PDA

Виж пълната версия : Какво заплащане бихте желали да получите на стационарния си пчелин за опрашване?



rosty_sz
01.12.2015, 19:34
До колкото разбирам министерството е доста твърдо решило да плаща пари на "зъропроизводителите" ако сключат договор със пчеларите за опрашване. Вече отворих тема където беше описано какви правила за тази дейност се предвиждат. Изразих и ясните си опасения как е много възможно някои роднини на "зъропроизводителите" да станат изведнъж пчелари. Сега искам да помоля някой от модераторите да направи една анкета в която който иска да сподели колко лева на кошер би поискал за да подпише договор за опрашване по споменатата програма. Нека да има възможни отговори 0-20лв; 20-40лв.; 40-60лв; 60-80лв.; 80-100лв.; 100-120лв.; 120-140лв.
Нека гласуването се отнася само за случаите в които няма да се изисква местене на кошерите. Кошерите са си на пчелина и обхващат определен ареал от земите на арендатора който предлага договор.
Ето линк към обсъжданите намерения на министерството
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2624

Няма да е лошо да си "сверим часовниците" защото запитвания вече има. За сега е безумно да даваш категорични отговори на такива запитвания без да са излезли всички изисквания и т.н. но сега е времето и ние да си помислим как бихме постъпили.

Моля всички пишещи в настоящата тена да имат предвид, че рано или късно тя ще бъде открита и прочетена от "зъропроизводителите"

rosty_sz
01.12.2015, 19:45
Редно е аз да кажа пръв моето мнение;)
Аз бих поискал 8-10 лв от даваните 28 лв. на декар или обърнато на кошер това означава 40-50лв.
Ще поискам толкова защото:
1. Основните разходи остават в тях.
2. Основните рискове остават в тях.
3. Ако поискам повече може да предизвикам откриване на собствени пчелини от зърнарите.
4. 40-50 лева ще ми поемат всички третирания и подхранвания.

tarty
01.12.2015, 21:53
Казаха ми,че зърнопроизводителите вече са решили да ни дават по 10 лв на кошер за паша/3 паши за год ×10=30 лв/и ще си задължен да си закараш пчелите до 1000 м до блока.Другото е,че ще на обвържат с 5 год. договор.Това е което са ми казали досега,но не е решено окончателно.

Пламен Керчев
01.12.2015, 22:02
А чели ли сте за последните изисквания, а именно ,че за да се допусне субсидиране арендатора се задължава да отглежда най малко 3 медоносни култури , което ще откаже доста арендатори.

ch.atanasov
01.12.2015, 22:05
Ако мога да курдисам моите кошери за 50 лв.,направо почвам да се оглеждам за нова жена.Тъй де нещо по -младо ,както правят богатите баровци.Ама тез дето нямат какво да опрашват ,да не вземат да завиждат сега и да съботират работата.

rosty_sz
01.12.2015, 22:12
За десет лева да ходи някой на подвижно до блокчето:laughing::laughing::laughing::lau ghing::laughing:
Просто този път не са познали. Те черешарите си дават в момента 20-30 лв. за 20 дена някой да иде в оградени и често охраняеми градини и не могат да намерят мераклии, а тез 10 лева ще давали.
МОДЕРАТОРИТЕ, МОЛЯ ВИ, НАПРАВЕТЕ АНКЕТАТА В ГРАФИЧЕН ВИД КАКТО ПОДОБАВА ИЛИ МИ КАЖЕТЕ КАК ДА СИ Я НАПРАВЯ.

мухозол
01.12.2015, 22:16
За търсещите информация за тази програма .Тя е много добра ще има пари, но не за нас .Самите ние си пречим ,самите ние нямаме надежда и стимул за борба за да отстояваме своите права ,идеи,привилегии.

ch.atanasov
01.12.2015, 22:24
За търсещите информация за тази програма .Тя е много добра ще има пари, но не за нас .Самите ние си пречим ,самите ние нямаме надежда и стимул за борба за да отстояваме своите права ,идеи,привилегии.

Колега , я разясни как я виждаш тази борба ,че на мен ми е мътно. Май се сещам :трябва да дойдат комунистите да национализират земята и да ни дадът някоя кинта за опрашване в ткзс -то.

rosty_sz
02.12.2015, 07:10
Казаха ми,че зърнопроизводителите вече са решили да ни дават по 10 лв на кошер за паша/3 паши за год ×10=30 лв/и ще си задължен да си закараш пчелите до 1000 м до блока.Другото е,че ще на обвържат с 5 год. договор.Това е което са ми казали досега,но не е решено окончателно.
Снощи разсъждавах отново по темата и си направих сметката, че всъщност нормата от 5 дка ( 0,5хка) за кошер е за една паша. Тоест ако кошера е толкова стратегически разположен спрямо посевите на "зърнопроизводителя" , че да покрива по 5 дка от трите медоноса които той ще отглежда то за договора за този кошер той ще получи
3 медоноса по 5 дка по 28 лв/дка 420 лв подпомагане
Да ти предложат 30 лева в случая вече става супер нахално.
Ако зърнаря отдели 8 лв. за нас от получаваните 28 лв за декар което супер нормално според мен сметката излиза доста добре.

Ако кошера покрива една култура от задължителните три
5 дка по 8 лв. е 40 лв. на кошер.
Ако покрива две култури от задължителните три
2 култури по 5 дка по 8 лв е 80 лв. на кошер
Ако покрива и трите задължителни култури
3 култури по 5 дкапо 8 лв. е 120лв на кошер

Сметките показват че да искаме 8 лв. от даваните от ДФЗ 28лв. на декар си е много добре. Така че колеги не бъдете толкова скромни в гласуването.

Ако грешно разсъждавам или смятам моля да ме поправите.

мухозол
02.12.2015, 07:12
Колега Атанасов смятам че тук не е място за политически идиотизъм .За това което предлагаш- вече е направено .Ако не знаеш има фирми които имат над 500 000 декара .Колега спри да вадиш картофите с динамит и доматите с коловете! Това беше направено преди години от зърнарите те се събраха запалиха тракторите и пристигнаха в СОФИЯ, а ние- няма да казвам .Относно парите е казано 148 Е на хектар всичко е договор и разбиране между двама .Има една книга медоносни растения там пише колко кошера на декар и на какво разстояние .Има една колежка която казва ЧЕТИ ,ЧЕТИ и от мен, не разсъждавай напразно.

tarty
02.12.2015, 07:25
Rosty,ако трябва да местиш пчелите на три различни паши,колко ще трябва да се иска?Трябва да се има в предвид транспорт,товарене и разтоварване,охрана.

koragroup
02.12.2015, 08:32
Въпреки че не ми харесва тона на Мухозола, той е прав за едно нещо. Договарянето е конкретно! Какво имам предвид.
Догодина до новия ми пчелин ще засеят 3000дка слънчоглед. Блока буквално започва на 20 метра от кошерите ми. До тук чудесно, но ... аз имам 20 кошера там, по 5дка = 100дка. И тука идва въпросът. Кооператорът ще иска ли да се занимава за тия 100дка? И (примерът е съвсем реален) ако кооперацията нама три медоносни култури сред посевите си? Аз мога и 100лв да поискам, ама ако няма кой да ми ги даде...
Та така, според мен най-добре всеки който има мерак към тези пари нека първо провери дали и местния кооператор има мерак към тях.

m_pchelari
02.12.2015, 08:39
За мен реалната цена е 30-35 лева на кошер. При 50 лв. и 5 годишен срок на договора, фермера ще купи кошери по 250 лв (5х50лв) и излизаме от играта. А ако сметне, че ще взима и малък деминимис мизата ще падне още надолу.

Bobi-M9598
02.12.2015, 08:42
Здравейте,

Мен ме вълнува и това, как и защо е определено това разстояние от 1км. Знаем на какво разстояние летят пчелите, защо да не бъде например 2км.

Поздрави, Г. Георгиев

ch.atanasov
02.12.2015, 08:48
Въпроса не е : колко трябва да ни се плати , а колко бихме желали да ни се плати .Ама като гледам май нямате желание някой да ви плаща.От скромност няма и да поискате пари.Аз съм песимист за програмата ,но ака трябва някъде да искам ,ще искам повече -белким получа по-реална цена.Тя май тази реална цена ще е различна за нас и за зърнарите.

kroum
02.12.2015, 08:56
Здравейте,

Мен ме вълнува и това, как и защо е определено това разстояние от 1км. Знаем на какво разстояние летят пчелите, защо да не бъде например 2км.

