PDA

Виж пълната версия : РЕГИСТРАЦИЯ НА ПЧЕЛИН- ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА



Страници : [1] 2

Ники
12.04.2011, 09:19
Здравейте!
Решил съм да се занимавам с пчеларство като хоби.За сега ще започна с два кошера.Прочетох закона за пчеларство но въпреки това не съм сигурен дали съм разбрал правилно.
Когато се сдобия с кошери с пчелни семейства, трябва да отида в кметството в 15дневен срок и да регистрирам кошерите?Означава ли ,че трябва да регистрирам пчелин?
Това прави ли ме собственик на пчелин при положение ,че става въпрос за два кошера?
Искам нещата да са уредени за да нямам проблеми с комшийте.Всички други изисквания за растоянието на кошерите от комшийте ще са спазени.

Жоро$73
22.09.2011, 20:03
Здравейте!Да ви споделя нещо.Знаете,че съм нов и неопитен в тая заигравка,но като всеки нормален човек,реших че е редно да си регистрирам мойте 2 кошера.То хубаво,но дакато започнеш да се занимаваш с бюрократщините.Вярно,и това се преживява,но глупоста българска никога.Направих си регистрацията.Викам си,ха успях.И усмивката ми веднага бе памрачена.Появи се някакъв мазен ветеринар и ми вика.-Хий ти колко регистрира. -Два.Казвам аз,но утре ще ги направя 1002.И оня мазник започна да ми разправя,какво съм разбирал аз от пчеларство,че без училище не ставало,че държавата губела от такива като мен.Аз се изнервих естествено и излязох,но вече ви разбирам,защо вие руптаете срещу цялата безодговорност на вла срещу пчеларската гилдия.Просто колеги,веригата е прекъсната.

Жоро$73
22.09.2011, 20:06
И понеже несъм свикнал с писания по форуми,малко недодялано го написах горното. Надявам се и тук да пропиша като нормален човек.

vadel
07.11.2011, 01:35
Здравейте вапроса ми е : каква е разликата в задълженията към държавата при регистриране на пчелин като ЕТ,ООД и други вазможности. мерси предварително

Юрий Цветков
04.04.2012, 19:58
Колеги, от колко цифри се състои регистрационния номер на пчелина?

aleko
04.04.2012, 20:02
Моят е с 8 .

koragroup
04.04.2012, 20:37
Колеги, от колко цифри се състои регистрационния номер на пчелина?

От 8. Първите 4 са пощенския код на населеното място в чието землище се намира пчелина, вторите 4 са номер поред, допълнени с нули отпред. wink;

Юрий Цветков
04.04.2012, 21:39
Странно. Моя е с 9, а ми казаха, че трябва да са 10.

Владимир Владимиров-Влад
04.04.2012, 22:00
Моя е 26000201, като 2600 е пощенския код , а 0201 е номера на пчелина.

Стефан Стефанов - stiffen
04.04.2012, 22:27
Регистрационният номер на пчелина се състои от осем позиции и се образува от пощенския код на населеното място(4 цифри), в землището на което се намира пчелинът, и поредния му номер съгласно регистрацията в РВМС(4 цифри)Общо 8 цифри. Когато няколко населени места са с един и същ пощенски код, към него се добавя и главна буква от българската азбука, съответстваща на буквата, с която започва наименованието на съответното населено място и стават 9 цифри.

Юрий Цветков
04.04.2012, 22:46
Регистрационният номер на пчелина се състои от осем позиции и се образува от пощенския код на населеното място(4 цифри), в землището на което се намира пчелинът, и поредния му номер съгласно регистрацията в РВМС(4 цифри)Общо 8 цифри. Когато няколко населени места са с един и същ пощенски код, към него се добавя и главна буква от българската азбука, съответстваща на буквата, с която започва наименованието на съответното населено място и стават 9 цифри.Ако се добавя буква, би трябвало да станат 9 символа, а не цифри. При мен са 9 цифри.

Пеньо Лазаров
05.04.2012, 00:30
Моят номер е 3500 0547 и където съм ходил на пчелини номерата са осем цифрени.
Да не би във вашта община да има повече пчелини и да не стигат четирицифрените номера.

Станко Ставров
05.04.2012, 07:22
Приятели номерацията може и да е от 8 може и 9 цифри.Защото първите 4 са кода на населеното място, следващите 4 или 5 са номера на животновъдния обект без значение дали е пчелин, зайцеферма, птицеферма и т.н. ветеринарите знаят под този номер /нали при тях е записано/ къкъв е жив. обект. В ляво се слага номера на животновъдния обект който е съставен от пощенския код на населеното място и номера на жив. обект и най-често е от 8 цифри, а в дясно номера на кошера и бр. на пчелните сем. в него.

Примерно. 35000734 ----- 21-01.

Юрий Цветков
05.04.2012, 15:25
Само дето при мен първите цифри, не са същите като пощенския код. Всъщност от кога са вашите регистрации? Питам тези на които номера започва с пощенския код.

Nic
05.04.2012, 16:06
Моят пчелин е регистриран през декември 2011 г. и регистрационния номер е 8 цифров, като първите четири цифри са пощенския код на населеното място.

Стефан Стефанов - stiffen
05.04.2012, 18:47
Първия ми пчелин е регистриран през началото на 2010 г.и започва с пощенския ми код 7300 .... и е 8 цифри , а втория през март 2012 г. но в друго населено място и също започва с пощенския код 7317 .... също 8 цифри.

Пеньо Лазаров
05.04.2012, 21:35
Моят пчелин е регисриран 2008г. с номер BG12 3500 0043, през месец май 2009г. имаше смяна на номерата на всички животновъдни обекти поради доблиране на номерата и номерат ми е 3500 0547.Първите 4 цифри са пощенския код на гр.Берковица, а останалите 4 цифри са поредния номер на животновъдния обект.

Юрий Цветков
05.04.2012, 23:05
Ясно. Моята регистрация е от 2005г. Явно нещата от тогава са променени.

Някой да ли би си направил труда, да опише реда и институциите за регистрация сега.

koragroup
06.04.2012, 05:37
Ами аз наскоро минах "по пътя" и ще ти кажа.

1. Отиваш при селския ветеринар. Той ти издава, че имаш едни кошери и ветринарно-медицински дневник на пчелина и ти взима 15лв.
2. Отиваш в общинската служба по земеделие, където ти издават удостоверение, че регистрираш пчелин с Х кошера. Безплатно
3. Ако си собственик на земята - копие от нотариален акт, ако не си - договор за наем (не заверен става). Площта на земята трябва да е не по-малко от 5кв.м. на кошер.
4. Отиваш в РВМС, където ти издават номер на пчелина. 20лв.
5. Ако ще се регистрираш като ЗП, още в началото, си вземаш от Областната служба по земеделие два формуляра единия от които е анкетна карта, която трябва да разпишат ветеринаря и кмета на селото ако пчелина е в населено място. Като ти излезе номера на пчелина, обратно в областната служба, където ти издават "зеленото картонче". Безплатно
6. Отиваш да ти издадат булстат. Имаше някаква такса (5-10-15) ама не помня вече.
7. От момента в който започнеш да развиваш дейност, трябва да се регистрираш в НАП и да си плащаш осигуровки (около 80 лв на месец е минимума), независимо дали се осигуряваш и на друго място.

Нормалното време което ще ти отнеме цалата процедура е около 2-3 седмици. Ако бързаш (като мен) и имаш късмет и време да тичаш, ще успееш за 5-6 работни дни wink;

Светозар Каменов
06.04.2012, 09:17
Аз като го регистрирах след ветеринаря ходих веднага в РВМС, след това в общинската служба по земеделие. От там никакво удостоверение не са ми давали. Само регистрират пчелина на базата на формуляра. Даже ми казаха, че не им е необходим подпис и печат от кмета, само от ветеринарния лекар. Уж трябва да е едно навсякъде ама май кой както реши по места :)

Ники
06.04.2012, 10:37
Моля уточнявайте като регистрирате пчелините къде се намират те,в населено място ли са или не. И като ЗП ли се регистрирате или не.
Аз също ще регистрирам пчелин ,в населено място като хоби.И от ОДБХ ми казаха ,че ми трябва:
1. Разрешение от кмета.
2. Нотариален АКТ или договор за наем на земята на която ще е пчелина.
3. Плаща се такса за регистрирането.

Става въпрос за Софийска област.

Когато регистрирам пчелина ще пиша как са станали нещата.

Димитър Бонев
06.04.2012, 13:31
Така. Малко е объркващо. Ето какво точно трябва да се направи.
Понеже си изпуснал срока за перерегистрация то трябва да направиш нова.
Новата регистрация се прави в Областна Дирекция по Безопасност на Храните или накратко ОДБХ. Отдел здравеопазване на животните.
Необходими документи:
- Нотариален акт на мястото (ако е твое) или нотариално заверен договор дори и мястото да е на съпруг(а), родител.
- Становище от общината и (или)кмета на населеното място (за пчелини които са в регулация и за такива които са извън населеното място сега искат и в двата случая) за допустимостта да се разположи на посоченото в нотариалния акт (договор) животновъден обект-пчелин с капацитет .....бр кошери. Това е и най-проблемния документ. В общината ме направиха луда калинка. В крайна сметка кмета на населеното място ми подписа становището.
Държа да подчертая последното. Когато се подават документи пишете не бр. кошери които имате на пчелина, а това колко смятате да имате. Защото при достигане на капацитета, ще трябва да подавате ново заявление за увеличаване капацитета на пчелина.
- Заявление, което ще ви предоставят от ОДБХ.
Процедурата е следната:
подаваш заявлението, в рамките на една седмица идват ветеринарните и проверяват на място обекта. Ако имат забележки трябва да ги отстраниш и пращат становището до ОДБХ. Те от своя страна ти издават удостоверение за регистрация на животновъден обект. След като получиш удостоверението в рамките на седмица трябва да поставиш новите номера на капаците на кошерите.
Пропуснах всяко удоволствие се заплаща. таксата е 20 лв за до капацитет 100 кошера. За повече - повече пари -30 лв.
Това е процедурата.

Бай Пчеличко
06.04.2012, 14:36
Колеги , а някой ще споделили , каква е ползата - принципно от регистрацията на пчелина , когато няма да продаваш мед - собствена марка !

Светозар Каменов
06.04.2012, 15:21
donboneti, това от кога е?
Миналата година не беше по този начин. То луда работа така.

Юрий Цветков
06.04.2012, 16:52
koragroup и Д. Бонев, благодаря за разясненията.

Димитър Бонев
06.04.2012, 18:08
От лятото на миналата година края на юни ако не се лъжа е в сила някаква нова наредба към закона за животновъдството, която създава тези проблеми. Онзи ден ходих в ОБДХ, в качеството си на представител на пчеларското дружество, защото колеги се оплакаха, че имат проблеми с подвижното пчеларство. Оказа се че и там има проблеми. Преди най-напред се взимаше пътен лист и тогава се искаше разрешение за настаняване, а ако местиш в частен имот само уведомяваш кмета. Сега вече не е така. Отиваш и взимаш становище и разрешение за настаняване(за общински имот)и то имота парцела трябва да е точно упоменат и чак тогава ветеринаря може да ти издаде пътен лист. Иначе няма, а за да си подготви човек документите за предвижване на кошерите, то трябва да задели една туба бензин и здрави нерви.
Регистрацията по наредба 27 е ЗАДЪЛЖИТЕЛНА и нерегистрираните пчелини подлежат на санкция. Освен това условие за евентуално плащане на кошер след 2013 ще е стопанството да е регистрирано като за първия тригодишен период това ще важи за стопанства регистрирани преди ноември 2011г.

lyub4eto
06.04.2012, 21:00
Здравеите колеги може ли само да си регистрирам пчелина без да се регистрирам като земеделски производител.И при това положение трябва ли да си плащам някакви осигоровки

Юрий Цветков
06.04.2012, 21:05
Да. Аз също не съм ЗП и нямам намерение да ставам. И съответно не се дължат осигуровки.

Nic
07.04.2012, 11:05
Ако не си регистриран земеделски производител ще може ли да си продаваш меда?

Димитър Бонев
07.04.2012, 21:38
По принцип регистрацията като ЗП не е задължителна. Няма проблем и да си продаваш меда, но само на едро. Съответно се пуска и данъчна декларация, но когато не си регистриран ЗП признатите разходи са само 40%. За да продаваш на базари, магазинчета, пазари т.е. на дребно трябва да си ЗП.

mladen99
07.04.2012, 21:42
Ако не си регистриран земеделски производител ще може ли да си продаваш меда?
НЕ Нямаш това право.

Иначе си е голяма хамалогия + губене на време, нерви и пари, както всяко нещо свързано с държавните ни институции.

Юрий Цветков
08.04.2012, 09:47
Младене, не заблуждавай хората. Бонев го е обяснил достатъчно ясно. А малките количества, които се реализират директно, на приятели, съседи, колеги и т.н, на практика нямат проследяемост.

mladen99
08.04.2012, 13:27
Кои какво заблуждавам Юри?
Ако ще си реализираш продукцията на съседите и приятелите, няма смисъл да се занимаваш с регистрация като производител ДА, но ако възнамеряваш да си на пазара ???? Без регистрация като производител си рискуваш едно актче.

А за регистрацията колегата е описал всичко да, но 1 седмица губене на време си мисля че си е доста време, всичко е излишно усложнено, но както и да е.

И на мен ми предстои регистрацията засега само като пчелар cool;

Юрий Цветков
08.04.2012, 16:44
Кои какво заблуждавам Юри?
Ако ще си реализираш продукцията на съседите и приятелите, няма смисъл да се занимаваш с регистрация като производител ДА, но ако възнамеряваш да си на пазара ???? Без регистрация като производител си рискуваш едно актче.

Ако под това (маркирано в червено) разбираш, да имаш собствена търговска марка, то да прав си. Но трябва да имаш и регистрирана такава.
Но Ник не пита това, а дали въобще може да си продава меда, (ако съм го разбрал правилно). А както Д.Бонев обясни, за да продаваш на едро, не е нужно да си ЗП.

lyub4eto
08.04.2012, 21:23
Колежи ако си регистрирам пчелина но не като ЗП.Има ли някъкква фаида от тази регистрация.Благодаря ви предварително

Станко Ставров
09.04.2012, 07:16
Колеги за продажби на дребно трябва да сте регистрирани по наредба № 26 за директните продажби.....

http://atanasov.alpobg.com/library.php?article=80

Светозар Каменов
09.04.2012, 10:27
Регистрации, наредби, молби, разрешения - баси и държавата сме...

А това дето Бонев го казва за подвижното пчеларство е тотален абсурд. Вместо да се облекчава, да могат да се опрашват културите, да се вдигат добивите, някой малоумник докато си е клатил краката е взел "гениалното" решение...

Е за това ще си стоим на опашката и ще си мизерстваме, защото не се създават условия за развиване, а точно обратно...

mladen99
14.04.2012, 14:03
Регистрации, наредби, молби, разрешения - баси и държавата сме...drinks;

Точно така си е!

Димитър Бонев
14.04.2012, 16:46
Ами съюзите ни ги управляват или хора алчни, или хора с нямащи нищо общо с пчеларството.И в двата случая е пагубно не само за пчеларите ами и за самите пчели. В МЗХ ако не дадеш няма кой да ти даде или както го е казал народа който плаща, той поръчва музиката. Причините са ясни следствието е 50%зимна смъртност.

Юрий Цветков
14.04.2012, 17:10
Регистрации, наредби, молби, разрешения - баси и държавата сме...

А това дето Бонев го казва за подвижното пчеларство е тотален абсурд. Вместо да се облекчава, да могат да се опрашват културите, да се вдигат добивите, някой малоумник докато си е клатил краката е взел "гениалното" решение...

