PDA

Виж пълната версия : Дискова херния и пчеларство.



jojonov
09.12.2015, 07:46
Споходи ме неприятното заболяване, свързано понякога със вдигането на тежки предмети (но не само). На 38 години съм. Досега приемах себе си като "здрав като бик и почти толкова умен", но след като преминах през нетърпими болки, системи, инжекции, хапчета и бабешки илачи, разбрах, че тялото ми ще иска да се съобразявам с него.
Но съвсем не искам да се отказвам от пчеларството. То не ми е основно занимание, но ми доставя удоволствие. Имам в момента двайсет и няколко кошера, но ако се справя с болката в крака, ще ги размножа още. Или не. Вече не смея да се заканвам, че ще направя това или онова.
Питам: има ли колеги, които са преминали по този път, как са се справили или как се справят?

Максим Тодоров
09.12.2015, 07:54
Моя проблем с кръста го решиш като отида на пчелина и си слагам щангиски колан от по широките.

Георги Куров
09.12.2015, 08:01
Изгледай този филм https://www.youtube.com/watch?v=AF6dWzF1sIc Има решение за твоя проблем всичко зависи от теб.

nyanakiev
09.12.2015, 08:59
вдигни кошерите на по високи стойки да не се навеждаш много

бат тянко
09.12.2015, 09:21
Колеги ще споделя с вас моя''опит''. Понеже и аз бях много ербап на младини, сега често ме спохождат болки в кръста. Това е наследство от хляба и арматурата. Общо 15 годинки сизифовски труд. Сега когато например слизам невнимателно от някой уличен бордюр, често си секвам кръста:tres:.И не само така,но и по много други начини. После следва близка среща с рядка извънземна форма на живот- лекар! Та накратко съвета на що годе свястната ми невроложка-щото минах и доста...не толкова, беше да започна да ходя на фитнес. Така че, колеги с болни кръстове решението е хармонично развитие на мускулатурата на цялото тяло. Но задължително преди това трябва да се направи консултация с кинезитерапевт! Да ви обясни какви точно упражнения да правите. Бонус съвет от мен- винаги да бъдам позитивни, усмихнати и добри. Приятно кафенце!

koragroup
09.12.2015, 09:40
Горе главата! Даже когато забият кръста, пак нищо не е загубено!

Има една поговорка: На който му е слаб акъла, да му е силен гърба. В нашия случай, е наобратно - като ти е слаб гърба, да ти е силен акъла.
Имах един познат. Цял живот (50 от 80 години) беше инвалид след катастрофа. Ходеше с бастун или патерица. Ама това ставаше бавно и затова почна да се придвижва с велосипед :laughing:.
Този същия, откакто пострада, започна да гледа пчели и така 40 години. До 40-50 кошера стигаше. Когато не беше над кошерите си копаеше лозето - с една табуретка и давай със здравия крак!
Това което те посъветваха колегите е много вярно. Тренирай си тялото, използвай колан, повдигни кошерите. Аз бих добавил не вдигай пълни корпуси или магазини. Работи с рамки, което означава ако си с МК да минеш на ДБ. Не бързай. Научи се да вдигаш с краката , а не с кръста.
Пий червено вино!

koragroup
09.12.2015, 09:44
Забравих да кажа. Аз от 5 години имам дискова херния на шийните прешлени. Ако забия 20 гвоздея с теслата и на другия ден ми ги няма ръцете. А ако се напъна и повторя гвоздеите, на другата нощ се будя в 3ч и ми ги няма ръцете от раменете. Да не ти разправям как се изтърва пълна рамка с пчели или магазин над отворен кошер...
Въпреки това, тая година "сковах" 40 кошера, направих 40 отводки и не спрях да шетам по дворовете...

Дамян Дамянов
09.12.2015, 10:09
Според един от лекарите с които разговарях, трябва да се правят редовни тренировки с много малки натоварвания.
Най-доброто натоварване е плуването и причината е много проста - тялото е в хоризонтално положение и не се натоварва кръвоносната система.
Не може да се плува всеки ден и затова моето решение е да вдигам малки тежести колкото е възможно по-често и най-вече докато седя на компютъра.
Имам 2 гирички по 10кг всяка докато съм на компютъра тренирам.
Малките натоварвания заздравяват мускулите, костите, ставите, сърцето и т.н. Големите натоварвания причиняват само проблеми.
Излишните килограми също натоварват тялото, а 99% от теориите са пълни глупости. Всеки ден приемам по 5-6000 ккал, което е около 2 пъти над нормата. Само докато седя на компютъра приемам по около 3200 ккал.
5490

За пчеларството:
Няма значение дали ти е хоби или бизнес. Системата на работа трябва да отговаря на твоите възможности и да пчеларстваш с минимум труд.

P.S вземи си ортопедични стелки

бат тянко
09.12.2015, 10:19
И на мен най ми е гот да работя и да ям. Тея три неща-ама третото не мога да го съчетая с първите три. Да поизтриеш нещо за разход на калориитеinbox;

ves
09.12.2015, 13:59
Колеги ще споделя с вас моя''опит''. Понеже и аз бях много ербап на младини, сега често ме спохождат болки в кръста. Това е наследство от хляба и арматурата. Общо 15 годинки сизифовски труд. Сега когато например слизам невнимателно от някой уличен бордюр, често си секвам кръста:tres:.И не само така,но и по много други начини. После следва близка среща с рядка извънземна форма на живот- лекар! Та накратко съвета на що годе свястната ми невроложка-щото минах и доста...не толкова, беше да започна да ходя на фитнес. Така че, колеги с болни кръстове решението е хармонично развитие на мускулатурата на цялото тяло. Но задължително преди това трябва да се направи консултация с кинезитерапевт! Да ви обясни какви точно упражнения да правите. Бонус съвет от мен- винаги да бъдам позитивни, усмихнати и добри. Приятно кафенце!
Напълно покрепям мнението на колегата. Кръста е като въжен мост. Летвите са прешлените, въжетата са мускулите. Срежеш ли въжетата, моста пада без значение колко здрави са летвите. Аз лятото зидах САМ около 20 тона тухли, отделно варта. Едната е около 18 кг (Поротерм на Винебергер). Като усетех болки в кръста, без значение колко съм изморен като се прибера, започвам упражнения и проблемите да чукна на дърво винаги са преставали. Между другото доколкото знам в държавите, където си носят товара на главите липсват хроничните проблеми с кръста.

roxterox
09.12.2015, 20:22
Как се боря аз с дискова херния - на първо място, упражнения за стягане на коремната област. В ютуб има доста такива но трябва да се внимава с изборът, защото някои от тях не са щадящи а други са неподходящи зависимост от видът дискова херния. Другия вариант е плуване. Също така повече ходене по-малко стоене седнал. Относно кошерите избрах да работя с Роже Делон - вдига се 15-на кгилограма най-много(пълен медови корпус), много рядко по-тежко. Може да се избере и друг вид кошер като РД 108, Удав, Сила или друг вид кошер с малки параметри на корпуса :). Ако пчеларстваш с ДБ може да повдигнеш кошера на по-високо разстояние от земята с цел да не се прегърбваш и навеждаш. Вчера гледах един клип на човек в инвалидна количка, който бе направил приспособления по кошерът. Ще го потърся и публикувам.

https://www.youtube.com/watch?v=BygxuWhFTco
А това са два варианта за повдигане на корпусите, които биха улеснили достъпа до долните корпуси.
https://www.youtube.com/watch?v=HodZBbTuQ1k
https://www.youtube.com/watch?v=lC6zFBezEv4