PDA

Виж пълната версия : АКАЦИЯ



vankata
26.09.2010, 13:59
Имам няколко дръвчета избили тази година и искам да ги преместя, кога може да стане това?

buci59
26.09.2010, 14:06
Това се прави,както при всички дръвчета-в късна есен или на пролет.От опит зная,че през есента успехът е по-пълен.Желая ти успех.

vankata
26.09.2010, 14:07
И аз мислех за есента когато им паднат листата

христо
26.09.2010, 15:38
Трябва да е поне края на октомври, дори средата на ноември.Разкопаваш внимателно, за да се запази кореновата система. При засаждането изрязваш наранените части от корена и може да коригираш нещо по короната, примерно изсъхнало клонче.Заравяш, притъпкваш и поливаш обилно.

evgeni.filimonov
27.09.2010, 19:47
Също така, ако почвата е глинеста, трябва да се изкопае по-голяма дупка и вътре да се сложи хубава пръст и малко пясък, за да може да се развие по-хубава коренова система.

Христо Христов
10.10.2010, 21:26
Много важно за успешното прихващане е размера на кореновата система да е пропорционален на размера на надземната част, така, че не се притеснявайте да премахвате цели клонки а тези , които са останали да съкратите примерно на половина.

dimo.stamatov
15.12.2010, 23:09
кякой пробвал ли е да завъди акация от семена.

христо
16.12.2010, 10:07
Да. Първо се обработват с гореща вода .

midis69
05.04.2011, 20:55
Някой от колегите може ли да каже ,бил ли е само на акация икакъв е добива горе долу

Даниел Йорданов
05.04.2011, 21:16
при мен добива се движи между 0 и 25кг акациев мед от семейство за един сезон

kando
05.04.2011, 21:56
при мен добива се движи между 0 и 25кг акациев мед от семейство за един сезон
:D познато,и при мен е нещо като:
1г.-15
2г.-0
3г.-0
4г.-0
5г.25
6г.-0
7г.-0
8г.-5
9г.-0
10г.-5
...

п.п.две поредни с повече от 10 никога не е било!!!

Ангел Йосифов
16.05.2011, 17:26
При мен акацията се белна,но за съжаление има и рапица и детелина даже и липата напира.

Kiril8305
16.05.2011, 19:12
При мен акацията се белна,но за съжаление има и рапица и детелина даже и липата напира.
Дам , рапицата си е направо за съжаление, много главоболия , минимални добиви.

evgeni.filimonov
16.05.2011, 21:52
Да, затова казват, че акацията е нуесигурна паша. Спасението е силни семейства, които за 2 -3 хубави слънчеви дни, да напълнят магазините. Само съм чел за това, нямам опит.

Даниел Йорданов
18.05.2011, 07:33
При мен акацията се белна,но за съжаление има и рапица и детелина даже и липата напира.Каква е тая раноцъфтяща липа ,Алексо??? При мене акацията ще цъфне след не по-малко от седмица....а липата едва към средата на юни....

Станко Ставров
18.05.2011, 18:55
Да, затова казват, че акацията е нуесигурна паша. Спасението е силни семейства, които за 2 -3 хубави слънчеви дни, да напълнят магазините. Само съм чел за това, нямам опит.

При мен приятелю миналата година точно така се получи.

Ангел Йосифов
18.05.2011, 19:08
При мен акацията се белна,но за съжаление има и рапица и детелина даже и липата напира.Каква е тая раноцъфтяща липа ,Алексо??? При мене акацията ще цъфне след не по-малко от седмица....а липата едва към средата на юни....Горски,наборе мен ме пази Стара планина от студове а теб Дунава.А липата съм я снимал преди две семици(има я някъде из форума) и ти би трябвало да я различиш(да си призная аз немога).

ahilis
18.05.2011, 21:33
Каква е тая раноцъфтяща липа
Дребнолистната липа е предимно по рано цъфтяща и може би за нея става дума.
http://www.farmer.bg/news_view.php?id=14911 Тук може да намерите каквото ви интересува за липите.

христо
27.05.2011, 12:52
Ще има акация тази година !

ivandespotov
27.05.2011, 13:05
При мен силните семейства вече напълниха и втория магазин,а ЛР по корпус и магазин! От 2001 не съм я хващал така! Успех на всички!

Ruslan
27.05.2011, 14:05
Явно тази година ще има акация.Една от причините е хладната пролет и забавянето на цъфтежа.Преди десетина години в моя район цъфтеше от 15 май.Последните години се измести с една седмица напред.А знаем колко неустойчиво е времето в началото на месеца.
Тази година при мен започна към 20.Резултата- вчера слагах трети магазин, а на един- четвърти :D .
Да видим какво ще излезе като завъртя центрофугата!

Даниел Йорданов
27.05.2011, 21:05
при мене времето е добро,акацията цъфти обилно,но чак по 3-4 магазина не са напълнили....силните засега по 1.5 магазин,средните по половин ,а слабите задръстват плодника и в магазина нищо....плюс това става дума за нектар а не за мед....като го преработят ще намалее с поне 30-40 %....

kando
27.05.2011, 21:50
Баго 3 магазина от акация никога не съм хващал - а 4-и даже не ги и сънувам. :D

Бравос на колегите!

Юрий Цветков
27.05.2011, 23:02
Е не се впечатлявайте толкова. Както Даниел отбеляза, става дума за нектар, а меда от него ще е около половината.

Даниел Йорданов
28.05.2011, 07:31
Ангеле,пишеш така защото явно не познаваш районите около Дунава....Има огромна разлика между видинското Крайдунавие и да речем пловдивско или карловско....покрай Дунава два магазина акациев мед са напълно възможни ,а вероятно силните семейства ще съберат и повече...моят пчелин обаче е в Западна Стара планина и макар да имам много акация/стотици декари/ нормално вадя от силно семейство по един добър магазин акациев мед...... при мене има и друг проблем - паралелно с акацията цъфти масово още един силен медонос - мекиша/Acer tataricum/...десетина килийки мекишов нектар в питата и акациевия мед добива цвят на липов....така че никога не се "играя" да сортирам отделно акацията...центрофугирам когато запечатат....стремя се да дам достатъчно надставки/магазини и корпуси/ според силата на семейството и силата на пашата...

