PDA

Виж пълната версия : Медовина?



memomuevlu
13.10.2015, 18:20
Колеги даъте да говорим за благото.Споделете рецепти и мнения.

solaris60
13.10.2015, 21:09
Колеги даъте да говорим за благото.Споделете рецепти и мнения.

След като трябва да говорим за "благото". Макар, че като цяло "благото" включва много неща, но след като е дадено само МЕДОВИНА, ще говорим само за медовина. И така - да започваме.
За да се направи медовина е необходимо да има мед, вода, мая и подправки. Маята може да бъде бирена или хлебна, но бирената е за предпочитане. Подправките трябва да бъдат горчиви или кисели за да се получи добра ферментация. Към немските рецепти се използва предимно хмел и градински чай, а при френските карамфил, джинджифил, канела и винаги лимон към тях.
Ето и втората част:
Към четири части вода се прибавя една част мед и се вари до кипване, обира се пяната и се оттегля от огъня. Поставят се подправките. Оставя се да изстине до около 40 градуса и се поставя маята. Маята за това количество е около една кафена лъжичка. Поставя се в съд за да ферментира. Когато спре ферментацията и се избистри е готова, но отлежаването я прави по качествена. Наздраве.drinks;

pepoing
13.10.2015, 21:37
Аз тази година пробвах да направя медовина, по-рецептата която се въртеше във фейсбук страницата Пчелин:
7 килограма мед
около 10-11 литра вода
половин пакетче мая за хляб
плодове според сезона ( аз сложих в едната доза малини, къпини и боровинки, в другата къпини, арония и смокони)
Мисля, че това беше рецептата всичко това се слага в галони от минерална вода.
При мен и двете дози превряха и едната се избистри на 100% каня се тези дни да вида какво се е получило.

pepoing
13.10.2015, 21:55
https://www.youtube.com/watch?v=4Dkz-5Ih_RA

Забравих да споделя, че сложих и един портокал.

Pavel_Bs
13.10.2015, 22:49
Браво колега,водния звънец бълбука здраво.Можеш да си купиш за по-удобно такива : http://www.smithrestaurantsupply.com/prodimg/CRO5000.jpg
Така няма да ти трябват маркучи и буркани.Между другото,колкото е по-голямо съпротивлението за въздуха(по надълбоко в буркана) толкова е по-газирана напитката(трябва и тапата да е добре уплътнена).Ефекта на газировката се губи след разпечатване,но поне първите два три литра ще те изкефят с мехурчетата.

Niki1313
13.10.2015, 22:53
...Към четири части вода се прибавя една част мед и се вари до кипване...drinks;

Така няма ли опасност да се образува ХМФ, не че Ц.И.Р.О.З.А.-та е по благосклонна, но........

ПП
Не виждам в рецептата добавка на витамин "C", как така, вече и в цигарите се добавя витамин "C.

ППП
Sori, не доскивах лимона.

Pavel_Bs
13.10.2015, 23:08
Аз също съм си мислил за ХМФ-то и освен това се прецаква всичко полезно в меда.На мен по ми аресва там дет не са вари.

Ангел Йосифов
14.10.2015, 05:55
Медът може и да не се преварява.....

solaris60
14.10.2015, 06:21
Така няма ли опасност да се образува ХМФ, не че Ц.И.Р.О.З.А.-та е по благосклонна, но........

ПП
Не виждам в рецептата добавка на витамин "C", как така, вече и в цигарите се добавя витамин "C.

ППП
Sori, не доскивах лимона.

То е в такова малко количество, че изобщо няма да се отрази пагубно на нашия така третиран с какво ли не организъм.:bigsmile:

Ангел Йосифов
14.10.2015, 11:43
Вече няколко години си правя медовина...

pepoing
14.10.2015, 20:14
А трябва ли да е сладка на вкус, моята е доста сладка.

Ангел Йосифов
14.10.2015, 20:43
Ами остави я да ферментира....И при мен първата ми медовина "сладееше".Медовината става бавно.Забравия за половин година.

