PDA

Виж пълната версия : МЯСТО ЗА ПЧЕЛИН



ballistixx
03.04.2011, 19:23
Здравейте,
Имам конкретен въпрос за избора на място за пчелин. Искам да започна да се занимавам с пчеларство, но определено не мисля това да е единственото нещо, което да правя. Затова ме затруднява въпросът с избиране на място за кошерите. Аз лично мога да се занимавам за почивните дни през седмица с това, а през останалото време баща ми ще ми помага (или по-скоро ще върши по-важните неща :) Но нито аз, нито той можем да живеем на село при пчелите. Имаме дворно място около 2 декара, на което могат да се сложат кошерите, но се притеснявам за сигурността им. Не съм много очарован от цялата концепция за "комшийство" в България. Не можеш да си сигурен никога в никой. Дори и да плащаш на някой минимална сума, за да наглежда мястото ти, сигурен съм, че той ще е първият човек, от когото можеш да очакваш лошотии. Притеснявам се от кражба на кошери, екипировка, елементарен вандализъм и т.н. Навсякъде пише да се сложат огради, дори по закон е така, но, сериозно, може ли една ограда да спре глупака? Не мисля.
Затова пиша тук - дайте някакви коментари как да направя мястото по-сигурно или начини на предпазване. Също така очаквам и личен опит с неприятни случки и как реагирахте вие? Много благодаря предварително :)

plamen
03.04.2011, 20:55
Здравейте,
Имам конкретен въпрос за избора на място за пчелин. Искам да започна да се занимавам с пчеларство, но определено не мисля това да е единственото нещо, което да правя. Затова ме затруднява въпросът с избиране на място за кошерите. Аз лично мога да се занимавам за почивните дни през седмица с това, а през останалото време баща ми ще ми помага (или по-скоро ще върши по-важните неща :) Но нито аз, нито той можем да живеем на село при пчелите. Имаме дворно място около 2 декара, на което могат да се сложат кошерите, но се притеснявам за сигурността им. Не съм много очарован от цялата концепция за "комшийство" в България. Не можеш да си сигурен никога в никой. Дори и да плащаш на някой минимална сума, за да наглежда мястото ти, сигурен съм, че той ще е първият човек, от когото можеш да очакваш лошотии. Притеснявам се от кражба на кошери, екипировка, елементарен вандализъм и т.н. Навсякъде пише да се сложат огради, дори по закон е така, но, сериозно, може ли една ограда да спре глупака? Не мисля.
Затова пиша тук - дайте някакви коментари как да направя мястото по-сигурно или начини на предпазване. Също така очаквам и личен опит с неприятни случки и как реагирахте вие? Много благодаря предварително :)

Няма сигорно никаде приятелю.Предлагат се много видове дачици със сим централа която ти пращат SMS ако засече движение.Може да платиш на някой СОТ фирма да ти изгради такава сигнализация и да ти охранява обекта.Има много варианти но те струват много пари.Аз сериозно съм се замислил да си поставя някава сигнализация на пчелина но още проучвам цени качество а и парите се не стигат.До колкото знам горе долу една такава сигнализация излиза около 600 лева само апаратурата отделно кабели кутии.Но трябва на пчелина да имаш ток.Ако нямаш има слънчев колектор за ток който и той струва доста пари.Повечето колеги и аз включително не сем защитени по никакъв начин от вандали и крадци и се надяваме само на късмета.

jonny
07.04.2011, 10:19
Мястото където имам възможност да поставя кошерите, които ще закупя е по сенчесто /между два баира/. В едната част слънцето огрява преди да премине зад баира сутрин, а следобяд се засенчва, а в другата част изгрява когато мине над баира към 10.30-11.00ч. но пък е огрято до късен следобед - привечер. И склона на двете места е с южно, югоизточно изложение/но невъзможност от постоянното огряване е заради баира пред него/. Кошерите мисля да са там целогодишно. Ще ги закопувам в края на май, началото на юни. Ще съм ви благодарен да споделите къде ще е най добре да ги поставя, за да мога да подготвя мястото. Благодаря предварително.

