PDA

Виж пълната версия : "ТОПЛА ХРАНИЛКА" НА КОСТАДИН ЯКОФОВ



kando
31.03.2011, 12:07
Колеги,обръщам се към вас със молба за помощ.

Благодарение на колега от форума,който ми даде малко материали,изслушах по една лекция на Костадин Якофов и Симеон Тодоров.

И хората,силно наблягат на полезноста на така наречената от тях "топла" хранилка,която обаче аз съм виждал само на една снимка и пак не мога да си обясна,какво представлява - като конструкция.

Та моля ви,ако имате да споделите снимков материал,чертеж или дори да опитате на думи - искам да разбера по-подробна информация за тази хранилка.

Благодаря ви предварително.

N-2
31.03.2011, 13:29
Това е Милерова хранилка, която е импрегнирана със силикон за хранителни цели.
http://www.dave-cushman.net/bee/natmiller.html

ivandespotov
31.03.2011, 15:56
Прегледай темата "Подхранване със суха захар"

scutellator
31.03.2011, 16:56
Това е Милерова хранилка, която е импрегнирана със силикон за хранителни цели.
http://www.dave-cushman.net/bee/natmiller.html

Силикон или разтопен парафин?
Последното се нанася много по-бързо.

Юрий Цветков
31.03.2011, 17:30
Това на практика си е Милерова хранилка. Само, че е направена от дървена рамка а стените са облицовани с пластмаса, както и дъното е пластмасово. Якофов и Тодоров използват немска пластмаса, сертифицирана за хранителни продукти. Отгоре се слага стъкло, защото прави по добър конденз от плексигласа например. И е прозрачно за да наблюдаваш пчелите, без да се налага да ги безпокоиш с отваряне. Ползват пластмаса, защото ако е само от дърво, хранилката мухлясва от влагата. А и е по хигиенично.

kando
31.03.2011, 19:12
Прегледай темата "Подхранване със суха захар"
да мерси - че точно се чудех как да питам и за тази захар,се чудех пудра ли е или кристали.

Добре,явно едно от условията за метода описан от Якофов,е тази хранилка да е топла - сега видях и повече снимки на Милерова хранилка,видях снимки и на самите хранилки на Якофов,прочитам по-горния пост на Юри и .... се питам,кое и е топлото на тази хранилка,или за да ми се изясни,може би ще е по-лесно,ако някой ми обясни кое и е студеното на стандартната хранилка.

Юрий Цветков
31.03.2011, 20:34
Едва ли мога да отговоря точно на въпроса ти. Идеята е вентилацията на кошера да се извършва само през дъното. Тази хранилка почти херметически трябва да затраря тавана. Топлия въздух от гнездото, по законите на физиката се издига нагоре, но не може да излезе. Влагата кондензира по стъклото (тавана на хранилката) и така задържайки се там, овлажнява захарта, която става по-лесно усвоима за пчелите. Не знам защо точно се нарича "топла", може би точно заради това че не пуска топлия въздух да излезе през тавана и го задържа в себе си.

buci59
31.03.2011, 20:51
Дъното на топлата хранилка е направена от специална топлопропусклива пластмаса.Така топлината от гнездото се предава и в самата хранилка т.е.в отделението за захар е много топло,дори и при минусови температури навън,пчелите са в хранилката.Затова и се нарича топла.Всякакъв друг материал използван като дъно е неприемлив и не изпълнява условието за топла хранилка.Дано съм бил полезен.

kando
31.03.2011, 21:17
Да това за пластмасата не го знаех - така вече става по-ясно,защото дори във обикновенните ми хранилки,аз виждам капчици влага през зимата,та дори не мисля,че условието за стъкло е задължително.
Но това беше важно да се разбере - не съм проверявал из литературата и не знам точно как е,но съм сигурен че дори обикновенната хранилка,ще е топла вътре.Ясно,че просто не е толкова топла,но това може да се коригира в известна степен,ако зимата не ползваме възглавница,а със нещо да "завием" (примерно с найлон) рамките отгоре и просто да има цепка/отвор през,която да минават пчелите и да се качват във хранилката т.е.ако хранилката няма дървена,а само найлонена преграда със рамките би трябвало със още някой градус да се повиши температурата във хранилката.

