PDA

Виж пълната версия : ТИХА СМЯНА



markov_75
26.04.2011, 21:29
http://www.optitroyan.net/?p=1890 на този филм един сръбски пчелар обяснява самосмяна на майкта и работа на две и повече майки.Някой да ли е пробвал този метод.

kando
26.04.2011, 22:03
Не видях някъде да обяснява работа на две и повече майки - и всъщност това е Българин.

Да не си объркал линковете нещо и да имаш в предвид Милош Чорбич - на него гледах един филм,но там не обясни как става този номер с майките.Видях че има книга,но дали в нея обяснява метода си,не знам.

markov_75
29.04.2011, 19:49
Че съм объркал линка,объркал съм го за което се извинявам.Наистина става въпрос за Милош Чорбич.Та в неговия филм взима пита с прашец,изрязва в посредата на питата дупка с размерите на кибритина кутийка и я поставя между питите с пило.И понеже прашеца се явява на място където не му е мястото,пчелите го консумират да го пренсат,което ги стимулира да изградят майчило на изрязаното място(поне така разбрах от филма)като изграждат повече от едно майчило.След като пчелите запечатат майчилата ако иска ги премества в оплодни съндъчета,или ги оставя в кошера и когато се излюпят новите майки работят със старата заедно.Атова е верния линк http://www.zamunda.net/details.php?id=194307&hit=1

borko_21
14.05.2013, 18:57
при тихата смяна на майката излита ли рой със старата майка.

Георги Георгиев
14.05.2013, 19:50
Борко не не излиза рой а новата майка убива старата или така пише по книгите.А за Чорбич как става с две майки не знам ако знаех моите щях да ги гледам с по 10 майки :D :D :D

estabien6
14.05.2013, 20:45
темата да се премести в САМОСМЯНА НА МАЙКАТА,МОДЕРАТОР ?

Ангел Йосифов
15.05.2013, 05:51
Борко,нее задължително да излезе рой,но в не малко случаи излиза особенно по това време.Рой може да излезе и от производството на свищеви майки пак по това време.Демек,рой излиза през роевия период независимо от начина на извеждане на майка.

Светозар Каменов
15.05.2013, 15:37
В книгата Старо злато на Делчо Мерджанов са описани няколко начина за вкарване на повече майки в един кошер. Дали действат нямам идея, трябва да се пробва.