Николай Христов-nikberk
07.04.2011, 11:25
Мястото където имам възможност да поставя кошерите, които ще закупя е по сенчесто /между два баира/. В едната част слънцето огрява преди да премине зад баира сутрин, а следобяд се засенчва, а в другата част изгрява когато мине над баира към 10.30-11.00ч. но пък е огрято до късен следобед - привечер. И склона на двете места е с южно, югоизточно изложение/но невъзможност от постоянното огряване е заради баира пред него/. Кошерите мисля да са там целогодишно. Ще ги закопувам в края на май, началото на юни. Ще съм ви благодарен да споделите къде ще е най добре да ги поставя, за да мога да подготвя мястото. Благодаря предварително.
Къде е това место?

jonny
08.04.2011, 11:28
Мястото където имам възможност да поставя кошерите, които ще закупя е по сенчесто /между два баира/. В едната част слънцето огрява преди да премине зад баира сутрин, а следобяд се засенчва, а в другата част изгрява когато мине над баира към 10.30-11.00ч. но пък е огрято до късен следобед - привечер. И склона на двете места е с южно, югоизточно изложение/но невъзможност от постоянното огряване е заради баира пред него/. Кошерите мисля да са там целогодишно. Ще ги закопувам в края на май, началото на юни. Ще съм ви благодарен да споделите къде ще е най добре да ги поставя, за да мога да подготвя мястото. Благодаря предварително.
Къде е това место?
Ами, Ники незнам дали ще ти говори това нещо, но е в местноста Жековото, под бившия овчарник на горското, по пътя за Хайдушките водопади.

Николай Христов-nikberk
08.04.2011, 12:01
Мястото където имам възможност да поставя кошерите, които ще закупя е по сенчесто /между два баира/. В едната част слънцето огрява преди да премине зад баира сутрин, а следобяд се засенчва, а в другата част изгрява когато мине над баира към 10.30-11.00ч. но пък е огрято до късен следобед - привечер. И склона на двете места е с южно, югоизточно изложение/но невъзможност от постоянното огряване е заради баира пред него/. Кошерите мисля да са там целогодишно. Ще ги закопувам в края на май, началото на юни. Ще съм ви благодарен да споделите къде ще е най добре да ги поставя, за да мога да подготвя мястото. Благодаря предварително.
Къде е това место?
Ами, Ники незнам дали ще ти говори това нещо, но е в местноста Жековото, под бившия овчарник на горското, по пътя за Хайдушките водопади.
Тренирах орентиране там,а ходех и на лагер.Какво да ти кажа за място то,малко е проветриво между тези реки.Навремето там имаше много голям масив от кестени,сега те изсъхнаха и останаха само липите.Имаше и малък пчелин там ,но като изсъхнаха кестените чичо Коци ги премести.Моето мнение е ,че не е най-доброто место за постоянен пчелин.

jonny
08.04.2011, 12:11
Тренирах орентиране там,а ходех и на лагер.Какво да ти кажа за място то,малко е проветриво между тези реки.Навремето там имаше много голям масив от кестени,сега те изсъхнаха и останаха само липите.Имаше и малък пчелин там ,но като изсъхнаха кестените чичо Коци ги премести.Моето мнение е ,че не е най-доброто место за постоянен пчелин.[/quote]
Да наистина мястото като цяло е до реката, и е по осойно, проветриво, но само това ми е мястото което имам. За това ще купя първо два кошера, за да пробвам как ще изкарат, как ще вървят, какво ще се вади от тях и ако не става ще мисля за друго място или ще се откажа. Но си спомням че наистина над мене някога имаше пчелин в двора на горското, значи може би условията са благоприяствали.