Е за това ще си стоим на опашката и ще си мизерстваме, защото не се създават условия за развиване, а точно обратно...Категорично се разграничавам от такова мнение. Точно хора мислещи по този начин са причината да "си стоим на опашката и ще си мизерстваме"

Ето ви и пример. Пчеларя Х инвестира десетки хиляди левове за да организира пчелин от 350-400 кошера от които да си изхранва семейството. Договаря се с арендатора Х, който е засял 5 000 декара слънчоглед, срещу определена сума да премести половината от пчелина си (200 кошера) да опрашват слънчогледа. Ползата е и за двамата. Инвестира не малко средства по преместването на тези 200 кошера и организирането на временен пчелин, и двамата започват да се молят, за "добро време". ОБАЧЕ десетина други пчелари, живеейки с мотото "баси и държавата сме..." също си докарват и те по 200 кошера, щото са видели хубавата нива със слънчоглед и ЗАЩОТО няма никакви административни разпоредби за такава дейност. Та какво се получава на практика.
1. Очакваните добиви от пчеларя Х са 10 пъти по-малки. Това неминуемо се отразява на планираните приходи.
2. Арендатора Х, решава, че е безсмислено да плаща за опрашване, след като може да го получи безплатно. А ако е по-нагъл, може да поиска на свой ред рента от пчеларите, че се облагодетелстват от неговата нива.
3. Един от всичките тези хора се очаже, не пчелар, а печалбар и пчелите му са болни от АГ например. А може и да не е само един.
Та да помислим, какво ще стане с всичките инвестиции на пчеларя Х. И ако в най-добрия случай успее да си ги върне, то със сигурност ще се откаже от подобни такива за в бъдеще. А ако парите са на кредит, може и да си фалира като едното нищо.
Е така ли се създават "условия за развитие"?
Искате държавата да дава(субсидии), но никой да не контролира. Няма как да стане.

Димитър Бонев
14.04.2012, 22:19
Юри,
Сега контрол дали има?
Правила има, но всичко е проформа. Дори и при тези строги правила пак не се знае дали посочената ситуация няма да се получи. Аз честно казано не съм виждал ветеринар над кошер. И какво става. Ветеринаря казва - не разбира, подписва документи, ръсиш като поп молиш се на този, на онзи, и накрая докато си подготвиш документите току виж и пашата свършила и арендатора се отказал, щото ей така някой незаконно е докарал достатъчно безплатни опрашители. Е кажете как да стане, като едно местене освен че струва доста пари, сега става много по скъпо, даже безсмислено. Много арендатори ми се оплакаха, че пчеларите започнали да отказват опрашване. И се чудеха защо. Отговорих им че бюрокрацията е толкова голяма, че не се знае дали накрая пчеларя няма да е на пълна загуба.

Владимир Владимиров-Влад
14.04.2012, 22:34
Нали се сещате, че кон, крава, куче, котка ...пчелички... са доста различни понятия. Ветеринарният доктор колкото и да е учил ако сам не се е развил в посока пчели..............
Когато регистрирах пчелина доктора нали е длъжен да дойде, дойде да види. По къси гащи, тениска и джапанки. И гледа от петнайсе метра....

Юрий Цветков
14.04.2012, 23:04
Бонев, какво на практика се получава сега е съвсем отделен въпрос. Мисълта ми е, че трябва да има ясни правила и строг контрол, иначе всеки си прави каквото си пожелае, а после се оплаква. 22 години, не са ли достатъчни?

Светозар Каменов
15.04.2012, 08:47
Юри, не си ме разбрал правилно. Нека си има правила, това е начина. Но с толкова разрешения, молби и т.н. всичко става прекалено сложно и създава не организация, а хаос. Всичко трябва да е максимално улеснено и удобно. Не е нормално да обиколиш една сурия институции, за да си регистрираш пчелина. Няма логика, губи се време, а това е ценен ресурс. А и в крайна сметка се оказва, че всичко е безсмислено като после няма никакъв контрол, който е най-важен. Колкото и правила да има тоя Х пчелар пак ще си фалира ако никой не контролира другите неправилно дошли пчелари.

dvidenov
15.04.2012, 10:04
На втория месец след като си сложих в задния двор два кошера се събраха трима комшии да ме плашат че ще се оплачат в общината след като им показах удостоверението за животновъден обект(което ми коства 3 часа ходене по институции(от които 2,5 часа транспорт) и 20 лева) им пожелах приятен ден и ги посъветвах да се се оплачат на арменския поп.

Димитър Бонев
15.04.2012, 13:45
Бонев, какво на практика се получава сега е съвсем отделен въпрос. Мисълта ми е, че трябва да има ясни правила и строг контрол, иначе всеки си прави каквото си пожелае, а после се оплаква. 22 години, не са ли достатъчни?
"Трябва"Ето тука е разковничето. Първо правилата са тотално объркани, без някаква логика единствената цел на тези правила да съблекат една риза от гърба на пчеларя. Всяка година се променят и все към по-голяма бюрокрация и по-голямо дране на пчеларите. За две години при положение че спазвам и запетайката на закона, два пъти пререгистрирам пчелина. Преди, за да отида на паша, ми трябваше два часа време, два буркана мед и стойността на пътния лист. Сега освен всичко това още поне ден ходене по инстанции и една туба бензин. Трябва да подам заявление, да отида след ден два да взема становището, след това при ветеринаря, след това обратно при кмета и чак тогава може евентуално да обособя терена и да преместя кошерите. А пропуснах, трябва да отида и до местния ветеринар, да искам документ, че мястото не е под карантина. След като закарам кошерите трябва да го уведомя, че еди къде си съм закарал толкова кошера. При връщане е малко по-лесно. В белите държави, Цялата тази процедура се прави по интернет и не ти струва нищо. Хората знаят какво печели държавата от опрашването, за разлика от тукашните малоумници, дето викат, че "Не стига, че гледате пчели, а на всичкото отгоре и мед вадите"

mladen99
15.04.2012, 15:29
Юри, а ако арендатова Х хич не му пука дали някои ще му опрашва нивата или не, и дори и не позволява пчелари да препарят наоколо, понеже ама хич не му пука каква реколта ще събере, а каква субсидия ще получи какво правим?????
Понеже има и много такива случаи.
И точно в този форум четох за кравата дето умряла от глад, ама как човек да я заколи като няма да получи субсидии.

Аз също съм с 2-е ръце за контрола, НО нека направим малко по простичко регистрирането, а не да се луташ и маяш 1-2 седмици понеже на свички ни времето е ценно.
Дали неможе да отидеш е една институция където точно и ясно да ти кажат какви документи се искат, и след като ги предтсвавиш по канален ред за 2-3 дни или 1 седмица но без да се занимаваш излишно да ти излезат всички разрешителни които да си получиш от същото гише посещаваики 2-ри път.

-------------------------------------------------
В момента строим къща в съседен парцел, съобразяваики се с 100 изискавания на съседите и ако ти кажа че ако няаш малко приятели в общината може да си чакаш с години 1 разрешително(макарч е отговаряш на всички изисквания), което иначе се подпечатва за 2 мин. Тъпа история.

Юрий Цветков
15.04.2012, 17:46
От написаното на Зарко , останах с впечатление, че той иска да няма никакви правни разпоредби, които да е длъжен да изпълнява. И следователно и Младен е на същото мнение. С това не съм и няма как да се съглася.
Сега разбирам, че съм разбрал неправилно казаното от тях, за което им се извинявам.
Относно настоящата ситуация, да тя е много тромава и безсмислено утежнена, Не е ефективна, а липсата на какъвто и да е контрол, на практика повече пречи, отколкото да облекчава.
Мисълта ми е, че за да се развива нещо, то трябва да има ясни и точни правила за това, защото само с правене, преправяне и постоянни промени, от едната крайност в другата, не става.

Младене, дано не ти се случва, но си представи следната хипотетична ситуация.
Знаеш колко средства, нерви и емоции ти струва строежа на къщата. Но в един момент, тя е готова. Супер, мечтата е изпълнена, всичко е така както си го пожелал, проектирал и реализирал. Пълна идилия. Но след година две, съседите ти решават, че ще строят, кой МОЛ, кой грандиозен хотел, кой жилищен блок и т.н. И понеже те също отговарят на "всички" условия, в един момент си реализират намеренията. И ти с къщата на мечтите ти се озовавате в сянката на извисяващи се сгради, под непрестанен шум от постиженията на цивилизацията.
Как ще се почувстваш тогава? И дали няма да се запиташ, за какво ми трябваше тази къща?
Надявам се да си разбрал, какво се опитвам да ти кажа.

Светозар Каменов
16.04.2012, 07:07
Няма за какво да се извиняваш Юри. Щом не си ме разбрал, значи аз не съм го написъл добре :-)
Инъче си абсолютно прав и те подкрепям с две ръце. Без правила има анархия, в която няма нищо градивно. Обаче и без контрол пак има анархия. Дано доживеем момента на правила и контрол и една администрация, работеща за хората...

vila
16.04.2012, 16:46
Аз съм следния случай: Имам си регистриран пчелин, има си номер съответно и ветиринарен бележник има пчелина. Обаче взех, че го преместих в съвсем друга област. И сега той е някакси хвърчащ. Бихте ли ми казали как точно да постъпя, за да си узаконя на новото място стария пчелин. Не е подвижно пчеларство. Просто го преместих форевър.Не съм уведомила никакви служби за това. Не бих желала да го регистрирам наново, защото някъде прочетох, че ако ще има евентуални плащания за пчелно семейство за в близкото бъдеще, новите регистрирани пчелини няма да ги огрее.Дано не ме накарат службите отчно това да направя...за по лесно...

mladen99
16.04.2012, 18:41
Точно това се прави, нова регистрация.
Макар че не съм 100% сигурен, но трябва да попиташ на местно ниво.
-----------------------------------------------
Ако си регистиран с 10 кошера и скаш да станат повече не добавяш броика към съществуващите регистрирани, ами всичко се прави наново. Поне така ми казаха когато ходих да питам какви докумени ще ми трябват.

Димитър Бонев
16.04.2012, 18:53
НАРЕДБА № 27 от 10.07.2002 г. за регистрация и идентификация на пчелните
семейства
Чл. 6. (Изм. - ДВ, бр. 46 от 2008 г.) (1) Регистрационният номер на пчелина и общият
брой на пчелните семейства се записват във:
1. ветеринарномедицинския дневник на пчелина;
2. регистъра на РВМС.
(2) В документите по ал. 1 се съдържа и следната информация:
1. регистрационен номер на пчелина;
2. име и адрес на собственика на пчелина;
3. населеното място, в землището на което се намира пчелинът;
4. броя на кошерите и на пчелните семейства;
5. официален ветеринарен лекар, който контролира пчелина;
6. РВМС, където е извършена регистрацията.
(3) При промяна на вписани обстоятелства по ал. 2, т. 2 и 4 собственикът писмено
информира директора на РВМС и регистрирания ветеринарен лекар, който обслужва
обекта, за отразяване в регистъра по ал. 1, т. 2. Информацията за промяна на обстоятелство
по ал. 2, т. 2 се подава в 7-дневен срок от настъпване на промяната, а при промяна на
обстоятелства по ал. 2, т. 4 - до 30 април и до 30 октомври всяка година.
(4) При промяна на обстоятелство по ал. 2, т. 3 регистрацията се заличава и пчелинът
се регистрира отново по общия ред.
За повече информация прочети наредбата
ТУК (http://www.google.com/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=3&ved=0CDQQFjAC&url=http%3A%2F%2Fwww.mzh.government.bg%2FMZH%2FLib raries%2F%25D0%259F%25D1%2587%25D0%25B5%25D0%25BB% 25D0%25B5%25D0%25BD_%25D0%25BC%25D0%25B5%25D0%25B4-%25D0%259D%25D0%25BE%25D1%2580%25D0%25BC_%25D0%25B 1%25D0%25B0%25D0%25B7%25D0%25B0%2FNaredba_27_10_07 _2002pdf.sflb.ashx&ei=M02MT66iJo3P4QSc8MHWCQ&usg=AFQjCNFQ46C6OUUQnh_bdJsQaG0TB-iV-g&sig2=0r6oGh-5CN70p1AgVbMt3w)

Юрий Цветков
28.04.2012, 16:57
В началото на седмицата купихме за мой приятел 12 кошера. Той като прекалено съвестен още на третия ден отишъл да ги регистрира и ветеринарят му казал, че ако са под 20 бр. не може да си регистрира пчелин. Аз лично никъде в закона не видях ограничение за бройката. Някой да знае нещо по въпроса?

Димитър Бонев
28.04.2012, 18:54
На Ветеринаря да му каже да си гледа работата. Регистрацията се прави не при ветеринаря, а в Областна Дирекция по Безопасност на храните сектор здравеопазване на животните(бившата НВМС). Да си подготви нотариален акт за мястото ако е негово или договор ако е на чуждо име, становище от кмета, че не възразява на това място да се разположи пчелин с капацитет... бр кошера( да впише бройката която смята за в бъдеще смята да отглежда) и това е. Отива и подава документите и те ще му обяснят на ветеринаря.

Юрий Цветков
28.04.2012, 19:13
Ами той също е регистриран тук във форума и понеже е прочел подробното ти обяснение, отишъл първо в общината. От там честно казано му се изсмели и го пратили при ветеринарния.Както и да е, явно по места си интерпретират наредбите, кой както му е удобно.

Димитър Бонев
29.04.2012, 10:02
Не се учудвам. Мен също ме направиха на маймуна в общината. Пререгистрацията ми костваше много ходене по мъките. След като няколко дни обикалях от врата на врата отидох в ОДБХ и питах дали становището може да ми го издаде кмета на селото. След като ми казаха ДА отидох написах становището и хванах кметицата да ми го заведе с изходящ номер и да го подпише.
За съжаление в БГ чиновника, вместо да си свърши работата се прави на господ и почва да те прави на маймуна. И ако човек не си знае правата може много да му се стъжни живота.

ianev
02.05.2012, 13:08
Преди няколко дни писах емейл на  ОДБХ град Бургас за регистрация на пчелина и ето какво ми отговориха.

"За регистрацията на пчелина попълвате заявлението което Ви изпращаме, и към него прилагате копие от лична карта и копие от документа за собственост или право на ползване (нотариален акт или договор за наем). Заплаща се такса от 20 лв по банков път преди входиране на заявлението в ОДБХ (за пчелин с капацитет до 100 броя пчелни семейства).
"

Изпратиха ми и декларацията която се попълва и може да им се прати до колкото разбирам и по електронен път. Няма разкаравне най много до близкия банков клон за да се заплати таксата от 20 лева. Смятам да се възползвам дано информацията е полезна и на други колеги мога да изпратя декларацията на всеки който е пожелае.

Петко Станчев
02.05.2012, 14:31
Преди месец си регистрирах пчелина,без никакви проблеми и т.н.,както са ти отговорили,така си е наистина.Не се изискват никакви становища.Ще дойдат на проверка и ако всичко ти е наред,до две седмици ще имаш номер на пчелина.

ianev
02.05.2012, 17:05
Само не ми е ясно еднократно ли се заплаща 20 лева и дали има някакви такси който се заплащат всяка година

Димитър Бонев
02.05.2012, 18:59
По принцип е еднократно, но от време не време измислят начин пак да ти ги съберат.

smile2006
06.05.2012, 13:55
Преди месец си регистрирах пчелина,без никакви проблеми и т.н.,както са ти отговорили,така си е наистина.Не се изискват никакви становища.Ще дойдат на проверка и ако всичко ти е наред,до две седмици ще имаш номер на пчелина.
Какво гледат на тази проверка ,че при мен сега ще идва тази комисия и незнам на какво да наблегна .