fermdimi
07.04.2011, 18:07
Дъното на топлата хранилка е направена от специална топлопропусклива пластмаса. Това не е вярно,материала се казва полистирол той не е топлопропускаем,не е внос от Германия продава се в София,а хранилката е топла
защото се топли от гнездото чрез цялосния отвор в ширината на хранилката и задържа топлината със поставен друг прозрачен полистирол или стъкло върху нея.

ceco_lovech
07.04.2011, 19:11
Дъното на топлата хранилка е направена от специална топлопропусклива пластмаса. Това не е вярно,материала се казва полистирол той не е топлопропускаем,не е внос от Германия продава се в София,а хранилката е топла
защото се топли от гнездото чрез цялосния отвор в ширината на хранилката и задържа топлината със поставен друг прозрачен полистирол или стъкло върху нея.

еврика!няма такова понятие "топло пропусклива пластмаса"

evgeni.filimonov
08.04.2011, 13:56
Така, ди ве осветля и аз.
Оригиналната милерова хранилка е дървена, а дървото поема влага, особено в ъглите може и да плесеняса, от храната и влагата. Това е предпоставка за възникване на бактерии и болести. Затова се прави хранилката от пластмаса и се облича с дърво, за да не се губи топлината. Отвора на хранилката е ценното нещо и самия капак.
Предполагам, че повечето колеги сте слушали лекцията на Якофов, но не сте внимавали. Той го казва това нещо.
А колкото до Симеон Тодоров, човека твърди, че Якофов го е научил на всичко. Смея да твърдя, че Симеон Тодоров е добър ученик и бизнесмен - прави бизнес.
А Якофов е велик пчелар.
Симеон Тодоров казва, обиколих цяла Европа и Америка, и накрая разбрах, че най-добрия пчелар се намира в Пловдив - К.Якофов.

kando
08.04.2011, 18:09
Естествено,че ще каже това - нали Якофов му е дал занаята.

Честно казано,това изказване малко ме издразни - сега разбирам ги и двамата,че са формирали цял успешен метод,но малко се поизхвърлят.Моите извинения към Якофов,но това че мрежестото дъно е негова идея,е доста пресилено изказване.

Просто няй-добър пчелар няма,не е имало и няма да има - това не е съзтезание,че да има най-добър.Няма наука,в която някой да бъде най-добър - дори физиката и математиката (споменавам тях,за да не излезе някой със пример за Айнщайн,дори и той не е бил най-добрия)

п.п.просто за мен такива изказвания са нелепи,ненужни и не правят услуга на никого!

ware
17.04.2011, 17:43
Колега не го приемай в буквалния смисъл,за мен лично какво е казал Симеон Тодоров не е от значение,но Якофов наистина е много добър.

Димитър Бонев
17.04.2011, 17:48
Дъното на топлата хранилка е направена от специална топлопропусклива пластмаса. Това не е вярно,материала се казва полистирол той не е топлопропускаем,не е внос от Германия продава се в София,а хранилката е топла
защото се топли от гнездото чрез цялосния отвор в ширината на хранилката и задържа топлината със поставен друг прозрачен полистирол или стъкло върху нея.

еврика!няма такова понятие "топло пропусклива пластмаса"
Пластмасата, която използват Тодоров и Якофов е точно такава и е годна за хранителни цели. За това е и по-скъпа.

fermdimi
17.04.2011, 18:12
Полисирол за хранително вкусовата промишленост,от него се правя кутии за храна,кофички за кисело мляко и т н.

kyuchukov
03.11.2011, 16:26
Някой има ли представа, дали се продава тази хранилка и къде?

недялко
19.11.2011, 07:14
катица казанлък продава от тези хранилки около 35лв за 10рамков кошер

Hrisia
05.10.2012, 13:10
"Топлата хранилка" можете да видите на следния линк http://vbox7.com/play:e5227b7a8b

Hrisia
09.10.2012, 10:53
Естествено,че ще каже това - нали Якофов му е дал занаята.
... Моите извинения към Якофов,но това че мрежестото дъно е негова идея,е доста пресилено изказване.


