PDA

Виж пълната версия : Помпи за мед и други гъсти течности



tsc1
06.10.2015, 09:56
Днес получих това на мейла си и реших да го споделя тук. Същевременно темата може да служи и за обсъждане на всякакви други помпи, необходими за пчеларите.
http://www.alibaba.com/product-detail/sanitary-stainless-steel-Rotary-Lobe-Pump_60279281013.html?spm=a2700.7724838.30.2.CfWR7 V

мухозол
07.10.2015, 20:20
Много допре но няма цена .Ако питаш чичко google има много но цените големи .

Дамян Дамянов
10.11.2015, 18:20
Мързелът е страхотен мотиватор :D
Това е помпа за водата, но работи на 15 бара(използва се при кафемашините).
Разглобява се до съставните части и е много лесно за почистване, има само два болта по 1см, а намотките са капсоловани и няма начин да се стигне до тях или да се повредят. Вътре е едно бутало с пружина...нищо сложно.
Цената е 23 лева с ДДС
5365

Искрен Мутафов
10.11.2015, 18:31
Мързелът е страхотен мотиватор :D
Това е помпа за водата, но работи на 15 бара(използва се при кафемашините).
Разглобява се до съставните части и е много лесно за почистване, има само два болта по 1см, а намотките са капсоловани и няма начин да се стигне до тях или да се повредят. Вътре е едно бутало с пружина...нищо сложно.
Цената е 23 лева с ДДС
5365

И, сега ако ни обясниш какво общо намираш между тази джиджавка и темата(Помпи за мед и други гъсти течности http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2634)?!? - направо равен няма да имаш...

Дамян Дамянов
10.11.2015, 20:16
Целта е да не се разхождаш из пчелина с кофите или бутилките със сироп.
Проблемът е, че няма как да натоварваш помпата продължително време и трябва да я спираш да си почине или да я сменяш на 1-2 мин с друга(автоматично) или регулатор или... Предложиха ми няколко решения, но ще видим какво ще излезе накрая.
Минус е че работи на 220V, но това мога да го реша доста лесно(ако потрябва).

Ето и едно клипче на същата помпа.


https://www.youtube.com/watch?v=V45Bz5m4Gxc

kuline
10.11.2015, 20:31
Тази помпа не може да ти свърши работа.
Има един основен принцип при помпите - високо налягане/малък дебит и обратното - ниско налягане/голям дебит. В случая по-важен е дебита.
Насочи се към центробежна помпа. Ако искаш малко повече инфо може на ЛС.

Дамян Дамянов
10.11.2015, 20:41
Тази помпа не може да ти свърши работа.
Има един основен принцип при помпите - високо налягане/малък дебит и обратното - ниско налягане/голям дебит. В случая по-важен е дебита.
Насочи се към центробежна помпа.

Мен ме притеснява, ако опъна 50-100метра дали ще излезе нещо от другия край и дали ще мога изобщо да вдигна сиропа от контейнера 1-2м по-ниско...
На едното място разстоянието е около 30м(най-много), но на другото е сигурно около 100м. На първото място горе-долу ОК, но на второто е 2м под земята, после 20м до първия кошер, а до последния сигурно са близо 100м.
Знам, че някой бра ядове с една помпа за 1-2м височина, но не мога да се сетя кой беше, че да го питам. :tres:

kuline
10.11.2015, 20:50
Мен ме притеснява, ако опъна 50-100метра дали ще излезе нещо от другия край и дали ще мога изобщо да вдигна сиропа от контейнера 1-2м по-ниско...
На едното място разстоянието е около 30м(най-много), но на другото е сигурно около 100м. На първото място горе-долу ОК, но на второто е 2м под земята, после 20м до първия кошер, а до последния сигурно са близо 100м.
Знам, че някой бра ядове с една помпа за 1-2м височина, но не мога да се сетя кой беше, че да го питам. :tres:
В техническите данни на помпите пише "напор" в метри това е височината до която помпата може да изтласка течносттаи е геодезичната височина от нивото на засмукване до нивото на изливане. Теоретично на 10 м. височина има загуби една атмосфера.

Mateev
10.11.2015, 20:59
Показаната от тебе помпа е ДЕТСКА ИГРАЧКА. За вода някаси се справя при денивелация от 20-30 сантиметра, но за мед ще е ПЪЛНА ТРАГЕДИЯ. Пробвай и ще се убедиш.

