PDA

Виж пълната версия : Субсидия 143 евро



rosty_sz
28.09.2015, 17:20
Здравейте уважаеми колеги. Предполагам че сега очаквате да прочетете как ще вземаме тлъста субсидия, но ще ви разочаровам, това ще бъде субсидия за земеделските стопани които ще сеят медоносни култури и ще имат договори с пчелари. Ето ви малко повече инфо
http://www.fermer.bg/%D0%B2%D0%B8%D0%B6%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BD%D 0%B8-%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8-%D1%89%D0%B5-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D1%81%D1%83%D0%B1%D1%81%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D1%8F-143-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE-%D1%85%D0%B0-%D0%BF%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D1%81%D1%80-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA--news14630.html

На първо четене, много добре, а?
Сега нека да поразсъждаваме какви биха били последствията ако това се случи.
143 евро за хектар= 14,3 евро за декар норматив 5дка. на пчелно семейство което означава че за всяко договорено пчелно семейство субсидията ще е 71,5 евро или 140 лева. Отдалеченост на семействата макс 1 км. Сега си помислете дали всички сеещи така или иначе рапица и слънчоглед дали няма да искат да си вземат полагащите им се парички обаче няма с кой да сключат договори, защото подвижните пчелари са малко, а стационарните са предимно в населените места и не покриват площите за които фермерите искат да вземат парички. Еми всички фермери ще си закупят кошери на подставено лице и ще си сключват договори сами със себе си. При норматив 0,5 хектара на кошер за всеки кошер фермера ще получи 140 лева субсидия. Половината въобще няма да ги поглеждат и ще станат едни огнища на болести които ще са на подвижно и ......... останалите ще наемат и обучат хора и ще вадят и мед. А сега си помислете дали ще търсят максимална цена, дали ще се пазарят и дали ще им пука 0,50 лева на горе и надолу са си продали меда след като са взели на този кошер от държавата 140 лева.
Може да кажете че съм черноглед, но аз ги виждам така нещата. Ако това нещо мине през нотификация влезе в сила ни чакат много тежки времена.

Mateev
28.09.2015, 17:29
Има ли пари, ще има ИЗМАМИ и ИЗМАМНИЦИ. От гледна точка на честните пчелари това просто ще е поредният проблем, заради който те ще трябва да се обединяват в организации и да се борят със съществуващото статукво.

Юрий Цветков
28.09.2015, 17:49
Това го видях още миналата седмица, но реших да не го коментирам тук, защото съм сигурен, как всички (или поне повечето) ще скочат. Аз нали съм против каквито и да е субсидии, та едва ли не съм виновен за сегашния хал на пчеларя в България. :bigsmile: Хубаво е, че има и други трезвомислещи колеги.

plamen2009
28.09.2015, 17:51
Това означава ли , че на 1000 дка трябва да се осигурят 200 кошера?

tsc1
28.09.2015, 18:03
Здравейте уважаеми колеги. Предполагам че сега очаквате да прочетете как ще вземаме тлъста субсидия, но ще ви разочаровам, това ще бъде субсидия за земеделските стопани които ще сеят медоносни култури и ще имат договори с пчелари. Ето ви малко повече инфо
http://www.fermer.bg/%D0%B2%D0%B8%D0%B6%D1%82%D0%B5-%D0%B7%D0%B0-%D0%BA%D0%BE%D0%B8-%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BD%D 0%B8-%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8-%D1%89%D0%B5-%D0%B8%D0%BC%D0%B0-%D1%81%D1%83%D0%B1%D1%81%D0%B8%D0%B4%D0%B8%D1%8F-143-%D0%B5%D0%B2%D1%80%D0%BE-%D1%85%D0%B0-%D0%BF%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D1%81%D1%80-%D1%81%D0%BF%D0%B8%D1%81%D1%8A%D0%BA--news14630.html

На първо четене, много добре, а?
Сега нека да поразсъждаваме какви биха били последствията ако това се случи.
143 евро за хектар= 14,3 евро за декар норматив 5дка. на пчелно семейство което означава че за всяко договорено пчелно семейство субсидията ще е 71,5 евро или 140 лева. Отдалеченост на семействата макс 1 км. Сега си помислете дали всички сеещи така или иначе рапица и слънчоглед дали няма да искат да си вземат полагащите им се парички обаче няма с кой да сключат договори, защото подвижните пчелари са малко, а стационарните са предимно в населените места и не покриват площите за които фермерите искат да вземат парички. Еми всички фермери ще си закупят кошери на подставено лице и ще си сключват договори сами със себе си. При норматив 0,5 хектара на кошер за всеки кошер фермера ще получи 140 лева субсидия. Половината въобще няма да ги поглеждат и ще станат едни огнища на болести които ще са на подвижно и ......... останалите ще наемат и обучат хора и ще вадят и мед. А сега си помислете дали ще търсят максимална цена, дали ще се пазарят и дали ще им пука 0,50 лева на горе и надолу са си продали меда след като са взели на този кошер от държавата 140 лева.
Може да кажете че съм черноглед, но аз ги виждам така нещата. Ако това нещо мине през нотификация влезе в сила ни чакат много тежки времена.
Това е "лошия" сценарий и той сигурно ще се случи, но едва ли ще е масово. Твърде голям е обема на площите и културите. Има обаче и "добър" сценарий, от който можете да се възползвате:
Ще има доста собственици на площи, които ще искат да сключат договори.Като дойде собственика на площите да сключва договора му се обяснява, че твоите пчели ще опрашват неговите култури, за които той ще получи субсидия и искаш и договор за опрашване срещу определена част от тази субсидия. И му даваш да разбере, че ще подпишеш и двата договора само в комплект.

kroum
28.09.2015, 18:07
Аз го разбирам, че означава. "С цел осигуряване на достатъчно количество медоносна растителност е определена гъстота на паша от минимум 0,5 ха/пчелно семейство." Вероятно ще измислят и редуциране на субсидията надолу ако примерно на 100ха са 50пч. семейства, а не 200.(Това само си го мисля ).
Но със сигурност ще има още детайли в бъдещата наредба по мярката.

Юрий Цветков
28.09.2015, 18:13
При всички случаи, това са пари за земеделците, не за пчеларите.

plamen2009
28.09.2015, 18:15
Това ми беше идеята , за ответен договор . Те няма как да си направят толкова собствени кошери . В средно по големина землище се сеят около 1/4 от нивите със маслодайни или м/у 6000 и 10000/12000 дка . Това са 1200 до 2000 кошера .Трябва да са до 1 км разтояние.

rosty_sz
28.09.2015, 18:16
В отговор на kroum. Не е така. Просто определят колко кошера на хектар минимум трябва да осигурят ако искат да получат субсидия и те да не се отдалечени на повече от 1 км. от площа за която се кандидатства.

Пламене ти как си представяш пчеларите да осигурим 1200-2000 кошера (ако ти е вярна сметката) в землище и срещу какво? На фермера по 140 кинта на кошер за нас какво? Тези кошери какво ще правят когато не цъфтят блоковете?
Черешопроизводителите вече разбраха че без пчели не става тяхната работа и ми се обаждат всяка година. Дават макс 25 лева. и евентуално червена нафта за транспорта и като попитам как ще стане охраната и кога ще подпишем договора, че отговарят да не ги отровят и спират да ми звънят. Добива на череши при добро опрашване може да се увеличи с над 50%. Правете си изводите сами.

m_pchelari
28.09.2015, 18:18
...
143 евро за хектар= 14,3 евро за декар норматив 5дка. на пчелно семейство което означава че за всяко договорено пчелно семейство субсидията ще е 71,5 евро или 140 лева. ....
Прощавай колега, че не разбрах много добре, но защо умножаваш субсидията по 5 кошера. Нали е за декар? Ако е за декар по 14.3 евро това не е ли точно колкото се дават и сега за площ.
А другата субсидия на площ отпада ли или ще се получават и двете?

П.С. Кажете ми сега прав ли бях като заподозрях, че идеята за махане на кошерите от селата имаше замисъл. Да излязат едни 150 000 кошера на пазара за бърза продажба и да се изкупят на безценица познайте от кого.

kroum
28.09.2015, 18:26
В отговор на kroum. Не е така. Просто определят колко кошера на хектар трябва да осигурят ако искат да получат субсидия и те да не се отдалечени на повече от 1 км. от площа за която се кандидатства.

Пламене ти как си представяш пчеларите да осигурим 1200-2000 кошера (ако ти е вярна сметката) в землище и срещу какво? На фермера по 140 кинта на кошер за нас какво? Тези кошери какво ще правят когато не цъфтят блоковете?

Тогава ще настане бой за пч. семейства в някой райони на страната.

tsc1
28.09.2015, 18:26
......
Пламене ти как си представяш пчеларите да осигурим 1200-2000 кошера (ако ти е вярна сметката) в землище и срещу какво? На фермера по 140 кинта на кошер за нас какво? Тези кошери какво ще правят когато не цъфтят блоковете? Ами то тук е сладкия момент я! Толкова кошери не могат да се осигурят и за това на наличните ще им се вдигне цената. Спокойно може да се играе 50/50. Най-търсени ще са практикуващите подвижно пчеларство.:ae:

радо
28.09.2015, 18:30
Заложено е отглеждане на ТРИ култури от списъка за да няма монокултурна паша нещо доста трудно постижимо при едрите парцели и субсидията най вероятно ще е плюс досега даваната за площ.Ще се радвам да имам три главни паши макар и в конкуренция .

Илиев
28.09.2015, 18:30
кой говори за пчелни семейства?...става дума за кошери, които да са разположени пропорционално на определена площ...като дойдат проверяващите да видят, че има кошери на нивата, а пчелите са излезли навън да опрашват и затова сега ги няма вътре в кошера!

rosty_sz
28.09.2015, 18:33
Искат един кошер за всеки 5 дка., а за всеки декар получават 14 евра тоест за всеки кошер получават 70 евра =140 лв.

Това ще е отделна допълнителна субсидия

Да прав си бил.
Чух за няколко фермера които купиха кошери по над 150 бр. и то на цени над 300лв. броя и си помислих, че са осъзнали необходимоста от опрашване, а те просто са имали изпреварваща информация.

plamen2009
28.09.2015, 18:34
Ами то тук е сладкия момент я! Толкова кошери не могат да се осигурят и за това на наличните ще им се вдигне цената. Спокойно може да се играе 50/50. Най-търсени ще са практикуващите подвижно пчеларство.:ae:

Чак 50/50 няма да стане , нека бъдем реалисти .

jdrumev
28.09.2015, 18:43
Това означава ли , че на 1000 дка трябва да се осигурят 200 кошера?



Само гледай да не са от моя че пчелин ,че мисля вече да се мъча да копая до 2 метра:bigsmile:

tsc1
28.09.2015, 18:44
Чак 50/50 няма да стане , нека бъдем реалисти .

От там почва пазарлъка, да има накъде да сваляш!

jdrumev
28.09.2015, 18:49
<p>

Ами то тук е сладкия момент я! Толкова кошери не могат да се осигурят и за това на наличните ще им се вдигне цената. Спокойно може да се играе 50/50. Най-търсени ще са практикуващите подвижно пчеларство.:ae: е що само тия с подвижното ние неможем ли да искаме разрешение от кмета и да ги преместим където искаме в землището</p>

tsc1
28.09.2015, 18:52
Разбира се, че може! Абе личното ми мнение е, че трябва да се ползва всяка възможност. Това полека, лека ще пробута напред и идеята за заплащане на опрашването.

rosty_sz
28.09.2015, 19:14
Разбира се, че може! Абе личното ми мнение е, че трябва да се ползва всяка възможност. Това полека, лека ще пробута напред и идеята за заплащане на опрашването.

Ти си голям оптимист ама то си е оправдано като прехраната ти не е безкрайно зависими от това. Пък и ще има много нужда от охрана системи, джаджи нали така.

Evgeni Petkov
28.09.2015, 20:16
цитат-"Комитетът за наблюдение на Програмата за развитие на селските райони прие промяна на мярка „Агроекология и климат” в ПРСР 2014-2020 на заседанието си в края на миналата седмица, която включва дейност за отглеждане на медоносни растения за осигуряване на паша на пчелите.
Според заместник-министъра на земеделието Васил Грудев по този начин ще се осигури запазване на биоразнообразието, като същевременно ще се подпомогне и пчеларският сектор.
Бенефициенти по дейността могат да бъдат физически и юридически лица, които трябва да имат сключен договор с пчелар/и с регистриран пчелин/и с минимум 20 пчелни семейства в информационната система на Българската агенция по безопасност на храните."
Типичен пример за лобистка "промяна на мярка" и то с лицемерното твърдение за "осигуряване на паша на пчелите", с което" ще се осигури запазване на биоразнообразието, като ще се подпомогне и пчеларският сектор"?!?!???
Имам въпрос, само един- Защо "бенефициенти по дейността" не бяха само пчелари с регистрирани пчелини, които в радиус на 1 км./ реално при 3-4 км. полет на събирачка/ имат засети от изброените медоносни култури?- Сигурно, защото биоразнообразието ще се влоши...

tsc1
28.09.2015, 20:18
Ти си голям оптимист ама то си е оправдано като прехраната ти не е безкрайно зависими от това. Пък и ще има много нужда от охрана системи, джаджи нали така.
Така си е! Ако на всяко нещо казваш "Няма да стане" още от началото, по-добре не го почвай. Вечния песимизъм е философията на лузъра. А когато някой друг все пак направи нещо, после почват едни обяснения, как баща му бил еди какъв си, пък после сестра му бутнала на еди кой си и за това работата станала. А че той самия не си е мръднал пръста и дума не става! И за неуспехите са му виновни всички - от кварталния полицай до международното положение.

rosty_sz
28.09.2015, 20:25
Така си е! Ако на всяко нещо казваш "Няма да стане" още от началото, по-добре не го почвай. Вечния песимизъм е философията на лузъра. А когато някой друг все пак направи нещо, после почват едни обяснения, как баща му бил еди какъв си, пък после сестра му бутнала на еди кой си и за това работата станала. А че той самия не си е мръднал пръста и дума не става! И за неуспехите са му виновни всички - от кварталния полицай до международното положение.
Искаш да ме оприличиш на описания лузър или нещо не разбрах?

tsc1
28.09.2015, 20:31
Искаш да ме оприличиш на описания лузър или нещо не разбрах?
Не разбира се! Просто ти показах обратното на това, което съм аз. Никога не казвам за нещо "няма да стане" без да съм го пробвал или поне предъвкал мисловно. Както виждаш, аз не се и бъзикам с Василевса. Защото може да се окаже и прав за температурите и акарите. Това, което съм чел, е че границата в температурите е твърде тясна. И теорията за малката температурна разлика, но за дълго време е вярна, както е вярна и за дозата радиоактивно лъчение.

Димитър Бонев
28.09.2015, 20:42
Има обаче една уловка, която май никой не забелязва. Тази субсидия се предвижда само за ЗП, които садят "междинни медоносни култури", които са различни от рапицата и слънчогледа. Тази т.н. субсидия още не е факт и тя ще трябва да се нотифицира от ЕС но със сигурност тези култури няма да могат да носят печалба. Те ще са някакво междинно засаждане. Като се има в предвид, че тези култури ще могат да се отглеждат по времето след прибирането на житото и ще налагат обработки във време, когато се прибират пролетниците, то интереса към такъв вид субсидиране няма да е много голям. Още повече, че земеделеца ще трябва да отдели средства време и техника, разходите за които са съизмерими с т.н. субсидия. За мен това е малко прах в очите и на земеделци и на пчелари в предизборна обстановка. Всяка една субсидия, която е зле обмислена е неефективна и не води до реални резултати.

Evgeni Petkov
28.09.2015, 20:55
Има обаче една уловка, която май никой не забелязва. Тази субсидия се предвижда само за ЗП, които садят "междинни медоносни култури", които са различни от рапицата и слънчогледа.

Цитат:
"МЗХ представи на Комитета по наблюдение и списък с медоносни растения, които са допустими за подпомагане по дейността:
Списък с медоносни растения:
Зърнено-бобови култури
• Елда /гречка/ (Fagopyrum esculentum, Fagopyrum tartaricum)
• Нахут (Cicer arietinum)

Маслодайни култури
• Рицин (Ricinus communis)

• Рапица (Brassica napus)

• Слънчоглед (Helianthus annuus)

• Репко (Brassica rapa)"

rosty_sz
28.09.2015, 20:58
Има обаче една уловка, която май никой не забелязва. Тази субсидия се предвижда само за ЗП, които садят "междинни медоносни култури", които са различни от рапицата и слънчогледа. Тази т.н. субсидия още не е факт и тя ще трябва да се нотифицира от ЕС но със сигурност тези култури няма да могат да носят печалба. Те ще са някакво междинно засаждане. Като се има в предвид, че тези култури ще могат да се отглеждат по времето след прибирането на житото и ще налагат обработки във време, когато се прибират пролетниците, то интереса към такъв вид субсидиране няма да е много голям. Още повече, че земеделеца ще трябва да отдели средства време и техника, разходите за които са съизмерими с т.н. субсидия. За мен това е малко прах в очите и на земеделци и на пчелари в предизборна обстановка. Всяка една субсидия, която е зле обмислена е неефективна и не води до реални резултати.

Аз не виждам такова изискване за "междинна култура" в тази статия, а долу под статията са описани възможните за засяване медоноси за да се усвои субсидията и рапицата и слънчогледа си присъстват. Ако имаш оригинален документ дай линк.

jdrumev
28.09.2015, 21:09
аз да попитам сега съм по 141 мярка ще мой ли да си сключа договор за люцерната с мене или требва да търся брата

rosty_sz
28.09.2015, 21:13
Ето бе, ПОЧНА СЕ.

jdrumev
28.09.2015, 21:14
Ето бе, ПОЧНА СЕ.

какво са почна то не е важно как почва а как ще свърши тая работа:bigsmile:

ivootur
28.09.2015, 21:19
Списък с медоносни растения:


Зърнено-бобови култури

• Елда /гречка/ (Fagopyrum esculentum, Fagopyrum tartaricum)

• Нахут (Cicer arietinum)


Маслодайни култури

• Рицин (Ricinus communis)

• Рапица (Brassica napus)

• Слънчоглед (Helianthus annuus)

• Репко (Brassica rapa)


Технически

• Памук (Gossypium hirsutum L.)


Етеричномаслени култури

• Синап бял (Sinapis alba)

• Кориандър (Coriandrum sativum L.)

• Босилек (Ocymym basilicum L.)

• Анасон (Pimpinella anisum)

• Резене (Foeniculum vulgare)

• Бял трън (Silybum marianum)

• Невен (Calendula officinalis)

• Молдавска маточина (Dracocephalum moldavicum)


Фуражни култури

• Инкарнатна детелина (Trifolium incarnatum)

• Александрийска детелина (Trifolium alexandrinum)

• Гръклян (Trifolium balansae)

• Персийска детелина (Trifolium resupinatum)

• Разклонена детелина (Жълта детелина,звездел),(Trifolium patens)

• Полска детелина (дребен звездел)( trifolium campestre schreb)

• Еспарзета (Onobrychis sp.)