GARDE
28.04.2011, 16:07
Току-що се регистрирах и вече с интерес започнах да чета по темичките.Естествено съм в раздела на начинаещия пчелар и вече изскочи въпросче.
От прочетенето за мястото на бъдещия пчелин ме притеснява факта ,че там където имам възможност да разположа кошерите/смятам да започна с 2-3 , а ако успея в начинанието дано ги направя десетки/ е на място ,, което е много ветровито!Имам двор във вилна зона , който е последен от тарафа и е все едно на открито като на нивите в съседство.Там е много ветровито и май няма да е добре за пчелите- ще хапят повече ли?

kando
28.04.2011, 16:12
Така на думи е трудно да се определи - по принцип съветвай се със стареца,така ще е най-добре,но наистина силното ветровито място от самосебе си се подразбира,че не е толкова подходящо.

evgeni.filimonov
29.04.2011, 09:28
За 2-3 кошера винаги може да се измисли някакъв вид ветроупорна стена.

Юрий Цветков
29.04.2011, 10:03
Когато времето е ветровито, дори и на завет да са пак са по агресивни. Вятъра е един от най-големите "неприятели" на пчелите, но винаги може да направиш някаква изкуствена преграда, която да пази кошерите. От друга страна, щом е ветровито, значи рядко падат мъгли, а това е добре за пчелите. Най-важно е да има добра паша в района, защото, ако я няма, каквито и условия да създадеш на кошерите, ефекта ще е малък.

GARDE
29.04.2011, 19:51
Благодаря много за съветите!Все още съм далеч от лично експиремнтиране!Като имам време ще чета тук, после практика и опит при дядото и като се захвана лично ще има лични описания на тежки моменти.. blush;

Да, стена ще направя.Как мислите, в района на Франгенското плато, над Варна, в източната му част добър ли е района?Аз съм до самите ниви, като миналите години сяха слънчоглед, а и най-често това сеят!От прочетеното оставам с впечатлението че Добруджа е с най-идеални условия..?

Добрин_М
11.06.2011, 18:02
Здравейте колеги!
От тази година започнах да се занимавам с пчеларство и се сблъсках с един от първите си проблеми как да създам създам благоприятно място за пчелина ми?
Едното място с което разполагам е около 200 кв.м. мисля цялото място да го оградя с мрежа 2 м. височина и да пусна жив плет по нея ,но не знам на какво разстояние от мрежата да бъде първия ред с кошери.
Другото място което имам е около 800 кв.м. него мисля да го направя по същия с такава ограда ,но и искам да засея дървета в няколко реда за да направя пъстра сянка ,но не знам какви дървета да засея, мислех си за овошки ,но ме разколебаха заради препаратите с които се пръскат ,така че ви моля да ми кажете кои дървета ще са благоприятни за пъстра сянка на пчелина ми (пчелина ми се намира около Добрич).
Благодаря предварително на всички колеги ,които се отзоват на запитването ми и наистина искат да помогнат на НОВОБРАНЦИ като мен wink;

Владо-Gillan
11.06.2011, 18:33
никъде не е казано че трябва да пръскаш дръвчетата. за 10-15 дървета няма смисъл от пръскане. насади малини, хмел, капини и други плодоносни храсти около оградата. насади 5-6 ябълки, 3-4 вишни и праскови и 1-2 лески. ако имаш наблизо хубава поляна с разни билки няма смисъл да сееш семена. ако няма засади маргаритки, великденче, детелина, синап, кантрион и др. аз мисля тази година да садя хмел за ограда.и търся 1-2 вида дръвчета.

plamen
11.06.2011, 19:41
Аз ги пръскам привечер като няма летеж и нямамам проблеми.Не се притеснявай за пръскането.

Добрин_М
12.06.2011, 10:39
Благодаря за отговорите,ще направя така както казвате,само искам да знам първия ред с кошери(дадан-блат)на какво разстояние да бъде от мрежата(2м.височина)

Владо-Gillan
12.06.2011, 11:02
мрежата не им пречи. остави ги на 3-4 метра

Владо-Gillan
12.06.2011, 11:18
виж това
http://pchelari.com/razmer%20na%20pchelina.html
http://pchelari.com/izbor%20na%20mqsto.html
http://pchelari.com/razpolagane%20na%20kosherite.html

Добрин_М
12.06.2011, 11:38
Много ми помогна с това ,което ми прати БЛАГОДАРЯ ТИ!
Мисля да ги подредя в група.

bogomila
26.06.2011, 14:33
Дали е подходящо 2-3 кошера да стоят на тераса на къщата? Опасявам се не само от кражби, но и от животни. Вилата ми е в планината.

