PDA

Виж пълната версия : ПРЕХВЪРЛЯНЕ НА ДБ ОТВОДКА В ЛР КОШЕР



diqnkata79
25.04.2011, 06:51
Моля да дадете идея как се прехвърлят ДБ отводки в ЛР кошер.
Различни начини,как се разполагат рамките,колко неизградени се слагат и каква е процедурата ако нямаме изградени рамки,как да стимулираме да изграждат нови.
Също и по кое време се правят различните процедури.

Недялко Атанасов
22.06.2011, 21:54
Много закаснял отговор,но ако все още те интересува за напред,питите предназначени за отводка ги изваждаш и им истраскваш пчелите обратно в кошера-ДБ,След това ги изрязваш от доло по размер на ЛР пити и ги връщаш обратно в ДБ.На следващия ден или два си ги местиш в ЛР това е,нареждането вече зависи от колко им е силата на питите които прехварляш

Ивайло Велинов
07.07.2011, 15:02
Здравей колега, аз местих няколко семейства и продължавам да местя. Сблъсках се с доста проблеми, но все пак успях да си изградя метод който работи за мен.

Най-лесния и бърз начин за месеците в които има градеж според мен е:
1. Намираш майката и я преместваш без да я докосваш в корпус с поне 2-3 изградени пити. Останалите трябва да са с восъчни основи. Без такива с пило. Корпуса се поставя най-отдолу върху дъното.
2. Слагаш ханеманова решетка върху този корпус, като трябва да си сигурен че майката е все още под нея.
3. Това, което имаш като ДБ пити, го нареждаш заедно с пчелите останали по тях в друг корпус. Трябва да добавиш 7см. приставка на корпуса за да го повдигне малко че да паснат ДБ рамките. Поставят се над ханемановата решетка.
4. Следиш да се излюпи пилото от ДБ питите и една по една, махаш питите от горния корпус. Ако погледнеш през горния корпус, в местата без рамки ще видиш ханемановата решетка от долу. За да затоплиш корпуса под нея, слагаш опъковачно фолио/найлон или някакви дъсчици за да ограничиш течението в тази област. Това се прави само ако района на пчеларстване е хладен.

Хубаво е да затоплиш семейството, ако района ти е хладен. Също трябва хранене със сироп и то сериозно.

Ако всичко е наред, до няколко седмици ще имаш един корпус ЛР и можеш да сложиш втори за градеж. Поставянето на втори става когато първия е усвоен напълно, пчелите имат запечатан мед и пило. Трябва да са покрили добре корпуса и да имат нужда от разширяване.

Когато поставиш втория корпус с основите, може да махнеш ханемановата решетка и да преместиш 2-3 пити с пило в горния празен корпус. Това ще форсира качването на пчели и евентуално майката.

Ако бързаш, може да повториш същата технология с празен корпус.

Важно е, след като хвърлиш толкова труд, да си сипеш една студена бира под сянката и да наблюдаваш как заблудените пчели се прибират.

Дано някой от по-опитните люде да добави някоя и друга тънкост. Темата преместване от ДБ в ЛР, се "дъвка" малко по-малко в 3-4 отделни теми без да бъде обобщена напълно.

Желая здраве и късмет.

Ангел Йосифов
21.12.2011, 11:37
На всякъде в литературата и форумите се препоръчва,при прехвърляне от ДБ във ЛР,даданблатовата рамка да се реже отдолу а не отгоре защо?

buci59
21.12.2011, 12:38
Единствено,защото е по-лесно да се направи.А и така се запазва медения венец отгоре и само празни килийки от питата се бракуват.

Ангел Йосифов
21.12.2011, 13:06
Мисля че ако рамката се реже отгоре ще е по добре нищо че е малко по трудно.Изрязвайки медения венец отгоре ние запазваме рамката с повече качествени килийки,а меда можем веднага да им го върнем.Така мисля.

buci59
21.12.2011, 14:02
И,според теб,какво правят,само гледат и се чудят ли?

Ивайло Велинов
21.12.2011, 14:56
Има такива дето режат, аз лично повече подобни миграции няма да правя. Ако все пак се налага, прехвърлянето ще е ДБ > гол рой > ЛР

Ангел Йосифов
21.12.2011, 17:35
И,според теб,какво правят,само гледат и се чудят ли?
Аз ползвах 7 см приставка и си сложих ДБ питите в ЛР. Есента ги махнах и готово.

