PDA

Виж пълната версия : Да започнем от начало!



ydim
18.11.2015, 01:43
Здравейте, пчелари, пчеловъдци и форумци!
Вероятно е поредната тема, която ще бъде открита, вероятно много от въпросите ми ще се повторят, вероятно ги има във форума не веднъж зададени и многократно обсъдени вече.
За жалост четейки темите възникват повече въпроси изискващи конкретни, точни, систематизирани отговори. Надявам се да ги открия при Вас. ;)

ydim
18.11.2015, 02:01
Като начало да уточня, че до скоро "хал хабер" си нямах какво е това пило, къде да го търся и има ли го в мола. Изчетох известно количество литература, изразена предимно в мегабайти, конкретно във Вашия форум, поръчах си 1001 отговора и открих в себе си бъдещия пчелар в семейството.
Сега малко по-сериозоно... Възнамерявам да се пробвам да отглеждам пчелички. :) Проучих населеното място, където имам възможност да реализирам тази своя идея. На кратко: 700м надморска в., на 4-5 км няма кошери, може би и повече. Има слънчоглед, ливадна растителност, всякакви плодни дръвчета, вкл. борова гора, аааа.... и моята скромна градинка. Намерих човека, от който да взема кошери с пчелни семейства... и сега първите въпроси:
1. Най-подходящото време за пренасянето им е? (четох, че взимането на отводки е благоприятно май месец, но ако се вземе цялото пчелно семейство с кошера)(+ и съответно -, сигурно има такива)
2. Брой кошери? (не съм максималистка :) )
3. Ориентация на кошерите- юг или изток? и защо...
4. Местоположение - сянка, шарена сянка или слънце?
P.S. Предварително се извинявам, ако понякога бъркам "пчелата с търтея" ;), има много да чета, но почвам да се плаша колко много не знам.

kapanec
18.11.2015, 08:38
Освен четенето, помага и гледането на клипове.Все пак като ги купуваш семействата помоли човека от когото ги купуваш да ти покаже някои неща и колкото повече запомниш от това което ,ще ти покаже толкова по добре.

scutellator
18.11.2015, 08:59
1. Най-подходящото време за пренасянето им е? (четох, че взимането на отводки е благоприятно май месец, но ако се вземе цялото пчелно семейство с кошера)(+ и съответно -, сигурно има такива)


Март или най-късно - Април. Тогава може да видиш кои са най-силните семейства (съответно най-здравите) и да кажеш - "искам тия" (не че ще ти ги даде де, но поне няма как да ти пробута някоя мърша, която следващата пролет да се чудиш какво да я правиш).
Иначе кошери е удачно да се транспортират по всяко време на годината



2. Брой кошери? (не съм максималистка :) )

2-3 - до 10-ина. Това е при положение, че става въпрос за хоби пчеларство. А и пчелите бързо се множат, тъй че винаги може да си направиш още.



3. Ориентация на кошерите- юг или изток? и защо...


Без значение. По-важна е посоката на вятъра. В България нормално ветровете са отсевер или северозапад, от там и южна посока на прелките.


4. Местоположение - сянка, шарена сянка или слънце?


По-важно е мястото да е отцедлво. Ако лятно време в района температурите достигат високи стойности, не е лошо да се помисли за сянка. Но понеже спомена че района ще е планински, тогава на слънце или с някаква шарена сянка от овошки например.

ydim
20.11.2015, 08:37
Благодаря за бързия отговор!
Как да разбирам отцедлово???? Да не задържа вода ли? Ако е така, лятото става доста жешко и сушаво. Река - на 2-3 км по права линия...
Март ще транспортирам кошерите...
Мястото е подготвено... Сега към инвентара без който не може...
Четох Ви статията във форума. Въпроса е кое е задължително и кое препоръчително? И второ - за центрофугата... Нещо за направи си сам... Някоя сламчица да подадете :P

ydim
20.11.2015, 08:44
Клипове много, но трудно бих могла да ги оценя, дали сниманото е правилно или не... Предимство на литературата по темата...
Още повече, че тук във форума в една от темите, свързана с отводките, беше публикуван клип с коментар "как не трябва да се прави" ;), а в страницата под клипа като се зачетеш и ако си като мен - нищо незнаещ, лаик в областта, най-вероятно ще си кажеш "лелелеле какъв майсторлък демонстрира" ;).

scutellator
20.11.2015, 09:46
Как да разбирам отцедлово???? Да не задържа вода ли?

Дам. Това е проблем зимата и рано на пролет и семействата не се развиват добре ако мястото е влажно.

marianski
20.11.2015, 13:00
Клипове много, но трудно бих могла да ги оценя, дали сниманото е правилно или не... Предимство на литературата по темата...
Още повече, че тук във форума в една от темите, свързана с отводките, беше публикуван клип с коментар "как не трябва да се прави" ;), а в страницата под клипа като се зачетеш и ако си като мен - нищо незнаещ, лаик в областта, най-вероятно ще си кажеш "лелелеле какъв майсторлък демонстрира" ;).

Радвам се, че и колежки стават пчелари. За водата слагате едно бидонче с канелка да капе на нещо. Инвертара, който ти трябва за начало е рамкоповдигач,пушилка,було ,центрофуга 3-4 рамкова( плодникови рамки) вилица за разпечатване и много желание и любовкъм пчелите!
Сигурна ли сте, че не сте алергична?

ydim
21.11.2015, 07:08
Алергии нямам никакви... Веднъж ми се случи алергична реакция, но по-скоро от стрес...
Вода....бидонче....мисля рекичка с езерце да правя, поне такъв е проекта... градинката живот и здраве на пролет ще се оформи... сега е здраво копане.. и куп идеи (3та лопата купувам :laughing:).
По темата за центрофугата, имам една стара пералня няма ли как да я пригодя,някакви идеи и сламки, ако може :)

scutellator
21.11.2015, 09:19
По темата за центрофугата, имам една стара пералня няма ли как да я пригодя,някакви идеи и сламки, ако може :)

Центрофуги има достатъчно модели на пазара. Има голямо разнообразие от модели и цени. Примерно има ръчни центрофуги към за 400 лв за 12р магазинни или 4 големи ДБ, или ако ти е по-широко ололо врата - електрически за около 1000 лв за 24р магазинни/ЛР или за 12ДБ (останалите 12 места побират само по-малък размер рамки)

Има и втора употреба - 3/4 рамкови ръчни за около 150 лева (цената за един кошер). Центрофугите обикновенно са неръждавейка и дори да са били ползвани 50 години преди теб, пак нищо им няма. Това е най-скъпия инвентар, който вероятно някога ще ти се наложи да купуваш.

Емко
21.11.2015, 09:35
А да попитам , как да третираме центрофуга ако сме я взели втора ръка ?

ydim
21.11.2015, 09:49
Благодаря... явно ще е втора употреба... ще падне търсене :)
Надявах се на "направи си сам", но каквото - такова... :yo:

scutellator
21.11.2015, 10:29
А да попитам , как да третираме центрофуга ако сме я взели втора ръка ?

Кой както предпочита. Има автомивки, може и вкъщи с натриев хипохлорид, амонячна вода или някаква друга белина/дезинфектант. Няма да остане и помен от петънце - било то восък или прополис.

Емко
21.11.2015, 13:56
Блгодаря за отговора , защото някой хора ме съветват задължително нова .. Други казват ,че няма проблем втора ръка.

