PDA

Виж пълната версия : ТЕОРИЯТА НА ВАСИЛЕВСА И СЛАВИ



Страници : [1] 2 3 4 5 6 7 8

vasilevsa
18.09.2015, 12:29
Като чета последните постове оставам с впечатление,че моите пчели са нещастни,като им спирам рязко подаването на сироп във вътрешна хранилка.Досега неми е правило впечатление,като сипя сироп,пчелите да тръгнат да обикалят къра да търсят източника на нектар.Забелязал съм весело заиграване на прелката,но разузнавачките си знаят работата няма да изпратят посестримите си за зелен хайвер.........
Появата на храна извън плодника активира пчелите.За външна храна се счита даже и зад преградната дъска.Дори и да няма преградна дъска,а само 4-5 см,отделената рамка пак се възприема,като външна храна до изграждане на пространството помежду им.
Прав си че не са особено щастливи да ти кажа щото си или с дадан блат или с лангсрот рут прав ли съм? И не е от рязкото спиране на зоба. аз пък съм го забелязал, че като сипя сиропа се активизират и плъзват из двора навсякъде да търсят особено ако се сложи да речем литър 1 към 1 при това констатирано многократно. Не третирам за акар щото при мите условия пчелата го бори сама по термичния метод.

Юрий Цветков
18.09.2015, 13:00
Не третирам за акар щото при мите условия пчелата го бори сама по термичния метод.
Това ми стана интересно. Би ли обяснил по-подробно, как точно го правят?

Ангел Йосифов
18.09.2015, 13:02
Брях!!!!Обещавам днес,като им сипвам сироп(пълни хранилки) да им кажа,че е за последно тази година....Тъй де,дето се вика, да омекотя изненадата от рязкото спиране на сиропа.И ще започна от лежака,че там хранилките са по 3 литра...
Василиее,може ли малко инфо за топлинния метод,че ми стана любопитно например; каква температура е необходима за този метод?сега може ли да се приложи?.....
Я Юри ме изпреварил.......

vasilevsa
18.09.2015, 13:03
Това ми стана интересно. Би ли обяснил по-подробно, как точно го правят?
По същия начин както убиват влезнал в кошера стършел чрез вдигане на температурата, но тъй като нямазагуба при нормални условия те успяват да задържат високата температура и да убият акарите. В хралупите що няма акари и да има са 1 - 2 процента което е нищо. Не съм Васил а съм ти адаш.

Юрий Цветков
18.09.2015, 13:11
Това го казваш защото си правил замервания на температурата или си го мислиш че е така?

vasilevsa
18.09.2015, 13:14
Доказано е опитно, моите кошери също го доказват работя с японски традиционен кошер. нямам акари не третирам с нищо но поради малкия обем по ширина пчелата вдига необходимата температура и избива акара

Mateev
18.09.2015, 13:16
А как разбра, че нямаш акари?

Aranis
18.09.2015, 13:17
А как ги караш/стимулираш да вдигнат температурата над норманите за гнездото градуси и още повече да я задържат висока?

vasilevsa
18.09.2015, 13:17
наблюдавам пчелите, дъното е чисто ,акара не е толкова малък за да не се види. гледам летящите пчели които се прибират не съм срещал нито една с акар.

vasilevsa
18.09.2015, 13:18
А как ги караш/стимулираш да вдигнат температурата над норманите за гнездото градуси и още повече да я задържат висока?
Сами го правят, тъй като гнездото е компактно поради малката ширина на кошера успяват да задържат тази температура и да убият акара. Пчелата има природен ресурс за борба с акар това е способността за вдигане на висока температура на която тя издържа но акара не може.

Юрий Цветков
18.09.2015, 13:18
Аха. Аз също не третирам с нищо, но мислех, че моите се справят физически с акара, макар да съм със стандартен Бг ЛР. Ще трябва да им боцна по един термометър ей така от любопитство.

Ангел Йосифов
18.09.2015, 13:18
Адаш извинявай!Опитах се да напиша Византийско име подобно на никът ти,но..... въпросите ми си остават без отговор.

vasilevsa
18.09.2015, 13:21
Адаш при твоя кошер не могат обема е голям и не могат да задържат температурата необходима за борба. Гнездото им е организирано от теб а не от тях самите както е при мен.

Юрий Цветков
18.09.2015, 13:22
До колкото си спомням, тези японски кошери ги засели това лято. Ако е така и си го направил с голи роеве, е много вероятно да имаш смо еденични бройки акар, но бъди сигурен, че причината не е термичен или какъвто и друг да ти хрумне метод. ;)

vasilevsa
18.09.2015, 13:24
Четох изследване на руските пчелни теоретици, които са изследвали хралупи в гора и са открили че равнищата на акарно заразяване са нищожни и стигат до този извод не съм си го измислил аз. А руските пчелни теоретици са много добри. Японския кошер е изкуствена хралупа. да заселих гол рой точно така прав си.

vasilevsa
18.09.2015, 13:25
Много хора лекуат пчелитези в специални камери с температура дето ползват обичайните кошери инфо в нета бол дал господ.
http://fermera.bg/%D0%BF%D1%87%D0%B5%D0%BB%D0%B0-%D0%B8-%D0%BA%D0%BE%D1%88%D0%B5%D1%80/item/6420-%D1%82%D0%B5%D1%80%D0%BC%D0%BE%D0%BE%D0%B1%D1%80%D 0%B0%D0%B1%D0%BE%D1%82%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D0%BD%D0%B0-%D1%81%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%B9%D1%81%D1%82%D0%B2%D 0%B0%D1%82%D0%B0.html

IVO_3
18.09.2015, 13:29
Ако приемем,че нормалната температура в кошера е 34-35 градуса, когато има пило,то по висока температура не е ли опасна от прегряване на пилото?

Ангел Йосифов
18.09.2015, 13:30
Адаш,направо ще те попитам.Знаеш ли при каква температура акара пада от пчелата?Знаеш ли при каква температура восъкът започва да омеква?
Споко братле.Днес е "ден на майстора" няма да те изпитваме и оценяме....

vasilevsa
18.09.2015, 13:31
Според посочените теоретици това се прави на определен етап, когато пилото е малко на определен етап от развитието и рисковете не са опасни за семейството цитирам не са мои измислици, както твърдят колегите.

vasilevsa
18.09.2015, 13:33
Адаш,направо ще те попитам.Знаеш ли при каква температура акара пада от пчелата?Знаеш ли при каква температура восъкът започва да омеква?
Адаш пчелите знаят кога да го правят и го правят, защото има условия да се направи а в дадан блат няма.

Mateev
18.09.2015, 13:34
Четох изследване на руските пчелни теоретици, които са изследвали хралупи в гора и са открили че равнищата на акарно заразяване са нищожни и стигат до този извод не съм си го измислил аз. А руските пчелни теоретици са много добри. Японския кошер е изкуствена хралупа. да заселих гол рой точно така прав си.

Равнищата на акарно заразяване на пчелите в хралупите са ниски, но не защото са се научили кога и как да вдигат температурата, а защото е настъпил ЕСТЕСТВЕН ПОДБОР. Това означава, че през годините са измрели всички семейства с лошо хигиенно поведение и са оцелели само тези с най-доброто такова. Те са дали поколение и така е настъпила ЕСТЕСТВЕНА СЕЛЕКЦИЯ (ЕВОЛЮЦИЯ), която е довела до генетични промени, изразяващи се в по-добро ХИГИЕННО ПОВЕДЕНИЕ.

Ако наистина намериш в гората такова семейство, вземи майката му. Тя е много ценна и може да послужи за основа при селекциониране на линия, която да се справя сама с акарите. Доколкото знам по света вече има селекционирани такива линии, но за съжаление в България по закон трябва да работим с местната медоносна и акаролюбива пчела.

Ако някой от вас намери такава хубава майка с генетично заложено добро хигиенно поведение, може да я даде да се опитаме от нея да развием една линия, при която да съхраним това поведение, но допълнително да повишим и нейните продуктивни качества.

vasilevsa
18.09.2015, 13:36
Равнищата на акарно заразяване на пчелите в хралупите са ниски, но не защото са се научили кога и как да вдигат температурата, а защото е настъпил ЕСТЕСТВЕН ПОДБОР. Това означава, че през годините са измрели всички семейства с лошо хигиенно поведение и са оцелели само тези с най-доброто такова. Те са дали поколение и така е настъпила ЕСТЕСТВЕНА СЕЛЕКЦИЯ (ЕВОЛЮЦИЯ), която е довела до генетични промени, изразяващи се в по-добро ХИГИЕННО ПОВЕДЕНИЕ.

Ако наистина намериш в гората такова семейство, вземи майката му. Тя е много ценна и може да послужи за селекциониране на линия, която се справя сама с акарите. Доколкото знам по света вече има селекционирани такива линии, но за съжаление в България по закон трябва да работим с местната медоносна и акаролюбива пчела.
незнам кога българските пчелни теоретици станаха по-добри от руските ма щом казваш аз няма да третирам за акар и като ми хванат акар ще ви се похваля. Нали знаеш че в тези хралупи е имало и наскоро избегали роеве от частни пчелини, щото и те като избегат търсят хралупи. какво е това хигиенно поведение като например пасат заедно със заразени пчели от кошери на едно място и акара си го прихващат.

Mateev
18.09.2015, 13:40
Посочи ми линк към твоите "теоретици", защото не знам дали вече осъзна от реакциите на останалите колеги, че приказваш измислици и никой не ти вярва. Ако обаче посочиш конкретен линк в подкрепа на твърденията си, тогава ще ни затвориш устата.

Към днешна дата никой не е чувал или чел за това, което ти го приказваш. Поради тази причина изглежда крайно невероятно - почти невъзможно. Ако си прав - то тогава това е с ранг на революция в пчеларството и досега пчеларския свят трябваше да се е взривил с хиляди статии по въпроса.

vasilevsa
18.09.2015, 13:44
Посочи ми линк към твоите "теоретици", защото не знам дали вече осъзна от реакциите на останалите колеги, че приказваш измислици и никой не ти вярва. Ако обаче посочиш конкретен линк в подкрепа на твърденията си, тогава ще ни затвориш устата.

Към днешна дата никой не е чувал или чел за това, което ти го приказваш. Поради тази причина изглежда крайно невероятно - почти невъзможно. Ако си прав - то тогава това е с ранг на революция в пчеларството и досега пчеларския свят трябваше да се е взривил с хиляди статии по въпроса.
задържане на температура от 46 градуса за около 10-15 минути ликвидира акара напълно. нямам сега време да търся линкове може би вдруги ден. Нощна съм и ще лягам да посля като намеря линка ще ви го дам да го видите.
Ето ви малко инфо за термичния метод да не приказвате че си измислям:
http://o-paceke.ru/varroatoz/
г-н матеев няма да Ви плащам за да ми вярвате споделям знанията си тук с Вас ако ме мислите за фантазьор не мога да променя вашите мнения, нека всеки мисли каквото си иска демокрация е и плурализъм на мнения.
Коригирах линка извинявам се първия не беше точен.

Юрий Цветков
18.09.2015, 13:47
Убеден съм, че това не са твой измислици, но понякога теорията и практиката се разминават коренно. Например, теоретически, пчелата с тази си форма на тялото въобще не би трябвало да лети, но уви това не е така. Предполагам си го забелязал.;)

Mateev
18.09.2015, 13:47
За термичния метод всички знаеме и не един път сме го обсъждали във форума. Не знаехме само, че пчелите сами могат да го направят това. :)

vasilevsa
18.09.2015, 13:51
За термичния метод всички знаеме и не един път сме го обсъждали във форума. Не знаехме само, че пчелите сами могат да го направят това. :)
А как убиват стършел г-н Матеев. каква температура вдигат и поддържат, мисля че знаете по-добре от мен? Аналогично е с акара, но пак повтарям в дадан блат и лангсрот рут е невъзможно.

Юрий Цветков
18.09.2015, 13:55
Това със стършелите го правят само Японските пчели. Европейските не го могат. Да не говорим че прегряването на пилото води до увреждане на същото.

vasilevsa
18.09.2015, 13:56
и това ви го обясних ма кой слуша. живи и здрави оставям ви да размишлявате. Японска пчела няма апропо има китайска войнска пчела, която е разпространена из японските дебри. Правени са и опити с пчели взети от хралупи поствени в кошери пак са хващали акароза а това как ще го обясните, след като смятате, че е въпрос на еволюция и пчелна хигиена. Можете и Вие да направите опит гаранте ще хване акар.

Юрий Цветков
18.09.2015, 13:57
Ок. Съгласих се. Лека нощ.

Ангел Йосифов
18.09.2015, 14:01
Адаш пчелите знаят кога да го правят и го правят, защото има условия да се направи а в дадан блат няма.

Братле, и в хралупата и в японския и в другите системи кошери има восък.Затова "блядовете" са измислили термокамерите.Иначе един "калорифер"и в лежака мога да поддържам 45*C-48*C.

vasilevsa
18.09.2015, 14:02
Има восък братле но няма акар, там е разликата и не са необходими термо камери. ако ми намериш в хралупа акар ела ми се обади по спешност, това е като да завали червен сняг.

m_pchelari
18.09.2015, 14:48
Василевсе в хралупите може да няма акар, но според мен това е поради честа смяна на хралупите от дивите пчели, било поради роене било поради септемврийски ройчета :bigsmile:.

А за даданблата мисля, че при тези жеги които бяха от по 38 градуса ако пчелите не вентилираха не знам кво щеше да стане в кошера.

Аз си задавам въпроса защо руските теоретици се мъчат като грешни дяволи да пържат пчелите посред зима а просто не си направят японски кошери.

212
18.09.2015, 14:53
По МЕТЕ на Андерс Раава се случва това за което пише vasilevsa. Ползва се МК(9) който е с рамки с височина около 10 см. През 12 дена плодника се разделя с празен корпус с основи. Понеже плодника е разцепен, много пчели се заемат да градят. Именно това струпване на пчели повишава температурата в плодника. Има пило над и под корпуса в които се гради. Акара се оказва продължително време под топлинно въздействие. Този факт според Раава влияе много отрицателлно на акара. В книгата е описано много подробно.

IVO_3
18.09.2015, 15:05
Ааааааааааааааааа.......така е малко по ясно!

Ангел Йосифов
19.09.2015, 08:10
Иво какво точно ти е по-ясно?Евреинът(поне така ми звучи) разделя гнездото,а при японския обема се увеличава от долу.Освен това акара се развива в запечатаното пило,а температура по голяма от 38*C вече е проблем за пилото.При температура 45*C и нагоре восъкът омеква и килийките се деформират,а пчелите изпадат в колапс.Както пише за "борбата"с акара са необходими 45*C - 48*C............
След празниците имам среща с един момък,който си има 2-3 японски от 4-5 години...Няма да забравя да го попитам..

IVO_3
19.09.2015, 08:35
Иво какво точно ти е по-ясно?Евреинът(поне така ми звучи) разделя гнездото,а при японския обема се увеличава от долу.Освен това акара се развива в запечатаното пило,а температура по голяма от 38*C вече е проблем за пилото.При температура 45*C и нагоре восъкът омеква и килийките се деформират,а пчелите изпадат в колапс.Както пише за "борбата"с акара са необходими 45*C - 48*C............
След празниците имам среща с един момък,който си има 2-3 японски от 4-5 години...Няма да забравя да го попитам..

По ясно ми е относно источника на информация.Грешката е моя,че не оточних.Защото в предишната информация (видео и текст) не видях пчелите да се справят сами.Това не значи,че евреина като ти му викаш,задьлжително ще ме убеди.

jorors
19.09.2015, 09:28
наблюдавам пчелите, дъното е чисто ,акара не е толкова малък за да не се види. гледам летящите пчели които се прибират не съм срещал нито една с акар.
Приятелю, ти наистина ли си вярваш. Не температура, японски кошер ами и огромни концерни като Bayer, стотици учени и университети засега НЕ МОГАТ да ни избавят от акарите. Каквато и борба да се води с тях тя е насочена за намаляване популацията на акара. Начините за измерване на опаразитеноста са известни и не веднъж сме ги дискутирали тук. Това, че не виждаш акари по летящите пчели и дъното е чисто е направо смешно.Защо смятам така:
1.Акарите са основно в пилото те там се размножават, което им е основната функция през активния сезон.Често се забелязват и по младите новоизлюпени пчели(за кратко) а те не излизат от кошера.
2.Ако акара е по пчелите той умело се крие и дори може и да не се забележи от пчеларя и при стояща пчела вътре в кошера, а да не говорим изобщо за излитаща или кацаща на прелката.
3. По това време на безпашие навън излизат много малък процент от летящите пчели и то основно сутрин.