Валка,въпросът ми беше за рязане на рамките,не кой начин е по лек.

Юрий Цветков
21.12.2011, 17:49
Аз съм срязал над 100 рамки. Като се прави рано на пролет, обикновено от долу са само празни килийки. А като се вземе предвид и празното пространство между питата и долната летва, по този начин се получава отрязана пита с по-голяма площ. Освен това при ДБ рамките, запазваш медения венец, който в много случаи е направен в "девствени" килийки, а тези в долната част на питата вече може и да са черни или деформирани, или пък търтееви. И още нещо ако в питата има пило, след отрязване може да се върне, без да се кове отново долната летва. Вибрациите при коването може да увредят пилото. Ако се отреже от горе, летвата, трябва да се закове задължително, за да може да се сложи рамката, а това отнема и повече време. Ако прехвърлянето се прави при не благоприятни климатични условия, може да се простуди пилото, при по-продължително стоене на питите извън кошера.

apolo_bg
21.12.2011, 23:04
Взимате флекса с диск не метал за рязане, един шаблон и ги почвате питите. Реже се винаги от долната част на питата – защо?
Защото е по удобно да караме кола, а не каруца – за това!
Става бързо, лесно и практично!! Реже се летвата, питата, тела - равно и гладко!!
Айде сега някой да почерпи.
Благодаря ! tube;

Ангел Йосифов
22.12.2011, 10:30
Взимате флекса с диск не метал за рязане, един шаблон и ги почвате питите. Реже се винаги от долната част на питата – защо?
Защото е по удобно да караме кола, а не каруца – за това!
Става бързо, лесно и практично!! Реже се летвата, питата, тела - равно и гладко!!
Айде сега някой да почерпи.
Благодаря ! tube;

Както казва една наша попфолк певица в една реклама
-Ето това рязане(чукане)чаках.
Хайде черпя drinks; drinks; drinks; drinks; drinks; моля.

apolo_bg
22.12.2011, 16:35
Aleksey написа:
Както казва една наша попфолк певица в една реклама
-Ето това рязане(чукане)чаках.
Хайде черпя моля.

Споделих как съм се справил с над 2 000бр. ДБ пити - Вземаш ръчния шмиргел и по описания по-горе начин!!
Става бързо и практично!

Ако някий иска по друг начин да"чука" - това си е негово право на избор.

Има хора, пред които постоянно стои въпроса - Защо да караме кола, когато можем да пътуваме с каруца.?

Nic 59
22.12.2011, 18:32
Да не би случайно каруцата да е 300мм висока ?.......че в момента правя на една 24 местна колелата.

toko652003
22.12.2011, 21:45
Моля да дадете идея как се прехвърлят ДБ отводки в ЛР кошер.
Различни начини,как се разполагат рамките,колко неизградени се слагат и каква е процедурата ако нямаме изградени рамки,как да стимулираме да изграждат нови.
Също и по кое време се правят различните процедури.

Слагаш корпус с изградени или незградени пити отгоре и си готов до седмица две.Майката и пчелите сами се ''прехвърлят''.

jordanov
23.12.2011, 15:25
Ха ха, а е колега ,той diqnkata79 пита април месец и повече не се обади , сигур вече е сколасал с прехвърлянето . drinks;

Mateev
28.03.2013, 18:09
А на мене тепърва ми предстои голямото прехвърляне на над 400 кошера и все си мисля дали няма някакъв начин да стане още по-лесно от това да се режат хиляди рамки. Ами ако не желая да ги спасявам тези рамки?

Какво ще се случи ако върху един ДБ плодник просто поставя един ЛР корпус, зареден с празни пити с восъчни основи? Няма ли пчелите да започнат да изграждат основите и после майката да се качи горе, защото и е по-топло? И после няма ли пчелите да прехвърлят всичкия мед отдолу нагоре, защото не могат да търпят мед под пилото?

А какво ще стане, ако върху един ДБ плодник сложа 2 броя чисто нови корпуси с нови пити с восъчни основи? Няма ли цялото семейство да се качи по горните етажи и да пренесе със себе си всичкия мед и прашец? И когато се опразни ДБ плодника - просто го вземам и изхвърлям, а на негово място слагам ЛР дъно. И след това започвам да си правя стандартните ЛР ротации.

