоща на единия син или и на двамата ,правим по 8-12 тенекии.Когато сме четирима ,аз обикновенно само вадя и нося.Първобитна работа отвсякъде ,но без много зор се оправяме за 12-18 дни .Това е август.В отделни години вадя и края на юни.

bat_minka
17.12.2015, 17:21
Напротив устроиството и да не е е популярно работи перфектно. Аз лично съм направил 5-6 такива на колеги приятели .Още преди 2-3 год. като се появиха клипове аз го копирах и направих . Тази лизонската цена е прекалено голяма за това устройство, но аз не работя с него ,а жена ми и сестра и. Така разпечатваме ние https://youtu.be/zDtVAA4mZzE

bat_minka
17.12.2015, 17:24
Като гледам дискусията, която предизвика моя въпрос е очевидно, че това устройва не е популярно, но все още остава въпроса защо ? На пръв поглед изглежда практично, но това не означава, че и на практика ще работи. Като гледам има едно единственото мнение от личен опит, което ме навежда на мисълта, че или не е популяризирано достатъчно или наистина само изглежда практично ххахах. Ако все пак реша да го изпробвам, обещавам да дам подробно мнение с положителни и отрицателни страни. Успех на всички!

Напротив устроиството и да не е е популярно работи перфектно. Аз лично съм направил 5-6 такива на колеги приятели .Още преди 2-3 год. като се появиха клипове аз го копирах и направих . Тази лизонската цена е прекалено голяма за това устройство, но аз не работя с него ,а жена ми и сестра и. Така разпечатваме ние https://youtu.be/zDtVAA4mZzE

dankov64
19.12.2015, 08:34
Напротив устроиството и да не е е популярно работи перфектно. Аз лично съм направил 5-6 такива на колеги приятели .Още преди 2-3 год. като се появиха клипове аз го копирах и направих . Тази лизонската цена е прекалено голяма за това устройство, но аз не работя с него ,а жена ми и сестра и. Така разпечатваме ние https://youtu.be/zDtVAA4mZzE

До колкото се вижда рамките са без уширение, може ли да се разпечатват рамки с уширение. Другия ми въпрос е какво е захранването, пара или ток.
А третия ми въпрос е може ли да направиш още едно, (съответно срещу заплащане) ако може да работи без 220волта и с рамки с уширение.

bat_minka
19.12.2015, 19:45
Работи на пара рамките са без уширение ,аз не ползвам такива и за това така е направено. Не съм мислил с как бих го направил с уширение

dankov64
22.12.2015, 08:16
Парата с какво е създаваш може ли малко разяснения, снимки. Ще съм ти много благодарен да споделиш.

ianev
22.12.2015, 10:04
Ние за ден вадим по 30 тенекии но се събираме повечко народ. В Началото сме всички на пчелина, пълним буса с рамки и отиваме в помещението за центрофугиране което е на 500 метра от пчелина. Двама човека разпечатват ( имам и електрически нож ) но тази година никой не го ползва, 1 човек зарежда центрофугата и с още един гледат тенекиите. Двама вадим от кошерите а един мъкне (като мъкненето ми е голяма мъка) надявам се с фургона който взех да вадя на място. Тази година центрофугирането ми е отнело 3 дни. Без колегите не бих се справил за толкова време, но за това сме хора да си помагаме а не да се плюем едни други. Всеки помага на другия когато вади мед, на този принцип поръчваме рамки, питки, инвентар в нашето микро дружество!

Георги Кръстев
22.12.2015, 11:12
Янев то хубаво ти си извадил меда за 3 дни, но я кажи на колко пчелина още си ходил да вадиш мед....и колко дена общо си вадил мед?

ianev
22.12.2015, 11:41
Общо на още 5 пчелина по 2 пъти, сумарно още 10 дена центрофугиране. Няма как след като ти помагат и ти трябва да си на линия когато е нужно. Приятел в нужда се познава. Само при Павката още не съм се отчитал но мисля че тази година ще се отчета :)

bat_minka
22.12.2015, 16:39
Парата с какво е създаваш може ли малко разяснения, снимки. Ще съм ти много благодарен да споделиш.