212
19.09.2015, 11:04
<p>
Раава е естонец. Според Раава акара мъчно понася продължителна разлика от да кажем 0.5 до 2 градуса. Понеже това се случва през всичките 21 дена. Примера който дава е с човек който е в сауна. Да може някое време в сауна на 100 градуса. Но не и 21 дена в сауна на 38.6 градуса. След 21 дена на 38.6 градуса човек ще е инвалид. Числата са примерни вижте в книгата, човека обяснява много подробно.</p>

marianski
19.09.2015, 11:14
Приятелю, ти наистина ли си вярваш. Не температура, японски кошер ами и огромни концерни като Bayer, стотици учени и университети засега НЕ МОГАТ да ни избавят от акарите. Каквато и босрба да се води с тях тя е насочена за намаляване популацията на акара. Начините за измерване на опаразитеноста са известни и не веднъж сме ги дискутирали тук. Това, че не виждаш акари по летящите пчели и дъното е чисто е направо смешно.Защо смятам така:
1.Акарите са основно в пилото те там се размножават, което им е основната функция през активния сезон.Често се забелязват и по младите новоизлюпени пчели(за кратко) а те не излизат от кошера.
2.Ако акара е по пчелите той умело се крие и дори може и да не се забележи от пчеларя и при стояща пчела вътре в кошера, а да не говорим изобщо за излитаща или кацаща на прелката.
3. По това време на безпашие навън излизат много малък процент от летящите пчели и то основно сутрин.
Мисля,че Баер и другите производители на лекарства НЕ ИСКАТ да ни избавят,защото кой ще им купува отровите иначе?

Mateev
19.09.2015, 13:12
Отдавна отминаха времената, когато единичен човек в домашни условия е в състояние да направи някакво откритие. В днешно време откритията се правят от институти с хиляди учени в тях и с многомилиардни бюджети финансиране.

И ако някой все пак си въобрази, че е направил откритие в къщи, което не са успели да го направят други 7 милиарда човека - не знам какво да си мисля за този "откривател", освен че е силно некомпетентен и в резултат на това живее в свой собствен свят от илюзии и самозаблуди, в които сам си вярва. Срещал съм се с такива хора, които са си въобразили че са открили едва ли не вечния двигател, и дълбоко вярват, че всички учени по света са глупаци. Спорът с такива хора е безсмислен. Доводите и доказателствата им са смешни, но самите те не го осъзнават това от позицията на собствената си некомпетентност.

http://bnt.bg/part-of-show/izobreteniya-sreshtu-kriza-vechniyat-dvigatel-na-valeri-matov
http://30dumi.eu/archives/7451
http://bgchaos.com/830/fractals/theory-of-relativity-and-absolute/%D0%B5%D0%BC-%D0%B4%D1%80%D0%B0%D0%B9%D0%B2-%D0%BF%D1%80%D0%BE%D0%B1%D0%B8%D0%B2-%D0%B2-%D1%81%D1%8A%D0%B2%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B5%D0%BD%D 0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0-%D1%84%D0%B8%D0%B7%D0%B8%D0%BA%D0%B0/

Публикувах само 3 линка на "вечни двигатели" но в интернет има поне 1 милион такива линкове. Ако всичките те бяха истина, досега тока щеше да е без пари, колите щяха да летят не само във въздуха, но и в космоса със свръхсветлинна скорост. А пчелите щяха да ни носят мед направо на масата и да го мажат по филиите с масло на сутрешната ни закуска.

vasilevsa
19.09.2015, 14:46
Василевсе в хралупите може да няма акар, но според мен това е поради честа смяна на хралупите от дивите пчели, било поради роене било поради септемврийски ройчета :bigsmile:.

А за даданблата мисля, че при тези жеги които бяха от по 38 градуса ако пчелите не вентилираха не знам кво щеше да стане в кошера.

Аз си задавам въпроса защо руските теоретици се мъчат като грешни дяволи да пържат пчелите посред зима а просто не си направят японски кошери.

Честа смяна на хралупата пчелата. Не се заразява с акар в хралупата бе човек, а по време на паша най-често, какви ги разправяш? Щото и те знаят за японския кошер толкова колкото и ти затова. Повечето изследвания са правени върху дадан-блат и лангсрот рут и върху хралупа. Японския кошер е изкуствена хралупа. Може да прочетеш анализа на Кокорев за развитието на пчелното семейство в условията на хралупа

vasilevsa
19.09.2015, 14:49
Приятелю, ти наистина ли си вярваш. Не температура, японски кошер ами и огромни концерни като Bayer, стотици учени и университети засега НЕ МОГАТ да ни избавят от акарите. Каквато и борба да се води с тях тя е насочена за намаляване популацията на акара. Начините за измерване на опаразитеноста са известни и не веднъж сме ги дискутирали тук. Това, че не виждаш акари по летящите пчели и дъното е чисто е направо смешно.Защо смятам така:
1.Акарите са основно в пилото те там се размножават, което им е основната функция през активния сезон.Често се забелязват и по младите новоизлюпени пчели(за кратко) а те не излизат от кошера.
2.Ако акара е по пчелите той умело се крие и дори може и да не се забележи от пчеларя и при стояща пчела вътре в кошера, а да не говорим изобщо за излитаща или кацаща на прелката.
3. По това време на безпашие навън излизат много малък процент от летящите пчели и то основно сутрин.
в момента точно концерните пречат за развитието тъй като трябва да им купувате боклуците дето произвеждат. Откъде акарите попадат в пилото как се заразява кошера с акар, да не би да си се ражда там. Тъй че за смешки не ми приказвай. Иди намери хралупа с акар и ме викни да го видя ма ме съмнява, че ще ходиш за зелен хайвер. При теб може да е безпашие но при мен не е внася се прашец целодневно и нектар. Има поливни цветя при мен много тъй, като ги гледам в градски условия не в ливадни.

vasilevsa
19.09.2015, 14:53
Иво какво точно ти е по-ясно?Евреинът(поне така ми звучи) разделя гнездото,а при японския обема се увеличава от долу.Освен това акара се развива в запечатаното пило,а температура по голяма от 38*C вече е проблем за пилото.При температура 45*C и нагоре восъкът омеква и килийките се деформират,а пчелите изпадат в колапс.Както пише за "борбата"с акара са необходими 45*C - 48*C............
След празниците имам среща с един момък,който си има 2-3 японски от 4-5 години...Няма да забравя да го попитам..
Чакам да го питаш с нетърпение да видим кога е хващал акар адаш? звънни му и го питай даже.

vasilevsa
19.09.2015, 15:01
<p>
Раава е естонец. Според Раава акара мъчно понася продължителна разлика от да кажем 0.5 до 2 градуса. Понеже това се случва през всичките 21 дена. Примера който дава е с човек който е в сауна. Да може някое време в сауна на 100 градуса. Но не и 21 дена в сауна на 38.6 градуса. След 21 дена на 38.6 градуса човек ще е инвалид. Числата са примерни вижте в книгата, човека обяснява много подробно.</p>
Благодаря колега щ е погледна за този естонец, не го бях чел признавам досега.

scutellator
19.09.2015, 15:28
в момента точно концерните пречат за развитието тъй като трябва да им купувате боклуците дето произвеждат. Откъде акарите попадат в пилото как се заразява кошера с акар, да не би да си се ражда там. Тъй че за смешки не ми приказвай. Иди намери хралупа с акар и ме викни да го видя ма ме съмнява, че ще ходиш за зелен хайвер.


Така е- акарите се произвеждат от големите концерни в лаборатории и после ги засяват из полето, от където те попадат в кошерите. Сегашните вароатозни акари са дело на японците, но корейците наскоро пуснаха "на пазара" нов щам, който прави много по-големи поразии от стария модел. Засега е наличен само в Бразилия, като стария модел бързо е бил изместен, скоро очаквайте да го пуснат и в Европа.

vasilevsa
19.09.2015, 15:31
Така е- акарите се произвеждат от големите концерни в лаборатории и после ги засяват из полето, от където те попадат в кошерите. Сегашните вароатозни акари са дело на японците, но корейците наскоро пуснаха "на пазара" нов щам, който прави много по-големи поразии от стария модел. Засега е наличен само в Бразилия, като стария модел бързо е бил изместен, скоро очаквайте да го пуснат и в Европа.
Колега това майтап ли е или ни предоставяш на вниманието сериозна информация?

delta.e
19.09.2015, 16:11
Леле , мале !:)

Mateev
19.09.2015, 16:31
..... Откъде акарите попадат в пилото как се заразява кошера с акар, да не би да си се ражда там. Тъй че за смешки не ми приказвай......

Смешките ги приказваш ти и не се усещаш вече 3-ти ден. Да, акарите се раждат в кошера и то точно в пилото. Да вземеш да попрочетеш малко литература, преди да продължиш да приказваш врели-некипели:

http://beesbg.com/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B5%2 0%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B0%20%D0%90%D0%BA%D0% B0%D1%80/
http://www.troyamed.org/varoatoza.html
http://to-bee.blogspot.bg/2011/03/blog-post_24.html
http://agronet.bg/bee-keeping/bee-articles/1355-varoatoza.html
http://agronet.bg/agro-news/interesni-novini/5847-miliardi-medonosni-pcheli-sa-unishtozheni-ot-akara-varoa.html
http://www.agro-consultant.net/zhivotnovadstvo/pchelarstvo/806-varoatoza-kak-da-vodim-efikasna-borba-s-akara-varoa-varroa-destruktor.html

Има още хиляди линкове в интернет. Направи си труда да прочетеш поне няколко от тях, преди да продължиш да спориш и да демонстрираш колко си некомпетентен.

scutellator
19.09.2015, 18:23
Колега това майтап ли е или ни предоставяш на вниманието сериозна информация?


По свое му има доста голяма истина в себе си, въпреки че би трябвало сам да знаеш отговора, бидейки такъв специалист по темата. От всичките 18 открити до сега щама на вароа, само 2 успяват да се възпроизвеждат върху apis mellifera. Е, време е да се запознаем и със втория.

IVO_3
19.09.2015, 18:30
. Е, време е да се запознаем и със втория.
Аз не искам! :( sweating; crying;

delta.e
19.09.2015, 19:15
И аз , имам друго в предвид ....:)

jorors
19.09.2015, 20:57
в момента точно концерните пречат за развитието тъй като трябва да им купувате боклуците дето произвеждат. Откъде акарите попадат в пилото как се заразява кошера с акар, да не би да си се ражда там. Тъй че за смешки не ми приказвай. Иди намери хралупа с акар и ме викни да го видя ма ме съмнява, че ще ходиш за зелен хайвер. При теб може да е безпашие но при мен не е внася се прашец целодневно и нектар. Има поливни цветя при мен много тъй, като ги гледам в градски условия не в ливадни.
Хайде за последно...
Концерните изобщо не ме интересуват аз НЕ им използвам продуктите, писах за нещата по принцип. Явно имаш голям опит с хралупите щом така твърдо казваш, че нямат акар. За съжаление и това ама изобщо не ме вълнува отдавна се отказах от тази хамалогия.

ves
19.09.2015, 22:26
@Василевса
Колега до колкото разбирам си започнал с пчеларство преди 3 месеца и вече започна да правиш генерални заключения. В голяма грешка си за акара, но няма да ти казвам защо, понеже като те слушам какви глупости говориш просто ще си изгубя времето. Един съвет! Спри с тези руски теоретици, а прочети малко какво пише във форума плюс една две български книги. И побързай преди да си уморил пчелите (ако изобщо имаш де).

vasilevsa
20.09.2015, 14:49
@Василевса
Колега до колкото разбирам си започнал с пчеларство преди 3 месеца и вече започна да правиш генерални заключения. В голяма грешка си за акара, но няма да ти казвам защо, понеже като те слушам какви глупости говориш просто ще си изгубя времето. Един съвет! Спри с тези руски теоретици, а прочети малко какво пише във форума плюс една две български книги. И побързай преди да си уморил пчелите (ако изобщо имаш де).

Ако не бяхте 50-60 години назад от тях щях да слушам Вас, ма тъй като не сте предпочитам да слушам тях, сори за откровението ма са по-добри и по - напред. Предпочитам да вземам акъл от тези дето са по-напред, а не от тези дето са по-назад.
Това кога съм започнал с пчеларство можеш само да гадаеш. Всеки си има мнение и уважавам твоето, както виждаш и андерс раава пише за същото ма и той сигурно е глупак като мен ма па е измислил кошерна технология та май не е. Пчелите ми са в отлично състояние постигнаха поставените цели и са готови да зимуват. имам пчели и ще увеличавам стопанството догодина. Ти не даваш никакви аргументи, че съм в грешка аз говоря с аргументи и конкретни неща.

vasilevsa
20.09.2015, 14:50
Смешките ги приказваш ти и не се усещаш вече 3-ти ден. Да, акарите се раждат в кошера и то точно в пилото. Да вземеш да попрочетеш малко литература, преди да продължиш да приказваш врели-некипели:

http://beesbg.com/%D0%A0%D0%B0%D0%B7%D0%B2%D0%B8%D1%82%D0%B8%D0%B5%2 0%D0%92%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B0%20%D0%90%D0%BA%D0% B0%D1%80/
http://www.troyamed.org/varoatoza.html
http://to-bee.blogspot.bg/2011/03/blog-post_24.html
http://agronet.bg/bee-keeping/bee-articles/1355-varoatoza.html
http://agronet.bg/agro-news/interesni-novini/5847-miliardi-medonosni-pcheli-sa-unishtozheni-ot-akara-varoa.html
http://www.agro-consultant.net/zhivotnovadstvo/pchelarstvo/806-varoatoza-kak-da-vodim-efikasna-borba-s-akara-varoa-varroa-destruktor.html

Има още хиляди линкове в интернет. Направи си труда да прочетеш поне няколко от тях, преди да продължиш да спориш и да демонстрираш колко си некомпетентен.
Акарите се раждат в кошера след като са снесени от донесени в кошера акари от летящите пчели. Доказано е че в състояние на хралупа пчелите правят повече търтееви килийки и гледат повече търтеево пило, най-привлекателно е то за развитие на акара или и това е смешка и в същото време нивата на акарно заразяване са нищожни и това пак е смешка за теб.

212
20.09.2015, 18:10
ПЧЕЛОВОДСТВО METE (http://beeinbg.ru/METE.htm)
СТАТЬИ ПО ПЧЕЛОВОДСТВУ METE (http://beeinbg.ru/statiiMETE.htm)

licho76
20.09.2015, 19:30
vasilevsa (http://pchelari.com/forum/member.php?u=6320)


само за информация с какво третираш ако не е тайна де?

delta.e
20.09.2015, 20:35
донесени в кошера акари от летящите пчели. Доказано е че в състояние на хралупа пчелите правят повече търтееви килийки и гледат повече търтеево пило, най-привлекателно е то за развитие на акара

Твоята теза за метода ,,МЕТЕ ,, не работи .
Защо , нима пчелите и търтеите са в различни стерилни отделения ? Момче , ако си учил математика трябва да знаеш , какво е аритметична и геометрична прогресия .
Но , на човек само чел , а не практикувал какво да кажа друго .
Подарих книжка на Дамянов от човек , който се отказал от Прибалтийските глупости и си работи отлично .

scutellator
20.09.2015, 20:54
Ако не бяхте 50-60 години назад от тях щях да слушам Вас, ма тъй като не сте предпочитам да слушам тях, сори за откровението ма са по-добри и по - напред. Предпочитам да вземам акъл от тези дето са по-напред, а не от тези дето са по-назад.
Това кога съм започнал с пчеларство можеш само да гадаеш. Всеки си има мнение и уважавам твоето, както виждаш и андерс раава пише за същото ма и той сигурно е глупак като мен ма па е измислил кошерна технология та май не е. Пчелите ми са в отлично състояние постигнаха поставените цели и са готови да зимуват. имам пчели и ще увеличавам стопанството догодина. Ти не даваш никакви аргументи, че съм в грешка аз говоря с аргументи и конкретни неща.
Такива железни доводи няма как да бъдат оборени. Понякога човек сам си зарявя главата в пясъка и е обречен да научи по трудния начин, че това всъщност не му помага.

delta.e
20.09.2015, 21:03
Защо , Скутелаторе ?
Задникът му навън .

vasilevsa
20.09.2015, 21:10
донесени в кошера акари от летящите пчели. Доказано е че в състояние на хралупа пчелите правят повече търтееви килийки и гледат повече търтеево пило, най-привлекателно е то за развитие на акара

Твоята теза за метода ,,МЕТЕ ,, не работи .
Защо , нима пчелите и търтеите са в различни стерилни отделения ? Момче , ако си учил математика трябва да знаеш , какво е аритметична и геометрична прогресия .
Но , на човек само чел , а не практикувал какво да кажа друго .
Подарих книжка на Дамянов от човек , който се отказал от Прибалтийските глупости и си работи отлично .
Не са в различни отделения, но търтеите килийки са най-подходящи за акара. Математически приказки не ме вълнуват хич и кой на кого подарил книжка. Като нямаш какво да кажеш говориш общи приказки велики пчеларю.

