PDA

Виж пълната версия : Нападение от оси



RDV_83
24.10.2015, 15:11
Здравейте от седмица наблюдавам голяма инвазия на оси при кошерите ми, гадините си влизат най-нагло през прелката и ядат мед от питите.Кошерите са свити на толкова пити колкото покриват пчелите, входовете са силно стеснени на около 1 см.Пред кошерите има много мъртви пчели вътре по дъното също. Слагах срязани бутилки от безалкохолно, пълнят се с оси но ефекта е почти нулев просто гадините са много. Притеснявам се между жертвите да не е паднала и някоя от майките. Моля дайте съвети какво да правя

Илиев
24.10.2015, 16:25
имаш наблизо до теб гнездо на оси - т.е. един кошер с десетки хиляди оси, потърси го - дано го откриеш и го унищожи!...мин.г. така ми унищожиха 3 семейства, и съвсем случайно един овчар ми го показа - един съсед си изхвърлял лозовите пръчки и листата от от двора, и натрупал с годините една голяма камара на неговата улица, и осите там си направили кошер...облякох гащиризона, взех газовата бутилка с пърлачката, и за един час ги унищожих всичките....като ги горих, и се връщаха по 10-15 и тях във въздуха ги горих също...тази година нямам такава популация, че чак да ми убие семейство

solaris60
24.10.2015, 16:33
имаш наблизо до теб гнездо на оси - т.е. един кошер с десетки хиляди оси, потърси го - дано го откриеш и го унищожи!...мин.г. така ми унищожиха 3 семейства, и съвсем случайно един овчар ми го показа - един съсед си изхвърлял лозовите пръчки и листата от от двора, и натрупал с годините една голяма камара на неговата улица, и осите там си направили кошер...облякох гащиризона, взех газовата бутилка с пърлачката, и за един час ги унищожих всичките....като ги горих, и се връщаха по 10-15 и тях във въздуха ги горих също...тази година нямам такава популация, че чак да ми убие семейство

Лошото е там, че тази година осите са масово явление, което ще доведе до много кошери без майки и разни болести, които ще бъдат донесени от тях.

bob6666
24.10.2015, 18:06
гледах че си пръскат гроздето със сода бикарбонат и в общи линии се запазва. Въпросът ми е ако се напръска около кошерите и по тях от вън сутрин когато пчелите са още вътре и не са излезли дали ще повлияе на пчелите Аз също страдам от тази гад но съм в населено място и сигурно са под покривите на стоп. постройки на съседите Слагах и от едни капани за оси от пластмаса ама вътре 90% мухи шишета същата работа

jdrumev
24.10.2015, 18:27
гледах че си пръскат гроздето със сода бикарбонат и в общи линии се запазва. Въпросът ми е ако се напръска около кошерите и по тях от вън сутрин когато пчелите са още вътре и не са излезли дали ще повлияе на пчелите Аз също страдам от тази гад но съм в населено място и сигурно са под покривите на стоп. постройки на съседите Слагах и от едни капани за оси от пластмаса ама вътре 90% мухи шишета същата работа

писах за консерва риба преди пробвай и да отровиш малко месо ефекта е същия

bob6666
24.10.2015, 18:30
Идеята е добра ама има много комшийски котки да не стане гаф

Nik_m
24.10.2015, 20:56
Няма да стане с капани, както каза Илиев само намиране на гнездото му е цаката. Знаете ли какво е гнездо метър на метър, колкото 2-3 кошера. Преди години съм намерил 3 броя такива осите излизат пред дупката като торнадо. Сутрин с баща ми, единия с горелката другия с лопатата и се оправи работата иначе спасение няма. Не знам колко майки работят там но става страшилище, за това капаните имат смисъл пролетта когато се хващат тези оси които правят гнездата.

100-qnov
24.10.2015, 22:59
Същото е и при мен! Писах и в другата тема за начинаещите! За около 10-11 дни съм с 5 кошера по-малко заради осите. Сложих 2-3 шишета,но полза няма да има за сега от тях. Има 20-30 оси в тях. А около кошерите е гъмжило. Стесних отворите,но ако си наумят да започнат друг,няма спасение! Говорих с един възрастен пчелар и ми каза,че трябвало студ,за да се покрият осите. Не е било нормално да влизаме в ноември,а да няма слани и тревата да е като при настъпваща пролет!