Петко Станчев
06.05.2012, 15:10
Общо взето да ти кажа нищо не гледат,освен да ти е оградено мястото,да е на твое име парцела или под наем.При мен единия доктор се опита да се направи на строг и ме накара да отварям кошерите ,че да видел дали има пчели в тях,дотук добре ама времето беше само за отваряне(студено с вятър) и му викам,докторе да отида да взема булата,че сега много ще жилят,а той-отваряй отваряй,добре,че другия доктор беше виждал пчели преди това,та го разубеди.Общо взето проверката траеше 5-6 минути.Ако си в населено място гледай да си далеч от обществени сгради.Успех

Петко Станчев
06.05.2012, 15:17
Най-вероятно ще те питат от къде и от кога ги имаш пчелите и защо до сега не си ги регистрирал,защото срока за регистрация мисля беше до 15 дни след като си се сдобил с пчелите.Но затова не вярвам да ти направят проблем.

smile2006
06.05.2012, 17:27
Ако е само това няма да имам проблем пчелите ги имам от 12 дни а молбата съм я подал на 8мия ден .Най близката общественна зграда е на 3-4км мястото е оградено и няма живеещи комшии

smile2006
17.05.2012, 16:39
Да се похваля най накрая регистрирах пчелина пълния номер се състои от 10 цифри BG23-2240-0193 да поясня цифрите 23 е област София 2240 е пощенския код на Годеч а 0193 е 193ти пчелин Така ми обясниха .
Някой знае ли къде да купя ВЕТЕРИНАРНОМЕДИЦИНСКИ ДНЕВНИК НА ПЧЕЛИНА благодаря

Димитър Бонев
17.05.2012, 18:36
Нещо не се вързва. БГ-то и номера на областта отпаднаха доста отдавна

smile2006
17.05.2012, 19:57
Нямам представа в документа за общината наистина вписах 8 цифровия номер и ми казаха че той трябва да бъде върху кошерите но можеби при продажба или регистрация като земеделски производител е нужен целия номер

Димитър Бонев
17.05.2012, 21:36
Не. Навсякъде е необходим само осем цифрения номер. На моя документ си е изписан само той

Ruslan
18.05.2012, 08:47
Голяма каша е с тази регистрация!През 2009 реших да си регистрирам пчелина.Получих една декларация, в която е записан номера на пчелина, брой семейства и т.н.Преди известно време попаднах на списък с регистрираните пчелини в сайта на Министерството и с изненада установих, че не фигурирам.Отидох в тази агенция по храните или там както се казва с тази декларация.Ветеринарят влезе в регистъра и наистина не ме откри, на което и той се изненада.Оказа се, че липсват няколко поредни регистрационни номера, няколко преди мен и няколко след.
Номера ми е с 10 цифри, на всичкото отгоре кода на селото е някакъв стар, от преди години.
В крайна сметка, нямам регистрация и ми обясни, че трябва да я направя на ново и номера щял да остане същия.
Възможно е тогава да не съм довършил процедурата.Има някакъв пропуск, дали от моя неинформираност, дали от некомпетентността на служителите...
Ветеринарят ми показа сертификата, който трябва да получа накрая и какъвто тогава не ми е бил издаден.
Да не говорим, че при кмета на селото, фигурира съвсем друг номер...
Питам го и сега какво, някой не си е свършил работата и заради това, вече ще трябва да плащам за тази регистрация?Той ми вика и да си бил регистриран, това е нова наредба и пак ще трябва да го правиш.
Та това е, номерата на някои са с 8 цифри, на други 10, иди го разбери!

Ruslan
28.05.2012, 14:25
Да ви се похваля, скоро ще съм редовен и ще имам регистрация!
По нагоре бях писал за това как си мислех, че съм регистриран, но се оказа, че не е било така.
Всичко стана много лесно(поне до тук), чакам само да се обадят да ме "посетят" на място.
Четох, че колеги в други райони са имали спънки и се бях приготвил за борба.
Оказа се,че при нас в Русе няма никакви проблеми.
В агенцията по храните бяха любезни и ми обясниха какво да направя.
Първо си взех бележка от кмета на селото, където е пчелина.След това отидох при районния ветеринар.Написахме една декларация, където ми даде номер, вече е 8 цифри, както е по наредбата.Попълниха ми ветеринарно-медицинския дневник, който си бях купил.За мое учудване, ветеринарния си имаше дневници и ако нямах, щеше да ми даде.Не като на други места, да се правят на ударени.
След това се върнах в агенцията в Русе.Бях подранил с 15 минути и сварих доктора да си пие сутрешното кафе.Засили се да зарязва кафето и да ме обслужва, но го спрях :D.
Прие ми документите, написах една декларация, че съм си хванал роеве и съм си направил отводки.По този начин удостоверих от къде са се появили тези семейства.
Понеже имота не е мой, изискваха ми само копие на нотариалния акт и декларация от собственика, че е съгласен да разположа пчелите си в имота му, без никаква нотариална заверка.
Платих си таксата и сега очаквам обаждането.
Това е- при нас е лесно.

Димитър Бонев
28.05.2012, 20:47
блазе ти.

павликянин
06.06.2012, 13:40
От сутринта се мотам насам-натам. Първо го нямаше ветеринарният. Отидох в Общината, за да знам какво да подготвям (нищо, че уж в законите и наредбите ясно пише какво). Оттам ми съобщиха, че искат номер на пчелина, договор със собственика на имота и нотариален акт. Нотариален акт няма и няма как да накарам собствениците да си извадят, при положение, че ползвам имота безвъзмездно. И че никой не е длъжен да доказва право на собственост върху имот пред другиго, освен пред нотариус и съд. Върнах се при районния ветеринар. Накара ме да подпиша една декларация и вещо ме информира, че таксата за регистрация е 20 лева, но не е до 100, както си мисля аз и както пише в Закона, а до 20 пчелни семейства. Не ми издаде нито дневник, нито нищо. В Общината ми искат скица на имота (15 лева), а в Закона за пчеларството ясно пише - регистрацията е безплатна. Пускам си заявлението в общината без скица, без нотариални актове и т.н. - като ми дадат отказ, ще обжалвам! Бях забравил, че у нас "държава" = "бюрокрация и скубане"...

Ruslan
06.06.2012, 15:42
Районния ветеринар трябва да ти даде номер на пчелина и да ти попълни ветеринарно-медицинския дневник.
Таксата се плаща в агенцията по безопасност на храните.
Там в зависимост от площта, ти се определя капацитет на пчелина.До този капацитет, можеш да си увеличаваш пчелите, без да минаваш през процедурата отново.
Отделно си заявяваш бройката в момента на регистрацията.20 лева е таксата до 100 семейства, над 100-те се плаща допълнително за всяка бройка по някакви стотинки.Когато ти се променя бройката на семействата, до декларирания капацитет, само се декларират, за което ти вземат 5 лева.Затова обикновено се определя максимален капацитет, който ти позволява площта, но до 100 защото е все 20 лева.
Има си изискване за копие на нотариален акт, така е!
Нали трябва да се посочи мястото, където е разположен.
Без нотар. акт, няма как да стане!

павликянин
06.06.2012, 16:27
Не знам как е в Русе, но в Пловдивско номерът го издават от ОДБХ. Първо това ми го каза участъковият, а по обяд говорих с д-р Янева от ОДБХ, която се занимавала с пчелите. В Общината служителката излезе свястна и ми издаде Становище за съгласуване без скица и нотариален акт, а пред ОДБХ подавам каквито документи имам и нямам никакви притеснения - не е тяхна работа да търсят чий е имотът и има ли собственикът нотариален акт. Има становище от Общината, което означава, че имотът не е общински или държавен и не е разположен под 100 метра от обществени сгради и 500 метра от заводи. Нотариален акт нямам - не се каня да купувам имота, та да ми го дирят. Като има отказ - има съд. Че ми дойде множко за два кошера да си губя два дена!!!

павликянин
08.06.2012, 21:53
Както и предполагах, в ОДБХ не се заинтересуваха от вещно-правния статус на имота. Тях ги интересува само основанието, от което заявителят черпи права - договор за наем, за гражданско дружество и т.н. Ако заявителят претендира да е собственик на имота или на животновъдния обект (по смисъла на чл 137 от ЗВД), трябва да докаже правото си с нотариален акт (и тук е възможно заобикаляне, ако липсва НА и е налице съсобственост - сключва се договор за безвъзмездно/възмездно ползване на целия имот с другия съсобственик и се представя този договор). В договора трябва имотът да е конкретизиран. Ако е в населено място, е достатъчно посочването на точен адрес (вкл. квартал). Ако е извън населено място, се описва съобразно означенията по имотните скици.
Според мен, в ОДБХ Пловдив действат според предписанията на закона. РВМС няма право да издава номер на пчелина. В член 4 от Наредба 27 има препратка към ЗВД, а там като орган по производството за регистрация на животновъден обект (пчелин) е посочен директорът на ОДБХ. За РВМС остава единствено задължението да поддържа и води регистъра за пчелините, за които процедурата е преминала успешно.

srg
11.06.2012, 20:07
Колеги!
Скоро си регистрирах пчелина и като идваха комисията единия от тях ми разказва че имало ограничения до 10 броя пчелни семейства в населено място.
Правели изключения, но ако съседите предявят някакви претенции можело да го наложат независимо че другите изисквания са спазени.
Вие срещали ли сте такова нещо?

павликянин
11.06.2012, 21:36
Може да има ограничение, само ако местният Общински съвет е приел такова. Ако имаш спънки да сложиш повече от десет кошера, може да обжалваш. На прима виста ми идва идея за претендиране на пряка дискриминация по чл. 4 (2) от ЗЗщД - може да претендираш, че те дискриминират, понеже в село/град Х няма ограничение за броя на кошерите.

Димитър Бонев
11.06.2012, 21:49
Искай го писмено. Ветеринарите им кажи да седнат да си прочетат нормативната база. При отказ в съда за щети и пропуснати ползи.

павликянин
11.06.2012, 22:58
Ветеринарите по принцип нямат правомощия от нормативна база, за да могат да определят колко пчелни семейства могат да живеят на Х площ. Отделно от това, въобще не е в тяхната компетенция да изискват съгласие от съседи, отстояния до съседни имоти, административни сгради, болници, заводи и прочие. Тяхната работа се свежда до това да определят дали животновъдният обект - пчелин отговаря на ветеринарно-медицинските изисквания. Всякакви други мотиви за отказ и предписания извън тази им компетентност е законово нарушение и при обжалване пред Административен съд жалбоподателят ще спечели делото.

srg
18.06.2012, 11:06
Благодаря за мненията. Предполагам че си го казват за да си спестят евентуални разправии със съседите. Друго е като мислиш че си в някакво нарушение wink; .Иначе не вярвам да не познават нормативите,нали това им е работата.

Ники
28.06.2012, 16:54
Днес си взех удостоверението за регистрация на животновъден обект.
Притеснява ме ,че в удостоверението пише: В животновъдния обект се отглеждат 2 пчелни семейства.
А никъде не е посочен капацитета(20пчелни семейства), който съм заявил при попълването на декларацията.

Мисля ,че трябва да го пише капацитета но реших да се консултирам преди да ходя да се разправям.
Регистрацията ми не е като ЗП.

Номера на пчелина ми е с осем цифри: 2239-0022(така е записан в удостоверението)

buci59
28.06.2012, 16:59
Задължително трябва да е упоменат капацитета на пчелина.ЗАДЪЛЖИТЕЛНО.Номер ът е от 8 цифри,като първите 4 са пощ.код на населеното място а следващите 4 са поредният номер в населеното място според регистъра на ветеринарната служба.

Ники
28.06.2012, 17:49
Значи пак трябва да се разправям next_mad;

Благодаря за бързия отговор.

Mariela
25.07.2012, 12:49
За да си регистрирам пчелина,до колкото разбрах от това което сте написали във форума и аз прочетох в толкова наредби и закончета и при положение че не сам регистрирана като ЗП, трябва да направя следното:
1. Отиваш при селския ветеринар. Той ти издава ветринарно-медицински дневник на пчелина;
2. Отиваш в общинската служба по земеделие, където ми издават удостоверение, че съм регистрирала пчелин с определен брой кошери;
3. Нося нотариално заверен договор за наем на земята, където ми е пчелина;
4. Отивам в РВМС, където ми издават номер на пчелина;
5. Становище от кмета на населеното място за допустимостта да се разположи на посоченото в договора място животновъден обект-пчелин с капацитет .....бр кошери.
Бих те ли ме поправили и да ми кажете дали е точно такава последователността на регистриране.
Благодаря предварително.

Пламен Ганев
25.07.2012, 13:00
Ако земята на пчелина е от горския фонд ти искат само бележката за отдаване под наем.Няма нотариални заверки.
От кмета нещо не се иска!Ако пчелина е в регулация,трябва да разбереш дали общинския съвет има приета забрана за пчелни с-ва?Другото си е така!
!Препоръчвам ти да не е в населено място!Много нерви ще си спестиш! Успех

Mariela
25.07.2012, 13:10
Ами накрая на селото се намира пчелина.

Като отида в кмеството трябва ли да нося някакви докумети или само казавам че имам пчелин и да го регистрирам?

павликянин
28.07.2012, 22:29
Казвам Ви как би следвало да е процедурата, а как действат във вашата Областна дирекция не знам. Първо се минава през Общината/Кметството. Носите си договора за наем. Не е нужно да е с нотариална заверка на подписите, но ако е със срок над 1 година, задължително трябва да е вписан. Там искате да Ви издадат становище за съгласуване, чието съдържание е "В имот Х могат да се разположат N брой кошери". Със становището и с копието от договора за наем отивате в ОДБХ. Плащате 20 лева. След това чакате да мине комисия през пчелина. След като мине комисията, се издава номер на пчелина и ветеринарно-медицински дневник.


!Препоръчвам ти да не е в населено място!Много нерви ще си спестиш! Успех

И аз! В населено място съм, но вече търся къде да преместя кошерите. И проблемът не е само в разширяването...

Ивайло Георгиев - ingivo
01.09.2012, 12:29
Миналата седмица подадох заявление за рег. при ветеринарния на общината.Стана бързо 10-тина минути взе ми 20 лв даде ми номер и каза да чакам комисия и да поставя табелата на входа и номерация на кошерите. Какво точно трябва да пише на табелата на входа на плелина? Ако някой постне снимка на такава табела ще ми е най лесно.

derventliev
25.09.2012, 17:40
Колеги!
Скоро си регистрирах пчелина и като идваха комисията единия от тях ми разказва че имало ограничения до 10 броя пчелни семейства в населено място.
Правели изключения, но ако съседите предявят някакви претенции можело да го наложат независимо че другите изисквания са спазени.
Вие срещали ли сте такова нещо?"
-------------------------------
Вече си получил няколко правилни отговора на това за което питаш.
Агенцията по храните може само да провери дали са спазени необходимите по закона отстояния на твоите кошери от съседните огради. Дали си създал елементарни условия за пчеларстване, имаш ли поилки и толкова.
Длъжни са да ти издадат удостоверение за "Животновъден обект" в който да запишат какъв е капацитете на пчелина ( 1 кошер 6 кв.м.) и колко семейства са установили в деня на проверката. Ти нямаш друго задължение напримар, не е необходимо да декларираш пред селския кмет , че имаш пчели и т.н.
Поздравяваш съседите си от Горублянския поп и толкова.

Ивайло Георгиев - ingivo
25.09.2012, 17:54
Колеги!
Скоро си регистрирах пчелина и като идваха комисията единия от тях ми разказва че имало ограничения до 10 броя пчелни семейства в населено място.
Правели изключения, но ако съседите предявят някакви претенции можело да го наложат независимо че другите изисквания са спазени.
Вие срещали ли сте такова нещо?"
-------------------------------
Вече си получил няколко правилни отговора на това за което питаш.
Агенцията по храните може само да провери дали са спазени необходимите по закона отстояния на твоите кошери от съседните огради. Дали си създал елементарни условия за пчеларстване, имаш ли поилки и толкова.
Длъжни са да ти издадат удостоверение за "Животновъден обект" в който да запишат какъв е капацитете на пчелина ( 1 кошер 6 кв.м.) и колко семейства са установили в деня на проверката. Ти нямаш друго задължение напримар, не е необходимо да декларираш пред селския кмет , че имаш пчели и т.н.
Поздравяваш съседите си от Горублянския поп и толкова.
Може ли това да го доизясниме . Вчера си взех удостоверението от БАБХ .С това нямах никакви проблеми ,комисия ,капацитет и т.н.т. всичко е ок. Сега за регистъра при кмета по чл.8 от ЗП .Този нашия кмет на село и хабер си няма за такъв регистър въпреки ,че в селото има сигурно над 100 кошера. Обаче аз искам и там да е наред всичко защото възнамерявам да искам една общинска земя на базата на чл.11 от ЗП . Та сега както вървят нещата трябва аз да дам началото на селския регистар . Така ли е както си го мисля ? Задължително ли е подаването на заявление при кмета по чл.8 ат ЗП? Ако да има ли някъкви бланки за този регистър който е виждал такъв да сподели?