Mateev
20.09.2015, 21:10
Всеки има правото да си умори семействата по какъвто си иска начин, но лошото е, че преди на Василевса да му умрат семействата от многото акари, ще зарази и други семейства на негови колеги. Такива пчелари като Василевса могат да бъдат опасни, защото в незнанието си те могат да станат основен фактор в разпространението на болести по пчелите в цели региони.

Срещал съм се с пчелар, който има американски гнилец (мисля че ви го разказах случая) и който не се е обадил на ветеринарния си лекар, а се мъчи сам да си лекува пчелите с някакви си измислени от него бабини методи. Такъв човек освен да го набиеш друго не можеш да направиш, но дори и това няма да спаси от епидемия един цял регион. Започвам да си мисля, че некомпетентните пчелари не са невинна заплаха - те са НАПАСТ и с тях трябва да се борим с всички законови средства.

Крайно време е всички да осъзнаем, че пчеларството не е частен бизнес, а ГРУПОВ такъв, и че простотиите, направени от един, могат да имат ТРАГИЧНИ ПОСЛЕДИЦИ за много други пчелари.

vasilevsa
20.09.2015, 21:12
vasilevsa (http://pchelari.com/forum/member.php?u=6320)



само за информация с какво третираш ако не е тайна де?
с нищо не третирам и няма да третирам.

Mateev
20.09.2015, 21:15
с нищо не третирам и няма да третирам.

Аз мисля, че някой трябва да сезира ветеринарните служби за Василевса, и на него трябва да му бъдат отнети ПЧЕЛАРСКИТЕ ПРАВА. Такъв човек е ЗАПЛАХА за всички пчелари от неговия регион. Неговите грешки от незнание ще бъдат заплатени от неговите колеги, имащи пчелини в непосредствена близост до него.

vasilevsa
20.09.2015, 21:17
Всеки има правото да си умори семействата по какъвто си иска начин, но лошото е, че преди на Василевса да му умрат семействата от многото акари, ще зарази и други семейства на негови колеги. Такива пчелари като Василевса могат да бъдат опасни, защото в незнанието си те могат да станат основен фактор в разпространението на болести по пчелите в цели региони.

Срещал съм се с пчелар, който има американски гнилец (мисля че ви го разказах случая) и който не се е обадил на ветеринарния си лекар, а се мъчи сам да си лекува пчелите с някакви си измислени от него бабини методи. Такъв човек освен да го набиеш друго не можеш да направиш, но дори и това няма да спаси от епидемия един цял регион. Започвам да си мисля, че некомпетентните пчелари не са невинна заплаха - те са НАПАСТ и с тях трябва да се борим с всички законови средства.

Крайно време е всички да осъзнаем, че пчеларството не е частен бизнес, а ГРУПОВ такъв, и че простотиите, направени от един, могат да имат ТРАГИЧНИ ПОСЛЕДИЦИ за много други пчелари.
Колко велико? Няма да си уморя семействата и без да си харча парите за ленти и тем подобни отрови. а ако съм прав какво ще кажеш? Ще признаеш ли собственото незнание и некомпетентност?Тука сте като каста ако някой не е на вашето мнение е некомпетентен едва ли не престъпник. Смешно е много.

vasilevsa
20.09.2015, 21:18
Аз мисля, че някой трябва да сезира ветеринарните служби за Василевса, и на него трябва да му бъдат отнети ПЧЕЛАРСКИТЕ ПРАВА. Такъв човек е ЗАПЛАХА за всички пчелари от неговия регион. Неговите грешки от незнание ще бъдат заплатени от неговите колеги, имащи пчелини в непосредствена близост до него.
И международния трибунал в Хага сезирай ако искаш. Не допускам такива грешки.

delta.e
20.09.2015, 21:20
Не се имам за велик пчелар .
Но , на митничарски глупости на тема пчеларство - ще те оборвам постоянно .
Знаеш руски - Помни ето .:)

Mateev
20.09.2015, 21:20
Колко велико? Няма да си уморя семействата и без да си харча парите за ленти и тем подобни отрови. а ако съм прав какво ще кажеш? Ще признаеш ли собственото незнание и некомпетентност?Тука сте като каста ако някой не е на вашето мнение е некомпетентен едва ли не престъпник. Смешно е много.

Точно така - твоята некомпетентност в момента граничи с ПРЕСТЪПЛЕНИЕ. Ако те знаех кой си и ако си в непосредствена близост до някой от моите пчелини, щях да се постарая да информирам компетентните служби за твоето БЕЗХАБЕРИЕ. Ти си ЗАПЛАХА за пчеларите, които имат пчелини в близост до твоя.

vasilevsa
20.09.2015, 21:21
Нищо не се оборва с аргументална стерилност

Георги Куров
20.09.2015, 21:22
Аз мисля, че някой трябва да сезира ветеринарните служби за Василевса, и на него трябва да му бъдат отнети ПЧЕЛАРСКИТЕ ПРАВА. Такъв човек е ЗАПЛАХА за всички пчелари от неговия регион. Неговите грешки от незнание ще бъдат заплатени от неговите колеги, имащи пчелини в непосредствена близост до него.
Напълно съм съгласен за заплахата от такива пчелари. Но той е анонимен и се бъзика с вас както си иска и вие се хващата. Не му обръщайте внимание. Аз отново ще изразя мнение, че участницити във форума трябва да са с истинските си имена и пчелини.

Mateev
20.09.2015, 21:25
Напълно съм съгласен за заплахата от такива пчелари. Но той е анонимен и се бъзика с вас както си иска и вие се хващата. Не му обръщайте внимание. Аз отново ще изразя мнение, че участницити във форума трябва да са с истинските си имена и пчелини.

Подкрепям това, и ако го подкрепят и болшинството от останалите, готов съм да го реализирам на практика. Вижте Facebook - в него няма анонимност. Изглежда е крайно време това да го въведем и в нашия форум.

delta.e
20.09.2015, 21:31
А ,как е митницата пчеларю ?

vasilevsa
20.09.2015, 21:37
А ,как е митницата пчеларю ?
Това какво общо има с пчелите незнам или се намираш на приказка.

delta.e
20.09.2015, 21:38
Нищо не се оборва с аргументална стерилност

Поживем -увидем !

delta.e
20.09.2015, 21:40
Що - там все , взятки , взятки :)
.

vasilevsa
20.09.2015, 21:43
Що - там все , взятки , взятки :)
.
в тоя форум жилите повече и от пчелите, те барем хапят при самозащита;)

Ivan_vd
20.09.2015, 21:50
Подкрепям това, и ако го подкрепят и болшинството от останалите, готов съм да го реализирам на практика. Вижте Facebook - в него няма анонимност. Изглежда е крайно време това да го въведем и в нашия форум.Матеев ,направи го аз съм за.

delta.e
20.09.2015, 21:53
Върбан Прасков .

s3s3s3
20.09.2015, 21:53
с нищо не третирам и няма да третирам.

Цитат на vasilevsa от един друг форум: Първо значи съм мъж. не съм гледал досега пчели мисля да започна и да развивам с японски кошери. - http://beehoneyportal.com/forum/viewtopic.php?f=11&t=2519&start=30

delta.e
20.09.2015, 22:03
в тоя форум жилите повече и от пчелите, те барем хапят при самозащита;)



Пчелки , ето хорошо .:)
A , для трутня , как тобой - ето само болшое изпитание...

vasilevsa
20.09.2015, 22:07
Пчелки , ето хорошо .:)
A , для трутня , как тобой - ето само бо..
Трутень будеш называт кого-то другого.понятно. Нормальные пчеловоды не обижают только завистливые люди у которых куча комплексов. Оставям Ви да тънете в пчеларското си величие. няма смисъл да пиша тук само комплексари от които може да се научи само колко са големи нищо особено.

delta.e
20.09.2015, 22:16
Посмотри свои постов .
Зараза.

iliew
20.09.2015, 22:20
И така сега някой ще се опита ли да обясни, защо в хралупите няма акар, или поне пчелите там не умират от него? :)

Аз имам един изпуснат рояк, който се хвана в бетонен електрически стълб, точно под жиците и си е там четвърта година, като по броя на излизащите и влизащи пчели, съдя че си е много добре.

Няма как да се дължи на еволюция, никой не го е третирал, за температурата хабер нямам. Знам само, че стълба е тесен и висок около 5 метра, което означава, че имат много дълбоко дъно.

Та, ако този рояк не се е гътнал от акар, то щеше ли да оцелее и семейството от което излезе в продължение на 4 години без есенно и пролетно третиране?

П.П
Ако ще ме нападате групово, имайте в предвид, че.............. бягам бързо.

delta.e
20.09.2015, 22:31
Защо не казваш -колко пъти от там са излизали роеве за 4 години .
За да избягат от пренаселеност и паразити.

vasilevsa
20.09.2015, 22:35
Защо не казваш -колко пъти от там са излизали роеве за 4 години .
Човека пита друго. Ти както винаги ни в клин ни в ръкав какво отношение има твоя въпрос към неговото питане? Отговорът е че там където са сега са попаднали в условия които им позволяват да се борят с акара ширината е малка и гнездото е компактно температурата му е висока. Ако идваше въпрос за бягство там в момента нямаше да има пчели изобщо.

delta.e
20.09.2015, 22:37
Градски , пропускаш най-важното условие .
А , то е ...
Дай отговор .

delta.e
20.09.2015, 22:38
Така да бъде - то с митничар не се спори.
Човека казва и споделя мнение.

vasilevsa
20.09.2015, 22:39
Градски , пропускаш най-важното условие .
А , то е ...
Дай отговор .
Кой па ти е градски на теб.

Mateev
20.09.2015, 22:49
Стига с тази температура, че ставаш смешен. Температурата в едно пчелно гнездо се ПОДДЪРЖА ОТ ПЧЕЛИТЕ в диапазона от 34 до 36 градуса и това ЕДИНОДУШНО го потвърждават всички учени по света. За да умре акара са необходими температури от порядъка на 45 градуса, които температури няма как да се случат вътре в семейството. Първо пчелите няма как да го позволят това и второ - ако все пак това по някакъв начин се случи (например по време на транспорт с лоша вентилация), то тогава питите ще се свлекат, меда ще изтече, пилото ще умре и т.н. Повярвай ми - виждал съм го с очите си.

При това положение ако наистина някъде има пчелни семейства, които някакси успяват да се справят с акара, то причината за това ще е ВСЯКАКВА ДРУГА, но не и температурата. Най-логичната причина е ХИГИЕННОТО ПОВЕДЕНИЕ. Това означава, че при пчелите например генетично е заложено да се почистват една друга от акара или да предприемат някакви действия, които ограничават популацията на акара.

Да, по света има такива раси и локални таксони пчели, които могат да се справят с акара посредством генетично заложено ХИГИЕННО ПОВЕДЕНИЕ. Въпросът е дали такова хигиенно поведение може да се селекционира и за нашите български пчели. Отговорът най-вероятно е ДА, МОЖЕ ДА СЕ СЕЛЕКЦИОНИРА и това вероятно вече го е направила самата природа, след като все още има живи диви рояци по хралупите.

Аз лично много бих се радвал, ако в ръцете ми попадне една такава майка от диво пчелно семейство, което е оцеляло без третиране за нозематоза и вароатоза. В тази майка вероятно ще има гени, които могат да помогнат за селекционирането на устойчиви на заболявания пчели.

iliew
20.09.2015, 22:50
Кой па ти е градски на теб.

Аз съм му градски, даже сме комшии, ама си говорим през форума да се правим на важни :bigsmile:

delta.e
20.09.2015, 23:03
Не е митничарчето !

iliew
20.09.2015, 23:10
delta.e

Защо не казваш -колко пъти от там са излизали роеве за 4 години .
За да избягат от пренаселеност и паразити.



Рояци сигурно са излезли доста, но нали акара остава в пилото и в кошера и би се увеличил смъртоносно за толкова време.


Mateev

При това положение ако наистина някъде има пчелни семейства, които някакси успяват да се справят с акара, то причината за това ще е ВСЯКАКВА ДРУГА, но не и температурата. Най-логичната причина е ХИГИЕННОТО ПОВЕДЕНИЕ. Това означава, че при пчелите например генетично е заложено да се почистват една друга от акара или да предприемат някакви действия, които ограничават популацията на акара.



Моите нямат хигиенично поведение, или поне аз не съм го проверил, понеже съм ги третирал, а този рояк си е мой.

Аз разсъждавам така:

Пчелите в хралупата градят питите без основи, което означава, че имат по-голям контакт една с друга и може би по този начин събарят от себе си акара, който пада на дъното на стълба в случая и повече няма как да се качи по тях. Въобще си мисля, че пчелите в хралупата са много по-нагъсто отколкото в кошера и може би това е разликата.

delta.e
20.09.2015, 23:31
Да , донякъде си прав за акара .
Но , и роевите пчели си го носят , като багаж.

solaris60
21.09.2015, 02:40
Преди доста години хванах един рояк от един каменен мост. Беше влязъл в един от технологичните отвори. 150х100х1000мм. Прибрах го в къщи и какво да видя. Акара повече от пчелите. Та Vasilevsa, това което го разтягаш във форума изобщо не е вярно. И стига мотай хората - ти до вчера не знаеше как да си населиш кошер, а си тръгнал да се надбягваш с маймунките. Това, че си прочел или видял клипа в който японските пчели убиват японски стършел не значи, че това се случва и с акара. Акара се намира във вътрешността на гнездото, а стършела е някъде по края. Дори да е в средата на кълбото, то пчелите се скупчват в/у него на малка група, която повишава температурата и да има последици, то те ще са на ограничен участък в гнездото и ще е лесно поправим.

scutellator
21.09.2015, 08:48
......Аз лично много бих се радвал, ако в ръцете ми попадне една такава майка от диво пчелно семейство, което е оцеляло без третиране за нозематоза и вароатоза. В тази майка вероятно ще има гени, които могат да помогнат за селекционирането на устойчиви на заболявания пчели.

Аз на твое място не бих възлагал чак толкова големи надежди за намирането на "Светия граал". Всъщност ситуацията е точно обратната.
Там където съществуват самостоятелни диви популации пчели, те представляват реликви от едно друго време и човек с право би очаквал те да са много по-неприспособени към съвременните вируси, бактерии и нозематоза, и от където в една такава среда те вече сами не биха били способни да се справят с акарите.

Необходимите инструменти за оцеляване на пчелите в дивата природа са:
- известна степен на ройливост (единствения начин за естествено размножаване)
- ниска гъстота на пчелни семейства за площ ( предимно вертикално предаване на патогени и паразити. Всеки паразит, който убива гостоприемника си е обречен да загине, тъй като най-вероятно няма да намери друг гостоприемник, на който да се прехвърли)
- ограничен годишен цикъл на отглеждане на пило и търтеии ( вероятно по-късно започване с яйцеснасянето през пролетта и по-рано прекратяване на есен; самоограничаване на пилото и прекратяване на отглеждането на търтеи след първата главна паша - плодника се задръства с мед); ограничена пчелна популация през цялата година (липса на период на интензвно отглеждане на пило, последвано от рязък спад) и поддържане на сравнително еднакво съотношение между пчели и акари
-вероятно наличие на някакво VSH поведение и "пощене" на пчелите една друга от акари ( не е нужно да са силно изразени за да вършат работа при горните условия, затова и най-вероятно няма да бъдат силно изразени)
-вероятна липса на феромонни атрактанти в работническото пило (къде причинени генетично, къде от недохранване; семействата, които са "магнит" за акари обикновенно са "млекарки", и обратното) и размножаване на акарите почти единствено в търтеевото пило ( което на практика почти липсва поради по-горните причини). Лично аз съм имал такова семейство.

За други не се сещам. Семейство от дива полулация пчели, пренесено в комерсиален пчелин, обикновенно започва да проявява здравословни проблеми (отчасти и заради известната степен на инбридинг) и се представя по-зле от средното ниво в това отношение от останалите. Избягал рояк от разборен кошер, заселил се в хралупа и оцелявал дълги години, когато бъде пренесен обратно в пчелина не се различава по нищо от останалите.

iliew
21.09.2015, 09:25
Абе ако напролет все още са в стълба ще им заложа един капан, то не че е сигурно, че точно от тях ще хвана рой но ще го разгледам доколко си има "въшки".


scutellator


- ограничен годишен цикъл на отглеждане на пило и търтеии ( вероятно по-късно започване с яйцеснасянето през пролетта и по-рано прекратяване на есен; самоограничаване на пилото и прекратяване на отглеждането на търтеи след първата главна паша - плодника се задръства с мед); ограничена пчелна популация през цялата година (липса на период на интензвно отглеждане на пило, последвано от рязък спад) и поддържане на сравнително еднакво съотношение между пчели и акари



Ето това ми се вижда, най логично като обяснение, защото най-голямата разлика между, нашите и дивите пчели е продължителността на отглеждане на пило през годината.

scutellator
21.09.2015, 09:56
Ето това ми се вижда, най логично като обяснение, защото най-голямата разлика между, нашите и дивите пчели е продължителността на отглеждане на пило през годината.