Гогол
21.11.2015, 21:09
Благодаря... явно ще е втора употреба... ще падне търсене :)
Надявах се на "направи си сам", но каквото - такова... :yo:
Че ще е втора употреба,втора ще е .Ако си момиче –техничарче ,можеш и сама да си я направиш.Трябва да можеш да работиш с електрожен/да го имаш /,да имаш спокойна ръка т.е. да не трепери,елактроди 1,5 / има ги в магазините/ бяло ,ако намериш 1 ,0 още по–добре ,ламарина–бяла .Фирма, където да ти завъртят ламарината на размер по валците за да имаш цилиндъра и от там си ти –заварки ,заварки........ Перална не става,диаметъра не стига,дълбочината е малка.В този форум,при пчеларски пособия или нещо подобно,в направи си сам ,един ентусиаст беше събрал всичко което можеш да си го направиш.Няма го от 2–3 години тук.Потърси, аз също ще потърся и ще ти пиша.Виждам че не си '' намазан пехливанин'' и търсиш минималните разходи.Похвално е.Много от инвентара можеш да си го направиш сама/ако си техничарче/ или с помощта на близкия до теб.Замислила си една пчеларска идилия–рекичка,езерце.Наб егни на пчелните с–ва сега и после на итериора.

ydim
22.11.2015, 14:45
Благодаря за отговора!
Да кажем, че имам известни умения, а и половинката до мен също!
И със заварките ще се справим, остава някоя схемичка.... нещо, за да се почне отнякъде....

ydim
22.11.2015, 14:47
Пчелните семейства идват март... 2 броя, остава сега и зимата да мине, но не е да няма какво да се прави!

Гогол
22.11.2015, 22:31
Благодаря за отговора!
Да кажем, че имам известни умения, а и половинката до мен също!
И със заварките ще се справим, остава някоя схемичка.... нещо, за да се почне отнякъде....
След като прочетох поста ти ,се върнах назад във форума и намерих малко материал за центрофугите .–Тема –Направи си сам –започната от Митьо в Пчеларски инвентар ,1стр.Започни да четеш от 14 стр. След това премини на 4 стр.от Пчеларски инвентар ,подтема ''Направи си сам'' започната от Р.Димитров /за този ентусиаст бях писал в поста си ,но го прогониха,че бил конфликтен или нещо подобно ,но от 2–3 години не е активен.А имаше идеи и ги споделяше безкористно за тези които си правеха пособията сами ,като нас ,хоби пчеларите./Прочети всичко в пчеларски инвентар,подбери това което ще ти е нужно при старт 2–3 кошера и направи него тази зима.Центрофугата е голяма хапка за начало.Да не се отчаеш и да се откажеш .Трудности има навсякъде,особено когато сме безпарични .Релакса м/у кошерите на пролет е неповторим ,а при главна паша е магично –мое мнение .Схема за центрофугата нямам ,тя зависи от системата с която ще работиш– Д.Б. или Л.Р. Дали ще е радиална или хордиална . Дали ще електрифицирана или ръчна .Ако ви я заваряват на аргон ,вземат по 2лв. на 1 см. Става златна.Затова по–добре втора ръка,четворка.

зуница
23.11.2015, 12:49
Центрофугата както и другия пчеларски инвентар имащ досег с меда трябва да е от стомана 304 (18/10).Това е марката използвана в съдовете за хранителни продукти. По магазините са налични и центрофуги от стомана 430 за промишлени нужди. Дебелината на стените на предлаганите центрофуги е 0,5 мм. При самостоятелна изработка заваряването и е проблемно. Огъването на конуса за дъното е също нещо изискващо подходяща техника. При желание да се захванеш със собствена изработка е добре да се ползва ламарина поне 0,8 мм. Ъгловата предавка от шлайфер е добро решение за задвижване.
Аз, след като пресметнах плюсовете и минусите си поръчах каквото искам от Сърбия.
Приятно писане и смятане.
За истинската неръждавейка не е проблем да се измие и с горещ разтвор на сода каустик. Всичко органично "става на сапун". Включително и ръцете, ако попаднат в разтвора.
Успех в начинанието.

BateMisho
23.11.2015, 18:53
Центрофугата както и другия пчеларски инвентар имащ досег с меда трябва да е от стомана 304 (18/10).Това е марката използвана в съдовете за хранителни продукти...

Напълно подкрепям Зуница за неръждавейка AISI304 - светва след измиване.
Центрофуга не се купува всеки ден, така че моят съвет е нова от качествена стомана и добър производител. Медът е висококачествена стока и е грехота да се вади в 50 годишни поцинковани казани с поръждясали и след това боядисани елементи (кош, мрежички и т.н).

Петър84
24.11.2015, 00:29
Напълно подкрепям Зуница за неръждавейка AISI304 - светва след измиване.
Центрофуга не се купува всеки ден, така че моят съвет е нова от качествена стомана и добър производител. Медът е висококачествена стока и е грехота да се вади в 50 годишни поцинковани казани с поръждясали и след това боядисани елементи (кош, мрежички и т.н).Меда го вадим в центрофуга качествена,но нали след това го наливаме,и съхраняваме в обикновени тенекета.Важното е мед да има за вадене,и 50 годишна центрофуга ще свърши работа,за малко кошери.

Mateev
24.11.2015, 08:40
Ако искате да тровите себе си и семейството си, правете каквито си искате мизерии и работете в каквато си искате мръсотия. Ако обаче искате да продавате мед, който ще го ядат други хора, тогава спазването на хигиена и работата с хромникелови съдове си е направо задължителна. И това не е въпрос на закони (все още), а въпрос на собствена съвест.

Срам и позор ако сред нас все още има хора, които това не го осъзнават. Още по-голям срам и позор е, ако те се хвалят и демонстрират в публичното пространство в каква мизерия работят. Започнете да го правите масово, публикувайте в интернет снимки на ръждясало оборудване и мръсни помещения, и хората ще престанат да купуват мед. Това ли искате да се случи?

Вие бихте ли си купували хранителни продукти от магазините, ако в публичното пространство непрекъснато се показваха мръсни и ръждясали машини за тяхното производство и мръсотия до шия в производствените помещения?

delpi
24.11.2015, 09:22
Алергии нямам никакви... Веднъж ми се случи алергична реакция, но по-скоро от стрес... Вода....бидонче....мисля рекичка с езерце да правя, поне такъв е проекта... градинката живот и здраве на пролет ще се оформи... сега е здраво копане.. и куп идеи (3та лопата купувам :laughing:). По темата за центрофугата, имам една стара пералня няма ли как да я пригодя,някакви идеи и сламки, ако може :)

От пчеларския инвентар, точно центрофугата според мен не е нужно да е направи си сам - по-добре от производител, който е доказан и е "хванал" тенологията на изработка. От другите неща, като например восъкотопилка, сушилня за прашец, вана за разпечатване на меда и т.н. може да се пробвате да покажете лични способности и да си ги направите сами. Успех!

tarty
24.11.2015, 09:26
Защо се учудвате на това?Хората вкарват в кошерите си цялата Менделеева таблица,бойни отровни вещества и какво ли още не,но иначе си продават меда за ЧИСТ НАТУРАЛЕН.А вие за една ръжда сте седнали да се претеснявате.

Pavel_Bs
24.11.2015, 10:10
Скоро попаднах на статия която се отнасяше за замърсяването на меда с химикалите които се използват срещу акара.Оказва се,че в Европа се прави задължително изследване за остатъци от акарициди, а в България не се прави.ЗАЩО?Аз напълно подкрепям такова изследване.Нека се види кой,колко чини,а не да ползва изтъркани клишета за натуралния си мед,щото в случая няма да е баш натурален.Матеев е прав за оборудването,но химията е много по-опасна от старата центрофуга.

jordanov
24.11.2015, 14:21
Хаха, много смешна тема, "Да започнем отначало!" и ний вкупом пак почнахме отначало... Тя рибата още на дъното на океана, ама трябва да измислим тигана какъв да бъде. Е що така? Нека начинаещите им се поизяснят някои неща покрай пчелите, нека сами да си поотговорят на някои въпроси, на които само те знаят отговора и те така.