Уважаеми колега от форума. Не приписвайте на хората думи и заслуги, които те самите не си приписват.
И преди да напишете коментар за някого се замислете... вие колко пчелари сте научили на нещо?

fermdimi
10.10.2012, 11:41
"Топлата хранилка" можете да видите на следния линк http://vbox7.com/play:e5227b7a8b

Хубави са кошерите колега,в момента се продават такива същите само че 10 рамкови на много изгодна цена,50 бр. за 7000 лв.

Димитър Бонев
10.10.2012, 20:37
Не са същите. тези са с много по-висока стойност само като материали.

kando
12.10.2012, 13:30
......
Уважаеми - гледал съм клип от обществена беседа, в която лично г-н Якофов претендира, че мрежестото дъно е негово откритие.

п.п. та преди да ми казваш в/у какво да се замислям, вземи се замисли ти, преди да отправяш забележки.

fermdimi
13.10.2012, 14:20
г-н Якофов претендира, че мрежестото дъно е негово откритие.
Той може да претедира, но това спорет мен не е вярно .

Hrisia
13.10.2012, 19:46
......
Уважаеми - гледал съм клип от обществена беседа, в която лично г-н Якофов претендира, че мрежестото дъно е негово откритие.

п.п. та преди да ми казваш в/у какво да се замислям, вземи се замисли ти, преди да отправяш забележки.

Колега, Якофов винаги е казвал, че идеята идва от Гърдев. Нещо вие сте се объркали. Та историята е следната: Гърдев е забравил да затвори дъната на част от кошерите на държавния пчелин в Садово и на пролет е забелязал, че тези семейства са зимували по-добре. Оттам вече те (групата на Гърдев) се замислят и въвеждат отвореното мрежесто дъно. Същото и за прашецоуволителите. Отново заданието идва от Гърдев към групата да измислят вътрешен прашецоуловител. Понеже Якофов е практик, взима една идея и я доразвива. Но лошото е, че хората са завистливи и кой чул, кой неразбрал започват да говорят, че си ги е присвоил като откритие. А той никога не забравя да спомене своя учител...

п.п. Между другото името ми е Христина Якофова. Мога да ви изпратя и няколко лекции записани на камера, в които няма как да не чуете имената на хората

buci59
13.10.2012, 21:17
Та историята е следната.....
Това е абсолютно вярно,но малко хора са запознати с тази история и вероятно от там идват и съмненията,че идеята за мрежестите дъна е друга.

N.Stefanov
27.06.2014, 19:50
Тези хранилки се правят от пластмасата от която се изработват мебели за баня.Квадрата и е около 5 лв (3мм).Който се е занимавал с това ще си я направи за 15 мин.Тази хранилка подходяща ли е според вас за подхранване на отводки или е само за зимния сезон на основните семейства.

Недялко Атанасов
27.06.2014, 20:34
Я разясни малко за тая пластмаса,и обработката и дом условия

Димитър Бонев
28.06.2014, 19:34
Ха кажи къде е 5лв, че аз се утрепах да търся и най-евтино на 8 намерих разпененото ПВЦ(3мм), а ПЕТ под 18 не мога да намеря.

scutellator
28.06.2014, 20:42
Колега, Якофов винаги е казвал, че идеята идва от Гърдев. Нещо вие сте се объркали. Та историята е следната: Гърдев е забравил да затвори дъната на част от кошерите на държавния пчелин в Садово и на пролет е забелязал, че тези семейства са зимували по-добре. Оттам вече те (групата на Гърдев) се замислят и въвеждат отвореното мрежесто дъно. Същото и за прашецоуволителите. Отново заданието идва от Гърдев към групата да измислят вътрешен прашецоуловител. Понеже Якофов е практик, взима една идея и я доразвива. Но лошото е, че хората са завистливи и кой чул, кой неразбрал започват да говорят, че си ги е присвоил като откритие. А той никога не забравя да спомене своя учител...