• Полско секирче (Lathyrus Sativus)

• Бяла едногодишна комунига (Melilotus albus Desr.)

• Пясъчен фий (Vicia villosa)

• Фий (Vicia sativa)

• Борчак (Vicia ervilia)

• Едроцветна глушина (Vicia grandiflora)

• Теснолистна глушина (Vicia angustifolia)

• Топинамбур, земна ябълка (Helianthus tuberosus)


Специални медоносни растения

• Фацелия (Phacelia tanacetifolia/ Phacelia tanacetifolia)

• Пореч (бораго) (Borago officinalis)


Зеленчукови медоносни култури

• Бакла (Vicia faba L.)

• Чубрица (Satureja hortensis L.)

• Тиква (Cucurbita maxima)

• Тиквичка (Cucurbita moschata Dusch.)

• Диня (Citrullus lanatus)

• Пъпеш (Cucumis melo)

• Краставица (Cucumis sativus)

Дано почнат да сеят кориандър в нашия край

ivootur
28.09.2015, 21:23
Не можах да разбера тази субсидия допълнително ли се дава към дирекните плащания на декър или дирекните плащания за декър отпадат когато се получава тази субсидия?

jdrumev
28.09.2015, 21:24
най хубавото май от тая промоция ще е за пчеларите че ги задължават с определен препарат да третират

rosty_sz
28.09.2015, 21:38
Всъщност поста на Д. Бонев е чудесен като идея. Ако тези пари се дават за отглеждане на междинни култури, които ще осигуряват допълнителна паша и то по време когато тя липсва в изобилие в природата аз съм ЗА С ДВЕТЕ РЪЦЕ. Подписвам договор със фермерите около мен веднага и една стотинка не искам. Ама да им се дават пари за тов,а че гледат слънчоглед или рапица си е направо безумие.
В този форум много пъти се е казвало да не критикуваш ако нямаш алтернатива. Аз не споделям съвсем това мото но това е друг въпрос, важното е че вече имаме алтернативно предложение. Предлагам:
1. Да се опитаме да се доберем до оригиналния документ.
2. Да обсъдим алтернетивното предложение ДА СЕ СУБСИДИРАТ САМО МЕДОНОСИ КОИТО СА ЗАСЕТИ КАТО МЕЖДИННИ КУЛТУРИ.
3. Да пуснем предложението от името на организациите в които членуваме или през най-силно присъстващата организация в този форум ако нейното ръководство приеме тази идея.

kando
28.09.2015, 21:40
Черешопроизводителите вече разбраха че без пчели не става тяхната работа и ми се обаждат всяка година. Дават макс 25 лева. и евентуално червена нафта за транспорта и като попитам как ще стане охраната и кога ще подпишем договора, че отговарят да не ги отровят и спират да ми звънят. Добива на череши при добро опрашване може да се увеличи с над 50%. Правете си изводите сами.
Разбраха и още как - един местен такъв обяви черешовата градина за продажба ...... инак ми развиваше теории как щял да опрашва с бомбуси, та нямал нужда от пчели и да съм си гледал работата. Те това е нашия масов бизнесмен - собствения си бизнес ще затрие, само и само, да не би случайно и някой друг да изкара пари.

п.п. та горе- долу ще е подобна историята и с въпросната субсидия - ще има едни цигании сега, дето ....... аман от субсидиите им.

Дамян Дамянов
28.09.2015, 22:06
Аз имам само един въпрос:
Става дума и основна цел на тази субсидия е ПЧЕЛАТА. Някой пита ли тези идиоти, които реално отглеждат пчели - "Какво трябва да се направи и как трябва да се направи"
Отново ще дадат едни допълнителни пари на арендаторите и отново ние ще гледаме тъпо от ъгъла. Земеделците реват и се чудят как да вземат още пари, а пчелите са просто още една пътечка.
Сега най-много да раздадат едни пари на някои личности и ще видите каква тишина ще настъпи. Този филм сме го гледали и то тази година, просто някои не са се усетили, други не са наясно какво се случи и така...
Запомнете ми думите!

Evgeni Petkov
29.09.2015, 07:18
Предлагам:
1. Да се опитаме да се доберем до оригиналния документ.
2. Да обсъдим алтернетивното предложение ДА СЕ СУБСИДИРАТ САМО МЕДОНОСИ КОИТО СА ЗАСЕТИ КАТО МЕЖДИННИ КУЛТУРИ.
3. Да пуснем предложението от името на организациите в които членуваме или през най-силно присъстващата организация в този форум ако нейното ръководство приеме тази идея.
Аз съм за това предложение и ако се окаже, че отново сме "измаменото камилче", а съм убеден че е така - национален протест! Това е повод и то голям!!! Няма значение- избори или бежанци, щом се правят такива изменения в това "мътно време", пчеларите са длъжни да покажат характер!
Може би и г-н Бонев ще намери в Пловдивските селскостопански университети някаква технология за отглеждане на рапицата като трета, междинна култура, за да повярваме, че лобизма не съществува и няма "черноземна почва" в земеделието ни!

idjo_52@abv.bg
29.09.2015, 09:51
Нещата са ясни,това не е подпомагане на пчелари а подпомагане на всички други.НА ПЧЕЛАРИТЕ НЕ СА НУЖНИ ПОСРЕДНИЦИ.ПЛАЩАНЕ НА ПЧЕЛЕН КОШЕР ЗА ОПРАШВАНЕ.НАЦИОНАЛЕН ПРОТЕСТ.

Искрен Мутафов
29.09.2015, 10:05
Мене вече няколко средно големи(обработващи около 500дк) земеделци вече ме питаха за тази програма(дели знам нещо повече, като подтекста беше къте точно са ми пчелините и дали евентуално може да "измислим нещо").
Някой(по-горе в темата) спомена 140лв, че щели да вземат земеделците от пчелно семейство - ама ако правилно си комбинират културите може да са доста повече... Рапицата цъфти през април, кориандър при нас не сеят, но цъфти някъде юни, слънчогледа е след него, и ако комбинират с някоя фуражна култура цъфтяща по-късно(след слънчогледа), ето ти ги 500 и кусур лева от пчелно семейство могат да си докарат земеделците(без да броим и резенето което цъфти през септември), ако така си разпределят културите да са им в близост до стационарен пчелин или да ги качат на платформи(ремаркета) и да си ги разхождат от блок на блок - тъй, че "песимистичната" прогноза на рости_СЗ, може и да се превърне в реалност....

cecko96_1
29.09.2015, 10:25
С две думи мярката не е за пчелари.Според заместник-министър Васил Грудев по този начин пчеларството ще осигури запазване на биоразнообразието . А стопаните, които отглеждат медоносни растения, да получават субсидии по мярка 10 „Агроекология и климат“ от новата Програма за развитие на селските район Какво ще последва от така наречената помощ за пчеларя!!Всички зърно производители ще започнат копуване на пчелни семейства .За тях това не е проблем защото разполагат с огромни средства стига да обработваш 1000дк само от субсидията по СЕП можеш да си купиш 150 пчелни семейства да не говорим за тия с повече то декари тяхната субсидия по СЕП стига до 600 000лв за календарна год И ТОВА Е САМО ПО СЕП а по ПРСП субсидията е в милиони .Така,че анархията ще е голяма кошерите ще поскънат КРАЖБИТЕ ЩЕ НАРАСНАТ .И понеже пчеларството не е проста работа още първата зима ще започне мор който ще се пренесе и в съседните пчелини ВНИМАВАИТЕ КАКВО ПРАВИТЕ !

cecko96_1
29.09.2015, 10:35
Защото всичко се прави в интерес на зърнопроизводството но се използа пчеларството като параван за постигане на цили МАНИПОЛИРАТ ПЧЕЛАРИТЕ ,ЧЕ И ПОМАГАТ а в същото време зърнарите ще приберът по 28лв от дк.А ЗА ПЧЕЛАРИТЕ ПАШАТА НАГЛОСТТА Е ГОЛЯМА! Каде са пчеларските организации сега е момента да надигнат глас и да ни защитат?

m_pchelari
29.09.2015, 10:56
Всъщност поста на Д. Бонев е чудесен като идея. Ако тези пари се дават за отглеждане на междинни култури, които ще осигуряват допълнителна паша и то по време когато тя липсва в изобилие в природата аз съм ЗА С ДВЕТЕ РЪЦЕ. Подписвам договор със фермерите около мен веднага и една стотинка не искам. Ама да им се дават пари за тов,а че гледат слънчоглед или рапица си е направо безумие.
В този форум много пъти се е казвало да не критикуваш ако нямаш алтернатива. Аз не споделям съвсем това мото но това е друг въпрос, важното е че вече имаме алтернативно предложение. Предлагам:
1. Да се опитаме да се доберем до оригиналния документ.
2. Да обсъдим алтернетивното предложение ДА СЕ СУБСИДИРАТ САМО МЕДОНОСИ КОИТО СА ЗАСЕТИ КАТО МЕЖДИННИ КУЛТУРИ.
3. Да пуснем предложението от името на организациите в които членуваме или през най-силно присъстващата организация в този форум ако нейното ръководство приеме тази идея.

Аз предлагам и друго. Пример: имам 200 кошера с които мога да осигуря договори за 1 000 декара медоноси за които арендатора ще вземе 28 000 лева. Или по 140 лева на кошер ще вземе арендатора затова, че той сее рапица, а затова че аз работя да му осигуря с пчелите си тези пари - получавам нищо.
Предложението ми е на национално ниво да има консенсус между пчеларските организации и да се излезе с минимални договорни цени на пчелно семейство. И тези цени да започват от минимум 40 лева на пчелно семейство за сключване на договор. Като това трябва да бъде договорено директно с организациите на зърнарите.
Там където има конкуренция за семейства цената може и да скача в зависимост от търсенето и предлагането.

Програмата според мен е чудесна, но сега е момента да си извоюваме на практика пари за опрашване. Освен това стимула за арендаторите да сеят повече медоноси означава повече паша. Няма да се получи изкупуване на кошери от арендаторите, защото ще предпочетат да дадат по 40 лева на кошер и да вземат чисто по 100 лева отколкото да си цапат ръцете с пчели и да правят допълнителни разходи.

rosty_sz
29.09.2015, 11:20
При така зададените параметри на програмата няма как да стане защото пчелните семейства трябва да са на максимум един километър от площите за които се кандидатства. Пчеларите няма да успеят да осигурят необходимото покритие на площи и фермерите ще са принудени ако искат тези пари да търсят друг вариант.

Аз все пак имам подозрение, че не може да са толкова нагли в лобизма си и имам надежда, че става дума за отглеждане на три вида медоносни култури в рамките на една година на един и същ парцел и следващата година може да декларира друг парцел с който възнамерява да направи същото. Тези три медоноса естествено няма да цъфтят и трита в тази година. Тоест освен два медоноса които ще засее по принцип (рапица и слънчоглед ) да засее и една междинна медоносна култура.
Днес от сутринта до момента посветих времето си на издирването истинския текст на проекта и въпреки, че обиколих лично институциите в града и проведох няколко телефонни разговора със София с министерството не успях да получа въпросния текст. Накрая стигнах до задънена улица като ми отговориха, че това е проект който се обсъжда във определен формат и там има представители на различни органи и организации и текста е предмет на ползване само от участниците в тази работна група и ако искам да имам достъп до текста то трябва да стане през представител на работната група. Проведох и телефонен разговор с Матеев и се оказа, че конфедерацията е изолирана от тази група и като краен резултат за сега текст нямам.

ivootur
29.09.2015, 11:24
Тоест ще си го измислят и направят както на тях им харесва

Mateev
29.09.2015, 11:43
...... Накрая стигнах до задънена улица като ми отговориха, че това е проект който се обсъжда във определен формат и там има представители на различни органи и организации и текста е предмет на ползване само от участниците в тази работна група и ако искам да имам достъп до текста то трябва да стане през представител на работната група. Проведох и телефонен разговор с Матеев и се оказа, че конфедерацията е изолирана от тази група и като краен резултат за сега текст нямам.

Работната група е старата, която вече всички я знаете - седемте стари пчеларски "вождове", които са послушни пионки на Цветан Димитров. Сред тях както знаете има ФАЛШИФИКАТОРИ НА ДОКУМЕНТИ, а останалите са НЕЛИГИТИМНИ с КУХИ ПЧЕЛАРСКИ ОРГНИЗАЦИИ. Нови членове на групата не се допускат от Цветан Димитров, въпреки многобройните писма, с които сме настоявали това да се случи.

Накратко - МАФИЯТА В ПЧЕЛАРСКИЯ СЕКТОР продължава да си развява байрака както си иска и както си знае, и една от причините за всичко това е ПРОВАЛЕНИЯ ПЧЕЛАРСКИ ПРОТЕСТ, на който всички пчелари демонстрираха колко са слаби и колко са неорганизирани. В момента сърбаме супата на това, което сами си го направихме. За съжаление има вероятност това да е така и за в бъдеще ......

радо
29.09.2015, 12:30
Аз все пак имам подозрение, че не може да са толкова нагли в лобизма си и имам надежда, че става дума за отглеждане на три вида медоносни култури в рамките на една година на един и същ парцел и следващата година може да декларира друг парцел с който възнамерява да направи същото. Тези три медоноса естествено няма да цъфтят и трита в тази година. Тоест освен два медоноса които ще засее по принцип (рапица и слънчоглед ) да засее и една междинна медоносна култура.
Земеделския стопанин трябва да посее три вида медоносни растения от списъка в радиус от 1 км. от пчелин с нужния брой пчелни семейства съответстващ на обработваемата от него площ в рамките на една стопанска година ,през следващата година може да смени площта без да я намалява и забравете за МЕЖДИННИ култури за тези пари,никой няма да се занимава и да прави разходи.

rosty_sz
29.09.2015, 13:04
Така говори здравата логика, но от статията не става съвсем ясно. Аз се свързах със човека който е публикувал статията за фермер.бг и помолих за разяснение, но се разбрахме това да стане в нова статия. Зададох въпросите които ни интересуват за да стане по-ясно какво точно се има предвид.
Очакваме новата статия.
Моля и г-н Бонев ако има някаква допълнителна информация да я сподели за да се получи яснота по въпроса до колкото е възможно. Благодаря.

tsc1
29.09.2015, 13:18
С две думи мярката не е за пчелари.Според заместник-министър Васил Грудев по този начин пчеларството ще осигури запазване на биоразнообразието . А стопаните, които отглеждат медоносни растения, да получават субсидии по мярка 10 „Агроекология и климат“ от новата Програма за развитие на селските район Какво ще последва от така наречената помощ за пчеларя!!Всички зърно производители ще започнат копуване на пчелни семейства .За тях това не е проблем защото разполагат с огромни средства стига да обработваш 1000дк само от субсидията по СЕП можеш да си купиш 150 пчелни семейства да не говорим за тия с повече то декари тяхната субсидия по СЕП стига до 600 000лв за календарна год И ТОВА Е САМО ПО СЕП а по ПРСП субсидията е в милиони .Така,че анархията ще е голяма кошерите ще поскънат КРАЖБИТЕ ЩЕ НАРАСНАТ .И понеже пчеларството не е проста работа още първата зима ще започне мор който ще се пренесе и в съседните пчелини ВНИМАВАИТЕ КАКВО ПРАВИТЕ !
А какво всъщност реално могат да направят пчеларите?
Според мен има три възможности:
1. Да се опитат да се възползват от създалата се ситуация.
2. Да се опълчат срещу нея, ако имат основания и възможности да го направят.
3. Да я игнорират и да си вървят по своя път.
За нещо друго май не се сещам...

delta.e
29.09.2015, 13:55
Работната група е старата, която вече всички я знаете - седемте стари пчеларски "вождове", които са послушни пионки на Цветан Димитров. Сред тях както знаете има ФАЛШИФИКАТОРИ НА ДОКУМЕНТИ, а останалите са НЕЛИГИТИМНИ с КУХИ ПЧЕЛАРСКИ ОРГНИЗАЦИИ. Нови членове на групата не се допускат от Цветан Димитров, въпреки многобройните писма, с които сме настоявали това да се случи.

Накратко - МАФИЯТА В ПЧЕЛАРСКИЯ СЕКТОР продължава да си развява байрака както си иска и както си знае, и една от причините за всичко това е ПРОВАЛЕНИЯ ПЧЕЛАРСКИ ПРОТЕСТ, на който всички пчелари демонстрираха колко са слаби и колко са неорганизирани. В момента сърбаме супата на това, което сами си го направихме. За съжаление има вероятност това да е така и за в бъдеще ......

Сега изтрещях АЗ - Народът го е казал ,,Със стари курви -нов бардак не става ,,.

Mateev
29.09.2015, 14:29
Сега изтрещях АЗ - Народът го е казал ,,Със стари курви -нов бардак не става ,,.

Така е, прав си, но Цветан Димитров не допуска нови може би защото новите не искат да станат курви.

cecko96_1
29.09.2015, 21:05
Ех чета по сайтовете субсиди за 1овца 195лв за крава 800лв ,за декър земя 30лв а ко гледаш медоносни колтури още 28лв,за плодове 100лв на дк и ,т.н ЗАЩО ЗА ПЧЕЛАРИТЕ НЯМА НИЩО ние втора ръка хора ли сме нали и ние плащаме данъци ,храним семейства? ???

Mateev
30.09.2015, 06:28
Ех чета по сайтовете субсиди за 1овца 195лв за крава 800лв ,за декър земя 30лв а ко гледаш медоносни колтури още 28лв,за плодове 100лв на дк и ,т.н ЗАЩО ЗА ПЧЕЛАРИТЕ НЯМА НИЩО ние втора ръка хора ли сме нали и ние плащаме данъци ,храним семейства? ???
На Европейско ниво командва Германия и точно тя бойкотира директните плащания на пчелно семейство за цяла Европа. Част от другите държави също са против, включая и нашата мила държава. Явно и в други държави има Цветан Димитровци. Като цяло силите са приблизително 50 на 50 и при едно евентуално гласуване гласът на България може да бъде решаващ. Така е било на предишното гласуване (България се е въздържала).

Другият фактор е, че властимащите имат ГРЕШНА ПРЕДСТАВА за икономическата изгода от пчеларския бизнес. Според тях бизнеса е МНОГО ПЕЧЕЛИВШ и няма нужда от допълнителни помощи. Причина за това грешно мислене донякъде имат и самите пчелари, раздувайки по форумите колко много мед са произвели или пък колко малко е туда и колко е евтин - нула лева на час. Мариета Нейнова е искала от мене калкулация на себестойноста на 1 килограм мед и когато някоя цифра не и хареса, тя си я измисля сама така, щото калкулацията да излезе на печалба.

Другият отрицателен фактор за липсата на достойни субсидии е ПОЛОЖИТЕЛНИЯ ТЪРГОВСКИ БАЛАНС на страната в сектора пчеларство. Дефакто ние изнасяме огромни количества мед - много повече, отколкото изяжда вътрешния пазар. При това положение дори и сектора да се свие наполовина, дефицит на мед за изхранване на населението пак няма да има.

Та накратко това са причините - създава се грешна представа, че сектора процъфтява и без субсидии. При това положение защо да се подпомага? Напротив - трябва да се подтиска и да се натоварва с допълнителна данъчна тежест. Това е логиката на властимащите, и голяма част от пчеларите с действията си или с бездействието си съдействуват за това грешно мислене.