П.п. А да. Центрофугата. Никакъв проблем за човек с нормални технически познания да си я направи сам, все пак няма да прави автоматична пералня. Ако има достъп и до материален/машинен ресурс, въпросът е изчерпан. Не ме карайте пак да ви пускам клипове на щастливи сръчни западняци дето се оправят с дрелка и бидон.А ако се пристъпи към инвестиция в нова такава, според мен е препоръчително инвеститорът да е наясно със себе си и с пътя който ще следва. Като пчелар, имам предвид. В заключение, при наличие на един-двама помощници и стегната организация с една тройка хордиална /демек най-евтините по принцип/ спокойно може да се обслужват 10-20 и повече кошера с ДБ магазини. На първо време или докато издържи центрофугата.

Вълчан
24.11.2015, 14:46
Малко спам, Матеев ме подсети за него! Като млад много обикалях по планините,по месец. В една хижа правиха овче кашкавал и мляко, по сегашните норми, ужас! Но искам този кашкавал, мляко и сирене! Колкото повече е стерилно, толкова повече боледува ме!

Marko
24.11.2015, 15:27
Още малко спам.
Срамота е да не купиш нова 2-3 рамкова центрофуга за 300лв.Все пак става въпрос за 2 кошера.То не бяха стари перални и "млад техник" изпълнения.Не искам да обиждам user-ката ама си е безобразие, граничещо с жива простащина.
Моята е турска ( от изложението в Плевен) 12 малки рамки радиално/3 ДБ хордиално, ръчна за 500лв.Пролетта си я купих и щом аз мога да дам тези пари (няма да навлизам в детайли за фин. ми положения) то ВСЕКИ може да си купи нова.

jordanov
24.11.2015, 15:37
Малко спам, Матеев ме подсети за него! Като млад много обикалях по планините,по месец. В една хижа правиха овче кашкавал и мляко, по сегашните норми, ужас! Но искам този кашкавал, мляко и сирене! Колкото повече е стерилно, толкова повече боледува ме!

Въобще не е спам! И в момента в Швейцария по хижите се прави сирене и кашкавал както се е правело преди 100 или 200 години. Даже държавата им плаща за това на хората. А продуктът си има гарантирано търсене. Сведенията са ми от тази пролет, от позната вет. докторка на висока позиция.

delta.e
24.11.2015, 16:58
Видяно в Италия .Преди 5 години гледах , как един възрастен мъж прави сирене в едно помещение , едва ли не обор . Традиция било.
Бърка млякото с едни космати ръце - отврат . След време , тук затвориха мандри облицовани с плочки и съдове от неръждавейка.
Не отговаряли на изискванията .
ЩЩД на ЕС !

Mateev
24.11.2015, 17:28
...ЩЩД на ЕС !
Радистите си личат от далече, а другите се шашкат какво си написал .... :)

Ангел Йосифов
24.11.2015, 17:56
Чудя се,след като медът изхвърчи от рамката и полепне по старата поцинкована ламарина,какво се случва?Според мен,първия полепнал мед създава фон по ламарината,а следващия се отича.Затова след центрофугиране медът продължава да се отича поне още денонощие.Не може всичкия мед да контактува със метала.Нима,медът изцентрофугиран в алпака,но от магазинна рамка и рамка в която е отглеждано пило,е еднакъв?...Май много хора не са виждали как се дуи овца или коза и какво се случва във ведрото....Аз не казвам "майната и на хигиената",но си мисля,че не всички директиви са здравословни.....

Петър84
24.11.2015, 18:59
Чудя се,след като медът изхвърчи от рамката и полепне по старата поцинкована ламарина,какво се случва?Според мен,първия полепнал мед създава фон по ламарината,а следващия се отича.Затова след центрофугиране медът продължава да се отича поне още денонощие.Не може всичкия мед да контактува със метала.Нима,медът изцентрофугиран в алпака,но от магазинна рамка и рамка в която е отглеждано пило,е еднакъв?...Май много хора не са виждали как се дуи овца или коза и какво се случва във ведрото....Аз не казвам "майната и на хигиената",но си мисля,че не всички директиви са здравословни.....Тази година купих 20 метални винтови капачки,от магазин в които се продават прахове за пране.Някои от капачките ги изварявах 2-3пъти във вряла вода,но пак си меришеха,на прах.Намазах ги с тънак слои мед,меризмата изчезна.Никои не е казал че трябва да се ползват ръждясали центрофуги,стари да но пот държани.

scutellator
24.11.2015, 20:37
Само искам да кажа че има, едновремешни цетрофуги от неръждавейка. Чувал съм че има и от обиковенна ламарина.
При положение, че се продават на едни и същи цени, само глупак би предпочел ръждясалата (освен ако не му я подарят, но там вече се попада в друга категория).

ch.atanasov
24.11.2015, 20:43
.Някои от капачките ги изварявах 2-3пъти във вряла вода,но пак си меришеха,.

Колега ,извинявай ама за два лева направо си се объхтал.Можеше да ги върнеш.

delta.e
24.11.2015, 21:43
Аз съм мотострелкови .
Който , не разбира има неписани правила .

evgeni.filimonov
24.11.2015, 22:44
ЩЩД на ЕС !

Къде са модераторите да сгълчат колегата за използването на нецензурни думи....

Дамян Дамянов
24.11.2015, 22:55
Къде са модераторите да сгълчат колегата за използването на нецензурни думи....

--.- --.- -..

Mateev
24.11.2015, 23:01
Добре де - никой ли не посмя да каже, че ЩЩД означава МАМА ТИ - игра на точки и тирета от морзовата азбука на пияни радисти. Това го знаят всички радисти, които обикновенно завършват всяко едно предаване с тази идиома.

Дамян Дамянов
24.11.2015, 23:28
Добре де - никой ли не посмя да каже, че ЩЩД означава МАМА ТИ - игра на точки и тирета от морзовата азбука на пияни радисти. Това го знаят всички радисти, които обикновенно завършват всяко едно предаване с тази идиома.

Сега уж ще се опитват да връщат казармата :tres:
Горките...така и не осъзнаха, че клавиатурата е по-силна от малкото момче и дебелака.
Но...държавата не търси хора, които да я защитават, а мишени за врага.
Има държави с ОГРОМНА виртуална армия, а една от тях ни е съседка.

ydim
25.11.2015, 00:18
Оценявам отговорите на всички Ви! Благодаря за спама, за хейтването, тиганите, рибата и подобни! Благодаря на
Гогол (http://pchelari.com/forum/member.php?u=5113) , че все пак насърчи търсенето ми.
Между другото, 200лв за някои хора са пари. Ако има вариант, в който да ги спестя ще го направя... Центрофугата на дядо Ви сигурно е била роботизирана... Все едно...
Направи си сам не означава лоша хигиена... или поне не винаги.

ydim
25.11.2015, 00:31
Още малко спам.
Срамота е да не купиш нова 2-3 рамкова центрофуга за 300лв.Все пак става въпрос за 2 кошера.То не бяха стари перални и "млад техник" изпълнения.Не искам да обиждам user-ката ама си е безобразие, граничещо с жива простащина.
Моята е турска ( от изложението в Плевен) 12 малки рамки радиално/3 ДБ хордиално, ръчна за 500лв.Пролетта си я купих и щом аз мога да дам тези пари (няма да навлизам в детайли за фин. ми положения) то ВСЕКИ може да си купи нова.

