PDA

Виж пълната версия : Болест ли е?



ustata
07.10.2015, 08:57
здравейте колеги,незнам къде и как точно да задам въпроса , защото незнам болест некаква ли е това или аз нещо съм сгафил.
Та имам един кошер които се държи така все едно няма майка , пчелите са пръснати и бучи. но майка има също и пило и яйца,малко е но има,значи мама работи.третирал съм 3 пъти с оксалова през 7 дни с накапване(още като имаше доста пило)разтвора е 900 мл вода,35г оксалова и 70г захар.
пуснал съм и 3 пъти през 7 дни нозевит+ .така съм третирал и останалите но само с един имам този проблем.та от какво може да е?????
благодаря предварително.

Aranis
07.10.2015, 09:32
Нещо не се разбира какво те притеснява...нормално е да бучи, кошер е все пак. Времето вече е студено като цяло, нормално е пчеличките да са по-сърдити от обикновено. Това че е само при този кошер нищо не значи. Щом си третирал за акар и нозема, увери се, че има достатъчно запас от храна за зимата и си свиркай...Успех.

evgeni.filimonov
07.10.2015, 09:34
Слабо е семейството и не е устояло на атаките от твоя страна. Оксаловата киселина разрушава хитиновата обвивка на пчелите. Кой ти препоръча да ги накапваш три пъти ?

Ангел Йосифов
07.10.2015, 10:54
Погледни на дъното за чужди елементи.

Nik_m
07.10.2015, 11:43
Слабо е семейството и не е устояло на атаките от твоя страна. Оксаловата киселина разрушава хитиновата обвивка на пчелите. Кой ти препоръча да ги накапваш три пъти ?
Разтвора му е нискозахарен така че не е накапване а изпаряване.

Nik_m
07.10.2015, 11:47
Погледни на дъното за чужди елементи.
При мен в едно запасно семейство беше влезнал един плужек, дразнеше ги а не са могли да го изгонят.

зуница
07.10.2015, 14:18
Разтвора му е нискозахарен така че не е накапване а изпаряване.
Каква беше температурата на изпарение на О.К.? ;)Не е изпарение.Това си е чисто къпане с киселина и то доста.Но докато достигне на всяко отваряне да ги къпе, колегата има още да почете из форума напътствията на "светилата".blush;

ustata
07.10.2015, 14:47
разбира се имам да чета още доста,но кой тук може да се похвали че няма какво още да научи????
температурата си беше височка.мисля че с процента на разтвора съм се поо.........сбъркал.
но пък с другите всичко е наред.

Nik_m
07.10.2015, 19:04
Каква беше температурата на изпарение на О.К.? ;)Не е изпарение.Това си е чисто къпане с киселина и то доста.Но докато достигне на всяко отваряне да ги къпе, колегата има още да почете из форума напътствията на "светилата".blush;

Достатъчно топло беше, след като напръскаш върху рамките за минути пчелите издухат всичко.

ustata
08.10.2015, 06:11
Слабо е семейството и не е устояло на атаките от твоя страна. Оксаловата киселина разрушава хитиновата обвивка на пчелите. Кой ти препоръча да ги накапваш три пъти ?
Август месец направих отводки без пило, само муха и плодна майка, тях съм ги третирал само веднъж.
Но доколкото знам оксаловата не действа на пилото , та затова 3 пъти да може да обхване целият период.

kapanec
08.10.2015, 13:31
Аз м.Август ги третирах 4 пъти през 7 дена .Колко от Августките пчели ,ще бъдат зимни пчели с които семеиството ,ще призимува. Миналата година третирах по същата схема и всички семейства презимуваха успещно.