RDV_83
25.10.2015, 07:16
Лоша работа е това, направо си е .... .Кошерите ми са в населено място и няма как да намеря гнездото на шибаните оси. Прекалено са нахални, по-тънки са от пчелите и си влизат в кошера най-нахално.Дано оцелеят, не ми се започва пак от 0. Проверих прогнозата за следващите десетина дни, очакват се температури около 12°, нападенията явно няма да спрат скоро!

RDV_83
25.10.2015, 07:34
Доколкото разбирам осите влизат в кошера да ядат от меда, пчелите ги нападат разбира се пазейки си меда и така стават убийствата. Осите дали нападат майката?

scutellator
25.10.2015, 08:48
Осите са активни при по-ниски температури от пчелите и при студено време могат да влезнат необезпокоявани в кошера. Иначе са страхливи и ако могат да си скраднат медец тихом мълком от пчелите, ще предпочетат този вариант. Обикновенно избягват конфронтации с пчелите в един кошер, защото те са повече и обикновенно губят битката. От цяло десетилетие вече не се притеснявам какво правят осите. Природата си знае работата, аз нямам намерение да стоя като пазач на всеки кошер и да пропъждам/убивам всеки натрапник решил да влезне в кошера. Дори на единия пчелин тази година случайно открих (понеже се чуваше) че имам гнездо на стършели на не повече от 5 метра отстояние. Естествено, навсякъде около кошерите и вътре в тях беше пълно със трупове на стършели.

Петър84
25.10.2015, 08:53
Във всичките кошери ли,влизат оси?Направи само меден гъст сироп,и сипи във шишета,с отрязана горна част и обърната на вътре.Сложи ги не точно върху кошерите,а малко по далече да не предизвикаш нападение между пчелните семейства.Може някоя и друга пчела да влезне в къпаните,но не е болка за умиране.

asusat
25.10.2015, 09:39
И аз от две седмици наблюдавам инвазия от ОСИ по моите кошери ! Вече две семейства дадоха фира :( Дали осите ,ще могат да минават през прашецоуловителите !!!!!!!!!

tsc1
25.10.2015, 10:01
.... Дали осите ,ще могат да минават през прашецоуловителите !!!!!!!!!
Ами хвани няколко и опитай!

asusat
25.10.2015, 19:50
Ами хвани няколко и опитай!


Днес не можах да ида на пчелина ,но утре,ще опитам :)

RDV_83
26.10.2015, 08:38
Положението става все по-трагично, вчера на едно от семействата извадих още 2 рамки. Преди 10 дни беше на 8 рамки, вече е само на 5, по дъното на кошера и пред него е пълно с умрели пчели. Капани-мапани нищо не помага.

scutellator
26.10.2015, 08:50
Положението става все по-трагично, вчера на едно от семействата извадих още 2 рамки. Преди 10 дни беше на 8 рамки, вече е само на 5, по дъното на кошера и пред него е пълно с умрели пчели. Капани-мапани нищо не помага.
Според мен проблема му не е в осите! Другите семейства също ли имат такива проблеми с нападения от оси?
Възможно е това семейство да няма майка или някаква друга причина, поради която не сформира ефективна охрана.
Единствения вариант на този етап е да го затвориш напълно ( стига да му осигуриш вентилация) и да го отваряш веднъж седмично колкото да се облетят пчелите.
Ако оцелее до догодина, аз бих му сменил майката преди следващата есен.

