PDA

Виж пълната версия : БАЩИНИИ СЕМЕЙСТВА



пчелар
15.11.2015, 15:42
Здравейте.Имам племенна майка от която искам да създам потомство и да подменя майките си в пчелина.Трябва ли задължително да създам и бащини с-ва от същата майка за споменатата подмяна на майките или не е нужно?

scutellator
15.11.2015, 21:00
По принцип племенните майки не са предназначени за разплод, тъй че каквото и да предприемеш, малко трудно се постигнеш резултатите, които очакваш. И взависимост какви са ти целите, трябва да си прецениш дали си заслужава (т.е. колко поколения напред искаш да ползваш този генетичен материал)

пчелар
16.11.2015, 10:01
Имах впредвид,да използвам майката 2 сезона като донор,след което да си закупя нова.Та в случая,трябва ли да създавам бащини с-ва от донора?

Bobi-M9598
16.11.2015, 15:11
Здравейте,

Може да създадеш бащини с-ва, но каква е гаранцията? Майките като излитат на брачен полет само търтеи от твоите бащини с-ва ли ще ги оплождат?
В профила ти не пише нищо, в района в който пчеларстваш има ли други пчелари? Знаеш, че във всеки кошер има търтеи. Как ще накараш (помолиш) комшията пчелар с "примерно" 100 кошера да ползва стр. рамка и да "изтребва" търтеите във всичките си с-ва? Дори и при използване на стр. рамка пак по питите има търтиеви килийки. Може да го направиш, но без гаранция на 100% за наследственост на породистата ти майка. Смятам, че няма да можеш да постигнеш и 50%.

Най добре за мен: Купи си майки от същото место!

През 2012г. Котларски издаде една книга "Какво трябва да знае всеки пчелар за Генетиката и Селекцията" с автор проф. д-р Йежи Полеолог. Ако си такъв голям мераклия в тази област ДЕРЗАЙ, ще се радвам на твоите бъдещи успехи. ПОЖИЛАВАМ ти го. Купих си книгата, четох я няколко пъти и стигнах до извода, че това не е за мен! Във форума също е говорено доста на тема "Изолиран оплоден пункт". Само там би имало ефект от бащини с-ва. Там ще имаш ГАРАНЦИЯТА, че майките ти ще бъдат оплодени от твоите търтеи. В България няма место където да бъде създаден такъв!

Горното е личното ми мнение по въпроса!

Поздрави, Г. Георгиев

Максим Тодоров
16.11.2015, 16:14
Спорет теб правилно ли е сестра и брат да ги караж да се заплождат за да получиш нещо?
Имах впредвид,да използвам майката 2 сезона като донор,след което да си закупя нова.Та в случая,трябва ли да създавам бащини с-ва от донора?

Mateev
16.11.2015, 16:22
Груба грешка ще е, ако подмениш всичките си семейства с генетичния материал на една единствена майка. Ще се получи ефекта, че произведените от тебе майки ще се оплождат с търтеите от същата майка, и техните дъщери (работнички и майки) ще имат едни и същи гени като две капки вода. Ще получиш клонинги (еднакви копия) и ако има някакъв генетичен дефект, то той ще се мултиплицира.

Такова близкородствено съешване се прилага в селекционната дейност, но изключително рядко (за точно определени цели) и много внимателно с наблюдение и контрол на възникващите странични проблеми.

Прочети препоръчаната по-горе книжка и много неща ще ти се изяснят.

scutellator
16.11.2015, 18:20
Имах впредвид,да използвам майката 2 сезона като донор,след което да си закупя нова.Та в случая,трябва ли да създавам бащини с-ва от донора?

Зависи кое те интересува повече- синята кръв ИЛИ тенекиите с мед в склада? Хетерозисния ефект, когато се използва умело, е мощен съюзник.
Използването на една само една майка за разплод е като да сложиш всички яйца в една кошница. Ако тя има някакъв дефект, може да отнеме две години докато го установиш, когато вече ще бъде прекалено късно и риска да си загубиш всичките пчели тогава е много голям. Още повече че "племенните" (т.е. свободно оплодени F1 майки) по принцип не са предназначени за разплод.

s3s3s3
16.11.2015, 18:28
Във форума също е говорено доста на тема "Изолиран оплоден пункт". Само там би имало ефект от бащини с-ва. Там ще имаш ГАРАНЦИЯТА, че майките ти ще бъдат оплодени от твоите търтеи. В България няма место където да бъде създаден такъв!

В България изолирани оплодни пунктове няма, но на пазара се продават апарати да инструментално осеменяване, така че има решение на проблема...

scutellator
16.11.2015, 19:13
В България изолирани оплодни пунктове няма...