Под самия нож има заварена медна тръба с ф-10. Парата се прави от тенджера под налягане като клапана който свири когато буля готви съм го разпробил тоест уширил .Там на клапана маркуч коит е свързан от едната страна на ножа а от дугата маркуча в една празна кофичка.Системата е отворена.

Bobi-M9598
23.12.2015, 08:35
Здравейте,

Да не остана по назад, и да питам: Колко е голяма тази тенджера, за колко време, (работа с ножа) ти стига?

Преди време ми попадна една парна баня (душ кабина с вода и пара). Купих я с надеждата да си направя парна восъкотопилка и порен нож за разпечатване........Но все още не съм и започнал, нещо много сложно ми се оказа.

Поздрави, Г. Георгиев

bat_minka
23.12.2015, 13:23
Здравейте,

Да не остана по назад, и да питам: Колко е голяма тази тенджера, за колко време, (работа с ножа) ти стига?

Преди време ми попадна една парна баня (душ кабина с вода и пара). Купих я с надеждата да си направя парна восъкотопилка и порен нож за разпечатване........Но все още не съм и започнал, нещо много сложно ми се оказа.

Поздрави, Г. Георгиев

Тенджерата е 5-6 литра и с едно доливане на обяд изкарва до вечерта.

n_markov
05.01.2016, 22:09
Като гледах този клип https://www.youtube.com/watch?v=ApJCSZXhlU0 ми хрумна идея. Може и да я има реализирана, но ще я споделя. Вместо ножове ако се постави (опъни като струна) тел (кантал) и се регулира температурата така че да не прегаря восъка няма ли да стане разпечатването.

plamen2009
06.01.2016, 20:33
НЕ НЯМА ДА СТАНЕ

Bobi-M9598
07.01.2016, 08:51
Здравейте,

Да допълня, при нагряването телта (кантала) се отпуска (разтяга). Затова и според мен не става.
Който лепи В.О. с ток го е виждал това.

Поздрави, Г. Георгиев

gorgi
07.01.2016, 09:09
Кантала се опъва с пружина на единия край.

Bobi-M9598
07.01.2016, 09:51
Здравейте,

Колко здрава ще е тази пружина? Говорим да се ползва за разпечатване! При нагряването кантала ще се отпусне, пружината ще го държи изпънат. Колко време ще изкара този кантал? Още, (може би) не съм си правил опити, но предполагам след първото нагряване ще се разтегне от напъна на пружината!
Така мисля. Лично мнение!

Поздрави, Г. Георгиев

Mateev
07.01.2016, 14:11
Няма да стане по простата причина, че няма как да регулирате температурата на кантала.

Това и друг път сме го обсъждали във форума във връзка с електрическите ножове. Основният проблем е, че ножа трябва да има една и съща температура в два коренно различни режима - работа на празен ход с нищожно отделяне на енергия във въздуха, и работа при рязане, когато от ножа трябва да се отделя 1000 пъти повече енергия. Ако е само един тънък кантал, още в първия милиметър от рязането той светкавично ще се охлади.

Решението на проблема е да има нож с голяма маса, която маса всъщност се явява ТОПЛИНЕН АКУМУЛАТОР, който няма да се охлади толкова бързо въпреки голямата загуба на енергия по време на рязане. Каквито и терморегулатори да слагаме, те действуват със закъснение, така че необходимата енергия при рязане се осигурява от топлинния акумулатор, а чак после с известно закъснение тя се компенсира от терморегулатора.

n_markov
07.01.2016, 23:05
По пътя на логиката би трябвало да стане с принципа на работа на електрически нож тип ренде като това http://pchelar.com/node/844 на снимката. Ако се направи нож с подгряване с необходимата дължина би трябвало да стане.
Вместо кантал предполагам може да се използва стомането жило. Аз съм изправял стоманено жило за спирачки на колело с електрожена и се нагрява не много и не се разтяга. Регулирането на мощността би следвало да се осъществи. А отделяната температура от въжето може да се регулира и от дебелината на самото въже.

Mateev
08.01.2016, 05:59
Няма смисъл да разсъждаваш на глас за неща, които не си ги пробвал и за които явно не си компетентен (това си личи по приказките ти). Темата е стара и е обсъждана много пъти, както и по нея има натрупан много практически опит от много хора. Та всичките те ти казват в един глас - не, няма да стане. Вече е пробвано, пък и си има енергийни изчисления, които доказват същото.