Помпите за мед са на специален принцип. Въртящята се част представлява две елипсовидни каучукови колелета, които така се въртят, щото във всеки един момент от време да се допират само в една линия. Целта е да има голям дебит при сравнително добро налягане, но в същото време ДА НЕ РАЗПЕНВАТ МЕДА. Също така могат да работят както в режим на празен ход (няма мед), така и в режим на голямо претоварване (има мед, но крана на изхода е затворен). Могат и да изпомпват въздух, което означава, че има ефект на САМОЗАСМУКВАНЕ от долу нагоре.

Имам такава помпа за мед - дебита е огромен, разпенване няма абсолютно никакво, и освен това безпроблемно работи неограничено дълго време в режим на максимално претоварване (крана на изхода е затворен). Освен всичко друго тази помпа на мед е и РЕВЕРСИВНА - тоест спокойно работи и в двете посоки, което се управлява с ключ с три позиции.

Дамян Дамянов
10.11.2015, 21:01
В техническите данни на помпите пише "напор" в метри това е височината до която помпата може да изтласка течносттаи е геодезичната височина от нивото на засмукване до нивото на изливане. Теоретично на 10 м. височина има загуби една атмосфера.

Предполагам, че никога няма да ми трябва повече от 8-10 л/м и сега ще погледна какво може да се намери като компромисен вариант.


Показаната от тебе помпа е ДЕТСКА ИГРАЧКА. За вода някаси се справя при денивелация от 20-30 сантиметра, но за мед ще е ПЪЛНА ТРАГЕДИЯ. Пробвай и ще се убедиш.

Помпите за мед са на специален принцип. Въртящята се част представлява две елипсовидни каучукови колелета, които така се въртят, щото във всеки един момент от време да се допират само в една линия. Целта е да има голям дебит при сравнително добро налягане, но в същото време ДА НЕ РАЗПЕНВАТ МЕДА. Също така могат да работят както в режим на празен ход (няма мед), така и в режим на голямо претоварване (има мед, но крана на изхода е затворен). Могат и да изпомпват въздух, което означава, че има ефект на САМОЗАСМУКВАНЕ от долу нагоре.

Имам такава помпа за мед - дебита е огромен, разпенване няма абсолютно никакво, и освен това безпроблемно работи неограничено дълго време в режим на максимално претоварване (крана на изхода е затворен). Освен всичко друго тази помпа на мед е и РЕВЕРСИВНА - тоест спокойно работи и в двете посоки, което се управлява с ключ с три позиции.

А имал ли си проблеми с височината на контейнера или дължината на маркуча? Пробвал ли си да храниш по този начин и има ли проблеми?

kuline
10.11.2015, 21:03
Дамян не говори за помпа за мед, а помпа за сироп

Искрен Мутафов
10.11.2015, 21:03
Дамянов, с тази помпа трудно ще "транспортираш" дори и вода на такива разсояния, пък камо ли сироп с гъстота 1:1 или с повече захар, затова ти намекнах за връката й с темата...

;)

Дамян Дамянов
10.11.2015, 21:12
Дамянов, с тази помпа трудно ще "транспортираш" дори и вода на такива разсояния, пък камо ли сироп с гъстота 1:1 или с повече захар, затова ти намекнах за връката й с темата...

;)

Тази бута 0,650 л/мин. Малко, но с високо налягане.
Търся вариант...

kuline
10.11.2015, 21:13
Дамяне , за да не си блъскаш главата, ако искаш мога да ти помогна, но на ЛС, защото си имам съображения.

Дамян Дамянов
10.11.2015, 21:21
Дамяне , за да не си блъскаш главата, ако искаш мога да ти помогна, но на ЛС, защото си имам съображения.

Само с помпи не се бях занимавал, но явно ще трябва:bigsmile:

Междо другото останах много впечатлен от избора на ВСЯКАКВИ фитинги, скоби, маркучи и т.н. Никога нямаше да се сетя, че мога да ги намеря в магазин за части и кухненско оборудване.

tsc1
10.11.2015, 21:27
Дамяне, послушай Матеев! Проблема с гъстите течности никак не е прост!