Поздрави, Г. Георгиев

Тук пък пише разстояние 2км. http://www.pchelarstvo.com/%D0%BE%D1%82-2016-%D0%B3-%D0%BF%D0%BB%D0%B0%D1%89%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D1%8F-%D0%BD%D0%B0-%D1%85%D0%B5%D0%BA%D1%82%D0%B0%D1%80-%D1%89%D0%B5-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D0%B7%D0%B0-%D1%81%D1%82%D0%BE%D0%BF%D0%B0/

Mateev
02.12.2015, 08:59
Аз разсъждавам така - от един кошер пчеларя трябва да получава поне по 200 лв. на година, за да си струва въобще да се занимава с този бизнес. Това са или 2 отводки, или 10 майки или 40-50 кг. мед. или някаква комбинация между тези приходи. Ако се прави подвижно пчеларство, получената сума трябва да стане 250 или дори 300 лева поради простата причина, че има много допълнителни разходи за транспорт, щети по време на транспорта (умрели семейства) и охрана на кошерите на новото място.

Ако пчелоопрашването влезе в портфолиото на пчеларите, приходите от него трябва да са повече от разходите. От една страна е хубаво, че ще има 3 гарантирани паши, но от друга страна трябва да се направят 6 местения на кошерите + денонощна охрана. Разходите за тези местения са значителни, ако човек предварително не е оборудван за подвижно пчеларство. Аз съм местил много пъти кошери насам-натам по други причини, и мога смело да кажа, че преместването на един кошер на друго място има себестойност поне 3-4 лева. Денонощната охрана на новото място струва поне по 150 лева на ден или по 2 лева на кошер, ако са преместени 70-80 кошера. Ако пашата е 2 седмици, то тогава това прави по 28 лева на кошер + 6-8 лева самото местене или това прави по 34-36 лева на паша. За три паши това прави 100-110 лева общи разходи.

При това положение за по-малко от 140 лева на кошер аз не бих се съгласил да играя на свирката на който и да било арендатор, който ме кара да разкарвам кошери насам-натам, за да му направя максимално покритие на площите. Да не говорим, че вероятно ще ме кара да местя на по-малко от 3 километра, което може да опорочи цялата идея (ще местя кошери, но в тях няма да има стари пчели, които наистина да опрашват).

Виж ако някой иска да сключи договор с мене само за стационарните ми пчелини и за покритите около тях площи - да, тогава ще клекна на 2 пъти по-малка сума.

Не забравяйте обаче, че при тези пчелоопрашвания ще има много проверки от страна на ДФЗ, при които проверки ще искат от вас да сте изрядни във всяко едно отношение. Това ще ви създаде допълнителни главоболия и допълнителни разходи. Така че опичайте си акъла.

Mateev
02.12.2015, 09:23
Да ви кажа и за допълнителните проблеми, които всъщност ще означава много допълнителни разходи:

1. Посоченото от арендатора място най-вероятно няма да е подходящо за пчелни кошери. Ще се наложи да почиствате драки и храсти или най-малкото да окосите трева до кръста.
2. Кошерите ще трябва да ги слагате на гола земя или на палети, но това са допълнителни транспортни разходи.
3. Подстъпите до мястото най-вероятно ще са непристъпни - далеко от главните пътища. Ако има черен път - той ще е с коловози, дълбоки 1 метър. Като завали дъжд, мястото ще стане недостъпно за джипове 4ь4, а какво да говорим за обикновенни коли или камиони.

Изключително редки ще са случаите, в които няма да имате горепосочените проблеми.

Въобще разсъждавайки по въпроса, най-добре ще е да се сключват дългосрочни договори, за да можете на посоченото от арендатора място да изградите постоянен пчелин с ограда. Това обаче струва много пари, които арендатора няма да ви ги признае. И през цялото време той ще си мисли, че по-евтино ще му е сам да си направи пчелина и сам да си го гледа. Това разбира се не е вярно, но арендатора все още не го осъзнава. Чак след време ще осъзнае, че е сгрешил, но вече ще е късно - вече ще се е хванал на хорото и ще е принуден да налива нови и нови разходи. В крайна сметка след 2-3 години ще осъзнае, че е трябвало наистина да сключи договор с някой пчелар, но вече ще е късно както за него, така и за пчеларя.

Ако съм прав във всичките тези разсъждения, то тогава някакъв кяр ще имат само пчеларите, които вече са оборудвани за подвижно пчеларство (фургони, ремаркета, високопроходима техника за теглене). Само при тях местенете ще е много по-евтино и само те ще могат да предложат на арендаторите сравнително евтини услуги, които да откажат арендатора от еретичната мисъл сам да си направи пчелини.

ch.atanasov
02.12.2015, 10:02
Колега Атанасов смятам че тук не е място за политически идиотизъм .За това което предлагаш- вече е направено .Ако не знаеш има фирми които имат над 500 000 декара .Колега спри да вадиш картофите с динамит и доматите с коловете! Това беше направено преди години от зърнарите те се събраха запалиха тракторите и пристигнаха в СОФИЯ, а ние- няма да казвам .Относно парите е казано 148 Е на хектар всичко е договор и разбиране между двама .Има една книга медоносни растения там пише колко кошера на декар и на какво разстояние .Има една колежка която казва ЧЕТИ ,ЧЕТИ и от мен, не разсъждавай напразно.

Мухи ,едва ли трябва да ти отговарям ,пак аз ще съм лошия.Ще се възползвам обаче от факта ,че Рости не е още модератор.Постинга си го дописах след като не ми отговори за "борбата".Както виждам бил съм прав.Ти си против едрата земеделска собственост.Не ми вменявай твоите въжделения за количеството земя на един зърнар.Може да има присвоена земя някъде ,но не съм чул за придобиване по насилствен начин.Какво са постигнали си е тяхна заслуга ,аз не им завиждам.И вместо да ме обиждаш ,участвай в анкетата.

kapanec
02.12.2015, 10:28
Ставката на хектар е в размер на 143 евро и е изчислена въз основа на пропуснати ползи от намален добив поради ограничения в използваните препарати за растителна защита (ПРЗ), както и допълнителни разходи по преместването на пчелните семейства в близост до посевите с медоносни култури. Предложението за плащане е прогнозно защото проектът на наредбата още е в незавършен вариант.

Юрий Цветков
02.12.2015, 10:43
Аз искам по 200 лв, но няма такъв отговор. За това не съм гласувал.

радо
02.12.2015, 11:51
Аз разсъждавам така - от един кошер пчеларя трябва да получава поне по 200 лв. на година, за да си струва въобще да се занимава с този бизнес. Това са или 2 отводки, или 10 майки или 40-50 кг. мед. или някаква комбинация между тези приходи.
Колко бързо човек си променя мнението доскоро сумата беше 100 лв. , която е много по близо до реалността, но мнението на един колега явно я промени .По темата договор за опрашване бих сключил само за две култури от списъка и това са кориандър защото при нас не го сеят и фацелия защото нея пък въобще не я сеят ,а останалите култури изобщо не са интересни .

радо
02.12.2015, 12:10
Относно парите е казано 148 Е на хектар всичко е договор и разбиране между двама .
Това означава ,че на 10 дка. засети ще се дава 148 Е и за всички чудещи се за тези 10 дка. са нужни 2 кошера за опрашване.

rosty_sz
02.12.2015, 12:21
Нека малко изчистим картинката, защото станаха много условности и настъпва объркване.
Още в самото начало поставих условието че ще става дума само за стационарните пчелини. Когато се намеси местене става чудо. Аз знам мноооооооого добре колко е скъпо и трудно това мероприятие и заради това не го намесвам в сметката. Още повече че не можем да местим на разстояния по малки от 6-8 км. тоест почти няма начин да прескачаме от блок на блок в едно землище.

ch.atanasov
02.12.2015, 12:35
Това означава ,че на 10 дка. засети ще се дава 148 Е и за всички чудещи се за тези 10 дка. са нужни 2 кошера за опрашване.

При различните култури мисля ,че броя на семействата беше различен за една и съща площ.Това всъщност е по книгите ,незнам как е по програмата.

rosty_sz
02.12.2015, 12:43
Не виждам и как ще искат петгодишни договори. Това ще са пари по програма (мярка) до колкото разбирам аз. За тях ще се кандидатства периодично и те ще са някаква сума която е определена за всички и за който стигнат, стигнат. Както е при нас много хора искат да вземат кошери по програмата ама ресурса не е неограничен. Като свършат парите приема спира. В този ред на мисли каква е гаранцията че зарнаря ще е одобрен 5 години подред. Все още информацията е много малко и доста неща са само в сферата на разсъждения, чул не дочул и т.н.