А по времето на социализма е имало.......

Mateev
16.11.2015, 19:48
В България изолирани оплодни пунктове няма, но на пазара се продават апарати да инструментално осеменяване, така че има решение на проблема...

Изкуственото осеменяване не е никакво решение на проблема. То е полезно когато искаш да имаш контрол коя майка с какви търтеи се опложда, но това не означава, че се получава пълноценна майка. Точно обратното. Изкуствено осеменената майка е добър носител на гени, ако сме постигнали верния комплекс от качества, но не става за майка, която да я експлоатираш 2 или 3 години. Причината за това е, че тя притежава 3-4 пъти по-малко сперматозоиди от естествено съешените майки. Ако естествено съешените имат средно по 1 200 000 сперматозоида, изкуствено осеменените рядко имат повече от 300-400 хиляди.

Ако една изкуствено осеменена майка я насвириш интензивно да снася, тя може да изчерпи потенциала си само за 1 година. Затова и такива майки не трябва да се презорват. Семейството им се поддържа слабо и в непрекъснато развитие. Не трябва да се допуска да стане силно семейство.

Недялко Атанасов
16.11.2015, 19:51
Спорет теб правилно ли е сестра и брат да ги караж да се заплождат за да получиш нещо?
Аз например,като закупя апарата за из.осеменяване от там ще започна.

s3s3s3
16.11.2015, 20:06
А по времето на социализма е имало.......

По времето на социализма, доста неща имаше, както и много неща нямаше, но това е друга тема...

ch.atanasov
16.11.2015, 20:10
По времето на социализма, доста неща имаше, както и много неща нямаше, но това е друга тема...

Сори ,но не се удържам. blush; Освен вятър да вее знамената ,друго нямаше. :laughing:

s3s3s3
16.11.2015, 20:13
Сори ,но не се удържам. blush; Освен вятър да вее знамената ,друго нямаше. :laughing:

Разни хора, разни идеали.

Илиев
16.11.2015, 20:17
а, ако бащините семейства ги подхранваме рано напролет с бабини зъби/трибестан, дали няма по-рано да има полово съзрели търтеи, за колкото се може по-раншно оплождане на майките?

Mateev
16.11.2015, 20:20
За ранно създаване на търтеи сложи две готово изградени строителни рамки от двете страни на пилото на 15 март. Така ще имаш готови съзрели търтеи за 1-ви май.

Mateev
17.11.2015, 07:34
Извинявам се за грешно цитираните цифри. Моята информация се базира на една подробна таблица на Стив Тейбър, от която явно съм запомнил само факта, че изкуствено осеменените майки са с по-малко сперматозоиди от естествените. Има си причина това да е така. Довечера ще я публикувам, че сега трябва да тръгвам за София на среща с проф. Николов от ИАСРЖ.

По въпроса за това как се правят качествени майки - засега аз само попивам информация, получена от различните "спецове" в тази област. И както навсякъде другаде в пчеларството, противоречията тука също са много. Все още не съм си изградил своя собствена теория, базираща се на здравата логика и на доказаните факти, но когато това стане, ще я споделя във форума и ще можем да я обсъдим.

пчелар
17.11.2015, 15:48
.... Ако тя има някакъв дефект, може да отнеме две години докато го установиш, когато вече ще бъде прекалено късно и риска да си загубиш всичките пчели тогава е много голям......
Не мисля,че риска ще е по-голям.Ами като се закупуват майки по програмата от майкопроизводителите,защо о ги продават на парче и не ги е еня,дали са качествени,имат ли дефект или не,интересуват ги парите,риска не е ли по-голям?А с майката,която аз имам и с опита ми,не мисля,че крайния резултат ще е по-лош.

scutellator
17.11.2015, 16:44
.....А с майката,която аз имам и с опита ми,не мисля,че крайния резултат ще е по-лош.
Ами щом имаш такъв опит, нямаше нужда тогава да питаш. Тъкмо така щеше да натрупаш още по-голям опит, а сега, при положение че обръщаш внимание на чужди съвети, ние ти отнемаме тази възможност.

пчелар
17.11.2015, 21:33
...... при положение че обръщаш внимание на чужди съвети, ние ти отнемаме тази възможност.
Да,имам добър опит в майкопроизводството,защот го правя по наследство.А това,че не ми беше ясно относно бащините с-ва и попитах,обида ли беше?И на кои чужди съвети обръщам внимание не разбрах?

Недялко Атанасов
18.11.2015, 18:38
С две думи,опита за който претендираш ,че имаш,не би трябвало да задаваш въпрос/и /от такъв ранг.Нищо лично.