И Марко, точно защото са 2 кошера 500лв за центрофуга не е оправдано, освен ако не разполагаш с твърде много пари, а и в такива случаи сигурно само мързела би бил добро оправдание. Започнах темата с идеята да получа малко помощ от форум създаден с тази цел, но се убеждавам, че това ще е трудно постижимо, поради "простотията ми".. Извинявам се на Вас за "простащината" ми и че Ви занимавам с нея!

marianski
25.11.2015, 08:55
И Марко, точно защото са 2 кошера 500лв за центрофуга не е оправдано, освен ако не разполагаш с твърде много пари, а и в такива случаи сигурно само мързела би бил добро оправдание. Започнах темата с идеята да получа малко помощ от форум създаден с тази цел, но се убеждавам, че това ще е трудно постижимо, поради "простотията ми".. Извинявам се на Вас за "простащината" ми и че Ви занимавам с нея!
Мисля, че се сърдите неоснователно. Получихте съвети, в които съвети съвсем основателно колегите наблегнаха за центрофуга по възможност НОВА, защото тази инвестиция ще ви се възстанови след време.Да сега имате 2 кошера, но след година може да станат 22.
Всеки тръгва с малко кошери.Това е ще ви е най голямата сума похарчена в началото.Оставете перални и тем подобни щуротии! Казвам ви го за ваше добро после да НЕ си блъскане главата лятото с тази центрофуга тип направи се сам!

п.с.-ако всеки си правеше от казани, перални и тем подобни производителите на центрофуги до сега да бяха фалирали.

Bobi-M9598
25.11.2015, 09:20
Здравейте,

Всеки от нас има правото на мнение. Но.......... когато започваш от начало е хубаво преди това да прочетеш някои книги по въпросите които те интересуват и доста от темите във форума. Все пак си решил да "не се набутваш", да не влагаш много пари. Без необходимата информация това е НЕВЪЗМОЖНО!
За пример, с каква система кошер да работя? Трябва да знаеш предимствата и недостатъците на отделните: ДБ, ЛР, Фарар и т.н.!
Относно центрофугата, ще ти кажа как постъпих. Започнах с два кошера, бяха при друг пчелар и ползвах неговата центрофуга няколко години. Знаех и искам да увелича бройката на кошерите и от миналата год. си купих на старо неръждавейка за 3 пл.рамки или 6 магазинни. Вече съм с 4 кошера от това лято. Когато ги направя 20, 30, и не мога да се оправям с нея ще търся решение за купуване на радиална.

Далеч съм от мисълта да ти "давам акъл" но да тръгнеш да си правиш центрофуга..... според мен е желателно да имаш определени познания! Желанието не е достатъчно! Извини ме за това, че пиша на "ТИ". Не се "впрягай", много неща можеш да научиш тук. След време ще разбереш колко сме ГОТИНИ! Все пак си при нас отскоро, и дано си с нас за в бъдеще. Пожелавам ти успехи, и не се отказвай.


Поздрави, Г. Георгиев

scutellator
25.11.2015, 09:58
...... Започнах темата с идеята да получа малко помощ от форум създаден с тази цел, но се убеждавам, че това ще е трудно постижимо.....

Всеки си има собствена камбанарийка и за това съветите на всеки , дори и на такъв елементарен въпрос, са различни. И за в бъдеще, когато стигнете до сериозните пчеларски въпроси, не очаквайте нещо друго - прост и еднозначен отговор просто няма как да същестува.

Например, аз понеже съм със четири леви крайника, ако ми се наложи да подменям някаква лампичка по колата, на мен ми излиза по-евтино да я закарам на майстор. В същото време, има много хора, които биха си разглобили и сглобили успешно скоростната кутия за "нула време" и моят вариан за справяне с проблема би бил тотално неприемлив за тях.

Относно центрофугата - за мен по-важна е хигиената, отколкото дали е нова или стара, или направена от подръчни материали. Но тъй като медът най-вероятно ще бъде потребяван екслузивно от вас самите, и тук отклоненията са позволени и се определят от собствените ви разбирания за "хигиена" (съществуват и хора маниаци, в чийто очи всички нормални хора са нечистоплътни, пълни със микроби свини).

И понеже jordanov беше споменал някъде за сръчните западняци, които си решават проблема със бидон и дрелка..... си спомних че и аз съм гледал някъде такива клипчета.... По изложения или по пчеларски магазини, съм срещал да се продават отделно барабани за центрофуга и отделно задвижване за центрофуга (ръчно), естествено - НОВИ. Ако се сдобиеш с тези две неща, остава ти само кошницата, чиято функция би могла да бъде изпълнявана ...... и от един пластмасов бидон за хранителни цели.

jordanov
25.11.2015, 11:00
Брях, че откога за тебе станах "някой"!? Направо ми развали деня...

Тоя тип го пусках миналата година в една друга тема.
https://www.youtube.com/watch?v=RiQrSuaSaVg

На мен ми е симпатичен и в никакъв случай не бих го сложил в едно изречение с израза "безобразие, граничещо с жива простащина". А за по непретенциозните, може и така:
https://www.youtube.com/watch?v=W6aNbPQlFqI

Продължавам. Някъде назад, в зората на форума, един колега я беше направил тая центрофуга с радиален барабан на Лега и пластмасов бидон, от ония сините. Колегата и сега се включва чат пат, иначе тогава беше начинаещ и с друго форумно име.

ydim , споко, и се радвай, че Холандецът не се включи в комисията по посрещането, ами само толерасти сме активни в тая темичка. Успех и може да разчиташ на нас! Цяла зима сме на разположение.

evgeni.filimonov
25.11.2015, 13:35
Ако имаше масово производство на центрофуги напарави си сам, щеше да има и тема във форума. Иначе колежката и половинката и щом им се занимава, нека да разгледат на живо една проста центрофуга и да си направят от пералня ли, от каквото им хрумне. Няма нещо което да не може да се направи, въпроса е колко време, средства и ядове ще отнеме и колко ще е ефективен продукта.
Аз например бях решил да си правя слънчева восъкотопилка и купих иноксови тела, които още седят в мазето и това лято сковах една рамка от дървени летви , сложих я върху една ламарина и отгоре сложих едно старо черчеве и цяло лято си топих старите восъчни пити. Вътре се събирах 2 рамки ЛР легнали една до друга. Начини има много, но...центрофуга не бих тръгнал да си правя.

PS. Иначе клипчетата , които са по-горе са уникални. На какво ли не е способен ЧОВЕКът?!

Marko
25.11.2015, 13:43
Уважаеми user "ydim", приех че сте без опит в пчеларството, също като мен, и затова изказах мнение, базиращо се на личният ми - година и малко опит.С желание да помогна на някой да преодолее пречки с които се сблъсках аз.Много скоро ще разберете че 2-та ви кошера не са 2 книги които оставяте някъде и там си остават завинаги 2бр.Ще варират от 0 до "много" - според желанието и възможностите Ви!
Задължитено се снабдете и с восъкотопилка.Задължителн !
Успех.

jordanov
25.11.2015, 15:03
Ако имаше масово производство на центрофуги напарави си сам, щеше да има и тема във форума.