Mateev
02.12.2015, 13:55
Във връзка с тази тема се замислих какви са всъщност зоните, които покриват моите пчелини. Хиляди пъти съм ги гледал на картата, но визуално много трудно може да се определи докъде летят моите пчели. В действителност ме интересуват 3 зони:
- 1 километър - зона за опрашване на арендатори и зона за бързо носене на мед, ако разбира се има силна паша
- 3 километра - зона, от която по принцип е възможно събирането на паша, когато е слаба или далечна
- 5 километра - зона за изолация, ако дадения пчелин трябва да се направи за производство на майки

Та разрових се из Google Earth и открих, че с негова помощ могат лесно да се рисуват идеални окръжности с точно определен диаметър. Започнах да си рисувам зоните и за пръв път от 3 години насам всъщност осъзнах какви са потенциалите на моите пчелини за пчелоопрашване, за събиране на паша и/или за майкопроизводство.

Препоръчвам ви да го направите и вие, и така ще видите кои блокове на арендатори всъщност попадат във вашата зона. И чак тогава да мислите колко декара можете да опрашите и респективно какви пари ще получите, ако арендатора се навие да ви заплаща. Ще можете и да изчислите от колко кошера се нуждаете, за да покриете площта на блока, предоставен ви от арендатора.

На снимката по-долу съм показал 3-те зони на един мой пчелин - 1 km, 3 km и 5 km. От снимката осъзнах, че този пчелин е идеален за майкопроизводство, защото в Яворец и в Горна Росица със сигурност няма други регистрирани пчелини (това го проверих в местното БАБХ).

5457

ianev
02.12.2015, 14:58
A защо си мислите че ще сложите кошерите и ще ви платят ей така без изисквания? Най малкото ще ви претеглят кошерите когато ги сложите на блока и когато приключи опрашването. Или ще има контролен кантар на няколко кошера от пчелина. Колко от колеги ще са склонни на това. Тези на който опрашването и сега им е основна дейност едва ли ще имат проблем защото са свикнали на подобен род контрол но за другите незнам. Няма какво да си кривим душата и сред нас има хора който си представят как ще закарат кошерчета на 3-4 рамки да ги "засилят". А колкото до това колко пари искам за опрашване от стационарен пчелин, мен ме устройват 20-30 лв на семейство. Аз нямам тези разходи да ги местя от блок на блок а и както се казва и аз имам изгода ако засее жито няма и толкова да взема (трябва да е изгодно и за двете страни), така че реалистично е по скоро 20 лв на семейство.

vanHanegem
02.12.2015, 15:35
A защо си мислите че ще сложите кошерите и ще ви платят ей така без изисквания? Най малкото ще ви претеглят кошерите когато ги сложите на блока и когато приключи опрашването. Или ще има контролен кантар на няколко кошера от пчелина. Колко от колеги ще са склонни на това. Тези на който опрашването и сега им е основна дейност едва ли ще имат проблем защото са свикнали на подобен род контрол но за другите незнам. Няма какво да си кривим душата и сред нас има хора който си представят как ще закарат кошерчета на 3-4 рамки да ги "засилят". А колкото до това колко пари искам за опрашване от стационарен пчелин, мен ме устройват 20-30 лв на семейство. Аз нямам тези разходи да ги местя от блок на блок а и както се казва и аз имам изгода ако засее жито няма и толкова да взема (трябва да е изгодно и за двете страни), така че реалистично е по скоро 20 лв на семейство.

Ето от тук трябва да се започне - кога едно семейство опрашва ефективно? За изкарани на полето сандъци с една шепа пчели никой няма да плати.

Mateev
02.12.2015, 17:11
Реших да направя някакво примерно планиране и възникнаха още няколко проблема, които всъщност могат да провалят възможните преговори с потенциалния арендатор. Вижте снимката по-долу - това е реална ситуация на един от моите пчелини:

5458

Около пчелина ми в еднокилометровата зона има 5 потенциални масива с различна площ - 156, 264, 347, 387 и 442 декара. Нека за момент да приемем, че те се обработват от един единствен арендатор, което е малковероятно и създава ПРОБЛЕМ НОМЕР 1 - РАЗЛИЧНИ АРЕНДАТОРИ ОКОЛО ВАШИЯ ПЧЕЛИН. Потенциалните блокове са с различна площ, което създава ПРОБЛЕМ НОМЕР 2 - как арендатора да усвои максимум субсидии, след като потенциала на пчелина го лимитира до площта на НАЙ-МАЛКИЯ МУ БЛОК (това заради изискването за 3 различни паши). Гледайки картата веднага се досещаме и за ПРОБЛЕМ НОМЕР 3 -ЕДИН ЦЯЛ БЛОК ЩЕ ТРЯБВА ДА БЪДЕ РАЗДЕЛЕН НА ПО-МАЛКИ ЧАСТИ ЗАРАДИ КОНТУРА НА НАШАТА ОКРЪЖНОСТ. Ще се навие ли арендатора да го прави това само заради нашия кеф?

Не ви ли се струва, че договорката с арендатора, дори и той да е добронамерен, е МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА? Заради нас ще трябва да надробява едрите блокове на по-дребни парчета, засяти с различни култури, но от негова гледна точка това са допълнителни усложнения и разбира се допълнителни разходи. Представете си как един арендатор сяда на компютъра, рисува това, което аз съм го нарисувал, но това го прави не за 1000 декара, а за 100 000 например. Това ще му отнеме една седмица време, и е много по-вероятно да му писне и да си каже "Е.ал съм ги пчеларите".

На практика за арендатора (дори и добронамерения) ще е много по-лесно да си нарисува блоковете и после сам да си намери точките, в които ще има максимална ефективност на усвояваните субсидии. И в тези точки да сложи точния борй кошери - ни повече, ни по-малко. Бързо, лесно и с максимален размер на усвоените субсидии. А ако се занимава с пчелари, ще си съдздаде 1000 различни главоболия - пчелини не на вярното място, кошери не с верния брой, надробяване на блоковете и пазарлъци с някой беден плюнчо, дето не е чувал за договори, за фирма, за фактури, за ДДС и т.н. (да ме извините за приказките, но точно така си мислят арендаторите за нас).

Та колкото повече си мисля по въпроса, толкова повече се убеждавам, че арендаторите с право ще вземат решение сами да си решат проблема с кошерите, опрашването и всичко останало. Ние само ще им бъдем в тежест. Въпроса не е само до пари, но и до главоболия, нерви, неспазени договори от "плюнчото", заради който арендатора може да загуби десетки хиляди левове субсидия и т.н. Въобще целия механизъм, така както е замислен, в никакъв случай няма да помогне на пчеларите. Тук-там може би ще има инцидентни случай на успешни договаряния, но в повечето случаи арендаторите директно ще ни шкартират. Факт е, че аз имам 22 пчелина в десеки различни села и до момента никой арендатор дори не си е направил труда да ми се обади (а с повечето сме приятели и поне за мене въобще не може да се каже, че съм "плюнчо").

Като цяло си мисля, че ако в наредбата за тези плащания не залегне клауза, че договорите трябва да се сключват само със съществуващи пчелари, които да са си регистрирали пчелините например преди 3 години, всичко ще се изроди в една голяма злоупотреба, удвояване на регистрираните кошерите в страната, и до масово разпространение на болести по причина заебани и неподдържани пчелни семейства от страна на арендаторите.

Mateev
02.12.2015, 17:25
Ето ви и още един проблем - най-малкия блок е 264 декара, който изисква 53 пчелни семейства. Аз обаче на този пчелин имам 180. Ще мога ли една част от семействата за една единствена паша да сключа договор с един арендатор, а за другата част - с други? И това само за първата паша. За втората паша разпределението на площите е съвсем друго. Да приемем, че това е блока с 442 декара, за който са необходими 89 семейства. Ами ако аз имах само 80 семейства, откъде арендатора ще намери другите 9? Ами няма ли арендатор номер 1 да се разсърди, че за едната паша съм му дал семейства и сме сключили договор, но за другата съм избрал другия арендатор, защото е усвоил повече мои семейства и ще получа повече пари.