Искрен Мутафов
10.11.2015, 21:31
Аз имам на Lyson, голямата(1,5kW) предполагам, че Матеев говори за същата - не съм пробвал да храня с нея, не мога да си го представя да я мъкна по гори и полета, по пчелините. Аз храня(пренасям сиропа) с трилитрови тубички от минерална вода, имам и няколко 5л но от 8 нагоре вече не е особенно удобно. Виж ако можеш свържи се с Валери Йорданов, тоя който е работил в Парадайз Хоней, там са хранили с една такава като за бензиноколонка, с пистолет - предполагам може да ти свърши работа.

tsc1
10.11.2015, 21:39
Много по-просто е без помпа, акумулатори или дълги кабели, помпи и всякакви сложни механики ако е само за пълнене на хранилките. Трябва ти съд, който се затваря херметично и издържа на 4-5 атмосфери налягане и малка бутилка с течен азот, аргон, въглероден двуокис или друг инертен газ. Останалото е принципа на хидрофора!

Дамян Дамянов
10.11.2015, 21:52
Дамяне, послушай Матеев! Проблема с гъстите течности никак не е прост!

Нали затова говорим, ако знаех отговора, то вече да съм го направил. Блъскам си главата как да го направя да работи при всякакви условия и да не му бера после грижите. Една от помпите които гледах, беше абсолютно невъзможно да я отвориш за почистване.
Аз съм от старата школа и обичам да ми е дървена техниката - като го погледна и само да се е разглобило. Ладичката като я погледнеш и знаеш що не пали, а в новите има повече кабели отколкото ламарина.


Аз имам на Lyson, голямата(1,5kW) предполагам, че Матеев говори за същата - не съм пробвал да храня с нея, не мога да си го представя да я мъкна по гори и полета, по пчелините. Аз храня(пренасям сиропа) с трилитрови тубички от минерална вода, имам и няколко 5л но от 8 нагоре вече не е особенно удобно. Виж ако можеш свържи се с Валери Йорданов, тоя който е работил в Парадайз Хоней, там са хранили с една такава като за бензиноколонка, с пистолет - предполагам може да ти свърши работа.

Сега съм на 10л бутилки и е голяма мъка, защото е неубодно и двете ти ръце са заети. Не знам ти как ги обикаляш, но сигурно ти се спира тока.
Сещам се кой е, но не го познавам.

Искрен Мутафов
10.11.2015, 22:00
От 3 до 5 литра е оптимално. С по-големите е направо мъка, пробвал съм и с 11л. Трима човека 150 литра(50 бутилки по три литра) ги даваме за около час-час и 15мин. Един отваря капаците, другите двама наливат, и първият(обикновенно аз) после търчи обратно да ги затваря.

Дамян Дамянов
10.11.2015, 23:01
От 3 до 5 литра е оптимално. С по-големите е направо мъка, пробвал съм и с 11л. Трима човека 150 литра(50 бутилки по три литра) ги даваме за около час-час и 15мин. Един отваря капаците, другите двама наливат, и първият(обикновенно аз) после търчи обратно да ги затваря.

Искам да сменя хранилките с 5-10 литрови и няма как да ги пълня с малки туби.

solaris60
11.11.2015, 01:59
Дамяне, послушай Матеев! Проблема с гъстите течности никак не е прост!


Много по-просто е без помпа, акумулатори или дълги кабели, помпи и всякакви сложни механики ако е само за пълнене на хранилките. Трябва ти съд, който се затваря херметично и издържа на 4-5 атмосфери налягане и малка бутилка с течен азот, аргон, въглероден двуокис или друг инертен газ. Останалото е принципа на хидрофора!


Дамяне , за да не си блъскаш главата, ако искаш мога да ти помогна, но на ЛС, защото си имам съображения.



Сега съм на 10л бутилки и е голяма мъка, защото е неубодно и двете ти ръце са заети.





От 3 до 5 литра е оптимално. С по-големите е направо мъка, пробвал съм и с 11л.


Искам да сменя хранилките с 5-10 литрови и няма как да ги пълня с малки туби.

В случая и самия Господ да слезе, би се хванал за главата и няма да може да ти помогне.

Искрен Мутафов
11.11.2015, 08:19
Ейй, тебе от както ти "включиха" специалната функция за групово цитиране - ще вземеш целият форум да изцитираш в един постинг....

Искрен Мутафов
11.11.2015, 08:24
Искам да сменя хранилките с 5-10 литрови и няма как да ги пълня с малки туби.

