PDA

Виж пълната версия : създаване на пчелин на общинска земя



mmm.1979
22.10.2015, 20:57
Каква е процедурата за създаване на пчелин на общински терен.Земята е в границите на селото.Кмета на селото ли трябва да разреши или общината към която е селото?Плаща ли се наем за ползването?

rosty_sz
22.10.2015, 21:22
Общината към която е селото. Трябва да бъде гласувано на сесия на общинския съвет, като преди това да мине без проблем през няколко отдела. Наем се плаща.

vankata
05.04.2016, 13:37
Здравейте, искам да направя пчелин на общинска земя, трябва ли да стана земеделски производител или само да регистрирам кошерите?

changov
02.10.2016, 13:25
И аз това се питам, ще се радвам ако някой обясни :)

Георгиева
02.10.2016, 15:06
И аз това се питам, ще се радвам ако някой обясни :)


Понеже раздаването на общинска земя обикновено е в правомощията на съответната община, то Общинският съвет е този, който ще реши конкретните изисквания, като обяви търга. Регистрирането на кошерите към общината е сигурно,нали тя заделя тази земя - за обособяване на пчелин, т.е. документално чиновниците са длъжни да си довършат процедурата. / Някои от етапите могат да отпаднат при някой "наш" човек във властта... :) /
Когато имаш допълнителни доходи от каквото и да е, трябва да ги декларираш пред държавата /освен в случаи, посочени от закона, най-често, когато някой друг има задължението да го прави вместо тебе/. Така че, дали като физическо лице ще си пчеларстваш или като ЗП, или като фирма... - изборът е твой, разликата е в облагането и в няколко други неща. И ако имаш доходи, дали ще ги декларираш .....
Има и регистрация в БАБХ, тя е след тази в общината. Не съм го пробвала, но и тук не вярвам някой да се заинтересува, дали ще ги обиколиш всичките...

nyanakiev
02.10.2016, 16:16
не трябва да си земеделски стопанин а само да имаш регистрация на пчелина, НО НЕМОЖЕШ ДА РЕГИСТРИРАШ БЕЗ ДОГОВОР ЗА ЗЕМЯТА. омагъосан кръг

plamen2009
02.10.2016, 19:05
От общинския ветеринар вземаш номер животновъден обект,заверяваш ветеринарния дневник, подаваш молба до общината за мястото,след като сключиш договора ако искаш да се регистрираш и в БАБХ трябва да си ЗС

inio33
02.10.2016, 20:42
Последното не е задължително,ако не търсиш някакви облаги.

gln
24.04.2024, 12:51
Рових, четох и не разбрах, ако искам да кандидатствам за общинска земя за разполагане на пчелин, трябва ли да съм регистриран като ЗП, или само като пчелар, благодаря предварително за съветите.

Pero Melifero
25.04.2024, 14:39
Понеже раздаването на общинска земя обикновено е в правомощията на съответната община, то Общинският съвет е този, който ще реши конкретните изисквания, като обяви търга. Регистрирането на кошерите към общината е сигурно,нали тя заделя тази земя - за обособяване на пчелин, т.е. документално чиновниците са длъжни да си довършат процедурата. / Някои от етапите могат да отпаднат при някой "наш" човек във властта... :) /
Когато имаш допълнителни доходи от каквото и да е, трябва да ги декларираш пред държавата /освен в случаи, посочени от закона, най-често, когато някой друг има задължението да го прави вместо тебе/. Така че, дали като физическо лице ще си пчеларстваш или като ЗП, или като фирма... - изборът е твой, разликата е в облагането и в няколко други неща. И ако имаш доходи, дали ще ги декларираш .....
Има и регистрация в БАБХ, тя е след тази в общината. Не съм го пробвала, но и тук не вярвам някой да се заинтересува, дали ще ги обиколиш всичките...

това в червеното прочете ли го или за по-бързо реши да попиташ?kiss;
само дето като гледам кога е писано, може вече и да не е актуално

gln
25.04.2024, 14:51
това в червеното прочете ли го или за по-бързо реши да попиташ?kiss;
само дето като гледам кога е писано, може вече и да не е актуално

Благодря, това го прочетох, ама за осем години не знам дали важи, днес писах до министерство на земеделието, чакам отговор от тях, само се надявам, ако не трябва да съм ЗП, дали ще мога да си избера някакъв терен, по-близък до път и населеното място, че ако ги закарам много далече, не знам в един момент дали ще ги намеря за съжаление.

night
25.04.2024, 15:33
... дали ще мога да си избера някакъв терен, по-близък до път и населеното място, ....
Най-напред си избери терен. След това казваш на общинарите, кой терен искаш да ползваш.

gln
25.04.2024, 15:46
Най-напред си избери терен. След това казваш на общинарите, кой терен искаш да ползваш.
Ама как да разбера кое е общинско, като рова из кадастъра, попадам само на частни имоти.

morning
25.04.2024, 19:59
Защо не питаш направо в общината. Преди години, като обмислях разни планове, просто отидох в общината и им рекох, че искам парцел за пчелин - питаха ме само къде горе- долу, казах им в коя посока, извадиха една карта гледаха, разговоряха там нещо помежду си и ми посочиха къде точно могат да ми предоставят такова място. Нямаше изискване да си ЗП, само регистрация в общината. Честно казано, даже бях изненадан, колко бе улеснена тази процедура.

gln
26.04.2024, 09:27
Защо не питаш направо в общината. Преди години, като обмислях разни планове, просто отидох в общината и им рекох, че искам парцел за пчелин - питаха ме само къде горе- долу, казах им в коя посока, извадиха една карта гледаха, разговоряха там нещо помежду си и ми посочиха къде точно могат да ми предоставят такова място. Нямаше изискване да си ЗП, само регистрация в общината. Честно казано, даже бях изненадан, колко бе улеснена тази процедура.

Добър ден, от министерството ми върнаха отговор, че не трябва да съм регистриран като ЗП, за да кандидатствам за общински парцел, сега другото чудене ми е, ако има парцел десет декара примерно, дали може да искам да ми отмерят един декар за пчелин и да го заградя, в закона пише "Пчелните семейства могат да се настаняват върху земеделски земи, горски територии, собственост на държавата", там дето си харесах се води "вид собственост, Съсобственост, вид територия урбанизирана НТП за друг вид застрояване", нищо че е в гората на повече от половин километър от населеното място, така че това отпада, другото се води Общинска-частна ливада, май и това ще отпадне, явно е време да се разходя до кметството да питам :)

morning
27.04.2024, 22:32
....
В кметството ще ти отговорят най- добре, според мен дори не им споменавай, че си питал в министерството, щото вземат да се обидят нещо. Отиваш и питаш точно каквото те интересува, не ти решаваш какво отпада и какво не, казваш искам това място, може ли - като ти кажат, че не може, тогава не може. Питаш кое може и те ще ти покажат различните вариянти. Може да не ти се вярва, ала дори от министерството да кажат, че може, ако от кметството кажат, че не може, значи не може. Ако имаш някой познат из това кметство/ община, ще стане още по- лесно и бързо. Тънкия момент е, че в тия общини повече гледат да угодят на земеделците и правят разни мошенгии, та не остават кой знае какви парцели за нас. На практика аз се отказах, не защото нямаше места, а защото всичките, които ми предложиха бяха в непосредствена близост до обработваеми земи, трябваше да направя пчелина буквално на 20-30 метра от нивата, което е разбираемо защо не ме устройва. Имаше и такива на отдалечени от ниви места, ала пък са твърде отдачелени от мен, който разход няма как да го избия с тези чудесни изкупни цени на пчелния мед.