PDA

Виж пълната версия : Шнекова преса за восък



rosty_sz
22.10.2015, 20:50
Колеги от известно време разглеждам шнековите преси за восък. Ето примерен линк за тези които не знаят за какво иде реч;
http://www.ebay.co.uk/itm/Cappings-Screw-Press-HONEY-WAX-SEPARATOR-50kg-h-/271919179538
Моля ви за всякаква информация с която разполагате.

Прави впечатление много високата цена на всички производители на подобни преси. Всъщност не е никакъв космически кораб:laughing:. Асинхронен двигател от 0,5 kw до 2.0 kw. Редуктор който сваля оборотите до 5-10 в минута. Бункер, корпус и най трудния детайл който прави магията е шнек с намаляваща стъпка. Цените които срещам за най малкия модел ( 50кг. на час) са около 5000-6000 лв. За мен това е безумно висока цена за толкова просто изделие.
Все ми се струва че някъде (предполагам в Плевен ) съм срещал такава преса за малко на 3000лв. но тога не ми беше интересна и сега не откривам никъде подобна цена. Ще съм благодарен ако някой подскаже.
Няма да е зле ако се окаже, че с общи усилия успеем да достигнем до някаква истина как можем да си изработим "сами" подобна машина. Открих две фирми за производство на шнекове и утре ще се свържа за да попитам дали могат да изработят необходимия шнек и ако могат да дадат някаква приблизителна цена.

tarty
22.10.2015, 20:58
Виж тук,няма цена но звънни и питай, http://kosheri-bg.com/produkti-mashini/attachment/7

rosty_sz
22.10.2015, 21:12
Ето един клип https://www.youtube.com/watch?v=njVxQzW-jAI

tsc1
22.10.2015, 21:29
Виж тук,няма цена но звънни и питай, http://kosheri-bg.com/produkti-mashini/attachment/7
Цените са тук: http://kosheri-bg.com/ceni-mashini

solaris60
22.10.2015, 21:42
Цените са тук: http://kosheri-bg.com/ceni-mashini

Цените са два пъти по - ниски в сравнение с другите, но тук няма снимка и от какъв материал са. Дано да са неръждаеми. Ако е така - бива.

tsc1
23.10.2015, 08:08
Цените са два пъти по - ниски в сравнение с другите, но тук няма снимка и от какъв материал са. Дано да са неръждаеми. Ако е така - бива.

Снимката и текста за материала са тук: ЦЪК (http://kosheri-bg.com/produkti-mashini/attachment/7)
А цената е тук: ЦЪК (http://kosheri-bg.com/ceni-mashini)

ianev
23.10.2015, 08:30
Колега има разпечатващата и шнека на същата фирма и е много доволен

ceco_lovech
23.10.2015, 10:04
Някой ако има от полските шнекове,да сподели впечатления.Поляците имат малък шнек(50)кг и цената му е около 3600-700.

Mateev
23.10.2015, 10:58
Не знам дали знаете, но при производствените машини ситуацията е същата както при леките коли. Има Мерцедеси, има и Трабанти. Машините клас "Трабант" наистина са по-евтини, но в процеса на експлоатация ВИНАГИ излизат по-скъпо + допълнителната екстра "побелели от нерви коси на собственика".

Конкретно за шнековете - некадърното изпълнение ще доведе до много по-ниска производителност и до лошо разделяне на меда от восъка. На изхода ще получавате неизползваема каша от мед и смлян восък, която ще се чудите какво да я правите и как да я обработвате по-нататък. Некадърното изпълнение води и до това, че около шнека непрекъснато трябва да се върти накой човек и само за 2-3 месеца заплатата на този човек надхвърля цената на самата машина.

rosty_sz
23.10.2015, 11:09
Нали за това събираме инфо;)
Има истиа в това което казва Матеев, НО има и две други истини
1. Цената на някои машини "трабант" се изравнява с цената на "мерцедес " защото много хора споделят горесподелената теория и трябва да бъдат заблудени от "трабантаджиите"
2. Производителите на " мерцедес" машините жестоко вдигат цените и се получават безумни разлики. Пример разпечатваща машина на Парадайс хъни за около 25 000 лв. и същия клас полска около 3500 лв.
Да не се отнасяме в тази тема че ще стане мнооооого спам.
Много ми е интересно човек който има такава машина да сподели малко инфо.

ceco_lovech
23.10.2015, 11:15
Г-н Матеев,Вие какъв шнек имате?Моля споделете как работи.(+ и -)
Благодаря Ви!

Mateev
23.10.2015, 11:26
Специално за машинита на Lyson мога да дам информация, защото имам две такива с различна производителност:

Решетката на тези машини не е от хромникел, а от алуминий. Не е направена плътно по шнека, а има някакъв малък луфт. Крайния ефект е че през дупчиците капе каша от смлян восък и мед. А на изхода за да излиза плътен хубав восък, скороста на машината трябва да се намали много и от там производителноста на машината става 5 пъти по-малка от написаното в документацията. Намалената скорост води до голямо допълнително загубено време, за заплащане на което досега сигурно съм дал два пъти повече пари, отколкото струват машините.