Ами няма масово производство и не е необходимо. Само че у форума има няколко теми "Направи си сам", само в раздела за пчеларския инвентар са най-малко две, ако не ме лъже паметта и там има интересни неща. А и по времето , когато бяхме активни в тия теми, Администрацията на форума не толерираше пускането на нови теми за щяло и нещяло в сериозните раздели. Сега времената са по-други, ние също и модата повелява да се превъзнасяме по скъпи и лъскави неща. Хората, които правят нещо с ръцете си /особено ако не разполагат със супер дупер работилница/ ги усещат тия работи и затова си премълчават. Виж например през последната година колко човека са се престрашили да качат снимка на направен от тях кошер.
А нищо чудно пък новата колежка да пусне такава тема и да ни удари у земята...

evgeni.filimonov
25.11.2015, 15:57
Технологиите толкова много се развиха , че е срамота да бъхтиш като идиот, а и изискванията към продукцията налагат да се ползват новите технологии. Имах дървен станок за разпечатване на 2 рамки и отдолу тавичка в която да капе меда, общо взето цялата стая се омазваше с мед, сега имам вана и е 10 пъти по-удобно да се работи с нея. Да не говорим и за новите центрофуги, няма завъртане на рамките, не въртиш на ръка като откачен, не се умирисва меда на железен окис и тн. Новите технологии облекчават труда и живота на човека.
Даже за и виното вече използвам иноксови съдове, изхвърлих всички бурета, които ми омръзна два пъти в годината да изнасям и внасям от мазето, да опушвам, да мия и все си има дъх на старо буре..... и тн.
Удоволствие е да се работи с качествени материали и техники.

judas
25.11.2015, 16:10
Даже и за виното вече използвам иноксови съдове, изхвърлих всички бурета, които ми омръзна два пъти в годината да изнасям и внасям от мазето, да опушвам, да мия и все си има дъх на старо буре...
Не ти вярвам, донеси да го пробваме:laughing:!

ves
25.11.2015, 16:37
И Марко, точно защото са 2 кошера 500лв за центрофуга не е оправдано, освен ако не разполагаш с твърде много пари, а и в такива случаи сигурно само мързела би бил добро оправдание. Започнах темата с идеята да получа малко помощ от форум създаден с тази цел, но се убеждавам, че това ще е трудно постижимо, поради "простотията ми".. Извинявам се на Вас за "простащината" ми и че Ви занимавам с нея!
Колежке мисля, че хората които пишат в темата наистина се опитват да ти помогнат и не знам защо са тия язвителни коментари. И са много прави за центрофугата. Това е СЪД в който ще събереш меда от кошера. Ако нямаш проблем да готвиш в ръждясали тенджери, да ядеш с ръждясали лъжици и вилици значи нямаш проблем да си купиш и ръждясала центрофуга. Ако не си такъв човек обаче ти трябва съд от неръждаема стомана. Ако намериш такава втора употреба - хубаво. Ако можеш да си купиш неръждаема ламарина (алпака или както там се казва) и можеш да я направиш под формата на барабан с конус на дъното , да я залепиш да направиш механиката - супер. Но ако не можеш да го направиш ще трябва да си купиш нова.

Аз започнах с един кошер и на втората година като ги направих два си купих една за 450лв. Ти може да се дърпаш една две години, да се помъчиш и накрая пак ще си купиш. Затова ако ще ставаш пчелар, купи я още сега за да не се нервираш после. Казвам го като съвет от личен опит. Щом ще дойдат кошерите догодина март, мед ще вадиш евентуално чак есента или чак следващата година. Така че има време да помислиш ще си ли пчелар или няма да си. Много хора си мислят, че да си сложиш един-два кошера е като да си насадиш плодно дръвче в двора. Есента береш, правиш компот и слагаш в мазето. При пчеларството е доста по-сложно. Ще трябва да инвестираш малко пари. Освен това ще трябва да почетеш. Някой неща можеш да си направиш сам/сама и да спестиш пари. Други неща обаче трябва да ги купиш. Така или иначе себестойността на меда ще ти е висока. На мен първия мед, който изкарах ми се хвана сигурно към 30-40лв килото. За мен безценното е удоволствието което изпитвам като се занимавам в кошерите. Един руски писател (не помня кой беше) е казал "Когато отида при пчелите забравям за всичките човешки лошотии". Ако ти изпиташ същото удоволствие като се занимаваш с пчелите тези похарчени пари ще си струват всяка стотинка. Обаче ако за теб кошерите са просто два сандъка с мухи, които ще ти дават безплатна зимнина- по добре не се захващай, защото първо меда се добива доста по-трудно от компотите и лютениците и второ няма начин да ти излезе без пари.

jordanov
25.11.2015, 17:05
...
Даже за и виното вече използвам иноксови съдове, изхвърлих всички бурета, които ми омръзна два пъти в годината да изнасям и внасям от мазето, да опушвам, да мия и все си има дъх на старо буре..... и тн.
Удоволствие е да се работи с качествени материали и техники.

Тъй-тъй, то с тия нови технологии натам отиват работите. Ний сме последното поколение дето се занимава в домашни условия с вино, ракия и тънки мезета. Последни мохикани, тъй да се каже или динозаври...
Аз па, докат имах време, най-голям кеф преди гроздобера ми беше да наглася кацата и бурето, едното останало от единия ми дядо, другото-от другия. Мъка.
Я кажете, да се разберем. За кошерите какъв акъл ще й даваме? ДБ или ЛР? Самоделки, или...?

Ангел Йосифов
25.11.2015, 17:53
Наборе аз бих препоръчал лежак с магазини.Няма ротации няма роене,няма прехвърляне на рамки.Веднъж като натовариш(в зависимост от района) магазините,после само разтоварваш.....А дали самоделки,дали не....въпрос на "вкус"..Аз,например,реших да си направя два 25 рамкови лежака,за да изпробвам едно място(нов пчелин).Пробвах да дам да ми направят лежаците,но започнаха да ми казват как трябва да станат,не както аз искам...Та самоделка или не,бих избрал разумния вариант-дърводелеца да прави кошерите,тенекеджията да си прави центрофугите,пчелите да си правят меда..........

evgeni.filimonov
25.11.2015, 18:00
Да препоръчваш, но да има на кой, сега ние си пишем и коментираме, а колежката явно е сърдита и едва ли ще попита нещо друго....

delta.e
25.11.2015, 18:05
Аз , харесвам Българските домашни продукти .
Не ме интересува ЕС .

vanHanegem
25.11.2015, 18:19
Да препоръчваш, но да има на кой, сега ние си пишем и коментираме, а колежката явно е сърдита и едва ли ще попита нещо друго....

:) Филимонов, винаги когато се включи млада(начинаеща)колежка в дискусия. лигите ти потичат....през крачолите!

rumenggr
25.11.2015, 19:14
:laughing: Разцепи мрака...

Ангел Йосифов
25.11.2015, 19:40
Да препоръчваш, но да има на кой, сега ние си пишем и коментираме, а колежката явно е сърдита и едва ли ще попита нещо друго....

Братле,колежката сигурно си има и други ангажименти-вечеря,салата,деца......

jordanov
25.11.2015, 19:46
:laughing: Разцепи мрака...

Аз ви казах. Появи ли се отнякъде Холандеца и сичко се нацепва...

evgeni.filimonov
25.11.2015, 20:09
:) Филимонов, винаги когато се включи млада(начинаеща)колежка в дискусия. лигите ти потичат....през крачолите!

Добре, че е дъждовно времето и съм обул ботушите, иначе имаше да се хлъзгат хората покрай мен.....хахаха

зуница
25.11.2015, 20:14
Какво стана с центрофугата?hi; Пропуснахте , че на старите центрофуги проблема им е в цинка и евентуалните цинкови съединения попадащи в меда.
Това беше да ви разсее. Че както сте почнали някой ще "изпуши".:bigsmile:

jordanov
25.11.2015, 21:10
Кой ти каза?;) На новите па крана им е нависоко и два бурканя остават вътре.