Осъзнавате ли КАКЪВ ХАОС СЕ ПОДГОТВЯ?

Не е ли по-добре всеки един арендатор сам да си реши проблема с кошерите, и най-нагло и нахално да ги стовари едва ли не пред вратите на моя пчелин? И да използва моите пътища, които аз съм ги ремонтирал и съм вложил в тях хиляди левове?

Mateev
02.12.2015, 17:37
Та на фона на всичко изписано се досещам за само един възможен вариант на сътрудничество между арендатори (ако са добронамерени) и пчелари. Просто в един прекрасен ден някой арендатор ви звъни и ви казва:

- "Можеш ли да ми осигуриш в еди коя си точка 87 кошера от дата 1 до дата 2? Давам ти 10 лева на кошер. Имаш 3 минути да вземеш решение. Ако откажеш - звъня на следващия пчелар."

С това на практика ще се изчерпи цялото договаряне между арендатори и пчелари. Съжалявам, но това е единствения възможен и реалистичен вариант според моето виждане по въпроса.

По принцип арендаторите не знаят GPS координатите на вашите пчелини, и така е редно да бъде. Те обаче знаят вашето име и вашият телефон, защото тази информация могат лесно да я получат от БАБХ. При това положение когато (и ако) някой арендатор реши ви позвъни, то задължително той ще ви посочи условията на договорката - пари, време, брой кошери и точка от картата, в която те трябва да бъдат закарани. Ако започнете с хък-мък или опитате да се спазарите, той просто ще затвори телефона и ще звънне на следващия пчелар от списъка. И все ще се намери някой пчелар, който ще си продаде гъза за жълти стотинки просто защото е скаран с математиката и не може да си направи добре сметката. Форума (а и цялата страна) изобилства с такива пчелари. Това сами си го знаете - вижте резултатите от анкетата.

ch.atanasov
02.12.2015, 17:43
Като си закарат арендаторите кошерите на полето ,поне няма да пръскат.Това ще ни е ползата.

радо
02.12.2015, 17:47
Обикновено тези програми са с 5 годишен период и би трябвало като условие за кандидатстване да се представи 5 годишен договор с пчелар с регистриран пчелин.Тази програма е изгодна само за дребните арендатори интересуващи се изключително много от всички давани субсидии като те обикновено обработват по малки парцели.

Mateev
02.12.2015, 17:51
Като си закарат арендаторите кошерите на полето ,поне няма да пръскат.Това ще ни е ползата.

Определено от това ще имаме полза, но само ако техните пчелини са близо до нашите. Ако са далече, тогава медоносната растителност ще си е за тях, а за нас немедоносните растения и пръскането с отрови - убийци на пчели.

Ако имаме късмет нашия пчелин да е близо до тяхната оптимална точка между 3 болка с медоносна растителност, тогава ще ударим джакпота. Ще делим пашата с техните пчели, но въпреки това и за нас ще има пълни кошери с мед. Но както вече казах - ТОВА Е ЧИСТ КЪСМЕТ.

ch.atanasov
02.12.2015, 18:00
Определено от това ще имаме полза, но само ако техните пчелини са близо до нашите. Ако са далече, тогава медоносната растителност ще си е за тях, а за нас немедоносните растения и пръскането с отрови - убийци на пчели.

Вие сте в планински райони и разстоянията са големи.Имате и големи площи ,които не се обработват /гори/.Може да се получи конкуренция .При мен самите села са по на 4-5-6 км едно от друго.Няма как да скрият пашата ,още повече ,че не могат да сложат ограда за пчелите.Ха ха - ако можеха щяха да искат пари за нектара.

радо
02.12.2015, 18:01
Определено от това ще имаме полза, но само ако техните пчелини са близо до нашите. Ако са далече, тогава медоносната растителност ще си е за тях, а за нас немедоносните растения и пръскането с отрови - убийци на пчели.
Това ако се прочете пак би трябвало да се осъзнае ,че изобщо не е вярно.Пръскането е проблем когато - пръска се медоносно растение,пръска се по време на цъфтежа и не на последно място пръска се след разрешените часове.

радо
02.12.2015, 18:19
Сами преценете ,колко ще са заинтересовани земеделците да се занимават с пчелиhttp://www.trud.bg/article.asp?articleId=4867579

Дамян Дамянов
02.12.2015, 18:40
Преди време коментирахме точно това и днес проблемите са същите.
Много к*рви в пчеларството! За 5 лева са готови да предадат интересите на пчеларите. Много заблудени, но добри хора се водят по акъла на паразитите. Сега ще се опитват да ни скарат и да се делим на групички и всеки да се спасява сам!
Няма стратегия за каквото и да било. Стратегиите са за източване на пари и толкова. Затова трябва да се направи среща между представители на арендаторите, представители на пчеларите, животновъдите, учените и всички заинтересовани групи. Земята се използва неефективно и я превръщат в сметище или голф игрище. Почти всички проблеми могат да се решат, ако тези седнат на една маса и не станат докато не се изработи цялостна стратегия за управление.
Какво се случва сега - ня'кви хора на бюро идват и ти казват как да си гледаш нивата, пчелата и говедото. Тези хора се водят от екип специалисти, които са мачкани или нямат идея какво правят или са подкупени и ги подвеждат умишлено!(натискани, некадърни, подкупени).
Прехвърлят си топката от една институция на друга и после я хвърлят на бизнеса, а той да се спасява както може.
Всичко е разпокъсано и няма НИКАКВА синхронизация между главите в държавното управление и всички министерства и агенциики и...
Момент...това е управленски проблем, а как се решава такъв проблем - УВОЛНЕНИЕ


Чл. 107. (2) Органът по назначаването може да прекрати служебното правоотношение без предизвестие с държавен служител, получил възможно най-ниската годишна оценка на изпълнението на длъжността, в едномесечен срок от получаване на окончателната оценка.

Хайде сега добрите държавни служители да си свършат работата, че да не се сезираме понеделник, сряда и петък от тук до Брюксел и обратно.
Проблемите започват тогава, когато се загуби чувството за справедливост.

P.S Нали ти казах, че трябва да ги държим под напрежение, защото иначе не работят или работят по "съвест". Ние сме разумни хора, но явно трябва да им предложим сопата или моркова!

Bobi-M9598
02.12.2015, 18:49
Здравейте,

Защо имам чувството, "че слагаме каруцата пред коня". Прочетох "внимателно" каквото намерих по въпроса.
Става въпрос за БЕНЕФИЦИЕНТИ т.е. според мен НЯМА задължителен характер, арендаторите няма да се юрнат да си създават "проблеми". Ако желае може да си направи труда да подаде необходимите документи. Не може да се радваме, и да потриваме доволно ръце за нещо което е още в състояние на "мъглявина"!
Дали някой от нас може да каже колко арендатори ще се възползват от предоставената възможност. Замисъла е за подпомагане на биоразнообразието, да може пчелите ни да събират по разнообразен прашец. В един момент се зарадвах, най после от МЗХ-то се сетиха за нас, но уви!

Другото което ми направи впечатление е защо, как е определена тази цифра от 143 евро за хектар. При желание всеки може да го прочете в темата.
Бих го извадил и сложил тук, но за съжаление нямам необходимите познания по въпроса.

До колкото разбирам по въпроса все още се работи, и обсъжда......... дали КБП не може да излезе пред м-вото със становище? Г-н Матеев доста добре е вникнал във темата, напипал е проблемните места.

Поздрави, Г. Георгиев

Христо Димитров
02.12.2015, 19:35
Само да вметна,че чисто математически анкетата не е написана коректно!В конкретния случай се пише по следния начин :

от 0 до 20 лв.
от 21 до 40 лв.
от 41 до 60 лв.
от 61 до 80 лв.

Пиша го защото аз бях на границата !

Mateev
02.12.2015, 19:36
До колкото разбирам по въпроса все още се работи, и обсъжда......... дали КБП не може да излезе пред м-вото със становище? Г-н Матеев доста добре е вникнал във темата, напипал е проблемните места.
За съжаление КБП не е поканена в работната група по тази наредба. Не е поканена и нито една друга пчеларска организация. Причината за това е, че наредбата е под контрола на друга дирекция в МЗХ, а не на дирекция "Животновъдство", на която ние сме подчинени и с която ние работим. Дори не е под контрола на Зам. Министър Цветан Димитров, който е запознат с нашия сектор. Това е тъжната истина - всичко се движи от Зам. Министър Васил Грудев, който хал-хабер си няма, че в България съществува и пчеларски сектор.