В процеса на работа през началните дупки наистина капе мед, но от по-следващите дупки започва да излиза една каша от мед и восък, която непрекъснато трябва да се обира на ръка, за да не пада долу в меда. От тука и загубеното човешко време - един човек непрекъснато стои до една БАВНО РАБОТЕЩА МАШИНА и не прави нищо друго, освен да я дебне и почиства. А машината работи бавно, защото на бързи обороти не успява да пресова достатъчно добре восъка и на изхода излиза същата тази каша от восък и мед.

Други проблеми:
1. На входа на машината началния шнек не иска да загребва восъчно-медената каша и на всеки 10-20 секунди трябва човек да я натиска с ръце или с някакъв инструмент. Предполагам проблемът е защото профила на загребващия винт е неправилен и вместо да загребва, той избутва сместа.
2. Трудно разглобяване на входната част. Ако човек изтърве в машината едно болтче или една отверка, няма как да я извади без да направи 2-3 часово разглобяване и обратно сглобяване. А опасноста от изтървани твърди предмети е огромна, защото ако не ги видиш, ще преминат през шнека и ще надерат меката алуминиева решетка, което на практика ще унищожи машината.

Не знам как работи машината на Paradise Honey, защото не съм я виждал, но от тази на Lyson съм разочарован. Да - наистина работи, но нервите и главоболията са огромни и загубения човешки труд около нея е голям. Както вече казах - машината изисква едно работно място и в рамките на всеки един сезон давам за заплата толкова пари, колкото струва самата машина.

Mateev
23.10.2015, 11:38
Същата е ситуацията и със разпечатващите машини на Lyson. Сърцето на всяка една разпечатваща машина са НЕЙНИТЕ НОЖОВЕ и точно при Lyson те са скапани - както електрическите, така и парните. Ефекта е, че вместо да режат восъка, те го мачкат и късат. На практика ми повреждат всяка 3-та или 4-та пита, а тези, които не са повредени, са лошо разпечатани. И за да компенсирам недостатъците на машината, вместо едно работно място на входа на машината съм отворил 3 работни места - едно на входа и 2 на изхода. Двама допълнителни човека стоят на изхода и преглеждат всяка една разпечатана пита, като на ръка доразпечатват. Като труд пак се получава, че всеки един сезон за труд давам толкова пари, колкото струва самата машина.

Отделно от това не се знае колко пари са похарчени досега за ремонти на машините, за доусъвършенствувания и за настройки на механичните компоненти, които настройки също губят много време поради НЕКАДЪРНА КОНСТРУКЦИЯ.

Няма как да ви обясня поотделно всички възникнали проблеми, защото те са много и са от всякакво естество. Все едно да започна да ви обяснявам защо Москвича е скапана кола, въпреки че компонентите му са копирани от западни модели леки коли. Спред мене основният проблем както на руското автомобилостроене, така и на всички машини в нашия сектор, е НЕКАДЪРНОТО КОПИРАНЕ. На външен вид нашите машини изглеждат подобни на водещите западни модели, но като изпълнение на всеки един детайл са ПЪЛНА ТРАГЕДИЯ, която води след себе си до МНОГО ЛОША ФУНКЦИОНАЛНОСТ.

Като краен резултат икономията на пари при закупуване на оборудване води до ПРЕРАЗХОД НА ТРУД, цената на който труд многократно надхвърля цената на машината.

solaris60
23.10.2015, 11:41
Снимката и текста за материала са тук: ЦЪК (http://kosheri-bg.com/produkti-mashini/attachment/7)
А цената е тук: ЦЪК (http://kosheri-bg.com/ceni-mashini)

Благодаря. Ха, ха.... наистина май съм започнал да недовиждам. А иначе добре си ми го онагледил. ЦЪК оттук, ЦЪК оттам.:bigsmile:

tsc1
23.10.2015, 12:02
Каквато и да е шнековата преса, каквито и да са материалите от които е изработена, както и да е конструирана, накрая на шнека пак ще има каша от мед и восък. Проблема е в самата технология! Винаги притриването на материала през острите ръбове на отворчетата на кожуха ще дава това като краен резултат. Ако оставите по-голям луфт между шнека и кожуха, кашата ще излиза отпред и процеса пак няма да е ефективен. Абсолютно същия е ефекта и при правенето на доматен сок с машинката за месо.
Според мен трябва да се ползва метода на центрофугирането при предварително подгрята до 40°С смес. Никакъв проблем не е да се смени кошницата от центрофугата, която всеки пчелар има със специално изработен за целта съд. Могат да се ползват и по-високи обороти, тъй като няма опасност от късане на пити.

rosty_sz
23.10.2015, 15:19
Да ама на клиповете се вижда друго. Излизат добре пресовани восъчни "пелети" в твърдо състояние.
Въпроси към Матеев:
В шнека поставяте разпечатки директно от разпечатващата машина или вече изцедени?
Къде според вашия екип е проблема на ножовете? Във формите на острието, във заточването, във подгряването, във скоростта на вибрация, във скоростта на подаване на рамката, в ъгъла на атака на ножа към питата, в дълбочината на проникване или .......?

tarty
23.10.2015, 15:42
И аз имам разпечатваща/тя е със старите ножове в вид на >/и центрофуга от Lyson,закупени са преди 5 год.Ножовите наистина замазват донякаде и проблема идва после при изцеждането на меда в ситата,много бързо ги задръства.Ако питите са наравно изградени с дървената рамката няма проблем при разпечатването.Късането се получава при ново изградени рамки.Да спомена,че аз работя с магазинни рамки ДБ,въртял съм и плодникови,но рамките са стари и издържат.