Pavel_Bs
14.10.2015, 21:37
Ако я направиш с голяма захарност(сложиш повече мед и по-малко вода) тогава дрождите се затормозяват и ферментацията протича бавно.Много е важна и температурата при която протича ферментацията - между 15 и 20 градуса(постоянна).Грубо можеш да си смяташ алкохолните градуси на напитката като разделяш захарността на разтвора на две.При 22 захарност се получават между 11-12 алкохолно съдържание при пълна ферментация.Медовината не е необходимо да е толкова силна.Всеки си решава за себе си,както и кога да я пие - сладка,много сладка или ферментирала напълно.Когато не е ферментирала напълно е възможно малко да те прокара,но това зависи от твоите черва.

ch.atanasov
14.10.2015, 21:47
Тъкмо се навих да си направя малко медовина и това последното ми уби устрема.:laughing:Ще си поркам ракийката.:(

Pavel_Bs
14.10.2015, 22:10
В процеса на ферментация,с повишаване на алкохолния градус,започват да загиват по-слабо устойчивите дрожди.Постепенно напитката придобива качества които са пагубни за повечето дрожди с изключение на най-издръжливите.Във ферментиралите напитки винаги остават живи дрожди,освен ако не бъдат пастьоризирани.Полусухите вина в повечето случай са сухи вина които са преминали през пастьоризация и след това им е добавена захар.Всяка винарна която държи на името си,селектира миксове от различни щамове дрожди според вината които ще се произвеждат.Има дрожди които работят безпроблемно и при над 30 захарност.Когато се пие ферментираща напитка се поемат голямо количество живи дрожди и понякога чревната флора не успява да се справи с тях.На това се дължи и прокарването,но то не е задължително.Индивидуално е за всеки.

Mateev
14.10.2015, 23:24
Ако се оставите на случайните дрожди, ще получавате СЛУЧАЙНИ РЕЗУЛТАТИ. Един път ще стане, друг път - не. Един път ще е сладко, друг път - тръпчиво и т.н. Ако искате ВИНАГИ да получавате едни и същи резултати, и вкуса на виното да е такъв, какъвто го искате, трябва да използвате специално селектирани дрожди със строго определени параметри. Стува си първо да прочетете свойствата на всеки един селекциониран щам, и след това да подберете този, който най-добре отговаря на вкусовите ви изисквания. Преди 4-5 години правих ябълкови вина и тогава пробвах различни видове дрожди върху една и съща мъст и наистина получих вина с различен вкус.

Купувах си дрожди и активатори от тука: http://vinarko.com/magazin

Внимателно прочетете инструкциите за всеки един щам и изберете този, който най-много ви подхожда. Самата технология на направата на вино (медовина) се съобразява с изискванията на дадения щам, така че не може да го карате през просото с някакви общи рецепти, защото при един човек те се получават, а при друг - не.

Този сайт е безценен. В него е концентрирано цялото човешко знание за направата на всякакви видове алкохоли. От него могат да се закупят всякакви компоненти или материали, необходими да направите качествено вино или ракия. Преди няколко години изгубих дни наред, за да изчета всичко от този сайт, и наистина успях да направя много хубави вина - ябълкови и гроздови. Една година обаче бях на двуседмични курсове и жена ми изтърва ферментацията, и вместо вино се сдобихме със стотина литра ябълков оцет, който си го ползваме до ден днешен. Не че е лош - дори по книгите пише, че е много полезен. А миналата година дори го ползвах в рецептата за направа на инвертиран сироп. :)

Mateev
14.10.2015, 23:28
Ето три вида дрожди, посредством които можете да получите вино с доста висок алкохолен градус:

http://vinarko.com/magazin/дрожди-за-трудна-ферментация/винени-дрожди-actiflore-bo213#red
http://vinarko.com/magazin/дрожди-за-трудна-ферментация/винени-дрожди-fermactive-fcd#red
http://vinarko.com/magazin/дрожди-за-трудна-ферментация/винени-дрожди-vitilevure-b

При този вид дрожди можете да започнете с начална захарност от порядъка на 30 дори 32%, и да получите вино с 15-16% алкохол, докато обикновенните дрожди изискват начална захарност максимум 22-24% и се получава вино с 10-12% алкохол.