Ако МЗХ наистина се интересуваше от мнението на пчеларите, щеше да намери начин да се допита до пчеларските организации. Да, ама това не се случи. Склонен съм да виня МЗХ, Защото по наредба 15 извикаха в работната група арендатори и авиатори, въпреки че те не са от дирекция "Животновъдство". Обявиха, че те са заинтересована страна, и ги поканиха в работната група. Сега имаме обратния случай - друга дирекция се занимава с наредбата за опрашването, но нас не ни канят. Явно не ни считат за "Заинтересована страна".

При това положение сме безсилни да направим каквото и да било по въпроса. Бих казал, че един протест може да реши нещата в наша полза, но като знам колко са активни пчеларите, по-добре да си замълча.

Илиев
02.12.2015, 19:38
Условието в първия пост на темата, е да гласуваме за субсидия при положение, че не местим кошерите от мястото, на което се намират в момента, при това условие, гласувах за най-малката сума 0-20лв...защо? - защото мисля, че така ще стимулирам максимално някой арендатор-авантюрист да насее около мен 3 последователно медоносни култури, от които аз лично не знам той колко ще спечели, и не ме интересува, а най-важното е, че около мен ще има почти непрекъснат медоносен конвейер, и предполагам, че добивите ми ще се вдигнат двойно, което ще е моята печалба от тази симбиоза, така да се каже, лично аз ще бъда много доволен......според мен много малко арендатори ще се хванат на тази врътка, това е голямо главоболие и нерви, все пак става въпрос за 27-8лв на декар субсидия по тази програма, даже ивсичките пари да отидат за тях, едва ли повече от 5-6% от арендаторите ще се хванат на това хоро, останалите ще продължат да отглеждат пшеница, ечемик, царевица.

Дамян Дамянов
02.12.2015, 20:06
При това положение сме безсилни да направим каквото и да било по въпроса. Бих казал, че един протест може да реши нещата в наша полза, но като знам колко са активни пчеларите, по-добре да си замълча.

Проблемът е че всеки се опитва да прехвърля тежестта върху пчеларите, но никой не иска да даде и 1лев насреща.
Няма проблем! Това долу е първо и най-любезно предупреждение!
Най-лесно е да хвърлиш клечката(метафора), но това е адски краен вариант.

Защо все с лошо??? :tres:

Bobi-M9598
02.12.2015, 20:34
Здравейте,

Г-н Матеев, разбирам Ви, и същевременно Ви съчувствам. Вие се борите с "вятърни мелници". Все пак дали ще има ефект едно писмо, до Министъра на МЗХ, просто да го подсетим, да му напомним, че в случая сме заинтересована страна! Уж на нас ни помагат мярка "Агроекология и климат" а в същото време никой не ни "бръсне за сл.ва". В крайна сметка ако някой не си е свършил работата в министерството ние не трябва да седим и чакаме................... да реагираме пост фактум. Не съм сведущ по въпроса. Г-н Кожухаров да се изкаже.
До сега съм бил на всички протести, ще бъда и за в бъдеще. Ако не "ПЛАЧЕМ" никой няма да се сети за нас.


Поздрави, Г. Георгиев

Evgeni Petkov
02.12.2015, 20:57
За съжаление КБП не е поканена в работната група по тази наредба. Не е поканена и нито една друга пчеларска организация. Това е тъжната истина - всичко се движи от Зам. Министър Васил Грудев, който хал-хабер си няма, че в България съществува и пчеларски сектор.

Така е! Но защо ми се струва, че може изобщо тази мярка да не тръгне и европейските пари за "прелетни гъски" и " ГМО пчели" изобщо да няма !!! Не е време да се протестира сега, защото ще направим реклама на един зам. министър който хал-хабер си няма от пчелите-нека и ние-пчеларите хал-хабер да си нямаме от него! Ако ще се протестира то трябва да е срещу пръсканията и "геноцида" който тепърва ще престои с настъпване на новата земеделска година, но това е за друга тема!

мухозол
02.12.2015, 21:27
Здравейте сега прочетох всичко написано от сутринта .На някои тона не им харесва .На други бил съм бил обидил .Прочетох и разбрах .Въпроса е зададен не правилно всички пишещи тук не знаят и лошото е че не се опитват да прочетат .В ЕДНИ СТАРИ КНИГИ ОТ МИНАЛИЯТ ВЕК ПИШЕ ЗА ОПРАШВАНЕ НА МЕДОНОСНИ КУЛТУРИ.​ За конвенционален слънчоглед за 5 декара трябва 1 кошер, добив от 4 до 6 килограма. За хибриди на 10-15 декара - 1 кошер, добив от 2 до 4 килограма. В България 99 на сто от посевите са хибриди. Коефициента на полезно действие е на 50 метра около 95% опрашване. На 200 метра е около 70%.А на 1000 метра е 10%. Оттук - въпроса е зададен неправилно. Да си мислят , защо е зададен неправилно. Не съм гласувал, защото разхождам по полето 200 кошера . Незнанието не е оправдание. ЧЕТИ, ЧЕТИ.

ch.atanasov
02.12.2015, 22:01
ЧЕТИ, ЧЕТИ.

Мухи ,амбицира ме и отворих най-старата ми книга -от 1957г.Само незнам колко е меродавна.Та какво пише по твоята теза:

овощна градина --2 бр.семейства за 10дк.
репица --2бр. ...............за 10дк.
еспарзета ---4бр. ...............за 10дк.
слънчоглед --1 бр. ................за 10дк.
Неразбрах какво трябва да ми говори това и каква е връзката с анкетата и с програмата.Влез ми в положение -бавно схващам. Мога да ти извадя и медопродуктивност ,по онова време ,за доста разстения ,от НИИП и опитните пчеларски станции на ссср.

rosty_sz
02.12.2015, 22:20
Не знам Мухозола защо спори. Той май не е прочел за какво става реч, а бърбори ей така. И аз разкарвам 200+ броя и много добре знам на какво разстояние колко е ефективно опрашването и какви са нормите също и какви експерименти са правени за да се стигне до тези резултати. Въпроса тук е, че министерството спуска някакви условия и ние се съобразяваме и се опитваме да извлечем някаква полза.

ch.atanasov
02.12.2015, 22:37
Тя идеята за някакви лесни кинти е толкова сладка ,че чак се размечтава човек. :bigsmile: Абе седят кошерите в двора ми и ха :идва един и ми предлага кинти -5лв. на семейство.Можеше и повече ,ама берекет версин. В другият вариант : тъй и тъй си лашкам кошерите по нивите ,ако някой ми даде по 5 кинта -жив и здрав да е.Доста колеги не мечтаят или повече вярват на скромните пари.Както е казал народа : по-добре малко отколкото хич.:P

borislav aleksandrov
02.12.2015, 22:58
Та на фона на всичко изписано се досещам за само един възможен вариант на сътрудничество между арендатори (ако са добронамерени) и пчелари. Просто в един прекрасен ден някой арендатор ви звъни и ви казва:

- "Можеш ли да ми осигуриш в еди коя си точка 87 кошера от дата 1 до дата 2? Давам ти 10 лева на кошер. Имаш 3 минути да вземеш решение. Ако откажеш - звъня на следващия пчелар."

С това на практика ще се изчерпи цялото договаряне между арендатори и пчелари. Съжалявам, но това е единствения възможен и реалистичен вариант според моето виждане по въпроса.

По принцип арендаторите не знаят GPS координатите на вашите пчелини, и така е редно да бъде. Те обаче знаят вашето име и вашият телефон, защото тази информация могат лесно да я получат от БАБХ. При това положение когато (и ако) някой арендатор реши ви позвъни, то задължително той ще ви посочи условията на договорката - пари, време, брой кошери и точка от картата, в която те трябва да бъдат закарани. Ако започнете с хък-мък или опитате да се спазарите, той просто ще затвори телефона и ще звънне на следващия пчелар от списъка. И все ще се намери някой пчелар, който ще си продаде гъза за жълти стотинки просто защото е скаран с математиката и не може да си направи добре сметката. Форума (а и цялата страна) изобилства с такива пчелари. Това сами си го знаете - вижте резултатите от анкетата.

Това съм го писал през 2010 година по друг повод (но ми се струва че е актуално и в момента) става дума за опрашването

Освен това това е и добър бизнес държавен и частен
Ще ви дам пример със САЩ понеже тяхната система поне за мен е една от най-добрите и лесно осъществима дори и тук.