Максим Тодоров
25.09.2012, 18:35
Вече си взел номера на животновъдния обект с този до
документ отиваш при ветеринарната ти служба да ти напише дневник на пчелина и чак след това отиваш при кмета с дневника на пчелина.Поне при мен така трябваше да стане drinks;

Ивайло Георгиев - ingivo
25.09.2012, 18:37
Вече си взел номера на животновъдния обект с този до
документ отиваш при ветеринарната ти служба да ти напише дневник на пчелина и чак след това отиваш при кмета с дневника на пчелина.Поне при мен така трябваше да стане drinks;
Имам и дневник вече . Въпроса е ,че кмета няма и хабер човека за какво иде реч sadsmile;

taurus
20.11.2012, 00:13
Здравейте,
Предстои ни регистрация на ЗП и пчелин (намира се в края на селото) в "индустриалната зона" - първо в общ. служна по земеделие за попълване на анкетна карта и после във ветеринарната служба (същата община) - и след това чакаме в 7 дневен срок да дойде комисия?

Понеже земята е на мое име, а се налага майка ми (пенсионер) да се рег-ра като ЗП (поне на първо време) - ще трябва да се състави и договор за наем - при нотариус ли тярбва да се направи?

-Освен нотариален акт, скица - какво трябва още да се носи?

До края на месеца - за анц. програма - ще може ли да се мине през това? Да вземем удостоветение за животновъден обект? drinks;

Ивайло Георгиев - ingivo
20.11.2012, 20:04
Здравейте,
Предстои ни регистрация на ЗП и пчелин (намира се в края на селото) в "индустриалната зона" - първо в общ. служна по земеделие за попълване на анкетна карта и после във ветеринарната служба (същата община) - и след това чакаме в 7 дневен срок да дойде комисия?

Понеже земята е на мое име, а се налага майка ми (пенсионер) да се рег-ра като ЗП (поне на първо време) - ще трябва да се състави и договор за наем - при нотариус ли тярбва да се направи?

-Освен нотариален акт, скица - какво трябва още да се носи?

До края на месеца - за анц. програма - ще може ли да се мине през това? Да вземем удостоветение за животновъден обект? drinks;
Аз скоро регистрирах пчелин , земята не е на мое име ама от кмета взех едно удостоверение тоест аз го написах а той само го завери ,че аз ползвам дадения имот за пчелин и това беше .Регистрацията мина успешно. За ЗП не съм се регистрирал ,но там знам че е лесно попълваш анкетната карта и готово. После започват неволите.

Ивайло Георгиев - ingivo
14.02.2013, 13:58
С риск да се повторя ще попитам отново . Имам удостоверение издадено от ОДБХ имам и ветеринарен дневник от ветеринаря на общината и номер на пчелина.
Не съм подавал никаква декларация по чл.8 от ЗП . Къде да я подам в общината или в населеното място ? И колкото и пъти да чета закона разбирам че трябва първо в кметството по чл.8 от ЗП .Е това не го разбрах как имам удостоверение от ОДБХ без да съм се регистрирал в кметството по чл.8 от ЗП. Моля някой да разясни регистрацията в ОДБХ и тази по чл.8 от ЗП едно и също нещо ли са ? Каква е връзката между тях ?

rosty_sz
14.02.2013, 17:51
Идеален си. Сега само ти остава да се регистрираш в кметството и си готов. Не забравяй да си вземеш входящия номер. Това не е искане на разрешение, а само ги уведомяваш, че пчелина е регистриран и съществува. При промяна броя на кошерите трябва да се подават нови уведомителни писма ама .....Може да пускаш по едно годишно когато си правиш и пререгистрацията като земеделски производител и така всичко ще ти е ОК, защото броя кошери обявени в кметството и пред Общинската и Областната служба ще е идентичен. В закона е описано по друг начин, знам, но за сега това се практикува.

ivanov1373
17.03.2013, 17:24
Преди няколко дни писах емейл на  ОДБХ град Бургас за регистрация на пчелина и ето какво ми отговориха.

"За регистрацията на пчелина попълвате заявлението което Ви изпращаме, и към него прилагате копие от лична карта и копие от документа за собственост или право на ползване (нотариален акт или договор за наем). Заплаща се такса от 20 лв по банков път преди входиране на заявлението в ОДБХ (за пчелин с капацитет до 100 броя пчелни семейства).
"

Изпратиха ми и декларацията която се попълва и може да им се прати до колкото разбирам и по електронен път. Няма разкаравне най много до близкия банков клон за да се заплати таксата от 20 лева. Смятам да се възползвам дано информацията е полезна и на други колеги мога да изпратя декларацията на всеки който е пожелае.

ianev
17.03.2013, 19:35
Дай си имеила да ти е пратя

Петър Манолов
14.04.2013, 19:21
здравейте искам да закупя регис,пчелин от пчелар като парцела е общински,като го купя ставам ли собственик на пчелина или трябва нова регистрация

Иван Кючуков
19.09.2013, 20:04
Уважаеми пчелари:аз съм кандидат пчелар и вече си купих 5 броя празни кошери,които на пролет смятам да заселя с отводки.Харесах си и място за пчелин извън регулация.Справката показа,че мястото е държавна собственост.Имам ли право там да регистрирам пчелин и ако имам,каква е процедурата?Благодаря ВИ!

Ако темата не е за тук,моля админстраторите да я преместят!

Trifonov
06.10.2015, 21:46
В допълнение към предходния пост искам да попитам как стоят нещата при практикуването на мобилно пчеларство? В моя случай сменям съседни землища, които обаче попадат в различни общини,че дори и области.

Mateev
07.10.2015, 07:35
Трябва да се вземе пътен лист от личния ти ветеринарен лекар. Наскоро го правих и се оказа, че има ЕДИННА СИСТЕМА, в която всички местения се регистрират, и пътния лист се издава от самата система след въвеждане в компютъра на данните за пчелина, броя на семействата, номерата на камиона и други данни, включая и дали семействата са проверени за американски гнилец.

Може да се издаде и ръчен (не компютърен) пътен лист, но в него пак се вписват всичките тези данни, и копие от тях остават при ветеринаря и се отчитат където трябва. Въобще всичко е много строго и не трябва да се заобикаля с лека ръка.

Стоян Тодоров
21.01.2016, 15:07
Здравейте колеги,
Може ли да ми кажете, има ли изискване за размера на табелата на пчелина ?

Искрен Мутафов
21.01.2016, 15:42
Здравейте колеги,
Може ли да ми кажете, има ли изискване за размера на табелата на пчелина ?

Според сега действащата нормативна уредба няма точно и ясно дефинирани параметри.
Закон за пчеларството, чл. 8, ал. 5 - от там те препраща към Наредба 10 от 1 април 2015год. и в нея за разлика от предишната наредба(27 от 2 юли 2002г.) която се отнасяше за номерацията на пчелните кошери, няма нищо конкретно за табелата нито размер, нито какво точно трябва да съдържа.

http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135468444

http://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/document/2136472087/issue/5047/naredba-%E2%84%96-10-ot-1-april-2015-g-za-usloviyata-za-registratsiya-i-reda-za-identifikatsiya-na-pchelnite-semeystva

Аз използвам формат А4(на "ландскейп" - обърнат странично) и изписвам:
1. Номер на пчелина
2. Име, презиме и фамилия(или фирма юридическо лице)
3. Адрес(на собственика или по регистрация на юридическото лице)
4. Телефонен номер

Ламинирам табелката и това е.

Стоян Тодоров
21.01.2016, 15:55
Благодаря за изчерпателния отговор. :)

piper
21.01.2016, 19:01
А някой има ли представа каква е цената на транспортният лист?Моят ветеринар ми взе 64 лв за транспорт между двата ми пчелина.А напролет го имам отново това упражнение и ми се видяха доста тези пари.Говорим за 23 броя.

Искрен Мутафов
21.01.2016, 19:27
А някой има ли представа каква е цената на транспортният лист?Моят ветеринар ми взе 64 лв за транспорт между двата ми пчелина.А напролет го имам отново това упражнение и ми се видяха доста тези пари.Говорим за 23 броя.

Имаш в предвид "пътен лист" или както му е официалното наименование ВМС(ветеринарно медицинско свидетелство) - 4,50лв. фиксирана цена + добавка на който участъков каквото му "роди" глават. На мен моят ми взима по левче на семейство, все едно колкото им дават за профилактичните прегледи(пролете и есенен).

piper
21.01.2016, 22:25
Имаш в предвид "пътен лист" или както му е официалното наименование ВМС(ветеринарно медицинско свидетелство) - 4,50лв. фиксирана цена + добавка на който участъков каквото му "роди" глават. На мен моят ми взима по левче на семейство, все едно колкото им дават за профилактичните прегледи(пролете и есенен).

Да,ВМС е,но сега погледнах в горният десен ъгъл на бланката доктора е написал 6.45 лв, а ми взе 64 лв.Та затова питах има ли наредба с цените,че напролет пак ще се местят.Ех,омръзна ми всеки да те шамаросва кой както му скимне....

Димитър Байраков
02.02.2016, 15:11
Здравейте, бихте ли ми дали актуална връзка към новия закон за пчеларството от 2015 г?! Благодаря!

ves
02.02.2016, 16:35
Здравейте, бихте ли ми дали актуална връзка към новия закон за пчеларството от 2015 г?! Благодаря!

http://lmgtfy.com/?q=%D0%B7%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD+%D0%B7%D0%B0+%D0 %BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0%D1%80%D1%81%D1%82%D0%B 2%D0%BE%D1%82%D0%BE

Mateev
02.02.2016, 21:07
Ето ти го изтеглен от Ciela-та: 5999

Димитър Байраков
03.02.2016, 10:36
Благодаря !!!!:yo:

Nic
03.02.2016, 14:30
Според сега действащата нормативна уредба няма точно и ясно дефинирани параметри.
Закон за пчеларството, чл. 8, ал. 5 - от там те препраща към Наредба 10 от 1 април 2015год. и в нея за разлика от предишната наредба(27 от 2 юли 2002г.) която се отнасяше за номерацията на пчелните кошери, няма нищо конкретно за табелата нито размер, нито какво точно трябва да съдържа.

http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135468444

http://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/document/2136472087/issue/5047/naredba-%E2%84%96-10-ot-1-april-2015-g-za-usloviyata-za-registratsiya-i-reda-za-identifikatsiya-na-pchelnite-semeystva

Аз използвам формат А4(на "ландскейп" - обърнат странично) и изписвам:
1. Номер на пчелина
2. Име, презиме и фамилия(или фирма юридическо лице)
3. Адрес(на собственика или по регистрация на юридическото лице)
4. Телефонен номер

Ламинирам табелката и това е.

Няма такова нещо. Единствено което се изписва на таберата е номера на пчелина. Колега чети внимателно от закона за пчеларството Чл. 8. (5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) Постоянните пчелини задължително са с ограда. В срока по ал. 2 собственикът поставя на оградата табелка с регистрационен номер на пчелина съгласно наредба на министъра на земеделието и храните.
Не давайте подвеждащи информации, ако не сте запознати.

joromainata
03.02.2016, 18:36
има ли някъде записана някаква нормативна уредба колко кошера на какво място може да се сложат виждам има писано 5 кв м на кошер но къде в законите е написано това ?

p4eli4ka111
18.02.2016, 15:27
Здравейте, начинаеща съм и моля да ме извините ако се повтарям, но бихте ли ми казали стъпка по стъпка как да регистрирам пчелина. Закупихме 15 кошера и мястото, където ще са е собствено в община Раковски. Прочетах, че трябва да е заградено, но не разбрах дали е цялото или само където са кошерите и ако искаме да закупим още, какво се случва? Благодаря ви предварително

Георги 1974
18.02.2016, 15:46
Здравейте, начинаеща съм и моля да ме извините ако се повтарям, но бихте ли ми казали стъпка по стъпка как да регистрирам пчелина. Закупихме 15 кошера и мястото, където ще са е собствено в община Раковски. Прочетах, че трябва да е заградено, но не разбрах дали е цялото или само където са кошерите и ако искаме да закупим още, какво се случва? Благодаря ви предварително
В по горните постове е отговора. Но питай ветеринара където ще е пчелина трябва да имаш договор с него или някой друг ветеринар, той ще ти каже за местното ОДБХ там ще пуснеш молба и ще се назначи комисия за одобрение на обекта. Като ти се открие обект с пътен лист купуваш пчелите и ги докарваш законно в твоя обект (като им кажеш че си ги закупил вече подлежиш на акт)

Mateev
18.02.2016, 17:32
..... Прочетах, че трябва да е заградено, но не разбрах дали е цялото или само където са кошерите ....

Заграждаш само този участък от имота, в който искаш да ти е пчелина. Аз имам големи имоти, в които е заградена само една малка част за пчелин. Имам и обратната ситуация - един пчелин загражда участък от 3 съседни малки имоти.

Правилото е следното - заграждаш точно толкова, колкото ти трябва за да си разположиш кошерите, като предвидиш място и за всички бъдещи разширения в следващите години.

Георги 1974
18.02.2016, 20:14
Здравейте, начинаеща съм и моля да ме извините ако се повтарям, но бихте ли ми казали стъпка по стъпка как да регистрирам пчелина. Закупихме 15 кошера и мястото, където ще са е собствено в община Раковски. Прочетах, че трябва да е заградено, но не разбрах дали е цялото или само където са кошерите и ако искаме да закупим още, какво се случва? Благодаря ви предварително
Само да допълня в молбата за регистрация има 2 графи едната е за наличен бр.пчелни семейства а другата е за капацитет на обекта тук трябва да внимаваш ако напишеш 15 колкото имаш в момента след това като ги увеличиш трябва да повтаряш процедурата наново Затова пиши толкова колкото мислиш че ще ги увеличаваш стига да имаш достатъчно имот мисля че максималната графа е над 100 тоест това е в твой интерес като пари таксата е няколко лева разликата не е много.

Искрен Мутафов
18.02.2016, 21:53
Според сега действащата нормативна уредба няма точно и ясно дефинирани параметри.
Закон за пчеларството, чл. 8, ал. 5 - от там те препраща към Наредба 10 от 1 април 2015год. и в нея за разлика от предишната наредба(27 от 2 юли 2002г.) която се отнасяше за номерацията на пчелните кошери, няма нищо конкретно за табелата нито размер, нито какво точно трябва да съдържа.

http://www.lex.bg/laws/ldoc/2135468444

http://www.ciela.net/svobodna-zona-darjaven-vestnik/document/2136472087/issue/5047/naredba-%E2%84%96-10-ot-1-april-2015-g-za-usloviyata-za-registratsiya-i-reda-za-identifikatsiya-na-pchelnite-semeystva

Аз използвам формат А4(на "ландскейп" - обърнат странично) и изписвам:
1. Номер на пчелина
2. Име, презиме и фамилия(или фирма юридическо лице)
3. Адрес(на собственика или по регистрация на юридическото лице)
4. Телефонен номер

Ламинирам табелката и това е.


Няма такова нещо. Единствено което се изписва на таберата е номера на пчелина. Колега чети внимателно от закона за пчеларството Чл. 8. (5) (Изм. и доп. - ДВ, бр. 61 от 2014 г.) Постоянните пчелини задължително са с ограда. В срока по ал. 2 собственикът поставя на оградата табелка с регистрационен номер на пчелина съгласно наредба на министъра на земеделието и храните.
Не давайте подвеждащи информации, ако не сте запознати.

