PDA

Виж пълната версия : Агресивно поведение на пчелите



Mateev
04.10.2015, 20:40
Отварям тази тема, защото днес научих нещо ново, и мисля че ще е полезно да го научат всички пчелари, които все още не го знаят. Става въпрос за генетиката при пчелите - днес ме обзе музата и прочетох няколко книги, като в тях открих доста интересни неща. Едно от тях е за АГРЕСИВНОТО ПОВЕДЕНИЕ.

В основата на всичко стои начина, по който се опложда една пчелна майка. Всички знаете, че тя се опложда от 8-10 търтея, а според някои автори дори бройката може да нарастне до 17. Какво следва, ако поне един от тези търтеи носи гените на агресивноста? Ами в кошера се появяват агресивни пчели. Те може да са малко. Може да са 1 на 20 или дори 1 на 100. Но дори те да са много малко, това е достатъчно за предизвикване на АГРЕСИЯ В ЦЕЛИЯ КОШЕР. Една единствена пчела да отдели хормона на агресията (опасноста), и това е достатъчно всички останали пчели да придобият войнствено настроение. Една единствена пчела да ви ужили, и това е достатъчно много други пчели да усетят миризмата от ужилването и да започнат също да ви нападат (това го знаете).

Какво се получава на практика?
Дори и 5% от търтеите в пчелина да имат гени на агресивното поведение, това е напълно достатъчно след едно поколение да пламне почти целия пчелин и агресивните семейства да станат повече от 50%.

tsc1
04.10.2015, 20:47
Една стара идея - да намеря вещество, което да предизвиква бърза и силна агресия на пчелите в един пчелин. Тогава то ще е в основата на всяка охранителна система за пчелини. Разбира се, след разсейване на миризмата на веществото агресията трябва да изчезва.

Mateev
04.10.2015, 20:48
Отворих темата, защото всичко това много ме впечатли. Една единствена майка в целия пчелин да носи гените на агресията, то това е достатъчно да направи агресивни едва ли не всички кошери. Нейните търтеи (на тази майка) ще са малък процент от всичките търтеи, но достатъчно е всяка една бъдеща майка да бъде оплодена от един единствен търтей от всичките 10, и това ще доведе до появата в нейното семейство на малък брой агресивни пчели. Те обаче са достатъчни, за да предизвикват със своите феромони агресивното поведение на целия кошер, излъчвайки за щяло и нещяло феромоните на опасноста (агресията).

Ако това е така, то тогава при появата на агресивно семейство в пчелина пчеларя трябва МОМЕНТАЛНО ДА УБИВА МАЙКАТА !!! Ако не го направи, то тогава той прави лоша услуга не само на себе си, а и на всички останали негови колеги в 5-километровата зона около пчелина му.

Явно гена на агресивноста е много опасен, и с него трябва да се борим, все едно че е БОЛЕСТ. И понеже няма лекарство, единственото възможно действие е НЕЗАБАВНО УБИВАНЕ НА МАЙКАТА !!!

Ще ми е любопитно да се изкаже и Скутелатора по въпроса. Аз черпя моята информация от книгата на Стийв Тейбър - "Отглеждане на суперпчели".

Mateev
04.10.2015, 20:53
Ако тези разсъждения на Стийв Тейбър са верни, то тогава селекционирането на линии с кротки пчели е МНОГО ТРУДНА ЗАДАЧА, която лесно може да бъде опорочена от един единствен търтей с гени на агресивното поведение, попаднал в генетичния басейн на затворената популация по случаен път (например от безотговорен колега-пчелар, който не убива агресивните си семейства).

solaris60
04.10.2015, 20:54
Отворих темата, защото всичко това много ме впечатли. Една единствена майка в целия пчелин да носи гените на агресията, то това е достатъчно да направи агресивни едва ли не всички кошери. Нейните търтеи (на тази майка) ще са малък процент от всичките търтеи, но достатъчно е всяка една бъдеща майка да бъде оплодена от един единствен търтей от всичките 10, и това ще доведе до появата в нейното семейство на малък брой агресивни пчели. Те обаче са достатъчни, за да предизвикват със своите феромони агресивното поведение на целия кошер, излъчвайки за щяло и нещяло феромоните на опасноста (агресията).

Ако това е така, то тогава при появата на агресивно семейство в пчелина пчеларя трябва МОМЕНТАЛНО ДА УБИВА МАЙКАТА !!! Ако не го направи, то тогава той прави лоша услуга не само на себе си, а и на всички останали негови колеги в 5-километровата зона около пчелина му.

Явно гена на агресивноста е много опасен, и с него трябва да се борим, все едно че е БОЛЕСТ. И понеже няма лекарство, единственото възможно действие е НЕЗАБАВНО УБИВАНЕ НА МАЙКАТА.