Mateev
30.09.2015, 06:46
Аз лично няколко пъти съм се опитвал във форума да ви накарам да започнете да мислите за цената на труда като основен фактор за ниската икономическа ефективност на пчеларския бизнес. Вие обаче веднага започвате да ме нападате и да вадите вода от хиляда кладенеца. Същото е и когато заговоря за транспортни разходи или за инвестиции в машини и оборудване и т.н. Оставам с впечатление, че голяма част от пчеларите са с ниска икономическа грамотност, в резултат на което те НЕ ОСЪЗНАВАТ, ЧЕ РАБОТЯТ КАТО РОБИ, при това НА ЗАГУБА. Правят си бакалски сметки или въобще не правят никакви сметки, но във форумите и в изказванията по медиите се правят на ВЕЛИКИ СПЕЦИАЛИСТИ. Става въпрос за изказванията на икономическа тематика. И резултата от всичко това не закъснява - цяла България вече си мисли, че бизнеса е ЛЕСЕН и СВРЪХПЕЧЕЛИВШ. Това подмамва нови рибки в този бизнес, които да попълват оределите редици на фалиралите стари. Съдбата на 90% от тези нови рибки е да напуснат сектора след 3-4 години, понасяйки огромни загуби от това тяхно грешно начинание.

В другите бизнеси това не е така. Хората там си работят по 8 часа на ден и си смятат труда по поне 5-6 лева на час, купуват си ДМА (машини и оборудване), смятат си реални транспортни разходи (заедно с амортизациите), смятат си режийни (разходи за администрация и управление), смятат си 1000 други присъщи разхода, и въпреки това им остава печалба от дейноста. В резултат на това другите бизнеси СА УСТОЙЧИВИ и търпят непрекъснато развитие. За разлика от тях пчеларския бизнес е НЕУСТОЙЧИВ и все още се намира в средновековието, и основната причина за това са самите пчелари.

Mateev
30.09.2015, 07:03
Аз си мисля, че един от основните проблеми на пчеларския сектор е ИКОНОМИЧЕСКАТА НЕГРАМОТНОСТ на повечето пчелари. В същото време са много добри висококвалифицирани работници и си скъсват гъза от работа по 12-14 часа на ден в студ и пек, дъжд и сняг. Такива работници трябва ВИСОКО ДА ЦЕНЯТ СОБСТВЕНИЯ СИ ТРУД и да не се примиряват с мизерните средномесечни доходи, които сега получават. Такива работници трябваше непрекъснато да реват на правителството колко много са ощетени, и през месец да организират многохилядни протести.

Да, ама не. Пчеларите теглят безропотно хомота, който сами са си го нахлузили, и дори и да се организира някакъв протест по някакъв важен повод, я отидат стотина човека - я не. При това положение какво могат да си помислят властимащите? Ами мислят си, че пчеларите СА ДОВОЛНИ ОТ СЪЩЕСТВУВАЩОТО ПОЛОЖЕНИЕ, следователно могат да ги притискат още и още.

И както всички предполагам вече виждат - това с притискането продължава да се случва.

tsc1
30.09.2015, 07:35
Аз лично няколко пъти съм се опитвал във форума да ви накарам да започнете да мислите за цената на труда като основен фактор за ниската икономическа ефективност на пчеларския бизнес. Вие обаче веднага започвате да ме нападате и да вадите вода от хиляда кладенеца. Същото е и когато заговоря за транспортни разходи или за инвестиции в машини и оборудване и т.н. Оставам с впечатление, че голяма част от пчеларите са с ниска икономическа грамотност, в резултат на което те НЕ ОСЪЗНАВАТ, ЧЕ РАБОТЯТ КАТО РОБИ, при това НА ЗАГУБА. Правят си бакалски сметки или въобще не правят никакви сметки, но във форумите и в изказванията по медиите се правят на ВЕЛИКИ СПЕЦИАЛИСТИ. Става въпрос за изказванията на икономическа тематика. И резултата от всичко това не закъснява - цяла България вече си мисли, че бизнеса е ЛЕСЕН и СВРЪХПЕЧЕЛИВШ. Това подмамва нови рибки в този бизнес, които да попълват оределите редици на фалиралите стари. Съдбата на 90% от тези нови рибки е да напуснат сектора след 3-4 години, понасяйки огромни загуби от това тяхно грешно начинание.

В другите бизнеси това не е така. Хората там си работят по 8 часа на ден и си смятат труда по поне 5-6 лева на час, купуват си ДМА (машини и оборудване), смятат си реални транспортни разходи (заедно с амортизациите), смятат си режийни (разходи за администрация и управление), смятат си 1000 други присъщи разхода, и въпреки това им остава печалба от дейноста. В резултат на това другите бизнеси СА УСТОЙЧИВИ и търпят непрекъснато развитие. За разлика от тях пчеларския бизнес е НЕУСТОЙЧИВ и все още се намира в средновековието, и основната причина за това са самите пчелари.
Напълно споделям тия изводи! Всъщност като се замисли човек, ниската икономическа грамотност е логично явление, за което има ред обективни причини.
Първата и основна причина е общото ниско образователно ниво в бранша. Твърде малко са хората със среден и едър пчеларски бизнес, които да залагат на специализирано образование, икономически и управленски знания и постоянно следене на новостите в бранша с цел развитие и интензификация на дейността си.
Втората причина според мен е твърде големия традиционализъм в пчеларството. Поради многото малки пчелини, развивани като съботно-неделно занимание или дребен семеен бизнес, на пчеларството продължава да се гледа като на занаят, в който знанията, уменията и практиките се предават от поколение на поколение. В това по принцип няма лошо стига всяко следващо поколение да дава принадена стойност в тези знания и практики, вместо да се разчита само на "Ама дядо ми така го правеше".
Третата причина е раздробеността на сектора, липса на обединяваща организация, която да се грижи както за изграждане на правилните икономически стратегии за развитието на този под отрасъл, така и да подпомага пчеларите в тяхното не само специализирано, но и икономическо образоване.
В този ред на мисли не би било лошо КБП с помощта на икономисти и пчелари да изготви една брошура, в която да се опита да остойности всички дейности в пчеларството, отчитайки и всички разходи, за които пише по-горе Матеев.
Това ще накара както МЗХ, така и самите пчелари и търговци да се замислят за реалните цени на меда и другите пчеларски продукти.

kando
30.09.2015, 16:05
Не е съвсем така. В някои бизнеси има достатъчно богати и влиятелни хора, и за това нещата горе- долу вървят, а не защото обикновените простосмъртни гърбещи се, са протестирали. Същевременно имам познати занимаващи се от край време с животновъдство, честно казано гледам ги субсидии, програми, изкупни цени и прочие, ала са на същия хал, като мен. От няколко години други познати се захванаха със зеленчуко производство - пак същата история с "връзването на двата края". Устойчивите бизнеси в България, в повече случаи не са такива от производството - из други сфери са. Като цяло, производителя в България бива цакан, ма здравата и по закон.

Ангел Йосифов
30.09.2015, 17:09
Като цяло, производителя в България бива цакан, ма здравата и по закон.

Те това НЕ се отнася за "производители" на виртуални "продукти".

Marko
30.09.2015, 18:02
... реалните цени на меда и другите пчеларски продукти.
А каква е според Вас реалната цена на меда ?!
Всеки ден чета форума и имам чувството че живеем в различни светове...

tsc1
30.09.2015, 18:38
А каква е според Вас реалната цена на меда ?!
Всеки ден чета форума и имам чувството че живеем в различни светове...
Реална е тази цена, която покрива всички направени разходи, включително и непредвидените, като лоша година, тежки климатични условия или смърт на част от семействата, плюс някакъв задел за развитие на пчелина и като резултат да остава една чиста печалба от поне 20%. Каква е цифрата може да се каже приблизително само след остойностяване на разходите.

мухозол
30.09.2015, 20:57
За субсидия то 143 Е зърнарите ще ги вземат но ние ще се осерем от ново защото сме големи К.......ВИ ! А относно цената на меда трябва да е не по висока от 3.50 лв ? Интересно защо? Разходи няма ? ЗАХАР НЕ СЛАГАМЕ ЛЕЧЕНИЕ 2/3 лв ОСНОВИ ПОДМЯНА НА ВОСЪК И ДРУГИ НЕЩА НЯМА И ВАДИМ ПО 50 кг ОТ КОШЕР !!!!!

Камен Крумов
30.09.2015, 21:12
Реална е тази цена, която покрива всички направени разходи, включително и непредвидените, като лоша година, тежки климатични условия или смърт на част от семействата, плюс някакъв задел за развитие на пчелина и като резултат да остава една чиста печалба от поне 20%. Каква е цифрата може да се каже приблизително само след остойностяване на разходите. Това е точно така , но всъщност РЕАЛНАТА цена я определя купувача, а не продавача(производителя).

100-qnov
30.09.2015, 21:50
И така... Преди около час разговарях с главния "земеделец" в селото,в което ми са кошерите! Разговора ми беше за съвсем друга тема относно гроздобера,който предстои до ден,два! И накрая го попитах за тези нови субсидии! Имам 22 кошера. Отговора му беше! "Ти какъв си ми на мене!? Аз парите ще си ги взема по един или друг начин,но на теб защо трябва да ти ги давам!" Така че няма да се учудя изобщо до няколко седмици да нацъвтят няколко нови пчелина на синове,дъщери,баби дядовци,майки и бащи! Така че,според мен от този храст заек няма да излезе!

Mateev
30.09.2015, 22:58
Това е точно така , но всъщност РЕАЛНАТА цена я определя купувача, а не продавача(производителя).

Реалната цена е тази, която описа TSC-1. Това е цената, заради която си заслужава да се блъскаш с този бизнес. Другото, което го определя купувача, е ПАЗАРНАТА ЦЕНА. Специално в нашия бранш пазарната цена е по-ниска от реалната, но малко пчелари го осъзнават това.

Mateev
30.09.2015, 22:59
И така... Преди около час разговарях с главния "земеделец" в селото,в което ми са кошерите! Разговора ми беше за съвсем друга тема относно гроздобера,който предстои до ден,два! И накрая го попитах за тези нови субсидии! Имам 22 кошера. Отговора му беше! "Ти какъв си ми на мене!? Аз парите ще си ги взема по един или друг начин,но на теб защо трябва да ти ги давам!" Така че няма да се учудя изобщо до няколко седмици да нацъвтят няколко нови пчелина на синове,дъщери,баби дядовци,майки и бащи! Така че,според мен от този храст заек няма да излезе!

За съжаление това е голата истина ......

Дамян Дамянов
30.09.2015, 23:35
Като им кажеш истината се сърдят - няма файда!

Петър84
01.10.2015, 00:32
Преди една седмица като пътувах от село,гледам в далечината някакви кошери наредени до изорана нива.Сега след като прочетох тази тема ми стана ясно,защо са ги паркирали в нищото.

rosty_sz
01.10.2015, 07:07
Най-мрачния сценарии е в ход.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ СЛУЧИ ЗА ДА СЕ СЪБУДИМ?
НЕ РАЗБИРАТЕ ЛИ ЧЕ ЗА ПОВЕЧЕТО ОТ НАС ФИЛМА СВЪРШВА?

jdrumev
01.10.2015, 07:40
За субсидия то 143 Е зърнарите ще ги вземат но ние ще се осерем от ново защото сме големи К.......ВИ ! А относно цената на меда трябва да е не по висока от 3.50 лв ? Интересно защо? Разходи няма ? ЗАХАР НЕ СЛАГАМЕ ЛЕЧЕНИЕ 2/3 лв ОСНОВИ ПОДМЯНА НА ВОСЪК И ДРУГИ НЕЩА НЯМА И ВАДИМ ПО 50 кг ОТ КОШЕР !!!!!
Колега ти само по 50кг ли вадиш от кошер,че ти как преживяваш бре човек аз за тия килограми нема се занимавам въобще с пчели

judas
01.10.2015, 09:09
Най-мрачния сценарий е в ход.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ СЛУЧИ ЗА ДА СЕ СЪБУДИМ?
НЕ РАЗБИРАТЕ ЛИ ЧЕ ЗА ПОВЕЧЕТО ОТ НАС ФИЛМА СВЪРШВА?
Е, мисля, че твърде много драматизираш. Филмът ще продължи по акации, липи и каквото ние си засеем (ако имаме къде, разбира се).

jdrumev
01.10.2015, 10:32
имам едно питане.ако пчелина ми е до блока със слънчоглед арендатора можели да сложи други кошери?на ли по закон има отстояния м/у пчелините

tsvetanko1973
01.10.2015, 10:42
Ако пчелина ти е от поне 50 кошера и извън регулация трябва да има отстояние, иначе не е длъжен. Поне аз така мисля по смисъла на чл,13 ал.1 от ЗП.

scutellator
01.10.2015, 11:27
Най-мрачния сценарии е в ход.
КАКВО ТРЯБВА ДА СЕ СЛУЧИ ЗА ДА СЕ СЪБУДИМ?
НЕ РАЗБИРАТЕ ЛИ ЧЕ ЗА ПОВЕЧЕТО ОТ НАС ФИЛМА СВЪРШВА?

Споко! И без това вече няма какво да губите. Най-много да ви откажат от бизнеса, което за много пчелари би било "услуга" и повод да се прехвърлят в по-добре заплатен сектор.

Напълно нормално за свят управляван от лобистки интереси. НИМА СИ МИСЛИТЕ, ЧЕ НЯКОЙ ПОЛИТИК ГО Е ГРИЖА ЗА ВАС ?! В България лобистките интереси са: - има субсидии и те трябва да се усвояват, независимо какви последствия биха причинили (има едни едни български пари, които отиват в Европа и после се връщат обратно под формата на "програми за развитие" и е просто още един начин да те се пренасочват в нечий джоб, само че този път законно!!!).

Зърнопроизводителите имат лоби и получават субсидии. ПЧЕЛАТИТЕ КАКВО ИМАТ????? - Имат си доцент, велик вожд и заместник министър. И какво получават - Родопика и Национална Програма по Пчеларство......

nyanakiev
01.10.2015, 17:49
това за всички зърнари ли ще важи или само агроеколози

Ilia Tsonev
01.10.2015, 21:20
Напълно споделям тия изводи! Всъщност като се замисли човек, ниската икономическа грамотност е логично явление, за което има ред обективни причини. Първата и основна причина е общото ниско образователно ниво в бранша. Твърде малко са хората със среден и едър пчеларски бизнес, които да залагат на специализирано образование, икономически и управленски знания и постоянно следене на новостите в бранша с цел развитие и интензификация на дейността си. Втората причина според мен е твърде големия традиционализъм в пчеларството. Поради многото малки пчелини, развивани като съботно-неделно занимание или дребен семеен бизнес, на пчеларството продължава да се гледа като на занаят, в който знанията, уменията и практиките се предават от поколение на поколение. В това по принцип няма лошо стига всяко следващо поколение да дава принадена стойност в тези знания и практики, вместо да се разчита само на &quot;Ама дядо ми така го правеше&quot;. Третата причина е раздробеността на сектора, липса на обединяваща организация, която да се грижи както за изграждане на правилните икономически стратегии за развитието на този под отрасъл, така и да подпомага пчеларите в тяхното не само специализирано, но и икономическо образоване. В този ред на мисли не би било лошо КБП с помощта на икономисти и пчелари да изготви една брошура, в която да се опита да остойности всички дейности в пчеларството, отчитайки и всички разходи, за които пише по-горе Матеев. Това ще накара както МЗХ, така и самите пчелари и търговци да се замислят за реалните цени на меда и другите пчеларски продукти.
За голямо мое съжаление, въпреки многото си знания в областта на пчеларството на преобладаващата част от пчеларите, то икономическите им зания са мекао казано много скромни. Откъде знам това ли? Още през 2013г. подготвих и издадох книжката &quot;Определяне на себестойността на пчелните продукти от пчеларя&quot;, в която на допстъпен, дори елементарен език предлагам опростена (не за счетоводни цели) методика за опредлеяне на себестойността на пчлените продукти. За улеснение на пчеларите, в книжката има подробно разгледан пример за разходите в рамките на една година и за определяне на себестойността на един или на повече от един произвждани пчлени продукти. Цената на книжката е само 4.50 лв. и се ползва за три години. Интересът на пчеларите към тази тема е почти нулев. А простите разчети показват, че пчеларството не е особено печеливша дейост, а не рядко е и губеща. Сметките на много от пчеларите са по системата &quot;Дал Колю, взел Колю. Пчеларите се смятат за едни от най-интелигентните в земеделския сектор. Моят опит показва, че това невинаги е така, поне що се отнася до икономиката на пчеларството. В тази област смятам , че пчеларите имат нужда от макар и елементарни, но допълнителни знания.

Ilia Tsonev
01.10.2015, 21:47
Смятам, че за това незавидно положение, при което МЗХ не ни брои за пет пари, вината си е основан наша и само наша. Ние сме като орел, рак и щука. Като нямаме една - две мощни пчелрски организации, които да защитават с всички сили интерсите на пчеларите, кой да го прави. Да не мислите, че някой друг освен нас пчелрите ще се погрижи за нашите проблеми. И във форума и на всички други изяви само една шепа пчелари са активни, а другите спят, мърморят и недоволстват, но пръста си не мърдат и чакат наготово някой да направи нещо, което да е полезно и за тях. Е така няма да стане. Не се ли сдружим, не се ли обединим, освен да хленчим и да недоволстваме, друго няма да се случи.
По повод на готвените предложения за субсидиране на засяването на медоноси, предлагам:
1.От КБП незабавно да се изпратим писмо до МЗХ с искане представители на пчелрския бранш и конкретно от КБП, да бъдат включени в подговката на документа за субсидиране на земеделските стопани, които засяват медоносни растения.
2.В договорите на земеделските стопани с пчеларите за опрашване да се настоява за минимум 50% от предоставяната им субсидия.
3.Да се работи интензивно от целия пчеларски бранш, за убеждаване на МЗХ, не депутатите и на обществеността, че опрашителната дейност на пчелите (както са си на стационарните пчелини), ТРЯБВА ДА СЕ ЗАПАЛАЩА. ДА НЕ СЕ БЪРКА СЪС СУБСИДИРАНЕ! По наши разчети - на КБП, приносът на пчелите в България е доход от около 1 милиард лева под формата на земеделска продукция. От това ние какво получаване? Отговорът е комбинация от три пръста. Крайно време е на това положение да се сложи край и нашият труд, като хора, които отглеждат основните опрашители да бъде достойно заплащан! Субсидията са пари, които получаващият ги не е заработил и му се дават като помощ. Нашият случай не е такъв. Ние пчеларите имаме огромен принос за добива на земеделска продукция, в резултат на опрашването от пчелите. Затова ние искаме малка част - около 3-4% от стойността на добитата от опрашване продукция да ни са заплаща! Това не е субсидия, а заплащане за реално извършена дейност!

kando
02.10.2015, 15:22
Добре де - като правите сметка на труда си, отчитате ли, че правите сметка без кръчмар? Примерно да речем, оценявам моя мед на 10 евро - е и? Щото съм го оценил на толкова и някой ще ми ги даде? Сиреч - каква разлика? Какво, като попитал някой си от министерството за себестойността на пчелния мед - какво реално ще промени тази информация? Това ли са реално заслужените суми, които получават пенсионерите? Заплатите, които получават работниците из почти всички не- държавни сектори, реалната себестойност на труда ли им е?

