PDA

Виж пълната версия : Използване на йод в пчеларството



mmm.1979
02.10.2015, 20:35
Какво ви е мнението за използването на йод срещу нозематоза.Наблюдават ли се странични ефекти в/у пчелите и имали полза от това?

бат тянко
02.10.2015, 20:59
Използвал съм йод като превантивна мярка срещу варовито пило!

Ангел Йосифов
03.10.2015, 06:57
Използвам йод в питките,сиропа и поилката.Освен йод ползвам и калиевперманганат в поилката и понякога в сиропа.

IVO_3
03.10.2015, 08:25
Аз при всяко отваряне прьскам с йод отгоре по рамките с пулверизатор.

бат тянко
03.10.2015, 08:35
Ачка би ли споделил как го дозираш?Поздрави!

ch.atanasov
03.10.2015, 08:42
Аз при всяко отваряне прьскам с йод отгоре по рамките с пулверизатор.

Това с каква идея?

IVO_3
03.10.2015, 09:10
Това с каква идея?
Срещу нозематоза.На един литьр дестилирана вода 30мл.10 процентов разтвор на йод 0,100гр.захар.

Ангел Йосифов
03.10.2015, 13:50
Ачка би ли споделил как го дозираш?Поздрави!

На капки-по 8 капки на литър или килограм тесто.Ако третираш с нозестат,това е количеството(8-10 капки) йод съдържащ се в дозата нозестат за 1литър или килограм.Тази сметка я направихме на ум по телефона с един колега,което ще рече,че сметката може и да не е точна.Но пък от 6-7 години,освен йод с друго не съм третирал.

бат тянко
03.10.2015, 18:07
Благодаря -жив и здрав!

mmm.1979
03.10.2015, 21:32
А по колко мл. на кошер пулвелизирате или накапвате?

bob6666
04.10.2015, 07:09
40-50 мл. на силен кошер има клип в you tube точно за профилактика с йод

IVO_3
04.10.2015, 08:44
40-50 мл. на силен кошер има клип в you tube точно за профилактика с йод

В този клип е 1кьм 1захарен сироп и 30мл.йод.Аз го прочетох в един вестник ,мисля,че беше "ПЧЕЛИ".В него имаше статия в,която братята сьрби го правят без захар.Прьскат по четири пьти през интервал от4-5 дни по 40-50 мл. март и септември.Но някои го правели и при всяко отваряне. .Нямам спомен кьде видях рецептата с 0.100гр.захар,но така третирам от миналата пролет и сьм много доволен.Всеки сам трябва да си преценява.Успех.

M.Milkov
22.03.2016, 10:51
Срещу нозематоза.На един литьр дестилирана вода 30мл.10 процентов разтвор на йод 0,100гр.захар.
Това Йодасептадон ли е.А захарта с каква цел я прибавяш към дестилираната вода.

M.Milkov
22.03.2016, 11:46
Това Йодасептадон ли е.А захарта с каква цел я прибавяш към дестилираната вода.Някой може ли да ми отговори,ако използва йодасептадон.

IVO_3
22.03.2016, 12:43
Това Йодасептадон ли е.А захарта с каква цел я прибавяш към дестилираната вода.

Йодова тинктура. Колега, правех го без захар, но някъде клип ли гледах, или го прочетох някъде, че добавят стотина гр. захар. И сега някой път слагам, някой път без захар. Нямам спомен за какво се слага захарта, предполагам за по-лесно усвояване. Но и в двата случая пчелите го приемат разтвора.

delpi
22.03.2016, 12:48
https://www.youtube.com/watch?v=xBpl82Z9Hx4

бат тянко
22.03.2016, 13:37
Йода, е отдавна познат, като дезинфектант и антисептик! Когато се добави към човешкия организъм, се увеличава неговата антиоксидантна активност и функцията на имунната система. Йода е апаптоза индуктор. Сиреч, има ключова роля за унищожаване на раковите клетки и клетките носители на вируси. При изследвания е установено, че болните от рак имат недостиг на йод. Йода е отличен микробицид с явно изразени антибиотични свойства. Трепе наред вируси, бактерии, гъбички и едноклетъчни организми. Не маловажен факт е, че при това го прави с ниска токсичност към тъканите. Понеже наред с вредните, сигурно трепе и полезни бактерии трябва да се внимава с него. Но при толкова ползи за човека, няма как да не е полезен и за пчелите- в известна степен. Може да се дозира, като се съотнесе теглото на пчелите в кошера и дозировкатана килограм човешко тегло или както е казал Ачката в началото на темата, примерно. Лично аз съм капал, капки директно върху рамките и дъното на кошерите и не съм получавал оплаквания:bigsmile: .

M.Milkov
22.03.2016, 15:56
Йодова тинктура. Колега, правех го без захар, но някъде клип ли гледах, или го прочетох някъде, че добавят стотина гр. захар. И сега някой път слагам, някой път без захар. Нямам спомен за какво се слага захарта, предполагам за по-лесно усвояване. Но и в двата случая пчелите го приемат разтвора.Благодаря ти колега за отговора.

M.Milkov
22.03.2016, 16:11
https://www.youtube.com/watch?v=xBpl82Z9Hx4Благодаря ти колега за инфото и клиповете.

argilov
22.03.2016, 21:06
А също така ,може и чай от смрадлика.

FreeBSD
11.02.2019, 21:26
Преди 3 дни затворих дъната с фибран,като третирах профилактично с 50-60мл сироп 1:1 + 35мл Йодсептадон 10% . Днес поставях хранилките отгоре и отворих няколко дъна. Имаше по 5-10 МЪРТВИ акара. Или е имало умрели/натровени пчели ( макар че не забелязах да изнасят,или пред входовете) или почистват или йода ги трепе.Някой с други идей или наблюдения ?

The Chef
12.02.2019, 07:57
Третирането със съединения на йод е срещу спорите на нозематозата . Но същевременно унищожава и някой полезни бактерии в пчелата и имунната система отслабва . Така , че акарите не са паднали от третирането с йодасетадон и не е желателна де ги третираме ей така профилактично .

FreeBSD
12.02.2019, 17:10
За ползите и вредите има докладвана информация,обсъждано и коментирано е на много места.Всеки си преценява с какво и кога/как да третира.Няма нужда това да се дискутира.Въпроса ми беше дали някой е забелязал подобен резултат след третиране със същата доза и дали йода/съединенията му оказват някакво влияние на акара.Ако някой има такива наблюдения или информация,моля да я сподели.

Трендафил Дончев
12.02.2019, 18:48
За ползите и вредите има докладвана информация,обсъждано и коментирано е на много места.Всеки си преценява с какво и кога/как да третира.Няма нужда това да се дискутира.Въпроса ми беше дали някой е забелязал подобен резултат след третиране със същата доза и дали йода/съединенията му оказват някакво влияние на акара.Ако някой има такива наблюдения или информация,моля да я сподели.

Ако погледнем по друг начин на въпроса, то излиза, че йода действа на ноземата. Дозата която се ползва е минимална за акара и всъщност лекуваме и него от някой вируси и бацили паразитиращи върху него пък. Така, че му помагаме.;)

krasimir2006
12.02.2019, 20:56
За мен третирането с йод има ефект за нозематозата (диагнозата със или без проби при смъртност в последно време е нозематоза един или друг вид).
Всички други " лекарства" са си бизнес !
За акара според мен йода няма ефект.