Гогол
25.11.2015, 21:31
Между другото, 200лв за някои хора са пари. Ако има вариант, в който да ги спестя ще го направя... Центрофугата на дядо Ви сигурно е била роботизирана... Все едно...
Направи си сам не означава лоша хигиена... или поне не винаги.


Бъдеща колежке ydim, не се разочаровай от списването на колегите–професионалисти. Те не са свикнали да си правят инвентара и пособията.Те просто си ги купуват –имат финикийски знаци,по–лесно е,всичко е марково .А и нещата опират и до известна сръчност.Който я няма –купува одма.Професионалистите са 99,98 % във форума,а хоби–пчеларите като нас–0,02 % .От тях има единици които си правят кошерите ,рамките и другите принадлежности и се опитаха да споделят ,но бързо им подрязоха крилете и те спряха да споделят.Не им обръщай такова внимание и за март подготви поне 20 сковани и обтелени рамки,нож и вилица за разпечатване,основи ,рамкоповдигач,було,пушалк и много кураж.Прочети всичко в темите ''Направи си сам'' ,не само тук.Ще намериш доста неща които са по– необходими на първо време от центрофугата.Не преставай да посещаваш форума,има и полезна страна.Това е от мен,ако намеря нещо ще ти го изпратя . .

ydim
25.11.2015, 22:01
Мисля, че се сърдите неоснователно. Получихте съвети, в които съвети съвсем основателно колегите наблегнаха за центрофуга по възможност НОВА, защото тази инвестиция ще ви се възстанови след време.Да сега имате 2 кошера, но след година може да станат 22.
Всеки тръгва с малко кошери.Това е ще ви е най голямата сума похарчена в началото.Оставете перални и тем подобни щуротии! Казвам ви го за ваше добро после да НЕ си блъскане главата лятото с тази центрофуга тип направи се сам!

п.с.-ако всеки си правеше от казани, перални и тем подобни производителите на центрофуги до сега да бяха фалирали.
ОК... Разбрах за пералните, бидоните и варелите.... Ще бъде закупена подходяща неръждавейка:) Но не смятам да се препитавам с кошери.... Съжалявам, ако не разбирате, че 200лв... не те правят прост или умен :)
На този етап аз и кошерите не купувам, а ми ги подаряват... Имам доста по-съществени разходи, а приходи - скромно, така че смятам, че направат на центрофуга не е невъзможно, още повече разполагам с необходимия ресурс...(инструменти, заварчици и т.н.).
Благодаря все пак

ydim
25.11.2015, 22:06
Здравейте, Всеки от нас има правото на мнение. Но.......... когато започваш от начало е хубаво преди това да прочетеш някои книги по въпросите които те интересуват и доста от темите във форума. Все пак си решил да "не се набутваш", да не влагаш много пари. Без необходимата информация това е НЕВЪЗМОЖНО! За пример, с каква система кошер да работя? Трябва да знаеш предимствата и недостатъците на отделните: ДБ, ЛР, Фарар и т.н.! Относно центрофугата, ще ти кажа как постъпих. Започнах с два кошера, бяха при друг пчелар и ползвах неговата центрофуга няколко години. Знаех и искам да увелича бройката на кошерите и от миналата год. си купих на старо неръждавейка за 3 пл.рамки или 6 магазинни. Вече съм с 4 кошера от това лято. Когато ги направя 20, 30, и не мога да се оправям с нея ще търся решение за купуване на радиална. Далеч съм от мисълта да ти "давам акъл" но да тръгнеш да си правиш центрофуга..... според мен е желателно да имаш определени познания! Желанието не е достатъчно! Извини ме за това, че пиша на "ТИ". Не се "впрягай", много неща можеш да научиш тук. След време ще разбереш колко сме ГОТИНИ! Все пак си при нас отскоро, и дано си с нас за в бъдеще. Пожелавам ти успехи, и не се отказвай. Поздрави, Г. Георгиев
Благодаря ... Не мисля да се отказвам... Обикновено,каквото почна го завършвам:) Имам малки технически познания и мисля, че няма да се затрудня, просто търсех съвети, за да не се допускат грешки, нормално е да задавам и тъпи въпроси при положение, че не съм на ти .... Чета постоянно (сдобих се презантикварникнижарници и с литературата, която препоръчвате), даже колегите вече им писна от мен....

ydim
25.11.2015, 22:11
Брях, че откога за тебе станах "някой"!? Направо ми развали деня...

Тоя тип го пусках миналата година в една друга тема.
https://www.youtube.com/watch?v=RiQrSuaSaVg

На мен ми е симпатичен и в никакъв случай не бих го сложил в едно изречение с израза "безобразие, граничещо с жива простащина". А за по непретенциозните, може и така:
https://www.youtube.com/watch?v=W6aNbPQlFqI

Продължавам. Някъде назад, в зората на форума, един колега я беше направил тая центрофуга с радиален барабан на Лега и пластмасов бидон, от ония сините. Колегата и сега се включва чат пат, иначе тогава беше начинаещ и с друго форумно име.

ydim , споко, и се радвай, че Холандецът не се включи в комисията по посрещането, ами само толерасти сме активни в тая темичка. Успех и може да разчиташ на нас! Цяла зима сме на разположение.
:laughing:Развесели ме... аз съм си споко... само днес да няма работа... ще дочета 1001 въпроса и ще изникнат 220 000 нови... В момента целта мие да набавя всичко необходимо... а междувременно се образовам, така да се каже...Ще видим... За сега е доста интересно, дори само запознаването с развитието и живота на пчелните семейства
Благодаря все пак!

ydim
25.11.2015, 22:13
Ами няма масово производство и не е необходимо. Само че у форума има няколко теми "Направи си сам", само в раздела за пчеларския инвентар са най-малко две, ако не ме лъже паметта и там има интересни неща. А и по времето , когато бяхме активни в тия теми, Администрацията на форума не толерираше пускането на нови теми за щяло и нещяло в сериозните раздели. Сега времената са по-други, ние също и модата повелява да се превъзнасяме по скъпи и лъскави неща. Хората, които правят нещо с ръцете си /особено ако не разполагат със супер дупер работилница/ ги усещат тия работи и затова си премълчават. Виж например през последната година колко човека са се престрашили да качат снимка на направен от тях кошер.
А нищо чудно пък новата колежка да пусне такава тема и да ни удари у земята...
Като начало мисля да се постарая с центрофугата, пак казвам, че разполагам с необходимия ресурс от инструмент и хора,които правят и доста по-сложни заварки... Тема за направи си сам ще отворя, като приключа идейния проект и ще публикувам снимки.

Дамян Дамянов
25.11.2015, 22:18
ОК... Разбрах за пералните, бидоните и варелите.... Ще бъде закупена подходяща неръждавейка:) Но не смятам да се препитавам с кошери.... Съжалявам, ако не разбирате, че 200лв... не те правят прост или умен :)
На този етап аз и кошерите не купувам, а ми ги подаряват... Имам доста по-съществени разходи, а приходи - скромно, така че смятам, че направат на центрофуга не е невъзможно, още повече разполагам с необходимия ресурс...(инструменти, заварчици и т.н.).
Благодаря все пак

Моят съвет е да си купите втора ръка малка центрофуга и да не се занимавате с правенето на такава.

ydim
25.11.2015, 22:23
За съжаление кошерите ще дойдат с пчелите - Дадан-Блат(за тях пишеше, че са лесни за обслужване, вертикални и май отговарят на климатичните особености на района ). За това не съм и поставила този въпрос. Но ако реша да ги сменям ще Ви попитам... Е акои мате идеи и съвети казвайте...

ch.atanasov
25.11.2015, 22:23
Моят съвет е да си купите втора ръка малка центрофуга и да не се занимавате с правенето на такава.