Ще ми е любопитно да се изкаже и Скутелатора по въпроса. Аз черпя моята информация от книгата на Стийв Тейбър - "Отглеждане на суперпчели".

А получава ли се така? Често съобщават колеги за агресивни кошери. Аз също имам по агресивни кошери, но не съм забелязал да се активират другите. А съм от наблюдателните.

rosty_sz
04.10.2015, 20:57
Наблюденията ми от това лято показват че е възможно нещо такова ама чак 50% за едно поколение ми се струва много. Аз винаги съм убивал на момента майките на агресивните си кошери. Тази година обаче не убих една майка, защото през целия сезон изпитвах остър недостиг, и а днеска, а другата седмица, айде след пашата и така си е още с нея. Кошерите ми са по два на палет. След първата сериозна паша другия кошер на палета също стана много серт:( и предполагам, че по време на пашите той се налита от другия с нервни пчели и заради това се получи тази нервност и у него. До края на слънчогледа ми се появиха още два нервака, които се оказа са сменили майките. още при първа възможност на пролет ще бъдат "лекувани"

Mateev
04.10.2015, 20:59
А получава ли се така? Често съобщават колеги за агресивни кошери. Аз също имам по агресивни кошери, но не съм забелязал да се активират другите. А съм от наблюдателните.
Не знам дали се получава на практика. Това са разсъждения на много известен учен-експериментатор, който определено познава генетиката много по-добре от мене и от почти всички посетители на форума. :)

Новият момент, за който не бях се сещал, е че е достатъчно в кошера да има много малко на брой агресивни пчели, щото те да са в състояние да инициират агресията и на всички останали миролюбиви пчели.

Иначе автора изрежда поне 10 различни степени на агресията - от простото жужене, през виренето на дупенцата с извадени жила, до ужилването от единична пчела и след това до нападението от целия кошер. Генетичната проявленост на дадено семейство е комплексна и може да се изрази в произволно ниво от 1 до 10, но активирането на тези нива се извършва от МАЛЪК БРОЙ ПЧЕЛИ, които имат завишени нива на агресия.

Mateev
04.10.2015, 21:12
Наблюденията ми от това лято показват че е възможно нещо такова ама чак 50% за едно поколение ми се струва много. Аз винаги съм убивал на момента майките на агресивните си кошери. Тази година обаче не убих една майка, защото през целия сезон изпитвах остър недостиг, и а днеска, а другата седмица, айде след пашата и така си е още с нея. Кошерите ми са по два на палет. След първата сериозна паша другия кошер на палета също стана много серт:( и предполагам, че по време на пашите той се налита от другия с нервни пчели и заради това се получи тази нервност и у него. До края на слънчогледа ми се появиха още два нервака, които се оказа са сменили майките. още при първа възможност на пролет ще бъдат "лекувани"

Именно това се получава. Ти си позволил в небето над пчелина ти да летят търтеи с агресивни гени, и те постепенно надделяват и заразяват и останалите ти семейства. И при всяка една самосмяна рискуваш тези гени да се появят в поредното семейство. Този процес ще е особенно силен напролет, ако започнеш масово да правиш отводки с маточници, майките от които свободно се оплождат над собствения ти пчелин.

Склонен съм да си мисля, че всичко това е рално и наистина опасно, но просто до момента не си правил МАСОВО ОПЛОЖДАНЕ НА НОВИ МАЙКИ. Аз обаче го правя всяка година през май и юни, и за мене това представлява голяма опасност.

rosty_sz
04.10.2015, 21:18
От момента на откриване на проблемния съм оплодил 90-100 майки и само две са по серт и за една има съмнение но е още отводка и не е така изразено добре.

solaris60
04.10.2015, 21:19
При преглед се е случвало да се получи такава верижна реакция, но по другите кошери не е имало. Такова раздвижване забелязах веднъж когато започнах да работя с електрическата косачка. Пчелите започнаха да излизат по прелките и да нападат, но интересното беше това, че най - близкия най - много, втория по - малко и така. От тогава при две косачки карам с обикновената коса.

iliew
04.10.2015, 21:23
В случая е важно да се отбележи, че Стивън Тейбър говори за африканизирани пчели, които са известни с агресивното си поведение.

При работа с други породи, агресията е по-вероятно да касае, само дъщерите на агресивния търтей, но останалите да не реагират толкова бурно на феромона на ужилването.

Mateev
04.10.2015, 21:26
От момента на откриване на проблемния съм оплодил 90-100 майки и само две са по серт и за една има съмнение но е още отводка и не е така изразено добре.

А аз съм имал случай на агресия в цял един пчелин, която принуди пчеларите ми да го напуснат и да дойдат за обслужване след няколко дена. До ден днешен причината не е ясна - може би от някакво пръскане и частично натравяне - знам ли.