Ти или четеш избирателно или през ред...?!?
Много ясно съм посочил, че според последните изменения на закона и новата наредба емного не ясно какво трябва да съдържа табелата(само един гол номер е прекалено малко и неясно). И като допълнение съм посочил какво АЗ ПИША НА МОЯТА СИ ТАБЕЛА, без да ангажирам когото и да било да си пише каквото си иска...

zapstojan
18.02.2016, 21:58
Ти или четеш избирателно или през ред...?!?
Много ясно съм посочил, че според последните изменения на закона и новата наредба емного не ясно какво трябва да съдържа табелата(само един гол номер е прекалено малко и неясно). И като допълнение съм посочил какво АЗ ПИША НА МОЯТА СИ ТАБЕЛА, без да ангажирам когото и да било да си пише каквото си иска...

Преди седмица регистрирах пчелин.
От ОДБХ: Закона е стар. На табелата се пише само номера на пчелина.
Напълно е достатъчно. По номера на пчелина контролните органи ще получат достъп до останалата информация за собственика.

zapstojan
18.02.2016, 22:04
Остарелия закон за пчеларството, противоречи на закона за защита на личните данни.

Искрен Мутафов
18.02.2016, 22:04
Преди седмица регистрирах пчелин.
От ОДБХ: Закона е стар. На табелата се пише само номера на пчелина.
Напълно е достатъчно. По номера на пчелина контролните органи ще получат достъп до останалата информация за собственика.

Да, според последните промени в закона е така - само номера, но идеята на тел. номер и име е съвсем друга, а да не говорим, че и в по-стари версии на закона имаше изискване и за ЕГН-е...

p4eli4ka111
18.02.2016, 22:05
А да попитам, като отида в общината какав документ трябва да изискам, какво трябва да пише, мога ли някъде да вида примерен?

Искрен Мутафов
18.02.2016, 22:06
Остарелия закон за пчеларството, противоречи на закона за защита на личните данни.

Името и телефонният номер не са лични данни според смисъл на закона, за разлика от ЕГН-ето.

zapstojan
18.02.2016, 22:08
Телефонния номер и други лични данни ги пишеш в заявлението пред ОДБХ.
Срещу това заявление се издава регистрационен номер.
Казано по друг начин: Ако нямам телефон по някаква причина, то това не е причина, да не ми бъде регитриран пчелина

zapstojan
18.02.2016, 22:28
Името и телефонният номер не са лични данни според смисъл на закона, за разлика от ЕГН-ето.

Кой трябва да знае името и телефона на собственика?
Ако трябва да бъда точен, На табелата се пише само "ПЧЕЛИН".
В ОДБХ снемат GPS координатите и цялата информация за пчелина и собственика е свързана в тяхната информационна система.
Пиша напълно сериозно.

zapstojan
18.02.2016, 22:40
А да попитам, като отида в общината какав документ трябва да изискам, какво трябва да пише, мога ли някъде да вида примерен?

Там трябва да знаят, какъв документ да ти издадат за пред ОДБХ.
Ако не знаят, отиваш в ОДБХ и подаваш заявление за регистрация, по техен формуляр.
Необходимите документи са скица на имота и документ за собственост. Ако имота не е твой - договор за наем.
Аз подписах договор за безвъзмездно ползване със собственика на имота, без нотариална заверка.

От ОДБХ нареждат на общинската ВМС да направят проверка и да издадат становище.
Последните ти издават и номер на пчелина. Но затова трябва най напред да минеш през тях и след това в ОДБХ.

След като ти издадат номер на пчелина, можеш да идеш в кметството и да те запишат в техния регистър.

Тези неща са написани и в предишни постове.

Ако имаш други въпроси питай!
Успех!

Бандит
18.02.2016, 23:21
Такаааа , да се изс... и аз и да питам като малоумник след около месец ще имам 7 кошера (трябва ли да ги регистрирам ) , Нотариален акт ( ако не е мое договор за ползване ) , после общината , ОБДХ и после ВМС такъв ли е редът ? Това за заграждането нещо не ми стана ясно двора не се ли явява като заграждение ? . Ако има нещо за допълване благодаря предварително .

zapstojan
18.02.2016, 23:31
Такаааа , да се изс... и аз и да питам като малоумник след около месец ще имам 7 кошера (трябва ли да ги регистрирам ) , Нотариален акт ( ако не е мое договор за ползване ) , после общината , ОБДХ и после ВМС такъв ли е редът ? Това за заграждането нещо не ми стана ясно двора не се ли явява като заграждение ? . Ако има нещо за допълване благодаря предварително .

Дали ще ги регистрираш или не, избора го правиш ти.
Дали ти е заграден двора не знам.

Бандит
18.02.2016, 23:37
Дали ще ги регистрираш или не, избора го правиш ти.
Дали ти е заграден двора не знам.

мисълта ми , с какво помага регистрацията (ако не се регистрира , какви проблеми ) , за двора заграден навсякъде с мрежа и е краен , но някой по горе беше казал че трябва да се заградят само пчелите ?

zapstojan
18.02.2016, 23:41
Регистрацията помага за регистрация като земеделски производител или по наредба 26.
Никакви проблеми ако ни ги регистрираш.
Щом двора ти е заграден, нямаш проблеми при евентуална регистрация.

Бандит
18.02.2016, 23:50
Ей това чукане чаках ;) .Първо искам да съм изряден , второ регистрацията спомага за проекти (така ли да разбирам) , а и нищо не каза за последователността която описах дали е правилна . Благодаря предварително.

бат тянко
19.02.2016, 03:05
Като искаш да си изряден, отивай и ги регистрирай! Не се уфлянквай!

rosty_sz
19.02.2016, 07:17
Да, според последните промени в закона е така - само номера, но идеята на тел. номер и име е съвсем друга, а да не говорим, че и в по-стари версии на закона имаше изискване и за ЕГН-е...
Аз също изписвам телефон за връзка на табелата. Идеята ми е при необходимост да има бърз начин всеки който пожелае да се свържи с мен. Това не дай боже може да е пожарникар повикан да гаси съседен имот или гора. Съсед ми е звънял миналата година, че пчелина се наводнява. Причината се оказа спукан основен водопровод на ВИК който минава по границата на имота, но водата избила вътре.

Mateev
19.02.2016, 09:15
мисълта ми , с какво помага регистрацията (ако не се регистрира , какви проблеми ) , за двора заграден навсякъде с мрежа и е краен , но някой по горе беше казал че трябва да се заградят само пчелите ?

Ако двора е заграден отвсякъде и пчелина е вътре в него, няма смисъл да се прави втора ограда.

Искрен Мутафов
19.02.2016, 09:20
мисълта ми , с какво помага регистрацията (ако не се регистрира , какви проблеми ) , за двора заграден навсякъде с мрежа и е краен , но някой по горе беше казал че трябва да се заградят само пчелите ?



Никакви проблеми ако ни ги регистрираш.
Щом двора ти е заграден, нямаш проблеми при евентуална регистрация.

"Бандит" - по-горе в темата има линк към закона(за пчеларството), прочети го, само няколко страници е... Точно в закона е разписано, че ако имаш пчелни семейства, в еди си какъв срок трябва да отидеш да ги регистрираш в кметството и при докторите(ОДБХ), има си и предвидени глоби, ако не ги регистрираш.
Но, колегата е прав, че никакви(финансови) последици ако не ги регистрираш, поне аз до сега не съм чул за подобен случай, да има някой глобен, то и всъщност не съм сигурен дали самите институции са наясно кой точно трябва да прилага тия санкци...

Mateev
19.02.2016, 09:36
Аз също изписвам телефон за връзка на табелата. Идеята ми е при необходимост да има бърз начин всеки който пожелае да се свържи с мен. Това не дай боже може да е пожарникар повикан да гаси съседен имот или гора. Съсед ми е звънял миналата година, че пчелина се наводнява. Причината се оказа спукан основен водопровод на ВИК който минава по границата на имота, но водата избила вътре.

Аз също считам, че слагането на телефон на табелата е изключително важно, защото и на мене ми се е случвало хора да ми звънят за един или друг проблем с някой от пчелините (за наводнение, за паднало дърво, за открадната оградна мрежа и т.н.). Ето как изглежда една моя табела:

6099

zapstojan
19.02.2016, 14:53
За подобни случаи е хубаво да се сложи, но това е по преценка на пчеларя.
От ОДБХ не го искат вече.

mmm.1979
24.02.2016, 23:12
Намерих си много хубаво място за втори пчелин /под наем/ до голям липов масив -около 3 декара но се оказа че в нотариалният акт са собственици 2 ма човека които са починали преди 2 год.Сега са наследници общо 7 човека но 3ма са извън България.Аз искам да ползвам 1 декар от нивата.Възможно ли е да сключа договора за наем примерно с 4ма от наследниците които са в България за техният дял ат нивата?Защото иначе с тези които са в чужбина става много сложно и нещата ще се проточат много а искам да регистрирам пчелина до месец.Ако някой се е сблъсквал с нещо подобно нека сподели.

Искрен Мутафов
25.02.2016, 07:21
Намерих си много хубаво място за втори пчелин /под наем/ до голям липов масив -около 3 декара но се оказа че в нотариалният акт са собственици 2 ма човека които са починали преди 2 год.Сега са наследници общо 7 човека но 3ма са извън България.Аз искам да ползвам 1 декар от нивата.Възможно ли е да сключа договора за наем примерно с 4ма от наследниците които са в България за техният дял ат нивата?Защото иначе с тези които са в чужбина става много сложно и нещата ще се проточат много а искам да регистрирам пчелина до месец.Ако някой се е сблъсквал с нещо подобно нека сподели.

Твоя случай, направо си е като от "класическите" за "белите петна с много наследници"(при тях арендаторите издирват един от многото собственици, купуват му дерла, и сключат дългосрочен договор със своите си фирми, регистрират си ги в общинските служби по земеделие и са си ОК), предполагам че все още това "работи". Толкоав много, интересни и кумични случаи има, че то си е материал напраов за роман....
Така че и при теб ако сключиш договор само с един от наследниците би трябвало да си ОК, но всичко зависи от местната ОДБХ.

Aranis
25.02.2016, 10:36
Намерих си много хубаво място за втори пчелин /под наем/ до голям липов масив -около 3 декара но се оказа че в нотариалният акт са собственици 2 ма човека които са починали преди 2 год.Сега са наследници общо 7 човека но 3ма са извън България.Аз искам да ползвам 1 декар от нивата.Възможно ли е да сключа договора за наем примерно с 4ма от наследниците които са в България за техният дял ат нивата?Защото иначе с тези които са в чужбина става много сложно и нещата ще се проточат много а искам да регистрирам пчелина до месец.Ако някой се е сблъсквал с нещо подобно нека сподели.

Ако си поемеш риска да сключиш договор само с 4 от 7 души и след години липсващите трима да ви съдят за пропуснати ползи :). По принцип тези, които са в чужбина трябва да направят пълномощни, в консулството на държавата, в която са, на някой които да се разпише от тяхно име. Ако имате принципна договорка, ти можеш да започнеш да си градиш пчелина, докато това се случи.

valaz
25.02.2016, 20:02
Споделете, ще имам ли някаква полза, ако си регистрирам пчелина? Кошерите са в собствения ми двор, заграден надеждно. Аз съм съботно-неделен пчелар. Не участвам в пчеларски програми, защото ценя времето си и нямам излишно време за губене.

kuline
25.02.2016, 20:11
Споделете, ще имам ли някаква полза, ако си регистрирам пчелина?

Зависи от теб самия. Как да ти отговорим, след като ние не знаем, от какво би желал да се възползваш?

mmm.1979
25.02.2016, 21:29
Проблеми няма да имам -хората са ми много близки а и нивата е пустееща от десетилетия.Въпросът е че искам да сключа договора с наследниците на единия от собствениците в нотариалният акт и така да ползвам техният дял от нивата.

Валентин.
25.02.2016, 21:36
Твоя случай, направо си е като от "класическите" за "белите петна с много наследници"(при тях арендаторите издирват един от многото собственици, купуват му дерла, и сключат дългосрочен договор със своите си фирми, регистрират си ги в общинските служби по земеделие и са си ОК), предполагам че все още това "работи". Толкоав много, интересни и кумични случаи има, че то си е материал напраов за роман....
Така че и при теб ако сключиш договор само с един от наследниците би трябвало да си ОК, но всичко зависи от местната ОДБХ.
То ако всички имоти с много наследници бяха бели петна........картата на България щеше да бъде 50% БЯЛА. До ммм.1979, първо провери в общинската служба по земеделие дали въпросния имот има тежест (аренден договор, нотариално заверен). После, имот от 3 и по-малко декара е НЕДЕЛИМ и остава във съсобственост на всички наследници. Каквото и да означава това и както и да го тълкуват службите и институциите. В последните години се заведоха ХИЛЯДИ дела за делба на наследство и земята се раздроби на много парчета и собственици, и мисля че този казус със съсобственоста още не е разрешен от ЛОБИТО на земеделците. Ако мислиш да ползваш имота дългосрочно (с години) най-добре изкупи дяловете на наследниците, които откриеш. А за другите които не откриеш превеждаш по сметка на общината рента в размер на средната рента за годината. това при положение, че искаш да ползваш дългосрочно (след години и постройка може да ти се прииска). Ако мислиш, че няма да е дългосрочно събираш наследниците на 1дка от имота (казваш, че искаш да ползваш само 1 дка) и правиш с тях аренден (нотариално заверен) договор за минимум 6 години и си правиш регистрация на пчелин.

Валентин.
25.02.2016, 21:38
Проблеми няма да имам -хората са ми много близки а и нивата е пустееща от десетилетия.Въпросът е че искам да сключа договора с наследниците на единия от собствениците в нотариалният акт и така да ползвам техният дял от нивата.
щом имота е 3 дка те освен, че са наследници са и съсобственици........

mmm.1979
25.02.2016, 21:44
Договорът за наем може ли да бъде подпечатан от кмета на селото вместо при нотариус и ще бъде ли признат в ОДБХ при подаване на документите за регистрация на пчелина.Знам че има така регистрирани пчелини без нотариална заверка.

Валентин.
25.02.2016, 22:07
Договорът за наем може ли да бъде подпечатан от кмета на селото вместо при нотариус и ще бъде ли признат в ОДБХ при подаване на документите за регистрация на пчелина.Знам че има така регистрирани пчелини без нотариална заверка.
Да. може, кметовете на селата съвместяват и длъжностите на нотариус. Не се скъпи за някаква нотариална такса. Някъде минава без заверка, някъде не минава.

Искрен Мутафов
26.02.2016, 02:35
То ако всички имоти с много наследници бяха бели петна........картата на България щеше да бъде 50% БЯЛА.

Много ясно, че не всеки имот с много наследници е бяло петно, става въпрос че дори и един от наследниците може да се "разпореди" с имота, да сключи договор аредна или наем. Разбира се че другите имат право на своя дял от наема/рентата. Наистина най-добре е да го купи ако може, друго си е да си е твое...

zapstojan
26.02.2016, 12:59
Проблеми няма да имам -хората са ми много близки а и нивата е пустееща от десетилетия.Въпросът е че искам да сключа договора с наследниците на единия от собствениците в нотариалният акт и така да ползвам техният дял от нивата.

Договор с един от наследниците е достатъчно. Нотариална заверка на-много при кмета /може и без нея/.
Щом нямаш проблеми с наследниците, не питай повече, а действай.
Успех.

Валентин.
28.02.2016, 11:06
Намерих си много хубаво място за втори пчелин /под наем/ до голям липов масив -около 3 декара но се оказа че в нотариалният акт са собственици 2 ма човека които са починали преди 2 год.Сега са наследници общо 7 човека но 3ма са извън България.Аз искам да ползвам 1 декар от нивата.Възможно ли е да сключа договора за наем примерно с 4ма от наследниците които са в България за техният дял ат нивата?Защото иначе с тези които са в чужбина става много сложно и нещата ще се проточат много а искам да регистрирам пчелина до месец.Ако някой се е сблъсквал с нещо подобно нека сподели.
Бързаш да регистрираш втори пчелин.....най-вероятно заради програма. Има много тънкости и неща които не всички служители ще ти кажат. После като се получи разминаване в проекта, се връщат пари в троен размер. И аз исках да регистрирам набързо втори пчелин.......но за сега пасувам. повече не подсказвам.

mmm.1979
29.02.2016, 22:17
Не не съм привърженик на програмите.Просто искам всичко да е както трябва-законно.