Ако не вярваш на специалистите по въпроса, твое право е да си направиш експеримент, и ако е успешен, чак тогава се похвали. По-рано няма смисъл да ни занимаваш с идеите си. Повярвай ми - всеки си има хиляди идеи, една от друга по-налудничави, но ценни са само тези, за които вече е доказано че работят.

Та направи си работещ нож от кантал или от стоманено жило, и ако се получи - чак тогава ни се похвали. Дотогава обаче мнението на всички е, че НЯМА ДА СТАНЕ.

tsc1
08.01.2016, 09:14
Има и нещо друго, което колегата не разбира. Ножа е една равнина с доста голяма площ. Движен в определена посока и воден от страничните летви на рамката, той спазва тази посока на силата, която се прилага върху него. Така се оформя срез, който също е почти идеална равнина. Не така е с опънатата корда! Тя има малка площ и във всеки момент е готова да смени посоката на рязане. Онзи ден се убедих в това на собствен гръб. Сина имаше рожден ден и на мен се падна честта да разрежа тортата на равни парчета. За тази цел се ползва едно приспособление, приличащо на лък за ножовка с опъната стоманена корда. Процеса е точно като разпечатване на пчелна пита. Още първия срез не стана равен и гладък. Втория и третия - също. Хвана ме яд и захвърлих приспособлението в мивката. Взех един дълъг и широк нож и с него довърших работата. Получиха се идеални срезове и равни и добре изглеждащи парчета торта.

n_markov
08.01.2016, 18:43
Ще направя опити пък каквото стане. И ако стане няма да кажа.

Mateev
08.01.2016, 19:37
Ще направя опити пък каквото стане. И ако стане няма да кажа.

Ха-ха ..... няма да кажеш, защото ще те е срам да кажеш, че си се провалил ...... Бас ловя обаче, че ако опита ти е успешен, няма да можем да ти затворим устата във фоорума. И тогава повярвай ми - тогава наистина ще ти се извиня и ще се призная за некомпетентен. Вероятноста за това обаче е 0.0000000001%.

Сергей Тимофеев
09.01.2016, 19:23
Здравейте,

Да допълня, при нагряването телта (кантала) се отпуска (разтяга). Затова и според мен не става.
Който лепи В.О. с ток го е виждал това.

Поздрави, Г. Георгиев

A,знаеш ли какво е КАНТАЛ?

tsc1
09.01.2016, 20:09
Кантал (Kanthal - FeCrAl). Името Кантал е запазена марка на Sandvik Intellectual Property AB. Направен е от желязо, хром (20-30%) и алуминий (4-7,5%). Така се нарича нагревателната жица с която се навиват всевъзможни нагреватели в печките, тръбни нагреватели за пещи и т.н. Твърда, чуплива сплав, трудно поддаваща се на обработка и свързване (запояване). Притежава високо електрическо съпротивление ( 1,2 - 1,3 Ом/мм. Плътност - 7100-7300 кг/м, температура на разтапяне - 1450 гр. С. Най добра работна температура - 750-950 гр. С.

Bobi-M9598
09.01.2016, 20:18
Здравей Серго,

Той ТСЦ ти е отговорил. Навремето съм работил в НИТИМ. Та горе долу имам представа. Не съм специалист, по нищо, но съм лепил основи с ток.


Поздрави, Г. Георгиев

solaris60
09.01.2016, 20:29
Кантал (Kanthal - FeCrAl). Името Кантал е запазена марка на Sandvik Intellectual Property AB. Направен е от желязо, хром (20-30%) и алуминий (4-7,5%). Така се нарича нагревателната жица с която се навиват всевъзможни нагреватели в печките, тръбни нагреватели за пещи и т.н. Твърда, чуплива сплав, трудно поддаваща се на обработка и свързване (запояване). Притежава високо електрическо съпротивление ( 1,2 - 1,3 Ом/мм. Плътност - 7100-7300 кг/м, температура на разтапяне - 1450 гр. С. Най добра работна температура - 750-950 гр. С.

С една дума - реотан.