Ilia Tsonev
02.10.2015, 15:55
Себестойността не е за Министерството, а за самия пчелар, за да може да сравни стойността на произведения от него мед и пазарната цена. Ако неговата себестойност е по-висока от пазраната, например с 1 лев, то при продажбата на всеки килограм мед, той ще губи по 1 лев. На пазрарната цена пчеларят не може да влияе, но на себестойността на меда си може. В това е и големият смисъл пчеларят да знае себестойността на своята продукция. Съставките на себестойността (разходите по видове) дават дъзможност за анализ и по пътя на разсъжденията, като види кои са най-големите разходи, пчеларят може да обмисли възможности за намаляването им. Ето това вече е управлвние на бизнеса. Във всеки бизнес се прави анализ на разходите и тези, които е възможно, се намаляват. Когато пчеларят знае кои разходи са решаващи (най-големи) той трябва да съсредоточи усилията си върху тях и да ги минимизира. Друг подход е при възможност да увеличи добива на мед (ако това е възможно) при същите разходи и така да излезе на печалба. Може да смени произвежданият продукт, например вместо мед да се насочи към производство на цветен прашец, който може да се окаже по-печеливш. Изобщо, когато човек има добра информация, той може да разсъждава и да вземе правилни решения. Работата на сляпо е като да караш кола по тъмното без фарове - не се знае кога и къде ще се блъснеш. Много пчелари правят груба сметка на разходите си, като не включват труда си в себестойността, като казват "труда си е от мен". Това е груба грешка. Трудът е основна съставка на себестойността и той винаги трябва се взема предвид. За повече подробности можете да видите в книжката "Определяне на себестойността на пчелните продукти от пчеларя", автор на която е пишещият тези редове.

kando
02.10.2015, 16:13
......
Според мен всичко това е валидно, когато наистина става дума за бизнес и пари - а не за стотинки. Обичайно пчеларя в България, за да свие разходите, работи с каквито намери сандъци, не подхранва, често не третира за акар, не подменя основи, не закупува нов инвентар, ползва пушалка, която пуши от всякъде и не си е сменял булото с години - защо е така: защото поради абсурдно ниската пазарна цена, просто е невъзможно да се излезе на печалба, ако се правят всичките необходими разходи т.е. намаляването на разходите вече отдавна е преминало границите на благоразумното. Е - има ли нужда от някакви особени икономически познания, за да знаем, че работим, колкото да оцелеем, "както можем", "колкото можем". И как се компенсира този ад - субсидии. Мерси - но това НЕ Е пазарна икономика. Докато вирее монопола наложен още от (първата) тройна коалиция, тези сметки, които ги предлагате - които наистина е редно да се правят - са чисто и просто безсмислени и безпредметни. Пет лева цена на меда - каквито и сметки да се правят, каквито и разходи да се преизчисляват - е откровено безумие, да не казвам, че е и престъпление. Тази цена само труда не може да покрие.

rosty_sz
02.10.2015, 16:24
Смятам, че за това незавидно положение, при което МЗХ не ни брои за пет пари, вината си е основан наша и само наша. Ние сме като орел, рак и щука. Като нямаме една - две мощни пчелрски организации, които да защитават с всички сили интерсите на пчеларите, кой да го прави. Да не мислите, че някой друг освен нас пчелрите ще се погрижи за нашите проблеми. И във форума и на всички други изяви само една шепа пчелари са активни, а другите спят, мърморят и недоволстват, но пръста си не мърдат и чакат наготово някой да направи нещо, което да е полезно и за тях. Е така няма да стане. Не се ли сдружим, не се ли обединим, освен да хленчим и да недоволстваме, друго няма да се случи.
По повод на готвените предложения за субсидиране на засяването на медоноси, предлагам:
1.От КБП незабавно да се изпратим писмо до МЗХ с искане представители на пчелрския бранш и конкретно от КБП, да бъдат включени в подговката на документа за субсидиране на земеделските стопани, които засяват медоносни растения.
2.В договорите на земеделските стопани с пчеларите за опрашване да се настоява за минимум 50% от предоставяната им субсидия.
3.Да се работи интензивно от целия пчеларски бранш, за убеждаване на МЗХ, не депутатите и на обществеността, че опрашителната дейност на пчелите (както са си на стационарните пчелини), ТРЯБВА ДА СЕ ЗАПАЛАЩА. ДА НЕ СЕ БЪРКА СЪС СУБСИДИРАНЕ! По наши разчети - на КБП, приносът на пчелите в България е доход от около 1 милиард лева под формата на земеделска продукция. От това ние какво получаване? Отговорът е комбинация от три пръста. Крайно време е на това положение да се сложи край и нашият труд, като хора, които отглеждат основните опрашители да бъде достойно заплащан! Субсидията са пари, които получаващият ги не е заработил и му се дават като помощ. Нашият случай не е такъв. Ние пчеларите имаме огромен принос за добива на земеделска продукция, в резултат на опрашването от пчелите. Затова ние искаме малка част - около 3-4% от стойността на добитата от опрашване продукция да ни са заплаща! Това не е субсидия, а заплащане за реално извършена дейност!

Не разбрах точка втора. Може ли да поясните малко? Имам притеснение, че ако текста с който така и не можахме да се запознаем в детайли остане такъв какъвто го разчетохме от статията дори и да се предвидят 50% от субсидията да е за пчеларя тя реално няма да достигне до нас. Повтарям мнението си че при такава сериозна помощ фермерите ще си направят собствени пчелини и парите ще си останат на 100% при тях. При нас би могла да достигне само ако ни се дава директно на нас, а не през други хора. Всъщност ние не сме изказвали мнение, че не ни стига медоносната растителност, не сме искали засяване на допълнителни култури и т.н. и ако наистина някой в лицето на управляващите иска да ни помогне то това не е начина.
За мен е най-добре да се протестира тази субсидия изцяло.
Ако това не е възможно да се настоява за намаляване на размера на помощта до такъв, че да не е изгодно заради тази сума да ставаш пчелар, а наистина да посееш още един медонос освен редовните рапица и слънчоглед и този медонос да бъде субсидиран но и да не забравяме, че продажбата от него ще донесе също приходи. Аз лично не бих искал нито стотинка от фермера ако той получи 5-6 до 10 лева на декар за това, че ще засади още един медонос. И аз ще съм добре и той също.

Ако е възможно да не се отклоняваме от темата залитайки в темата за цената на меда и други. Благодаря

rosty_sz
02.10.2015, 16:31
Днес отново мислих по въпроса и достигнах до извода, че е редно да се напише декларация със становище и предложения от името на конфедерацията. Да се разпрати до другите "национални" сдружения с цел евентуална подкрепа и в най кратки срокове с получената евентуална подкрепа да се внесе в министерството.

Най-трудното в случая е да се напише декларацията без да имаме истинския текст на предложението.

rosty_sz
02.10.2015, 16:38
Не веднъж съм казвал, че съм против всякакви видове субсидиране на пчеларството както и заплащане на опрашването и т.н. , НО напълно осъзнавам, че сега е най-подходящия момент за такава атака при изразено желание на министерството уж да ни помага и при изразено мнение, че има средства за това. Ако цената за отпадане на тази безумна субсидия на фермерите е натиска за пренасочване на тези средства директно към пчеларите дали за субсидиране или заплащане на опрашването съм ЗА.

rosty_sz
02.10.2015, 17:12
Сетих се за още един вариант за наше предложение.

Рапицата и слънчогледа да се възприемат като традиционни медоноси и да бъдат изключени от списъка за субсидиране. Да се взимат предвид като брой засяти медоноси, но техните площи да не подлежат на субсидиране. Към този списък може да се добавят и люцерната и лавандулата които въобще пък не видях в списъка след статията. Давам пример:
Фермера Х засява традиционно 500 дка. слънчоглед и 300 дка. рапица обаче желае да получи субсидия за медоноси и засява и 400 дка. култура от списъка на разрешени за субсидиране медоноси. Сключва договор с пчелар чийто семейства отстоят на изискуемото разстояние и получава субсидия за 400 дка. по 14 евра. Трябва само да се измисли начин да не играят с 2 дка. слънчоглед 3 дка. рапица и 1000 дка медонос за субсидиране. Примерно условие - Площите за отглеждане на културата за субсидиране да не надхвърля с повече от 10 % общата площ на традиционните медоноси. Тоест в случая 300 дка. рапица+500дка. слънчоглед +10%= 880 дка максимално допустима площ за субсидиране.
Пример 2
Фермера У засява 800 дка слънчоглед и 300 дка с медонос от списъка и 400 дка с друг медонос от списъка. Получава субсидия за двете култури от списъка без да получава за слънчогледа. Площа на двете да не надвишава площа на слънчогледа (традиционния медонос) с повече от 10%

212
02.10.2015, 17:53
...Повтарям мнението си че при такава сериозна помощ фермерите ще си направят собствени пчелини и парите ще си останат на 100% при тях...

Субсията на търг. Който иска най-ниска субсидия той получава договор със земеделеца. Предполагам законодателя точно така ще постъпи :)

cecko96_1
02.10.2015, 17:56
Колеги да се замислим за зелените плащания по сеп. След като допринасяме за биоразнообразието има шанс да получим някакво плащене в тази насока

Димитър Бонев
02.10.2015, 18:56
Сега ще ви хвърля в още по голям размисъл. Някой може ли да ми каже с какво култури като рапица и слънчоглед ще допринесат за запазване на биоразнообразието? От тук трябва да започнем.

Ilia Tsonev
02.10.2015, 19:01
По въпроса Ви за предложенията ми в т.2 - 50% от субсидията да се дава на пчеларя. Трябва на всички да е ясно, че съгласно решенията на ЕС на пчеларите не е предвидено да се дават субсидии. Никоя държава не може самоволно да дава субсидии на пчеларите си. Така, че пряко никави средства под формата на субсидии не могат да се раздават на пчеларите. В случая със субсидията за земедслските сътопани, за да отглеждат медоноси, в размер на 143 евро на хектар по съответната програма, след нотификация от ЕС, те ще моигат да я получават още от 2016г. Има обаче едно важно условие за земеделците - те трябва да сключат договор с пчелар. Тук е мястото ние да поискаме 50% от тяхната субсидия да бъде преведена от земеделеца на нас, заради това, че ще му осигурим опрашване с нашите пчели. Директно на нас не може да ни се дават пари от ДФ "Земеделие". Ние можем да получим пари само от фермерите, по силата на сключения с тях договор.
Много е важно какъв е текстът в документа, който МЗХ подготвя за нотифициране от ЕС. Затова трябва да си осигурим участеие при окончателното редактиране на текста. Там трябва да се включи текст, че договор може да се сключи само с пчелар с опит, а не с измислени пчелари - подствени лица, за да се "усвоят" субсидиите. Ще се аргументираме с това, че неопитни пчелари ще разпространят болести и ще нанесат големи загуби на останалите пчелари от съответния район.
От друга страна е важно фермерите да бъдат стимулиртани да засяват медоносни растения, защото монокултурното земеделие е една от причините за изчезването на пчелите. По полето огромни площи се засяват само с една култура и пчелите и дивите опрашители са лишени от паша, а където я има, тя е еднообразна - само слънчоглед или само рапица. В тези еднообразни масиви няма и плевели, унищожени с химикали, а голяма част от плевелите също са медоносни. Както ние не можен да яден само хляб, така и за пчелите е вредно да събират нектар и прашец само от един вид растение. По тази тема има научни изследвания, не у нас разбира се, но те показват, че еднообразната храна на пчелите води да падане на имунитета им и те стават лесна жертва на всякакви болести, от които при ранообранба храна не боледуват. Освен това от фермерите трябва да се изисква да засяват медоносни култури на много места в стопанисваните от тах площи. Така ще е осигури храна за различни пчелини в района на на дейност на фермера.

212
02.10.2015, 19:35
Има една стойност различна за всяко землище. Тази стойност е стойноста под която земеделеца няма изгода да се занимава с кошери! Точно тук трябва да играе търг.

бат тянко
02.10.2015, 20:04
Това ,че някой имал опит не означава нищо!Защото познавам пчелари,които имат 25 години стаж и не могат да се преборят с акара.Всякакъв вид ограничения нанасят щета върху развитието на пчеларството.Защото именно поради монопола във всички дейности тъпчем на едно място.Ако някой има пари за даване бъдете сигурни,че ще има кой да ги усвои.Сега например се пръкнаха едни музеи за чудо и приказ!Мине се не мине -хоп музей.Чудо!Хайде със здраве!

rosty_sz
02.10.2015, 21:29
По въпроса Ви за предложенията ми в т.2 - 50% от субсидията да се дава на пчеларя. Трябва на всички да е ясно, че съгласно решенията на ЕС на пчеларите не е предвидено да се дават субсидии. Никоя държава не може самоволно да дава субсидии на пчеларите си. Така, че пряко никави средства под формата на субсидии не могат да се раздават на пчеларите. В случая със субсидията за земедслските сътопани, за да отглеждат медоноси, в размер на 143 евро на хектар по съответната програма, след нотификация от ЕС, те ще моигат да я получават още от 2016г. Има обаче едно важно условие за земеделците - те трябва да сключат договор с пчелар. Тук е мястото ние да поискаме 50% от тяхната субсидия да бъде преведена от земеделеца на нас, заради това, че ще му осигурим опрашване с нашите пчели. Директно на нас не може да ни се дават пари от ДФ "Земеделие". Ние можем да получим пари само от фермерите, по силата на сключения с тях договор.
Много е важно какъв е текстът в документа, който МЗХ подготвя за нотифициране от ЕС. Затова трябва да си осигурим участеие при окончателното редактиране на текста. Там трябва да се включи текст, че договор може да се сключи само с пчелар с опит, а не с измислени пчелари - подствени лица, за да се "усвоят" субсидиите. Ще се аргументираме с това, че неопитни пчелари ще разпространят болести и ще нанесат големи загуби на останалите пчелари от съответния район.
От друга страна е важно фермерите да бъдат стимулиртани да засяват медоносни растения, защото монокултурното земеделие е една от причините за изчезването на пчелите. По полето огромни площи се засяват само с една култура и пчелите и дивите опрашители са лишени от паша, а където я има, тя е еднообразна - само слънчоглед или само рапица. В тези еднообразни масиви няма и плевели, унищожени с химикали, а голяма част от плевелите също са медоносни. Както ние не можен да яден само хляб, така и за пчелите е вредно да събират нектар и прашец само от един вид растение. По тази тема има научни изследвания, не у нас разбира се, но те показват, че еднообразната храна на пчелите води да падане на имунитета им и те стават лесна жертва на всякакви болести, от които при ранообранба храна не боледуват. Освен това от фермерите трябва да се изисква да засяват медоносни култури на много места в стопанисваните от тах площи. Така ще е осигури храна за различни пчелини в района на на дейност на фермера.


Така и не разбрах как 50% от въпросната субсидия ще дойде при нас?
Държавата няма как да се разпореди за подобно нещо. Остава ние да се разберем и да държим за тази цена, но това е пълен абсурд. Освен това колко от нас ще изкарат пчелина на къра за да са на 1 км от площите за субсидиране.
Прочетете още веднъж моето предложение и го обмислете добре, ако откриете някакви слабости дайте да ги обсъдим и да изгладим нещата, но нека направим смислено предложение.
Ако стане както предлагам всички ще бъдат доволни. Земеделците ще получат пари, държавата и европа ще плати за нещо смислено и средствата ще са далеч по-малко от колкото ако нещата се получат както е предложението сега. Ние също ще сме добре, защото ще имаме още една паша от която ще извлечем ползи според целите които сме си поставили за сезона. Е няма да получим пари на калпак, но какво по-хубаво от това. По този начин ще се възползват тези от нас които ще вложат знания, ще положат усилия и мислене в работата си.

бат тянко
02.10.2015, 21:44
Напълно те подкрепям,особено в последното изречение на поста ти.

Ilia Tsonev
03.10.2015, 09:10
Така и не разбрах как 50% от въпросната субсидия ще дойде при нас?
Държавата няма как да се разпореди за подобно нещо. Остава ние да се разберем и да държим за тази цена, но това е пълен абсурд. Освен това колко от нас ще изкарат пчелина на къра за да са на 1 км от площите за субсидиране.
Прочетете още веднъж моето предложение и го обмислете добре, ако откриете някакви слабости дайте да ги обсъдим и да изгладим нещата, но нека направим смислено предложение.
Ако стане както предлагам всички ще бъдат доволни. Земеделците ще получат пари, държавата и европа ще плати за нещо смислено и средствата ще са далеч по-малко от колкото ако нещата се получат както е предложението сега. Ние също ще сме добре, защото ще имаме още една паша от която ще извлечем ползи според целите които сме си поставили за сезона. Е няма да получим пари на калпак, но какво по-хубаво от това. По този начин ще се възползват тези от нас които ще вложат знания, ще положат усилия и мислене в работата си.

Моето мнение се различава от Вашето. Смятам, че с Вашето педложение поставяте пчеларите като хора на по-ниско ниво, като подчинени и зависими от някого и от нещо. Ние сме равноправни хора и дори имаме много силна позиция, но не я използваме, а сами се поставяме в позицията на по-нискостоящи. Благодарение на нашите пчели, които отглеждаме, ние осигуряваме производството на 1/3 от храната която се произвежда. Досега ние не използваме този страшно важен и тежък аргумент. Затова сме си виновни главно ние. Трябва да вдигнем шум до бога и да искаме справедлива оценка на нашите усилия и труд. Един такъв момент към конкретната ситуация с даването на субсидии на фермерите, за да засяват медоноси. Когато сключваме договори с тях, ние сме равноправна страна и трябва да поставяме условия, които да добри за нас. За целта в случая в договорите трябва да има клауза в която се определя размер на залащане от фермера на пчеларя. Предлагам тази стойност да е 50% от субсидията. Фермерът получава пари, за получаването на които ние сме основен участник. След като засега ЕС не намира за нужно да подпомага директно пчеларството, ние можем и трвбва да се борин, за подялба на субсидията, която ще се дава на фермрите за засяване и отглеждане на медоноси. Нещо повече, аз предлагам, ако фермрите не засяват медоносни растения, като опредлен процент от площите които стопанисват, да им се намалява общата субсидия, която получават като земеделски стопани за обработка на земеделски земи. Забележка: фермерите не получават субсидия за количеството добита продукция, а само затова, че обработват определени площи. За да имат принос към пчелрството, фермрите трябва от една страна да бъдат стимулирани да отглеждат медоноси, а ако не спазват това изискване трябва да бъдат санкционитан, като им се намали общата субсисдия за цялата обработвана земеделска земя. Разбира се към фермрите трбва да има и други изисквания, основното от които е да не тровят пчлеите ни с пестициди, но това не е обект на настоящото обсъждане

rosty_sz
03.10.2015, 13:33
Имам чувството че не ме разбирате.
Аз нямам доводи против ползата от опрашването.
Моите опасения в момента са, че при така зададените условия почти няма начин ние да получим абсолютно нищо. Дори и да им се вмени задължение да подпишат договор с пчелар по който минимум 50% от субсидията да е за пчеларя не виждам защо при такива големи суми те да не си направят техни пчелини на подставени лица и да не делят с никого. Въпросните пчелини или няма никой да ги поглежда и ще станат огнища на зарази или обратното но тогава от тези пчелини ще се добива и мед който ще се продава на същия пазар на който продаваме и ние сега. А познайте какво ще стане с цената на меда ?
ПРИ ТАКА ЗАДАДЕНИТЕ УСЛОВИЯ ТАЗИ СУБСИДИЯ МОЖЕ ДА НИ Е САМО В ОГРОМНА ВРЕДА.