Ами с това трябваше да почнеш, а не с оная помпичка, която е за някакви миниатюрни фонтанчете/шадраванчета.
За целта ти е нужна сериозна помпа, затова пак ти казвам - това е човека(https://www.facebook.com/valeri.yordanov.509?fref=ts), който е работил с нещо подобно...

jordanov
11.11.2015, 09:53
От 3 до 5 литра е оптимално. С по-големите е направо мъка, пробвал съм и с 11л. Трима човека 150 литра(50 бутилки по три литра) ги даваме за около час-час и 15мин. Един отваря капаците, другите двама наливат, и първият(обикновенно аз) после търчи обратно да ги затваря.

Излизаме от темата, ама карай да върви. На гръб не е ли по-лесно, отколкото на ръце? Гърба и раменете носят товара, ръцете са свободни за работа. Примерно нещо като една нова пластмасова гръбна пръскачка? Или самар от стара туристическа раница и 20 литра туба на него, другото е индивидуално техническо решение. Някъде из старите пчеларски вестници имаше съвет за приспособление от вътрешна автомобилна гума, довечера ако ми остане време ще го потърся, ей тъй за инфо само.

Дамян Дамянов
11.11.2015, 11:36
Ами с това трябваше да почнеш, а не с оная помпичка, която е за някакви миниатюрни фонтанчете/шадраванчета.
За целта ти е нужна сериозна помпа, затова пак ти казвам - това е човека(https://www.facebook.com/valeri.yordanov.509?fref=ts), който е работил с нещо подобно...

Благодаря ти, но не искам да го занимавам човека.
Колегата kuline ми обясни за помпите и разбрах какво трябва да направя.

solaris60
11.11.2015, 12:33
Ейй, тебе от както ти "включиха" специалната функция за групово цитиране - ще вземеш целият форум да изцитираш в един постинг....

Това е направено с някаква цел, но какво да ти обяснявам. Ти си умен, ще схванеш за какво иде реч, но за сега май все още не.

Искрен Мутафов
11.11.2015, 13:00
Излизаме от темата, ама карай да върви. На гръб не е ли по-лесно, отколкото на ръце? Гърба и раменете носят товара, ръцете са свободни за работа. Примерно нещо като една нова пластмасова гръбна пръскачка? Или самар от стара туристическа раница и 20 литра туба на него, другото е индивидуално техническо решение. Някъде из старите пчеларски вестници имаше съвет за приспособление от вътрешна автомобилна гума, довечера ако ми остане време ще го потърся, ей тъй за инфо само.

Не съм голям фен на гръбните пръскачки и подобни раници/самари. Стига ми дето няколко пъти в годината трябва да пръскам лозето, овошките, и няколко каменни пътища(с раундъп) - и то станаха десетки пътите годишно...
Тубите си ги разкарваме им пчелина с количка, много е лесно, особенно след като направихме експериментално под един ред кошери макадамена настилка, и напролет смятам да правим под всичките(там където има нужда).

Искрен Мутафов
11.11.2015, 13:01
Благодаря ти, но не искам да го занимавам човека.
Колегата kuline ми обясни за помпите и разбрах какво трябва да направя.

Той си има някакви съображения да не обяснява надълго и нашироко публично, но ти си по-сговорчив, и можеш да пробваш да ни "светнеш"...?!?

Дамян Дамянов
11.11.2015, 13:45
Той си има някакви съображения да не обяснява надълго и нашироко публично, но ти си по-сговорчив, и можеш да пробваш да ни "светнеш"...?!?

Трябва да уважа решението му.

Mateev
11.11.2015, 17:17
Ами с това трябваше да почнеш, а не с оная помпичка, която е за някакви миниатюрни фонтанчете/шадраванчета.
За целта ти е нужна сериозна помпа, затова пак ти казвам - това е човека(https://www.facebook.com/valeri.yordanov.509?fref=ts), който е работил с нещо подобно...

В Paradise Honey наистина разкарват сиропа с 30-тонна цистерна и го наливат с маркуч с пистолет накрая, но при тях пчелините са СПЕЦИАЛНО НАПРАВЕНИ така, щото това да е възможно. Във всеки един пчелин има само по 30 кошера. Тези кошери са разположени в полукръг около мястото, където спира камиона. Разстоянието от камиона до най-далечния кошер не надхвърля 10 метра. Маркуча се разпъва само на няколко метра и се започва от единия край на дъгата и се стига до другия само с леко странично придръпване.