Сергей Тимофеев
09.01.2016, 20:32
Здравей Серго,

Той ТСЦ ти е отговорил. Навремето съм работил в НИТИМ. Та горе долу имам представа. Не съм специалист, по нищо, но съм лепил основи с ток.


Поздрави, Г. Георгиев

При основите не се използва КАНТАЛ.

gorgi
10.01.2016, 10:29
Аз съм пробвал много ножове.Купих на 12 волта.Но не става .Направих сам .Пак нищо.Направих от коса.Средна работа.Купих на ток от тия за хляб.Много добре е но трябва агрегата да бръмчи.И един ден както обикалям в МЕТРО нож големичък но идеално разпечатва.Отреза е като стъкло.Нова стара пита няма значение.Вчера купих още един.

tsc1
10.01.2016, 10:45
При основите не се използва КАНТАЛ.


За какво не се използва кантал?

бат тянко
10.01.2016, 11:47
За адаптора с който залепват основите към пчелната рамка.

Гецата
10.01.2016, 13:44
Аз съм пробвал много ножове.Купих на 12 волта.Но не става .Направих сам .Пак нищо.Направих от коса.Средна работа.Купих на ток от тия за хляб.Много добре е но трябва агрегата да бръмчи.И един ден както обикалям в МЕТРО нож големичък но идеално разпечатва.Отреза е като стъкло.Нова стара пита няма значение.Вчера купих още един.
А снимка може ли,че да ги пробваме и ние.

tsc1
10.01.2016, 15:22
За адаптора с който залепват основите към пчелната рамка.
Темата не беше ли за разпечатване, а не за залепване?

gorgi
10.01.2016, 16:21
Снимка на ножа ще пусна но по късно.До сега не съм пускал снимки.Ножа се води за рязане на сладкарски блатове.

gorgi
10.01.2016, 16:45
Това е ножа.Само острието е 27 см.Опитате ли ножа друг няма да пробвате.Златна работа върши.Малко е скъпичък но пробвайте и ще ми благодарите.17 и нещо лева е.

gorgi
10.01.2016, 16:52
В МЕТРО при сладкарското оборудване.

Гецата
10.01.2016, 22:58
Благодаря,а трябвали да се топи в топла вода или направо си режеш.

gorgi
11.01.2016, 08:03
Никаква вода.само пазиш от метал.Защото има много малки зъбчета.Пробвай и пиши.

agro
26.01.2019, 17:43
За уширителите е така.Основното ми опасение е ,че специално за ЛР и плодниковите ДБ рамките когато са силно надградени-липа,слънчоглед....,долната част провисва в легнало положение и ножа взима дълбоко.За магазиинни няма проблем.Ако може такъв нож да работи вертикално ще е супер,но е трудно...
Зачетох се в старите мнения за парния нож и срещнах описан недостатъка на моя нож. Та, ето как се решава при мен описания проблем:

9888

9889

9890

При почти вертикално положение на ножа провисването изчезва. Освен това тежестта на питата помага за равномерното движение надолу по ножа. Е, вдлъбнатите места остават за вилицата, но помага. Особено при мен, сам вадя от кошерите, пренасям, центрофугирам и връщам. Зад ножа е стойката за дообработка с вилицата и после направо в центрофугата. Парогенератора ми е малко примитивен, но върши работа тенджерата. Недостатъка му е, че не се регулира, не показва параметри и температура и не се вижда колко вода остава, но по-нататък и това ще се разреши.

nikimarti8
26.01.2019, 19:06
Зачетох се в старите мнения за парния нож и срещнах описан недостатъка на моя нож. Та, ето как се решава при мен описания проблем:



При почти вертикално положение на ножа провисването изчезва. Освен това тежестта на питата помага за равномерното движение надолу по ножа. Е, вдлъбнатите места остават за вилицата, но помага. Особено при мен, сам вадя от кошерите, пренасям, центрофугирам и връщам. Зад ножа е стойката за дообработка с вилицата и после направо в центрофугата. Парогенератора ми е малко примитивен, но върши работа тенджерата. Недостатъка му е, че не се регулира, не показва параметри и температура и не се вижда колко вода остава, но по-нататък и това ще се разреши.

Това някаде ще е патент

demonj
27.01.2019, 08:03
Много добро решение колега,2 години се чудя как да накарам моя нож да не дълбае питите.Поздрави.