ANIBAL
26.06.2011, 15:13
Никакви проблеми!
Но гледай входовете да са открити-да няма препятствие/парапет /пред тях.Това значи ,че трябва да повдигнеш кошерите по-високо на терасата.

Angel_A
26.06.2011, 20:24
Дали е подходящо 2-3 кошера да стоят на тераса на къщата? Опасявам се не само от кражби, но и от животни. Вилата ми е в планината.

По принцип няма проблеми както е писал колегата по-горе, но си направи сметка, че ти трябва и достатъчно място около тях за обслужването им. Успех.

bogomila
27.06.2011, 09:25
Много ви благодаря за съветите!
Бих искала да се запиша на курс по пчеларство, но нищо актуалноо не открих в интернет. Живея в София, имате ли някаква информация за такива курсове?

N-2
27.06.2011, 10:16
Попитай в пчеларския магазин на ул. Симеон. Пролетта Мишо Михайлов питаше за желаещи за курс по пчеларство. Магазинът се намира между ул. Мария Луиза и Женския пазар.

bogomila
27.06.2011, 21:02
Много благодаря!

orliniacia
03.07.2011, 14:24
мисля да разположа пчелина на село,имам двор преди беше лозе,сега ще засаждам овошки,по оградата малини,наблизо има полета и дива поляна.подходящо ли е местото .благодаря,нуждая се от всякакви сьвети.

orliniacia
17.07.2011, 18:23
Здравейте.искам да разположа кошерите си в двора,от источната и западната страна на двора има тухлени огради високи около 2.00м/2.50м това дали е проблем.другото което ме интересува е дали ако засадя целият двор с овошки,медоносни растения и треви ще е достатъчно за пашата през годината,извън двора има поляна на около 1.5км 2.00км има поле обработваемо тази година засадено със слънчоглед.имам 5 нови ЛР кошера...чакам с нетърпение пролетта за да започна но без ваша помощ ще ми е трудно.очаквам вашите мнения и съвети...чаоооо

Kiril8305
17.07.2011, 18:55
Здравейте.искам да разположа кошерите си в двора,от источната и западната страна на двора има тухлени огради високи около 2.00м/2.50м това дали е проблем.другото което ме интересува е дали ако засадя целият двор с овошки,медоносни растения и треви ще е достатъчно за пашата през годината,извън двора има поляна на около 1.5км 2.00км има поле обработваемо тази година засадено със слънчоглед.имам 5 нови ЛР кошера...чакам с нетърпение пролетта за да започна но без ваша помощ ще ми е трудно.очаквам вашите мнения и съвети...чаоооо
Ми за настаняването , където прецениш , че ти е удобно , как да ти каже някой точно там ги настани ако да речем , най добре е кошерите да са ориентирани на юг, а при теб на юг да е да речем срещу входа на къщата, гледай място да е с удобна настилка , входовете на кошерите да не са насочени срещу входната врата на къщата ако има такава,да са по на завед , в голяма близост до входа на кошерите да няма високи насъждения или огради или 2м трева ,и така , а за пашата от овошки и др. медоносна растителност, ако дворът ти не е около 30 дка. хич не се и занимавай , овошки си засаждай с презумцията да имаш плодове за теб или да направиш сянка на кошерите , но ако на 2 км имаш насъждения това е добре , имай в предвид сеитбообръщенията , ако пърчето е едно и тая година е слънчоглед , то догодина ще бъде или пшеница или царевица , не се сещам сега на кого беше най добър предшественик слънчогледа, но така.
Успех в начинанието.

Жоро$73
05.09.2011, 06:57
Здравейте!И аз съм начинаещ.Казвам се Георги и съм от град Добрич.При мен проблемът е,че теренът с които разполагам не позволява друго нареждане на кошерите освен с входа на исток . Какво бихте ме посъветвали при зазимяването на кошерите.как бихте постъпили вие.

