PDA

Виж пълната версия : Кандидат пчелар с много въпроси



Емко
22.10.2015, 23:33
Здравейте бъдещи колеги имам няколко въпроса . Смятам от догодина да започна да се занимавам с пчеларство. Основата я имам , имаме няколко съндъка (за момента 3, 2 -12рамкови ДБ и1н 10рамков) прочетох няколко книги, свързах се със стари пчелари със серизен опит които ми предложиха помоща си, но да минем по същество . Аз съм от северозападният край Кнежа (Плевенско) искам да ви попитам каква система кошери за този край с най-подходящи ? Тъй като незнам дали ще имам възможност за цели семейства , смятам да започна с 3-4отводки . За момента не искам печалби и голямо количество мед , а да си направя силни семейство и да мина през целият цикъл на работа. Искам да попитам за вашите методи за развитие на отводки. Много харвсвам форума има страшно мн различни и мн полезни мнения за методи на работа на пчеларите. Това си е наука която няма правила , за това искам съвети от по-опитните от вас. Благодаря предварително!

Петър84
22.10.2015, 23:48
Здравейте бъдещи колеги имам няколко въпроса . Смятам от догодина да започна да се занимавам с пчеларство. Основата я имам , имаме няколко съндъка (за момента 3, 2 -12рамкови ДБ и1н 10рамков) прочетох няколко книги, свързах се със стари пчелари със серизен опит които ми предложиха помоща си, но да минем по същество . Аз съм от северозападният край Кнежа (Плевенско) искам да ви попитам каква система кошери за този край с най-подходящи ? Тъй като незнам дали ще имам възможност за цели семейства , смятам да започна с 3-4отводки . За момента не искам печалби и голямо количество мед , а да си направя силни семейство и да мина през целият цикъл на работа. Искам да попитам за вашите методи за развитие на отводки. Много харвсвам форума има страшно мн различни и мн полезни мнения за методи на работа на пчеларите. Това си е наука която няма правила , за това искам съвети от по-опитните от вас. Благодаря предварително!
Добре си се ориентирал с 3-4 отводки ДБ. за начало.Първо ремонтирай кошерите,и ги боядисай ако имат нужда.Отводките ще ги развиеш,ако няма паша ще им даваш захарен сироп.И ще слагаш основи да градят пити.

Емко
23.10.2015, 06:02
Кошерчетата ги взех стари по 25 лв. и едният (10 рамковив) ми е подарък . Изтъргани са от клей и стар восък , след това са обгорени стабилно. Дадоха ми съвет да ги третирам с белина ,после със соден разрвор и после с вода. Боядисал съм ги а боя на водна основа. Смятам че това третиране е достатачно.

мухозол
23.10.2015, 06:40
Емко накисни в соде 8-10 % разтвор .Раждясалите пирони да изглеждат като нови .

Емко
23.10.2015, 08:01
Нямам подходяща вана или голям съд да го накисна

rumenggr
23.10.2015, 09:16
Здравей и добре дошъл. Вече си сложил боята, а това се прави на финала. Ако са обгорени и почистени добре може и да е достатъчно. Миналата есен, точно като теб започнах с четене на книги, форума( и архива на форума) и малко харизан с добри пожелания стар инвентар. Аз изварих в сода каустик всичко. За 15 минути варене в казана падат всички слоеве боя и каквото там има по дървото. Изплакнах обилно с вода и четка и ги зарязах да съхнат. Смятам, че това е по-добрия вариант, ако имаш условия. Лепило, винтове, пирони и малко кит където се налага, грунд и накрая боя. Ако твърдо си решил да се занимаваш с пчеларство, се подготвяй усърдно от сега. Пролетта не е толкова далеч! След прочитането на две три книги(”Календарен справочник...” задължително), трябва да имаш списък с това което ще ти е необходимо ПРЕДИ да вземеш пчелите. Информацията във форума е много и разхвърляна. Ще попаднеш на важни и безценни съвети в теми, чието заглавие не отговаря на същността на съвета. След това няма намиране в хилядите постове. Четейки записвай, копирай, снимай всичко важно и го систематизирани по теми. С натрупването на теория и практика ще отсееш това което ти трябва,но във всички случаи ще ти бъде под ръка, когато се налага. На повечето от въпросите, които напират в главата на новобранец, вече има даден отговор. Хората във форума са по отзивчиви, когато усетят в питането ти, че се положил усилия да се информираш преди това. Точен въпрос ДОПЪЛНЕН С ДОСТАТЪЧНО ИНФОРМАЦИЯ ПО СЛУЧАЯ, предполага то чен отговор! Предварително се запаси с някои неща(рамки, основи, магазини и т.н.) ще ти бъде много полезно. Склад, част от закрито помещение или нещо такова ще ти бъде необходимо( и този въпрос е разписана на много места, НЕ ГО ПОДЦЕНЯВАЙ). Ако сега решиш този проблем, ще ти е от голяма полза. При пчелите е като в шаха. Предвиждащ ходове и варианти. На ”малката” грешка резултата може да се прояви тогава, когато няма вече време за поправка. Имам малък опит. Направих грешки пролетта, а ги осъзнавам есента. Толкова от моя опит по първите ти въпроси. Желая ти успех.

Петър84
23.10.2015, 10:25
Нямам подходяща вана или голям съд да го накиснаСлед като си ги обгорил,свалили чернилката със шкурка.И след това да си ги минал с влажна кърпа.Обгарянето е достатъчно за дезинфекция на кошера.Моя съвет е да не четеш много информация,че става голяма бъркотия.Карай по леко,стъпка по стъпка,примерно какво се прави април месец,май месец.Щом имаш желание ще стане :)

jordanov
23.10.2015, 12:34
По Плевенско открай време си има АГ, казват. Също така, спорите на АГ оставали след обгарянето, казват. А пък отводките дали ще се справят с тия пусти спори, няма кой да ти каже. Така че, не им ли знаеш дословно историята на тез сандъци, чети на мухозола упътването. За информацията и стъпката по стъпка, подкрепям мнението на Петър. А в Кнежа как е с кошерите, не знам? Май и у форума нямаме ваши представители... Яко зърнопроизводство, това ясно, ама нещо гори, треви, ливади има ли? Успех!

П.п. Даже точно отгоре е една от "важните" теми - "почистване на стари кошери", там има всичко.

Емко
23.10.2015, 19:11
За момента има всичко царевица , рапица,слънчоглед земите ни са доста равни и плодородни . Имаме и доста гористи местности, не можем да се оплачем и от бодилите. Но смятам поне първата година да са в къщи кошерите после ще мислим за място на пчелин.