Ейй упорити хора сте.Заядохте се с тази центрофуга.Моята е купена но ако сега взема да си правя ,ще я направя по-добре.Изчакайте резултата /снимките/ и тогава критикувайте.

ydim
25.11.2015, 22:26
Да препоръчваш, но да има на кой, сега ние си пишем и коментираме, а колежката явно е сърдита и едва ли ще попита нещо друго....
Не съм сърдита,колега :)

Дамян Дамянов
25.11.2015, 22:26
Ейй упорити хора сте.Заядохте се с тази центрофуга.Моята е купена но ако сега взема да си правя ,ще я направя по-добре.Изчакайте резултата /снимките/ и тогава критикувайте.

Аз не съм критикувал. Просто съветвам да си купи втора ръка, а не да се мъчи. Имам аргончик, имам неръждавейка...ти знаеш ли каква играчка е да я направиш и да ми хареса. Аз съм малко вечно недоволен...:laughing:
На работилницата имам две врати. Едната тежи със сигурност над 100кг, касата е 16см с арматури и е излят много здрав бетон 20см зад касата. По всяка врата ще вървят 4 броя уплътнения, а вътре изолация 5см стиропор или минерална вата + ламперия 2см :laughing: Трима човека едва вдигнахме едната врата. :laughing: Затуй...мен не ме гледай...вечно търся по-добри начини.

ydim
25.11.2015, 22:30
Бъдеща колежке ydim, не се разочаровай от списването на колегите–професионалисти. Те не са свикнали да си правят инвентара и пособията.Те просто си ги купуват –имат финикийски знаци,по–лесно е,всичко е марково .А и нещата опират и до известна сръчност.Който я няма –купува одма.Професионалистите са 99,98 % във форума,а хоби–пчеларите като нас–0,02 % .От тях има единици които си правят кошерите ,рамките и другите принадлежности и се опитаха да споделят ,но бързо им подрязоха крилете и те спряха да споделят.Не им обръщай такова внимание и за март подготви поне 20 сковани и обтелени рамки,нож и вилица за разпечатване,основи ,рамкоповдигач,було,пушалк и много кураж.Прочети всичко в темите ''Направи си сам'' ,не само тук.Ще намериш доста неща които са по– необходими на първо време от центрофугата.Не преставай да посещаваш форума,има и полезна страна.Това е от мен,ако намеря нещо ще ти го изпратя . .
Много съм признателна на всеки помогнал.. Почвам с центрофугата, тъй като ми се вижда най-сложна и тъй като ангажирам и други хора ще отнеме повече време :)... Ако споделите някакви известни на Вас минуси в самоделките няма да е лошо, за да гиимам в предвид и да пробвам да ги пропусна:)

радо
25.11.2015, 22:47
Що пък да не минете и без центрофуга така ще си спестите едни разходи, вашите пчели може да пълнят меда направо в бурканите ;) и това не е шега.Това ще бъде едно бижу към градинката ,което ще показвате на своите приятели и не говоря за новото чудо за ,което има специална тема.

ydim
25.11.2015, 23:01
Що пък да не минете и без центрофуга така ще си спестите едни разходи, вашите пчели може да пълнят меда направо в бурканите ;) и това не е шега.Това ще бъде едно бижу към градинката ,което ще показвате на своите приятели.
Имаш чудесна идея, а дали ще успея да ги дресирам да затварят и капачките...., а като се замисля може и някоя друга работа да им намеря.
Не виждам нищо лошо в направи си сам....Стига да го правиш с желание... Тогава нещата се случват :) Не става въпрос да няма никакви разходи.... то това е непостижимо, инвестицията трябва да е разумна, особено, ако ще е хоби... Дала съм си сметка какво и колко мога да вложа... всичко което надхвърля разумното (според моя джоб) е залитане, което не е оправдано... поне според мен:)

ydim
25.11.2015, 23:05
Освен това градинката ми е за лично ползване,не е за показване или изложбена зала... Жалко, че си мислите, че нещо се прави само, за да се показва...Лично за мен това ще е завършеност... близост до природата.. хъхх както искате го наречете, аз търся нещо различно от сивия панел и знам какво искам...

радо
25.11.2015, 23:18
Имаш чудесна идея, а дали ще успея да ги дресирам да затварят и капачките...., а като се замисля може и някоя друга работа да им намеря.
Мислиш си ,че се шегувам но това изобщо не е така пчелите градят пита в бурканите и ги пълнят с мед и за един хоби пчелар това би било голямо предизвикателство ,друг вариант е малки пити специално пригодени за производство на пита с мед.

радо
25.11.2015, 23:21
Освен това градинката ми е за лично ползване,не е за показване или изложбена зала...
Аз пък съм на мнение ,че когато си направил нещо хубаво защо да не го покажеш на околните.

ydim
25.11.2015, 23:21
Раничко ми е да си правя експерименти :) Благодаря...

scutellator
25.11.2015, 23:59
Мислиш си ,че се шегувам но това изобщо не е така пчелите градят пита в бурканите и ги пълнят с мед и за един хоби пчелар това би било голямо предизвикателство ,друг вариант е малки пити специално пригодени за производство на пита с мед.

Що пък малки пити? Може и с големи рамки, без основи ( восъка за масовите основи не е предназначен за консумация), нарязани на кубчета със горещ нож.
Така годишната издръжка на пчелно семейство пада с още 20 лв. и ако не се смята труда, транспортните разходи, не се подхранват, не се сменят майки..... остават само амортизациите и разходите за третирания - 10-15 лв на година.

rosty_sz
26.11.2015, 00:00
Реших да се намеся защото съм един от тези които са правели центрофуга. Правел е малко силно казано защото реално мой беше проекта, помагането когато трябваха повече ръце, парите и лично се справих само с електрониката. Резултата е около 30% по евтин продукт, който преправях два пъти в последствие. Ако сериозно калкулирам всичкото си лично време, може би цената ще се изравни с магазинските. В заключение ще кажа, че ако трябва да плащате за изработката на детайлите и нямате необходимата техника и умения за работа с неръждаеми стомани не си заслужава особено много да правите сами центрофуга.
Сега конкретно. За два кошера е необходимата възможно най-малката центрофуга съответно за 3 или 4 рамки. Няма смисъл да е електрическа. Изработката на редуктора не е от най-евтините, а закупуването на такъв си е пак даване на пари на производители, а и всички знаем, че като купуваме на части обикновено излиза по-скъпо.
Ето примерен линк за редуктор http://beesmarket.com/index.php?route=product/product&path=22_25&product_id=27&sort=rating&order=DESC
Ще трябва и кран за още 10-15 лева.
Освен заварки с аргон ще трябва да се изработят няколко детайла на струг. Те трябва да са също неръждаеми, а този материал е доста по твърд и се ползват по-специални ножове и повечето стругари струговат този материал на по-висока цена. Ще трябва и човек с умения за работа с ламарина и съответните валци за огъване за изработка на "кордончета", за подгъване на ръбове, за изработка на снаждащия ръб както и умение да изработи конусно дъно и да го снади с конуса по начин такъв, че да няма никакъв теч. Има още подробности, но мисля, че това е достаъчно за да разберете, че тези упражнения може да си заслужават за 24 или 36 или повече рамкова центрофуга чийто цени са в хиляди левове, но за 3-ка или 4-ка е направо смешно. Ако мноооооооооооого държите да изпитате удоволствието от майсторенето ( аз изпитвам огромно удоволствие от това) можете да опростите нещата като ползвате бидон за външен съд. Днес видях едни ниски към 60 см и широки към 50 см и си мисля, че може да се получи някакво чудо на чудесата, като това примерно http://olx.bg/ad/tsentrofuga-za-med-ID5D9Ao.html#279f38bced
Ето ви една прекрасна центрофуга за която си личи че са полагани грижи и ако се споразумеете за 250лв. си е направо супер http://olx.bg/ad/tsentrofuga-za-med-ID5vsME.html#0cd8e99fd1
Тази също е приемлива http://olx.bg/ad/tsentrofuga-za-med-ID5vBKg.html#0cd8e99fd1
ето една която я продава човек без никакво отношение, предполагам внук на починал пчелар (обикновено се поддават на сериозни пазарлъци) http://olx.bg/ad/prodavam-tsentrofuga-za-vadene-na-med-ID5CfDs.html#0cd8e99fd1
Дано съм бил полезен и пак заповядайте.