Интересно ми е и как си представяте фермерите при Матеев с желание да му дадат половината си субсидия само за да се доберат до заветния договор?
Интересно ми е и как си представяте гнусна платформа с непоглеждани семейства от както са станали такива паркирана до слънчогледа на 300 метра от основния пчелин за отводки на Матеев? Няма да е много приятни нали? Дали няма да е по добре да има още една паша от колкото .......?

Нека да не се заслепяваме от мисълта за немъчени пари. Да останем прагматици и погледнем въпроса от всичките му страни.

212
03.10.2015, 16:07
@Ilia Tsonev понеже видимо предлагате работещ вариант който е добре обмислен съм длъжен да помоля за едно разяснение.

Дадено

1. Землище А
2. Пчелари Б{б1, б2, б3, ..., бn, ... }
3. Земеделци В{в1, в2, в3, ..., вn, ... }
4. Субсидия по 70 лв. на пчелно семейство/кошер за всеки 5 декара площ
5. Разстояние от пчелина до площа за обработване 1 км.

Търси се
1. По какво правило някой от множество В ще сключва договор с някои от множество Б?
2. Тези с които не се сключен договор, но са в разстоянието на 1 км. на кого да се оплачат?
3. Когато някой от В сключи договор с един или няколко от Б как ще се дели субсидията? За останалите виж т.2.
4. Защо да е 50% тази субсидия, а не 10%, 20%, 36.6%, 90%, 100% или някои друго хубаво число? Върху какви доводи е точно 50%? Къде остава договорната основа в цялата работа?

Единствения начин да получим нещо е когато земеделеца няма интерес да се занимава с пчели. Тогава и само тогава той ще потърси най-добра цена за това да достави чужди кошери/семейства около неговите земи.

Mateev
03.10.2015, 22:38
Аз не знам защо толкова много се нахвърлихте върху тази идея на МЗХ. Не осъзнавате ли, че тази идея ни създава ПАЗАР. Този пазар ще предизвика ГОЛЯМО ТЪРСЕНЕ на нашите услуги.

Няма как всеки един арендатор да си сложи пчелни семейства и да ги изостави да умрат. Напротив - ще се получи точно обратното. Ще настъпи голямо търсене на ПЧЕЛАРИ, за да му гледат кошерите или на пчелари, които да си докарат кошерите при него. Пазара ще е ОГРОМЕН. Ще има пари за всеки един съществуващ пчелар, ако си направи труда добре да се договори.

Има и още нещо, което не съм ви го казвал досега. Самата наредба, с която ще се организира даването на тези пари, ще бъде СЪГЛАСУВАНА С ПЧЕЛАРСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ. На практика най-вероятно предварително да сме запознати с проектотекстовете на наредбата, и ще имаме шанса да ги обсъдим тука на форума и да си дадем мнението и предложенията по тях.

Mateev
03.10.2015, 22:45
Ще ви кажа и още нещо. Няма как държавата да ни даде пари, защото това противоречи на евродирективите и може да се приеме като държавна помощ, която по принцип е забранена. Единственият начин да се заобиколят тези евродирективи е точно този. Не знам защо вземате всичко на нож. Появяват се пари и имате шанса да ги вземете, а вие скачате на нож, защото и някой друг ще се облажи от тях. Типично по български. Не ви ли е срам?

Тези пари не са допълнителни пари. Те ще бъдат взети от съществуващите бюджети на зърнопроизводителите. Ще пострадат те, а не вие. На практика се случи точно това, което всички ние го искахме - част от техните пари да бъдат отклонени към нас. Това се случи, и вие вместо да кажете БРАВО, веднага се нахвърлихте срещу идеята. Невероятно, но факт.

rosty_sz
03.10.2015, 22:52
Има и още нещо, което не съм ви го казвал досега. Самата наредба, с която ще се организира даването на тези пари, ще бъде СЪГЛАСУВАНА С ПЧЕЛАРСКИТЕ ОРГАНИЗАЦИИ. На практика най-вероятно предварително да сме запознати с проектотекстовете на наредбата, и ще имаме шанса да ги обсъдим тука на форума и да си дадем мнението и предложенията по тях.

Това до колко е сигурно?

rosty_sz
03.10.2015, 22:57
Появяват се пари и имате шанса да ги вземете, а вие скачате на нож, защото и някой друг ще се облажи от тях. Типично по български. Не ви ли е срам?



Създадох темата и я следя денонощно. Не съм забелязал някой да скача на нож защото друг ще се облажи от пари. Имам чувството, че или аз не мога да го обясня какви са притесненията или вие не се задълбочавате. Няколкократно заявих, че ако се изпълнят ред условия съм готов да подпиша договор срещу 0,00 лв. ( нула лева) и да са им честити парите и да си ги харчат със здраве.

Mateev
03.10.2015, 23:16
Историята е малко по-дълга. Предполагам всичко започна с пчеларския протест (но не съм напълно сигурен). На този протест ние все пак постигнахме частично целите си. Специално конфедерацията беше подготвила една ПЧЕЛАРСКА СТРАТЕГИЯ (благодарение на Илия Цонев), и тази стратегия беше разпечатана в папки и записана на флашки. По време на протеста, а и след това по други поводи, сме я давали тази стратегия на една камара депутати, министри, други властимащи и медии. Вие сте я виждали - мисля че я публикувах тогава във форума. В тази стратегия половината от текстовете говореха само за ПЧЕЛООПРАШВАНЕТО и неговата голяма полза за народното стопанство. Мария Габриел също има копие от тази стратегия и вероятно е видяла в нея поле за изява, защото на организираната от нея конференция в Брюксел пчелоопрашването е било в устата едва ли не на всеки един изказващ се. Изказвал се е и Симеон Тодоров и той силно е наблегнал на тази тема. Същото важи и за Министър Танева. Групата около Симеон Тодоров явно активно се заела да пропагандира тази стратегия. Заеха се и други пчеларски организации. Не знам на кого е най-голямата заслуга, но е факт че с усилието на много хора, без да правим синхронизация помежду си, тази идея постепенно започна да стига до ушите и да влиза в устата на депутати, министри и други властимащи. Подеха я и медиите, на базата на изказванията на един или друг пчеларски лидер.

На практика ние успяхме да запалим един огън, който постепенно се разгоря. Не знам дали преди протеста е имало нещо в тази насока, така че съм склонен да си мисля, че поне една от раздадените папки със стратегията е попаднала във верните ръце на верния властимащ, и именно това е поставило началото на обсъждания във висините на власта - дали все пак не могат под някаква форма да ни дадат пари на пчеларите. Такова обсъждане е имало и са се търсили начини, но ограничението са били евродирективите, които забраняват държавната помощ за който и да било сектор от бизнеса.

Единственият начин все пак да ни дадат някакви пари е бил именно посредством специални изисквания към зърнопроизводителите, които са любимото дете на Европа. Така са и направили. Това не са нови пари - това е преразпределение на съществуващите пари на зърнопроизводителите. Имам информация от Симеон Тодоров, който в Брюксел е имал шанса да си поговори на четири очи с Мария Габриел и с Министър Танева. Не мога да разказвам от негово име - той обеща сам да го направи. Важното е да се знае само едно - имаме потвърждение, че тези пари се дават ИМЕННО НА ПЧЕЛАРИТЕ и решението е взето ИМЕННО ЗАРАДИ ПЧЕЛАРИТЕ. Дори във Брюксел на четири очи са се обсъждали именно тези проблеми, които сега ги споделяте в тази тема - как да се направи наредбата така, щото с нея да не се спекулира и колкото се може по-голяма част от тези пари НАИСТИНА ДА ПОПАДНАТ В ПЧЕЛАРИТЕ.

Наредбата все още не е измислена. Засега това е само една идея, но тя вече е излязла в публичното пространство, което означава, че няма връщане назад. Наредба ще има и за нейното създаване по закон трябва да се създаде РАБОТНА ГРУПА, в която ще участвуват и лидерите на пчеларските организации. Най-вероятно в тази група ще бъдат включени всички национални организации, които докажат някакъв минимум от РЕАЛНА ЧЛЕНСКА МАСА. Почти е сигурно, че Конфедерацията и Федерацията на Куменов ще получат по едно място в тази група. За другите не знам, но съм склонен да си мисля, че голяма част от старите вождове ще са там заради фалшивите членски маси, които те периодично показват на МЗХ. Но дори това да е така, пак във групата ще имаме поне 3-4 наши хора, споделящи нашите морални ценности, с които хора ще натискаме нещата да се случват в наша полза.

Та това е историята. Определено ние пчеларите имаме пръст в тази идея за даването на тези пари, и определено под някаква форма ще се съобразят с нашето мнение, ако имаме някакви притеснения за злоупотреба с тези пари. Не трябва обаче да забравяме за ограниченията от евросъюза - в наредбата текстовете така трябва да са завъртени, щото да се създава впечатление, че основната цел е биоразнообразието и спасяването на опрашителите, а не даване на пари на пчеларите. Мисля че ще можем да измислим такива членове, и форума активно ще помага за това. Също така съществуват някакви идеи как да органичим изкуственото усвояване на средства и мисля че това ще е лесно, защото самите служители в МЗХ искат парите наистина да отидат по предназначение и злоупотребите с тях да са минимални.

Пламен Керчев
04.10.2015, 00:30
Като за начало ако се стигне до обсъждане и ни се чуе думата предлагам отстоянието от 1 км. да се промени на 2 км.

212
04.10.2015, 01:33
Като за начало ако се стигне до обсъждане и ни се чуе думата предлагам отстоянието от 1 км. да се промени на 2 км.

1 км. е идеално. При 2 км. 1-2 пчелина ще покрият 80% от землището.

rosty_sz
04.10.2015, 05:59
Аз оставам с впечатление, че работна група е била създадена (комитет по наблюдение) и тая дори вече си е свършила работата. Така завършва и статията от която черпим информация. Все пак някой е измислил публикуваните параметри, списък с медоноси и т.н. До колкото разбирам предстои нотификация и започване на плащанията. Много ми се иска да предстои обсъждане от пчеларските организации, но си мисля, че това няма да се случи.Предполагам, че в комитета сме имали представител и той се е изказал и гласувал от наше име. В този стил ми беше и отговорено и от министерството като се опитвах да се добера до текста. Аз все пак ще подготвя предложенията си и ще ги формулирам като документ и ще направя всичко възможно да стигнат до въпросния комитет, дано да не е късно.

мухозол
04.10.2015, 06:32
Не прочетох нито едно мнение на пчелар работещ на подвижно пчеларство . Явно сте на далеко от проблемите в бранша ? Колкото за отстояние на пчелина от нивите с медоносни колтури трябва де е не повече 500 метра . Има наредба за изнасане на всички животновъдни стопанства на 1000 метра от населено място .

мухозол
04.10.2015, 07:07
Забравих да спомена за едни 3 реда на които никой не обърна внимание а те са ?? При управление на дейността кандидатите спазват изисквания по отношение на правилата за кръстосано спазване и минималните изисквания за използване на торове и продукти за растителна защита. Това изискане те няма да го спазват и сигурно няма да се интересуват от тази програма . ТЕ тровят земята постоянно за щяло и не щяло.

Mateev
04.10.2015, 07:50
Аз оставам с впечатление, че работна група е била създадена (комитет по наблюдение) и тая дори вече си е свършила работата. Така завършва и статията от която черпим информация. Все пак някой е измислил публикуваните параметри, списък с медоноси и т.н. До колкото разбирам предстои нотификация и започване на плащанията. Много ми се иска да предстои обсъждане от пчеларските организации, но си мисля, че това няма да се случи.Предполагам, че в комитета сме имали представител и той се е изказал и гласувал от наше име. В този стил ми беше и отговорено и от министерството като се опитвах да се добера до текста. Аз все пак ще подготвя предложенията си и ще ги формулирам като документ и ще направя всичко възможно да стигнат до въпросния комитет, дано да не е късно.

Ако става въпрос за някакви стари комисии, вече определени със заповед на министъра, то тогава няма да включат наши представители. Ако е за създаването на нови комисии - тогава ще включат. Такива са правилата. Дори и да не участвуваме в работната група, можем да получим материалите от някой, който участвува, и после да му дадем предложения. Rosty_sz може да го направи това чрез Ганчо Ганев - нали все пак членува в неговата организация. Ако и Ганчо не е в групата по ПРСР, то тогава никой пчелар няма да е, и единствения начин е неофициално да получим информация и да дадем мнение посредством някой служител от МЗХ.

В понеделник ще звъннем тук-там, за да проверим дали не можем да научим нещо повече по въпроса.

tsc1
04.10.2015, 08:03
Един от възможните начини за ограничаване на злоупотребата с тези пари, чрез изкуствено създаване на нови пчелини е да се запишат в нея два текста.
1. Договори се подписват само с регистрирани пчелини с минимум две години от създаването на пчелина.
2. Договори от производители на медоноси не могат да се подписват със собствени или свързани фирми.
Това, което са написали Цонев и Матеев много точно и ясно отразява ситуацията и всяко открито противопоставяне на идеята само ще навреди на пчеларите. Отново в управляващите органи ще се създаде усещането за вътрешни противоречия в сектора и невъзможността на пчеларите да се обединят около едно становище. Не бива възможността за злоупотреби да се издига в култ, а да се открият всички възможни вратички за тях и чрез текстове в наредбата да се сведат до санитарния минимум. Самата идея, че зърнопроизводителите ще се юрнат да създават "кухи пчелини" заради субсидията е силно преувеличена. Хайде представете си как един арендатор с 20-30-50хил декара обработваеми площи ще се заеме на създава пчелини, отстоящи на 1км от масивите му, колко време и средства ще му отнеме, какви ще са разходите и каква ще е реалната му печалба. От къде ще дойдат толкова кошери, роеве и майки за такъв пчеларски "бум"? От къде ще се вземат толкова пчелари само да заселят кошерите? От къде ще дойде при тази криза толкова восък за пити? И още куп подобни въпроси, които просто нямат издържан логически и икономически отговор.
Така че, колкото по-малко фантазии и повече позитивизъм и реализъм ще свършат по-добра работа.

Mateev
04.10.2015, 08:09
Ако се замислите, дори и да имаше плащания за пчелоопрашването под някаква друга форма, то пак тази форма на плащане щеше да е свързана с конкретни декари земя и ограничения на броя на семействата, които опрашват тези декари. Също така е повече от ясно, че е важно какви култури са засети по тези декари, което означава, че нямаше да се дават пари за опрашване на камънаци, гори или населени места.

Въобще връзката ЗЕМЯ -> ПОСАДЕНА РАСТИТЕЛНОСТ -> НЕОБХОДИМИ ПЧЕЛНИ СЕМЕЙСТВА винаги ще я има, независимо каква форма на плащане се измисли по линия на пчелоопрашването. Това пък автоматично ще доведе до следното:

1. Конкуренция между пчеларите за поставяне на пчелини на конкретни места извън града, без да се получава пренаселване
2. Съгласуване с арендаторите на местата на пчелините и на вида растителност, която ще се засажда
3. Съгласуване на датите на пръскане, за да не се тровят семействата
4. Договорни отношения за разпределение на сумата по получената субсидия, така че да има взаимна изгода

Просто концепцията ПЧЕЛООПРАШВАНЕ изисква такива правила на играта, и като и да я въртим и сучим, все ще се получава нещо подобно.

tsc1
04.10.2015, 08:16
Ето и нещо, което колегата s3s3s3 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=376) е пуснал в темата за актуални новини, но свързано пряко с темата, която обсъждаме и пускам линка и тук: http://www.farmer.bg/42324-taneva-prez-noviya-programen-period-pchelite-da-badat-vklyucheni-v-obhvata-na-ozelenyavaneto
В статията са засегнати и много други важни въпроси!

Mateev
04.10.2015, 08:20
Един от възможните начини за ограничаване на злоупотребата с тези пари, чрез изкуствено създаване на нови пчелини е да се запишат в нея два текста.
1. Договори се подписват само с регистрирани пчелини с минимум две години от създаването на пчелина.
2. Договори от производители на медоноси не могат да се подписват със собствени или свързани фирми.
Това, което са написали Цонев и Матеев много точно и ясно отразява ситуацията и всяко открито противопоставяне на идеята само ще навреди на пчеларите. Отново в управляващите органи ще се създаде усещането за вътрешни противоречия в сектора и невъзможността на пчеларите да се обединят около едно становище. Не бива възможността за злоупотреби да се издига в култ, а да се открият всички възможни вратички за тях и чрез текстове в наредбата да се сведат до санитарния минимум. Самата идея, че зърнопроизводителите ще се юрнат да създават "кухи пчелини" заради субсидията е силно преувеличена. Хайде представете си как един арендатор с 20-30-50хил декара обработваеми площи ще се заеме на създава пчелини, отстоящи на 1км от масивите му, колко време и средства ще му отнеме, какви ще са разходите и каква ще е реалната му печалба. От къде ще дойдат толкова кошери, роеве и майки за такъв пчеларски "бум"? От къде ще се вземат толкова пчелари само да заселят кошерите? От къде ще дойде при тази криза толкова восък за пити? И още куп подобни въпроси, които просто нямат издържан логически и икономически отговор.
Така че, колкото по-малко фантазии и повече позитивизъм и реализъм ще свършат по-добра работа.

Аз също подкрепям това разсъждение. Смятам че арендаторите бързо-бързо ще осъзнаят, че няма как да се справят със собствени сили, и искат или не, сами ще започнат да търсят пчеларите. Просто ще е необходимо малко време, но ще се случи. За пример ще дам развитието на нашия холдинг в миналото. По едно време бяхме решили ДА ЗАТВОРИМ ЦИКЪЛА на производство на козметика, като си направим собствен транспорт, собствена печатница, собствено производство на опаковки, собствена дистрибуторска мрежа и т.н. Ами трябва да ви кажа, че с малки изключение СЕ ПРОВАЛИХМЕ във всеки един опит да направим някакво собствено звено, занимаващо се със странична дейност. Оказа се че собствения ни транспорт ни струва повече, отколкото ако си наемем външен. Собствените ни ремонтни работилници ни струваха повече, отколкото ако си даваме колите на сервиз. Собствената ни дистрибуция се провали и пак започнахме да използваме външни дистрибутори. Тогава осъзнахме, че трябва да правим САМО ТОВА, В КОЕТО СМЕ ДОБРИ, а за всички спомагателни дейности да използваме ВЪНШНИ ФИРМИ, които са по-добри от нас в собствената си дейност.