Angel_A
29.05.2011, 15:04
Ангеле,пишеш така защото явно не познаваш районите около Дунава....Има огромна разлика между видинското Крайдунавие и да речем пловдивско или карловско....покрай Дунава два магазина акациев мед са напълно възможни ,а вероятно силните семейства ще съберат и повече...моят пчелин обаче е в Западна Стара планина и макар да имам много акация/стотици декари/ нормално вадя от силно семейство по един добър магазин акациев мед...... при мене има и друг проблем - паралелно с акацията цъфти масово още един силен медонос - мекиша/Acer tataricum/...десетина килийки мекишов нектар в питата и акациевия мед добива цвят на липов....така че никога не се "играя" да сортирам отделно акацията...центрофугирам когато запечатат....стремя се да дам достатъчно надставки/магазини и корпуси/ според силата на семейството и силата на пашата...
Вярно е, че в различните райони на България пашата се различава. Моите кошери са в Родопите и действително много рядко хващам акация (чиста веднъж на 5-6 години) по това време при мен пък по това време цъфти здравец и както казваш 10-20 кутийки в питата от него и меда става червен. Успех на колегите.

Ruslan
30.05.2011, 10:41
Разбира се резултата ще е ясен след ваденето :D .
Ето вчера бях тръгнал да вадя, но се отказах, вижда ми се недозрял.Все пак тези на които сложих магазини в четвъртък, вчера вече бяха ги понапълнили, да все още е нектар, но носят.Три от семействата обаче май са смъкнали по половин магазин в плодника, защото ги заварих с 5 празни рамки от едната страна и 5 пълни до пръсване от другата.Долу майката блокирана и се наложи да въртя по някоя рамка.
Като извадя меда, ще се похваля :D или оплача crying;.

Даниел Йорданов
30.05.2011, 21:40
при мен същата работа...плодниците на ДБ са задръстени от акациев мед ....същото е и в магазините.......но е още недоузрял за вадене

ANIBAL
31.05.2011, 16:38
hi; А,бе да ви питам!

Кое за вас е зрял мед?Че нещо много се замислям за меда, който имате.Кажете и на мен да зная. :D

masliankov
31.05.2011, 16:46
Първо е зелен и като почне да узрява почервенява...

Даниел Йорданов
31.05.2011, 20:06
за мен зрял мед е запечатания с восъчни капачета мед....при акацията специално би могло да се вади и ако питите са половин запечатани....

Angel_A
01.06.2011, 06:23
за мен зрял мед е запечатания с восъчни капачета мед....при акацията специално би могло да се вади и ако питите са половин запечатани....

Напълно подкрепям колегата.

ivandespotov
01.06.2011, 07:57
Колеги, ако забелязвате темата е добиви от акация, не за зрял мед!!!

ivandespotov
01.06.2011, 12:58
Това е пост от сръбския форум: Jarmenovci, ponedeljak i utorak, jedva 3kg. Iskreno posle obilaska u nedelju ocekivao sam vise, ali ne treba biti neskroman 18kg drugi bagrem, + 45 kg prvi...dobro je. Jarmenovci, понеделник и вторник, едва 3 кг. Честно казано след турнето в неделя, аз очаквах повече, но не трябва да бъде нескромно осемнадесеткилограма друга акация, + 45 килограма за първите ... добре. Невярващите могат само да завиждат!

kando
01.06.2011, 14:58
ъъъ аз не разбрах - 18кг. + 45кг. ма какво ще рече "за първите" и какво "друга акация",ако ще превеждаш преведи като хората,а не чрез гуглето.

И за кое да не вярваме - в Румъния вадят по 50-60кг. само от акация,дори в добри години надскачат и тези цифри,е и ....?

За завиждането,завиждам чисто професионално - 4 магазина са както и да ги погледнеш 50кг. и това са само от акация,а аз се чудя тази година дали ще стигна общо 30кг. от всички паши заедно.

ivandespotov
01.06.2011, 17:38
ъъъ аз не разбрах - 18кг. + 45кг. ма какво ще рече "за първите" и какво "друга акация",ако ще превеждаш преведи като хората,а не чрез гуглето.

И за кое да не вярваме - в Румъния вадят по 50-60кг. само от акация,дори в добри години надскачат и тези цифри,е и ....?

За завиждането,завиждам чисто професионално - 4 магазина са както и да ги погледнеш 50кг. и това са само от акация,а аз се чудя тази година дали ще стигна общо 30кг. от всички паши заедно. Ако си чел цялата тема ще разбереш за невярващите.А относно превода сърбите карат на две ,че и три акациеви паши, зависи от надморската височина. В случая 45кг. от първата паша и 18кг от втората, това е.

христо
01.06.2011, 19:28
Е , аз и на един магазин съм доволен.

Даниел Йорданов
01.06.2011, 22:42
Колеги, ако забелязвате темата е добиви от акация, не за зрял мед!!!Деспотов,пак се пенявиш!!! Какво като се коментира и качеството на меда?! Да не искаш да вадим нектар вместо мед....?!

Ruslan
06.06.2011, 08:12
Вчера вадих акацията.Вече мога да обявя резултатите :D.280 кг. от 12 семейства.Не съм имал такава реколта от акация.Хубавото е, че тази година нямах рапица и не се омеси.

sandan
06.06.2011, 09:17
ъъъ аз не разбрах - 18кг. + 45кг. ма какво ще рече "за първите" и какво "друга акация",ако ще превеждаш преведи като хората,а не чрез гуглето.

И за кое да не вярваме - в Румъния вадят по 50-60кг. само от акация,дори в добри години надскачат и тези цифри,е и ....?

За завиждането,завиждам чисто професионално - 4 магазина са както и да ги погледнеш 50кг. и това са само от акация,а аз се чудя тази година дали ще стигна общо 30кг. от всички паши заедно. Ако си чел цялата тема ще разбереш за невярващите.А относно превода сърбите карат на две ,че и три акациеви паши, зависи от надморската височина. В случая 45кг. от първата паша и 18кг от втората, това е.

Аз практикувам такова преместване и когато всичко е нормалноо вадя по 40кг акация от силно семейство. За съжаление акацията е много несигурна паша, тази година при цъфтежа на първата валя много дъжд и нямаше нищо в магазините. Вчера проверих как са магазините от втората, резултата е по един ЛР корпус с мед на кошер.

Владо-Gillan
09.06.2011, 22:48
от 2 Д.Б. 12 рамкови общо 50 кг щях да имам по добър резултат ако имах повече опит за де не ги допускам до рой, и по още един мгазаин за всяко семеиство. защото последните 2-3 дена ги испуснах поради простата причина че бяха задръстили плодниците и магазините и нямаха къде да складират.за следващия сезон ще се подготвя с повечко инвентар.

