PDA

Виж пълната версия : ДБ В ИЗКЛЮЧИТЕЛНО ЛОШО СЪСТОЯНИЕ-ПОМОЩ?



Ивайло Велинов
25.04.2011, 20:24
Имам няколко кошера в изключително лошо състояние. Задръстени с мръсотия, разкривени и изгнили плодници (с дупки в който влизат случайни насекоми) и 12 черни и съсухрени пити. Има пило на тук и там, също по някой меден венец. Силно увредени килийки са пълни с прашец. Някой рамки са строшени и пропаднали в плодника, други липсват наполовина, стърчат телове. Пчеличките са по-дребнички от нормалното. За щастие семействата са силни, междурамията са пълни но пчелите явно нямат работа. Още немога да разбера как са оцелели зимата. Дайте съвет, как да процедирам. Имам идеи, но искам да чуя чуждо мнение. Имам ЛР корпуси, ДБ10, магазини. Благодаря за помощта :)

ПП.Получих кошерите от възрастен и болен дядо, който явно скоро не се е грижил за тях. Обещах му да се грижа добре за тях.

toko652003
25.04.2011, 20:31
Прехвърляш ги в сравнително здрави кошери и им подменяш постепенно старите пити, когато започне градежа. А за да ти градят по-рано подхранвай.
Третирай за акар. Това като за начало.

п.п.можеш да направиш от два ДБ магазина плодник.

evgeni.filimonov
25.04.2011, 22:49
За съжаление, повечето пчелари в страната са възрастни и не могат да се грижат добре за пчелите си. Според мен трябва да се определи със закон възрастова гранца за отглеждане на пчелни семейства, както е и при шофирането на МПС.Да ме извиняват можещите възрастни колеги, но напоследък все повече попадам на такива мнения, върастнен пчелар, който не може да се грижи за пчелите си и тн.
Би трябвало също така да се направи закон , с който хора които не са изкарали курс за пчеларство и нямат документ за това - да не се занимават с пчеларство.
Смея да прзная, че и аз нямам такъв изкаран курс. Но не може, човек който се занимава с пчеларство от 3-4-5 години да не знае какво е това ПИЛО. Аз познавам няколко таква Пчеларя.
Може да ми е малко остро изказването, но това е истината за 50% от българсото пчеларство.

Иван Гушев
26.04.2011, 06:44
evgeni.filimonov как не те е срам да говориш такива глупости!!! Обаче за съжаление май си прав crying;

Станко Ставров
26.04.2011, 07:18
Такива сем. можеш да срешнеш доста често.Те са носители на болести и зарази.Аз не бих ги взел в пчелина си.Немърливите пчеларски практики са доста често явление сред псевдо- пчеларите.Ако човек не може да върши нещо както трябва, да не го върши.Одавна е трябвало да ги продаде или преотстъпи.Не можем само да вземаме от пчелите трябва и да даваме.На твое място колега бих използвал само пчелите /прехвърлени в нови кошери и на нови пити ако имаш/, кошерите и питите бих унищожил.

Ивайло Велинов
26.04.2011, 11:38
Точно това искам да направя, ще изгоря всичко. За съжаление нямам изградени пити. Мога да ги пренеса на основи. Не знам дали е добра идеята обаче, все още не са почнали да градят активно. Ако се сещате за някакъв драстичен метод за преместване само на пчелите, ще се радвам да го чуя. Инак, дядото единственото което е могъл да направи е да сложи лентички есента, които извадих при прегледа.

Ангел Йосифов
26.04.2011, 11:59
Ако имаш други кошери вземи по една-две рамки(без пило)сложи от двете им страни по две ВО,ограничи с преградни дъски,третирай с оксалова или мравчена киселина и яко подхранване.

evgeni.filimonov
26.04.2011, 13:57
Драстичния метод е да ги приведеш в ситуация - гол рой.
Подпушваш ги, ама здраво, за да се налапат с мед и ги изтръскваш в нов кошер с рамки с основи и за нула време ще ги изградят. Трябва и сироп, ако няма паша.
Но пък губиш съществуващото пило така. Така, че вземи един нов кошер и премести само питите с пило и стръскай всички пчели в новия кошер, като постепенно изтегтляш старите пити в края и като се излюпи пилото, ги изхвърляш. Нормално е пчелите да са по-дребни, защото тези много много стари и черни пити, обема на килийките е намаляй драстично. Трябва ти някой специалист, който поне по пилото и по държането на пчелите да прецени за състоянието на семействата, все пак може и да не са болни. Виж ако има много подмор по дъното и там си стои, пчелите не се и опитват да го изхвърлят, тогава може да се каже, че има и проблем. Но най-добре си е някой опитен пчелар да ги прегледа.