Mateev
14.10.2015, 23:39
Иначе тази година смених концепцията и вместо вино правя ракия. Един мой колега си направи съвременен модерен казан, който автоматично прави двойна дестилация и на изхода му излиза ракия 54-58 градуса. И за да пробвам казана, тазгодишните плодове ги направих на ракия. И сега всяка вечер избирам между джанкова, сливова, ябълкова или гроздова - всичките с 55-58 градуса.

Така че ако в късна доба напиша във форума някой "умен" постинг, да знаете откъде ми е дошъл този "акъл" ..... :)

дядо борю
22.10.2016, 09:48
Спомням си преди няколко години в Австрия, държавата се опита да намали изкупните цени на млякото. Тогава производителите в знак на протест разляха хиляди литри мляко по улиците. Както обикновено се случва в белите държави - изкупните цени не се намалиха.

Подобен пример от Великобритания. Преди десетина години, имаше свръх производство на жито и цените на едро паднаха. Тогава английските фермери си изсипаха житото в океана за да балансират търсенето с предлагането, но си запазиха цената.

Ние навярно няма и не бихме направили такова "безумие", но и не бива да правим дъмпинг на стоката си, а да си устояваме завоюваните позиции (а дано, ама надали).

ПП
То 4 лв е равносилно на разливане, ама както и да еsweating;.

Добре,че меда няма трайността на млякото и може да стои и да чака достойна цена.Аз вече започнах да правя и медовина и имам поръчки за които няма да ми стигне собствения мед.

ivootur
22.10.2016, 10:20
Каква цена ще и търсиш на медовината?

дядо борю
22.10.2016, 10:27
Според Иванчо и кафето,трябва да дойде меда на 10 лв плюс разходите за производство,някъде около 4 лв литър при алкохол 11%

ivootur
22.10.2016, 10:32
А дали трябва да се плаща акциз за това, в смисъл може ли човек да си я продава свободно или влизаме в сивия сектор?

borislav aleksandrov
22.10.2016, 10:55
Според Иванчо и кафето,трябва да дойде меда на 10 лв плюс разходите за производство,някъде около 4 лв литър при алкохол 11%

Колко мед се влага в 1 литър? А времето за отлежаване след ферметация колко е ? Цената ми се вижда твърде ниска... проверявал ли си как я продават ? Обичайната цена за медовина с вложени 420 грама мед за 1 литър с 13 % алкохол и отлежала минимум 12 месеца след ферментацията до 24 месеца е 15 лв. с ДДС и платен акциз и може да стигне до 50-60 лв. и нагоре според мед-алкохолност-отлежаване


А дали трябва да се плаща акциз за това, в смисъл може ли човек да си я продава свободно или влизаме в сивия сектор?

Да акциз се плаща - води се алкохол

Ангел Йосифов
22.10.2016, 17:21
за медовина с вложени 420 грама мед за 1 литър с 13 % алкохол

Математиката тук нещо не ми се връзва.В моята има 330гр.мeд на литър вода,а алкохола е определено над 13%.От около 100-150млл ми се замайва главата..Та с 420гр ще стане трепач......

delta.e
22.10.2016, 18:16
Ачо , точно си правиш медовината .
На другите и азбуката , и математиката са криви .

vencii
23.10.2016, 11:23
Да акциз се плаща - води се алкохол

Не акциз не се плаща - виното е с нулев акциз.

demonj
20.12.2016, 17:12
По неволя тия дни и аз ще залагам матерял за медовина,преди няколко дни унищожих кошер който беше болен от парагнилец като запазих питите които бяха с мед около 10кг. сега ги кисна във вода за да се втечни медът и излезе от килииките.

Ангел Йосифов
20.12.2016, 17:19
С какво си третирал?

demonj
20.12.2016, 17:26
С какво си третирал?
Историята с този кошер е още от пролетта,пуснал съм я в темата за парагнилеца.

Ангел Йосифов
20.12.2016, 17:31
Е добре,наздраве тогава!

freddie46
23.12.2016, 19:55
Като стане напиши за да разберем резултатът.Дайи рецептата за да пробвамеи ние.

Поздрави:Цветан Димитров

п.п.Внимаваи , в начабото не прекалявай докъто му свикнеш!:bigsmile:

agro
20.06.2020, 21:59
За медовината имам въпрос - колко трябва да показва захаромера на заложения за ферментация меден сироп? Няма как да определя колко мед съм сложил, сиропа е от претопяване на пити с кристализирал мед.