п.п. Между другото името ми е Христина Якофова. Мога да ви изпратя и няколко лекции записани на камера, в които няма как да не чуете имената на хората

Лошото е че тогава е нямало интернет, чуждестранни списания и вестници (че и книги!!!) освен руските, разбира се. Вместо да се е налагало да откриват топлата вода наново, е можело всички тези идеи че и повече да ги откраднат на готово, пречупвайки ги през собствената си призма. Сега сигурно щяха да са много по-напред

tsc1
01.10.2014, 17:09
Ха кажи къде е 5лв, че аз се утрепах да търся и най-евтино на 8 намерих разпененото ПВЦ(3мм), а ПЕТ под 18 не мога да намеря.
За какво ще ги ползваш?

Искрен Мутафов
02.10.2014, 06:55
За какво ще ги ползваш?

Най-вероятно за хранилки - самоделки, които да пасват на точно определени размери.

tsc1
02.10.2014, 08:08
Най-вероятно за хранилки - самоделки, които да пасват на точно определени размери.
Въпроса ми е свързан с този пост на Бонев:

Пластмасата, която използват Тодоров и Якофов е точно такава и е годна за хранителни цели. За това е и по-скъпа.
По-горе в един пост Цецо от Ловеч е казал нещо важно, но никой не му е обърнал внимание: Няма топлопроводими пластмаси, особено разпененото ПВЦ! Пластмасите имат ниска топлопроводимост и в повечето случаи се използват като топлоизолиращ материал, а не обратното. Ако идеята е да се отвежда максимално количество топлина от кошера към хранилката то най-правилното решение за дъното е алуминия. И тъй като чистия алуминий е мек метал и няма добри конструктивни качества се ползват неговите сплави с добавка на магнезий и други елементи за да се получи здравина. На пазара могат да се намерят на добра цена ламарини от алуминиеви сплави, които да се ползват за дъно на хранилката. За мен най-доброто решение е дебелина на ламарината 1.0-1.5мм подходящо оребрена на Х са да не се огъва при по-големи размери. С малко повече труд на абкант може да се огънат краищата и да се оформи тавичка, която да се закрепи в жлебове в дървената рамка.
Знам , че сега отново ще се посипят постове от сорта " Абе защо не си гледаш схемите и транзисторите!", но именно за отвеждане на топлината от транзисторите се ползват алуминиеви, а не пластмасови радиатори.

Mateev
02.10.2014, 08:42
Tsc1 е прав, но само донякъде. Наистина алуминия е най-добрия топлопроводник, но той е полезен когато трябва да се отвеждат (транспортират) огромни топлинни потоци. В случая с кошерите това не е така. Пчелното семейство генерира само 5-6W топлинна мощност през зимата и около 30-35W през лятото. Разпределена на площта на дъното на хранилката това прави 35/45/40= 0.02W/кв.см. или това е 10 000 пъти по-малко от потенциалните възможности на алуминия. Тоест алуминия е безсмислен.

За прехвърлянето на такъв малък топлинен поток е достатъчен едва ли не всеки един материал. Например дърво, фазер или разпенено PVC. Тяхната топлопроводимост е в диапазона 0.1-0.3W/m*К. На практика достатъчно е дъното на хранилката да е 5-10 пъти по-тънко от стените на кошера (а това наистина е така), и това ще гарантира, че 80-90% от генерираната топлина в кошера ще отиде в хранилката, а не в околното пространство през стените на кошера.

Ето таблица с топлопроводимостите на различните материали:
http://pkv-tp.blogspot.com/2009/07/blog-post_11.html

tsc1
02.10.2014, 10:00
Tsc1 е прав, но само донякъде. Наистина алуминия е най-добрия топлопроводник, но той е полезен когато трябва да се отвеждат (транспортират) огромни топлинни потоци. В случая с кошерите това не е така. Пчелното семейство генерира само 5-6W топлинна мощност през зимата и около 30-35W през лятото. Разпределена на площта на дъното на хранилката това прави 35/45/40= 0.02W/кв.см. или това е 10 000 пъти по-малко от потенциалните възможности на алуминия. Тоест алуминия е безсмислен.