Ивайло Велинов
26.04.2011, 15:38
Няма умрели пчели дори са по силни от досегашните ми семейства. Събират активно прашец, запълнили са 50% от плодника с прашец, явно защото друго не може да се се складира там. Скромното ми мнение е че не са болни.

христо
26.04.2011, 16:35
Няма ли рапица наоколо ?
Ако има - действай смело като цъфне.

ANIBAL
26.04.2011, 17:05
ЗДРАВЕЙ ПЕЧАЛНИЯ ,КОЛЕГА!!
И аз имам нещо от рода на семейство,което заслужава гол рой.И си го получи то.Няма да описвам ситуацията.Но го оставих на 3 пити в края и само магазинни рамки, но с основи.И така .Не се притеснявай за момента.Просто действай.Времето си върви и сезона току свършил.Ако имаш възможност давай редовно сироп.После питай пак.

evgeni.filimonov
26.04.2011, 17:17
Няма умрели пчели дори са по силни от досегашните ми семейства. Събират активно прашец, запълнили са 50% от плодника с прашец, явно защото друго не може да се се складира там. Скромното ми мнение е че не са болни.

да в момента има доста прашец и е период в който масово го складират където има свободно място и така блокират майката, слагяй основи между пилото и давай и сироп и така на седмица по една основа и ще подмениш лошите пити

kando
26.04.2011, 18:44
Няма умрели пчели дори са по силни от досегашните ми семейства.
:D защо ли не се учудвам - решението е просто,изобщо не ти трябва да ги преместваш,а размножавай от тях,защото тези пчелни семейства са със страхотен ген.

ANIBAL
26.04.2011, 19:52
Между другото и аз мисля така за генния фон на такива семейства.Ти ги натискаш ,но те избуяват.Ей така от нищото.

toko652003
26.04.2011, 20:34
В такива стари кошери щом има живи пчели и видимо са относително здрави не мисля, че е толкова притеснително. Особено щом са презимували.
Единствения проблем са старите пити.

jordanov
02.05.2011, 09:53
Няма умрели пчели дори са по силни от досегашните ми семейства.
:D защо ли не се учудвам - решението е просто,изобщо не ти трябва да ги преместваш,а размножавай от тях,защото тези пчелни семейства са със страхотен ген.
Кандо, за първи път да не съм съгласен с теб cool; Нищо особено им няма на гена на пчелите , чисто и просто последните години са си живяли живота на спокойствие. Никой не е издевателствал над тях, не ги е карал да Му носят прашец от кокичета, да Му съберат 50-100 кила мед и да Му дадат две отводки sweating; А да, и да си сменят майката докато почиват. Нещо подобно му казах и на Алексей в другата тема. И с Евгени не съм съгласен, щото май наближава времето когато ще търсим такива дядковци и ще ги молим за две- три шепи пчели. Та така, у наше село два пчелина с по 20-30 кошера изпролетиха без пчели, ама на 100 %. Колегите са много грамотни, в зряла пчеларска възраст и общо взето са били за пример досега. А де, Что делать? /по Ленин/

toko652003
02.05.2011, 23:31
Aз съм виждал такива кошери.Макар и оставени на произвола на съдбата в тях семействата са доста силни.
Две са основните причини за това; не им се взема меда и майките вероятно почти всяка година са млади т.е роеви.Но щом няма пчеларска намеса всичко е до време.

п.п. от доста места се чуват отзиви за необичайно количество загинали пчелни семейства въпреки, че преходната година беше много плодоносна/ Запитайте се/Защо?