п.п. тези 50 кг са само от магазините, плодниците не съм ги пипал.ще си ги оставя в кошерите за де не топя само пръсти аз в меда а и пчелиците да облажат

ahilis
09.06.2011, 22:56
от 2 Д.Б. 12 рамкови общо 50 кг щях да имам по добър резултат ако имах повече опит за де не ги допускам до рой, и по още един мгазаин за всяко семеиство. защото последните 2-3 дена ги испуснах поради простата причина че бяха задръстили плодниците и магазините и нямаха къде да складират.за следващия сезон ще се подготвя с повечко инвентар.

п.п. тези 50 кг са само от магазините, плодниците не съм ги пипал.ще си ги оставя в кошерите за де не топя само пръсти аз в меда а и пчелиците да облажат С по колко магазина ти бяха тези два кошера?

Владо-Gillan
09.06.2011, 23:00
по 2 и бяха пълни до горе. нямаше празна килиика по която и да е пита.
според моята логика те за това и роиха, стана им тясно.

Angel_A
10.06.2011, 07:33
по 2 и бяха пълни до горе. нямаше празна килиика по която и да е пита.
според моята логика те за това и роиха, стана им тясно.

Колега,
Логиката ти е вярна, но за догодина ще знаеш, че ще ти трябва поне още един магазин на кошер. Човек се учи докато е жив. Успех.

evgeni.filimonov
10.06.2011, 09:54
Е, такава благодатна година, дано и следващата да е такава. Дай Боже.
Но пашата продължава, сега идва ливадната паша, а по Берковица я има доста. Така че, сега както са с 2 магазина, горния понахвърлят ли го с нектар, долния със сигурност ще е пълен и ще е за центрофугиране, следва да им завъртиш местата и долния да го изцентрофугираш и да го сложиш най-отгоре.
Ако това го беше направил за акацията, можеше и по 3 магазина да вземеш мед.
Нищо, пак е добре като за първи сезон. И да знаеш, пчелите никога не слагат днешния нектар върху вчерашния, разпределят го по празните килийки и след като му изпарят излишната влага, го събират от средните пити към крайните. Така, че щом видиш, че крайните пити са нахвърляни с нектар, значи веднага трябва да сложиш следващия магазин. Иначе губиш стокова продукция и се задръства плодника и знаеш нататък. Успех.

jordanov
10.06.2011, 10:13
Гилъне затуй ти виках да хвърляш отгоре квото имаш, не да се занимаваш с отводки и стари майки - млади майки. Ако няма какво да слагаш вадиш пити и слагаш основи ама минимум 1/5 празно място трябва да има винаги . Нищо де вече знаеш.

Юрий Цветков
10.06.2011, 10:38
Така че, сега както са с 2 магазина, горния понахвърлят ли го с нектар, долния със сигурност ще е пълен и ще е за центрофугиране, следва да им завъртиш местата и долния да го изцентрофугираш и да го сложиш най-отгоре.
Това е нормална практика за много пчелари. Но при такава бурна и благодатна акациева паша, като тази година е не ефективна. Особеното на акациевата паша е именно в огромните количества нектар, които семейството може да събере за ден. Това значи наистина много свододни килийки. Все пак не може този нектар за ден-два да се превърне в зрял мед.

Станко Ставров
23.07.2011, 19:17
http://s4.postimage.org/16zd2f5d0/23072011289.jpg (http://postimage.org/image/16zd2f5d0/)

http://s4.postimage.org/16zepyhus/23072011288.jpg (http://postimage.org/image/16zepyhus/)

Това снимах днес на едно младо акациево дърво намиращо се зад кошерите. sweating; Май ще трябва да върна и вторите магазини. :D

buci59
23.07.2011, 22:58
Нищо чудно.Това са измръзнали или недоразвити пъпки,които сега се развиват.

forestar
14.11.2011, 10:38
Момчета излишно се престаравате.
Този "бурен" акацията не заслужава такова старание.
Това не е овошка, а дивак в прекия смисъл на думата.
Местил съм саморасляци през цялата година.
Просто когато са малки(10 - 100 см) ги вадя с правата лопата заедно с почвата около корените(с чим) и ги премествам на желаното място в предварително изкопана дупка, притъпквам и поливам обилно, след 3-4 дни пак поливам и това е.
По същата "технология" съм местил и по високи, но трябва здрав кръст wink; да се мъкне големия чим.
А може и без чим, само че трябва повече поливане.
И малко от ноу хауто на горското.
Когато пролетта преместиш фиданката след седмица две я отрязваш с лозарската ножицана на около 2-3 см от почвата.
При наличие на влага наваксва изгубената клечка още през лятото, че и отгоре и дава право стъбло.

valaz
12.01.2012, 20:54
Малко се отклонявам от темата. Споделете как поставяте вторите магазини по време на цъфтежа на акацията-празен над пълен или празен под пълен?

Ангел Йосифов
13.01.2012, 09:38
Васко,в книгите пише,че празния се слага отдоло,но това се прави само на недоразвитите семейства.Ако семейството е силно няма проблем обема да се увеличи с два магазина наведнъж.

зуница
13.01.2012, 11:21
Пчелите градят пити и работят отгоре надолу.Винаги празното е от долу.Другото би било "пчеларска" работа.

krasta4ka
30.04.2012, 15:12
Колеги днес видях ,че има вече цъфнала акация.Рапицата е в разгара си сега и акация, голяма бъркотия ще е.В магазина днес видях 3-4 пити вече пълни с незап.мед.Плодниковите пити и те са натъпкани.Какво да ги правя,да ги изцентрофугирам или на отвотките

Ruslan
04.05.2012, 08:17
Прекалено рано цъфна акацията тази година!
Почти едновременно с рапицата.
Прегледах си записките от 2010 и 2011 година, за началото на цъфтежа.
2010 акацията е започнала около 10 май.
2011 чак на 25 май и затова миналата година имах рекорден добив :D .
В събота 28 април в района на пчелина имаше индикация за начало на цъфтежа и сложих магазините на няколко семейства.Вчера, 03 май беше избухнала- яко мирише.
Две от семействата бяха напълнили по един магазин и сложих втори.Другите две обаче явно не са още готови и нямаше нанесен.
Останалите, на които не бях поставил магазините на 28, бяха напълнили по две рамки с мед в плодника и са започнали да блокират майката.Тогава прецених, че още им е рано за магазини а и не очаквах толкова бързо да цъфне.Вече и те имат магазини, но ми се струва, че не са напълно готови.
Никога до тази година, не съм подхранвал толкова интензивно пролетта, но явно част от семействата си бяха слаби и това помогна основно на добрите.
Което още веднъж потвърждава тезата за поддръжката на силни семейства.В крайна сметка, точно тук е майсторлъка!

