PDA

Виж пълната версия : Тютюн



rosty_sz
12.12.2015, 19:54
От известно време си мисля дали е възможно да се ползва потенциала на тази доста късна паша.
Опитвал съм такъв мед и мога да кажа че е доста странен да не кажа гаден.
Определено не става за търговия.
Чувал съм и че много го пръскат тютюна.
Ако колеги имат опит нека споделят и да поразсъждаваме как да оползотворим тази паша. Заслужава ли си. Дали меда не се обогатява на никотин? Този никотин дали не е кофти за пчелитею?

vencii
12.12.2015, 20:04
На времето в моето село се сееше много тютюн и пчелите си зимуваха без проблеми с него. За ядене според мен не става.

Ангел Йосифов
12.12.2015, 20:06
Тютюнът е отличен медонос и помага за есенното развитие и попълване на запасите.А дали ще "горчи" на пчелите и на мен,мога да кажа на пролет.За първа година имам пчели в район с тютюн,но това,което съм чел за тютюна е,че е добър за пчелите.

solaris60
12.12.2015, 21:49
От известно време си мисля дали е възможно да се ползва потенциала на тази доста късна паша.
Опитвал съм такъв мед и мога да кажа че е доста странен да не кажа гаден.
Определено не става за търговия.
Чувал съм и че много го пръскат тютюна.
Ако колеги имат опит нека споделят и да поразсъждаваме как да оползотворим тази паша. Заслужава ли си. Дали меда не се обогатява на никотин? Този никотин дали не е кофти за пчелитею?

Както и преди в един пост писах, че растенията чрез нектара си привличат пчелите не за да ги убият, а за да могат да пренесат прашеца им на други растения. Нектара е отплата за свършената работа. Другото което на пчелите не им горчи. Дори не им е и сладко.

rosty_sz
12.12.2015, 21:54
Нищо не споменавате за пръсканията. Все пак го отглеждат за листата. Предполагам ги ядат някакви гадини срещу които се ползват инсектициди.

srg
13.12.2015, 10:08
Не знам какви са сортовете при вас , но при тези които се сеят при мен чашката е много дълбока и недостъпна за пчелите.

vankata85
13.12.2015, 17:23
Тютюна е добър медонос. Пчелите много добре зимуват на него.
Монофлорен мед трудно се изкарва от него, понеже има доста цъвтеж на билки по време на неговото цъвтене.
Пръскасе когато е малък и не е в цъвтеж.

kacone
13.12.2015, 17:27
Аз не съм чувал да го пръскат за каквото и да било. Не съм виждал и наядени листа - предполагам заради катрана. Като вкусови качества - не струва. Но пък, ако имаш такава паша, спокойно можеш да дръпнеш повече мед от кошерите, а те да си възстановят запасите от тютюна. За зимуване е идеален. По пътя за Казанлък, след Стара Загора, тази година имаше огромни масиви, които цъфтяха до късно. Грехота е някой от подвижните пчелари да не се възползва - останаха ми очите. И при мен има, но не цъфтеше до толкова късно.

rosty_sz
13.12.2015, 17:38
Тези парцели редовно са с тютюн и точно заради тях ми се пробуди любопитството.
Наблюдавам и още три много сериозни блока до Стара Загора където редовно гледат тютюн.

roxterox
13.12.2015, 18:41
Точно за тези блокове между Мъглиж и Тулово по-надалеч, че се пръскат яко. Оплакват се местните пчелари с които съм говорил.

rosty_sz
13.12.2015, 18:46
Там имаше едно много сериозно дело заради пръскане с авиотехника ако не се лъжа. До колкото знам пчеларите спечелиха делото след дългогодишни мъки. Нямам време да потърся някой от тях да ми разкаже. Това отравяне е било много отдавна. Сега техниката предполагам дава нов подход.

jordanov
13.12.2015, 19:59
В мойто село /Центр. Сев Бг/ откак се помня, има тютюн. Едролистен, на поливни площи, бере се докато падне сланата и май дотогава се пръска... Навремето беше с наземна техника, ама със самолета е по-лесно. Баба ми, щото беше лакома за работа, до 70 годишна възраст ходеше лятно време да бере. Като се зададе фърчилото тя се свий между стъблата, престилката отгоре на главата и така. Не знам колко пъти я е къпал самолета, ама беше здрава и живя до 84. Преди 5-6 години обаче цялата бригада се беше натровила, писаха из вестниците. Добре че не ни е основна паша за пчелите.