Angel_A
05.09.2011, 07:48
Здравей колега,
Щом кошерите ти са с изсточен вход (което е най-нормалното положение) пчелите се зазимяават на юг. Успех.

Жоро$73
05.09.2011, 08:19
Благодаря за отговора.Кошерите ми са ДБ-12.Мисля да ги зазимя само с преградна дъска,без да използвам подгряващи материали.Семействата са запасени с достатъчно мед за презимуване.

Kiril8305
05.09.2011, 09:31
Благодаря за отговора.Кошерите ми са ДБ-12.Мисля да ги зазимя само с преградна дъска,без да използвам подгряващи материали.Семействата са запасени с достатъчно мед за презимуване.
Здравейте!
Правилно ви е мисленето , с подгряващи материали изобщо не се занимавайте.Ако семействата са силни и кошерите са здрави , и сте си свършили работата както трябва по това време няма да имате проблеми.За всеки случай обче мога да ви посъветвам ако кошерите не са нови , при зазимяването да ги огледате отдоло за цепнатини , раздалечаване на дъските , прогниване на дъските и други такива, за да не останете изненадани напролет.
Поздрави!

Жоро$73
05.09.2011, 15:43
А относно двата отвора? Да пробвам с долен и горен отворени,или само долен отворен на 2.5 см. .

Ангел Йосифов
05.09.2011, 16:45
По принцип прелката се оставя(отворена) на толкова сантиметра колкото междурамия с пчели има при зазимяването.Но трябва да се имат в предвид и източните ветрове които по принцип са студени.Мого важно е прелките да са заслонени така че вятърът да не нахлува директно.Аз бих препоръчал,ако е възможно,когато времето застудее,кошерите да се завъртят с прелките на юг.Горната прелка се затваря.

Жоро$73
05.09.2011, 17:17
Това със завъртането го мислих и аз ,имайки в предвид снегонавяванията по нашия край.Мисля,че в началото или в средата на ноември ще ги завъртя,ако не е късно де.

ivandespotov
06.09.2011, 07:51
Ако имаш 2 кошера можеш и в избата да ги вкараш, там няма навявания!!!

Жоро$73
06.09.2011, 16:44
Ок!А утре,като станат 22?

Kiril8305
06.09.2011, 16:54
Ок!А утре,като станат 22?
Здравейте аз съм от Добрич , кошерите си ДБ оставям със долен отвор стеснен , колко обаче хич не зная понеже мога ли сега на всички да седна да им меря летвички , ама рамки колко вътре ще оствя , тя дълга и широка сам се сещаш.Стеснявам всеки кошер долния вход с колкото летвички съм оставил за него , горните изобщо не ги пипам , стоят си отворени , до сега проблем не съм имал , а ако си мислите , че при нас не навява!
След като зимата ги затрупа просто изчаквам снега да спре и само почиствам пред входовете да ги отворя и евентуално отгоре като започне да се топи снега да не налива в страниците на кошера, а отстрани ги оставям загънати.
Поздрави!

Ангел Йосифов
06.09.2011, 17:02
Прелките в каква посока са.

Kiril8305
06.09.2011, 18:26
Изток.

Жоро$73
06.09.2011, 19:23
Прелките са с посока Изток.Добричлии знаят за какъв ветрилник говоря.А ако се случи зима без сняг?

Юрий Цветков
06.09.2011, 21:46
А относно двата отвора? Да пробвам с долен и горен отворени,или само долен отворен на 2.5 см. .Колега, входовете ги остави както са си на изток и да са отворени 3-4 см. Така по-лесно ще се пазят от оси или пчели крадци. Но за целта задължително трябва да оставиш вентилационните отвори (отдолу на дъното) отворени. Ако нямаш такива, 2.5 см са крайно недостатъчни.