Така че не се безпокойте, арендаторите няма да ни заобиколят нас пчеларите. Някои ще опитат и ще се провалят, но това ще са дребните такива. За едрите арендатори със стотици хиляди декари най-лесното ще е наистина да сключат договори с пчелари. И ако искат да получат субсидията, наистина ще се наложи да дадат някаква част от нея на пчеларите, както и да съгласуват с тях засадените растения и датите на пръскане.

бат тянко
04.10.2015, 08:25
А,ако вашите звена обслужваха и външни интереси не биха ли успяли,Матеев?

Mateev
04.10.2015, 08:28
Между другото и в момента има арендатори-пчелари, които уж са затворили цикъла. Дори познавам хора от форума, които са точно такива. Ferdy например гледа лавандула и е наредила около нея пчелни семейства. Нека тя да каже получава ли се хибридната дейност и от кое печели повече - от лавандулата или от пчелните семейства.

Още един довод - всички знаете каква лудница се получава по време на активния сезон. Подобна лудница е и при всички арендатори. Кой ще е този човек, който към съществуващата лудница ще иска да добави още една лудница, и накрая да се провали и в двете начинания?

tsc1
04.10.2015, 08:32
А,ако вашите звена обслужваха и външни интереси не биха ли успяли,Матеев?
Нека Матеев ако реши, да ти отговори подробно (той има повече опит) а аз ще ти отговоря с една шопска приказка" "И я моем, и тате мое, ама она козата пръч сака!":laughing:

Mateev
04.10.2015, 08:39
А,ако вашите звена обслужваха и външни интереси не биха ли успяли,Матеев?

Ами не. Ако в дадена дейност човек не влага 100% от енергията си, ден и нощ, събота и неделя, нещата не се получават. Разходите растат до небесата, а приходите намаляват до санитарния минимум. На страничните дейности ние назначавахме директори, който влагаха в тях само по 8 часа на ден и само в работен ден и освен това божа работа къде са им били мислите - в нашата дейност или в нещо друго тяхно си. На практика не се получава и именно това е една от причините за провала на социализма - недостатъчната заинтересованост на висшия управленчески състав.

Това е психологически аспект и на него се крепи световната икономика. ЧОВЕК ТРЯБВА ДА Е СОБСТВЕНИК, за да има някакъв шанс неговия бизнес да оцелее и да се развива. Това отдавна са го осъзнали идеолозите на обществено-икономическите отношения, и са създали КАПИТАЛИЗМА или неговата олекотена версия - ПАЗАРНАТА ИКОНОМИКА. Един директор няма как да движи собствения ви бизнес толкова добре, колкото бихте си го движили вие самите. При нас в холдинга се случи точно това - оцеляха всички поделения, които се управляваха от съдружник във фирмата, и се провалиха всички, които ги бяхме дали на назначен директор.

бат тянко
04.10.2015, 08:50
Благодаря за пояснението!

радо
04.10.2015, 11:38
Един от възможните начини за ограничаване на злоупотребата с тези пари, чрез изкуствено създаване на нови пчелини е да се запишат в нея два текста.
1. Договори се подписват само с регистрирани пчелини с минимум две години от създаването на пчелина.
Това не е реално възможно - една и съща земя не може всяка година да се сее с медоносни култури трябва да се спазва някакъв сеитбооборот обикновено се редуват пролетна с есенна култура и повторно засяване не се понася добре от всички култури дори в момента земеделците получават субсидия за да сеят част от земята си с бобови култури или да я оставят на угар за да си почине земята една година. .Заявената площ може да се премества в друга местност като се запазва площта това означава и пчелина да се премества.

212
04.10.2015, 11:42
Има няколко абсурдни предложения. Свободен пазар, свободно договаряне нямат никакво значение. И това след толкова години пазарна икономика!? Така както сте го намислили в едно село с 20 пчелари, до договор ще се доберат в най-хубавия случай 0-2 човека. Всички други дори и да имат желание и възможност... никой няма да ги пита за кошери с пчели. Чорбаджията Иван и пчеларя Стоян ще си другаруват до пълния залез на селото. А опита с нормативни хватки да се възпрепятства възможноста за злоупотреби е ясно, и категорично решен и се нарича свободно договаряне. За всички останали 19 пчелари ще им остане утехата от малко повече паша. С две думи положителна стойност не се вижда!

tsc1
04.10.2015, 13:01
Това не е реално възможно - една и съща земя не може всяка година да се сее с медоносни култури трябва да се спазва някакъв сеитбооборот обикновено се редуват пролетна с есенна култура и повторно засяване не се понася добре от всички култури дори в момента земеделците получават субсидия за да сеят част от земята си с бобови култури или да я оставят на угар за да си почине земята една година. .Заявената площ може да се премества в друга местност като се запазва площта това означава и пчелина да се премества.
Ако един пчелин бъде пренесен на друго място за месец-два променя ли се неговата регистрация или се регистрира като нов обект?
До колкото ми е известно, мярката няма да е задължителна за никого. От което следва, че който иска ще си намери начин, а който не - ще си намери обективни причини. И разбира се после, като види че има успели, ще се жалва наляво и дясно, че на него са му пречили от времето до международното положение.

rosty_sz
04.10.2015, 14:46
Отговарям наред :
Имаше въпрос защо пчеларите на подвижно мълчат. Аз съм на подвижно, но според една статистика сме 0,5% от сектора.
Матеев, даваш пример с външни фирми и създаване на собствени звена със същата дейност във фирмата само,че пропускаш една много важна подробност, ти говориш за чисто пазарен пример където си похарчил средства да създадеш тези звена, а тук става дума за държавни пари всяка година на стойност над 70% от стойноста на основния ДМА кошер с пчелно семейство.
Да организацията в която членувам е член на Ганчовата организация и писмо до ръководството вече е изпратено.
С преместването на пчелин за известно време не се променя регистрацията, но се променя разхода за добив В ПЪТИ.При всички случаи няма да ти излезе сметката ако местиш заради договор, а на стационар имаш алтернативна паша. Затова предложих пашата да дойде при теб а не ти да тичаш подир нея.
Много се радвам, че темата се е раздвижила защото гледайки как се занимавате със простотиите на Василевса и исие, а тук никакво отношение по въпрос който прако ни засяга си бях започнал да си мисля, че форума е изпростял тотално.

m_pchelari
04.10.2015, 16:52
Никой арендатор няма да хукне да става пчелар за 30 лв на декар. Не са толкова прости и толкова работливи, разглезиха ги с тези субсидии. На вас ако ви дават по 30 лева на кошер за да обработвате земя, ще тръгнете ли да се занимавате с нещо от което не разбирате, ами закупуването на инвентар, постройки....

Преди време даваха за едни българи в Нова Зенландия, след няколко години работа като наемни работници, вече имат 49% съсобственост и мениджърски договор. Тамошните инвеститори отдавна са разбрали какво трябва за да мотивираш персонала, а нашите феодали са още на приципа, този като си тръгне друг ще дойде.

Mateev
04.10.2015, 18:49
Има няколко абсурдни предложения. Свободен пазар, свободно договаряне нямат никакво значение. И това след толкова години пазарна икономика!? Така както сте го намислили в едно село с 20 пчелари, до договор ще се доберат в най-хубавия случай 0-2 човека. Всички други дори и да имат желание и възможност... никой няма да ги пита за кошери с пчели. Чорбаджията Иван и пчеларя Стоян ще си другаруват до пълния залез на селото. А опита с нормативни хватки да се възпрепятства възможноста за злоупотреби е ясно, и категорично решен и се нарича свободно договаряне. За всички останали 19 пчелари ще им остане утехата от малко повече паша. С две думи положителна стойност не се вижда!

Никой не е казал, че всеки един пчелар ще получи пари хей-така без да си мърда пръста. Това никага не е било, и никога няма да стане. За да се получат пари, трябва да се изпълнят определени изисквания. Така е и по съществуващите пчеларски програми.

В конкретния случай ако в това село наистина има наблъскани много на брой излишни кошери, за какво пчелоопрашване можете да претендирате? Ами извадете си кошерите там на полето, където е пашата и където са блоковете на арендатора, и тогава той естествено ще се договори в вас. Това измислено оправдание с приятелските далавери в бизнеса НЕ ВАЖИ. В бизнеса няма роднини, приятели и познати, в него има ИКОНОМИЧЕСКА ИЗГОДА. Създайте предпоставки да сте изгодни на арендаторите, и те ще ви потърсят за да сключите договор.

212
04.10.2015, 19:46
Никой не е казал, че всеки един пчелар ще получи пари хей-така без да си мърда пръста. Това никага не е било, и никога няма да стане. За да се получат пари, трябва да се изпълнят определени изисквания. Така е и по съществуващите пчеларски програми.

В конкретния случай ако в това село наистина има наблъскани много на брой излишни кошери, за какво пчелоопрашване можете да претендирате? Ами извадете си кошерите там на полето, където е пашата и където са блоковете на арендатора, и тогава той естествено ще се договори в вас. Това измислено оправдание с приятелските далавери в бизнеса НЕ ВАЖИ. В бизнеса няма роднини, приятели и познати, в него има ИКОНОМИЧЕСКА ИЗГОДА. Създайте предпоставки да сте изгодни на арендаторите, и те ще ви потърсят за да сключите договор.

Какво ще си помислите ако имате възможност да изкарате пчели където е нужно. Отговаряте на всички изисквания. Можете да предложите отлична цена. И ... никой не се свързва с вас, винаги се избира друг пчелар. Та какво ще си помислите? Сега както е измислено ще се получи точно това.

Mateev
04.10.2015, 19:53
Какво ще си помислите ако имате възможност да изкарате пчели където е нужно. Отговаряте на всички изисквания. Можете да предложите отлична цена. И ... никой не се свързва с вас, винаги се избира друг пчелар. Та какво ще си помислите? Сега както е измислено ще се получи точно това.

Ами това е пазарната икономика и в нея винаги има КОНКУРЕНЦИЯ. И за да съм конкурентен на този пазар, първо ще проуча защо арендаторите ме отбягват и избират някой друг вместо мене. И ако открия причината, ще се постарая да я отстраня.

Това е честният и почтен начин да се действува в пазарната икономика. При всички случаи няма да се отчайвам, няма да плача по форумите, и няма да търся причината за собствените си грешки в някой друг - правителство, държава, закони или слънчевите изригвания например. Ще се мобилизирам и ще предприема необходимите действия, за да постигна пазарен успех.

Не знам дали си осъзнал, но в този живот ти имаш само две алтернативи - или се издигаш много нависоко и започваш сам да пишеш ПРАВИЛАТА НА ИГРАТА, или си стоиш в низините и се принуждаваш да играеш ПО ЧУЖДИ ПРАВИЛА. И в двата случая ти играеш играта, наречена ЖИВОТ, и трябва да знаеш, че в тази игра НЯМА МИЛОСТ. И както във всяка друга игра, в играта ЖИВОТ също има както печеливши, така и губещи играчи. Ако не успееш ти сам да се научиш да играеш по правилата, и да си изработиш ПЕЧЕЛИВША СТРАТЕГИЯ, друг ще го направи (ще играе по-добре от тебе), и той ще е победителя, а ти ще си губещия. Звучи грозно, но за съжаление е самата истина.

Не забравяй най-важното правило:
Всеки лев, влязъл в твоя джоб, е излязъл от джоба на някой друг. Ти трябва да направиш така, щото този "някой друг" да си даде левчето с удоволствие, а не насила. Пак повтарям - ТИ ТРЯБВА ДА ГО НАПРАВИШ ТОВА !!! Не очаквай, че някой друг ще го направи вместо тебе. Така се играе играта, наречена живот .....

212
04.10.2015, 19:58
Ами това е пазарната икономика и в нея винаги има КОНКУРЕНЦИЯ. И за да съм конкурентен на този пазар, първо ще проуча защо арендаторите ме отбягват и избират някой друг вместо мене. И ако открия причината, ще се постарая да я отстраня.

Това е честният и почтен начин да се действува в пазарната икономика. При всички случаи няма да се отчайвам, няма да плача по форумите, и няма да търся причината за собствените си грешки в някой друг - правителство, държава, закони или слънчевите изригвания например. Ще се мобилизирам и ще предприема необходимите действия за да постигна пазарен успех.

Честния и почтен начин е за всяко землище, всяка година, за всички точки да се разиграва търг. Всички пчелари да бъдат официално уведомени за търга.

Каква конкуренция има когато никой не ви пита за цена?

212
04.10.2015, 20:10
...
Не знам дали си осъзнал, но в този живот ти имаш само две алтернативи - или се издигаш много нависоко и започваш сам да пишеш ПРАВИЛАТА НА ИГРАТА, или си стоиш в низините и се принуждаваш да играеш ПО ЧУЖДИ ПРАВИЛА. И в двата случая ти играеш играта, наречена ЖИВОТ, и трябва да знаеш, че в тази игра НЯМА МИЛОСТ. И както във всяка друга игра, в играта ЖИВОТ също има както печеливши, така и губещи играчи. Ако не успееш ти сам да се научиш да играеш по правилата, и да си изработиш ПЕЧЕЛИВША СТРАТЕГИЯ, друг ще го направи (ще играе по-добре от тебе), и той ще е победителя, а ти ще си губещия. Звучи грозно, но за съжаление е самата истина...

Ще ви отговоря в ЛС. Просто съм разтърсен от горното.

Mateev
04.10.2015, 20:19
Честния и почтен начин е за всяко землище, всяка година, за всички точки да се разиграва търг. Всички пчелари да бъдат официално уведомени за търга.

Каква конкуренция има когато никой не ви пита за цена?

Работодателя (в случая арендатора) не е длъжен да организира търгове. Има правото да го направи, но не и задължението. Той просто си търси някакъв начин да си реши проблема, и много често в такива случаи се вземат бързи и недообмислени решения. Ако обаче ти предварително си беше направил труда да ПРОМОТИРАШ ТВОЯТА УСЛУГА (тоест да приложиш малко маркетинг), то тогава щеше да имаш много високи шансове арендатора да избере именно тебе. Ако обаче си стоиш и чакаш да те потърсят, може да чакаш още 100 години.

И друг път съм повтарял във форума - най-големия пробпем на повечето пчелари е ПАСИВНОСТТА !!! Мислят си, че някой им е длъжен с нещо, и не предприемат почти никакви действия да си подобрят положението. Това е грешна стратегия за времената, в които в момента живеем.

Mateev
04.10.2015, 20:22
Ще ви отговоря в ЛС. Просто съм разтърсен от горното.

Да, така е. Знам го. Ако обаче успееш да осъзнаеш, че това е самата истина, по-лесно ще успееш да се адаптираш към съвременния живот.

212
04.10.2015, 20:43
Quod licet Jovi, non licet bovi.

Една година по-късно спрямо момента в който тази субсидия започне да се разпределя по законите на дивия запад. Пожарогасителя ще стане неотменима част от всеки субсидиран пчелин! Това ли искате????

Mateev
04.10.2015, 21:19
Не разбрах за какво намекваш. Нима злобата при тебе, че са субсидирали някой друг, е по-силна от здравия разум, спрямо който ти лично трябва да предприемеш някакви маркетингови действи за популяризиране на услугата, която предлагаш? Ако цените ти са по-ниски и услугата ти е по-качествена, ами върви и го кажи това на арендаторите в твоя регион. Наредбата не ти е виновна, ако си останеш пасивен.

rosty_sz
04.10.2015, 22:05
Чета и се чудя да плача ли или да се смея.
Ако стане тази идиотия която са намислили някои от активните в темата ще се почувстват добре от създалата се ситуация. Аз също предполагам няма да има проблем да договоря всичките си семейства, че и още толкова, НО напълно осъзнавам че замисъла е кофти и ако сляпо следвам ТЕОРИЯТА НА ЖИВОТА от горните постове значи съм много тъп да се противопоставям на нещо което ще ми донесе доходи и пазарно преимущество. Е сигурно съм тъп ама съм възпитан от родителите си и от живота си да съм честен и не мога да си изкривя душата и да кажа че идва рая за пчеларите. До утре вечер няма да взимам отношение по темата, но сега ще ви кажа, че аз виждам нещата така: НЯКОЙ ЩЕ НАПРАВИ ОГРОМНА УСЛУГА НА ЗЕМЕДЕЛЦИТЕ И ЩЕ СИ ИЗБЪРШИ РЪЦЕТЕ СЪС ПЧЕЛАРИТЕ.

П.П С кого ли ще се договарят пчеларите от планинските райони? Ааааа, забравих те изкарват многоо мед и така и тях не ги бърка че няма да получат по някакви си 70 кинта на кошер пък и на пазара на меда са силни. С тея количества дето ги вадят години наред диктуват цените.

judas
04.10.2015, 22:08
Смятам че арендаторите бързо-бързо ще осъзнаят, че няма как да се справят със собствени сили, и искат или не, сами ще започнат да търсят пчеларите.
Не съм много съгласен. Мисля, че много арендатори имат близки пчелари, с които ще сключат договори, а повечето от нас няма да получат нищо.

Mateev
04.10.2015, 22:29
Всъщност в темата не се спори за парите, а за СПРАВЕДЛИВОСТА при разпределението на тези пари. Погледнато глобално, в пчеларския сектор ще влязат МНОГО ПАРИ. Много повече, отколкото дава съществуващата пчеларска програма. Нима това е лошо?

Колкото до справедливоста - нима съществуващата програма е справедлива? Та по нея също едни пчелари вземат пари, а други - не. Също и по пикливите директни плащания, които ги има от време на време - нима те са справедливи? Ами че и по тях едни пчелари вземат пари, а други - не.

Като цяло всички знаете, че има ли пари - ще има и несправедливост при тяхното разпределение. И това ще е така не защото самото разпределение е справедливо или не, а защото 30 000 пчеларя имат 30 000 мнения що е това СПРАВЕДЛИВОСТ и има ли тя почва у нас.

Аз гледам на тези пари като ОПТИМИСТ - факт е, че в сектора ще се налеят много допълнителни средства и това като цяло ще доведе до РЪСТ НА СЕКТОРА. Ще доведе и до появата на допълнителна медоносна растителност, от която ще имат полза дори и пчеларите, които не са сключили договори за опрашване. Като цяло влиянието на тези пари ще е БЛАГОТВОРНО за всички нас и за ЦЕЛИЯ ПЧЕЛАРСКИ СЕКТОР. Не разбрах какво лошо има във всичко това.

Има вероятност за злоупотреби, но тя я има винаги и навсякъде където има пари. Това обаче не е чак толкова важно, когато човек мисли глобално за цели икономически сектори. Това е правилния подход, ако човек е министър и мисли за икономиката като цяло.

Mateev
04.10.2015, 22:32
И още един път искам да ви напомня, че тези пари са за БИОЛОГИЧНО РАЗНООБРАЗИЕ и за повишаване на ОПРАШИТЕЛНАТА ДЕЙНОСТ, а не за социални помощи на пчелари, които не искат да си мръднат пръста да направят нещо добро за себе си. Наистина мярката ще раздели пчеларите на две групи - получаващи и неполучаващи, но нима това не е така и в момента със съществуващите програми?