Mateev
23.10.2015, 16:06
Да ама на клиповете се вижда друго. Излизат добре пресовани восъчни "пелети" в твърдо състояние.
Въпроси към Матеев:
В шнека поставяте разпечатки директно от разпечатващата машина или вече изцедени?
Къде според вашия екип е проблема на ножовете? Във формите на острието, във заточването, във подгряването, във скоростта на вибрация, във скоростта на подаване на рамката, в ъгъла на атака на ножа към питата, в дълбочината на проникване или .......?

Ако знаех къде е точно проблема, щях да го разреша. Аз наблюдавам крайния резултат, и не съм доволен от него. В клиповете на Paradise Honey един единствен човек работи на машината и за една работна смяна вади 3 тона мед. При мене работят 4 или 5 човека и вадят по-малко от тон. Наблюдавал съм с часове всяка една операция и грубо мога да кажа следните проблеми:
1. Много видове рамки - и друг път съм обяснявал какъв хаос се създава от това и каква загуба на време е да се овладее този хаос.
2. Лоша (недомислена) конструкция на разпечатващите машини. В резулта на това автоматичното подаване не работи - трябва рамките да се подават ръчно една по една и ето ти един човек, който само с това се занимава и с нищо друго.
3. Лошата конструкция на подаващия механизъм предизвиква периодично заклинване на рамки. Машината трябва да се спира аварийно, да се пуска на заден ход, рамката да се вади и т.н. Като цяло производителноста пада наполовина.
4. Ножовете вместо да режат - мажат и късат. Първоначално машините дойдоха с електрически ножове. Те режеха по-добре, но температурата им се регулираше лошо. При рязане изстиваха много бързо и започваха да мажат, а при спиране прегряваха много бързо и меда изгаряше, та чак карамелизираше и се образуваше черен нагар, който замърсяваше меда. Реших да сменя ножовете с парни, но конструкцията им беше лошо измислена. Държачите на ножовете излизаха от предния ръб, където са и зъбите. Част от питата се реже, а друга част - маже и къса. С температурата на ножа си реших проблема посредством собствена система на нагряване и терморегулиране, но с режещата част проблемите си останаха.
5. Както колегата по-горе каза, новоизградените пити са с по-тънки стени на килийките и много лесно се разкъсват и затлачват. Поврежда се всяка 3-та или 4-та пита. За да реша този проблем направих специално помещение, в което корпусите с мед първо се темперират до строго определена температура и след това се подават на машините. Пробвах със нагряване до 30 градуса (така каза Валери от Paradise Honey), но нещата се влошиха. Пробвах обратното - охлаждане до 20 градуса, но нещата не се подобриха кой знае колко. Като цяло досега съм вложил в подобрения повече пари, отколкото струват машините, и все още боксувам в точка нула.
6. Лошоразпечатаните пити изискват още 2-ма човека, които на ръка дооправят питите от разпечатващата машина. Стигал съм до там да си мисля да се откажа от нея и да премина на изцяло ръчно разпечатване. Така поне нямаше да си късам питите.
7. Следващия проблем е центрофугата - в нея периодично се разкъсват пити, а това води до редица други проблеми с филтриране/утаяване на меда.
8. Следват проблемите с шнековата преса, проблемите с матураторите, проблемите с филтирането, проблемите с восъкотопилките и т.н.

Като цяло няма нито една машина, която да работи така, че да ти стане кеф че си си я купил. Всичките са проблемни, всичките са недомислени, на всичките по един или друг повод се е налагало да се прави някаква корекция или модификация, щото някакси да заработят и да изпълняват функцията, заради която са закупени.

rosty_sz
23.10.2015, 16:34
Реших да сменя ножовете с парни, но конструкцията им беше лошо измислена. Държачите на ножовете излизаха от предния ръб, където са и зъбите. Част от питата се реже, а друга част - маже и къса..
Може ли малко пояснение точно по този въпрос. Държачите до колкото си спомням са едни извити пластини. Самите извивки наистина стърчат малко над острието тоест влизат малко по дълбоко в питата. Това е така за да могат да отворят ножовете при дървената част и да защитят острието от дървото. Тези пластини ли мажат и късат питите?
Не отговорихте за шнека дали слагате разпечатки директно от разпечатващата или леко отцедени?

Ако имате толкова проблеми и толкова ниска производителност определено без машините процеса ще е по бърз. Двама човека с 36 рамкова центрофуга и разпечатване на ръка предимно с вилици оправяме тон на ден. Искам да оптимизирам процеса до сваляне на тон от кошерите (40-45корпуса ) до обяд и след обяд изваждането на меда. Заради това започнах да гледам към машините защото алтернативата е двама допълнителни човека.

Mateev
23.10.2015, 17:52
Може ли малко пояснение точно по този въпрос. Държачите до колкото си спомням са едни извити пластини. Самите извивки наистина стърчат малко над острието тоест влизат малко по дълбоко в питата. Това е така за да могат да отворят ножовете при дървената част и да защитят острието от дървото. Тези пластини ли мажат и късат питите?.... Точно така - тези пластини са проблема. Хубаво е ножовете да се отварят точно до ширината на питата, но техническото решение трябва да е друго.