ydim
26.11.2015, 00:30
Благодаря... Поста Ви е полезен...Не очаквам да няма никакви разходи, но какво лошо има да се намалят:)

jordanov
26.11.2015, 10:04
Колежке, заповядай:

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=678 Гледам има доста неща модерирани, но все пак...
Тук също има за четене:
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=90

В раздела има и още, но сама ще си го намериш. Не бързай с купуване на инвентар, сега има всичко и навсякъде, а и ти още не знаеш какво ще ти трябва. Само належащите неща дето Гогола ти ги каза. ДБ за мен е добър избор, но каквито и да са, при всички случаи се ориентирай към система с ДБ магазини, т.е. центрофужене на рамки с височина 16 см. Центрофугата радиална, редуктор от вторични или някой сервиз, примерно от ъглошлайф, с възможност по-нататък да се електрифицира. Може и с шайби и ремъчна предавка, стотици клипове има в тубата. Имаме и тема за електрифициране на центрофуга, прочети я и нея. Ако обстоятелствата не те притискат, няма за къде да се бърза, преди Гергьовден едва ли ще ти трябва. Снимки трябва да има при всички случаи.

Дамян Дамянов
26.11.2015, 13:38
https://www.youtube.com/watch?v=WXdMBC6W9dw

jordanov
26.11.2015, 13:50
Дамянич, това е за разбирачи. Не й пълни сега главата с глупости. Представяш ли си я с тия кофички на хубава рапица или акация? И отдолу пълен ДБ...уау. Иначе сандъците са им екстра, таман по мойте разбирания, хаха.

Дамян Дамянов
26.11.2015, 14:13
Дамянич, това е за разбирачи. Не й пълни сега главата с глупости. Представяш ли си я с тия кофички на хубава рапица или акация? И отдолу пълен ДБ...уау. Иначе сандъците са им екстра, таман по мойте разбирания, хаха.

Хайде сега...за разбирачи било :laughing:...А те пък разбирачите да не мислиш. че го могат...само те така си мислят. Няма как да дадеш акъл на човек, който отказва да го приеме...ако ме разбираш...


https://www.youtube.com/watch?v=nIjiInZRxrQ

ydim
26.11.2015, 14:13
Благодаря! Полезно е... За сега мисля да си набавя изброените от Гогол неща, като ще мисля кое бих могла да направя и кое да купя....

ydim
26.11.2015, 14:17
:laughing: Г-н Дамянов,
ако ми намериш клип, как да дресирам пчелите да ми сервират кафе с палачинка с мед.....
Забавно...
Приключих с книжката 1001 въпроса на Крижан... смятам да я сканирам, така че ако някой я иска в електронен вариант да казва...:)
Няма да се разсърдя, ако ми препоръчате и др. литература...

rosty_sz
26.11.2015, 14:36
Чета всичко което не съм чел. Като я сканираш може пиши на лични да се разберем за мейл или друг начин.
Благодаря

ydim
26.11.2015, 14:37
Ок... другата седмица ще е готова :)

Дамян Дамянов
26.11.2015, 15:13
:laughing: Г-н Дамянов,
ако ми намериш клип, как да дресирам пчелите да ми сервират кафе с палачинка с мед.....
Забавно...
Приключих с книжката 1001 въпроса на Крижан... смятам да я сканирам, така че ако някой я иска в електронен вариант да казва...:)
Няма да се разсърдя, ако ми препоръчате и др. литература...

Мога да ви кажа как да дресирате мъжа си, че да ви носи кафе в леглото, но е нецензурно :laughing:

Трябва да имате обща представа от следните неща:
- К'во е туй пчелата
- Как работи семейството
- Размножаване
- Храна
- Вредители и болести
- Зазимяване

Вашата работа е :
- Да ги подготвите за зимата
- Да ги предпазите или излекувате от болести и вредители
- Да ги размножавате
- Да вземете сладкото

Вас не ви интересува дали сте изкарали 30кг мед от кошер или 30.5кг мед от кошер. Другите въпроси и отговори, ще ги намерите с времето.

И най-важното трябва да ви е приятно при пчелите, а не да ги отваряте с нежелание и по задължение. Пчеларството за вас е хоби(доколкото разбирам) и не го превръщайте в неприятно занимание.

Успех!

jordanov
26.11.2015, 15:42
Книжката на Крижан я имам някъде от около 90та година, това беше въобще първото нещо което си купих за пчелите... Има нещо като справочен характер /като миниенциклопедия/ и мисля че само от нея един начинаещ не може да се научи кой знае на какво. "Календарен справочник на пчеларя", Л. Радоев, е книгата която всички уважаваме и повечето препоръчваме. Ако започваш напролет с готови работещи кошери, отивай и чети разделите "Всичко за пчелите" и "Пчелно семейство през активния сезон", тук във форума. Като старите теми имат лееко по-подреден характер.

П.п. Всъщност доста книги има и в темата дето е най-отдолу във форума, над "кошчето". Не знам защо е сложена точно пък там...

Ангел Йосифов
26.11.2015, 17:59
:laughing:
Приключих с книжката 1001 въпроса на Крижан...

Само така си мислиш.Прочети я още веднъж и ще откриеш.че не си приключила с книжката.Даже и след третото прочитане пак ще откриваш нови неща......

marianski
26.11.2015, 18:13
:laughing: Г-н Дамянов,
ако ми намериш клип, как да дресирам пчелите да ми сервират кафе с палачинка с мед.....
Забавно...
Приключих с книжката 1001 въпроса на Крижан... смятам да я сканирам, така че ако някой я иска в електронен вариант да казва...:)
Няма да се разсърдя, ако ми препоръчате и др. литература...

Пиши и на мен на лични като я сканираш.Да и хвърля едно прочитане:)
Календарен Справочник на Л.Радоев е идеално четиво за начинаещи!

Ivan Mankov
26.11.2015, 21:30
Само така си мислиш.Прочети я още веднъж и ще откриеш.че не си приключила с книжката.Даже и след третото прочитане пак ще откриваш нови неща......

Ще допълня само ,че с някои книги не се приключва ................. !!!!!!!!!

IVO_3
26.11.2015, 22:01
Ще допълня само ,че с някой книги не се приключва ................. !!!!!!!!!

Не само, че не се приключва, ами ще започне да ги разбира едва, когато започне с практиката.

ydim
03.12.2015, 14:15
https://drive.google.com/file/d/0B1t6uSH2g5EZbzY5UDBEamhObG8/view?usp=sharing_eid&ts=565de96f

ydim
03.12.2015, 14:17
Ако имате проблем с тегленето на книжката,моля пишете на лични, за да знам да търся къде да я качвам, че е много голяма за пощата

rumenggr
03.12.2015, 20:03
Изтегля се без проблем. Благодаря за хубавата книга.