Тука вече съм страшно некомпетентен и ще съм благодарен на всяко едно зрънце информация, което ми подхвърлите.

Mateev
28.03.2013, 18:16
И още нещо - тази година не искам да вадя много мед. Ще съм доволен и на малко ей така колкото да оцапам центрофугата. По-важното обаче е друго - искам да удвоя и ако може - да утроя броя на семействата. Следователно трябва да прилагам коренно различна технология. Тоест вместо да се пазя - трябва да предизвиквам роево настроение.

Какво бихте ме посъветвали, ако целта е не да получа мед, а да получа колкото се може повече силни семейства, способни да преживеят следващата зима? И разбира се да накарам тези семейства да изградят колкото се може повече восъчни рамки, тъй като започвам от абсолютната нула.

Правилна ли е една технология от типа - "изчакай акациевата паша и веднага след нея започни бясно да храниш семейството с цел да стимулираш майката бясно да снася и така да извадиш 2-3 отводки от 1 пчелно семейство до края на август"

И въобще храненето с апиинверт при бедна паша достатъчно ли е, за да могат пчелите да произвеждат восък и да изграждат пчелни пити?

Nik_m
28.03.2013, 18:28
Този който ще ти ги гледа кошерите не знае ли отговорите на тези въпроси?
За такава бройка трябва опитен човек и помощник (помощници)

Ангел Йосифов
28.03.2013, 18:29
Не бива да поставяш два корпуса наведнъж-ще преохладиш гнездото.Освен това е необходимо да се подхранва за да градят по бързо.Аз,например,в събота ще поставя магазини с во,като м/у плодника и магазина ще поставя найлон за запазване на топлината в плодника,като в предния край наилона ще отстои на два три пръста.

спартак
28.03.2013, 18:49
Матеев,ако поставиш ЛР основи върху плодник на ДБ все едно слагаш магазин.Майката няма да се качи горе , а пчелите ще пълнят и запечатват стоков мед , разбира се , ако има паша.

галин
28.03.2013, 19:12
щом си решил да правиш максимален брой отводки всяка изградена рамка ще ти е от полза,така че поиграй си wink;
спартак е много прав, на плодник с ДБ рамка много трудно ще накараш майката да се премести в горния корпус.

Николай Христов-nikberk
28.03.2013, 19:21
Правилна ли е една технология от типа - "изчакай акациевата паша и веднага след нея започни бясно да храниш семейството с цел да стимулираш майката бясно да снася и така да извадиш 2-3 отводки от 1 пчелно семейство до края на август"

И въобще храненето с апиинверт при бедна паша достатъчно ли е, за да могат пчелите да произвеждат восък и да изграждат пчелни пити?
Първо много зависи от медоносния конвейр в района на пчелина и от модела на кошера.Най-ройливия период е веднага след акацията.При мен от акация до липа има поне 20дни и познай за какво мислят пчелите през това време.За да не мислят за глупости започвам едно велико ротиране на корпуси и това докато цъфне липата.В тоя период свалям 10кг.Не дай си боже да вали през този период ,като миналата година две седмици и после само можеш да седнеш по обед в пчелина и да брош.
Та с горното което написах смятам ,че с допълнително хранене няма да постигнеш целта ,която преследваш.По добре ги стесни.
Относно изграждането на ВО.Година с година не си приличат.За мен съм приел като цъфне дюлата започвам масирано подаване на ВО.В зависимос от силата на семйството слагам от една или две ВО ,на другия ден ги въртя на 180 градуса ,а на третия ден ги вадя и на тяхно место слагам нови.Така за две седмици ми изграждат по-един корпус ,който в последствие слагам .Това е моя начин ,но аз гледам 50 стокови семейства и още 20 в резерв.При 500-1000 семейства работата е само с цели корпуси наведнъж.

Юрий Цветков
28.03.2013, 21:21
Матеев, в твоя случай няма да стане със съвети от форума. Твърдиш, че имаш финансови възможности, за това бих те посъветвал, да си наемеш опитен пчелар ( с опит при ЛР кошери) и не се отделяш от него, даже и да му "чиракуваш". А през свободното време четеш, четеш и пак четеш. Следващия сезон, може и сам да започнеш експерименти, но с отделни групи от кошери, за да имаш представителност на резултата.