Telfera1
10.03.2016, 13:00
Здравейте колеги,
а някой има ли представа колко би била наложената глоба, в случай че не съм си регистрирал пчелина?

zapstojan
10.03.2016, 13:33
Здравейте колеги,
а някой има ли представа колко би била наложената глоба, в случай че не съм си регистрирал пчелина?

Закон за пчеларството, стр.11, чл.37, (1)
http://www.mzh.government.bg/odz-pleven/Libraries/%D0%97%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD%D0%B8/zakon_za_p4elarstvo.sflb.ashx
50 до 100лв.

zapstojan
10.03.2016, 13:36
Друг е въпроса, че никой не те гони, да те глобява.

Telfera1
10.03.2016, 14:16
zapstojan, много благодаря за информацията.
Но за съжаление има недоброжелателни съседи, които с удоволствие биха навредили.

Георги 1974
10.03.2016, 16:02
zapstojan, много благодаря за информацията.
Но за съжаление има недоброжелателни съседи, които с удоволствие биха навредили.
Това със съседите е проблем че ако подадат жалба ветеринарите са длъжни да направят предписание и после акт. Акта може да е по няколко члена и да мине 500лв. обикновено е така и обърни внимание на чл.15 за отстоянията.
Обърни и внимание на закона за отстояния от съседи и ограда и насоченост на прелките (желателно е да не е към тези съседи)
Също така има и за бр. кошери към общината ако мястото е в регулация(във всяка община е различен бр. при нас е 25бр.)

Nik_m
23.03.2016, 11:21
Малко помощ.
Изчетох закона и не видях какво е ограничението за бройката на кошери в един имот.
Мястото ми е 750кв.м. и се чудя в заявлението до кмета колко боря да напиша. До 100 бр. добре ли е?

Aranis
23.03.2016, 12:13
Ограничението е според квадратурата и местоположението. Аз, когато регистрирах моя пчелин на квадратура от 850 кв.м. в ОДБХ ми дадоха принципно разрешително за до 100 кошера капацитет, но при регистрацията в общината, след като общинския лекар мина на място ми постави допълнително ограничение - до 41 кошера в имота. Това ограничение го пише в удостоверението за регистрация на животновъден обект издадено от общината. Така, че ти пиши 100, а ако имат възражения ще ти наложат ограничение.

Nik_m
23.03.2016, 12:52
Ограничението е според квадратурата и местоположението. Аз, когато регистрирах моя пчелин на квадратура от 850 кв.м. в ОДБХ ми дадоха принципно разрешително за до 100 кошера капацитет, но при регистрацията в общината, след като общинския лекар мина на място ми постави допълнително ограничение - до 41 кошера в имота. Това ограничение го пише в удостоверението за регистрация на животновъден обект издадено от общината. Така, че ти пиши 100, а ако имат възражения ще ти наложат ограничение.
Благодаря!

Ивайло Георгиев - ingivo
23.03.2016, 13:08
Малко помощ.
Изчетох закона и не видях какво е ограничението за бройката на кошери в един имот.
Мястото ми е 750кв.м. и се чудя в заявлението до кмета колко боря да напиша. До 100 бр. добре ли е?

Така или иначе и аз не можах да намеря къде пише необходимата квадратура за 1 кошер . Ако някой знае в кой закон или наредба има опоменато подобно нещо да сподели .

kuline
23.03.2016, 13:33
Малко помощ.
Изчетох закона и не видях какво е ограничението за бройката на кошери в един имот.
Мястото ми е 750кв.м. и се чудя в заявлението до кмета колко боря да напиша. До 100 бр. добре ли е?

Може ограничението за броя на пчелните семейства в един имот да е регламентирано в някой нормативен документ на общината, на чиято територия е пчелина ти. Примерно Наредба за обществения ред.

borislav aleksandrov
23.03.2016, 14:20
Малко помощ.
Изчетох закона и не видях какво е ограничението за бройката на кошери в един имот.
Мястото ми е 750кв.м. и се чудя в заявлението до кмета колко боря да напиша. До 100 бр. добре ли е?

4 кв.м за 1 кошер или 750/4 = 187 кошера максимум

purkinie
23.03.2016, 17:48
Това къде го прочете?

Искрен Мутафов
23.03.2016, 18:25
Никъде не го пише. При нас ОДБХ изискват минимум 5кв.м. за едно пчелно семейство. Може би са някакви тяхни си вътрешни правила или тълкувания...?!?

Nik_m
23.03.2016, 19:05
Благодаря на всички за отговорите!
Написах до 100 кошера, но не можах да подам документите защото трябва скица, а ще е готова във вторник.

никодимов
24.03.2016, 08:17
Благодаря на всички за отговорите!
Написах до 100 кошера, но не можах да подам документите защото трябва скица, а ще е готова във вторник.
За 2500 км.ми разрешиха до 65 пчелни семеиства.Това за гр. ЛОМ.ПП.Пчелина ми е на село което се води кв.Лом.

Balinski
09.04.2016, 10:27
Здравейте,колеги!Може ли да се кандидатства за отдаване под наем на общинско пасище или ливада за ползване на пчелин?

malkia.sandanski
09.04.2016, 11:42
Здравейте,колеги!Може ли да се кандидатства за отдаване под наем на общинско пасище или ливада за ползване на пчелин?

До месец февруари не можеше, не знам дали нещо се е променило от тогава до сега.

Balinski
09.04.2016, 11:56
До месец февруари не можеше, не знам дали нещо се е променило от тогава до сега.

Защо?Каква е логиката и кой закон го забранява?

malkia.sandanski
30.04.2016, 11:54
Тогава началника на поземлената комисия в общината ми каза, че към момента закона не разрешава. Не съм му искал да цитира кой е закона и аз не съм се интересувал за това.

Balinski
30.04.2016, 12:31
Да,макар да няма логика изчетох на бързо законите за общинска собственост, закона за пчеларство и закона за горите и резултата е че и аз имам разрешение за постоянен пчелин в общински горски имот

MuTko
29.07.2016, 08:53
https://usl.sofia.bg/ePortal/pages/eservice/certificateApplication.xhtml

Тук колегите от Софийска област могат да направят регистрация на семействата си!

stalev
31.10.2016, 22:52
Здравейте,тъй като смятам да се занимавам с биологично пчеларство, съм намерил подходящ имот, намиращ се в горски масив. Въпросът ми е, какви са стъпките и къде първо трябва да отида, за да пристъпя към регистрация и узаконяване на пчелина?

barkov1982
01.11.2016, 16:46
1. Копие на документ, удостоверяващ правото на ползване на имота.
2. Сверка на документ за самоличност.
3. КОпие на заверен ветеринарен дневник и договор с ветеринар.
4. Копие от платена такса по чл.14 ал.2
5. Служебна бележка от кмета на населеното място (направо в общината става по лесно) по местонахождение на пчелина, че е регистриран в кметството
6. Проверка за маркировка и снемане на GPS координати
Иначе, отиваш в областната дирекция на БАБХ, там са учтиви и любезни, дават ти каквото ти е необходимо ходиш 5-6 пъти излишно и си готов (поне така стана при мен де).
А за биологичното незнам sorry.

галин
01.11.2016, 19:30
Първо се свързваш със сертифицираща фирма, изпращаш координатите на пчелина и ако не те отрежат, както мен те ще ти кажат как продължават нещата.

valaz
05.11.2016, 08:12
https://usl.sofia.bg/ePortal/pages/eservice/certificateApplication.xhtml

Тук колегите от Софийска област могат да направят регистрация на семействата си!
Сигурен ли си, че в Столична община могат да се регистрират пчелни семейства в Софийска област? Предполагам, че тя регистрира само пчелини в София.

Poka90
13.11.2016, 18:05
Здравейте,
Нов съм във форума и изчетох цялата тема относно регистрацията на пчелин. Моят казус е следният:
Дядо ми има около 20 семейства но тъй като човека е на възраст иска вече да приключва с гледането им. Семействата не са регистрирани никъде, понеже сме последна къща на село и покрай нас няма абсолютно никой в радиус от 500 метра а и самият парцел е с големина 10 декара. Искам аз да почна да ги гледам като за начало а кой знае може и след време да ги увелича. Проблема е че съм на 250км от въпросният имот и единственият ми шанс е да ги разположа на горска територия и там да ми е пчелина. Та ходих до горското да питам как стои въпроса с отдаването под наем на терен за направата на пчелин. От там ми дадоха една бланка на която е записано какви са условията за отдаването на територията. Това което ме учудва е че за да ти дадат територия трябва да имаш регистриран пчелин. А от това което прочетох в темата за да имаш регистриран пчелин трябва да имаш или нотариален акт на имота ако е твои или договор за наем на имота ако не е твои, за да можеш да направиш регистрацията на пчелина.
Та в моя случай се получава - ако искаш земя от горския фонд докажи че имаш регистриран пчелин, ама за да регистрирам пчелин трябва да представя договора за наем на земята. Кое е първо яйцето или кокошката :D. Някой сблъсквал ли си е с казус като моя?

Искрен Мутафов
13.11.2016, 19:22
Здравейте,
Нов съм във форума и изчетох цялата тема относно регистрацията на пчелин. Моят казус е следният:
Дядо ми има около 20 семейства но тъй като човека е на възраст иска вече да приключва с гледането им. Семействата не са регистрирани никъде, понеже сме последна къща на село и покрай нас няма абсолютно никой в радиус от 500 метра а и самият парцел е с големина 10 декара. Искам аз да почна да ги гледам като за начало а кой знае може и след време да ги увелича. Проблема е че съм на 250км от въпросният имот и единственият ми шанс е да ги разположа на горска територия и там да ми е пчелина. Та ходих до горското да питам как стои въпроса с отдаването под наем на терен за направата на пчелин. От там ми дадоха една бланка на която е записано какви са условията за отдаването на територията. Това което ме учудва е че за да ти дадат територия трябва да имаш регистриран пчелин. А от това което прочетох в темата за да имаш регистриран пчелин трябва да имаш или нотариален акт на имота ако е твои или договор за наем на имота ако не е твои, за да можеш да направиш регистрацията на пчелина.
Та в моя случай се получава - ако искаш земя от горския фонд докажи че имаш регистриран пчелин, ама за да регистрирам пчелин трябва да представя договора за наем на земята. Кое е първо яйцето или кокошката :D. Някой сблъсквал ли си е с казус като моя?

Не е, чак толкова сложен твоят казус. Първо отиваш в ОДБХ или при участъковият ветеринарен лекар и от там ти дават номер съответстващ на пощенският код на населеното място на чиято територия(землище) ще си разполагаш пчелите, един вид ти го "резервират" този номер, и като отидеш в горското да си попълваш документите го пишеш този номер. Друг важен документ ти е едно заявление, което трябва да намериш, точно кой горски отговаря за даденият участък от гората където искаш да си настаниш пчелите, и съответно трябва да ти подпише заявлението и да нанесе информацията за парцела - отдел, подотдел.... И, тава при условие, че гората е държавна собственност, ако и общинска - то процедурата е по-различна.
По-скоро проблем ще ти ъздаде самото заселване на пчелина, защото когато регистрираш пчелин на общински или държавнен терен - то трябва отнякъде да ги транспортираш с пътен лист, т.е.т. трябва да прехвърлиш съществуващи в системата на БАБХ кошери(пчелни семейства) от един пчелин(животновъден обект) в друг. Докато ако го регистрираш на твое си място би могъл да ги впишеш само с декларация, без ветериварно медицинско свидетелство(пътен лист).
Та, такава беше процедурата до преди година, възможно е и нещо ново да са измислили, знае ли човек, а и не трябва да се забравя че във всяка институция в различните области някоя неща по различен начин ги тълкуват и прилагат...

Poka90
13.11.2016, 21:24
Благодаря за информацията.
А относно това че в различните области си тълкуват нещата по различен начин е вярно, защото човекът с когото разговарях в горското ми обясни че също така трябвало да бъда регистриран като земеделски производител и също така член на някоя пчеларска организация.
Друго изискване е че трябва да докажа че съм собственик на поне 10 пчелни семейства за да ми дадат въпросната територия.

Максим Тодоров
13.11.2016, 22:13
Първо си намери подходящо място в гората после отиваш в горското и искаш разрешение за времено настаняване на пчелните ти семейства.С това разрешение отиваш в обдх и подаваш заявление за животновъден обект, през това време ограждаш пчелина и си местиш кошерите.Слет като ти издадът документа за животновъден обект можеш да се регистрираш като земеделски производител.И по нататък може да поискаш право на учредяване ако искаш де.

Poka90
14.11.2016, 14:08
А не може ли това временно настаняване в гората да си остане за постоянно като представиш необходимия набор от документи.

Максим Тодоров
14.11.2016, 14:33
А не може ли това временно настаняване в гората да си остане за постоянно като представиш необходимия набор от документи.

За да ти дадът мястото за постоянен пчелин искат първо да имаш регистрация на пчелина с минимум 10 кошера.Затова ще си го регистрираш с разрешението за временото.

changov
18.11.2016, 21:28
човекът с когото разговарях в горското ми обясни че също така трябвало да бъда регистриран като земеделски производител и също така член на някоя пчеларска организация.
Това е по твое желание, не е задължително

Друго изискване е че трябва да докажа че съм собственик на поне 10 пчелни семейства за да ми дадат въпросната територия.
Това е вярно;
И аз съм в подобен на твоя казус и за да отговоря на условията се наложи да сключа договор за наем с дядо си :D

kuline
18.11.2016, 21:37
Това е по твое желание, не е задължително

Това е вярно;
И аз съм в подобен на твоя казус и за да отговоря на условията се наложи да сключа договор за наем с дядо си :D

А не можа ли да се сдобиеш с ветеринарно медицинска служебна бележка, с която да докажеш, че притежаваш въпросните семейства?

Poka90
06.12.2016, 13:04
От БАБХ биха ли ми отказали регистрация на пчелина ако на разстояние от 300 метра има разположен друг пчелин с около 100 семейства може би.

kuline
06.12.2016, 13:16
От БАБХ биха ли ми отказали регистрация на пчелина ако на разстояние от 300 метра има разположен друг пчелин с около 100 семейства може би.

Не би следвало. чл.13, ал.2 от Закона за пчеларството, би ти свършил работа, за да си защитиш правото. Е разбира се има ограничения, ако съседния пчелин е майкопроизводителен и т.н.

Poka90
06.12.2016, 15:17
Не би следвало. чл.13, ал.2 от Закона за пчеларството, би ти свършил работа, за да си защитиш правото. Е разбира се има ограничения, ако съседния пчелин е майкопроизводителен и т.н.

И аз на тази точка от закона се надявам, защото на 500 метра от мястото което съм харесал, започва акациев масив, който може би е около 1000 декара. Мисля че въпросният пчелин не е майкопроизводителен.

agro
06.12.2016, 21:50
Аз в една друга тема питах за пчелин в горски фонд. Оттогава, вече една година се моля на горските да ми дадат нещо по-различно от едногодишно право на ползване на мястото, ама ядец.Да, казва началника, разрешено е от закона, ама не е задължително. И ми резолюира заявленията с "не". Чудя се мога ли да направя нещо легално, по процедура някаква за обжалване, да речем.

kuline
07.12.2016, 09:35
Аз в една друга тема питах за пчелин в горски фонд. Оттогава, вече една година се моля на горските да ми дадат нещо по-различно от едногодишно право на ползване на мястото, ама ядец.Да, казва началника, разрешено е от закона, ама не е задължително. И ми резолюира заявленията с "не". Чудя се мога ли да направя нещо легално, по процедура някаква за обжалване, да речем.

Какво по-лесно от това, да гледате един мач заедно с горския шеф, на по чашка - две. :) В случая, това е процедурата.

Трендафил Дончев
07.12.2016, 10:07
Какво по-лесно от това, да гледате един мач заедно с горския шеф, на по чашка - две. :) В случая, това е процедурата.