За прехвърлянето на такъв малък топлинен поток е достатъчен едва ли не всеки един материал. Например дърво, фазер или разпенено PVC. Тяхната топлопроводимост е в диапазона 0.1-0.3W/m*К. На практика достатъчно е дъното на хранилката да е 5-10 пъти по-тънко от стените на кошера (а това наистина е така), и това ще гарантира, че 80-90% от генерираната топлина в кошера ще отиде в хранилката, а не в околното пространство през стените на кошера.

Ето таблица с топлопроводимостите на различните материали:
http://pkv-tp.blogspot.com/2009/07/blog-post_11.html
Нещо не мога да се съглася с тази логика. До колкото схващам дъното на хранилката трябва да предаде топлината (енергията) от въздуха на кошера към захарта. От тук следва, че то трябва да е направено от максимално проводим за нея материал (с висока топлопроводимост и ниска топлоемкост), а околните стени трябва да са с точно обратните свойства (ниска топлопроводимост и висока топлоемкост). Това, че отделената енергия е малко е аргумент точно в тази посока - бързо да я принесем и с минимални загуби по предназначение. Ето и данни за топлоемкостта на материалите:
http://theplan.bl.ee/2A7.pdf

Mateev
02.10.2014, 11:22
Логиката ти, че материала трябва да е "максимално проводим" е грешна. Материала трябва да е "достатъчно проводим", щото загубите да малки. Ако сложиш алуминиева плоча, ще прехвърлиш 100% от възможната за прехвърляне енергия. Ако сложиш плоча от друг метал (всички метали са добри проводници на топлина), то тогава ще прехвърлиш например 99%. Ако сложиш 3-4мм фазер или разпенено PVC ще прехвърлиш около 80%. Трябва да е стиропор или фибран, за да падне до 40-50% или вакум, за да падне до 0%.

Не споря че алуминия или другите метали са добри проводници на топлина. Просто искам да кажа, че няма смисъл от тях, след като основното количество топлина ще премине и през какъвто и да е друг материал. Струват ли си главоболията заради едни загубени 10-15%?

Също така проводимостта на материала не е единственото изискване. Има си и редица други изисквания, с които трябва да се съобразяваме. Например материала не трябва да се окислява на влага или при попадането в киселинна среда. Металите не отговарят на това условие, докато разпененото PVC отговаря.

tsc1
02.10.2014, 13:18
Този спор е безсмислен. Всеки има своите доводи и те не са за пренебрегване. Но истината си остава в пазара - фирмите ще "сделать" това, което е най-евтиното и ще се продава по тази причина, тук и сега.

Преди няколко дни попаднах на една снимка на поилка - красиво и функционално.

2104

Реших да видя колко би струвала, ако се прави у нас. Направих един проект с достъпните на нашия пазар материали и бегла калкулация.
Цената само на материалите с ДДС надхвърли 30лв - без труд, без печалба и други разходи. Определено непродаваемо на нашия пазар при начин на мислене - "и една пробита стара кофа върши работа".
Все пак ще сглобя един образец, за да имам точна оценка на цената и ще кача снимки тук.

distedi
02.10.2014, 13:43
Мисля, че идеята за топла хранилка се състои в друго, а не в това материалите да провеждат топлина от кошера в хранилката... Според мен, хранилката трябва да задържа топлината, а стъклото в горната част да отдава топлина с цел точно там да се образува конденз. Ако цялата хранилка е направена от материал, който отдава топлина, то няма как да заработи идеята за топла хранилка. Процепът, през който пчелите ще влизат, за да си вземат овлажнена захар, е достатъчен за да преминат нужните температура и влага. В следствие на всичко това, кондензиралата влага ще започне да размеква захарта и пчелите отиват там за да си пийнат захарен сироп (пчелите НЕ гризат суха захар)....
В следствие на тези ми разсъждения, излиза, че разпененото PVC или друг подобен материал, ще свършат добра работа :)