Пчелите в хралупите трябва да да успяват да изпълнят не само едно, а поне няколко от условията (възможни са различни комбинации), иначе загиват рано или късно.

ivootur
21.09.2015, 09:57
Имам въпрос към скутелатор.Дали има разработена примамка за акари въз основа на пантотеновата к-на?Както разбрах наскоро,пантотеновата к-на и нейните производни привличат акарите да влязат в килийките и да снесат там яйцата си.В търтиевото пило наличието и е по-голямо,затова и акарите се ориентират да снасят там.Докато в маточниците почти липсва затова и не влизат там.Ако някой успее да разработи такова средство за борба с акара,което да го унищожава на механичен принцип ще спечели милиони от патента.

scutellator
21.09.2015, 10:06
Не съм много сигурен за името на феромона привличащ акарите, но да - той е идентифициран и синтезиран в лаборатория поне от десетилетие.
Проблема във създаването на капан за акари е следния:
-запрополисяване на отворите на капана от пчелите (предполага се че акарите не трябва да могат да се качат повторно върху пчелите, от където те не би трябвало да имат пълен достъп до него)
- малка площ на действие на атрактанта. Акарът знае в коя килийка да влезе едва когато е от порядъка на 1 см разстояние от нея.

distedi
21.09.2015, 10:47
Миналата година, на мой познат му подариха кошер с пчели....Поне 2 години никой не беше отварял този кошер! Всяка година са излизали роеве от там. Миналата година го погледнах (началото на септември). Кошерът (ДБ 12) беше с изгнило дъно, питите черни, магазинните и плодниковите пити бяха като едно цяло - всичко беше надградено и дървената част на рамките не се виждаше от восък. Тогава ми направи впечатление, че нямаше никакво пило! В същото време, моите пчели си имаха по 5-7 рамки с пило. Помислих, че това семейство няма да оцелее, въпреки пълният кошер с мед (тогава над 20 кг.). За всеки случай човекът сложи ленти Варотом и после накапа с ОК.
Пролетта семейството оцеля и се разви добре. Преместихме го в нов кошер, изгради 10 ЛР рамки, 20 магазинни и даде 30 кг. мед. За целият сезон е отварян само 3 пъти....
Вчера ходих да го погледна и .... отново няма никакво пило (моите пчели са на около 12 км. и все още пилото е на 4-7 рамки)! Майката си е там (същата от миналата година), но отново е спряла рано да снася. Медът е отново около 20 кг за зимата. Прашец има на около 4 пити - всичко е същото както миналата година. Акари не съм забелязвал, нито пчели с деформирани криле (не казвам, че няма опаразитяване, но няма явни симптоми). Собственикът на това семейство е решил и тази година да накапе с ОК. Не е правена профилактика против нозематоза.
Явно пчелите могат да оцеляват и без намесата на пчеларите ;) Интересно ми е, дали и следващата година ситуацията с това семейство ще бъде същата. Ако не забравя - ще споделя!

валко
21.09.2015, 11:01
Аз на твое място не бих възлагал чак толкова големи надежди за намирането на "Светия граал". Всъщност ситуацията е точно обратната.
Там където съществуват самостоятелни диви популации пчели, те представляват реликви от едно друго време и човек с право би очаквал те да са много по-неприспособени към съвременните вируси, бактерии и нозематоза, и от където в една такава среда те вече сами не биха били способни да се справят с акарите.

Необходимите инструменти за оцеляване на пчелите в дивата природа са:
- известна степен на ройливост (единствения начин за естествено размножаване)
- ниска гъстота на пчелни семейства за площ ( предимно вертикално предаване на патогени и паразити. Всеки паразит, който убива гостоприемника си е обречен да загине, тъй като най-вероятно няма да намери друг гостоприемник, на който да се прехвърли)
- ограничен годишен цикъл на отглеждане на пило и търтеии ( вероятно по-късно започване с яйцеснасянето през пролетта и по-рано прекратяване на есен; самоограничаване на пилото и прекратяване на отглеждането на търтеи след първата главна паша - плодника се задръства с мед); ограничена пчелна популация през цялата година (липса на период на интензвно отглеждане на пило, последвано от рязък спад) и поддържане на сравнително еднакво съотношение между пчели и акари
-вероятно наличие на някакво VSH поведение и "пощене" на пчелите една друга от акари ( не е нужно да са силно изразени за да вършат работа при горните условия, затова и най-вероятно няма да бъдат силно изразени)
-вероятна липса на феромонни атрактанти в работническото пило (къде причинени генетично, къде от недохранване; семействата, които са "магнит" за акари обикновенно са "млекарки", и обратното) и размножаване на акарите почти единствено в търтеевото пило ( което на практика почти липсва поради по-горните причини). Лично аз съм имал такова семейство.

За други не се сещам. Семейство от дива полулация пчели, пренесено в комерсиален пчелин, обикновенно започва да проявява здравословни проблеми (отчасти и заради известната степен на инбридинг) и се представя по-зле от средното ниво в това отношение от останалите. Избягал рояк от разборен кошер, заселил се в хралупа и оцелявал дълги години, когато бъде пренесен обратно в пчелина не се различава по нищо от останалите.
От къде знаеш че дивите пчели на пролет започват по късно с пилото всяка година около 20 април в капаните които съм заложил в гората идват първите роеве ,в хралупите условията за ранно развитие са много по добри температура храна,много -много дълбоко дъно то мисля е разковничето за справяне на дивите пчели с акара плус липсата на пренаселеност другото пчелно семеиство е на 100-200 метра в гората .Роевете които хванах пролетта бяха чисти от акар контрола с напушване с амитраз,след 4 месеца в разборен кошер в пчелин от 100 кошера контрола 50-100 акара .Знам хралупи в които от 10 години има пчели и живеят без проблем справят се с акара ,докато не доиде някои малоумник с резачка.

Mateev
21.09.2015, 11:04
То и в първобитно-общинния строй човечеството се е справяло без медицина, но средната продължителност на живота е била по-малко от 30 години, а детската смъртност е била над 50%. Оцелявали са само най-здравите, най-силните и най-приспособимите и това се нарича ЕСТЕСТВЕН ПОДБОР. Нещо подобно е и с дивите пчелни семейства. Вие виждате само тези, които са оцелели, но не знаете какъв огромен брой диви семейства измират всяка една година от една или друга болест.

Ако пчеларите правеха така, както природата (всяка година да избиват повечето си семейства и да оставят живи само 20-30% от най-силните), досега вече щяха да са селекционирали идеалната пчелна раса, която да се справя сама и без проблеми с повечето пчелни болести.

Всъщност именно човека с неговите действия е ВИНОВЕН за кекавите пчели, с които пчеларстваме, за кекавите овошки и всякакви други плодове и зеленчуци, които не могат да оцелеят в днешно време, ако човек не се грижи непрекъснато за тях (копае ги, полива ги, подрязва ги, пръска ги и т.н.). Имам овощна градина от около 100 дръвчета, от които сумарно не мога да събера и 1 касетка с качествени плодове. Една единствена година бях назначил овощар, който се грижеше за тях, и нея година бях заринат от качествена продукция. После ги изоставих и те също ме изоставиха - ха-ха.....

Mateev
21.09.2015, 11:22
Та именно човека със своите действия Е ПРЕКЪСНАЛ ЕСТЕСТВЕНИЯ ПОДБОР, давайки шанс да оцеляват слабите, кекавите, болнавите и некадърните пчелни майки, като по този начин техните гени се запазват и като цяло влошават качеството на генетичния басейн на цялата пчелна популация в страната. Всеки един пчелар има заслуга за това, защото се мъчи да спаси слабите и кекавите си семейства, вместо да убие (подмени) майката и така да прекъсне нейната некачествена генетична линия.

Пиша го това за да се осъзнаем, че всички ние (и аз в това число) на практика спомагаме за ДЕГРАДАЦИЯТА на генетичния състав на българската медоносна пчела. Ако утре човечеството загине, с него ще загинат и почти всички "питомни" медоносни пчели, а рода на пчелите ще бъде продължен от "дивите" пчели по хралупите, които и в момента оцеляват без намесата на човека.

marianski
21.09.2015, 12:00
То и в първобитно-общинния строй човечеството се е справяло без медицина, но средната продължителност на живота е била по-малко от 30 години, а детската смъртност е била над 50%. Оцелявали са само най-здравите, най-силните и най-приспособимите и това се нарича ЕСТЕСТВЕН ПОДБОР. Нещо подобно е и с дивите пчелни семейства. Вие виждате само тези, които са оцелели, но не знаете какъв огромен брой диви семейства измират всяка една година от една или друга болест.

Ако пчеларите правеха така, както природата (всяка година да избиват повечето си семейства и да оставят живи само 20-30% от най-силните), досега вече щяха да са селекционирали идеалната пчелна раса, която да се справя сама и без проблеми с повечето пчелни болести.

Всъщност именно човека с неговите действия е ВИНОВЕН за кекавите пчели, с които пчеларстваме, за кекавите овошки и всякакви други плодове и зеленчуци, които не могат да оцелеят в днешно време, ако човек не се грижи непрекъснато за тях (копае ги, полива ги, подрязва ги, пръска ги и т.н.). Имам овощна градина от около 100 дръвчета, от които сумарно не мога да събера и 1 касетка с качествени плодове. Една единствена година бях назначил овощар, който се грижеше за тях, и нея година бях заринат от качествена продукция. После ги изоставих и те също ме изоставиха - ха-ха.....

Сега ще дойде Василивса да те опровергае:)

solaris60
21.09.2015, 12:15
После ги изоставих и те също ме изоставиха - ха-ха.....

Да е жив и здрав градинаря, че то като гледам от горе прочетеното само той е бил вещия.:bigsmile:

m_pchelari
21.09.2015, 12:22
Затова на мен ми хареса това което каза един колега тука, но не помня кой. За съществуването на практика да се унищожават рано на пролет 20-25% от всички кошери в пчелина. Тези които са презимували най-зле. Така лесно се отстраняват некачествените майки както възможността техни търтеи по-късно да оплождат бъдещите майки.

Колко пчелари обаче ще им стиска да го направят това?

Дамян Дамянов
21.09.2015, 12:23
Колега vasilevsa, на прав път си, но ти липсват 10 кофи със знания и една библиотека. Не се обиждай, но трябва до почетеш още доста.
Ще ти кажа аз докъде съм стигнал. При добра храна, добър кошер и добри практики е НЕВЪЗМОЖНО да си занулиш пчелина. Как някои колеги успяват - за мен е мистерия, но мога да гадая:
- Пчела с тесен генетичен басейн и такава неадаптирана към регионалните условия и патогени
- Лоша храна
- Неефективни лекарства
- Пестициди(акарициди) и антибиотици
- Лоши пчеларски практики (най-вече от алчност и незнание)
- Дизайн на кошера несъобразен с условията

А колкото до тона на дискусията...ами нито твоя, нито на част от другите колеги е подходящ и защо разваляте пчеларския спор.

scutellator
21.09.2015, 12:30
Валко, има една думичка "вероятно", която си пропуснал да я прочетеш. Също така си селективно си пропуснал да прочетеш, че това не е задължително условие, както и всички други. Тука в случая играе уравнението (х +у + а + с + d +g / (f x m)) - w = 7


А кога идват първите роеве, няма никаква връзка с това кога започва отглеждането на пило. Всъщност, ранното пило почти винаги гарантира пролетно заслабване на семейството.
По мои наблюдения, някои диви семейства (пренесени в разборен кошер) наистина имат по-специфичен цикъл на отглеждането на пило, други- не. И пак по мои наблюдения, като цяло семействата с по-кратък годишен цикъл на отглеждане на пило се справят по-добре с увеличаването на популацията на вароа, от семействата отглеждащи пило целогодишно.

Дамян Дамянов
21.09.2015, 12:46
Затова на мен ми хареса това което каза един колега тука, но не помня кой. За съществуването на практика да се унищожават рано на пролет 20-25% от всички кошери в пчелина. Тези които са презимували най-зле. Така лесно се отстраняват некачествените майки както възможността техни търтеи по-късно да оплождат бъдещите майки.

Колко пчелари обаче ще им стиска да го направят това?

Стиска им на тези, които са решили да отглеждат пчела, която да им носи доходи, а не ядове. Друг е въпроса доколко се получава и колко е лесно.
Разликата е, че едни като видят надупчени капачета и изпадат в паника, а други пляскат с ръце. Едните отглеждат семейства за бройката(програмите), а други за качеството.
Едните вадят най-вече майки от доказани семейства, а други сменят майки всяка година и така и не разбират коя майка има нужните качества.
Темата е дълга, но в общи линии някои хора не могат да смятат и си мислят, че като извадят 50кг от кошер на командно дишане и ще успеят.

И в крайна сметка - всеки със заблудите си :)

http://s22.postimg.org/dr2fnalcd/IMG_20150813_022032.jpg (http://postimg.org/image/dr2fnalcd/)

vasilevsa
21.09.2015, 15:40
Сега ще дойде Василивса да те опровергае:)
Него собствената му практика ще го опровергае, но няма да си признае. В момента в който открие хралупаможе рой и го сложи в обичаен кошер ще го направи податлив на акароза. Такива изследвания са правени. Ма той е пчелар Дарвинист. Колегата Валко каза точни неща доста, което му прави чест правия път е там условията в които живее пчелата.

vasilevsa
21.09.2015, 15:46
Колега vasilevsa, на прав път си, но ти липсват 10 кофи със знания и една библиотека. Не се обиждай, но трябва до почетеш още доста.
Ще ти кажа аз докъде съм стигнал. При добра храна, добър кошер и добри практики е НЕВЪЗМОЖНО да си занулиш пчелина. Как някои колеги успяват - за мен е мистерия, но мога да гадая:
- Пчела с тесен генетичен басейн и такава неадаптирана към регионалните условия и патогени
- Лоша храна
- Неефективни лекарства
- Пестициди(акарициди) и антибиотици
- Лоши пчеларски практики (най-вече от алчност и незнание)
- Дизайн на кошера несъобразен с условията

А колкото до тона на дискусията...ами нито твоя, нито на част от другите колеги е подходящ и защо разваляте пчеларския спор.
Чета и то много не съм се затворил в рамките на консервативното пчеларство, което ми дава свобода на мислене. Факт е че в условията на хралупа пчелите отглеждат повече търтеево пило, където главно се въди акара, а в същото време акар оти заразяване е нищожно. Някой споменаха че били отдалечени от други семейства може би но по време на паша обхождат райони големи 3 км радиус и имат досег до други пчели. Ако кошера ми се зарази с акар ще го обявя публично тук и ще призная пред всички че доводите ми са грешни, но ако не се заразят пчелите ми с акар значи доводите ми са верни.

Mateev
21.09.2015, 15:55
Той подобни доводи имаше и Манол от Царево, който твърдеше че есента 8 пъти е третирал против акар и гарантираше че няма акар, пък кошерите му взеха че умряха ....... от акар.

vasilevsa
21.09.2015, 15:58
Преди доста години хванах един рояк от един каменен мост. Беше влязъл в един от технологичните отвори. 150х100х1000мм. Прибрах го в къщи и какво да видя. Акара повече от пчелите. Та Vasilevsa, това което го разтягаш във форума изобщо не е вярно. И стига мотай хората - ти до вчера не знаеше как да си населиш кошер, а си тръгнал да се надбягваш с маймунките. Това, че си прочел или видял клипа в който японските пчели убиват японски стършел не значи, че това се случва и с акара. Акара се намира във вътрешността на гнездото, а стършела е някъде по края. Дори да е в средата на кълбото, то пчелите се скупчват в/у него на малка група, която повишава температурата и да има последици, то те ще са на ограничен участък в гнездото и ще е лесно поправим.
Ти правиш ли разлика между хралупа и мост? В единия случай имаш пространство по хоризонтала а в другия по вертикала. Иди от гората свали рояк с акар да те видя?

vasilevsa
21.09.2015, 16:04
Той подобни доводи имаше и Манол от Царево, който твърдеше че есента 8 пъти е третирал против акар и гарантираше че няма акар, пък кошерите му взеха че умряха ....... от акар.
Дори скуталатор каза това което и аз и те опроверга, а то е че в момента в който поставиш семейство от хралупа в кошер ще е пак същото както при останалите кошерни семейства.

Mateev
21.09.2015, 16:15
Човек - ти имаш един единствен кошер и твърдиш че нямаш акар, защото не го виждаш по пчелите. Това е смешно. Аз имам 2000 кошера и досега също не съм видял акар на летяща пчела, но това не означава, че нямам.