Колегата може да не проявява такива изтънчени /курвенски/ отношения, а да иска законно да си ги напасва нещата. Както пише в книгите за да спи спокойно. А не да се стряска насън и да му се привижда горския, че все нещо му иска в замяна за изгледания мач.;)

Aranis
07.12.2016, 10:34
Аз в една друга тема питах за пчелин в горски фонд. Оттогава, вече една година се моля на горските да ми дадат нещо по-различно от едногодишно право на ползване на мястото, ама ядец.Да, казва началника, разрешено е от закона, ама не е задължително. И ми резолюира заявленията с "не". Чудя се мога ли да направя нещо легално, по процедура някаква за обжалване, да речем.

По твоя въпрос намерих нещо полезно от тази година, прочети го и виж дали може да ти помогне по някакъв начин:

7987

kuline
07.12.2016, 10:38
Колегата може да не проявява такива изтънчени /курвенски/ отношения, а да иска законно да си ги напасва нещата. Както пише в книгите за да спи спокойно. А не да се стряска насън и да му се привижда горския, че все нещо му иска в замяна за изгледания мач.;)
Посочих единствения законен начин, защо си помисли нещо друго - незнам, вероятно защото имаш по-други разбирания за законността. Та по същество, наистина текста за 10 годишното учредяване право на ползване за пчелин е пожелателен, а не - задължителен. Което ще рече, че ножа и хляба са в този който одобрява или не, искането на пчеларя.

agro
07.12.2016, 11:05
По твоя въпрос намерих нещо полезно от тази година, прочети го и виж дали може да ти помогне по някакъв начин:

7987
Аз горе-долу така съм постъпил, платих и на геодезисти за заснемане по координати и скица, но отговора не е, че ми липсва някакъв документ и да го представя, а просто резолюция "не". Потвърждава се убеждението ми, че у нас законите се пишат нарочно с някои пожелателни текстове с точно определена цел.

Трендафил Дончев
07.12.2016, 11:14
Аз горе-долу така съм постъпил, платих и на геодезисти за заснемане по координати и скица, но отговора не е, че ми липсва някакъв документ и да го представя, а просто резолюция "не". Потвърждава се убеждението ми, че у нас законите се пишат нарочно с някои пожелателни текстове с точно определена цел.

Те законите така си се пишат. За едни да е ДА, а за други НЕ. То това само за БГ де.

Aranis
07.12.2016, 11:25
Аз горе-долу така съм постъпил, платих и на геодезисти за заснемане по координати и скица, но отговора не е, че ми липсва някакъв документ и да го представя, а просто резолюция "не". Потвърждава се убеждението ми, че у нас законите се пишат нарочно с някои пожелателни текстове с точно определена цел.


Имай в предвид, че отказа трябва да е мотивиран. Т.е. давам "не" защото...не мисля, че държавен орган може да даде отказ, без да посочи мотивите си.

Причините, поради които не ескалираш въпроса са ми ясни, но все пак...защо не отнесеш искането си до общинския съвет, или кмета, или ДГС София, т.е. до по горна инстанция. По принцип няма причина за отказ, когато документите ти са изрядни, а колкото до пожелателната част - да пожелателна е, но все пак ти в документацията си пишеш 10 г., не 1г. и ти се отказва без мотив.

agro
07.12.2016, 11:43
Мисля да почакам до изборите, да видя с кого ще преговарям пак, че тези постове в горското са доста проветриви, а при нас особено много.

галин
07.12.2016, 13:49
Аз горе-долу така съм постъпил, платих и на геодезисти за заснемане по координати и скица, но отговора не е, че ми липсва някакъв документ и да го представя, а просто резолюция "не". Потвърждава се убеждението ми, че у нас законите се пишат нарочно с някои пожелателни текстове с точно определена цел.

Аз като си избрах място отидох горското да попитам първо, възможно ли е да получа точно това място. Отговора беше НЕ, защото този участък се водел разсаден или нещо подобно и ми казаха да си избера 2-3 места и да отида с техните координати.
Оказа се, че другите които избрах всички стават, но ми дадоха право на ползване за 6год. на избраното от мен, защото щяло да има сеч в района след 6 години и не знаеха все още кои участъци ще са напълно изсечени и кои частично.

freddie46
07.12.2016, 14:16
Абе я като ти дават вземай.Не се знае до 6 години какво ще стане.Може догодина да им дойде друга на главата.Те самите не знаят дами и каква сеч ще има.

ferdy
09.12.2016, 19:10
Аз в една друга тема питах за пчелин в горски фонд. Оттогава, вече една година се моля на горските да ми дадат нещо по-различно от едногодишно право на ползване на мястото, ама ядец.Да, казва началника, разрешено е от закона, ама не е задължително. И ми резолюира заявленията с "не". Чудя се мога ли да направя нещо легално, по процедура някаква за обжалване, да речем.
Опитай в Изпълнителна агенция по горите или виж дали няма общински терени наоколо. Вариант са си и частни гори, там договор трябва да сключиш с фирмата, която ги управлява, ако не се лъжа, освен със собственика (собствениците не могат да си управляват горите от едно известно време).

Недялко Атанасов
09.12.2016, 19:40
Аз в една друга тема питах за пчелин в горски фонд. Оттогава, вече една година се моля на горските да ми дадат нещо по-различно от едногодишно право на ползване на мястото, ама ядец.Да, казва началника, разрешено е от закона, ама не е задължително. И ми резолюира заявленията с "не". Чудя се мога ли да направя нещо легално, по процедура някаква за обжалване, да речем.Я дай линк към тези теми и запитвания ,да не те карам да повтаряш нещата от начало,защо то нещо е мътно тука и тези горски са за уво.............

agro
09.12.2016, 23:18
В конфликт с горските определено не искам да влизам. Мястото, което искам, е точно определено, граничи с моя имот, вече съм го оградил и на него гора няма, няма и да има в обозримо бъдеще. На него са ми кошерите в момента, ток от имота ми, вода, удобства. Така че, ще чакам добрия момент за дългосрочен договор.

галин
10.12.2016, 07:34
Ааааа пропуснал си по-рано да споменеш, че си сложил каруцата пред коня и вероятно затова ти правят номера.

agro
10.12.2016, 09:53
Не е така, най-напред си го поисках официално, дадоха ми го, но за по една година. Сега се боря да е дългосрочно, за да има смисъл да го облагородявам.

borislav aleksandrov
10.12.2016, 10:50
Не е така, най-напред си го поисках официално, дадоха ми го, но за по една година. Сега се боря да е дългосрочно, за да има смисъл да го облагородявам.

Може да си писал но знаеш ли каква собственост е мястото - държавна или общинска?

agro
10.12.2016, 14:06
ДГФ е. Всичко е проверено, заснето и нанесено от геодезическа фирма на картата.

borislav aleksandrov
10.12.2016, 16:00
ДГФ е. Всичко е проверено, заснето и нанесено от геодезическа фирма на картата.

Принципно не може да ти напише просто "не" и да ти каже че "закона позволява ама не е задължително" трябва да има и мотив за отказа - примерно не отговаряш на еди кое си изискване... Възможно е също да има и някакъв личен мотив...
Иначе тези актове с отказ за учредяване на постоянен пчелин могат да се обжалват по реда на Административно процесуалния кодекс в Административен съд. Най-добре си взими един адвокат за случая

Недялко Атанасов
10.12.2016, 16:44
ДГФ е. Всичко е проверено, заснето и нанесено от геодезическа фирма на картата.Именно (парцел,терен) в ДГФ ,НЕ СЕ отказва за постоянен пчелин,научна дейност(изследователска),р зкопки за археология май имаше и още нещо,но общо взето това е .А и Борислав по горе ти написа ,че си в правото си.Колкото до едногодишно разрешение беше едно време и са взимаше символичен наем 1-3лв.на год.След това последните 15-тина години и наем няма, ЗАЩОТО нямат закон по който да тълкуват и събират някакви пари и такси.При отваряне( а и преди това) на мярката 6.3 се заговори за наем с горското ,че трябва да има,да има АМА ПАК СЕ ОКАЗАХА ОМАГЬОСАНИ ОТ ДГФ.поради това, че нямат нормативна уредба която да прилагат за наеми.В последствие май приеха нещо ама е мътно и .....................Някой одобрен по 6.3 -пчелар може де внесе светлина.

agro
10.12.2016, 20:01
В закона е написано "безвъзмездно", т. е. без плащане на наем. Имам време да почакам до пролетта.

kuline
10.12.2016, 20:34
В закона е написано "безвъзмездно", т. е. без плащане на наем. Имам време да почакам до пролетта.

Точно така, прав си, безвъзмездно е, но има набор от документи, за издаването на които се заплаща такса. А туй мерки 6,3, 99 и т.н. са ала-бала и не влияят на учредяването право на ползване. Мисля си, че конфликтната точка е в заграждането ти. Моят съвет е да осъществиш личен контакт с човека, от който зависи, а не с рогите напред, както те съветват, доста от тук присъстващите. Търсенето на правото, може да е под различна форма, нооо ... все пак е важно да постигнеш това, което искаш. То се съдържа в народна поговорка "Блага дума, железни врати отваря"

borislav aleksandrov
10.12.2016, 22:18
Мое лично мнение е че има нещо в цялата история което или пропускаме или ни е спестено например. не се знае как е започнало всичко, реакции и т.н. В отказа има ли мотиви и какви.

Недялко Атанасов
11.12.2016, 17:34
.......................... А туй мерки 6,3, 99 и т.н. са ала-бала и не влияят на учредяването право на ползване. .................. "А кой е казал че влияят?И 6.3, АМА ХИЧ не е ала бала ,защо то кандидатите трябваше да имат сключен договор за наем (или нотариален акт за земя,постройки и тн.),та за това вметнах мярката покрай която може да са измислили(или въвели)нещо съвсем ново.Колкото до 99 скоро не се очаква отваряне,може би след 2020год.

kuline
26.08.2018, 20:37
Аз бях в същото положение ,но от общината се съгласиха и ми отделиха 1 дка като отделянето на новия парцел струва около 150 лв. Всичко опира до желание и разбиране.Парцела трябва да е до път.
Да прав си колега. Чудех се къде да пренасоча мненията и за това тук публикувам мнението си, тъй като не си падам по евросредствата, ама да не "цапам темата.
Та във връзка с писаното от Янчо и Рости, потвърждавам твоето мнение, тъй като съм имал поне три случая, при които съм минал по този път. Опираме до желанието на администрацията, в случая общинска, да си изпълни задълженията. Дори бих казал, че при нас по-лесно може да се вземе(наеме) земя - мери и пасища, от колкото, земя от горски фонд (общински)

tarty
26.08.2018, 20:46
Да прав си колега. Чудех се къде да пренасоча мненията и за това тук публикувам мнението си, тъй като не си падам по евросредствата, ама да не "цапам темата.
Та във връзка с писаното от Янчо и Рости, потвърждавам твоето мнение, тъй като съм имал поне три случая, при които съм минал по този път. Опираме до желанието на администрацията, в случая общинска, да си изпълни задълженията. Дори бих казал, че при нас по-лесно може да се вземе(наеме) земя - мери и пасища, от колкото, земя от горски фонд (общински)

Калине, преди две години отидох за първи път да видя дали ще мога да го регистрирам, но ми казаха, че закона не го позволява да се отдават земи от мери и пасища за пчелини. Тази пролет го измениха, но пак случих на камък.

kuline
26.08.2018, 20:53
Калине, преди две години отидох за първи път да видя дали ще мога да го регистрирам, но ми казаха, че закона не го позволява да се отдават земи от мери и пасища за пчелини. Тази пролет го измениха, но пак случих на камък.

Ясно бе Янчо, аз споделям опит. Не се съмнявам, че ни подвеждаш с твоя пост.

радо
26.08.2018, 21:12
Това в коя община е, за да им кажа, че има вече такъв прецидент и ще съдя общината ако не направят същото :). Казах че нещата се случват с желание и разбиране ,а не със заплахи от съд.

tarty
26.08.2018, 21:31
Все пак сам се сещаш в каква държава живеем, в една община може, а в друга не, но законите едни и същи.

радо
26.08.2018, 21:37
Все пак сам се сещаш в каква държава живеем, в една община може, а в друга не, но законите едни и същи. Нали разбираш че ние сме нарушители и заслужаваме да ни глобят.

rosty_sz
27.08.2018, 07:31
Калине, преди две години отидох за първи път да видя дали ще мога да го регистрирам, но ми казаха, че закона не го позволява да се отдават земи от мери и пасища за пчелини. Тази пролет го измениха, но пак случих на камък.
В твоята община (както на всякъде) са абсолютно некомпетентни или се правят на такива за да не ги занимаваш. Като отиваш в общината или се подготвяш супер по материята или си с адвокат ( с твоите добиви можеш да си го позволиш:laughing:). Отговарят ти така защото извадиха пчелите от пасищните животни и не може да наемаш пасища и мери като собственик на пчелни семейства за да ги очертаваш получаваш субсидиране за тяхната поддръжка. Само че ти не искаш това, а искаш да наемеш по Закона за пчеларството с цел отглеждане на пчелни семейства (пчелин). С новата законова постановка няма да постигнеш много ако тръгнеш през съда. По скоро разбирателство с общинските органи както вече беше посъветван.

tarty
27.08.2018, 07:45
В твоята община (както на всякъде) са абсолютно некомпетентни или се правят на такива за да не ги занимаваш. Като отиваш в общината или се подготвяш супер по материята или си с адвокат ( с твоите добиви можеш да си го позволиш:laughing:). Отговарят ти така защото извадиха пчелите от пасищните животни и не може да наемаш пасища и мери като собственик на пчелни семейства за да ги очертаваш получаваш субсидиране за тяхната поддръжка. Само че ти не искаш това, а искаш да наемеш по Закона за пчеларството с цел отглеждане на пчелни семейства (пчелин). С новата законова постановка няма да постигнеш много ако тръгнеш през съда. По скоро разбирателство с общинските органи както вече беше посъветван.

Това за съда, нито имам.времето, нито желанието дс се занимавам с чиновници, но май царя дава, пъдаря не дава. Ако трябва ще се търси варианта началника да и нареди.
П.п- миналата седмица бяха търговете за наем на земи, това го научих, като отидох. Може и за това да не искаха в момента да делят от по голям парцел.

Stefan85
27.08.2018, 08:15
Може би колега всички сме на тоя хал защото все нямаме време и какво ще кажат съседите.;)

tarty
27.08.2018, 09:10
Може би колега всички сме на тоя хал защото все нямаме време и какво ще кажат съседите.;)
Не е така, просто си избирам коя война си заслужава да водя.

радо
27.08.2018, 12:02
Един човек отговаря за земеделските въпроси в една община и всичко зависи от него ,останалите само събират такси и подготвят документи.Аз само мога да съм благодарен ,че попаднах на разбран човек.Винаги могат да намерят причина да откажат и винаги могат да намерят вратичка да станат нещата.

Трендафил Дончев
27.08.2018, 12:10
Един човек отговаря за земеделските въпроси в една община и всичко зависи от него ,останалите само събират такси и подготвят документи.Аз само мога да съм благодарен ,че попаднах на разбран човек.Винаги могат да намерят причина да откажат и винаги могат да намерят вратичка да станат нещата.

А, ето точно върху това се върти цялата държава.

радо
27.08.2018, 13:25
Може и за това да не искаха в момента да делят от по голям парцел.
Новия парцел трябва да е на границата на големия и да е до съществуващ път иначе нямаш никакъв шанс .Големите арендатори обработват големи парцели на много собственици и до всеки парцел има път и общината получава наем за обработването на този път.

tarty
27.08.2018, 14:01
Новия парцел трябва да е на границата на големия и да е до съществуващ път иначе нямаш никакъв шанс .Големите арендатори обработват големи парцели на много собственици и до всеки парцел има път и общината получава наем за обработването на този път.

Точно такова е мястото, в края на големия парцел и има черен път точно до ъгала на парцела.

kuline
27.08.2018, 16:07
Точно такова е мястото, в края на големия парцел и има черен път точно до ъгала на парцела.