RDV_83
26.10.2015, 11:08
<p>
Да и второто ми сем. има проблем с осите но то за сега се държи, може би защото е на мрежесто дъно и пчелите му сякаш са по активни от другия кошер. А на първия (по-пострадалия) кошер вчера напълно му затворих входовете със ситна метална мрежа, за да може да се проветрява и извадих още 2 пити.Много много не съм го ровил за да търся майка, но имайки предвид жертвите то е напълно възможно да е останало без майка. Възможно ли обединение по това време на годината?</p>

Илиев
26.10.2015, 13:37
макар и начинаещ - да, възможно е, сега пчелите приемат майките много добре даже....стесни входовете, колкото да преминава една пчела само, аз мин.г. вечер ги затварях плътно, и сутрин ги отварях след 10ч като напече, че иначе рано сутрин осите ги попиляваха

Nik_m
26.10.2015, 14:49
При мен един кошер е подивял няколко дена, на входа стоят много пчели и само да мине оса 20тина пчели се спускат и я нападат. Няма следи да е имало нападение не знам на какво се дължи тази агресия, само дано не са останали без майка.

Петър84
26.10.2015, 15:45
Във първия пост пише кошерите ми,човек ще си помисли че кои знае колко кошера са,а то само два били.Осите са им най малкия проблем,объркал си ги нещо.Да не си ги пръскал с нещо за акар,и майките са им отишли.Затваряй ги и карай на друго място,осите няма да ги оставят,докато не изнесат всичкия мед.

RDV_83
26.10.2015, 16:15
Да съм ги объркал с какво да съм ги объркал, входовете стеснени, питите толкова колко се покриват от пчелите, миналата седмица все още имаше запечатъно пило. А за преместване на друго място няма как да стане, няма подходящо място.За акар съм слагал Екостоп месец август а пролетта с варостоп.

Илиев
26.10.2015, 16:30
значи - или са ти слаби семействата и не могат да се отбраняват ефективно, или имаш голяма популация наблизо от оси близо до теб, разходи се, огледай района, и ги открий!!

Петър84
26.10.2015, 20:13
Да съм ги объркал с какво да съм ги объркал, входовете стеснени, питите толкова колко се покриват от пчелите, миналата седмица все още имаше запечатъно пило. А за преместване на друго място няма как да стане, няма подходящо място.За акар съм слагал Екостоп месец август а пролетта с варостоп.Примерно да си ги накапвал с мравчена киселина,в по горещо време,и майките да са увредени,или умря ли.Осите нападат кошери останали без майки.Имам семейство на две рамки,но оси него нападат.А имах една търтовка нея направо я разкостиха.Незнам кога си стеснил прелките,ако е след като си видял че влизат оси,си закъснял.

Петър84
26.10.2015, 20:21
Сега се сетих да не би някои да ги е напръскал с някаква отрова

RDV_83
27.10.2015, 08:48
Да възможно е да съм позакъснял със притварянето на прелките но те да са били както следва: долната 2см. горната колкото да мине една пчела.След като видях нападението горната беше напълно затворена а долната оставена колкото да мине 1 пчела.

Ангел Йосифов
27.10.2015, 18:27
Здравейте от седмица наблюдавам голяма инвазия на оси при кошерите ми, гадините си влизат най-нагло през прелката и ядат мед от питите.Кошерите са свити на толкова пити колкото покриват пчелите, входовете са силно стеснени на около 1 см.Пред кошерите има много мъртви пчели вътре по дъното също. Слагах срязани бутилки от безалкохолно, пълнят се с оси но ефекта е почти нулев просто гадините са много. Притеснявам се между жертвите да не е паднала и някоя от майките. Моля дайте съвети какво да правя

Братле,затвори плътно всички прелки.На капаците на кошерите има вентилационни отвори от където ще постъпва свеж въздух.По този начин ще дадеш почивка на пчелите и време за организация.Затворени могат да изкарат доста време примерно,когато и осите няма да са активни.Като затвориш прелките,поставяш повечко капани наоколо.Не ти трябват специални смеси(отрови).В момента осата налита много на обелки от ябълки..И както ти препоръчват колегите - открий кошера им и .....

RDV_83
28.10.2015, 08:06
Към момента точно тава съм направил, дано отцелеят

kunev
03.11.2015, 21:06
минават , само дето прашец не оставят

kunev
03.11.2015, 21:08
И аз от две седмици наблюдавам инвазия от ОСИ по моите кошери ! Вече две семейства дадоха фира :( Дали осите ,ще могат да минават през прашецоуловителите !!!!!!!!!