Наличието или липсата на акар не се проверява с гледане в полет - ха-ха ...... Единственият начин да разбереш дали имаш акар е да ИЗБИЕШ АКАРА с нещо силно - например Чекмайт или Байварол. Другия вариант е да хванеш 100-200 пчели и да ги гледаш една по една, и то много внимателно.

Ако досега не си третирал с нищо, то това означава само едно - ТИ НЕ ЗНАЕШ ДАЛИ ИМАШ АКАР. Това е истината и затова всички във форума ти се подиграват.

Ще ти кажа и още нещо, което предполагам също не го знаеш. В момента, в който видиш един единствен акар на пчела на прелката или в полет, значи кошера ти ВЕЧЕ ГЪМЖИ ОТ ТЯХ. И вече ще е много късно да се бориш с тях.

Mateev
21.09.2015, 16:19
Най-важното е да разбереш, че за акар се третира ПРЕВАНТИВНО. И чак след третирането можеш да се похвалиш и да кажеш - АЗ НЯМАМ АКАР, защото при третирането не падна нито един. Тогава хората от форума биха ти повярвали. В момента обаче продължаваш да разправяш смешки и дори не осъзнаваш как се излагаш.

Още веднъж ще ти задам въпроса, и много внимавай какво ще отговориш:

Как разбра, че нямаш акар?
Провери ли всяка една пчела?
Провери ли всяка една килийка с пило?

Много ми е любопитно какъв е твоят гениален диагностичен метод, с който можеш да гарантираш, че в кошера ти няма акар? Защото такъв метод НЕ СЪЩЕСТВУВА. Единствения метод за проверка е ТРЕТИРАНЕТО, но дори и той е ненадежден, ако акарите са резистентни към препарата за третиране.

scutellator
21.09.2015, 16:42
Дори скуталатор каза това което и аз и те опроверга, а то е че в момента в който поставиш семейство от хралупа в кошер ще е пак същото както при останалите кошерни семейства.

Разликата идва от годишния цикъл на отглеждане на пилото (неваденето на меда)/технологията на работата, а не толкова от формата на кошера. Обемистия плодник си има своите предимства, но както всички можем да забележим и някои недостатъци.


Човек често може да сбърка следствието с причината.

solaris60
21.09.2015, 16:49
Ти правиш ли разлика между хралупа и мост? В единия случай имаш пространство по хоризонтала а в другия по вертикала. Иди от гората свали рояк с акар да те видя?

А ти правиш ли разлика между професионалисти и дилетант?

vasilevsa
21.09.2015, 17:01
Разликата идва от годишния цикъл на отглеждане на пилото (неваденето на меда)/технологията на работата, а не толкова от формата на кошера. Обемистия плодник си има своите предимства, но както всички можем да забележим и някои недостатъци.


Човек често може да сбърка следствието с причината.
Тук мненията ни се различават аз съм на мнението на естонеца и анализите на руснаците. Мисля че те са прави. Наблюдавам ежедневно пчелите по няколко пъти на ден и си правя изводи.

m_pchelari
21.09.2015, 17:01
...... Единственият начин да разбереш дали имаш акар е да ИЗБИЕШ АКАРА с нещо силно - например Чекмайт или Байварол. Другия вариант е да хванеш 100-200 пчели и да ги гледаш една по една, и то много внимателно.....


- Тръскаш пчели от 2 рамки върху голям лист или подгънато на "U" парче алуминиева плака.
- Изсипваш пчелите в буркан компотен до около 1/3 от височината на буркана (може и по-малко, но не по-малко от 300 пчели)
- Захлюпваш ги с парче мрежа за дъно и сипваш 2 лъжици пудра захар.
- Махаш мрежата и слагаш плътна силиконова капачка или винтова.
- Тръскаш точно 1 минута и чакаш точно 5 минути.
- Отваряш капачката и слагаш още половин лъжица пудра захар и тръскаш още 30 секунди.
- Слагаш пак мрежата на гърлото на буркана и тръскаш на бял лист.
- Броиш падналите акари.
- Давиш пчелите в буркана или ги гориш с горелката.
- Броиш умрелите пчели и делиш за да сметнеш броя на акарите които се пада на 100 пчели.
- Така намираш процента на опаразитяване на пчелата извън пилото.
- Ако опаразитяването ти е над 6% значи си го загазил здраво.


Ако vasilevsa благоволи да го направи това коректно и да каже честно тука резултата ще съм му благодарен.

vasilevsa
21.09.2015, 17:03
- Тръскаш пчели от 2 рамки върху голям лист или подгънато на "U" парче алуминиева плака.
- Изсипваш пчелите в буркан компотен до около 1/3 от височината на буркана.
- Захлюпваш ги с парче мрежа за дъно и сипваш 2 лъжици пудра захар.
- Махаш мрежата и слагаш плътна силиконова капачка или винтова.
- Тръскаш точно 1 минута и чакаш точно 5 минути.
- Отваряш капачката и слагаш още половин лъжица пудра захар и тръскаш още 30 секунди.
- Слагаш пак мрежата на гърлото на буркана и тръскаш на бял лист.
- Броиш падналите акари.
- Давиш пчелите в буркана или ги гориш с горелката.
- Броиш умрелите пчели и делиш за да сметнеш броя на акарите които се пада на 100 пчели.
- Така намираш процента на опаразитяване на пчелата извън пилото.
- Ако опаразитяването ти е над 6% значи си го загазил здраво.

Ако vasilevsaблаговоли да го направи това коректно и да каже честно тука резултата ще съм му благодарен.
Къде си видял колега японски кошер с рамки. Туй е като негър скиор или брадат индианец.

vasilevsa
21.09.2015, 17:06
А ти правиш ли разлика между професионалисти и дилетант?
Правя но по-често откритията ги правят дилетанти а не професионалисти

vasilevsa
21.09.2015, 17:10
Най-важното е да разбереш, че за акар се третира ПРЕВАНТИВНО. И чак след третирането можеш да се похвалиш и да кажеш - АЗ НЯМАМ АКАР, защото при третирането не падна нито един. Тогава хората от форума биха ти повярвали. В момента обаче продължаваш да разправяш смешки и дори не осъзнаваш как се излагаш.

Още веднъж ще ти задам въпроса, и много внимавай какво ще отговориш:

Как разбра, че нямаш акар?
Провери ли всяка една пчела?
Провери ли всяка една килийка с пило?

Много ми е любопитно какъв е твоят гениален диагностичен метод, с който можеш да гарантираш, че в кошера ти няма акар? Защото такъв метод НЕ СЪЩЕСТВУВА. Единствения метод за проверка е ТРЕТИРАНЕТО, но дори и той е ненадежден, ако акарите са резистентни към препарата за третиране.
Опаа, нали пречиш на естествения подбор и сам разбиваш еволюционната теория. Аз като не третирам не преча на подбора;). То в хралупа да третираш е все едно да слагаш на негър фон дьо тен

m_pchelari
21.09.2015, 17:11
Къде си видял колега японски кошер с рамки. Туй е като негър скиор или брадат индианец.

Е като няма рамки не можеш ли да събереш в един буркан 300-400 пчели и да го направиш ще си направиш услуга.
Може да се измести тогава дискусията в посока размера на килийките в безрамковия кошер, макар че доколкото съм запознат размера на килийката няма връзка с нивата на акара.

vasilevsa
21.09.2015, 17:14
Е като няма рамки не можеш ли да събереш в един буркан 300-400 пчели и да го направиш ще си направиш услуга.
Може да се измести тогава дискусията в посока размера на килийките в безрамковия кошер, макар че доколкото съм запознат размера на килийката няма връзка с нивата на акара.
Мога и ще го направя и ще споделя резултати. Ах няма значение размера, защо се въди главно в търтеево пило?

Mateev
21.09.2015, 17:31
Хора, не разбрахте ли че Василевса се бъзика с вас. Прави се на откачен, а всъщност е достатъчно интелигентен, за да се погрижи да се скрие зад ПРОКСИ СЪРВЪР В КЕНИЯ:

http://whatismyipaddress.com/ip/141.0.12.137

Зад прокси сървъри се крият само хора, на които не им е чист косъма. Предлагам повече да не му обръщате внимание на Василевса, защото той си позволява да се гаври с всички нас скрит зад анонимноста си.

iliew
21.09.2015, 17:35
Тук мненията ни се различават аз съм на мнението на естонеца и анализите на руснаците. Мисля че те са прави. Наблюдавам ежедневно пчелите по няколко пъти на ден и си правя изводи.

Човече, повярвай ми!

Всички тук тайно искаме да си прав и пчелите да могат да се борят сами с акара, но просто няма как да ни го докажеш, само с наблюдение на входа на кошера.

Има си начини за определяне на опаразитеност, колегата ти предложи вариант с пудра захар, ясно че нямаш рамки но все ще има начин да събереш 100 пчели в буркан. Другият вариант е да третираш, в твоя случай най-добре с опушване и да видиш пада ли акар .Напролет можеш да извадиш търтеево пило и да видиш дали в него има акар и колко.

Да аз давам пример за пчели в хралупа, които не са умрели от акар, но немога да твърдя, че нямат.

Ако ти можеш да докажеш, че нямаш акар, ние дълго време няма да спим, за да намерим обяснение на този факт, но..........нека първо стане факт. ;)

vasilevsa
21.09.2015, 17:35
Хора, не разбрахте ли че Василевса се бъзика с вас. Прави се на откачен, а всъщност е достатъчно интелигентен, за да се погрижи да се скрие зад ПРОКСИ СЪРВЪР В КЕНИЯ:

http://whatismyipaddress.com/ip/141.0.12.137

Зад прокси сървъри се крият само хора, на които не им е чист косъма. Предлагам повече да не му обръщате внимание на Василевса, защото той си позволява да се гаври с всички нас скрит зад анонимноста си.
От кога изказване на мнение е гавра с някого? Това е основен принцип на съвременното демократично общество плурализъм на мнения. Ти нямаш аргументация срещу мен затова говориш така. В Кения съм и търся пчелни хралупи изследвам заразеност с акари.

Mateev
21.09.2015, 17:39
Ти за мене не си пчелар, а провокатор, след като се криеш зад прокси сървър в Кения. Кажи ни истинските си имена и истинския си регион и влизай във форума с истинския си IP адрес и тогава може и да се надяваш на човешко отношение към тебе.

Mateev
21.09.2015, 17:45
...... В Кения съм и търся пчелни хралупи изследвам заразеност с акари.

Сега разбрахте ли всички, че Василевса се гаври с вас?

iuli1971
21.09.2015, 17:46
:ban::ban::ban:

m_pchelari
21.09.2015, 17:48
От кога изказване на мнение е гавра с някого? Това е основен принцип на съвременното демократично общество плурализъм на мнения. Ти нямаш аргументация срещу мен затова говориш така. В Кения съм и търся пчелни хралупи изследвам заразеност с акари.

Аз ти вярвам, че си в Кения затова все негри са ти на езика. Нещо за кенийския топбар да ни светнеш :)

vasilevsa
21.09.2015, 17:48
Сега разбрахте ли всички, че Василевса се гаври с вас?
В случая бях провокиран от теб и форумната ти свита.

Mateev
21.09.2015, 17:51
Добре, кажи си тогава имената и региона на пчеларстване. Тука във форума повечето хора се познаваме и нямаме нищо скрито-покрито помежду си. Анонимниците не ги уважаваме.

iliew
21.09.2015, 17:53
Спирам да чета тази тема. Защото разговорът в нея вече не е пчеларски.

vasilevsa
21.09.2015, 17:54
Добре, кажи си тогава имената и региона на пчеларстване. Тука във форума повечето хора се познаваме и нямаме нищо скрито-покрито помежду си. Анонимниците не ги уважаваме.
Регион южен централен. Кой чел чел.

vasilevsa
21.09.2015, 17:55
Спирам да чета тази тема. Защото разговорът в нея вече не е пчеларски.
Тук си прав и аз спирам.

Mateev
21.09.2015, 18:07
Добре, аз предлагам да престанем със заяжданията. Колегата vasilevsa всъщност е Ангел Шопов от Златоград.

https://www.facebook.com/angel.shopov.3
https://plus.google.com/100041522470204311953/posts

Добре дошъл колега. Радвам се да се запознаем. Сега вече всички знаем кой си, и вече с удоволствие бихме комуникирали с тебе. Ще се раздваме да споделиш с нас опита си с японските кошери, но с молба от сега нататък да говориш честно и почтенно, а всичко старо ще се постараем да го забравим.

Ivan Mankov
21.09.2015, 21:20
http://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/misc/quote_icon.png Първоначално публикувано от vasilevsahttp://pchelari.com/forum/images/styles/CreativeCreature/buttons/viewpost-right.png
(http://pchelari.com/forum/showthread.php?p=71149#post71149)...... В Кения съм и търся пчелни хралупи изследвам заразеност с акари..

Таз година на Японски ,догодина на Кенииски кошер и все традиционни и все традиционно безакарни !!!!!:laughing:

vasilevsa
21.09.2015, 21:55
Таз година на Японски ,догодина на Кенииски кошер и все традиционни и все традиционно безакарни !!!!!:laughing:


Само на японски технологията е подбрана специално от мен според района и времето, което мога да си позволя за пчеларство и меда който искам да получа като продукт 100 процента еко. А и не съм чул японците да са създали технологично недоразумение досега. И колата и кошера ми японски.

Mateev
21.09.2015, 22:01
Пчелите също ли са японски? Защото има огромна разлика в поведението между японските и нашите пчели. Японските например могат да убиват стършели, а нашите не могат (не знаят как се прави).

vasilevsa
21.09.2015, 22:06
Пчелите също ли са японски? Защото има огромна разлика в поведението между японските и нашите пчели. Японските например могат да убиват стършели, а нашите не могат (не знаят как се прави).
Пчелите са си наши. Няма как да внеса тук китайска войнска пчела. според руснаците и нашите пчели могат да убиват стършел показват го на клипове в ютюб. Европейската пчела прави по-големи семейства. Кошера ще расте на височина. Не могат да убиват само гигантския японски стършел.

Юрий Цветков
22.09.2015, 08:08
Е споко, у нас няма гигантски стършели, поне така си мисля, но с тези промени в климата може би е само въпрос на време.
По въпроса за размера на килийките и това кои предпочита акара. Прав си че той предпочита търтеевите, но не защото са по-големи, а защото цикъла на развитие на търтеевата ларва е по-дълъг и така в една килийка се отглеждат или по-точно повече от родените акари достигат полова зрялост и са способни да се размножават. Щото и те милите се боря да оцеляват. ;)

Юрий Цветков
22.09.2015, 08:17
Та именно човека със своите действия Е ПРЕКЪСНАЛ ЕСТЕСТВЕНИЯ ПОДБОР, давайки шанс да оцеляват слабите, кекавите, болнавите и некадърните пчелни майки, като по този начин техните гени се запазват и като цяло влошават качеството на генетичния басейн на цялата пчелна популация в страната. Всеки един пчелар има заслуга за това, защото се мъчи да спаси слабите и кекавите си семейства, вместо да убие (подмени) майката и така да прекъсне нейната некачествена генетична линия.

Пиша го това за да се осъзнаем, че всички ние (и аз в това число) на практика спомагаме за ДЕГРАДАЦИЯТА на генетичния състав на българската медоносна пчела. Ако утре човечеството загине, с него ще загинат и почти всички "питомни" медоносни пчели, а рода на пчелите ще бъде продължен от "дивите" пчели по хралупите, които и в момента оцеляват без намесата на човека.
Е чак пък всички, защо си мислиш че от 2011 не третирам с нищо. Мислиш ли, че го правя от мързел или нямам финансова възможност да третирам десетината семейства които отглеждам? Разбира се, че не. Това съм го осъзнал много отдавана, но ми трябваха 2 години за да се реша да го направя. И не съжалявам, загубите бяха минимални, а резултата е, че пчелите се справят прекрасно и без моята "помощ".

vasilevsa
22.09.2015, 08:30
Е чак пък всички, защо си мислиш че от 2011 не третирам с нищо. Мислиш ли, че го правя от мързел или нямам финансова възможност да третирам десетината семейства които отглеждам? Разбира се, че не. Това съм го осъзнал много отдавана, но ми трябваха 2 години за да се реша да го направя. И не съжалявам, загубите бяха минимални, а резултата е, че пчелите се справят прекрасно и без моята "помощ".
И аз няма да третирам искам мед натурален на 100 процента. Пчелите ще се оправят според мен времето ще покаже дали съм прав.

IVO_3
22.09.2015, 08:37
Е чак пък всички, защо си мислиш че от 2011 не третирам с нищо. Мислиш ли, че го правя от мързел или нямам финансова възможност да третирам десетината семейства които отглеждам? Разбира се, че не. Това съм го осъзнал много отдавана, но ми трябваха 2 години за да се реша да го направя. И не съжалявам, загубите бяха минимални, а резултата е, че пчелите се справят прекрасно и без моята "помощ".