Нека споделя и моя опит. Избрах си място, отидох в общината при въпросния господин, който, както спомена и радо, отговаря за земеделските въпроси. Показа ми картата на общинските имоти със съответния им статут (мери и паши, горска територия, земеделски земи и т.н.). Уточнихме на картата къде се намира, след което той идва на място с GPS, за да заснеме парцела и го нанесе на съответната карта. Следва заявление до кмета, както и други процедури, които не ни касаят в случая толкова. Един вид фиктивен търг с тайно наддаване и накрая се стига до заповед на кмета, за отдаването на въпросната територия под наем за определен период от време и заплащане на съответната наемна цена. В случая тъй като става въпрос за мери и паши, се заплаща, когато става въпрос за горска територия, наемането е безвъзмездно. При наемането на горска територия, нещата стоят по малко по-различен начин. Минавал съм и по двете процедури.
Горното вече може и да съм го споделял нейде из форума, ако е така, моля да ме извините.

rosty_sz
27.08.2018, 19:40
Крайно време е да споменем, че има промяна отново в закона за пчеларството без да знаем по никакъв начин. Променена е точно част за наемане на мери и пасища за пчелини. Всеки да си прочете нещата и да е ясно каквото било било, вече нещата стоят по нов начин.

kuline
27.08.2018, 21:06
Крайно време е да споменем, че има промяна отново в закона за пчеларството без да знаем по никакъв начин. Променена е точно част за наемане на мери и пасища за пчелини. Всеки да си прочете нещата и да е ясно каквото било било, вече нещата стоят по нов начин.

Да, единствено чл. 12 от Закона е променен, като е допълнен и Закона за .... земеделските земи. Както и категорично е казано, че става въпрос за държавна собственост, преди пишеше Държавен горски фонд.

радо
27.08.2018, 21:19
Първоначално публикувано от rosty_sz
Ако влезем в хипотеза че ще отделят парче ( което преди 5 години ми беше отказано) то това ще може да стане само от маломерен. Мисля че грешиш в разсъжденията си ,парцела за пчелин трябва да е маломерен ,а не да ти отделят парче от такъв .След заявление от пчеларя общината трябва да направи маломерен парцел за пчелин от свободни земи.Маломерен имот от 1 до 10 дка.

rosty_sz
28.08.2018, 06:22
Да, единствено чл. 12 от Закона е променен, като е допълнен и Закона за .... земеделските земи. Както и категорично е казано, че става въпрос за държавна собственост, преди пишеше Държавен горски фонд.
Леко съм ви подвел. Толкова бях бесен че не съм погледнал в кой закон е промяната (изпратиха ми само нея). Закона с промяна е ЗСПЗЗ засяга ни член 37п. Ето линк към закона https://www.lex.bg/laws/ldoc/2132550145

rosty_sz
28.08.2018, 06:25
Първоначално публикувано от rosty_sz Мисля че грешиш в разсъжденията си ,парцела за пчелин трябва да е маломерен ,а не да ти отделят парче от такъв .След заявление от пчеларя общината трябва да направи маломерен парцел за пчелин от свободни земи.Маломерен имот от 1 до 10 дка.

Цитирам точно: Правото на ползване се учредява върху свободни маломерни имоти или части от тях, които се определят със ситуационна скица, като се спазват изискванията на Закона за пчеларството.
Тоест върху други не може, аз така го разбирам и съм 99% че съм прав.
Ако можеш кажи ми къде да прочета за маломерен имот, че е до 10 дка.

радо
28.08.2018, 07:31
Това намерих за маломерните имоти "III. Усъвършенстване на правния режим на земите от държавния поземлен фонд, обезщетяването и оземляването. Преразглеждане на решения за възстановяване на гори и земи по § 4б от ПЗР на ЗВСГЗГФ
Параграф 6 относно чл. 24а; § 7 относно чл. 24б и 24в;
§ 18 от ПЗР относно удължаване на срока по чл. 19а, ал. 7;
§ 5 относно чл. 23а;
§ 22 от ПЗР.
1. Предвижда се сключването без търг или конкурс на договори за наем или аренда за земеделски земи от държавния поземлен фонд, когато представляват маломерни имоти - като маломерни са определени имотите под 10 дка. Разходите за провеждане на процедурите за отдаване под наем или аренда на такива имоти надвишават дължимия наем за тях.

радо
28.08.2018, 07:37
http://www.trudipravo.bg/component/content/article?id=163:mat01

радо
28.08.2018, 07:50
Цитирам точно: Правото на ползване се учредява върху свободни маломерни имоти или части от тях, които се определят със ситуационна скица, като се спазват изискванията на Закона за пчеларството.

Това е цитат от ДВ ""Чл. 37п. (1) За устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства, на собственици на пчелини, регистрирани по реда на чл. 8 от Закона за пчеларството, може да се учреди право на ползване върху пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд. Правото на ползване се учредява върху свободни маломерни имоти, като се спазват изискванията на Закона за пчеларството. Правото на ползване се учредява без провеждане на търг, по пазарни цени, определени от независим оценител.

kuline
28.08.2018, 08:45
Интересно е условието по чл.37п от ЗСПЗЗ
ал.2 При устройване на постоянен пчелин върху пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд се осигурява не по-малко от 3 кв. м и не повече от 10 кв. м площ на едно пчелно семейство, като пчелинът следва да е на разстояние не по-малко от:
1. ....
2. ......
3. Три км от съседни пчелини, регистрирани за отглеждане на пчелни семейства по биологичен начин.
Което ще рече, имали там регистриран био пчелин, не може да има друг, било то конвенционален, био и т.н. Е тука ако нямат пръст и колеги с био пчелини, здраве му кажи. Така се делим на черни и бели.

Не видях това допускане, което го има в чл.13, ал.2 от Закона за пчеларството:
Чл. 13. (1) Право на ползване по чл. 12 може да се учреди в полза на заявителите, когато:
1. в района не са настанени повече от 50 броя пчелни семейства в радиус 2,5 км;
2. в населени места и вилни зони пчелините са на разстояние не по-малко от 5 м от границата на съседа, ако входовете им са ориентирани към него, и не по-малко от 3 м, ако входовете не са с лице към границите на съседния имот; при наличието на плътна ограда, висока над 2 м, или когато са разположени на склон и съседният имот е поне 2 м под нивото на пчелина, пчелините може да се настаняват и до самата ограда;
3. (изм. - ДВ, бр. 8 от 2011 г., в сила от 25.01.2011 г.) няма констатирано заразно заболяване по пчелите и пчелното пило в района от органите на Българската агенция по безопасност на храните.
(2) Алинея 1, т. 1 не се прилага за райони, заети от растителност с обилно нектароотделяне - акациеви, липови гори и масиви, засети с културни медоносни видове.

Георги Куров
28.08.2018, 09:48
Купуваш си парцел в район с акация и липа,не ти трябва да го наемаш и тези ограничения за отстоянията до съседни пчелини отпада.

rosty_sz
28.08.2018, 10:44
Това е цитат от ДВ ""Чл. 37п. (1) За устройване на постоянни пчелини с над 10 пчелни семейства, на собственици на пчелини, регистрирани по реда на чл. 8 от Закона за пчеларството, може да се учреди право на ползване върху пасища, мери и ливади от държавния и общинския поземлен фонд. Правото на ползване се учредява върху свободни маломерни имоти, като се спазват изискванията на Закона за пчеларството. Правото на ползване се учредява без провеждане на търг, по пазарни цени, определени от независим оценител.
Да така пише в ДВ брой 42(мисля беше) в брой 50 има ново изменение и текста става както аз го цитирах. Пълна лудница

rosty_sz
28.08.2018, 16:11
Ако трябва да обобщя, има някакъв опит да се сложат в ред разпоредбите свързани с пасища и мери и тяхното ползване от пчеларите. Работата е свършена типично по български. Това означава, че е свършена скришно и през пръсти. Никой от колегите с които комуникирам (стотици са) не знаеше че се готвят такива промени. Тази промяна е минала и обществено обсъждане и т.н. Точката за отдалеченост от 3 км . от биологични пчелини подсказва кой е бил съветника на комисията понеже само предполагам ще напиша инициали а вие се сещайте П.С.. Освен тази точка вкарана" ни в клин , ни в ръкав" има ред глупости. Вече ви обърнах внимание за тъпотията да можем да се възползваме само от маломерни парцели. Най-голямата глупост обаче е в полагаемата площ на брой пчелно семейство. Аз разбирам че това е сложено за да не се злоупотребява и с три кошера да се взимат за ползване 30 дка примерно, но след като правиш закон, нещата трябва да са изпипани на макс. Питам аз сега Иванчо като се появи в общината да иска 1 дка. пасище за пчелин какво ще прави със 100-те кошера. Ще ги показва ли, ще заявява, че ще ги гледа ли, кога ще ги сложи веднага като открие пчелина ли, ами на първата зима като умрат 15 какво следва. Ако по някаква причина семействата станат по-малко от 100 той вече е в нарушение тоест ползва площта неправомерно. Никой не уточнява как, и кога ще се следят въпросните бройки и ако по някаква причина спадне броя колко време има на разположение ползвателя да я възстанови. Отново предпоставки за корупция, предпоставки съвсем законно да ти откажат и т.н. Работата почва да олеква и сега ще трябва да дадем предложение за нова поправка за да се решат тези проблеми.

tarty
28.08.2018, 17:25
Рости, а сега се замисли, че отива някой млад пчелар да стартира със 10-15 кошера и иска терен, че в селото станали 2000 бр кошерите, ама аз докато бях в общината по малко от 900 кв нямаше :), значи е мислено само за пчеларите със 100 кошера нагоре.

rosty_sz
28.08.2018, 18:47
Рости, а сега се замисли, че отива някой млад пчелар да стартира със 10-15 кошера и иска терен, че в селото станали 2000 бр кошерите, ама аз докато бях в общината по малко от 900 кв нямаше :), значи е мислено само за пчеларите със 100 кошера нагоре.
Да де и това имам предвид. Имаш намерение на този парцел да отглеждаш 100 в момента имаш 20 и смяташ след 3 години да са 100. Какво правиш?

радо
28.08.2018, 19:34
Рости, а сега се замисли, че отива някой млад пчелар да стартира със 10-15 кошера и иска терен, че в селото станали 2000 бр кошерите, ама аз докато бях в общината по малко от 900 кв нямаше :), значи е мислено само за пчеларите със 100 кошера нагоре.
Прочети внимателно това " документ, удостоверяващ, че заявителят има регистриран животновъден обект - постоянен пчелин с над 10 пчелни семейства, който е вписан в регистъра по чл. 8 от Закона за пчеларството;"

kuline
28.08.2018, 20:30
Рости, ти обобщи, а аз да заключа: Продължават да се въвеждат правила, в услуга на определени хорица. По-лошото е, че ще продължи да се затяга примката около вратовете на дребните и средните пчелари и то конвенционални. Предполагам не след дълго ще бъде въведено в действие и правило, да нямаш право да продаваш мед, ако не си регистриран ЗС. И така лека полека ще се "комасират" пчелините и ще останат маститите. Земеделци с пчелини, преработватели с пчелини, депутати с пчелини и т.н.

piper
29.08.2018, 07:55
3. Три км от съседни пчелини, регистрирани за отглеждане на пчелни семейства по биологичен начин.
Което ще рече, имали там регистриран био пчелин, не може да има друг, било то конвенционален, био и т.н. Е тука ако нямат пръст и колеги с био пчелини, здраве му кажи. Така се делим на черни и бели.
[/color]

А как БАБХ ще знае дали наоколо има Био пчелин,като те не знаят кой е конвенционален и кой Био?
Системата за регистрация на табелките /жълтите/ до последно не работеше, и всеки може да има от тях,те не са само за Био, но са задължителни за Био пчеларите.
Та от къде някой ще знае кой пчелин какъв е?

kuline
29.08.2018, 08:51
А как БАБХ ще знае дали наоколо има Био пчелин,като те не знаят кой е конвенционален и кой Био?
Системата за регистрация на табелките /жълтите/ до последно не работеше, и всеки може да има от тях,те не са само за Био, но са задължителни за Био пчеларите.
Та от къде някой ще знае кой пчелин какъв е?
Шом е въведено това като правило, вероятно ще изискват такъв документ в набора от документи, който се подава при заявено желание за устройване на пчелин.
Един пример от вчера: Отивам да си купувам авточасти и ми искат рег.№ на автомобила, питам ги - VIN номера ли, не бе - рег. №. Та мисълта ми бе, че е въпрос на време да се систематизира базата данни и по номера на пчелина да излезе всичко, та дори родата до девето коляно. За последното се шегувам разбира се. А и не само по номера, а и по зададен друг критерий - област, община и т.н.

Трендафил Дончев
29.08.2018, 09:08
Шом е въведено това като правило, вероятно ще изискват такъв документ в набора от документи, който се подава при заявено желание за устройване на пчелин.
Един пример от вчера: Отивам да си купувам авточасти и ми искат рег.№ на автомобила, питам ги - VIN номера ли, не бе - рег. №. Та мисълта ми бе, че е въпрос на време да се систематизира базата данни и по номера на пчелина да излезе всичко, та дори родата до девето коляно. За последното се шегувам разбира се. А и не само по номера, а и по зададен друг критерий - област, община и т.н.

Това всичко действа, но само в едната посока. Тоест когата ти дължиш, но когата имаш да вземаш, нишката се къса.;)

kuline
29.08.2018, 09:23
Това всичко действа, но само в едната посока. Тоест когата ти дължиш, но когата имаш да вземаш, нишката се къса.;)
Естествено! Все пак знаем в каква държава живеем - на абсурдите. :)

agro
30.08.2018, 13:37
Прочети внимателно това " документ, удостоверяващ, че заявителят има регистриран животновъден обект - постоянен пчелин с над 10 пчелни семейства, който е вписан в регистъра по чл. 8 от Закона за пчеларството;"
Това и мен ме озадачаваше, когато исках парцел от ДГФ. Разбра се, че работата става, като първо си регистрираш в БАБХ временен животновъден обект с 0 кошера, после придобиваш кошерите и регистрираш бройката. При мен работата в ДГФ се проточи 2 години, но накрая, след доста разходи по обособяване на парцел в кадастъра, се случи. И все пак, дадоха ми безвъзмездно право за ползване за 7 години, после как ще е, не се знае. В горското не се интересуват от закона за пчеларството, за тях водещ е закона за горите.
Хаосът в бг законодателството е голям и все нови и нови некадърници се упражняват по въпроса. Например, търговския регистър тая зима три месеца не вписваше промяна в собствеността на фирмите, защото се прие от парламента разпоредба, че трябва да се удостоверява, че фирмата не дължи заплати. Обаче с какъв документ се удостоверява това - нито дума, даже и вносителя Маяманолова не знаеше. Блокираха се всички сделки, нотариусите не ги изповядваха, регистъра не ги вписваше. Цирк! Точно тогава на един приятел му се изпълни мечтата в живота - успя да си продаде фирмата на германците, чиито подизпълнител беше. Като се договориха, преведоха му те парите за дяловете и ядец, не може да се прехвърлят официално. Като мина един месец, германците заподозряха измама и си взеха парите обратно и купиха румънския му конкурент, а на моя човек му идеше да застреля някого.

Savata1994
04.10.2018, 18:30
Добър вечер, от скоро се занимавам с пчели в момента имам 17 кошера и искам да се развивам в тази сфера но не съм регистриран никаде и не получавам никакви средства. Въпросът ми е къде трябва да се регистрирам като за начало и каква е минималната бройка на пчелните семейства. Благодаря предварително

agro
04.10.2018, 19:52
Добър вечер, от скоро се занимавам с пчели в момента имам 17 кошера и искам да се развивам в тази сфера но не съм регистриран никаде и не получавам никакви средства. Въпросът ми е къде трябва да се регистрирам като за начало и каква е минималната бройка на пчелните семейства. Благодаря предварително
Здравей! Като за начало - с време за прочитане на тази тема от форума дали разполагаш?