минават спокойно , само дето прашец не оставят

asusat
06.11.2015, 14:53
минават спокойно , само дето прашец не оставят


По едрите не минават,лично наблюдение колега !

aleksandrov
31.10.2016, 22:13
Здравейте колеги! Нов съм и искам съвет - от няколко седмици наблюдавам, че оси влизат през прелката (която е стеснена) . В по-хладните дни осите влизат и остават по няколко минути в кошера (обяснявам си го с факта, че пчелите се свиват на кълбо), но в по-топлите охраната на входа ги гони (и бие) . Сложил съм пластмасово шише с разтворена захар и оцет до кошерите, но без резултат. Зазимил съм семействата (от 22 септ) и не съм запознат с обстановката вътре. Днес -31 окт- бе топъл деня и пчелите облитаха добре. Възможно ли е осите да са увредили семействата и има ли нужда да правя преглед.

jdrumev
31.10.2016, 22:18
Пробвай с бира.

kuline
31.10.2016, 22:26
Здравейте колеги! Нов съм и искам съвет - от няколко седмици наблюдавам, че оси влизат през прелката (която е стеснена) . В по-хладните дни осите влизат и остават по няколко минути в кошера (обяснявам си го с факта, че пчелите се свиват на кълбо), но в по-топлите охраната на входа ги гони (и бие) . Сложил съм пластмасово шише с разтворена захар и оцет до кошерите, но без резултат. Зазимил съм семействата (от 22 септ) и не съм запознат с обстановката вътре. Днес -31 окт- бе топъл деня и пчелите облитаха добре. Възможно ли е осите да са увредили семействата и има ли нужда да правя преглед.

Не мисля, че има място за безпокойство, тази година е така. Ако си зазимил силни семейства, няма от какво да се притесняваш. Осите летят и търсят храна при по-ниски температури, при които пчелите си гледат семейните задължения. Според мен няма смисъл да ги пипаш, но за собствено успокоение сутрин мини и ги почукни, и по-звука би усетил "боеспособността" на семейството, с която би се противопоставило на осите. Ако установиш нещо нередно, то тогава можеш да предприемеш мерки към разформироване и събиране с друго семейство.

miroslav70
31.10.2016, 22:35
Здравейте колеги! Нов съм и искам съвет - от няколко седмици наблюдавам, че оси влизат през прелката (която е стеснена) . В по-хладните дни осите влизат и остават по няколко минути в кошера (обяснявам си го с факта, че пчелите се свиват на кълбо), но в по-топлите охраната на входа ги гони (и бие) . Сложил съм пластмасово шише с разтворена захар и оцет до кошерите, но без резултат. Зазимил съм семействата (от 22 септ) и не съм запознат с обстановката вътре. Днес -31 окт- бе топъл деня и пчелите облитаха добре. Възможно ли е осите да са увредили семействата и има ли нужда да правя преглед.
И аз имах проблем с осите,пробвах със захар вода и бира-не задоволително,само мухи,после сложих 30% мед,60% вода и 10% оцет,шишета се напълниха,реалния ефект е спорен,осите пак бяха много...

aleksandrov
31.10.2016, 22:41
Ще пробвам, може пък да понамалеят нападенията :)

Boss
16.11.2018, 13:52
здравейте ,колеги да ви питам сега имате ли нападение,при мен има,почнах от0.сега са рояк на5р.и отводка7р.

Трендафил Дончев
10.03.2019, 20:00
Осите пак започнаха да безпокоят пчелите. :tres:

Илиев
10.03.2019, 20:32
Да чукна на дърво, все още не съм виждал кьорава оса!!....предупредил съм всички съседи, ако видят гнезда на оси из дворовете си, да ми казват - черпнята от мен после.

jdrumev
10.03.2019, 21:04
Скоро ще пусна за продажба новата си тайна съставка за оси.Като магнит е за тях 10лв/л.:bigsmile::bigsmile::bigsmile:Ако някой ще се бори с осите сега му е времето.Колкото повече майки затриете толкова по малко ще ви е проблема септември.;)