Mind_Control
04.05.2012, 14:05
А принципно центруфугирате ли плодниковите пити? И ако "да", то кога се прави това?

bobmastar
04.05.2012, 15:19
Само ако са запечатани на по-вече от 60% за да се освободи място на майката да снася през лятото за да се поддържа силата на семейството и есента при стесняване само ако не се прибират в склада за запасни за другата година.
След центрофугиране ги слагам между пилото и майката осеменява много бързо като ги почистят.

valaz
04.06.2012, 06:03
При мен един ден след началото на цъфтежа на акацията започнаха дъждовете и студовете и това продължи до края на цъфтежа. От 5 кошера извадих 8 буркана мед, а от останалите се отказах да вадя мед. Изкючително лоша година!

bobmastar
04.06.2012, 12:46
И при мен е същата картина от 40 магазина една тенекия и то не съвсем пълна.

Ruslan
04.06.2012, 13:43
При мен тази година е по слабо- по 15 кг. средно от семейство.Това обаче си е нормално за акацията, рядко се съчетават всички благоприятни фактора в една година- силни семейства, топло време и влажност.
Миналата година обаче беше рекордна за акацията, такова чудо надали ще се повтори-събраха средно по 23 кг. на семейство.
Всъщност, по-ранния цъфтеж тази година, в крайна сметка се оказа предимство.Макар да не бяха на 100% готови, все пак времето бе идеално.Ако беше цъфнала в периода, в който е обичайно, добива щеше да се провали, защото тогава заваляха дъждовете при нас.

dunsho78
04.06.2012, 16:53
при мене от 10 магазина нищо,когато цъфтя акацията всеки ден валеше и беше много студено такава година не съм имал зимата беше тежка подмор много пролетта не можаха да се развият добре тази година ще наблягам на отводките дано поне те да тръгнат crying;

Даниел Йорданов
04.06.2012, 21:47
моят добив е 150 кг акациев мед от 52 кошера...без да съм пипал в плодниците....само от магазините...катастрофа....

stefan_
04.06.2012, 22:07
От магазините 7 тенекии акация и още 5 от плодниците от 40 магазина. При положение че съм вадил през дъждовете. Абе отврат време. Прецака акацията. Ама има за ядене и за приятели.

Юрий Цветков
05.06.2012, 18:01
моят добив е 150 кг акациев мед от 52 кошера...без да съм пипал в плодниците....само от магазините...катастрофа....Д ниеле, това също е твое мнение, но от друга тема. На кое да вярваме? То излиза, че с моите "калпави" свищеви майки съм изкарал повече. Ако бях успял да развия семействата максимално, колко ли да съм получил !!!

при мен тази година ДБ 12 с два магазина дадоха по магазин и половина акация,ДБ 10 с два магазина дадоха по 2 магазина акация ,но до един изпаднаха в роево....при ДБ не ползвах решетки....ЛР макар и с решетки ,почти нищо не дадоха и сериозно се замислям къде съм сбъркал и дали да не им направя по една 7 см подставка, за да ги превърна в ДБ.....впечатлението ми от последните 2 години е твърдо в полза на ДБ за моя район....като се добави и големия интерес към ДБ отводките и нулевия към ЛР,май отговора е ясен....

Aleksiev
05.06.2012, 20:52
При мен ситуацията е следната,акацията е много малко и никога до сега не съм развивал кошерите за нея но тази година 6 семейства бяха доста силни и им сложих магазините в началото на цъфтежа и от тях извадих 3 тенекии което си е постижение за мен .При мен акацията е като стимул за развитие а не основна паша, останалите семейства на които сложих магазини само след 5-6 дни ги бяха напълнили на 70-80% но времето се развали и изядоха всичко.Сега играта започва от начало и чакам липата дано мангалите да не я оберат още на зелено.

rosty_sz
26.04.2013, 20:33
Смятам тази година да местя на акция. Имам ярки спомени, че в района който съм избрал миналата година цъфтежа започна на 06.05. Вчера ходих да видя как е положението и с огромна изненада установих, че дърветата едва са започнали да се разлистват. Можете ли да ми кажете някакви признаци по които да позная че до цъфтежа остават няколко дни?

Димитър Бонев
27.04.2013, 23:19
Ресите започват да побеляват. Тази пролет нещата тръгнаха малко по-трудно, но ако се запази това време ще навакса. Миналата година и при нас акацията цъфна по гергьовден, но таи година вероятно ще е около 12-15 май.

Светозар Каменов
29.04.2013, 10:04
При мен също започна да пуска ресите, което малко ми обърква плановете. 2011 цъфна около 20-ти май, миналата в началото на май, а сега както върви може би към 6-7-ми. Да видим какво ще излезе.

rosty_sz
29.04.2013, 21:38
Много бързо се развиват нещата в тая жега. Вчера гледах внимателно и ми се стори, че още поне седмица ще трябва, а ето какво заснех днес на същите дървета към 18.00 часа
http://s10.postimg.org/k26byp5s5/0167_1.jpg (http://postimg.org/image/k26byp5s5/) http://s7.postimg.org/l3r91tusn/0168_1.jpg (http://postimg.org/image/l3r91tusn/) http://s14.postimg.org/6skz7hl4d/0169_1.jpg (http://postimg.org/image/6skz7hl4d/)

Светозар Каменов
30.04.2013, 09:53
rosty_sz, 2011 правих точно такива снимки и после като отидох на пчелина след 5 дена акацията беше масово нацъфтяла.

Димитър Бонев
30.04.2013, 16:08
Топлото време форсира развитието на акацията. Така като гледам снимките по великден ще е цъфнала.

krasimir00
02.05.2013, 15:51
В Шуменско вече има цъфнала акация.Времето предразполага за добра паша.

ganchev55
03.05.2013, 07:51
И в Пловдивско акацията цъфна.