Имах случай и с един пчелар миналата година, когато пчелите така го нападнаха, че го покриха като с черга от главата до петите. Той избяга и те го преследваха повече от 50 метра. Отнесе поне 20-30 жила, а за уплахата да не говорим. Сигурно си е мислил, че това е края на живота му. Оцеля, но след известно време ме напусна. Иначе беше много переспективен младеж, но това което му се случи може да уплаши до смърт всеки един човек.

rosty_sz
04.10.2015, 21:36
Е случва се .
Аз като го открих моя хубосник бях преместил на акцията и докато го прегледам и му сложа медови корпуси 3 пъти се наложи да се крия в близкия храсталак. После няколко дена си ме търсиха до тея храсти и като мина от там и все някоя се опитва да жили. Луда работа.
Идваха ми на проверка от ДФЗ и се бях зарекал ако "ми се правят " да им потърся за снимка майката точно на този кошер ама всичко си беше уставно и се разминаха:bigsmile: .

Mateev
04.10.2015, 21:40
В случая е важно да се отбележи, че Стивън Тейбър говори за африканизирани пчели, които са известни с агресивното си поведение.

При работа с други породи, агресията е по-вероятно да касае, само дъщерите на агресивния търтей, но останалите да не реагират толкова бурно на феромона на ужилването.

При предаването на гените те не се предават на 100%, а за всеки един от тях се извършва СЛУЧАЕН ИЗБОР между гена на майката и гена на бащата. При това положение са възможни много комбинации, предвид факта, че гена на агресията не е един единствен, а може би цяла група от 7-8 гена, отговарящи за различните аспекти и нива на агресията. Като цяло комбинациите са може би 128 или 256 и само една от тях е възможно най-тежката.

Дори и това да е така, самият факт, че в басейна на популацията попадат такива гени, вече е опасен, дори и тези гени да не се проявят сега веднага. Те си остават в генотипа на всяка една "заразена" майка и могат да се проявят в бъдещите поколения. Не знам къде съм го прочел и не съм много сигурен в това, но в главата ми е останало, че всеки един "грешен" ген си остава и се предава през поколенията, и може да се активира до 16 или до 64 поколения след това. Едно от двете числа беше вярното (16 или 64) и като намеря източника, ще ви го цитирам.

scutellator
04.10.2015, 21:45
Ще ми е любопитно да се изкаже и Скутелатора по въпроса. Аз черпя моята информация от книгата на Стийв Тейбър - "Отглеждане на суперпчели".

Аз си знаех че това е провокация, с цел да изкопчиш малко информация от мен. Хайде от мен да мине малко жокерчета.

Всъщност, ако човек иска да селектира кротки пчели, трябва да ги оставя да се оплождат с агресивни търтеи, след което да ползва най-кротките такива семейства от всяка група сестри само по бащина линия. Избиването на търтеите от агресивните семейства винаги ще поддържа агресивността в латентно състояние и винаги ще създава проблеми при свободно оплождане ( особенно ако съседа обича да купува майки от всякъде и да експериментира с различни пчели)


Теорията че лошите търтеи са отговорни за агресивността лесно може да се провери: Човек избира най-кроткото си семейство ( без пушек - няма разлетяване, пчелите са кротки по питите и без да издват звук на изсъхнали листа, не вирват нагоре коремчета с показване на жило) и от неговите търтеи опложда колкото си иска майки (търтеи само от едно семейство). Наблюдава поведението на семействата с тези майки.


Всъщност, когато майчината линия е добра и стабилна, няма голямо значение с какви търтеи се оплождат нейните дъщери. Дори и те да са кипърски (едни от най-агресивните в света!!!!) семействата са почти толкова кротки, колкото баба си. Проблема с агесивността обаче идва в следващото поколение.

scutellator
04.10.2015, 21:50
Една стара идея - да намеря вещество, което да предизвиква бърза и силна агресия на пчелите в един пчелин. Тогава то ще е в основата на всяка охранителна система за пчелини. Разбира се, след разсейване на миризмата на веществото агресията трябва да изчезва.

Мисля че точно в книгата на Стийв Тейбър се споменаваше какво вещество се е използвало за предизвикването на агресията в експериментите.
За съжаление обаче, в момента нямам книгата пред себе си.

Mateev
04.10.2015, 22:07
Мисля че точно в книгата на Стийв Тейбър се споменаваше какво вещество се е използвало за предизвикването на агресията в експериментите.
За съжаление обаче, в момента нямам книгата пред себе си.

Нарича се ИЗОПЕНТИЛ-АЦЕТАТ и е съставна част от пчелната отрова. Слагат на прелката напоена коркова тапа и така предизвикват агресия, а след това броят ужилванията. :)

TSC-1 се интересуваше как посредством неговата охранителна система да предизвиква агресия. Ха-ха .... решението е ИЗОПЕНТИЛ-АЦЕТАТ, въпреки че не знам какво означава тази сложна думичка и откъде може да се намери това вещество.