Mateev
23.10.2015, 17:54
...Не отговорихте за шнека дали слагате разпечатки директно от разпечатващата или леко отцедени?....

Слагам в шнека всичко - както кашата от разпечатващата машина, така и скъсаните от центрофугата пити. Понякога това което се слага в шнека е с по-много мед, а друг път - с по-много восък. В шнека се слагат и повредените пити, които са криви или разкъсани при транспорта. Въобще в него се слага всичко, което не е подходящо за центрофуга.

От шнека излиза мед, който е с много високо съдържание на микрочастици восък. Такъв нед е неподходящ за слагане в буркани, защото никога не се избистря. Освен това се взахарява за 1-2 дена, така че трябва да се побърза да се налее в тенекии. Попитах изкупвачите дали ги бърка такъв мед и те казаха, че няма проблеми, защото при тях всичко минава през филтър с високо налягане.

rosty_sz
23.10.2015, 18:20
Питам защото подозирам че колкото по отцеден е материала който влиза в шнека то толкова по близо до началото на шнека ще започне да излиза восъчна каша през външния цилиндър. Подозирам че шнековете преси се изчисляват да поемат восък с голямо количество мед. Точно такава е сместа точно под разпечатващата машина. когато има повече восък от колкото са изчислени толкова по към началото на шнека ще излиза восъчна каша.

rosty_sz
24.10.2015, 07:37
Вижте на каква преса попаднах https://www.youtube.com/watch?v=PNvLXzMKCdw

tsc1
24.10.2015, 08:14
Вижте на каква преса попаднах https://www.youtube.com/watch?v=PNvLXzMKCdw
Пресата е много хитра, но едва ли ще работи добре с разпечатките. Восъка не е джибри и меда не е шира. Вероятността отворчетата на филтърния чувал с материала при такъв статичен натиск бързо да се запушат и значително по-гъстия от ширата мед да спре да изтича според мен е голям. Но идеята за филтърния чувал е страхотна и може да се приложи при ползване на центрофугата. Особено ако е направен от тефлонов материал и восъка не полепва по него. Трябва само правилно да се подбере големината на отворите на мрежата.

Цеко
24.10.2015, 11:27
Колега във фейсбук ми беше писал че успешно си изтисква разпечатките с обикновена преса за грозде, почти се бях навил да си купя една (има ги за по 60-70 лв) но се отказах - мисля да опитам да си направя една подобна на тази която Светльо Гендов рекламираше в неговата тема.

Mateev
24.10.2015, 12:21
Аз много съм мислил и експериментирал по този проблем (отделянето на меда от восъка) и стигнах до извода, че най-подходящо средство са МАТУРАТОРИТЕ. В момента точно така практикувам, и трябва да ви кажа, че почти няма проблеми. Процедирам така - всичкия мед, излязъл от центрофугата или от шнековата преса, го изсипвам в матуратори, без да използвам никакви цедки. Става бързо и лесно. Покрай едната стена на помещението имам наредени 6-7 матуратова с общ обем около 2 тона, и в тях през деня изсипвам абсолютно всичко. През нощта те се утаяват, и на следващата сутрин восъчните частици са изплували на повърхноста, а на дъното се е утаил перфектен избистрен мед, който директно се налива в тенекии или буркани.

Медновосъчната каша, която я изгребвам от повърхноста на матураторите, още веднъж я прекарвам през шнековата преса и така отделям 90% от восъка, а остатъка още веднъж преминава през матуратор за повторно утаяване. Това ми е цялата технология и в нея НИКЪДЕ НЕ ИЗПОЛЗВАМ СИТА. Такава една технология е оптимизирана да използва МИНИМАЛНО КОЛИЧЕСТВО ЧОВЕШКИ ТРУД. Да, има много чакане, но то се извършва през нощта, когато няма работници.

Иначе за прехвърляне на мед насам-натам използвам ПОМПА ЗА МЕД. Същата помпа използвам и за прехвърляне на сироп - инвертиран или не. Тази помпа има много голям дебит и на практика без нея ще се губи много време в една или друга операция.

Mateev
24.10.2015, 12:35
Според мене всякакви технологии, които използват сита за отделяне на меда от восъка, са СИЛНО НЕЕФЕКТИВНИ поради факта, че частиците восък са меки и много лесно задръстват всички видове сита или филтри. Няма значение дали ситата са дребни или едри - задръстват се често и миенето им отнема повече време, отколкото после те биха работили на едно или друго място в технологичния процес. Задръства се и мивката или отходния канал. Въобще има ли сита - има и проблеми.

Решението е да се използва технология без сита, и като най-переспективна според мене това е ТЕХНОЛОГИЯТА НА УТАЯВАНЕТО. Тя работи при всякакви размери на частиците на восъка - от микроразмери, до едри парчета от скъсани в центрофугата пити.

Другата част от технологията е прекарване на утайките през ШНЕКОВА ПРЕСА. Комбинацията от МАТУРАТОРИ и ШНЕКОВА ПРЕСА и прехвърлянето на утайките от едното в другото и обратно на практика разрешава всички проблеми с разделянето на меда от восъка. Единственото, което трябва да се вземе предвид е факта, че меда от шнековата преса се слага в отделен матуратор, защото този мед не иска да се избистри и не е подходящ за наливане в буркани, но изкупвачите го изкупуват без проблеми и без да намалават цената.