Mateev
29.03.2013, 09:02
То това се подразбира. Опитни пчелари вече имам 3-ма и слушам техните съвети, но аз съм такъв човек, който иска всичко сам да го разбере. Не е достатъчно да знам как се прави - искам да знам и защо така се прави. Искам да проумея и да осъзная логиката на всичко това. И единствения начин това да се случи е да взема съвет от колкото се може повече хора.

Та искам да благодаря на тези, които се отзоваха. Някои от тях дори ми написаха в лично съобщение подробни инструкции стъпка по стъпка, за което съм им безкрайно благодарен.

Юрий Цветков
29.03.2013, 20:59
Ами всяко семейство е различно и реагира по различен начин. За едни ще е достатъчно само да им добавиш корпуси от горе и до края на сезона, ще са се прехвърлили както ти предполагаш. Други ще трябва да се подтикнат малко, примерно с качване на пити с пило. За трети ще трябват много крути мерки, арестуване на майката с ханеманова решетка. Но за това трябва опит и правилна преценка от страна на пчеларя, иначе се губи много време, а може и да пропуснеш целия сезон.
А като става въпрос и за 500-1000 кошера, работата няма как да е малко.

Nik_m
07.06.2013, 06:15
Трябва да прехвърля 8 силни семейства от ДБ в ЛР.
Понеже има пило в долния край на питите реших да не ги режа, за това ще направя така:
понеже съм с дълбоко дъно ще пусна в първия корпус 10 ДБ рамки и върху тях корпус с основи, след като го изградят слагам трети и се надявам майката да се качи във втория.
Семействата са много силни, като вдигна магазина преливат от пчели, ако някой ми помогне със съвет ще съм му благодарен.

simo
07.06.2013, 18:56
Моят приятелски съвет е да не бързаш да прехвърляш всичките. Поработи малко и с двете системи и виж коя ще ти допадне повече.

Nik_m
07.06.2013, 19:24
Днес прегледах новите попълнения ДБ и са ми много неприятни с тези голями пити докато ги извадя измачкам пчели с това раздразня останалите, а на ЛР е питата се вади токова лесно.
Направо се чудя как има хора който да харесват ДБ.
Така или иначе 3 ще останат в ДБ защото няма да имам повече кошери а свърших и парите :(

Nik_m
10.06.2013, 16:09
Какво ще кажете дали е добре да сложа 3ти копрпус с магазинни пити.
Семействата са много силни и като и сложа един копус и един с основи за градене и е много тясно, а нямам никакви изградени пити, ако и сложа 3ти корпус с основи ще и дойде много за градене.
За това мисля в 3ти корпус да сложа магазиннитие докато изградят 2рия корпус и после ще ги сменя с корпусни на основи.

Nik_m
11.06.2013, 16:14
Никой не иска да помогне с малко акъл.
Прехвърлих вече 3 кошера( по 1 на ден) защото след като ги прехвърля и тръсна стария сандък пред новия много се разлютят и няма влизане в двора.
Пробвах да оставя стария пред новия, до новия ама не искат и не искат да се махнат въпреки че няма пити.
След 15тина дни като изградят корпуса дали майката ще се качи в новия корпус или ще трябва да и помогна?

Димитър Бонев
11.06.2013, 20:00
Махни стария някъде на страни и те вече няма да ходят в него. Така като ги оставиш стария отпред , много ясно, че ще влизат пак в него. Майката ще се качи нагоре, но по вероятно е да се качи още преди да са изградили питите отдолу, така че е хубаво да вземеш да я ограничиш докато я свършат тази работа, а ако искаш да градят капвай по малко храница всеки ден по малко иначе ако няма паша ще градят трудно.

Nik_m
11.06.2013, 21:37
От долу няма пити за градене, там са ДБ рамките.
Целта ми е да изградят по 2 корпуса да ги изхвърля.
Иначе и капвам сироп през ден когато слагам на отводките.

Димитър Бонев
11.06.2013, 21:52
Тогава и помогни да се качи горе, но 2 корпуса да изградят е много трудна задача.

Nik_m
11.06.2013, 22:10
Сега почва липата и се надявам от нея да изградят по 1 корпус,много са силни семействата пчела много трябва да се справят.
Отводките градят много, но изядоха 1 чувалче захар вече.
А как да и помогна на майката да се качи, да я пренеса ръчно и да сложа халеманова да не слезе пак долу.