М.Петров
03.05.2013, 08:27
Горнооряховска област цъфна на 1-ви Май.Голяма изненада тая година.Рапицата още капе на нектар от магазините.Нека си я донапълнят със скъпия мед ;)

Димитър Бонев
03.05.2013, 10:06
Прави ми впечатление, че последните две години акацията много рано зацъфтя. Миналата година след продължителния влажен период около цъфтежа и последва голяма суша. Какво ли иска да ни каже природата?

krasimir00
03.05.2013, 17:15
Прави ми впечатление, че последните две години акацията много рано зацъфтя. Миналата година след продължителния влажен период около цъфтежа и последва голяма суша. Какво ли иска да ни каже природата?
Че явно за в бъдеще ни очаква влажна пролет и сухо лято като тенденция,което никак не се очертава на добре.

ivandespotov
17.05.2013, 07:53
Колеги какво става, никой не се хвали с добиви от акацията?!

Драгошинов
17.05.2013, 09:12
Цъфна, качиха по на 4-5 рамки нектар в началото и до там......
Вече прецъфтя!

borko_21
17.05.2013, 15:56
и в ботевградцко има вече по ч магазин с акация

borko_21
17.05.2013, 15:57
и в ботевградцко има вече по 1 магазин с акация

todorksavov
18.05.2013, 18:04
Във Варна е като при Драгошинов напръскаха по 4 рамки в магазина и акацията прецъфтя.

Mateev
18.05.2013, 20:43
В Габровско днес слагахме втори медови корпус на някои от кошерите и акацията продължава да цъфти. Случи се хубава година с продължителен цъфтеж и почти без валежи.

В Ловешко акацията прецъфтя и голям процент от кошерите са напълнили по 1 корпус с мед. Там пък започнахме с отводките - само днес сме направили 20 отводки и то само от един от пчелините.

Георги Кючуков
20.05.2013, 12:39
При мен акацията се отвори към 15.05.Притесняваме,че ще се застъпи със гледича,и ще стане мазало. tongueout;

Поздрави!

milen757
15.05.2015, 20:09
Тази година акацията цъфна на 09.05 в района на Образцов чифлик - Русенско. Времето изглежда оптимално за добър добив.

stalev
18.05.2015, 16:12
Някой,който има представа, би ли споделил, на коя година след засаждането,започва да цъфти акацията.

delta.e
18.05.2015, 16:56
Различно .
Тук , намесваме климат , почва , изложение на терена .
Комплекс от фактори .

bopetkov
18.05.2015, 16:57
Около третата година

Пламен Керчев
18.05.2015, 17:14
Младите насъждения и да цъфтят обилно, отделят нектар по малко от зрелите.

tihmr
18.05.2015, 17:23
Колеги , вярно ли е че при силна луна пчелите и през нощта ходели по акацията или са ме метнали като начинаещ пчелар?

Камен Крумов
18.05.2015, 17:29
Колеги , вярно ли е че при силна луна пчелите и през нощта ходели по акацията или са ме метнали като начинаещ пчелар? Да, вярно е, но важи само за пчелините на Луната! ;-)

solaris60
18.05.2015, 17:46
Колеги , вярно ли е че при силна луна пчелите и през нощта ходели по акацията или са ме метнали като начинаещ пчелар?

Аз съм чувал не за акацията, а за липата, но не съм видял.;)

Mateev
18.05.2015, 18:16
Пчелите много добре се ориентират в тъмното (в кошера няма кой да им свети) и предполагам че за тази цел използват или обонянието си или инфрачервено (топлинно) зрение. Ако някой е работил нощно време на пчелина, няма как да не е забелязал, че пчелите летят около кошера и пчеларя без проблеми.

Въпросът е дали наистина могат да прелетят големи разстояния нощно време?

Аз лично съм срещал в литературата информация, че при светла нощ (пълнолуние) пчелите могат да летят до пашата, особенно ако е наблизо. Имам и собствени си наблюдения, които са меко казано интересни. Направих си една външна експериментална хранилка. Намира се на около 150 метра от пчелина под един навес. Представлява бетонна тръба с диаметър 1 метър и височина 25 сантиметра. В нея сипвам няколко сантиметра сироп (20-30 литра) и наблюдавам какво се случва. Та едно от най-интересните наблюдения беше, че някаква част от пчелите ОТКАЗВАТ ВЕЧЕР ДА СЕ ПРИБЕРАТ В КОШЕРА. А нощните температури в Габровско все още са ниски (5-6 градуса). Въпреки това пчелите остават да нощуват на поплавъка на хранилката. Събират се на камара (голяма по 1-2 килограма пчели) и нощуват на поплавъка на самата хранилка. Част от тях обаче цяла нощ летят около хранилката (когато нощта е топла).

Та това ми се струва много странно и противоречи на всичко, което съм го чел по книгите, а именно:
1. Наистина някои от пчелите летят нощем
2. Наистина някои от пчелите по неведоми причини имат склонност да пренощуват някъде извън кошера

Когато нощно време са извън кошера, метаболизма им силно се забавя. Пълзят едвам едвам, а някои от тях дори изглеждат умрели. На другия ден обаче литват и пак започват да носят нектар (сироп).

zayo
18.05.2015, 18:20
Колеги, някой знае ли тази година на каква цена ще изкупуват акациевия мед?

Камен Крумов
18.05.2015, 18:26
Та едно от най-интересните наблюдения беше, че някаква част от пчелите ОТКАЗВАТ ВЕЧЕР ДА СЕ ПРИБЕРАТ В КОШЕРА. А нощните температури в Габровско все още са ниски (5-6 градуса). Въпреки това пчелите остават да нощуват на поплавъка на хранилката. Събират се на камара (голяма по 1-2 килограма пчели) и нощуват на поплавъка на самата хранилка. И така всяка сутрин или вечер можеш да си правиш по един пакетен рой. ;-)

solaris60
18.05.2015, 18:33
[QUOTE=Mateev;63612]
Та едно от най-интересните наблюдения беше, че някаква част от пчелите ОТКАЗВАТ ВЕЧЕР ДА СЕ ПРИБЕРАТ В КОШЕРА. А нощните температури в Габровско все още са ниски (5-6 градуса). Въпреки това пчелите остават да нощуват на поплавъка на хранилката. Събират се на камара (голяма по 1-2 килограма пчели) и нощуват на поплавъка на самата хранилка. [QUOTE] И така всяка сутрин или вечер можеш да си правиш по един пакетен рой. ;-)

Внимавайте да не размествате текста когато цитирате, че се получава ей това горе.

kopdoB
18.05.2015, 19:24
Колеги , вярно ли е че при силна луна пчелите и през нощта ходели по акацията или са ме метнали като начинаещ пчелар?