Mateev
24.10.2015, 13:41
Докато се ровех из интернет попаднах на един много авангарден метод за разделяне на меда от восъка посредством ЦЕНТРОБЕЖНА МАШИНА. Използват се центобежните сили, които изхвърлят меда към един гладък цилиндър, а във вътрешноста остава по-лекия восък, който се изважда от машината посредством назъбена спирала. Машината е с непрекъснато действие и може да обработва до 1 тон мед на час. Пуска се сутринта и не се спира цял ден. На изхода излиза почти перфектен мед и почти сух восък. Няма нужда от други обработки - меда директно може да се налива в тенекиите, а восъка директно може да се топи за оформяне на калъпи.

Принципа на действие на машината не ми е много ясен, но явно работи, и то много добре. Машината е малка и почти не заема място. Доколкото видях в единия клип, направо може да се монтира във фургон, с който да се ходи по пчелините.

Вижте сами: http://www.humma.co.nz/


https://www.youtube.com/watch?v=pXxyZNXDQDA


https://www.youtube.com/watch?v=S6PBxoUkzNE


https://www.youtube.com/watch?v=asl2rt9paig

rosty_sz
24.10.2015, 13:48
И аз точно към тази комбинация от матуратори и шенекова преса съм се насочил за да спестя много време и труд.

Mateev
24.10.2015, 14:04
Ето го процеса, който го предлагат новозеланците, ако се ползва тяхната машина: http://www.humma.co.nz/Humma%20process.pdf

Накратко:
1. В началото на линията има РАЗПЕЧАТВАЩА МАШИНА. В нейния казан попадат разпечатките, заедно с меда.
2. Разпечатаните рамки се центрофужат и меда от центрофугата СЕ ВРЪЩА в казана на разпечатващата машина, където се смесва с разпечатките.
3. Посредством помпа за мед се прекарва през НАГРЕВАТЕЛ или ТОПЛООБМЕННИК, където се темперира до 28-34 градуса.
4. Прекарва се през центробежната машина, която разделя меда от восъка.
5. На изхода се налива в някакъв съд или направо в тенекии - кой както реши да си го направи.

Схемата е максимално опростена и не изисква намесата на човек в процеса на разделяне на мед от восък. Производителноста може да бъде всякаква - центробежната машина поема както малки дебити на мед, така и големи. Ако цената на тази машина е поносима, с кеф бих си я купил, защото още от сега е ясно, че ще ми донесе ГОЛЕМИ ИКОНОМИИ НА ТРУД.

Ха-ха ..... може дори няколко пчелари да се договорят да си купят една единствена машина и да монтират цялото оборудване във фургон, а после през целия август фургона да обикаля по пчелините и да обработва по няколко тона на ден. Тясното място на линията няма да е центробежната машина, а разпечатващата машина и центрофугата, но доколкото четох параметрите, една центробежна машина ще може да се справя с 2 или дори с 3 комплекта разпечатващи машини и центрофуги на нейния вход.

tsc1
24.10.2015, 14:10
Пробвал ли е някой да сложи мед във ултразвукова вана и да види има ли ефекта на кавитацията?

Ristis
24.10.2015, 23:03
Виждали ли сте тези сокоизтисквачки:

http://www.ebay.co.uk/itm/SUPER-ANGEL-STAINLESS-STEEL-JUICER-SUPERANGEL-JUICE-MACHINE-/141809835404?var=&hash=item2104865d8c:m:mYiLAVPWjIbKQRsjCXmXKwQВо ят

Водят се Ролс Ройса в този тип уреди, могат да правят сок от ...паркет, но при тях шнековете са два, зацепени един към друг и имат 3 прехода. Тези проблеми, които Матеев описа, може би нямаше да ги има, ако машината му бе направена по подобна схема.

Камен Крумов
25.10.2015, 18:16
Същата е ситуацията и със разпечатващите машини на Lyson. Сърцето на всяка една разпечатваща машина са НЕЙНИТЕ НОЖОВЕ и точно при Lyson те са скапани - както електрическите, така и парните. Ефекта е, че вместо да режат восъка, те го мачкат и късат. На практика ми повреждат всяка 3-та или 4-та пита, а тези, които не са повредени, са лошо разпечатани. Проблема с Лисонските разпечатващи машини е всеизвестен. Но се оказа, че е преодолим. Заклинването на рамките е поправимо с допълнители ограничители на веригата( става въпрос за малките цилиндърчета стърчащи от веригите... който ползва такава машина ще ме разбере ). За мен по-голям проблем бяха ножовете, а те са пълна конструктивна недомислица. Наложи се малко физическа намеса от моя страна. Резултатът е, че вече мога да разпечатвам без допълнително подгряване на ножовете. Споделих резултата с Денимир Минев, а той ме помоли да му покажа подобрените ножове и ... и сега ножовете ми са в Полша в завода на ЛИСОН. А решението е просто - режещата част трябва да е вълнообразна:bigsmile: Колкотото за дъгите служещи за преодоляване на горната и долната летви - ами достатъчни са само крайните две. До колкото си спомням на машината на Матеев са 10 или 12 на брой. Моите бяха 4, а са необходими само две.

rosty_sz
25.10.2015, 18:29
Много полезен пост.
Благодаря
Имаш ли снимка на подобрените ножове?
На машините на Парадайс хъни дъгите са по две на нож. Наистина няма смисъл от повече. Камене, ти премахна ли излишните?