Kiril8305
07.09.2011, 19:20
Прелките са с посока Изток.Добричлии знаят за какъв ветрилник говоря.А ако се случи зима без сняг?
И това не трябва да те притеснява , принципно моите са в двора на къщата , единственото нещо което правя е да завъжа към оградата , зад кошерите листове със стериопор - това от своя страна носи друг риск , ако има сняг и си сложил стериопор имай в предвид , че стериопора при мен спира въздушното течение - вятъра и снегът трупа точно пред кошерите, но мен хич не ме бърка - нито пък пчелите.
Така си стоят вече пет години , със сняг без сняг няма никакво значение.Изкарват си добре до пролетта.

Жоро$73
08.09.2011, 06:19
Благодаря за отговорите.Ще ги зазимя с отворени долни и горни отвори и ще ги завъртя леко на югоизток.Разгледах как са разположени кошерите на другите пчелини.Споделих и размених мнение със старите пчелари от селото.Те си познават по добре ройона.Бяха на мнение,че там зимата идва от североизток и че,за мен ще е по добре леко да ги завъртя на 90 градуса.

Жоро$73
08.09.2011, 20:44
Фу.Ми те кошерите станаха вече 22. Ма те мазетата на панелките едва мога се обърна. Да взема да ги закарам в някой склад ли?

nasko_986
27.05.2013, 17:14
Здравейте!
Искам да попитам няколко въпроса относно местото за пчелин и колко пчели трябва да има в един кошер , т.е ако е празен колко трябва да закупя за да функционира нормално?
Мисля да закупя кошери тип "Дадан Блат" /незнам колко рамки ще видим/.
Тука продават пчели , но не ми е ясно какво значи Отводка и три рамки и Гол рой.
http://www.mmmbg.eu/otvodki.php

Мисля да сложа няколко кошера в двора на къщата.Дворът е голям,има овощни дървета - ябълка,праскова,слива,вишн ,къпини,круша/.

* Проблемът е ,че до нас един приятел има и той в двора си 4-5 кошера. Имаше много ,но му умряха.Разстоянието между мен и него е не повече от 40-50метра.Мисля ,че няма проблем,но нека кажат по опитни хора.*

Не съм наясно много с нещата, но искам 2-3 кошера не повече. Дали с пчели или празни - незнам. Незнам и как да намеря и донеса пчели ако разбира се кошерите са празни.
ЩЕ съм благодарен на всеки , който сподели мнение.Благодаря предварително

Nik_m
27.05.2013, 17:55
За ДБ 3-4 пити, за ЛР 4-5 пити това се купува и до зимата ще имаш семейство способно да презимува.
Отводка - три пити покрити с пчели.
Гол рой - само пчелите.
Нямаш проблеми да ги сложиш в двора, няма да си пречат и с комшийските има паша за всички :)
Само да няма някаква болест при него,защото при разграбване на умрял кошер се заразява и твоя.
Съвет от мен, купи си нови кошери, аз взех стари и сега стоят затворени в една сая, а новите като гледам как работят пчелите ми пълнят душата.
Има си преносни съндъчета и с тях се пренасят пчели и ги слагаш в кошера.
И аз съм начинаещ и се уча още.
Успех!

nasko_986
27.05.2013, 19:05
А то какво значение има ,че се продават питите с пчелите? Искаш да кажеш ,че пчелите са залепени за питите и ги обработват? Не става ли само пчелите апак да сложа други пити в кошера и да обработват тях и кое първо се пуска пчелите или питите -питите в магазина . Пречи ли нещо ако си седят питите постоянно и ако някоя е готова да я взема и на нейно място да поставя празна пита? благодаря

Nik_m
27.05.2013, 20:05
В отводката има пити, на тях малко мед и малко пило а другия вариант е само пчели и майка.
Няма да е лошо да прочетеш някой книга, в youtube има доста клипове, има също и филми в този сайт има линкове към тях.
Аз цяла зима четох и гледах и имам чувство, че нищо не знам, но с практиката се уча пчелите си искат гледане!

kara7
28.05.2013, 07:25
Най добре тази година говори с комшията да му помагаш за да научиш нещо,пък другата година си вземи пчели.