Тази конфигурация на кошерите е измислена още преди да се построи пчелина. Идеята е да пчеларите да изминават пеша минимални разстояния (не повече от 10 метра) при всяка една пчеларска операция. При такъв малък брой кошери в един пчелин обикновенно в него се работи 15-20 минути (максимум половин час) и после докато камиона ги кара до другия пчелин на 2-3 километра отстояние, пчеларите всъщност си почиват. На другия пчелин правят кратка офанзива и после пак пътуват (почиват). И така за 1 ден се обработват между 5 и 15 пчелина в зависимост от това каква е пчеларската операция, която в момента извършват. Не се преуморяват, имат чести почивки или разхлаждания (ако вън е горещо), могат да запалят цигара докато пътуват и т.н. На мене това ми изглежда като идеална организация на труда и съм склонен постепенно да пригодя и моите пчелини да станат нещо подобно.

didaki
06.01.2016, 12:41
Аз също мисля по въпроса за помпа за сироп.Спрял съм се на тази http://olx.bg/ad/12-volta-mini-pompa-za-gorivo-40l-i-to-v-minuta-ID5b09O.html
Само се притеснявам сиропа да не я блокира.

freelancer_bg
09.01.2016, 17:02
https://www.youtube.com/watch?v=_Xz2bU-Nm3s

didaki
11.01.2016, 19:31
С тая спринцовчица 200-300л. сироп, голямо цъкане ще падне.

olepi4
11.01.2016, 19:42
на някой да му кристализирал инвентиране на сироп на тошев bbf класик имах останала една туба не се погледнах цялата кристализирал не знам как е в кошерите

zapstojan
11.01.2016, 19:49
С тая спринцовчица 200-300л. сироп, голямо цъкане ще падне.

Модела показва само принципа, и мисля че е добра идея. Ако можеш да го направиш в по голям мащаб може да върши работа.
Тогава може би ще трябва и задвижваща сила. Не го отхвърляй с лека ръка, а помисли!

didaki
12.01.2016, 21:20
Модела показва само принципа, и мисля че е добра идея. Ако можеш да го направиш в по голям мащаб може да върши работа.
Тогава може би ще трябва и задвижваща сила. Не го отхвърляй с лека ръка, а помисли!

Наливането на сироп ми остава доста трудоемък и времепоглъщаш процес, и съм решил колкото мога да го автоматизирам.Разбрах какво иска да ми подскаже колегата, но не ме устройва.Дали ще наливам с лейката или ще цъкам с ръчна помпа няма да има много разлика.Надявах се, по- знаещите и с опит да подскажат нещо, ама явно засега ще сме на проба- грешка.

ceco_lovech
21.01.2016, 18:43
Показаната от тебе помпа е ДЕТСКА ИГРАЧКА. За вода някаси се справя при денивелация от 20-30 сантиметра, но за мед ще е ПЪЛНА ТРАГЕДИЯ. Пробвай и ще се убедиш.

Помпите за мед са на специален принцип. Въртящята се част представлява две елипсовидни каучукови колелета, които така се въртят, щото във всеки един момент от време да се допират само в една линия. Целта е да има голям дебит при сравнително добро налягане, но в същото време ДА НЕ РАЗПЕНВАТ МЕДА. Също така могат да работят както в режим на празен ход (няма мед), така и в режим на голямо претоварване (има мед, но крана на изхода е затворен). Могат и да изпомпват въздух, което означава, че има ефект на САМОЗАСМУКВАНЕ от долу нагоре.

Имам такава помпа за мед - дебита е огромен, разпенване няма абсолютно никакво, и освен това безпроблемно работи неограничено дълго време в режим на максимално претоварване (крана на изхода е затворен). Освен всичко друго тази помпа на мед е и РЕВЕРСИВНА - тоест спокойно работи и в двете посоки, което се управлява с ключ с три позиции.

Каква е помпата-интересува ме модела ,т.к. ми предстои покупка

kuline
21.01.2016, 19:33
Аз също мисля по въпроса за помпа за сироп.Спрял съм се на тази http://olx.bg/ad/12-volta-mini-pompa-za-gorivo-40l-i-to-v-minuta-ID5b09O.html
Само се притеснявам сиропа да не я блокира.

Такъв тип помпа не би ти свършила работа, защото е предназначена за кратковременна работа, а е и с малък напор.