Камен Крумов
25.10.2015, 19:39
Много полезен пост.
Благодаря
Имаш ли снимка на подобрените ножове?
На машините на Парадайс хъни дъгите са по две на нож. Наистина няма смисъл от повече. Камене, ти премахна ли излишните? Снимки нямам за съжаление, пък и сега не мога да ги снимам ножовете, че са в Полша. Надявам се поляците да направят нещо в оригинал и да подарят на собствениците на техни машини по един комплект за компенсация на ядовете им. Предполагам, че за изложението в Плевен ще има резултат. Излишните дъги не съм ги премахнал, тъй като служат за стабилност. Решението е, че могат да се огънат на обратно и така няма да се опират на питата. Моите просто ги изтъних. Сега съм в процес на разработка на нови ножове за машина на ЛИСОН, но ще ми трябва малко време, тъй като се чертаят на ACAD (машината за лазерно рязане го изисква). След това ще може да се ползва режещата част за каквато и да е машина. Учудвам се, че никой не се е сетил да направи това преди мен, доколкото знам не съм единственият пчелар-инженер.

Mateev
25.10.2015, 19:58
Силно съм заинтересован от направата на нови КАЧЕСТВЕНИ НОЖОВЕ за машините на Lyson. Имам 3 бройки - 2 разпечатващи машини и една уж поточна линия. И в трите машини ножовете са с проблеми, така че за тази зима си бях запланувал да си правя експерименти и да разработвам нови ножове. Ако накой го направи вместо мене - безкрайно ще съм му благодарен. Готов съм да заплатя достойна сума, ако някой ми предложи да си закупя КАЧЕСТВЕНИ И НАДЕЖДНО РАБОТЕЩИ НОЖОВЕ.

Така че ако Камен Крумов реши да разработва и прави такива ножове, аз веднага съм готов да му поръчам 3 комплекта.

agro
25.10.2015, 20:17
Докато се ровех из интернет попаднах на един много авангарден метод за разделяне на меда от восъка посредством ЦЕНТРОБЕЖНА МАШИНА. Използват се центобежните сили.........
Тъкмо да попитам защо не се използва центрофуга с непрекъснато действие за целта, след като утаителните съдове са ефективни, но бавни и ето ти резултата. Центрофугите са широко разпространено оборудване и не вярвам да е проблем да се приспособи някоя налична да вади восък от меда /или обратно/. Занимава ме и друг интересен въпрос. Какво ще стане, ако пусна сместа восък и мед през шнековата преса за олио? Някой пробвал ли е? Имам такава малка, 7,5 kW, с кръгли дупки на заера. Може да се направи и с процепи с произволна ширина, малко играчка ще е за преработката на заера.

tsc1
25.10.2015, 21:34
Тъкмо да попитам защо не се използва центрофуга с непрекъснато действие за целта, след като утаителните съдове са ефективни, но бавни и ето ти резултата. Центрофугите са широко разпространено оборудване и не вярвам да е проблем да се приспособи някоя налична да вади восък от меда /или обратно/. ...
Това е и моята идея - да се ползва наличната центрофуга, като се заменя кошницата с подходящ барабан.

Каквато и да е шнековата преса, каквито и да са материалите от които е изработена, както и да е конструирана, накрая на шнека пак ще има каша от мед и восък. Проблема е в самата технология! Винаги притриването на материала през острите ръбове на отворчетата на кожуха ще дава това като краен резултат. Ако оставите по-голям луфт между шнека и кожуха, кашата ще излиза отпред и процеса пак няма да е ефективен. Абсолютно същия е ефекта и при правенето на доматен сок с машинката за месо.
Според мен трябва да се ползва метода на центрофугирането при предварително подгрята до 40°С смес. Никакъв проблем не е да се смени кошницата от центрофугата, която всеки пчелар има със специално изработен за целта съд. Могат да се ползват и по-високи обороти, тъй като няма опасност от късане на пити.

agro
25.10.2015, 21:51
С шнековите преси не стоят точно така нещата. Принципа обикновено е следния: шнека е с променлива, намаляваща към изхода стъпка, увеличава се и диаметъра на оста му, така допълнително се смалява обема и се увеличава степента на пресоване. На изхода се "затапва" с конуса и точно там налягането достига своя пик. Там хлабините са най-малки, за разлика от началото, където са най-големи. В резултат изпресованата течност започва да се връща назад, насищайки материала и излиза през отворите в началото на заера, а напред излиза само експелера, просушен от течната фаза. Номера е колко да са големи отворите в заера, така че да минава само течната фаза. За олиото например процепите започват от 0,75 мм в началото до 0,15 мм в края, където почти нищо не излиза. За восъка ще има други стойности и вече сигурно някой ги е определил. Изобщо не се надявам на пълно разделяне, и олиото се филтрира през няколко филтъра след пресата, но поне восъка може да се изкара "сух".

tsc1
25.10.2015, 22:10
Те и процесите при двете технологии са много различни. В единия случай имаме нехомогенна смес от два различни материала, които трябва да разделим, в другия - единия материал е в другия и трябва да го "изцедим" от него. При обработката на восък има силно значение и температурата, а при слънчогледовото семе май не е така, или поне с увеличаване на температурата кюспето не се "маже" като восъка.

solaris60
25.10.2015, 22:12
Това е и моята идея - да се ползва наличната центрофуга, като се заменя кошницата с подходящ барабан.