Преди имах пчели на терасата над моя етаж и съм наблюдавал нощен летеж и то доста силен особено в топла и тиха нощ,по скоро при цъфтежа на липата или по късно

Христо Димитров
18.05.2015, 19:26
Здравейте,колеги!
при мен в Ловешко(с.Дебнево) почти нищо не качват в магазините,а акацията е цъфнала преди повече от седмица.Семействата са силни,паша има,но за момента няма резултат.В плодниковите пити има мед и то не малко.Според вас каква може да е причината да не качват в магазините?Говорих с колега от Свищовско и той сподели същата история.

kopdoB
18.05.2015, 19:35
Здравейте,колеги!
при мен в Ловешко(с.Дебнево) почти нищо не качват в магазините,а акацията е цъфнала преди повече от седмица.Семействата са силни,паша има,но за момента няма резултат.В плодниковите пити има мед и то не малко.Според вас каква може да е причината да не качват в магазините?Говорих с колега от Свищовско и той сподели същата история.
За първото което се сетих е че района ти сигурно е пренаселен от пчели и или акацията да е малко и да не стига

спартак
18.05.2015, 19:48
Здравейте,колеги!
при мен в Ловешко(с.Дебнево) почти нищо не качват в магазините,а акацията е цъфнала преди повече от седмица.Семействата са силни,паша има,но за момента няма резултат.В плодниковите пити има мед и то не малко.Според вас каква може да е причината да не качват в магазините?Говорих с колега от Свищовско и той сподели същата история.

Може да е цъфнала, но нектароотделянето е кратко. Не се кахъри и в Търновско е така. Ще наваксаме от липата ,слънчогледа и последния букет.

valaz
19.05.2015, 20:18
При мен, акацията цъфти обилно, пчелите летят активно. По акацията не забелязвам пчели, а приносът на мед е по-слаб, от очаквания за такава паша. Случва се, макар и рядко, като се застоя на 3-4 метра зад кошерите за по-продължително, някоя пчела да ме нападне.

kuline
19.05.2015, 20:23
Колеги, някой знае ли тази година на каква цена ще изкупуват акациевия мед?

6,50-7,00 лв

Ангел Йосифов
19.05.2015, 20:23
Васко обилното не означава качество.Многото нектар не означава висока захарност.

kuline
19.05.2015, 20:26
При мен, акацията цъфти обилно, пчелите летят активно. По акацията не забелязвам пчели, а приносът на мед е по-слаб, от очаквания за такава паша. Случва се, макар и рядко, като се застоя на 3-4 метра зад кошерите за по-продължително, някоя пчела да ме нападне.

При мен пък е точно обратното. Пчелите спокойно си работят, без да ми обръщат внимание и за една седмица от както премина и извадих рапицата вече съм на втори магазин (12 рамков) от акация. Досега такова нещо не ми се е случвало.

Камен Крумов
19.05.2015, 20:26
Здравейте,колеги!
при мен в Ловешко(с.Дебнево) почти нищо не качват в магазините,а акацията е цъфнала преди повече от седмица.Семействата са силни,паша има,но за момента няма резултат.В плодниковите пити има мед и то не малко.Според вас каква може да е причината да не качват в магазините?Говорих с колега от Свищовско и той сподели същата история.
Опитай това : http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=143&p=63355&viewfull=1#post63355

valaz
08.06.2016, 19:13
В някои от пчеларските книги съм чел, че в Унгария са създали различни сортове акация с различно време на цъфтеж. Така, акациевата паша се удължава, без да се ползва подвижно пчеларство. Дали е възможно у нас да се намерят такива акации?

kubio
08.06.2016, 20:01
В някои от пчеларските книги съм чел, че в Унгария са създали различни сортове акация с различно време на цъфтеж. Така, акациевата паша се удължава, без да се ползва подвижно пчеларство. Дали е възможно у нас да се намерят такива акации?

Там, това е държавна политика (добив на акациев мед), а тука държава нема...

meho
08.06.2016, 20:03
В кой район на България пчеларстваш?

Pavel_Bs
08.06.2016, 20:32
Не са различни сортове акациите.В продължение на много години са направили селекция на ранноцъфтящи и късноцъфтящи акации които се срещат в природата.Впоследствие създават масиви и те така...

jordanov
09.06.2016, 08:40
В продължение коментара на Павката, една статия публикувана в бр.23 на "Пчела и кошер", 2000г. Автор е д-р Кънчо Калмуков от Опитната станция в Свищов. Държавна политика - да, но дребен детайл е, че това става под натиска на пчеларите и съответния съюз, разбира се.

6862

batipej4o
13.11.2016, 14:04
Здравейте,да попитам на правилното място и с правилно зададен въпрос.Тук при нас има една акация,която цъфти жълта.Мисля,че я наричат китайска или японска,но не съм сигурен.Има ли тук писано нещо за нея? Интересува ме по кое време цъфти?Мисля,че съм виждал жълти цветове и през есента.Благодаря предварително.

tihmr
13.11.2016, 15:19
Здравейте,да попитам на правилното място и с правилно зададен въпрос.Тук при нас има една акация,която цъфти жълта.Мисля,че я наричат китайска или японска,но не съм сигурен.Има ли тук писано нещо за нея? Интересува ме по кое време цъфти?Мисля,че съм виждал жълти цветове и през есента.Благодаря предварително.
Потърси в нета за Софора

distedi
14.11.2016, 08:47
Потърси в нета за Софора
Софората не цъфти с жълти цветове.

tihmr
14.11.2016, 12:42
Софората не цъфти с жълти цветове.
не съм казвал че цъфти в жълто, но семената и "жълтеят" през есента 7845, и човека пита за "корейско-японска" акация с жълти цветове през есента !
След като "така наречените" жълта акация(Caragana arborescens) или (LABURNUM) не цъфтят през есента, ти какво би го посъветвал в такъв случай?

