PDA

Виж пълната версия : Моля за малко помощ!



Fogzyi
29.10.2015, 06:30
Имам 18 отводки които се развиваха добре през лятото и есента. Постоянно хранене, че при нас не ни ли засеят нещо няма а слънчото прецъфтя до 1 юли .Преди месец ме натисна работата и от тогава не съм стъпвал на пчелина.Оставих ги с по 3-4-5 пити с пило и 10-14 килограма мед . Вчера отворих по слабите които бяха, 3 и ме втресе почти без мед. Отворих и другите от всички 18 само два бяха имаха запаси, останалите 16 почти свършил.Напълних хранилките с инвертиран сироп останал от преди. Та как да ги запася за зимата?Времето вече е студено и не знам да продължа ли с сироп или да слагам питки?

koragroup
29.10.2015, 07:17
А пчели колко има? Щото ако и пчели няма...лошо.
Според мен можеш ударно да дадеш по 4-5кг инверт (по литър на ден поне), щом нямаш пити с мед на склад. Ако и пчелите са малко, или обединявай, или мисли как да зимуват по 2 семейства в кошер. При всички случаи ще започнеш с питките от края на декември, ако не и по-рано.
И сериозно се замисли защо е станало така. Причините са три. Района, пчелите и пчеларя, като първите две можеш да смениш ти, а последната - пчелите :laughing:

Ангел Йосифов
29.10.2015, 11:31
Гледай от 9 минута https://www.youtube.com/watch?v=HrNNGsJEwqE

Fogzyi
29.10.2015, 18:21
Благодаря много!
Ангел Йосифов (http://pchelari.com/forum/member.php?u=9)

scutellator
29.10.2015, 19:24
Имам 18 отводки които се развиваха добре през лятото и есента. Постоянно хранене, че при нас не ни ли засеят нещо няма а слънчото прецъфтя до 1 юли .Преди месец ме натисна работата и от тогава не съм стъпвал на пчелина.Оставих ги с по 3-4-5 пити с пило и 10-14 килограма мед . Вчера отворих по слабите които бяха, 3 и ме втресе почти без мед. Отворих и другите от всички 18 само два бяха имаха запаси, останалите 16 почти свършил.Напълних хранилките с инвертиран сироп останал от преди. Та как да ги запася за зимата?Времето вече е студено и не знам да продължа ли с сироп или да слагам питки?

Аз бих им сложил по едно блокче апифонда (15 кг) върху рамките и до Април няма да имат нужда от отваряне. С питките трябва да се внимава, че някои марки са или прекалено течни (предизвикват или диария или омокряне на пчелите) или ако захарите не са инвертирани - трудноусвояеми през зимата ( пчелите умират от глад/студ под питката, поради невъзможност да отделят достатъчно количество енергия за компенсиране на топлинните загуби).

Fogzyi
30.10.2015, 19:18
<p>

Аз бих им сложил по едно блокче апифонда (15 кг) върху рамките и до Април няма да имат нужда от отваряне. С питките трябва да се внимава, че някои марки са или прекалено течни (предизвикват или диария или омокряне на пчелите) или ако захарите не са инвертирани - трудноусвояеми през зимата ( пчелите умират от глад/студ под питката, поради невъзможност да отделят достатъчно количество енергия за компенсиране на топлинните загуби).</p>
<p>
Купил съм.Щях да я използвам след Нова Година, но ще послушам съвета ти и я слагам още утре.Благодаря!</p>

valaz
30.10.2015, 21:22
Апифондата съдържа неинвертирани захари. Не знам, дали това няма допълнително да амортизира пчелите още преди началото на зимата. Но ако без нея има опасност да загинат от глад, тя се явява по-малкото зло.

scutellator
30.10.2015, 21:27
Апифондата съдържа неинвертирани захари.....
Както и пчелния мед

Mateev
30.10.2015, 21:55
Апифондата съдържа неинвертирани захари.....

Всеки инвертиран сироп съдържа неинвертирани захари, и това е така дори и да го мъчите да се инвертира 1 месец или дори 1 цяла година. Това е така защото всяка една молекула инвертаза трябва да инвертира 20-30 хиляди молекули захар. Ами колкото и дълго време да го джуркате, все ще се намери някоя молекула захар, която да се е изхитрила да се скрие и никога да не се срещне с молекулата инвертаза.

Представете си, че сте каубой и трябва да избиете хората в един малък град. Вървите си по улицата и стреляте на поразия. Половината ще изтрепите още през първите няколко часа. През първото денонощие ще изтрепите 95%. През второто - 97 %. През третото - 97.5%. Дори и след 1 месец разхождане по улиците все още няма да сте изтрепили повече от 99%. Все ще се намери някой, който да се е скрил или някой, който така да се разхожда из улиците, щото все още неговия маршрут да не се е пресякъл с вашия. Дори и след 1 година ще сте постигнали само 99.9% успеваемост, но 100% няма да постигнете дори и след 1000 години.

За разумно инвертиране се счита това, при което сте постигнали 95% успеваемост за 1-2 денонощия. Ако искате 99% - ще ви трябва цял месец.

Pavel_Bs
30.10.2015, 22:25
В момента масово са нацъфтяли глухарчетата които се посещават от пчелите в подходящо време.Освен тях има и хризантеми и още куп други студоустойчиви цветя по градинки.Пчелите събират и нектар от тях.Това значи ли,че ще се амортизират?Според мен,пчелите са еволюирали заедно с цветята и щом има цъфтяща растителност по това време,тя се посещава от тях и това не е проблем.Проблемите си ги създаваме или измисляме ние.Ако пчелите се амортизираха толкова лесно от неинвертирана захар есенно време, досега да са изчезнали от лицето на земята.

evgeni.filimonov
04.11.2015, 21:59
Отглеждането на пило, най.много амортизира пчелите.
А колкото до запълването на запасите, следващите дни се затопля времето и спокойно може да се даде на пчелите инвертиран сироп по 2-3 хранилки, който да смъкнат в рамките на гнездото. Твърдата храна по бавно я консумират и преработват и смъкват. Тя е за спасително подхранване от януари нататък и да е над рамките в близост до кълбото, когато пчелите не могат да пренасят мед от страничните запаси, поради ниските температури. Следете прогнозите.

Ангел Йосифов
05.11.2015, 11:37
Твърдата храна по бавно я консумират и преработват и смъкват. Тя е за спасително подхранване от януари нататък

Брях Генчо!!!!Демек аз вяска година "спасявам"моите пчелчки с твърда храна.Редно е твърдата храна да бъде "реабелитирана".До сега никога не съм поставял твърда храна през януари с цел спасяване от глад,а дори напротив.Сигурен съм,че има колеги,които го правят,наистина с цел спасяване.Поставям храната,именно защото имат достатъчно медо-прашецови запаси и това им позволява да започнат по рано отглеждане на пило,а тия запаси да се обърнат в пчели и да бъдат сведат до санитарния минимум до началото на овошките.