Малко ме съмнява дали ще се получи чрез центрофугиране с какъвто и да е барабан. Ще спорим ли или ще се съгласиш?

agro
25.10.2015, 22:25
Щом при инж. Матеев се получава разделяне при престояване в съда, играе гравитацията. В центрофугата се усилва именно гравитацията и процеса теоретично се ускорява правопропорционално на оборотите /центробежната сила, заместваща гравитацията/. Така че по-вероятно е да стане, отколкото да не стане. И доказателството е в цитираните по-горе клипове.

agro
25.10.2015, 22:34
Те и процесите при двете технологии са много различни. В единия случай имаме нехомогенна смес от два различни материала, които трябва да разделим, в другия - единия материал е в другия и трябва да го "изцедим" от него. При обработката на восък има силно значение и температурата, а при слънчогледовото семе май не е така, или поне с увеличаване на температурата кюспето не се "маже" като восъка.
Температурата е много важна при пресоване на олиото, причините са много, мога да ги обясня, но не е по темата. В случая имаме смес от захари и мазнина /восъка/, температурата ще е много важна, за да остане восъка твърд, при олиото е смес от целулоза, протеин и мазнина, температурата играе в полза на разделянето. Затова питам някой дали е пробвал, ако не, мога да пробвам на моята преса, но ще е доста скъпо начинание. Ще трябват количества за проба, механизъм за натъпкване на сместа в шнека, сменни кожуси на заера и т. н. Цяла опитна постановка и много труд.

tsc1
25.10.2015, 22:37
Малко ме съмнява дали ще се получи чрез центрофугиране с какъвто и да е барабан. Ще спорим ли или ще се съгласиш?
Няма да спорим само ако отречеш тотално метода на центрофугиране за вадене на меда от питите. А иначе с една такава малка центрофуга и на двамата ми сина добивах плодови сокове, докато бяха бебоци.

solaris60
25.10.2015, 22:46
Няма да спорим само ако отречеш тотално метода на центрофугиране за вадене на меда от питите. А иначе с една такава малка центрофуга и на двамата ми сина добивах плодови сокове, докато бяха бебоци.

Отричам го напълно. Ваденето на мед е едно, а соковете са друго нещо. Да обяснявам ли или ще се сетиш/сетите?

agro
25.10.2015, 22:54
Човек се учи, докато е жив. Казвай твоите доводи, че да не се мъчим.

solaris60
25.10.2015, 22:58
Човек се учи, докато е жив. Казвай твоите доводи, че да не се мъчим.

Нали гледа клипа? От всякъде излизаше мед, но не и от където трябва, а и няма да излезе.

agro
25.10.2015, 23:09
??? Кой от всички клипове?

solaris60
25.10.2015, 23:12
??? Кой от всички клипове?

Пост 28, клип 2.

6iva4a
26.10.2015, 08:44
Ето го процеса, който го предлагат новозеланците, ако се ползва тяхната машина: http://www.humma.co.nz/Humma%20process.pdf Накратко: 4. Прекарва се през центробежната машина, която разделя меда от восъка.
Същото май си го имат и финдландците, вижда се на клипа след 17:20 мин.


https://www.youtube.com/watch?feature=player_detailpage&v=Xv9uIxMjdqE#t=10 44

distedi
26.10.2015, 09:23
Щом при инж. Матеев се получава разделяне при престояване в съда, играе гравитацията. В центрофугата се усилва именно гравитацията и процеса теоретично се ускорява правопропорционално на оборотите /центробежната сила, заместваща гравитацията/. Така че по-вероятно е да стане, отколкото да не стане. И доказателството е в цитираните по-горе клипове.


Мисля, че тук става дума за законът на Архимед - плаваемост на телата. Восъкът изплува на повърхността!

Искрен Мутафов
01.11.2015, 05:00
Колеги от известно време разглеждам шнековите преси за восък. Ето примерен линк за тези които не знаят за какво иде реч;
http://www.ebay.co.uk/itm/Cappings-Screw-Press-HONEY-WAX-SEPARATOR-50kg-h-/271919179538
Моля ви за всякаква информация с която разполагате.

Прави впечатление много високата цена на всички производители на подобни преси. Всъщност не е никакъв космически кораб:laughing:. Асинхронен двигател от 0,5 kw до 2.0 kw. Редуктор който сваля оборотите до 5-10 в минута. Бункер, корпус и най трудния детайл който прави магията е шнек с намаляваща стъпка. Цените които срещам за най малкия модел ( 50кг. на час) са около 5000-6000 лв. За мен това е безумно висока цена за толкова просто изделие.
Все ми се струва че някъде (предполагам в Плевен ) съм срещал такава преса за малко на 3000лв. но тога не ми беше интересна и сега не откривам никъде подобна цена. Ще съм благодарен ако някой подскаже.
Няма да е зле ако се окаже, че с общи усилия успеем да достигнем до някаква истина как можем да си изработим "сами" подобна машина. Открих две фирми за производство на шнекове и утре ще се свържа за да попитам дали могат да изработят необходимия шнек и ако могат да дадат някаква приблизителна цена.