Трендафил Дончев
14.11.2016, 18:32
https://www.google.bg/search?q=%D0%B6%D1%8A%D0%BB%D1%82%D0%B0+%D0%B0%D0% BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F&espv=2&biw=1680&bih=920&tbm=isch&imgil=HZdglk3nC2Q6gM%253A%253BQMAwkRj1ui_TiM%253Bh ttp%25253A%25252F%25252Fnova.bg%25252Fmynews%25252 Fview%25252F2015%25252F5%25252F17%25252F21555%2525 2F%25252525D0%25252525B6%25252525D1%252525258A%252 52525D0%25252525BB%25252525D1%2525252582%25252525D 0%25252525B0-%25252525D0%25252525B0%25252525D0%25252525BA%25252 525D0%25252525B0%25252525D1%2525252586%25252525D0% 25252525B8%25252525D1%252525258F%25252F&source=iu&pf=m&fir=HZdglk3nC2Q6gM%253A%252CQMAwkRj1ui_TiM%252C_&usg=__pytPDcm3dvUax0R7P6PjR_kvLwo%3D&ved=0ahUKEwisxs_z1ajQAhVH0RQKHWdWCYoQyjcILQ&ei=1OYpWKyMLseiU-espdAI#imgrc=_

tihmr
14.11.2016, 19:10
https://www.google.bg/search?q=%D0%B6%D1%8A%D0%BB%D1%82%D0%B0+%D0%B0%D0% BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F&espv=2&biw=1680&bih=920&tbm=isch&imgil=HZdglk3nC2Q6gM%253A%253BQMAwkRj1ui_TiM%253Bh ttp%25253A%25252F%25252Fnova.bg%25252Fmynews%25252 Fview%25252F2015%25252F5%25252F17%25252F21555%2525 2F%25252525D0%25252525B6%25252525D1%252525258A%252 52525D0%25252525BB%25252525D1%2525252582%25252525D 0%25252525B0-%25252525D0%25252525B0%25252525D0%25252525BA%25252 525D0%25252525B0%25252525D1%2525252586%25252525D0% 25252525B8%25252525D1%252525258F%25252F&source=iu&pf=m&fir=HZdglk3nC2Q6gM%253A%252CQMAwkRj1ui_TiM%252C_&usg=__pytPDcm3dvUax0R7P6PjR_kvLwo%3D&ved=0ahUKEwisxs_z1ajQAhVH0RQKHWdWCYoQyjcILQ&ei=1OYpWKyMLseiU-espdAI#imgrc=_
Това са снимки на Лабурнум и на Карагана. През пролетта.
Въпроса е за "есенно" цъфтящи японски-китайски акации!

Трендафил Дончев
14.11.2016, 19:17
Интересува ме по кое време цъфти?Мисля,че съм виждал жълти цветове и през есента.


Това са снимки на Лабурнум и на Карагана. През пролетта.
Въпроса е за "есенно" цъфтящи японски-китайски акации!

По това което чета в поста на батипейчо разбирам, че е виждал цветове през есента. Но той сам пита кога цъфти? Тя и бялата цъфти през пролетта и понякога и през други времена, но не е есенно цъфтяща.

tihmr
14.11.2016, 19:28
По това което чета в поста на батипейчо разбирам, че е виждал цветове през есента. Но той сам пита кога цъфти? Тя и бялата цъфти през пролетта и понякога и през други времена, но не е есенно цъфтяща.
Първо да разберем кое е дървото !
Затова обяснявам на Бате ни Пейчо защо може да се е объркал с жълтеещите семена на Софората. А той сам да си сравни и рабере кое какво е.

Валентин.
14.11.2016, 19:59
Цветовете на софората леееко се различават от акациевите. Бих казал,че имат леко жълтеникав отенък. Едва забележим все пак. Цъфти през лятото, досега не съм забелязал да цъфти 2 пъти през годината. Обикновената акация даже до 3 пъти съм виждал да цъфти.:yo:

batipej4o
15.11.2016, 19:44
Здравейте.не знам как се казва,но е като нашета акация и е жълта на цвят.Две неща ми направиха впечатление.Първото,че дърветата са много високи,спрямо нашата акация.И второто не беше по времето,когато цъфти нашата.Беше вече хладно и за това ми е направило впечатление.

tihmr
15.11.2016, 19:49
Снимай, така наизуст не става! Аз съм на 90 % сигурен че говориш за Софора.

distedi
15.11.2016, 20:44
Ето това е Софора или японска акация. http://www.zdrava.bg/bilki/sofora/

Ако batipej4o разпознае растението, може да каже.

tihmr
15.11.2016, 21:00
Софората не цъфти с жълти цветове.
В посочения от теб линк я дават да цъфти със светложълти цветове, както и Валентин споменава наблюденията си.

batipej4o
15.11.2016, 21:18
Снимай, така наизуст не става! Аз съм на 90 % сигурен че говориш за Софора.

Прочетох това във форума:Японска акация Sophora japonica 27. VІ - VIII(IX) нектар и прашец

Това,кето е качил Тената е същото.И на мен ми направи впечатление ,че листата му не са като на нашата акация
.https://www.google.bg/search?q=%D0%B...espdAI#imgrc=_ (https://www.google.bg/search?q=%D0%B6%D1%8A%D0%BB%D1%82%D0%B0+%D0%B0%D0% BA%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%8F&espv=2&biw=1680&bih=920&tbm=isch&imgil=HZdglk3nC2Q6gM%253A%253BQMAwkRj1ui_TiM%253Bh ttp%25253A%25252F%25252Fnova.bg%25252Fmynews%25252 Fview%25252F2015%25252F5%25252F17%25252F21555%2525 2F%25252525D0%25252525B6%25252525D1%252525258A%252 52525D0%25252525BB%25252525D1%2525252582%25252525D 0%25252525B0-%25252525D0%25252525B0%25252525D0%25252525BA%25252 525D0%25252525B0%25252525D1%2525252586%25252525D0% 25252525B8%25252525D1%252525258F%25252F&source=iu&pf=m&fir=HZdglk3nC2Q6gM%253A%252CQMAwkRj1ui_TiM%252C_&usg=__pytPDcm3dvUax0R7P6PjR_kvLwo%3D&ved=0ahUKEwisxs_z1ajQAhVH0RQKHWdWCYoQyjcILQ&ei=1OYpWKyMLseiU-espdAI#imgrc=_)


Ще кача снимки в какво е това растение.Снимките са от днес,
Само за информация.Тук климата е мек и зимни гуми не се ползват.

bat_minka
16.05.2018, 20:23
http://www.img-share.eu/f/images/511/20180516_141843fzWFlLYe1LminGYVUKkM1526494701_thum b.jpg (http://www.img-share.eu/main/image_view/20180516_141843fzWFlLYe1LminGYVUKkM1526494701.jpg. htm) Екшъна продължава 3 ти ден. Полени на меда 25.

Трендафил Дончев
16.05.2018, 20:29
http://www.img-share.eu/f/images/511/20180516_141843fzWFlLYe1LminGYVUKkM1526494701_thum b.jpg (http://www.img-share.eu/main/image_view/20180516_141843fzWFlLYe1LminGYVUKkM1526494701.jpg. htm) Екшъна продължава 3 ти ден. Полени на меда 25.