Юрий,освен,че не ги третираш,има ли други работи в ,които не им се месиш?

Юрий Цветков
22.09.2015, 08:41
Възможността пчелите да се справят сами е много голяма. Макар, че резултата само от едно семейство няма да е показателен. Но това обусловената генетическа приспособимост на пчелите, отлично хигиенно поведение, а не на термични или тем подобни методи. В гнездото пчелите всячески се борят да поддържат оптимална температура за развитие на пилото и ако е нужно огромна част от тях започват да нося вода за да охлаждат гнездото и в никакъв случай не биха допуснали температурите, които ти споменаваш.

Виждал ли си какво правят пчелите, когато кошера им гори?

Юрий Цветков
22.09.2015, 08:44
Юрий,освен,че не ги третираш,има ли други работи в ,които не им се месиш?
Какво по точно имаш в предвид. По принцип се старая да не им се бъркам, само гледам да им осигурявам простор за работа. А определено им се бъркам със смяна на гнездовите пити. Вероятно те биха ги ползвали много по-дълго, от колкото аз им позволявам.

solaris60
22.09.2015, 08:48
Е споко, у нас няма гигантски стършели, поне така си мисля ;)

Според литературата японския стършел достига 40мм., а европейския до 55мм.. Аз лично съм убивал стършели доста пъти и наистина са някъде там. Измервал съм жилото, което е 6мм. Може би агресивността на японеца да му създава по лошия образ, иначе и нашенеца не лъже.

IVO_3
22.09.2015, 08:53
Какво по точно имаш в предвид. По принцип се старая да не им се бъркам, само гледам да им осигурявам простор за работа. А определено им се бъркам със смяна на гнездовите пити. Вероятно те биха ги ползвали много по-дълго, от колкото аз им позволявам.

Имам предвид при зазимяване стесняваш ли гнездото,ти ли им подреждаш запасите?

solaris60
22.09.2015, 08:55
Е чак пък всички, защо си мислиш че от 2011 не третирам с нищо. Мислиш ли, че го правя от мързел или нямам финансова възможност да третирам десетината семейства които отглеждам? Разбира се, че не. Това съм го осъзнал много отдавана, но ми трябваха 2 години за да се реша да го направя. И не съжалявам, загубите бяха минимални, а резултата е, че пчелите се справят прекрасно и без моята "помощ".


И аз няма да третирам искам мед натурален на 100 процента. Пчелите ще се оправят според мен времето ще покаже дали съм прав.

В зависимост от дадени условия(метеорологични) се развиват и различните вредители и болести. Затова, че в даден момент пчелите ще ви са в отлично състояние, а в друг ще си имате главоболие. Давам пример. Нозематозата няма да я усетите, ако тази година е суха, но пролетта, ако е влажна ще имате загуби, а вече ще е късно за адекватни действия.

Юрий Цветков
22.09.2015, 08:56
Може. Поне по моя край не съм виждал (това не значи че няма) и се чувствам благословен. Абе като се замисля, тук наистина сме в рая, няма опасни насекоми, няма силно отровни змии, няма големи хищници или едри тревопасни които да те премажат, както и отровни създания в морето. Въобще рай.

Юрий Цветков
22.09.2015, 08:57
В зависимост от дадени условия(метеорологични) се развиват и различните вредители и болести. Затова, че в даден момент пчелите ще ви са в отлично състояние, а в друг ще си имате главоболие. Давам пример. Нозематозата няма да я усетите, ако тази година е суха, но пролетта, ако е влажна ще имате загуби, а вече ще е късно за адекватни действия.
Възможно е. Но в никакъв случай не е задължително да се случи. Времето ще покаже.

Юрий Цветков
22.09.2015, 09:01
Имам предвид при зазимяване стесняваш ли гнездото,ти ли им подреждаш запасите?Не стеснявам и не работя на ниво рамка. Само ротирам. Корпуса с мед го слагам от долу, а този където е гнездото (последното пило) го слагам най-отгоре. Най-отдолу може и да има корпус с празни пити (трети), може и да няма, в зависимост от това какви пити имам да съхранявам. Тази ротация я правя сега - края на септември, началото на октомври. Ако времето позволява ще го правя в тази събота или неделя.

solaris60
22.09.2015, 09:01
Възможно е. Но в никакъв случай не е задължително да се случи. Времето ще покаже.

Е, при мен се случи и затова и го казвам. Избягвам да си измислям, а и не се възползвам само от суха литература, повече наблягам на опита си.

Юрий Цветков
22.09.2015, 09:05
Убеден съм че не си измисляш. Както казах възможно е, Ще видим. За мен пчеларството не е основен източник на доходи и дори да загубя над 50% от пчелите, не е трагедия. Не че ще ми е приятно, но съм склонен да опитам, пък до където стигна.

vasilevsa
22.09.2015, 09:09
Не стеснявам и не работя на ниво рамка. Само ротирам. Корпуса с мед го слагам от долу, а този където е гнездото (последното пило) го слагам най-отгоре. Най-отдолу може и да има корпус с празни пити (трети), може и да няма, в зависимост от това какви пити имам да съхранявам. Тази ротация я правя сега - края на септември, началото на октомври. Ако времето позволява ще го правя в тази събота или неделя.
и аз не стеснявам вътрешния обем ми е 22 на 22 см. Пчелите покриват целия обем многослойно. Те избират разположението на питите в зависимост от удобството.

solaris60
22.09.2015, 09:12
Убеден съм че не си измисляш. Както казах възможно е, Ще видим. За мен пчеларството не е основен източник на доходи и дори да загубя над 50% от пчелите, не е трагедия. Не че ще ми е приятно, но съм склонен да опитам, пък до където стигна.

Аз ще ти кажа. Всичко върви добре докато в един момент загубваш някакъв процент семейства, става ти тъжно и след това създаваш нови семейства. Като в природата. Днес се запалва някаква гора - изгаря, а утре(10 - 20 години) се възстановява и т.н.

solaris60
22.09.2015, 09:13
и аз не стеснявам вътрешния обем ми е 22 на 22 см. Пчелите покриват целия обем многослойно. Те избират разположението на питите в зависимост от удобството.

Оставаше и да стесняваш.:bigsmile:

vasilevsa
22.09.2015, 09:16
Оставаше и да стесняваш.:bigsmile:
Някой обръщат кошерите но аз няма да го правя имам предвид ориентацията на прелката. готов съм за зимовка само ще намаля входа.

scutellator
22.09.2015, 09:21
За разлика от европейските и ориенталските стършели, когато японския разузнавач намери пчелно семейство - не го напада! Просто го маркира ("препикава") и след това докарва със себе си цялата армия.
Класическата защитна стратегия на европейските пчели е да задръстят входа с телата си (като брада) и да стоят много близко една до друга - когато стършел се опита да открадне някоя пчела от стадото, останалите веднага му се скупчват. Стършелите са по-бързи и по-силни, но когато всяка пчела се е захванала за останалите, в момента в който той предприеме атака, после му е трудно да излети с товар от десетина пчели едновременно. Тази стратегия обаче не върши работа при многоброен противник.

Азиатските пчели се защитават по друг начин: Когато стършел-разузнавач приближи гнездото, пчелите пазачки го примамват да влезе вътре в кошера, залагайки му капан, след което му разказват играта и така не му дават възможност да повика останалите.

Мислех че сте го гледали:
https://www.youtube.com/watch?v=2P7Q1ncgcoY

solaris60
22.09.2015, 09:22
Някой обръщат кошерите но аз няма да го правя имам предвид ориентацията на прелката. готов съм за зимовка само ще намаля входа.

Много ми е интересно колко е бил и на колко ще го оставиш?

slavi 13
22.09.2015, 09:23
Доста се колебаех дали да се включа, но хайде и аз да кажа нещо по темата за японската тръвна, хралупата и акара.
През тази пролет умря моята японска тръвна. Умря около средата на април, до тогава в моя район беше много студено, умря от глад и захаросан мед, а пък аз не бях в България за да й помогна.
Ето моите впечатления от този вид кошер:
Покривните дъски на тръвната никога не са били топли, проверявал съм многократно;
В средата на гнездото килийките бяха кафяви, с големина 5,1-5,2 мм. Четох едно американско изследване, при което отглеждат пчелите в малки килийки – 4,9 мм, и твърдяха, че акарът трудно се развива в малки килийки;
Пчелните килийки увеличават размера си с отдалечаване от средата на гнездото;
В периферията на гнездото имаше търтееви килийки, там където питите се залепват за стените на корпусите. Тези търтееви килийки не бяха ползвани за отглеждане на търтеи – восъкът беше бял. Там пчелите бяха складирали мед;
В семейството не са забелязани търтеи. Няма търтеи - няма толкова много акари;
Пчелите започват да строят търтееви килийки по питите, когато гирляндите на пчелите строителки се докоснат до дъното. Моите пчели бяха построили 5-6 реда с търтееви килийки най-отдолу на питите. Като строежа на търтеевите килийки е започнал, когато питата е била на около 7-10 см от дъното.
На дъното на тръвната намерих десетина акара. Но акарите бяха много малки, по-дребни от акар намерен в рамков кошер.
Според мен, няколко са причините поради които акарът трудно се размножава в хралупа или японска тръвна. Но все пак го има.
1. Компактно пило. Пилото не е разделено от рамки и въздушни пространства. Температурата е оптимална за развитие на пчелите.
2. По-дребни килийки. По-дребни личинки, какавиди и пчели, и липса на достатъчно хранителна база за размножаване на акара в килийката.
3. Липса на търтеево пило, или то е много малко. В семейство отглеждано в японска тръвна, масово се отглеждат търтеи само преди роенето, когато пчелите застроят с пити целия обем. В търтеевото пило акара се размножава много бързо.
4. Много пило на дребни пчели работнички – в което акарът по-трудно се размножава.
5. Пчелите не покриват пилото с телата си в условията на хралупа или японска тръвна. Те правят нещо различно, не както при рамковите кошери.
Пчелите прекъсват с телата си от стена до стена притока на студеният въздух отдолу към пилото. Това прекъсване, от стена до стена е възможно поради малкото напречно сечение на корпуса 22х22 см. При стандартен кошер, примерно 45х45 см., такова прекъсване е невъзможно да се случи през пролетта и през есента.
6. Пчелите подържат температура около пилото, която е по-висока от оптималната за развитието на акара температура. Разликата е малка, но акарът е подложен на по-висока температура за продължителен период от време – около 2 седмици, докато се намира в запечатаната килийка, и не може да избяга от тази ненормална за него температура. Докато в рамковите кошери винаги се намира търтеево пило в периферията на гнездото, където температурата е по-ниска и е оптимална за развитието на акара.
7. При по-висока температура в областта на пилото, то се развива по-бързо, и акарът няма време да се развие – оцелява примерно само 1 акар от снесените няколко яйца.

Така мисля аз. На никого не препоръчвам японската тръвна. Сега имам две, не можах да заселя повече, защото се прибрах доста късно от чужбина.

solaris60
22.09.2015, 09:26
За разлика от европейските и ориенталските стършели, когато японския разузнавач намери пчелно семейство - не го напада! Просто го маркира ("препикава") и след това докарва със себе си цялата армия.
Класическата защитна стратегия на европейските пчели е да задръстят входа с телата си (като брада) и да стоят много близко една до друга - когато стършел се опита да открадне някоя пчела от стадото, останалите веднага му се скупчват. Стършелите са по-бързи и по-силни, но когато всяка пчела се е захванала за останалите, в момента в който той предприеме атака, после му е трудно да излети с товар от десетина пчели едновременно. Тази стратегия обаче не върши работа при многоброен противник.

Азиатските пчели се защитават по друг начин: Когато стършел-разузнавач приближи гнездото, пчелите пазачки го примамват да влезе вътре в кошера, залагайки му капан, след което му разказват играта и така не му дават възможност да повика останалите.

Мислех че сте го гледали:
https://www.youtube.com/watch?v=2P7Q1ncgcoY

Да, това сме го гледали, но ти не си гледал друго. Когато европейския стършел- нашенеца де, иска да си хване пчела, той просто долита до прелката, хваща си една и отлита. Пчелите дори и не реагират, както го правят примерно с осите.

scutellator
22.09.2015, 09:29
Да, това съм го забелязъл при българските пчели....

iliew
22.09.2015, 10:34
Не стеснявам и не работя на ниво рамка. Само ротирам. Корпуса с мед го слагам от долу, а този където е гнездото (последното пило) го слагам най-отгоре. Най-отдолу може и да има корпус с празни пити (трети), може и да няма, в зависимост от това какви пити имам да съхранявам. Тази ротация я правя сега - края на септември, началото на октомври. Ако времето позволява ще го правя в тази събота или неделя.

Юрий, а напролет намаляваш ли обема на гнездото по някакъв начин ?

vasilevsa
22.09.2015, 10:35
Доста се колебаех дали да се включа, но хайде и аз да кажа нещо по темата за японската тръвна, хралупата и акара.
През тази пролет умря моята японска тръвна. Умря около средата на април, до тогава в моя район беше много студено, умря от глад и захаросан мед, а пък аз не бях в България за да й помогна.
Ето моите впечатления от този вид кошер:
Покривните дъски на тръвната никога не са били топли, проверявал съм многократно;
В средата на гнездото килийките бяха кафяви, с големина 5,1-5,2 мм. Четох едно американско изследване, при което отглеждат пчелите в малки килийки – 4,9 мм, и твърдяха, че акарът трудно се развива в малки килийки;
Пчелните килийки увеличават размера си с отдалечаване от средата на гнездото;
В периферията на гнездото имаше търтееви килийки, там където питите се залепват за стените на корпусите. Тези търтееви килийки не бяха ползвани за отглеждане на търтеи – восъкът беше бял. Там пчелите бяха складирали мед;
В семейството не са забелязани търтеи. Няма търтеи - няма толкова много акари;
Пчелите започват да строят търтееви килийки по питите, когато гирляндите на пчелите строителки се докоснат до дъното. Моите пчели бяха построили 5-6 реда с търтееви килийки най-отдолу на питите. Като строежа на търтеевите килийки е започнал, когато питата е била на около 7-10 см от дъното.
На дъното на тръвната намерих десетина акара. Но акарите бяха много малки, по-дребни от акар намерен в рамков кошер.
Според мен, няколко са причините поради които акарът трудно се размножава в хралупа или японска тръвна. Но все пак го има.
1. Компактно пило. Пилото не е разделено от рамки и въздушни пространства. Температурата е оптимална за развитие на пчелите.
2. По-дребни килийки. По-дребни личинки, какавиди и пчели, и липса на достатъчно хранителна база за размножаване на акара в килийката.
3. Липса на търтеево пило, или то е много малко. В семейство отглеждано в японска тръвна, масово се отглеждат търтеи само преди роенето, когато пчелите застроят с пити целия обем. В търтеевото пило акара се размножава много бързо.
4. Много пило на дребни пчели работнички – в което акарът по-трудно се размножава.
5. Пчелите не покриват пилото с телата си в условията на хралупа или японска тръвна. Те правят нещо различно, не както при рамковите кошери.
Пчелите прекъсват с телата си от стена до стена притока на студеният въздух отдолу към пилото. Това прекъсване, от стена до стена е възможно поради малкото напречно сечение на корпуса 22х22 см. При стандартен кошер, примерно 45х45 см., такова прекъсване е невъзможно да се случи през пролетта и през есента.
6. Пчелите подържат температура около пилото, която е по-висока от оптималната за развитието на акара температура. Разликата е малка, но акарът е подложен на по-висока температура за продължителен период от време – около 2 седмици, докато се намира в запечатаната килийка, и не може да избяга от тази ненормална за него температура. Докато в рамковите кошери винаги се намира търтеево пило в периферията на гнездото, където температурата е по-ниска и е оптимална за развитието на акара.
7. При по-висока температура в областта на пилото, то се развива по-бързо, и акарът няма време да се развие – оцелява примерно само 1 акар от снесените няколко яйца.

Така мисля аз. На никого не препоръчвам японската тръвна. Сега имам две, не можах да заселя повече, защото се прибрах доста късно от чужбина.


Така мисля и аз и според мен температурата играя главна роля за ниските нива на акарно заразяване.

ch.atanasov
22.09.2015, 11:09
Не стеснявам и не работя на ниво рамка. Само ротирам. Корпуса с мед го слагам от долу, а този където е гнездото (последното пило) го слагам най-отгоре. Най-отдолу може и да има корпус с празни пити (трети), може и да няма, в зависимост от това какви пити имам да съхранявам. Тази ротация я правя сега - края на септември, началото на октомври. Ако времето позволява ще го правя в тази събота или неделя.

Продължавам да се шашкам и да ми се объркват всички представи за зимно кълбо. :(Винаги съм смятъл ,че запасите от мед трябва да са отгоре.Ако меда се сложи отдолу по това време ,какво става ?Къде се формира кълбото ако няма трети корпус отдолу?