Виж тук,няма цена но звънни и питай, http://kosheri-bg.com/produkti-mashini/attachment/7

Аз имам шнека на Корект-Николов, в комплект с разпечатващата им машина(с удължена 2000мм стойка).
Сравнително доволен съм от шнека, той си седи под разпечатващата машина и добре се справя с количеството разпечатки които "падат" от машината. Рядко се налага да му помагам, натискайки разпечатките с едно дървенце. Има си предна и задна скорост, както и регулиране на оборотите.
След няколко седмична експлоатация "му се случи случка", поради което се наложи да го разглобя, и да изпратя мотора(заедно с редуктора) и електронното управление на производителя. Оказа се, че мотора е изгорял, "кълнеше се", че до сега(тогаво) такова нещо не му се е случвало, не е имал изгорял мотор, и че управлението би трябвало да го защити(незнат точно колки подобни машини е произвел от както произвежда, че да няма друг такъв случей), но в крайна сметка ми го подмени мотора с нов(като за моя сметка бяха само куриерските разходи до Добрич и обратно - 2х17лв.).
И, така за да извадя мотора и редуктора, ми се наложи да го разглобя целият шнек, почти на съставни части, и съм снимал почти всичко, с изключение на най-долната тавичка, на електронното управление и на самото шнеково устройстов, което мачка восъка(то, цялата машина си е една голяма "румънска машинка", така при нас наричаме машинката за мелене на домати за лютеница и сокове). По-следващите постинги ще побликувам снимките които съм направил, ако има някой ентосиаст който ще се запали да си прави "самоделка", надявам се да са му полезни.

5283

5284

5285

Искрен Мутафов
01.11.2015, 05:04
Това е рамата:

Искрен Мутафов
01.11.2015, 05:06
И още снимки на рамата:

5288

5289

5290

Искрен Мутафов
01.11.2015, 05:10
Ето го и мотора с редуктора:

5291

5292

5293

Искрен Мутафов
01.11.2015, 05:15
Това е фунията кадето падат разпечатките и самото "мачкащо" устройство:

Искрен Мутафов
01.11.2015, 05:17
Ето го ситото и тавичката(всъщност съм й имал снимка) където се отича меда:

Искрен Мутафов
01.11.2015, 05:21
Това е преградата между мотоа, редуктора, управлението и самото мачкащо устройство. Има и още няколко ламарини които затварят корпуса около мотора, но тях не съм ги снимал:53005301

tsc1
01.11.2015, 09:20
Управлението нашенска изработка ли е или е внос? Можеш ли да снимаш пак табелката му, така че да се четат надписите?

ceco_lovech
01.11.2015, 16:07
Колега,Искрен при вашия шнек има ли ги недостатъците описани от г-н Матеев?

Искрен Мутафов
01.11.2015, 18:21
Управлението нашенска изработка ли е или е внос? Можеш ли да снимаш пак табелката му, така че да се четат надписите?

Незнам, предполагам че не е българско. Ще снимам упътването. Това което те интересува от упътванеато е:
производител: Корект Николов ООД
web site: kosheri-bg.com, има го във вторият постин от темата....

Искрен Мутафов
01.11.2015, 18:24
Колега,Искрен при вашия шнек има ли ги недостатъците описани от г-н Матеев?

А, ако моят попадне при Матеев, то със сигурност ще му намери дваж повече кусури(недостатъци) отколкото на неговия, но на мен си ми върши работа...

Господин Каров
07.01.2016, 11:39
https://www.facebook.com/photo.php?fbid=146830702151933&set=pb.100004750113270.-2207520000.1452159327.&type=3&theater От 3г работя с БГ машина на Николов Корект и съм доволен.

Николай Христов-nikberk
07.01.2016, 14:04
Матеев,познавам човек от Метковец ,който произвежда разпечатващи машини като тази на Апитотал.Ножовете са 1:1 като на Оригиналната ,даже не се подгряват като Полската ,самопочистват се което е +!Между другото няколко колеги от Русе си поръчаха наистина само ножове от него.

Mateev
07.01.2016, 14:37
Дай ми някакъв контакт - аз също ще си поръчам ножове.

tarty
07.01.2016, 16:03
Матеев,познавам човек от Метковец ,който произвежда разпечатващи машини като тази на Апитотал.Ножовете са 1:1 като на Оригиналната ,даже не се подгряват като Полската ,самопочистват се което е +!Между другото няколко колеги от Русе си поръчаха наистина само ножове от него.
Напиши го и на мен.

Господин Каров
08.01.2016, 02:45
За да работи шнека добре, винтовата линия в откритата част/под фунията/трябва да е с права стъпка.Ако стъпката намалява то той ще избутва отпечатката в единия край на фунията и напред.Винта не загребва отпечатка.За ножовете-рязането зависи от ъгала на атака хода. С тава вапрос за ножове на БГ машини на Николов Корект,които са направени от бацигова лента за хляб и много бързо регулиране. Ето го и него https://photos.google.com/photo/AF1QipPslfQrxJhAAx68J17SFVNSv_OcmjKntD-LL2Q