Калифорнийската земеделска служба
Всяка година фермерите през зимата подават информация към тази служба колко пчелни семейства ще им трябват за опрашване
например - за малка ферма от 500 дка бадеми са изчислили че им трябват 100 семейства и заявката е горе долу - че от 1 до 30 март търсят 100 семейства на цена 125 долара за семейство. Като посочват и други показатели. Например - има охрана, осигурявам стая с баня + храна, искам по 4 семейства през 10 метра и т.н.
Заинтересованите пчелари виждат тази обява на сайта на службата и ако условията ги устройват се свързват със службата за подробности. Ако се стигне до сделка от 1 до 30 март - 100-те семейства отиват на бадеми, а калифорнийската земеделска служба прибира комисионна от 5 процента от стойността на сделката - пари които после отново се връщат чрез програми пак при пчеларите, но не цялата част, една част от парите отиват директно във бюджета на щата (А и тук става дума за милиони а не за 100-200 лв.....)
Чистата печалба на пчеларя от тия 125 долара е 78 долара – това е реална сума
Има и частни брокери които се занимават със същата дейност и са предпочитани от едрите фермери и пчелари – брокера е заинтересован да осигури колкото се може по вече площи и за по дълъг период от време на пчеларя затова и някои пчелари от март до септември са плътно заети и обикалят почти цялата страна. Приходите от опрашване на пчелар с 1000 кошера варират от 400 до 500 хиляди долара (сумите са реални)
Още от зимата знаят - къде, на какво, за колко дни, за какви пари и с колко семейства ще започнат сезона за опрашване. От икономическа гледна точка това е предимство. Една от особеностите е че примерно ако фермерите оставят за след Нова Година (януари-февруари) да пускат обяви за опрашване то им се налага да наемат пчели на по-високи цени и от по-далечни разстояния.
Всеки пчелар си прави сметката къде и как ще му е по изгодно повечето пчелари дори пращат пчелите си на по 5000 мили разтояние с ясното съзнание че поне 20 % от семействата му ще умрът но това си е включено в цената

Mateev
03.12.2015, 14:35
Системата е много добра. Можеш ли да ми посочиш източника на тази информация, за да прочета от първа ръка и след това да го пратя на МЗХ като идея как да се уредят тези неща и в България. И тъй като България е по-малка от един американски щат, всичко би могло да се реализира с една единствена пчелна борса за опрашване, контролирана от държавата.

Remi
03.12.2015, 16:56
Съразмерно на това какъв доход се получава в + от опрашването . Например ако добива е 30 % повече то би следвало например за слънчогледа . Добив 400 кг от декар * 30% = 520 кг + 120 кг * цена 500 лева/т 0,120*500 = 60 лева от декър това е максимума

Пламен Керчев
03.12.2015, 22:37
http://viaagro.com/subsidii-za-medonosnite-rasteniya-ot-2016-ta/
Има някои изменения от първоначалната информация.

rosty_sz
03.12.2015, 22:53
Промените са доста сериозни. Обаче пак не става ясно дали "зърнаря" трябва да осигури три паши на всеки пчелар с който има сключен договор или сее и отглежда три медоноса от списъка за които има сключени договори с различни пчелари които покриват неговите площи, но не осигурява на всеки по три паши. Според мен е по скоро втория вариант и това не е добре за нас.

borislav aleksandrov
03.12.2015, 23:51
Системата е много добра. Можеш ли да ми посочиш източника на тази информация, за да прочета от първа ръка и след това да го пратя на МЗХ като идея как да се уредят тези неща и в България. И тъй като България е по-малка от един американски щат, всичко би могло да се реализира с една единствена пчелна борса за опрашване, контролирана от държавата.

Беше преди 5 години не помня точно сайта. Към него ме насочи пчелар от щатите с които си пишех навремето... но инфото което съм дал е точно като информация


Промените са доста сериозни. Обаче пак не става ясно дали "зърнаря" трябва да осигури три паши на всеки пчелар с който има сключен договор или сее и отглежда три медоноса от списъка за които има сключени договори с различни пчелари които покриват неговите площи, но не осигурява на всеки по три паши. Според мен е по скоро втория вариант и това не е добре за нас.

Арендатора се задължава да сее три медоноса от списъка, а не за всеки пчелар отделно... така ми бе обяснено

Искрен Мутафов
04.12.2015, 00:18
http://viaagro.com/subsidii-za-medonosnite-rasteniya-ot-2016-ta/
Има някои изменения от първоначалната информация.

Като чета тази статия, и я сравнявам с първоначалната информация по въпроса, извода е че някой се упитва да си нагоди правилата както са му удобни, просто да си приберат едни пари... ...вдигнали са километрите от един на два...

rosty_sz
04.12.2015, 08:50
Арендатора се задължава да сее три медоноса от списъка, а не за всеки пчелар отделно... така ми бе обяснено
Така го разбирам и аз, и тогава аргумента изказан от колега по горе, че е съгласен и на 20 лв. защото ще получи три паши оттпада защото просто в неговата зона може да попадне само една паша. В другата тема която бях пуснал и направихме първоначалното обсъждане аз заявих че ако ми осигурят три паши съм готов и" без пари" ( разбирай и за 10лв) да им подпиша и помня какво съм казал, но вниквайки в нещата разбрах че няма никаква гаранция, че трите паши ще са в моя ариал.
Колкото повече мисля по въпроса толкова повече се убеждавам, че предложената от мен формула в началото на темата е универсална и е чудесна отправна точка за пазарлък .
АРЕНДАТОРА ПОЛУЧАВА 28лв. ЗА ДЕКАР, А НИЕ ИСКАМЕ 8лв. ОТ ТЕЗИ ПАРИ КОЕТО ПРАВИ ТОЧНО 40лв НА КОШЕР.
Виждам и че резултатите от анкетата са точно в тази посока. Към този момент (пък и през цялото време беше така) отговорите от 20-40лв и 40-60лв общо събират над 60% така, че можем да кажем че 40 лв е средно аретметичното желание на участвалите. Приемам критиката, че не съм пуснал коректно сумите и трябваше да е 21-40 единя възможен отговор, а другия 41-60лв но за другия път ще знам. Сега някои които са искали 40 лв. са гласували за 20-40лв а други 40-60лв и резултата имаше вероятност да се поизкриви но това не се случи и предлагам да приемем 40лв. за отправна точка за пазарлък и започнем да я пропагандираме сред колегите като и оставаме с уговорката, че няма ясна наредба и не са ясни категорично всички условия и това е само сума която отразява нашите желания, но ще договаряме окончателно при ясни правила.

borislav aleksandrov
04.12.2015, 10:54
Така е няма гаранция не случайно от 1 км стана 2 км а нищо чудно в окончателния вариант да е и 3 км. Арендатора с които говорех и се гласи да участва по програмата каза че просто е абсурд да раздроби площите, а в зоната от 2 км все влиза някой пчелин, ако случайно няма - договора се сключва с онзи които ще си премести пчелите, а ние като не искаме....

tsc1
04.12.2015, 11:08
То три километра си е най-логичното и е в полза на пчеларите. Явно някой ги светна горе, че 1км е глупаво.

Marko
04.12.2015, 12:28
...
Ще ви дам пример със САЩ понеже тяхната система поне за мен е една от най-добрите и лесно осъществима дори и тук.

...
Щото територията на САЩ и България е еднаква...затова тая система ще да е най-добра и най-подходяща.....
Хора, престанете с това тунелно зрение !

rosty_sz
04.12.2015, 12:40
Ако искаме 40 лева на кошер и сме с достатъчно голям пчелин или земеделеца е успял да се разбере с няколко пчелина той се стимулира в този район да засее повече медоноси по две причини:
1. Той вече е намерил подходящите хора и се е договорил с тях. Ако трябва да сее в други райони трябва да извърви пътя отново.
2. На него му е по евтино да засее повече медоноси в един район, защото тогава ще плати само 40 лв. на кошер който ще обслужи два или три медоноса на тази цена. В противен случай за всеки блок ще трябва да търси пчелари и отново да плаща по 40лв. на кошер за всеки медонос.