Искрен Мутафов
21.01.2016, 22:12
Каква е помпата-интересува ме модела ,т.к. ми предстои покупка

Полска на фирмата Lyson 1,5kw.

todor.mitkov
20.12.2016, 12:06
Колегите, които имат помпи за мед, ще помогнат ли за следните въпроси:
- с гъвкаво работно колело ли е помпата или с две елипсовидни;
- колко са минималните обороти, при които помпата може да прехвърля мед;
- колко са обороите при нормална работа;
- ако се пусне на по-високи обороти, разпенва ли меда;
- какво е налягането на изхода на помпата;
- как се почиства и има ли проблем с поддръжката?

Mateev
20.12.2016, 21:17
Разгледай помпите за мед на Lyson на страница 30 от каталога: http://vimeks-bg.com/wp-content/uploads/2014/01/Lyson_Kat_BG-2013e4.pdf

Там ще видиш какви са зъбните колелета.

От личния си опит мога да ти кажа следното:
1. Осигуряват голям дебит (2 цола маркуч го пълни и придвижва меда в него със скорост 2-3 метра в секунда)
2. Налягането не е много високо, защото помпата със зор изпомпва меда в бидони на горния етаж
3. Еднакво добре помпи както вода, така и гъст мед
4. Не се почиства и няма никакви разходи за поддръжка. Просто натискаш копчето и тя тръгва. За изплакване просто прекарваш през нея малко вода и това е.
5. Не разпенва меда !!! Няма как да експериментирам с по-високи обороти, защото те не могат да се регулират. Има само РЕВЕРС (може да помпи и в двете посоки).

todor.mitkov
27.12.2016, 10:11
Матеев, можеш ли да измериш и напишеш какви са диаметъра и височината на цилиндъра на самата помпа?

agro
27.12.2016, 18:59
Ето ги тези на "Унитех" - Кърджали: http://www.unitech.bg/bg/pump_350_PL350.html. Помпата не е сложна, работното колело е едно, за хранително-вкусовата промишленост е редно да е от полиуретан, изработват се в България, напр. във фирма "Блик 99". Казват, ставало и с гумени /каучук/, такива правят /отново за "Унитех"/ в "Гамарубер" гр. Бяла. На мен ми трябва само една да ми падне в ръцете, веднага ще си направя сметката струва ли си да си я правя сам и да си купувам само работното колело, било то гумено или друго.
Всичко това, ако принципа на работа е този, както си мисля: https://www.jesspumpen.de/html/impellerpumpen.html

Valentin Stanev
31.01.2017, 17:58
Може да разгледате и тези две помпи, които според мен ще вършат отлична работа за разливане на сироп. Тъй като има възможност и за работа и на 12V. http://tosa-ltd.com/new/pompa.jpg ; http://tosa-ltd.com/new/second.jpg

rosty_sz
01.02.2017, 17:03
Колега дай някакъв телефон на този производител, че не си проверява мейла.

Оправих се.GSM: +359/88/961 36 57

piper
05.06.2017, 18:46
А някой има ли работещо решение за транспортиране на меда от центрофугата до матуратора,без кофи или 1000 лв?Защото от тази година се опитвам да оставя 1 човек да разпечатва,центрофугира и да зарежда мартуратора.Но понеже жената няма възможност да вдига кофи с мед,търся ефикасно и бюджетно решение.Става въпрос до 1 тон на ден.

todor.mitkov
05.06.2017, 19:28
И аз търсех такова решение и оставам на кофи и за този сезон. 1000 лв са помпите без мотор и там си трябва доработка. За 1500-2000 лв вече има готови решения, само че няма да е тази година да го проверявам дали наистина са работещи, защото може да се окаже скъп експеримент.
От друга страна една операция на контузено коляно си е 2к, а пък контузен кръст може колкото и пари да вадиш да си остане така.
Тънка сметка опитваме да направим и да видим къде ще му излезе края.

rosty_sz
07.06.2017, 03:56
И аз останах на кофи за сега, заради високата цена на помпите и ниската на меда.

zayo
07.06.2017, 08:40
И аз останах на кофи за сега, заради високата цена на помпите и ниската на меда.

Нещо оттук няма ли да стане https://ru.aliexpress.com/wholesale?ltype=wholesale&d=y&origin=y&isViewCP=y&catId=0&initiative_id=AS_20170606223311&SearchText=oil+pump+electric&blanktest=0&tc=af
За сиропи и 60% инверт би трябвало да вършат работа.