Недоволни пчелари и критикари ще има винаги, независимо какви пари се дават и под каква форма се разпределят. Но в общия случай недоволните ще са тези, които (пак повтарям) не са активни и не искат да се размърдат, за да изпълнят критериите на различните видове програми. Иначе програми бол - има ги и в момента по мерките за развитие на селските региони. Там се раздават милиони, и бенефициенти на повечето от тях могат да са и пчелари. Колко от тях обаче си направиха труда поне да ги прочетат, за да видят какво изпускат благодарение на собствената си пасивност.

Тези пари в момента са от бюджета на агроекологията, и като такива си имат своите специфични изисквания, които трябва да се изпълнят, за да стане човек бенефициент. В това няма нищо лошо. Каквито и пари да реши да раздаде държавата или евросъюза, винаги те ще са свързани с условието да се удовлетворят определени изисквания, за да стане човек бенефициент. Специално в конкретния случай парите са много близо до пчеларския сектор и получаването им е възможно сравнително лесно с минимални усилия от страна на пчеларите. Грехота е всичко това да се критикува. По-лесни пари няма откъде да дойдат и никога няма да дойдат. Не хранете излишни илюзии. Винаги ще има някакви изисквания и винаги ще има неудовлетворени, които ги мързи или не които не желаят да изпълнят тези изисквания.

Mateev
04.10.2015, 22:55
Няма как пари да се раздават на принципа - ИМАШ КОШЕР -> ЕТО ТИ ПАРИ. Това никога не е било, никога няма и да го бъде. Ако някой си мисли, че това някога ще стане, крайно време е да си свали розовите очила. Наистина държавата се явява ПРЕРАЗПРЕДЕЛИТЕЛ НА СРЕДСТВА - от едни взема, на други дава. Но винаги когато се дава, се търси някаква някаква ПОЛЗА ЗА ЦЯЛОТО ОБЩЕСТВО. Ако погледнем нещата от този ъгъл, то тогава даването на пари на пчеларите не е 9-тата, а 1009-тата дупка на кавала. Никога няма да стане и аз не знам защо някой хора хранят илюзии в това направление.

Ако въобще някога пчеларите станат номер 1 в страната (например измрат пчелите и населението започне да гладува), дори и тогава парите за стабилизиране на сектора ПАК ЩЕ СЕ ДАВАТ ПОД УСЛОВИЕ, и пак пасивните пчелари НЯМА ДА ПОЛУЧАТ НИЩО. Това е истината, това е логиката на съвременното общество.

rosty_sz
05.10.2015, 06:04
Всъщност в темата не се спори за парите, а за СПРАВЕДЛИВОСТА при разпределението на тези пари. Погледнато глобално, в пчеларския сектор ще влязат МНОГО ПАРИ. Много повече, отколкото дава съществуващата пчеларска програма. Нима това е лошо?
Това съвсем не е сигурно. Ще влязат в зърнарския сектор а дали ще стигнат до пчеларския ........?

rosty_sz
05.10.2015, 06:07
Колкото до справедливоста - нима съществуващата програма е справедлива? Та по нея също едни пчелари вземат пари, а други - не. Също и по пикливите директни плащания, които ги има от време на време - нима те са справедливи? Ами че и по тях едни пчелари вземат пари, а други - не.


По програмата всички заявили участие за лекарства взимат пари. Така долу горе стои и въпроса с анализите. Деминимис взимат също всички заявили и единственото условие е кошерите да са регистрирани което всъщност си е задължение вменено от закона.

rosty_sz
05.10.2015, 06:09
Има вероятност за злоупотреби, но тя я има винаги и навсякъде където има пари.

Да, вярно , НО трябва възможноста да е сведена до минимум.

tsc1
05.10.2015, 07:13
Това съвсем не е сигурно. Ще влязат в зърнарския сектор а дали ще стигнат до пчеларския ........?
Много ми е интересно как ще влязат в зърнарския сектор без участието на пчеларите, като основното условие да вземат парите зърнарите е да имат договори с пчеларите? Идеята, че зърнарите арендатори или собственици на земя ще се юрнат масово да градят пчелини за мен е смехотворна! Някакви други идеи?

nyanakiev
05.10.2015, 07:17
имам 55 кошера те опрашват 275 декара по три медоносни култури е 825декара по 28 лв е 23100 това ли ще бъде сумата която ще се даде и ще делим с арендатора да знам стрували си или не си струва

ch.atanasov
05.10.2015, 08:06
имам 55 кошера те опрашват 275 декара по три медоносни култури е 825декара по 28 лв е 23100 това ли ще бъде сумата която ще се даде и ще делим с арендатора да знам стрували си или не си струва

Охааа.За 55 кошера -11550лв.Аз имам двойно повече--значи вземам 23100 чисто.Край на търговците ,до тука бяха ,аз мед няма да произвеждам.:bigsmile:Ще ми липсвате до петък.

Mateev
05.10.2015, 09:07
По програмата всички заявили участие за лекарства взимат пари. Така долу горе стои и въпроса с анализите. Деминимис взимат също всички заявили и единственото условие е кошерите да са регистрирани което всъщност си е задължение вменено от закона.

Аз не взех деминимис, защото кошерите ми са над 150 броя. Какво - сега да отворя една тема и да орева форума ли? Според мене разпределението на деминимиса си беше НЕСПРАВЕДЛИВО и ДИСКРИМИНИРАЩО и няма никаква логика предвид целта на тези пари.

Същото е сега и с парите за пчелоопрашване. Непрекъснато ви го повтарям - ТЕ СА ЗА ПЧЕЛООПРАШВАНЕ, а не за СОЦИАЛНИ ПОМОЩИ на калпак от населението. За да има пчелоопрашване, трябва да има и какво да се опрашва. Логиката на парите изисква присъствието и на двете страни - арендатори и пчелари. Няма как да стане по друг начин.

Представи си обратната ситуация - пчеларите получаваха пари и трябваше да сключват договор с арендаторите. Тогава пак ли щяхте да пропишите форума със сентенции от типа "ама никой не иска да сключи договор с мене" - следователно пак аз съм прекарания? В случая така както е направено инициативата да е от страна на арендаторите е по-добре, защото именно те са по-сериозната и по-активната страна от двете.

Mateev
05.10.2015, 09:21
Хайде - ако мислиш, че ти можеш по-добре да измислиш цялата схема - направи го (предложението ми е към Rosti_sz). Хайде измисли схема, която да е по-справедлива и в която да няма възможност за злоупотреби. Дай РАЗУМНА АЛТЕРНАТИВА и тогава ще се съглася, че имаш някакво право да критикуваш.

Истината обаче е, че разумна алтернатива НЯМА, защото винаги когато се появят пари, раздавани по някаква схема, веднага ще се появят и хора, търсещи как да злоупотребят с тези пари. Следователно виновни са не схемите на разпределение, а ХОРАТА, КОИТО ЗЛОУПОТРЕБЯВАТ С ТЯХ. Тях ще ги има винаги. Те са БОКЛУКА на нашето общество, и за съжаление ги има както сред арендаторите, така и сред пчеларите.

ivootur
05.10.2015, 09:38
Целта е да се намали % на злоупотреби,а това става когато рискът който поемаш като правиш машинации да не си струва сумата която би могъл да спечелиш.Варианти за това има много,но това би натоварило много държавната администрация и контролните органи,а те бягат от това като дявол от тамян.

idjo_52@abv.bg
05.10.2015, 10:35
Уважаеми колеги,преди няколко века е имало в България/Турска империя/ангария безплатна работа на бея и какво българите бягали в горите докато свърши ангарията,сега какво НАШИТЕ ПЧЕЛИ извършват ангария на арендатори и други държавни институции как решават въпроса пчеларите няма как да избягат в горите но минават в сивия сектор нищо не получават от държавата но и нищо не дават.Хитър Петър,Андрешко са български литературни герои ,винаги се е намирал начин да се решават проблемите.

ves
05.10.2015, 10:35
Идеята, че зърнарите арендатори или собственици на земя ще се юрнат масово да градят пчелини за мен е смехотворна! Някакви други идеи?
За мен пък изобщо не е смехотворна. Сега много земеделци обработват земя единствено заради субсидията без изобщо да правят сметка за някакви добиви. Субсидията при нас е 50 лв на декар. За изораване му трябват 3л нафта или 8лв. Да засее "нещо си" му трябват примерно 30лв общо. Така му остават 20лв чиста печалба без този човек реално да е произвел нещо. Ако по същата схема сметне че ако си купи кошери (на името на баба му примерно) и му останат някакви пари то много земеделци ще го направят без изобщо да смятат да изкарат добив. Всичко зависи от сметката: печалба = субсидия - (сандък +семейство+цена за засаждане на нещото). Ако печалба е + значи ще има такива. Ако е минус няма да има и тогава може и да се търсят реални пчелари.

Mateev
05.10.2015, 10:45
За мен пък изобщо не е смехотворна. Сега много земеделци обработват земя единствено заради субсидията без изобщо да правят сметка за някакви добиви. Субсидията при нас е 50 лв на декар. За изораване му трябват 3л нафта или 8лв. Да засее "нещо си" му трябват примерно 30лв общо. Така му остават 20лв чиста печалба без този човек реално да е произвел нещо. Ако по същата схема сметне че ако си купи кошери (на името на баба му примерно) и му останат някакви пари то много земеделци ще го направят без изобщо да смятат да изкарат добив. Всичко зависи от сметката: печалба = субсидия - (сандък +семейство+цена за засаждане на нещото). Ако печалба е + значи ще има такива. Ако е минус няма да има и тогава може и да се търсят реални пчелари.

Това разсъждение хем е вярно, хем не е. Факт е, че пустеещите преди 15 години земи в момента масово се обработват, сеят и произвеждат продукция както за вътрешния пазар, така и за износ. Тоест политиката на държавата проработи и аграрния сектор у нас в момента функционира на пълна мощност. Нима това е лошо? Нима арендаторите се юрнаха да крадат? Нима народа е останал гладен? Вие виждате (по-скоро търсите да видите) черните краски, но пропускате глобалната картина.

Същото ще стане и сега с пчелоопрашването. Честните хора са много повече от мошениците и според мене на ГЛОБАЛНО НИВО ползите за пчеларството ще са много повече отколкото потенциалните (и недоказани) вреди.

rosty_sz
05.10.2015, 10:56
Хайде - ако мислиш, че ти можеш по-добре да измислиш цялата схема - направи го (предложението ми е към Rosti_sz). Хайде измисли схема, която да е по-справедлива и в която да няма възможност за злоупотреби. Дай РАЗУМНА АЛТЕРНАТИВА и тогава ще се съглася, че имаш някакво право да критикуваш.

Истината обаче е, че разумна алтернатива НЯМА, защото винаги когато се появят пари, раздавани по някаква схема, веднага ще се появят и хора, търсещи как да злоупотребят с тези пари. Следователно виновни са не схемите на разпределение, а ХОРАТА, КОИТО ЗЛОУПОТРЕБЯВАТ С ТЯХ. Тях ще ги има винаги. Те са БОКЛУКА на нашето общество, и за съжаление ги има както сред арендаторите, така и сред пчеларите.

Аз предложението съм го дал преди няколко страници, но за който го е пропуснал ето го пак:

Рапицата и слънчогледа да се възприемат като традиционни медоноси и да бъдат изключени от списъка за субсидиране. Да се взимат предвид като брой засяти медоноси, но техните площи да не подлежат на субсидиране. Към този списък може да се добавят и люцерната и лавандулата, които въобще пък не видях в списъка след статията. Давам пример:
Фермера Х засява традиционно 500 дка. слънчоглед и 300 дка. рапица обаче желае да получи субсидия за медоноси и засява и 400 дка. култура от списъка на разрешени за субсидиране медоноси. Сключва договор с пчелар чийто семейства отстоят на изискуемото разстояние и получава субсидия за 400 дка. по 14 евра. Трябва само да се измисли начин да не играят с 2 дка. слънчоглед 3 дка. рапица и 1000 дка медонос за субсидиране. Примерно условие - Площите за отглеждане на културата за субсидиране да не надхвърля с повече от 10 % общата площ на традиционните медоноси. Тоест в случая 300 дка. рапица+500дка. слънчоглед +10%= 880 дка максимално допустима площ за субсидиране.
Пример 2
Фермера У засява 800 дка слънчоглед и 300 дка с медонос от списъка и 400 дка с друг медонос от списъка. Получава субсидия за двете култури от списъка без да получава за слънчогледа. Площта на двете да не надвишава площта на слънчогледа (традиционния медонос) с повече от 10%

Няма време сега да изброявам всички положителни страни на това предложение и ще оставя вие да намерите отрицателните и довечера пак ще разсъждаваме.
Обръщам се и специално към Матеев с въпрос защото той ги разбира тези работи. Даването на държавни пари на шейсетина процента от един сектор ежгодно, а оставянето на останалите четерситина процента да се оправят както могат не е грубо нарушаване на ПАЗАРНИТЕ ПРИНЦИПИ за които мноооооооооого пъти е ставало въпрос във форума и винаги е било ясно че те са в основата на развитието на всички сектори в икономиката?

rosty_sz
05.10.2015, 11:00
Много ми е интересно как ще влязат в зърнарския сектор без участието на пчеларите, като основното условие да вземат парите зърнарите е да имат договори с пчеларите? Идеята, че зърнарите арендатори или собственици на земя ще се юрнат масово да градят пчелини за мен е смехотворна! Някакви други идеи?

За да спре да ти изглежда смехотворна питай на ЛС Матеев на кого продаде преди 10-20 дни 150 кошера дадан-блат. Той ако реши може и да ти каже за каква сума става въпрос, но те уверявам че тя не е по силите дори и на напредналите в пчеларството.
Моля този пост. да не се коментира повече.

Mateev
05.10.2015, 11:14
За да спре да ти изглежда смехотворна питай на ЛС Матеев на кого продаде преди 10-20 дни 150 кошера дадан-блат. Той ако реши може и да ти каже за каква сума става въпрос, но те уверявам че тя не е по силите дори и на напредналите в пчеларството.
Моля този пост. да не се коментира повече.

Как така няма да се коментира. Ти замесваш името ми в някаква едва ли не тъмна сделка, а после хайде да си мълчим.

Продадох 150-те кошера на човек, който искаше да ги купи. Не го познавам, но знам че е съществуващ пчелар, който вече има един пчелин. Сумата, за която ги продадох, беше компромисна (пазарна). Продадох пчелните семейства по 200 лв., а стиропорените кошери по 130 лева на старо (цената им в ново състояние е над 180 лв.). Та не разбрах какво нередно има в тази сделка, освен че същата цена ти я казах и на тебе, но ти отказа. Нима искаш да ти подарявам кошери и семейства?

По тази цена, която е взаимноизгодна (200 лв. семейство и 130 лв. за полистиренен ДБ кошер втора ръка струващ 180 лв. като нов) бих продал и на всеки един друг, който поиска да си купи. Дори мисля да пусна обява във форума - все пак имам за продан още около 350 ДБ кошера със семейства, които искам да ги продам и догодина да си заселя нови семейства, но вече в ЛР кошери.

rosty_sz
05.10.2015, 11:31
Не съм казал че е тъмна сделка. Чавека е собственик на няколко хиляди декара и арендатор на няколко десетки хиляди.
Подготвят се.
Грешно ди ме разбрал нищо против сделката

m_pchelari
05.10.2015, 12:16
Не съм казал че е тъмна сделка. Чавека е собственик на няколко хиляди декара и арендатор на няколко десетки хиляди.
Подготвят се.
Грешно ди ме разбрал нищо против сделката


Ами сметнал е човека, че за десетки хиляди декари няма да му стигнат всички кошери в околията и си купува допълнително. След време може и да съжалява.

В наше село също мисля, че кошерите идват малко за декарите, но на други места пък сигурно е обратно. Едно е сигурно ако тази субсидия просъществува, цената на пч. семейство ще върви нагоре.

tarty
05.10.2015, 12:58
Рости има право да се притеснява от негова гледна точка.Министерството по този начин може да цели уедряване на пчеларския сектор,което е добре за тези които искат да се развиват нагоре.Матеев няма да е вече единичен случай с хиляди кошери.Цената догодина ще удари тавана на семействата,но след няколко години всичко ще се нормализира и тогава вече вождове няма да има.Представете си след 5 години,двадесет души с по няколко хиляди семейства и обработват земя,няколко хиляди декара и доцента застанал пред тях им обяснява,че не могат да продават без негово съгласие,хахаха ще го разжалват веднага,барабар с заместник министъра.Има хора като мен,които вече се замислят дали да не закупят по сто-двеста декара и да засеят например лавандула с пчелина до тях и да си дърпат субсидийте.Тогава цената от 5 лева за килограм мед ще е предостатъчно.Меда просто ще е един плюс към останалото.

sandan
05.10.2015, 15:51
Според мен, дори земеделците да си правят пчелини, те все от някой трябва да купят кошери и отвотки. Ако са калпави отглеждачи ,семействата ще им умрат и ще купят нови или ще си сключат договор с пчелар. Все пак говорим за хора ,които се занимават с бизнес и знаят да си правят сметките. Пазара ще покаже каква е нуждата от отводки и ако пчеларя сметне за изгодно ,може да се преориентира в производството им. Матеев е първият усетил плюса от подобна бъдеща мярка с продажбата на няколко семейства .

Mateev
05.10.2015, 16:41
Ние не можем да спрем покупко-продажбата на кошери или цели семейства. Това е законно право не на всеки един пчелар, а на всеки един човек, независимо дали е арендатор или не. Когато един пчелар си продава кошерите, не е длъжен да прави разследване дали клиента му е арендатор или не. Така че всичко си е в реда на нещата, и аз не знам защо се притеснявате от това.

Не мога да разбера какъв проблем имате с това, че част от арендаторите могат да станат пчелари (лично или посредством нает персонал). Нима това е забранено? Нали и в момента има такива арендатори-пчелари дори и без субсидии. Аз знам поне за няколко случая, а в цяла България сигурно са стотици. Какво лошо има в това?

Marko
05.10.2015, 17:34
Проблема не е че арендаторите могат/ще станат пчелари.Проблема са субсидиите.Те ще смажат всеки чийто основен доход е пчеларството.И в момента количеството кошери в страната е повече от наличната паша - затова средните добиви са малки сравнени с други държави.Към това да добавим още незнайно какво количество пчелни семейства, че да падне средният добив още.И за капак да свалим цената на меда, защото субсидиите са гарантирана печалба, пък меда ще го продадат за колкото -толкова, никой от тези хора няма да се занимава да изчаква, да търси по-добра цена и др. такива...

Mateev
05.10.2015, 17:43
Може би има някакво основание за такива разсъждения, но аз си мисля, че субсидиите ще потънат като разход за засаждането на медоносната растителност. Определено тя към момента не им е изгодна, иначе щяха да я засаждат и без субсидии. При това положение от кошерите те ще очакват точно такива приходи, каквито очакваме и ние пчеларите, и ще полагат точно толкова усилия, колкото полагаме и ние.

Нещо повече - може би и те ще се чувствуват прецакани, защото садят медоносна растителност уж за собствените си кошери, а в същото време по нея ще ходят и нашите пчели.