За подвижното тази формула също не е лоша. Да искаме по 40 лв. на кошер на преместване тоест за всяко преместване по 40 лв. на кошер. Така или иначе той ще получи от ДФЗ по 140лв за всеки 5 дка. от които ще даде 40 на нас и за негови разходи остават 100лв. Пресмятайки грубо с 40 лв. можем да си поемем разходите по преместване, охрана, загуби и т.н. свързани с местенето и каквото получим от пашата ще ни е добре дошло. Всяко ново местене ще си е свързано с нови разходи и нови рискове, но и с нови приходи. Дори и земеделеца да избере място такова че да му се получат нещата с едно местене за цял сезон ( някъде в центъра на неговите масиви) то тогава ще плати само един път 40 лв./кош но пък ние ще получим три паши без повече местене. Имам място за договаряне на транспорта или на гориво или на охрана или на ограда и т.н. други подробности. Съвсем образно ги говоря нещата защото при подвижното има много неизвестни и много фактори могат да доведат до вдигане на разходите както и до обезсмисляне на местенето. Примерно ако до мене има рапица на стационара и арендатора ми звъни иска да преместя на рапица, защото му останала непокрита и после да се оправям естествено, че няма да му се получи за 40 лв/кош. Обаче ако после ще ходя на още две паши и местата са лесно достъпни и лесно охраняеми или оставам на същото място и ще има още две паши може и да се разберем.

ch.atanasov
04.12.2015, 12:52
Хора, престанете с това тунелно зрение !

Квой туй тунелно зрение?

Mateev
04.12.2015, 12:59
Квой туй тунелно зрение?

Ха-ха ..... другото име на тунелното зрение е КОН С КАПАЦИ ....... Специално по тази тема всички сме такива, така че забележката на Marko е правилна .....

Иначе ако беше попитал чичко Гугъл, той щеше да ти отговори: http://medpedia.framar.bg/%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B8/%D1%82%D1%83%D0%BD%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5

ch.atanasov
04.12.2015, 13:01
Ха-ха ..... другото име на тунелното зрение е КОН С КАПАЦИ .......

Иначе ако беше попитал чичко Гугъл, той щеше да ти отговори: http://medpedia.framar.bg/%D1%81%D0%B8%D0%BC%D0%BF%D1%82%D0%BE%D0%BC%D0%B8/%D1%82%D1%83%D0%BD%D0%B5%D0%BB%D0%BD%D0%BE-%D0%B7%D1%80%D0%B5%D0%BD%D0%B8%D0%B5

Чичо гугъл е ясен.Не ми стана ясен колегата. Ти му взе думата и ще си остана невеж.

Mateev
04.12.2015, 13:08
Иначе ако това с арендаторите наистина се случи, ще се наложи да отворим специална тема ЦЕНА НА ПЧЕЛООПРАШВАНЕТО. И от сега мога да ви кажа с какво ще се напълнят първите 50 страници от темата. Ще се напълнят с конфликтни постинги и обиди, обвинения, че някой е подписал евтин договор, обвинения, че някой манипулира цената в полза на арендаторите, и всякакви подобни. Ще стане същото като в ЦЕНАТА НА МЕДА и най-накрая ще се стигне до там, че никой няма да посмее да публикува истинската цена, на която пчелоопрашва.

Илиев
04.12.2015, 13:09
Апотемата: всеки арендатор ще си направи елементарната бакалска сметка, колко печели от засята пшеница/ечемик/царевица на декар и колко ще спечели, ако насади 3 различни медоносни култури....ако печели по-малко от медоносните култури - и край на мача!....както се казва

Mateev
04.12.2015, 13:17
А някой знае ли колко е бюджета на тази мярка? Интересува ме за да сметна каква е вероятноста въобще да се появи такъв арендатор в близост до някой от пчелините ни.

Ако се засее на 100% цяла България с медоносна растителност, ще за необходими 1 милиард лева за плащане на арендаторите. Ако приемем, че бюджета ще е само 50 милиона лева, то тогава вероятноста около нас да се появи арендатор с 3 медоносни култури е само 5% (тоест нищожна вероятност).

solaris60
04.12.2015, 13:22
Поради периферното зрение на горестоящите се налага тук по места да се проявява тунелно зрение или както казва Матеев, колегите ще се чувстват като коне с капаци сред бурените които се свеждат от горе. Просто седя и си представям какъв хаос ще се получава. Арендатори насам, пчелари натам, ветеринари, кметове, секретарки, трактори, ремаркета.............селяни с лопати, мотики. Апокалипсис.:tres:

ch.atanasov
04.12.2015, 13:27
Поради периферното зрение на горестоящите се налага тук по места да се проявява тунелно зрение или както казва Матеев, колегите ще се чувстват като коне с капаци сред бурените които се свеждат от горе. Просто седя и си представям какъв хаос ще се получава. Арендатори насам, пчелари натам, ветеринари, кметове, секретарки, трактори, ремаркета.............селяни с лопати, мотики. Апокалипсис.:tres:

Според мен ,ако не са я измислили работата ,ще я измислят.Има ли кинти нема страшно.Нещата може да са по-прости отколкото изглеждат.

judas
04.12.2015, 13:51
... Така или иначе той ще получи от ДФЗ по 140лв за всеки 5 дка...По 140лв на всеки 10 дка, нали така?

ch.atanasov
04.12.2015, 13:56
По 140лв на всеки 10 дка, нали така?

На 10 декара не са ли 280лв. Май идваше по 28лв.на декар. --140 евро на хектар.

judas
04.12.2015, 15:36
На 10 декара не са ли 280лв. Май идваше по 28лв.на декар. --140 евро на хектар.
О, да, ЕВРО! Извинявайте!

Искрен Мутафов
04.12.2015, 18:28
То три километра си е най-логичното и е в полза на пчеларите. Явно някой ги светна горе, че 1км е глупаво.

Един километър не е глупаво, един километър е оптимално ефективно(за пчелоопрашването)...

Bobi-M9598
04.12.2015, 19:32
Здравейте,

Много ни вълнува тази тема, но според мен има много неясноти....................В това което прочетох последно (Пламен Керчев пост 54 от темата) черно на бяло е написано, тези пари се дават на АРЕНДАТОРА! Ще стане голяма бъркотия ако ние тръгнем да се пазарим. 143 евро, сумата е изчислена на база пропуснати ползи от намален добив поради ОГРАНИЧЕНИЯ В ИЗПОЛЗВАНЕТО НА ПРЕПАРАТИ ЗА РАСТИТЕЛНА ЗАЩИТА И ДОПЪЛНИТЕЛНИ РАЗХОДИ ПО ПРЕМЕСТВАНЕТО НА ПЧЕЛНИТЕ СЕМЕЙСТВА В БЛИЗОСТ ДО ПОСЕВИТЕ. Оттук за мен следва: Ние трябва да се организираме (в лицето на КБП) и да ЗАЩИТАВАМЕ интересите си. В условията за кандидатстване е записано ДОГОВОР С ПЧЕЛАР оттук би трябвало да има и ясни клаузи. Ние искаме 20, 40, 60 и т.н. лева на кошер, на декар........... Сключвам договор и после какво, чакам да дойде "бързия влак". Това ми прилича повече на "има възможност да се вземат едни пари" и вие се сещайте нататък.
Дали не може в условията да се запише, пчеларя да подписва договор, отделно при кандидатстването на арендатора. т.е. част от тези пари да се превеждат директно по наши сметки.
По спомен в друга наредба, не си спомням коя, ставаше въпрос за това, че арендатора е длъжен да осигури път, площадка, охрана... това по спомени дано не бъркам много.
Според мен, КБП да напомни на МЗХ, не може да решават неща без да се иска мнението на потенциалните (заинтересовани) по тази мярка "Агроекология и климат"
Не съм много наясно, но може би Ferdy ще ни каже нещо. Господин Кожухаров също. Когато излезат условията по мярката ще бъде прекалено късно да "търсим под вола теле".