Юрий Цветков
22.09.2015, 11:48
Юрий, а напролет намаляваш ли обема на гнездото по някакъв начин ?
Само ако е много отслабнало, разделям двата корпуса с найлон, като оставям 2-3 см от предната страна за да преминават пчелите. Съответно тази майка бива подменяна при първа възможност.

Юрий Цветков
22.09.2015, 11:52
Продължавам да се шашкам и да ми се объркват всички представи за зимно кълбо. :(Винаги съм смятъл ,че запасите от мед трябва да са отгоре.Ако меда се сложи отдолу по това време ,какво става ?Къде се формира кълбото ако няма трети корпус отдолу?
Пчелите сами си пренасят част от меда от долния в горния корпус. Кълбото се образува между двата, като е трайно захванато за горния (най-горния, независимо дали е 2 или 3). Там се развива и първото пило. Условията са по-благоприятни. Третия корпус и да го има, той си остава празен най-отдолу.

ch.atanasov
22.09.2015, 12:01
Пчелите сами си пренасят част от меда от долния в горния корпус. Кълбото се образува между двата, като е трайно захванато за горния (най-горния, независимо дали е 2 или 3). Там се развива и първото пило. Условията са по-благоприятни. Третия корпус и да го има, той си остава празен най-отдолу.

Извини ми любопитството ,не че не съм съгласен с това ,което пишеш ,но качвайки сега част от меда горе ,успяват ли да го запечатят?

vasilevsa
22.09.2015, 12:02
http://i71.fastpic.ru/big/2015/0922/76/49b2a4d6d03f00a64780a50349aef076.jpg[/URL]
Японски кошер от вътре в случая моят снимката не е актуална.

vasilevsa
22.09.2015, 12:08
Ето по-актуална снимка:
http://i65.fastpic.ru/big/2015/0922/f6/8c3f58bd82f8b747aa1e35bcce8856f6.jpg (http://fastpic.ru/)

Юрий Цветков
22.09.2015, 12:10
Извини ми любопитството ,не че не съм съгласен с това ,което пишеш ,но качвайки сега част от меда горе ,успяват ли да го запечатят?
Честно казано не зная. Но зимуват много добре. Няма диария, няма вкиснал мед по питите, няма мухал. А какво точно се случва вътре не мога да кажа.

slavi 13
22.09.2015, 12:20
На снимката се вижда как пчелите прекъсват с телата си достъпът на студен въздух към пилото. От стена до стена, даже и в ъглите на корпуса.

vasilevsa
22.09.2015, 12:29
На снимката се вижда как пчелите прекъсват с телата си достъпът на студен въздух към пилото. От стена до стена, даже и в ъглите на корпуса.
И покритието е многослойно, осигурява по-добро и сигурно зимуване.

Юрий Цветков
22.09.2015, 12:50
По-добро, по-добро, колко да е по-добро? Все пак тук пчелите са в пряк контакт със СТУДЕНИТЕ стени на кошера. При по-обемен кошер пчелите са на компактно кълбо, което няма допир със стените на кошера, а въздуха който обгръща кълбото е добър изолатор. Макар да не е херметически затворена система.

Посред зима на минусова температура застани до някоя кола, а после се облегни на нея и виж в кой случай ще ти е по комфортно. Така се случва и с пчелното семейство.

vasilevsa
22.09.2015, 12:52
По-добро, по-добро, колко да е по-добро? Все пак тук пчелите са в пряк контакт със СТУДЕНИТЕ стени на кошера. При по-обемен кошер пчелите са на компактно кълбо, което няма допир със стените на кошера, а въздуха който обгръща кълбото е добър изолатор. Макар да не е херметически затворена система.

Посред зима на минусова температура застани до някоя кола, а после се облегни на нея и виж в кой случай ще ти е по комфортно. Така се случва и с пчелното семейство.
говорим за 3,5 см обгорена дъска.

slavi 13
22.09.2015, 13:14
При зимуване в хралупа и в японски кошер, при дебели стени – в случая на японската тръвна 3,5 см, пчелите не образуват „пчелно кълбо“, каквото са принудени да образуват в рамковите стандартни кошери.
Те прекъсват достъпа на студен въздух над тях с телата си от стена до стена, даже и в ъглите. Както се вижда на снимката. Така е и през зимата, защото напречното сечение е малко 22х22 см.
Над този пласт от пчели, който не е с формата на кълбо, се намират зимните запаси с мед. Температурата на въздуха и питите с мед над пчелите е около 5-8 градуса, и се контролира от пчелите.
Това се случва само когато в хралупата има достатъчно пчели за да прекъснат с телата си цялото напречно сечение. Когато няма достатъчно пчели, се образува „зимно кълбо“, по принуда и с цел оцеляване, т.е. в стандартните кошери пчелата е поставена в режим на оцеляване през зимата, а не в условия за нормално зимуване.

Юрий Цветков
22.09.2015, 13:26
Слави, това обяснение не го приемам. Първо от хралупа до хралупа има голяма разлика. Говоря за обем. Второ топлоизолационните свойства на "мъртва" дъска, колкото и да е дебела, нямат нищо общо с тези на живо дърво в което циркулират дървесните му сокове. А какво се случва в хралупи които имат входове и от горе и от долу? Когато температурата падне под 8 градуса, пчелите винаги образуват кълбо, без значение в какъв обем са или колко са на брой.

delta.e
22.09.2015, 13:36
В кои ,райони на Япония ги отглеждат по този начин ?
На най-южните климата е тропичен , а в най-северните умерен .
Пример -в района на Сапоро зимата е много студена .

vasilevsa
22.09.2015, 13:41
Слави, това обяснение не го приемам. Първо от хралупа до хралупа има голяма разлика. Говоря за обем. Второ топлоизолационните свойства на "мъртва" дъска, колкото и да е дебела, нямат нищо общо с тези на живо дърво в което циркулират дървесните му сокове. А какво се случва в хралупи които имат входове и от горе и от долу? Когато температурата падне под 8 градуса, пчелите винаги образуват кълбо, без значение в какъв обем са или колко са на брой.
Между хралупата и живата тъкан на дървото има слой от корк, който е известен с отличните си топлоизолационни качества. Отделно на това соковата циркулация през зимата е на минимум.

vasilevsa
22.09.2015, 13:43
В кои ,райони на Япония ги отглеждат по този начин ?
На най-южните климата е тропичен , а в най-северните умерен .
Пример -в района на Сапоро зимата е много студена .
Пчелите през зимата не измират от студ, а от глад, влага, некачествена храна и болести.

iliew
22.09.2015, 13:44
Само ако е много отслабнало, разделям двата корпуса с найлон, като оставям 2-3 см от предната страна за да преминават пчелите. Съответно тази майка бива подменяна при първа възможност.

Май сме се учили от един и същи учител :)

Зазимявам по същия начин, но без есенната ротация, което ми се струва, че е грешка, защото някои семейства си остават на първи корпус до пролетта и ако нямат празен отдолу се развиват по-бавно и им слагам платно между първи и втори за да поддържат по-лесно топлината. Тази събота и неделя ще ротирам по твоя начин .

delta.e
22.09.2015, 13:45
Спокойно , в Златоград климатът е Преходно-средиземноморски . Мека зима .
Бързо палиш , от четвърт оборот .:)

vasilevsa
22.09.2015, 13:47
Спокойно , в Златоград климатът е Преходно-средиземноморски . Мека зима .
Бързо палиш , от четвърт оборот .:)
Не са много меки зимите да ти кажа имало е падане на температурите до - 20 през годините. Уж е субтропичен ма Северна граница на пояса.

delta.e
22.09.2015, 13:49
Между хралупата и живата тъкан на дървото има слой от корк, който е известен с отличните си топлоизолационни качества. Отделно на това соковата циркулация през зимата е на минимум.

Не е корк .
Само в една европейска държава вирее корковият дъб - Португалия.

Не е субтропичен !
Част от умереният климат със средиземноморско влияние.
Така и така съм в болнични . Я , малко география да предавам .

slavi 13
22.09.2015, 13:51
До Юрий Цветков
Не образуват „зимно кълбо“, а са на много напречни пластове спрямо сечението на корпуса, когато той е с малки вътрешни размери.
Студеният и сух въздух е добър топлоизолатор само когато няма течение, когато е поставен в стъклопакет. Създадеш ли течение, какъв топлоизолатор е въздух с температура – 20 градуса, никакъв.
А за горните и долните прелки или отвори в хралупата - сам знаеш, че пчелите се самозазимяват над прелката, там им е хубаво, и това място избират. Ако има горни отвори, пчелите ги запълват с клей.
И кое е по-студено, 3,5 см. дърво, което ги отделя от студа, или студен въздух и течение, предизвикано от отделената топлина на зимното кълбо?
Това не са мои приказки – прочел съм го, не съм открил колелото и топлата вода.
Та така мисля аз.
Но не искам да влизаме в някакъв безсмислен спор, и искам да запазихме добрия тон. Нека всеки да споделя и т.н.

iliew
22.09.2015, 13:55
При зимуване в хралупа и в японски кошер, при дебели стени – в случая на японската тръвна 3,5 см, пчелите не образуват „пчелно кълбо“, каквото са принудени да образуват в рамковите стандартни кошери.
Те прекъсват достъпа на студен въздух над тях с телата си от стена до стена, даже и в ъглите. Както се вижда на снимката. Така е и през зимата, защото напречното сечение е малко 22х22 см.
Над този пласт от пчели, който не е с формата на кълбо, се намират зимните запаси с мед. Температурата на въздуха и питите с мед над пчелите е около 5-8 градуса, и се контролира от пчелите.
Това се случва само когато в хралупата има достатъчно пчели за да прекъснат с телата си цялото напречно сечение. Когато няма достатъчно пчели, се образува „зимно кълбо“, по принуда и с цел оцеляване, т.е. в стандартните кошери пчелата е поставена в режим на оцеляване през зимата, а не в условия за нормално зимуване.



Мисля, че пчелите не са само тези които виждаме на снимката, а има и надолу между питите, просто виждам едно голямо кълбо на малко сечение, нещо като това което колегите правят използвайки преградни дъски.

vasilevsa
22.09.2015, 13:58
Мисля, че пчелите не са само тези които виждаме на снимката, а има и надолу между питите, просто виждам едно голямо кълбо на малко сечение, нещо като това което колегите правят използвайки преградни дъски.
Така е но зимата се изтеглят надолу от меда, тъй като той е много топлопроводим. Само малка част са върху него поради посочената причина

slavi 13
22.09.2015, 14:05
Мисля, че пчелите не са само тези които виждаме на снимката, а има и надолу между питите, просто виждам едно голямо кълбо на малко сечение, нещо като това което колегите правят използвайки преградни дъски.

Точно така, пчелите са на дебел слой, но не с формата на кълбо, и навлизат дълбоко между питите. Зависи колко пчели има.
Няма течение, и студеният въздух е под пчелие.

vasilevsa
22.09.2015, 14:08
Точно така, пчелите са на дебел слой, но не с формата на кълбо, и навлизат дълбоко между питите. Зависи колко пчели има.
Когато слагах горната хранилка. Горе между питите беше пълно с пчели даже не успях да видя дали има запечатан мед. Чак като я свалих оня ден успях да погледна и пак има много пчели между питите.

Юрий Цветков
22.09.2015, 14:19
Май сме се учили от един и същи учител :)

Зазимявам по същия начин, но без есенната ротация, което ми се струва, че е грешка, защото някои семейства си остават на първи корпус до пролетта и ако нямат празен отдолу се развиват по-бавно и им слагам платно между първи и втори за да поддържат по-лесно топлината. Тази събота и неделя ще ротирам по твоя начин .Това за найлона съм го научил от Котларски, но за разлика от него, аз слагам и найлон от горе плътно.

slavi 13
22.09.2015, 14:23
Когато слагах горната хранилка. Горе между питите беше пълно с пчели даже не успях да видя дали има запечатан мед. Чак като я свалих оня ден успях да погледна и пак има много пчели между питите.
Когато настъпи зимата, пчелите ще напуснат запечатания мед, и ще уплатнят тапата против студен въздух, отдолу.

Юрий Цветков
22.09.2015, 14:33
Слави не сме излезли от рамките на добрия тон и няма причина да го правим. А спора може да е само градивен. Не става дума за надцакване, кой е по по най. Съгласен съм, че в четвъртит малък обем, който е претъпкан с пчели, не се наблюдава кълбовидна геометрична форма, каквато биха организирали пчелите в свободен обем, но това не значи че не образуват "зимно кълбо". Просто формата и обема не им го позволяват. Какво значи, че са на пластове спрямо сечението, а нима в кълбото на са на пластове? Това че, пчелите се зазимяват задължително над прелките, не е вярно. Да в известна степен сами регулират големината на входовете, но смятам, че това е по-скоро да се предпазват от нападения на неприятели. Относно течението в кошера, не мисля че го има когато са само на долен вход. Да има въздухообмен посредством конвекция, но чак течение.

Юрий Цветков
22.09.2015, 14:38
В един ясен на гробището имаше хралупа с горен отвор и пчелите си живееха доста добре в нея. Но някой тарикат отряза дървото. Иначе щях да направя снимки.

judas
22.09.2015, 14:41
В един ясен на гробището имаше хралупа с горен отвор и пчелите си живееха доста добре в нея. Но някой тарикат отряза дървото. Иначе щях да направя снимки.
А можеше и да си вземем по някой рояк:laughing:!

delta.e
22.09.2015, 14:49
... в четвъртит малък обем, който е претъпкан с пчели, не се наблюдава кълбовидна геометрична форма, каквато биха организирали пчелите в свободен обем, но това не значи че не образуват "зимно кълбо". Просто формата и обема не им го позволяват.

Така е , и Юри го казва много точно .
http://dombee.ru/paseka/

slavi 13
22.09.2015, 14:51
Слави не сме излезли от рамките на добрия тон и няма причина да го правим. А спора може да е само градивен. Не става дума за надцакване, кой е по по най. Съгласен съм, че в четвъртит малък обем, който е претъпкан с пчели, не се наблюдава кълбовидна геометрична форма, каквато биха организирали пчелите в свободен обем, но това не значи че не образуват "зимно кълбо". Просто формата и обема не им го позволяват. Какво значи, че са на пластове спрямо сечението, а нима в кълбото на са на пластове? Това че, пчелите се зазимяват задължително над прелките, не е вярно. Да в известна степен сами регулират големината на входовете, но смятам, че това е по-скоро да се предпазват от нападения на неприятели. Относно течението в кошера, не мисля че го има когато са само на долен вход. Да има въздухообмен посредством конвекция, но чак течение.

Прав си, образуват зимно кълбо, но с четвъртита форма. И не допускат студен въздух над тях. Може би съм го обяснил малко непрвилно. Затова "зимно кълбо" е в кавички.
Течение в станартните кошери винаги има през зимата, и се причинява от стандартната рамка и от отделиената топлина от пчелите. Течението е слабо, но над пчелите има студен въздух.
Така мисля.

iliew
22.09.2015, 14:52
Точно така, пчелите са на дебел слой, но не с формата на кълбо, и навлизат дълбоко между питите. Зависи колко пчели има.
Няма течение, и студеният въздух е под пчелие.

Ами то, на кълбото само името му е кълбо, иначе е това което описваш. :)

iliew
22.09.2015, 14:55
Течението е слабо, но над пчелите има студен въздух.
Така мисля.

Над пчелите винаги има топъл въздух,освен ако не са без капак, въпрос на физика.

slavi 13
22.09.2015, 14:59
... в четвъртит малък обем, който е претъпкан с пчели, не се наблюдава кълбовидна геометрична форма, каквато биха организирали пчелите в свободен обем, но това не значи че не образуват "зимно кълбо". Просто формата и обема не им го позволяват.

Така е , и Юри го казва много точно .
http://dombee.ru/paseka/

Пчелите не желаят да образуват пчелното кълбо със сферична форма. Те искат само да не допускат студен въздух над тях.

slavi 13
22.09.2015, 15:02
Над пчелите винаги има топъл въздух,освен ако не са без капак, въпрос на физика.

И ако няма стандартна дървена рамка. Ако има рамка в гнездото, става течение, и над пчелите има студен въздух. Въпрос на физика.

iliew
22.09.2015, 15:03
Пчелите не желаят да образуват пчелното кълбо със сферична форма. Те искат само да не допускат студен въздух над тях.

Това няма как да го знаем, защото друг ще каже, че желаят но нямат място.

Колкото до въздуха, той първо е чист въздух и после е студен. Докато мине над тях той вече се затопля, но ако не мине, няма и кислород.

delta.e
22.09.2015, 15:07
Слави , не си ме разбрал .
Погледни съгласието ми с Юри и Илиев .

iliew
22.09.2015, 15:09
И ако няма стандартна дървена рамка. Ако има рамка в гнездото, става течение, и над пчелите има студен въздух. Въпрос на физика.