радо
05.10.2015, 18:06
П.П С кого ли ще се договарят пчеларите от планинските райони? Ааааа, забравих те изкарват многоо мед и така и тях не ги бърка че няма да получат по някакви си 70 кинта на кошер пък и на пазара на меда са силни. С тея количества дето ги вадят години наред диктуват цените.
Всеки район си има предимства и недостатъци важното е пчеларя да избере правилната стратегия и да използва предимствата на своя район.Конкретно за планинските райони печелившата стратегия е биопчеларството и създаването на повече пчелини ,като разходите се свеждат до минимум - без подхранване,прегледи 2 пъти в месеца като целта е поддържане на силно семейство с много храна през цялата година плюс максимално разширяване, вадене на мед само когато е подсигурено с достатъчно храна семейството.При такива обстоятелства един пчелар сам може да обслужва и 500 + семейства важното е да има нужното самочувствие и да не се плаши от бройката.Половината от субсидията за био може да му остане чиста за него, проблема е само първоначалната инвестиция.

dackov
05.10.2015, 18:06
В наше село също мисля, че кошерите идват малко за декарите, но на други места пък сигурно е обратно. Едно е сигурно ако тази субсидия просъществува, цената на пч. семейство ще върви нагоре. Кражбата на кошери също.

s3s3s3
05.10.2015, 18:34
Не мога да разбера какъв проблем имате с това, че част от арендаторите могат да станат пчелари (лично или посредством нает персонал). Нима това е забранено? Нали и в момента има такива арендатори-пчелари дори и без субсидии. Аз знам поне за няколко случая, а в цяла България сигурно са стотици. Какво лошо има в това?

Тук мисля, че си противоречиш с постовете от тази страница - http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2625&page=7
Каква, ще бъде разликата между един алчен арендатор и един самозабравил се теоретик?

212
05.10.2015, 19:17
Нещо повече - може би и те ще се чувствуват прецакани, защото садят медоносна растителност уж за собствените си кошери, а в същото време по нея ще ходят и нашите пчели. Следващата година ще оправят и този пропуск. Може би ще се започне с работна група която да обсъди този проблем.

Mateev
05.10.2015, 19:21
Тук мисля, че си противоречиш с постовете от тази страница - http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2625&page=7
Каква, ще бъде разликата между един алчен арендатор и един самозабравил се теоретик?

Там визирам НЕКОМПЕТЕНТНИТЕ ПЧЕЛАРИ, които наистина са заплаха за всички нас. Това обаче не знам дали наистина трябва да го прехвърлим едно към едно и спрямо арендаторите. Все пак те са хора, които са успели да създадат и да контролират един много по-сложен бизнес от това, което сме направили ние самите. Такива хора не трябва да се подценяват. Не трябва да се подценява както интелектуалния им потенциал, така и възможностите им (ресурсите, които управляват и сложноста на задачите, които решават).

s3s3s3
05.10.2015, 19:36
Там визирам НЕКОМПЕТЕНТНИТЕ ПЧЕЛАРИ, които наистина са заплаха за всички нас. Това обаче не знам дали наистина трябва да го прехвърлим едно към едно и спрямо арендаторите. Все пак те са хора, които са успели да създадат и да контролират един много по-сложен бизнес от това, което сме направили ние самите. Такива хора не трябва да се подценяват. Не трябва да се подценява както интелектуалния им потенциал, така и възможностите им (ресурсите, които управляват и сложноста на задачите, които решават).

Ако има субсидии в пчеларството, както е при зърнопроизводителите съм сигурен, че ще се радваме на колеги, професори по атомна физика.:bigsmile:

Mateev
05.10.2015, 19:59
Ако има субсидии в пчеларството, както е при зърнопроизводителите съм сигурен, че ще се радваме на колеги, професори по атомна физика.:bigsmile:

:) :) :) Така е. В много хора има дремещ талант, на който му трябва много малко, за да се активира. Парите са един от възможните активатори, но има и много други. Един от най-важните активатори обаче е късмета или нещастието. Двете неща значат едно и също - малковероятно събитие, което отключва неподозирани физически, психически или емоционални сили, достатъчни за да се извършат велики дела.

При мене отключващ фактор стана едно доцентче от Пловдив, което ме амбицира да вложа огромно количество психическа енергия и огромен съществуващ ресурс (пари и време) в името на една единствена висша цел - ВЪЗСТАНОВЯВАНЕ НА СПРАВЕДЛИВОСТА. От този момент нататък на практика няма земна сила, която да ме спре, и парите са последната дупка на кавала, с която въобще не се съобразявам в името на постигането на целта.

Sickmind
06.10.2015, 08:41
За да спре да ти изглежда смехотворна питай на ЛС Матеев на кого продаде преди 10-20 дни 150 кошера дадан-блат. Той ако реши може и да ти каже за каква сума става въпрос, но те уверявам че тя не е по силите дори и на напредналите в пчеларството.
Моля този пост. да не се коментира повече.

Моля да не спекулирате с тази сделка. Това е проект, по който работим повече от година и когато сме планирали всичко, идеята за тази мярка едва ли е била в зародиш дори. А цената е такава, каквото удовлетворява двете страни.

Вълчан
06.10.2015, 08:51
А ние, с кошерите в гористите местности, какво да кажем!? Никога досега не съм вадил мед; от рапица, слънчоглед или каквато и да е маслодайна техническа култура!

ivootur
06.10.2015, 09:02
Шапка ти свалям Матеев!!!

rosty_sz
06.10.2015, 10:27
Поднасям извинение.
Нямах никакво намерение да споделям за това но така се завъртя разговора и все пак писах да се разберат на Лични съобщения, но се получи достояние на всички.
Още веднъж моля да бъда извинен.
Успех.

Marko
06.10.2015, 11:17
А ние, с кошерите в гористите местности, какво да кажем!? Никога досега не съм вадил мед; от рапица, слънчоглед или каквато и да е маслодайна техническа култура!
Хич и не съжалявай!След слънчогледа извадих 2-3 тенекии с някакъв тъмен мед като вкусът му ми стои някак карамелен...вероятно е събиран от някакви треволяци.Един съсед си взе 2 буркана и каза че по-хубав мед не бил ял.На мен също ми харесва повече от акацията, слънчогледа и рапицата ( само такъв мед съм вадил до сега)Маслодайните технически култури ряпа да ядат.

Pavel_Bs
06.10.2015, 12:29
А ние, с кошерите в гористите местности, какво да кажем!? Никога досега не съм вадил мед; от рапица, слънчоглед или каквато и да е маслодайна техническа култура!


Напълно съм съгласен с колегата.Ландшафта при мен коренно се промени,след като създадох пчелина.Повечето диви медоноси се срещаха тук таме по полянките,а сега е килим от тях когато цъфтят.Пускал съм снимки на някои.Всички диви медоноси в района са в разцвет,благодарение на пчелите.Това не е ли запазване и увеличаване на биологичното разнообразие?Не е ли това биологично разнообразие по-ценно за природата?

scutellator
06.10.2015, 20:58
А ние, с кошерите в гористите местности, какво да кажем!? Никога досега не съм вадил мед; от рапица, слънчоглед или каквато и да е маслодайна техническа култура!

Може да почакате комунистите да дойдат на власт и да задължат всички арендатори да разорават и засяват горските полянки с медоносни технически култури.

tsc1
06.10.2015, 21:11
Може да почакате комунистите да дойдат на власт и да задължат всички арендатори да разорават и засяват горските полянки с медоносни технически култури.
А дали, ако вместо да чакаме да падне на лятното кино тавана, дадем на био животновъдството (овце и говеда) съответните субсидии, които те да делят с пчеларите, дали няма да е по-добре?

Pavel_Bs
06.10.2015, 21:28
Може да почакате комунистите да дойдат на власт и да задължат всички арендатори да разорават и засяват горските полянки с медоносни технически култури.

Може да ти се струва странно,но аз се РАДВАМ,че край мен не се сади нищо.Силно се надявам и занапред да си остане така.Коментарът ми беше във връзка с биологичното разнообразие и защо се гледат само полетата,сякаш там природата все още съществува със своето многообразие.

scutellator
07.10.2015, 08:21
Аз също предпочитам да си поставям кошерите в гористи местности и с по-малко обработваеми площи. Така има по-малко желаещи да си правим конкуренция. Иначе, не че не се радвам на още една, две или три паши в повече, НО аз умишленно съм си направил своя избор и никой не ми е виновен за това.

Вълчан
07.10.2015, 11:20
Може да почакате комунистите да дойдат на власт и да задължат всички арендатори да разорават и засяват горските полянки с медоносни технически култури. Прочетох ти и следващия пост, но за съвсем други неща говоря! Малко встрани от темата, след изчезването на планиското земеделие, изчезват планиската яребица-кеклика и още други животиски видове намаляват. Като грешка се отчита и липсата на планиско животновъдство- пашуване!

nyanakiev
10.10.2015, 17:31
някой говорил лие с някой арендатор да ли тези 28 лв ще компенсира сеидбата и слабия доход от третия медонос

бат тянко
10.10.2015, 18:47
Вълчане както върви и ние ще изчезнем скоро .

мухозол
12.10.2015, 12:32
Ново , тази програма ще стартира 2017 година . Пак сложихме конете пред каруцата.

n.kostadinov
12.10.2015, 15:42
http://www.fermer.bg/%D0%BA%D0%BE%D0%B9-%D1%89%D0%B5-%D0%BC%D0%BE%D0%B6%D0%B5-%D0%B4%D0%B0-%D1%81%D0%B5-%D0%B2%D1%8A%D0%B7%D0%BF%D0%BE%D0%BB%D0%B7%D0%B2%D 0%B0-%D0%BE%D1%82-%D0%BF%D0%BE%D0%B4%D0%BF%D0%BE%D0%BC%D0%B0%D0%B3%D 0%B0%D0%BD%D0%B5%D1%82%D0%BE-%D0%B7%D0%B0-%D0%BC%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%BE%D1%81%D0%BD%D 0%B8-%D0%BA%D1%83%D0%BB%D1%82%D1%83%D1%80%D0%B8-%D0%BF%D0%BE-%D0%BF%D1%80%D1%81%D1%80-news14761.html

Тук никой нищо не споменава от кога точно ще стартира тази мярка,но пък обясняват,че най-малко заинтересовани ще са зърнопроизводителите.

мухозол
12.10.2015, 19:48
Прав си ,преди няколко дни казах за програмата на двама зърнари с по 9000 дк. и те отговориха ? Ти да не си ЛУД ,да ти сея и ти да правиш пари . Явно попаднах на глупаци ! Споделих програмата с колеги резултата беше същия ? Не знам кой крив кой прав сигурно МАТЕРИАЛА Е ВИНОВЕН .,

ch.atanasov
12.10.2015, 20:11
Някой не писа ли , че рибата в морето а някои сложиха тигана.Не разбрах защо като чуха "договор" ,колеги веднаха започнаха да делят сумата на две и на повече.И без нас парите ,които се дават ще бъдат усвоени.

delta.e
12.10.2015, 20:46
Някой не писа ли , че рибата в морето а някои сложиха тигана.Не разбрах защо като чуха "договор" ,колеги веднаха започнаха да делят сумата на две и на повече.И без нас парите ,които се дават ще бъдат усвоени.


Прав си ,преди няколко дни казах за програмата на двама зърнари с по 9000 дк. и те отговориха ? Ти да не си ЛУД ,да ти сея и ти да правиш пари . Явно попаднах на глупаци ! Споделих програмата с колеги резултата беше същия ? Не знам кой крив кой прав сигурно МАТЕРИАЛА Е ВИНОВЕН .,

,,Трай коньо за зелена трева,, и ,,трай бабо за хубост ,,.

dimi_01
12.10.2015, 21:22
Само при нас ли проявяват интерес арендаторите?повече подробности след няколко дни след насрочената среща.

judas
12.10.2015, 21:35
Прав си ,преди няколко дни казах за програмата на двама зърнари с по 9000 дк. и те отговориха ? Ти да не си ЛУД ,да ти сея и ти да правиш пари . Явно попаднах на глупаци ! Споделих програмата с колеги резултата беше същия ? Не знам кой крив кой прав сигурно МАТЕРИАЛА Е ВИНОВЕН .,
Не им ли каза, че като се договорите, те ще правят пари, а ти ще вземеш нещо покрай тях?

мухозол
10.11.2015, 22:07
На някои места зарнарите започнаха да събират пчелари по 5-10 кошера за склюцване на договор за опрашване за сезон 2016 .Обърнете внимание а не както за цената на мед .

baibradar
27.02.2016, 16:56
Гледайте и слушайте тези два клипа:

Мярка 10 Агроекология и климат (опрашване на земеделските култури)-част 1

http://www.agro-consultant.net/web-tv/video/55-myarka-10-agroekologiya-i-klimat-oprashvane-na-zemedelskite-kulturi-chast-1.html

Мярка 10 Агроекология и климат (опрашване на земеделските култури)-част 2

http://www.agro-consultant.net/web-tv/video/56-myarka-10-agroekologiya-i-klimat-oprashvane-na-zemedelskite-kulturi-chast-2.html

Как ще има обединение на всички пчелари?
Лично аз, след тази среща съм скептичен. Вижте, как един МУХАР се изсра на метеното.

Бандит
27.02.2016, 23:32
А не може ли ние , да си засадим и ние да си взимаме субсидиите ?

Искрен Мутафов
28.02.2016, 07:28
А не може ли ние , да си засадим и ние да си взимаме субсидиите ?

Разбира се, че може! Стига да имаш поне 20 пчелни семейства, регистрирани по надлежният ред, и да нямаш амбиция за повече от 130хектара, защото, толкова е тавана на подпомаганите площи, които един стопанин може да заяви.
Ето ти и списък с културите, за които ще се плаща въпросната субсидия, която ще е ДО €129,48 на хектар:

Списък на медоносни растения
• Елда /гречка/ (Fagopyrum esculentum, Fagopyrum tartaricum)
• Нахут (Cicer arietinum)
• Рицин (Ricinus communis)
• Слънчоглед (Helianthus annuus)
• Памук (Gossypium hirsutum L.)
• Синап бял (Sinapis alba)
• Кориандър (Coriandrum sativum L.)
• Босилек (Ocymym basilicum L.)
• Анасон (Pimpinella anisum)
• Резене (Foeniculum vulgare)
• Бял трън (Silybum marianum)
• Невен (Calendula officinalis)
• Mаточина (Melissa oficinalis)
• Детелина (Trifolium sp.)
• Еспарзета (Onobrychis sp.)
• Полско секирче (Lathyrus Sativus)
• Kомунига (Melilotus sp.)
• Пясъчен фий (Vicia villosa)
• Фий (Vicia sativa)
• Борчак (Vicia ervilia)
• Едроцветна глушина (Vicia grandiflora)
• Теснолистна глушина (Vicia angustifolia)
• Топинамбур, земна ябълка (Helianthus tuberosus)
• Фацелия (Phacelia tanacetifolia/ Phacelia tanacetifolia)
• Пореч (бораго) (Borago officinalis)
• Бакла (Vicia faba L.)
• Чубрица (Satureja hortensis L.)
• Тиква (Cucurbita maxima)
• Готварска тиквичка (Cucurbita moschata Dusch.)
• Диня (Citrullus lanatus)
• Пъпеш (Cucumis melo)
• Краставица (Cucumis sativus)
• Босилек конски ливаден (Salvia pratensis)
• Вишна (Prunus cerasus)
• Градински чай (Salvia officinalis)
• Джанка (Prunus cerasifera)
• Дюля (Cydonia oblonga)
• Кайсия (Prunus armeniaca)
• Касис (Ribes nigrum)
• Къпина (Rubus sp.)
• Круша (Pirus sp.)
• Лавандула (Lavandoula vera)
• Люцерна (Medicago sativa)
• Малина (Rubus ideus)
• Мащерка (Thymus serpyllem)
• Праскова (Prunus persica)
• Риган (Origanum vulgare)
• Слива (Prunus domestica)
• Череша (Prunus avium)
• Ябълка (Mallus sp)
• Бадем (Prunus amigdalus)“

http://prsr.government.bg/Admin/upload/Media_file_bg_1455249403.pdf

Но, като ги гледам, тези които могат да се ЗАСАЖДАТ, са:

• Вишна (Prunus cerasus)
• Джанка (Prunus cerasifera)
• Дюля (Cydonia oblonga)
• Кайсия (Prunus armeniaca)
• Касис (Ribes nigrum)
• Къпина (Rubus sp.)
• Круша (Pirus sp.)
• Лавандула (Lavandoula vera)
• Малина (Rubus ideus)
• Праскова (Prunus persica)
• Слива (Prunus domestica)
• Череша (Prunus avium)
• Ябълка (Mallus sp)
• Бадем (Prunus amigdalus)“

плюс, евентуално, диня, пъпеш, тиква и краставици ако са от разсад - всички други култури от списъка се СЕЯТ.

Валентин.
28.02.2016, 10:58
А не може ли ние , да си засадим и ние да си взимаме субсидиите ?
Да сееш е добре. Но да сееш само заради една субсидия.......... техника имаш ли, земи имаш ли, технологията на отглеждане знаеш ли я,пазар за продукцията (риган, чай, бакла, резене, комунига, анасон...................................... ...............в промишлени количества) щото да се хвърляш за едната субсидиика да обработваш земи........малко несериозно звучи. Все пак някои земеделци ще станат пчелари, най-вече овощарите и някой дето гледа слънчоглед. НИЩО ПОВЕЧЕ.

Бандит
28.02.2016, 17:03
Да сееш е добре. Но да сееш само заради една субсидия.......... техника имаш ли, земи имаш ли, технологията на отглеждане знаеш ли я,пазар за продукцията (риган, чай, бакла, резене, комунига, анасон...................................... ...............в промишлени количества) щото да се хвърляш за едната субсидиика да обработваш земи........малко несериозно звучи. Все пак някои земеделци ще станат пчелари, най-вече овощарите и някой дето гледа слънчоглед. НИЩО ПОВЕЧЕ.

Прав си , но не говоря за мен , а като опция . Повярвай ми идеите ми са далеч над тези субсидии ;)

Валентин.
28.02.2016, 20:06
Прав си , но не говоря за мен , а като опция . Повярвай ми идеите ми са далеч над тези субсидии ;)
Пробвай, може да успееш. Аз си признавам 20 години не успях в земеделието.

idjo_52@abv.bg
10.03.2016, 15:15
Това не е мярка за подпомагане на пчеларите,имаме ли ръководители които наистина ще Ни подкрепят,на вниманието на г-н Матеев, Кожухаров, Куменов, Ганчев, Михайлов, Иванов, Димов и т.н. Време е за протест.

Pavel_Bs
29.04.2016, 12:33
http://afera.bg/%d1%88%d1%83%d1%82-%d0%b7%d0%b0-%d0%b1%d0%be%d1%80%d0%b8%d1%81%d0%be%d0%b2%d0%b0%d 1%82%d0%b0-%d0%be%d0%bf%d0%b3-%d0%b5%d0%b2%d1%80%d0%be%d0%bf%d0%b5%d0%b9%d1%81%d 0%ba%d0%b0%d1%82%d0%b0-%d0%ba%d0%be.html