Друмев, гледай кога се вади мед. Не на 1/3, 2/3, а на 3/3. :bigsmile:

bat_minka
16.05.2018, 21:51
http://www.img-share.eu/f/images/511/20180516_141843fzWFlLYe1LminGYVUKkM1526494701_thum b.jpg (http://www.img-share.eu/main/image_view/20180516_141843fzWFlLYe1LminGYVUKkM1526494701.jpg. htm) Екшъна продължава 3 ти ден. Полени на меда 25.
Утре последно , че много умалях.Дано я извадим

kuline
16.05.2018, 21:52
Утре последно , че много умалях.Дано я извадим

Помагачи няма ли?

jdrumev
16.05.2018, 22:01
Не се отпускай,маната тръгнала.:bigsmile:

Валентин.
16.05.2018, 22:06
9495
Я те моите същите. Само че били от рапица. Тц тц.

Ей и да не си мислите че е акация. А-ма Ха.

jdrumev
16.05.2018, 22:13
А утре ще снимам и аз.:bigsmile:Само ,че букет е моя:bigsmile:8лв/кг върви за сега тенекето.

п.п. От цялата страна ми пишат по вайбъра и месинжира и са доволни много,питат ще има ли още.:bigsmile:

jdrumev
16.05.2018, 22:31
Друмев, гледай кога се вади мед. Не на 1/3, 2/3, а на 3/3. :bigsmile:



Хубава му е центрофугата.:bigsmile:не работи с УР.:bigsmile:А и иска 90% запечатване иначе блокира барабана.:bigsmile:

bat_minka
17.05.2018, 18:32
http://www.img-share.eu/f/images/512/20180517_184001DxAE31TDTJcmZDaXy4FR1526574654_thum b.jpg (http://www.img-share.eu/main/image_view/20180517_184001DxAE31TDTJcmZDaXy4FR1526574654.jpg. htm) мача свърши.

jdrumev
17.05.2018, 21:27
Не те ли страх да се разсипят.:bigsmile:Щегувам се. Браво,да но всеки колега има това в склада най малко. Само цени дето никой не обявява.:bigsmile:

вдраев
18.05.2018, 11:19
Не е ли забранено обявяването на цени?

kuline
18.05.2018, 17:39
Не е ли забранено обявяването на цени?

Я сподели каква цена са ви предложили за биото, до колкото разбрах имате оферта.

jdrumev
18.05.2018, 20:10
Не е ли забранено обявяването на цени?

Как ще е забранено.:bigsmile:Примерно фирма ,,Щедрите изкупячи" ми да де цена ,защо да не я споделя тук в темата,,Цена на меда":bigsmile:Аз не виждам проблем да се пишат цени дажи ще ми е по-добре като се цакат.:bigsmile:

jdrumev
18.05.2018, 20:14
Я сподели каква цена са ви предложили за биото, до колкото разбрах имате оферта.


Чакай да ти каже.:bigsmile:Аз имам вече оферта на биото ми дето няма артия.:bigsmile:5,50лв/кг с документ.

mici-92
18.05.2018, 20:56
Чакай да ти каже.:bigsmile:Аз имам вече оферта на биото ми дето няма артия.:bigsmile:5,50лв/кг с документ.
Ти ,тогава забогатя.:bigsmile:

Niki1313
18.05.2018, 21:06
Чух за прекупвач от Варна, който дава цена 7 лева за килограм акация реколта 2018, но това за съжаление е непроверена информация и не е ясно за био ли става въпрос или за конвенционално добит пчелен мед.

Който има повече информация, може да сподели.

валко
15.05.2022, 09:39
Колеги акацията пуска ли прашец и какъв му е цвета ако ,дава,

kuline
15.05.2022, 12:28
Колеги акацията пуска ли прашец и какъв му е цвета ако ,дава,

Не, но глога цъфти по същото време и прашеца му е светъл.

Angel Yosifov
15.05.2022, 13:11
Не, но глога цъфти по същото време и прашеца му е светъл.
Да добавяи детелина,шипка.

Кразз
15.05.2022, 13:33
Да добавяи детелина,шипка.

...и свирчовина. И по нея и по глога съм виждал единични пчели. Това при мен де.

валко
15.05.2022, 16:00
Благодаря за отговорите,споря с един колега лаладжия,които предлага черен прашец най вероятно от мак за прашец от акация.Дано проумее че акацията нектар дава но прашец не.

zapstojan
15.05.2022, 16:15
За коя акация спорите?
Черната дава и нектар и прашец, ама аз не знам какъв е цвета на прашеца.
https://www.youtube.com/watch?v=7BPDQ5ZnWQ0

Angel Yosifov
15.05.2022, 16:28
аморфата има русоляв до бледооранжев цвят.

kaloyanv
15.05.2022, 16:29
Трябва да извадя една книга, в нея са описаните видове акации. Ние разбираме обикновената бяла акация. Аз съм срещал и жълта, която ми прилича точно на бялата. Явно има и други но не знам в кои райони има в България. По плевенско съм виждал само бялата акация, която дава само нектар.

Илиев
15.05.2022, 17:18
Калоянски ..ей сме земляци, баща ми, Бог да го прости е от с.Одърне, Плевенско...имам батчеди и братчедти от Плевен...но откъдето жената, там и родата...а пък майка ми е от Руситу!!!

kaloyanv
15.05.2022, 20:41
Ами аз съм виждал само бяла акация :) ние му викаме по нашему салкъм. Чак като порастнах разбрах че се казва акация. Баща ми е казвал, че като е бил дете и хранели кравите с цвят от акацията и млякото било уникални на мирис. Одърне ми е по-далеч, аз съм съвсем близо до Плевен. Иначе аз поръчах капаните, но имах проблеми с картите. Моята банка директно отхвърли транзакцията, а другата коят ми е виртуална също отряза, но после я одобрих и стана. Сега чакам да видя кога ще получа каквото и да е и кога ще стане.

валко
16.05.2022, 06:56
За коя акация спорите?
Черната дава и нектар и прашец, ама аз не знам какъв е цвета на прашеца.
https://www.youtube.com/watch?v=7BPDQ5ZnWQ0


за бялата акация,аморфата дава много прашец със цвят които грее на питите,

zapstojan
16.05.2022, 07:19
за бялата акация,аморфата дава много прашец със цвят които грее на питите,

"грее на питите" ?

валко
16.05.2022, 13:54
Огрява ,тъмен и много силен оранжев цвят,без да ходя по синорите разбирам по светещите краченца на пчелите,кога е цъфнала аморфата.