Колегите, които ползват наилон под таванката, ще ти кажат, че по него има капчици конденз. Това е защото под найлона е топло а над него студено, ако имаше течение, нямаше да има конденз. Освен това циркулацията на въздуха в кошера не е течение, а конвекция и тя е нещо добро.

Юрий Цветков
22.09.2015, 15:10
Кубичната форма има най-малка площ на повърхността си. За това пчелното кълбо има такава форма, за да има минимални топлинни загуби.
В кълбото пчелите не са в летаргия и за жизнените им процеси им е нужен кислород, особено като се появи и пилото. Този кислород постъпва с въздуха от вън (студения), така че пчелите не само че не го пропускат, а дори напротив сами го насочват към центъра на кълбото. След това издишания въздух, който е по-богат на СО2 нали също трябва да излезе от кошера. Как би станало това ако пчелите са херметизирали обема от долу, а от горе по презумция си е херметически затворено?

delta.e
22.09.2015, 15:14
Погледни тук-http://dombee.ru/paseka/
Володя ( DED ) , ще ти обясни , как зимуват пчелите в МФУ-мaло форматньiй улей.
Преди ги слагаха в зимовници и под навеси , а от няколко години директно на двора .
Все пак ,Ишим е на около 250 километра северно от Москва .

vasilevsa
22.09.2015, 15:15
Кубичната форма има най-малка площ на повърхността си. За това пчелното кълбо има такава форма, за да има минимални топлинни загуби.
В кълбото пчелите не са в летаргия и за жизнените им процеси им е нужен кислород, особено като се появи и пилото. Този кислород постъпва с въздуха от вън (студения), така че пчелите не само че не го пропускат, а дори напротив сами го насочват към центъра на кълбото. След това издишания въздух, който е по-богат на СО2 нали също трябва да излезе от кошера. Как би станало това ако пчелите са херметизирали обема от долу, а от горе по презумция си е херметически затворено?
Така тъй като обсъждаме положение в хралупа и японски кошер е редно да отчетем още една разлика. Хралупата и японския кошер не са боядисани с блажна боя, т.е самата дървесина диша не е запечатана отвън от боята.

slavi 13
22.09.2015, 15:20
Това няма как да го знаем, защото друг ще каже, че желаят но нямат място.

Колкото до въздуха, той първо е чист въздух и после е студен. Докато мине над тях той вече се затопля, но ако не мине, няма и кислород.

Въздухът преминава отстрани на дървените рамки и пчелите. Рамката и топлината на пчелите създават течението. И пчелното кълбо, в рамков кошер винаги е на течение и е облян със студен въздух отвсякъде, и отгоре.
При японската тръвна, при достаъчно пчели, няма течение, няма влага и плесен

Юрий Цветков
22.09.2015, 15:23
Това безспорно е така. Но то няма отношение към зимуването на пчелите. А по-скоро за опазване на кошера от атмосферните услови, с което се удължава живота му и времето му за използване.

П.с. Това е в отговор на последния пост на Василевса.

delta.e
22.09.2015, 15:25
Слави , пчелите правят или вентилация ,или затоляне на гнездото , а не течение .

Юрий Цветков
22.09.2015, 15:26
Слави, при положение, че пчелите за заели плътно целия обем, няма как да има влага и плесен. Защото иначе те самите биха били мокри и плесенясали.

Юрий Цветков
22.09.2015, 15:31
Всъщност никой не отрича че пчелите биха зимували отлично в японска тръвна. Въпроса е че тя не е някаква панацея и единствено тя е подходяща за отглеждане на пчели. Тя е добра за пчелите, но не е удобна за комерсиално пчеларство. А повечето пчелари точно това целят.

delta.e
22.09.2015, 15:31
[QUOTE=Юрий Цветков;71263]Кубичната форма има най-малка площ на повърхността си.

Юри , аз съм на друго мнение ама .....

Юрий Цветков
22.09.2015, 15:32
[QUOTE=Юрий Цветков;71263]Кубичната форма има най-малка площ на повърхността си.

Юри , аз съм на друго мнение ама .....
Ами кажи го де. Сега е момента.

iliew
22.09.2015, 15:36
Въздухът преминава отстрани на дървените рамки и пчелите. Рамката и топлината на пчелите създават течението. И пчелното кълбо, в рамков кошер винаги е на течение и е облян със студен въздух отвсякъде, и отгоре.
При японската тръвна, при достаъчно пчели, няма течение, няма влага и плесен

Бъркаш течение с конвекция. Разликата е в скоростта на движение на въздуха в единия и в другия случай. За течение може да говорим, когато скоростта на въздушния поток е голяма и тя води до интензивно отнемане на топлина от кълбото. Нещо като да се охлаждаш с вентилатор или с ветрило, от ветрило не се настива, виж вентилатора е друго нещо. :)

slavi 13
22.09.2015, 15:40
Кубичната форма има най-малка площ на повърхността си. За това пчелното кълбо има такава форма, за да има минимални топлинни загуби.
В кълбото пчелите не са в летаргия и за жизнените им процеси им е нужен кислород, особено като се появи и пилото. Този кислород постъпва с въздуха от вън (студения), така че пчелите не само че не го пропускат, а дори напротив сами го насочват към центъра на кълбото. След това издишания въздух, който е по-богат на СО2 нали също трябва да излезе от кошера. Как би станало това ако пчелите са херметизирали обема от долу, а от горе по презумция си е херметически затворено?

Има грешка в първото изречение.
Няма пълна хемертизция отдолу. Пчелите пропускат студен въздух нагоре, и топъл и тежък въздух надолу, но те контролират працеса.
При наличието на рамки, процесът не се контролира от пчелите а от течението.

delta.e
22.09.2015, 15:40
Кълбо.
А , в малоформатните кошери - тези с малко напречно сечение , просто се съобразяват с обема от зор.

delta.e
22.09.2015, 15:41
Има грешка в първото изречение.
Няма пълна хемертизция отдолу. Пчелите пропускат студен въздух нагоре, и топъл и тежък въздух надолу, но те контролират працеса.
При наличието на рамки, процесът не се контролира от пчелите а от течението.

Ех физика .
Точно обратното -топъл нагоре и студен надолу.

solaris60
22.09.2015, 15:41
На снимката се вижда как пчелите прекъсват с телата си достъпът на студен въздух към пилото. От стена до стена, даже и в ъглите на корпуса.

Този номер пчелите го правят и в другите видове кошери, а не само в японския. Когато четете дадена литература я четете по - обстойно, а и помнете по - точно какво сте чели. :ae:

Юрий Цветков
22.09.2015, 15:43
Да, да и двамата сте прави. Имах предвид кълбовидна форма а не кубична. Моя грешка.
Нали затова казваме зимно кълбо, а не куб. :(:(

slavi 13
22.09.2015, 15:47
Бъркаш течение с конвекция. Разликата е в скоростта на движение на въздуха в единия и в другия случай. За течение може да говорим, когато скоростта на въздушния поток е голяма и тя води до интензивно отнемане на топлина от кълбото. Нещо като да се охлаждаш с вентилатор или с ветрило, от ветрило не се настива, виж вентилатора е друго нещо. :)

Важното е че в целият стандартен кошер е студено, за разлика от ЯТ, където пчелите контролират температурата над тях, и не е - 20 градуса.

delta.e
22.09.2015, 15:47
Спокойно Юри .
Стават грешки .

solaris60
22.09.2015, 15:48
При зимуване в хралупа и в японски кошер, при дебели стени – в случая на японската тръвна 3,5 см, пчелите не образуват „пчелно кълбо“, каквото са принудени да образуват в рамковите стандартни кошери.
Те прекъсват достъпа на студен въздух над тях с телата си от стена до стена, даже и в ъглите. Както се вижда на снимката. Така е и през зимата, защото напречното сечение е малко 22х22 см.
Над този пласт от пчели, който не е с формата на кълбо, се намират зимните запаси с мед. Температурата на въздуха и питите с мед над пчелите е около 5-8 градуса, и се контролира от пчелите.
Това се случва само когато в хралупата има достатъчно пчели за да прекъснат с телата си цялото напречно сечение. Когато няма достатъчно пчели, се образува „зимно кълбо“, по принуда и с цел оцеляване, т.е. в стандартните кошери пчелата е поставена в режим на оцеляване през зимата, а не в условия за нормално зимуване.



Поради по - голямото пространство в другите кошери пчелите са на кълбо, а в японския са на КВАДРАТ поради липса на пространство - тоест заемат всяко празно място. С една дума са пак на кълбо, но квадратно.:bigsmile:

slavi 13
22.09.2015, 15:49
Ех физика .
Точно обратното -топъл нагоре и студен надолу.

Топъл и тежък надолу, студен и лек нагоре - Ех физика!

slavi 13
22.09.2015, 15:51
Поради по - голямото пространство в другите кошери пчелите са на кълбо, а в японския са на КВАДРАТ поради липса на пространство - тоест заемат всяко празно място. С една дума са пак на кълбо, но квадратно.:bigsmile:

Да. Това е. И не пропускат студен въздух над тях.

Юрий Цветков
22.09.2015, 15:52
Слави, ако външната температура е - 20, знаеш ли каква ще е температурата около майката в японската тръвна и тази около майката в 12-так ДБ, не стесняван?

ch.atanasov
22.09.2015, 15:53
Брей ,то тези японски тръвни ако са с Родопика ,половината ще зимуват вън бре.:laughing:

slavi 13
22.09.2015, 15:54
Да, да и двамата сте прави. Имах предвид кълбовидна форма а не кубична. Моя грешка.
Нали затова казваме зимно кълбо, а не куб. :(:(
На път сме да измислиме ново понятие в пчеларството - "кубично челно кълбо". Ха-ха.

delta.e
22.09.2015, 15:55
Още се чудя как е полетял балонът на братя Монголфие !:)

distedi
22.09.2015, 15:57
".... При естествена (свободна) конвекция обемите на флуида, които се намират до повърхността на нагрятото тяло се загряват, разширяват, олекват и придвижват, като мястото им се заема от по-студени слоеве...."
Топлият въздух отива нагоре, а като се охлади - слиза надолу.

slavi 13
22.09.2015, 15:58
Слави, ако външната температура е - 20, знаеш ли каква ще е температурата около майката в японската тръвна и тази около майката в 12-так ДБ, не стесняван?

Няма да има разлика в температурата около майката, ако всичко е нормално в двата кошера.

Юрий Цветков
22.09.2015, 16:00
В интерес на истината "пчелното кълбо" не е с идеална кълбовидна форма. То е по скоро хоризонтално или вертикално поставен елипсоид, в зависимост от разпределението на хранителните запаси и свободното пространство в кошера.

slavi 13
22.09.2015, 16:03
".... При естествена (свободна) конвекция обемите на флуида, които се намират до повърхността на нагрятото тяло се загряват, разширяват, олекват и придвижват, като мястото им се заема от по-студени слоеве...."
Топлият въздух отива нагоре, а като се охлади - слиза надолу.

Във студеният въздух -20 гр, няма влага и е много лек, и върви нагоре. В топлия въздух има влага и ВО, тежък е и върви надолу в кошера. Ех физика!

slavi 13
22.09.2015, 16:06
В интерес на истината "пчелното кълбо" не е с идеална кълбовидна форма. То е по скоро хоризонтално или вертикално поставен елипсоид, в зависимост от разпределението на хранителните запаси и свободното пространство в кошера.

Така е. И зависи от рамката - ДБ, украински лежак или многкорпусна.

ch.atanasov
22.09.2015, 16:07
Във студеният въздух -20 гр, няма влага и е много лек, и върви нагоре. В топлия въздух има влага и ВО, тежък е и върви надолу в кошера. Ех физика!

Виждам две мнения накъде върви топлото.Да гласуваме.:bigsmile:

solaris60
22.09.2015, 16:13
Да. Това е. И не пропускат студен въздух над тях.

И в другите системи кошери също не пропускат студен въздух над тях.

vasilevsa
22.09.2015, 16:14
Този номер пчелите го правят и в другите видове кошери, а не само в японския. Когато четете дадена литература я четете по - обстойно, а и помнете по - точно какво сте чели. :ae:
и как го правят в другите кошери като не могат да покрият обема им по ширина? Помним какво сме чели може да го прочетеш и ти.

delta.e
22.09.2015, 16:19
Във студеният въздух -20 гр, няма влага и е много лек, и върви нагоре. В топлия въздух има влага и ВО, тежък е и върви надолу в кошера. Ех физика!

Каква влага -абсолютна или относителна ?

slavi 13
22.09.2015, 16:22
Може би не го обясних добре моето мнение.
В студеният въздух който навлиза в кошера при температура – 20 градуса, няма влага и е много лек, и върви нагоре в кошера. В топлият въздух, който изпуска „зимното квадратно кълбо“ има влага и ВО, и поради това е тежък и върви надолу в кошера.

Тук не е важно кой въздух е по топъл от другия, а кой въздух е по лек от другия.

iliew
22.09.2015, 16:23
Нещо такова но не съвсем . :)

Кълбото издишва топъл въздух богат на водна пара и въглероден диоксид, който при една и съща температура е с по-голяма плътност(по-тежък) от чистия въздух. Но понеже температурата на издишания е по-висока от тази на чистия, това го прави с по-малка плътност и по-лек, съответно той отива нагоре, достигайки тавана на кошера, се охлажда и става тежък, което го праща надолу, там той среща свежия въздух с по малка плътност и ако няма дълбоко дъно или замрежен отвор на дъното, до известна степен пречи на неговото навлизане и т.н.

solaris60
22.09.2015, 16:30
и как го правят в другите кошери като не могат да покрият обема им по ширина? Помним какво сме чели може да го прочетеш и ти.

Най лесно е да ти го кажа, но ми се ще да си го намериш и да си го прочетеш ти. Та значи намираш книжката 1001 въпроса и отговора по пчеларство, отгръщаш на страница 180, въпрос 385 - Що е пчелен пръстен? и го прочиташ и всичко ще ти стане ясно.

delta.e
22.09.2015, 16:35
Повечето колеги , зимуват на отворен горен вход ,за да може да излиза топлият и влажен въздух .
Ако , се получи конденз , той първо е по покривните дъски и после по стените на кошера.

ch.atanasov
22.09.2015, 16:43
Най лесно е да ти го кажа, но ми се ще да си го намериш и да си го прочетеш ти. Та значи намираш книжката 1001 въпроса и отговора по пчеларство, отгръщаш на страница 180, въпрос 385 - Що е пчелен пръстен? и го прочиташ и всичко ще ти стане ясно.

Има и картинка .Защо не я пуснеш?.

solaris60
22.09.2015, 16:52
Има и картинка .Защо не я пуснеш?.

4998

Ето, изпълнявам и искания.:bigsmile:

slavi 13
22.09.2015, 16:54
Нещо такова но не съвсем . :)

Кълбото издишва топъл въздух богат на водна пара и въглероден диоксид, който при една и съща температура е с по-голяма плътност(по-тежък) от чистия въздух. Но понеже температурата на издишания е по-висока от тази на чистия, това го прави с по-малка плътност и по-лек, съответно той отива нагоре, достигайки тавана на кошера, се охлажда и става тежък, което го праща надолу, там той среща свежия въздух с по малка плътност и ако няма дълбоко дъно или замрежен отвор на дъното, до известна степен пречи на неговото навлизане и т.н.

Може би не го обясних добре моето мнение.
В студеният въздух който навлиза в кошера при температура – 20 градуса, няма влага и е много лек, и върви нагоре в кошера. В топлият въздух, който изпуска „зимното квадратно кълбо“ има влага и ВО, и поради това е тежък и върви надолу в кошера.

Тук не е важно кой въздух е по топъл от другия, а кой въздух е по лек от другия.

solaris60
22.09.2015, 17:01
Може би не го обясних добре моето мнение.
В студеният въздух който навлиза в кошера при температура – 20 градуса, няма влага и е много лек, и върви нагоре в кошера. В топлият въздух, който изпуска „зимното квадратно кълбо“ има влага и ВО, и поради това е тежък и върви надолу в кошера.

Тук не е важно кой въздух е по топъл от другия, а кой въздух е по лек от другия.

Не е важно как си го обяснил - важното, че ние го разбрахме, а то си го и знаем повечето от нас.

slavi 13
22.09.2015, 17:03
4998

Ето, изпълнявам и искания.:bigsmile:

Пчелният пръстен.
Това важи за лятото, а ние говорим за зимата.
Но ако говорим за лятото, японската тръвна пак е по-добра. Вижте какво пише в книгата, че при застудяване, пчелите напускат крайните рамки. Ако там има пило, то загива от измръзване. На всеки му се е случвали, да види през пролетта, как пчелите извличат умряло пило.
При японската тръвна процесът е друг, пчелите правят тапа против студен въздух точно под пилото, и то не боледува.

И проблемът е в стандартната рамка, и в големите вътрешни размери на стандартния кошер.