Ивайло_Иванов
03.07.2020, 08:07
чаках известно време да ти отговорят по-компетентните хора от мен но ...
в пост № 13 от темата си го описват много реално - при 22 градуса захарност се получават 11-13 градуса и така реално можеш сам да си решиш по-силна ли да бъде или по-слабичка. Само трябва да имаш в предвид че по-силната изисква повече време за ферментация. Аз от доста време се отказах да правя медовина - не ми е по вкуса, но пък горе долу при същата рецепта след като го прекараш през казанчето (някой път се и преваря че тръгва слабичко) става такава хубава мека ракийка че ум да ти зайде.:laughing:

Filyov
03.07.2020, 12:35
Мойта я докарах до 18-20 захарност, сега като алкохол ми показва около 11, трябваха и около 3 месеца при температура 15-20 градуса. Понеже бях сложил в пластмасови шишета, установих че в 5-6 литровите по-зле върви ферментацията в сравнение с 10 - 11 литровите.

agro
04.07.2020, 19:47
Аз, като несведущ, сложих вода до 24% по плаващ захаромер. От 20.06. досега вече има шапка от ферментиращ материал в бидоните. Нищо общо с плодовата ферментация - медената бавно тръгва и бавно върви засега, въпреки че сложих дрожди за бяло вино. Медовина не знам дали ще стане, но през казана със сигурност ще мине по някое време.

Ангел Йосифов
04.07.2020, 20:09
За да тръгне по-бързо ферментацията и да върви по бързо,меда трябва да се "свари",за да умрат ензимите.Пяната(умрелите ензими),при варенето се изгребва постоянно.
На мен,до 14-15* медовина ми идва,като изветряла бира.Но над 16* до около 20*-това вече е др "бира".На 10л вода слагам 3,3-3,5кг мед и други джунджурии..

agro
04.07.2020, 20:19
При мене медът е от парната топилка, когато в нея сложа пити със стар мед. Събира се течен под восъка в кофата. Един вид, минал е за момент през 100 градуса, съдържа и кондензна вода. Понеже няма как да го съхранявам, отива в бидона за ферментация и го разреждам с вода по захаромер. Така че нямам представа колко мед съм сложил спрямо водата. За пръв път ми е само мед да ферментирам /няма кайсии/, по-нататък ще пиша за резултата. Мога да го сваря, преди да го налея в бидона за ферментация, но си е работа. Нека си ферментира бавно, за никъде не бързам. Може би дрожди за трудна ферментация ще помогнат.

Георги Куров
04.07.2020, 21:18
Няма значение какви са дрождите, трябва да се използва Активатор/диамониев фосфат+други вещества/, да се подава периодично. Това не ускорява процеса а го прави по ефективен, повече алкохол.

agro
04.07.2020, 22:27
Да, не се бях замислял, вероятно е точно така. С мед е все едно съм сложил само захар и вода /сироп/.

Георги Куров
05.07.2020, 05:33
Ако ще го свариш за ракия, може да ускориш процеса като свалиш pH до 3-4.Слага се органична киселина, примерно лимонена на кристали 1 грам на литър.

agro
05.07.2020, 08:01
Сложих лимонтузу /винена киселина/, това слагам и на плодовите джибри, засега нямам фалове при тях. Лимонена киселина се твърди, че не става - дрождите я изяждали. Това от ракиения форум.

Георги Куров
05.07.2020, 09:57
Точно, за храна им трябва органична киселина, без значение каква е. Дадох пример с лимонената на кристали защото е най-евтина. Можеш да сложиш мравчена или оксалова, ще имат същия ефект.

agro
05.07.2020, 19:50
Киселината се слага, доколкото съм чел, за да регулира /подкисли/ средата за развитие на дрождите. На тях не им пречи, но пречи на нежелани други микроорганизми да се развиват. Ако дрождите метаболизират /изядат/ киселината, променя се рн на средата в нежелана посока. Затова се слага винена киселина /лимонтузу/, тя не се метаболизира от дрождите и поддържа рн в нужните граници.