Извинявам се за гл. букви. Поздрави, Г. Георгиев Не критикувам никого, просто така смятам.

krasimir00
04.12.2015, 21:04
Чудя се при това предполагаемо местене на кошери,което арендаторите ще изискват от нас( за което лично аз съм против), няма ли да се наложи регистрацията на временни пчелини на ново място,или ако някой реши да си мести кошерите от землището на едно населено място в друго да трябва да се искат разрешения от кметове, общини и т.н.По начина по който е замислена тази програма има голяма вероятност да се създаде един голям хаос.
Според мен от тази програма могат да се възползват най вече колегите,които практикуват подвижно пчеларство и които на базата на общият брой пчелари в страната не бих казал че са много,които така и така си местят кошерите около масивите с медонос.Нищо не им пречи да си закарат семействата до някой блок за опрашване,понеже с това се занимават и имат възможността и опита.Тези със стационарните пчелини като мен надали за 20 или 30 лв на кошер ще тръгнат тепърва да си местят неколкократно кошерите по ниви и поля и да си създават излишни главоболия.Според мен радиуса на опрашване в програмата трябва да бъде поне 2 км за да могат стационарните пчелини в населените места да обхващат възможно по голяма площ на опрашване,и да могат и те да се възползват евентуално от тази програма.И тук идва момента как почваме да се чудим до колко километра било ефективното опрашване.Какво значение има това в момента ? Честно казано предвид идеята на програмата това въобще не ме интересува.Колкото повече толкова по добре,дори и 10 км да го напишат пък то да е 100 метра.Нали нашият интерес е повече пчелари да се възползват от това предполагаемо подпомагане.И да 1 км е глупаво и за мен в конкретния случай.

borislav aleksandrov
04.12.2015, 23:23
Щото територията на САЩ и България е еднаква...затова тая система ще да е най-добра и най-подходяща.....
Хора, престанете с това тунелно зрение !

Може би съм кон с капаци, не споря...
Но като цяло, това е една платформа чрез която пчелари и фермери правят бизнес, а държавата е видяла възможност също да направи малко пари чрез комисионни, освен това и да създаде специален фонд където от всяка сделка влизат средства и се използват за различни пчеларски програми или научни изследвания свързани с пчеларството...
Дори мисля че е във възможностите и на Матеев да направи подобна платформа, и дори може да е малко по разширена не само за опрашване, а защо не парите от комисионна да отиват директно в КБП и да се използват било за издръжката му, било за отваряне на фонд за подпомагане, научни изследвания и т.н. ... аз лично не виждам нищо лошо в това....

Искрен Мутафов
05.12.2015, 06:34
...Според мен радиуса на опрашване в програмата трябва да бъде поне 2 км за да могат стационарните пчелини в населените места да обхващат възможно по голяма площ на опрашване,и да могат и те да се възползват евентуално от тази програма.И тук идва момента как почваме да се чудим до колко километра било ефективното опрашване.Какво значение има това в момента ? Честно казано предвид идеята на програмата това въобще не ме интересува.Колкото повече толкова по добре,дори и 10 км да го напишат пък то да е 100 метра.Нали нашият интерес е повече пчелари да се възползват от това предполагаемо подпомагане.И да 1 км е глупаво и за мен в конкретния случай.

Айде, сложихме вече, коня пред каруцата - дайте, да вземем там едни пари за нещо, пък дали е имало ефект или не от него - майната му...
Както стана ясно тази програма не е направена за пчелари, в работната група по обсъжтането й няма нито един представител на сектор пчеларство, не че не сме засегната страна, и не че без пчели могат да се усвоят средствата, но просто така са решили тия дето я администрират, явно смятат че ще минат без пчелари(те ще си създадат пчелини и това отстояние - 2км, може би им е най-удобното), а иначе има сектори в земеделието които са осъзнали ползата от пчелоопрашването и си плащат за това, но си искат и спазване на някаква схема за покритие на насажденията - ярък пример за това е черешопроизводството.


За съжаление КБП не е поканена в работната група по тази наредба. Не е поканена и нито една друга пчеларска организация. Причината за това е, че наредбата е под контрола на друга дирекция в МЗХ, а не на дирекция "Животновъдство", на която ние сме подчинени и с която ние работим. Дори не е под контрола на Зам. Министър Цветан Димитров, който е запознат с нашия сектор. Това е тъжната истина - всичко се движи от Зам. Министър Васил Грудев, който хал-хабер си няма, че в България съществува и пчеларски сектор.

Ако МЗХ наистина се интересуваше от мнението на пчеларите, щеше да намери начин да се допита до пчеларските организации. Да, ама това не се случи. Склонен съм да виня МЗХ, Защото по наредба 15 извикаха в работната група арендатори и авиатори, въпреки че те не са от дирекция "Животновъдство". Обявиха, че те са заинтересована страна, и ги поканиха в работната група. Сега имаме обратния случай - друга дирекция се занимава с наредбата за опрашването, но нас не ни канят. Явно не ни считат за "Заинтересована страна".

При това положение сме безсилни да направим каквото и да било по въпроса. Бих казал, че един протест може да реши нещата в наша полза, но като знам колко са активни пчеларите, по-добре да си замълча.

tarty
05.12.2015, 07:56
Съгласен съм с Искрен.В началото писах,че арендаторите ще ни дадат каквото решат/засега 10 лв/на кошер за една паша.Ще стане както с продажбите на мед.Някой ще пишат да се държи висока цена,а други ще подпишат за по-малко пари и след това ще пишат колко глупави са били тези който не са вземали нищо.Ние сме никой и на никой не му пука за нас.Всеки ще се оправя както може и който успее ще осмива неуспелите/тази великолепна българска черта/.

Искрен Мутафов
05.12.2015, 08:02
http://www.dailypress.bg/%D0%BC%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%81%D1%82%D1%8A%D1%80-%D1%80%D0%B5%D0%BA%D0%B5%D1%82%D0%B8%D1%80%D0%B0-%D0%B7%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D0%BB%D1%86%D 0%B8-%D0%B7%D0%B0%D1%80%D0%B0%D0%B4%D0%B8-%D0%B4/

Май, тука се крие истината към някой неща, как и защо се правят...?!?

freddie46
05.01.2016, 11:35
Не знам при колегите как е.Моят пчелин е стационарен и се намира на края на населеното място-от оградата започват нивите.Забелязал съм според пашата, че пчелите носят нектар и прашец от повече от 2км.Така че по 10лв.на кошер не са никак много.Ако дадат повече добре дошло.

rosty_sz
05.01.2016, 17:58
Точно така!
Колкото ти дадат все файда е. Защо да се мъчиш да прочетеш да вникнеш в нещата да помислиш.? Няма смисъл. Ще трябва да имаш позиция по въпроса после да я защитаваш, става мноооого трудно. Свивай по десет кинта и си свиркай.

kando
31.03.2016, 18:36
Аз съм по навит, всичките пари да ги вземат земеделците, а пък те от своя страна да си пооправят пръсканията - това със сигурност ще ми донесе много повече печалба от ....... пет лефа ли, колко са там. Правил съм го това преди години с един земеделец - не му исках ни пари, ни нищо, закарах си кошерите баш на нивата му, но условието бе едно и категорично: да пръска с препарати, които са безвредни. Е убедих се на сто процента, че има такива препарати - убедих се и от къде ми произтичат проблемите с пчелите през последните десетина години. А сега какво ми предлагат - да си закарам пчелите баш в епицентъра на събитията, за което ще получа някакви си пари ....... честно казано, цялата тази работа ми звучи, като подигравка.

Mateev
01.04.2016, 20:40
Като лицензиран производител на отводки мога да ви кажа, че вече имам няколко запитвания от арендатори за покупка на отводки или на цели кошери със семействата, но нито едно запитване за сключване на договор за опрашване. Всъщност имах едно, но се провали още в начален стадий.

Юрий Цветков
01.04.2016, 21:28
Като лицензиран производител на отводки мога да ви кажа, че вече имам няколко запитвания от арендатори за покупка на отводки или на цели кошери със семействата, но нито едно запитване за сключване на договор за опрашване. Всъщност имах едно, но се провали още в начален стадий.В личен план това може само да те радва. Искрено се надявам да промените статуквото и ви желая успех.

ves
01.04.2016, 23:09
Като лицензиран производител на отводки мога да ви кажа, че вече имам няколко запитвания от арендатори за покупка на отводки или на цели кошери със семействата, но нито едно запитване за сключване на договор за опрашване. Всъщност имах едно, но се провали още в начален стадий.
А каква е била целта на арендаторите успя ли да разбереш. Да точат някакви субсидии, да стават пчелари или да си опрашват насажденията.

rosty_sz
02.04.2016, 05:08
Пари за програмата за опрашване няма и няма да има. Бюджета е толкова смешен, че ще удовлетвори под сто човека. Като пуснат заявления като отвори мярката и като им кажат по колко ще им плаща,т като разпределят жалкия бюджет на всички желаещи и мнооооооого ще се смея. Тя човешката глупост и ЛАКОМИЯ граници няма.