tsc1
02.10.2014, 14:56
Мисля, че идеята за топла хранилка се състои в друго, а не в това материалите да провеждат топлина от кошера в хранилката... Според мен, хранилката трябва да задържа топлината, а стъклото в горната част да отдава топлина с цел точно там да се образува конденз. Ако цялата хранилка е направена от материал, който отдава топлина, то няма как да заработи идеята за топла хранилка.
Стъклото не отдава топлина, то я поема. Процеса на втечняване на влагата във въздуха е свързан с отделяне на топлина. За това конденз се образува върху гладки студени повърхности. Пример - изпотяването на стъклата на кухнята в студен зимен ден, когато нещо ври на печката.
В хранилката кондензиралата върху стъклото вода капе върху затоплената захар и я превръща в сироп.

distedi
02.10.2014, 16:40
...
В хранилката кондензиралата върху стъклото вода капе върху затоплената захар и я превръща в сироп.

Това имам предвид - точно такава е идеята на топлата хранилка :) Но за да се случи всичко това, трябва да бъде топло в хранилката и от стъклото да капе вода върху захарта. Ако хранилката е направена от материал, който не задържа топлината вътре, тези процеси няма как да се случат.

Mateev
02.10.2014, 16:52
Искам да дам малко информация за конденза, за да не се пишат неверни неща във форума, като например "гладки повърхности". За да се образува конденз са необходими само две условия:

1. Въздух с някаква температура и някакво количество влага в него (% на влажност)
2. Охлаждане на този въздух до нова температура, по-ниска от ТОЧКАТА НА ОРОСЯВАНЕ (Dev Point)

Не е необходима никаква повърхност, още повече пък тя да е гладка. :) Достатъчно е да охладим въздуха до Dev Point температурата, и влагата в него започва да се отделя и да образува капчици вода. Докато те са малки, ние наричаме това явление МЪГЛА, а когато станат по-големи, тогава вече го наричаме ДЪЖД. Ако допълнително се охлади до отрицателни температури го наричаме СНЯГ или ГРАДУШКА. Частен случай е когато охлаждането се предизвиква от някакъв твърд материал, и тогава ние наричаме това явление КОНДЕНЗ. Конденз може да се образува както по повърхността на материалите, така и в техния ОБЕМ, ако са с пореста хигроскопична структура. Например бетона, стиропора, дървото, фазера и много други строителни "дишащи" материали образуват конденз дори и вътре в обема си. Фибрана, разпененото PVC, стъклото, металите и всички други "недишащи" материали образуват конденз само по повърхноста си.

Причината за всичките тези явления са физическите свойства на водата, но не това е най-важното. Нас ни интересува каква е тази загадъчна температура, наречена Dev Point (точка на оросяване). Накратко - тя зависи само от три фактора:

1. Влажност на въздуха
2. Температура на въздуха
3. Нова температура, до която го охлаждаме

При ниска влажност на въздуха Dev Point температурата е доста далеко (в посока надолу) от температурата на въздуха. Например 20-30 градуса разлика, че дори и повече. При висока влажност Dev Point температурата се приближава до тази на въздуха, като при 100% влажност се изравнява с нея. Това е всичко. Има си сложна формула, по която може да се изчисли, но за наши цели е по-удобна следната диаграма:

2105

С диаграмата се работи по следния начин:
1. Избира се влажноста на въздуха, и по нея се определя цвета на правата, която ще гледаме.
2. Избира се температурата на въздуха и по вече избраната права определяме каква е Dev Point температурата.

Ха-ха .... който е свикнал да работи с градуси по Целзий, да използва дясната и долната скала, а който иска по Фаренхайт - да ползва лявата и горната скали.

tsc1
02.10.2014, 17:10
Едва ли за практиката е нужна толкова много информация, но тя не вреди. Колкото до повърхностите и тяхната гладкост всеки може да направи прост експеримент и да се убеди в казаното. Достатъчно е да се вземат две парчета стъкло - едното гладко, а другото матирано, да се охладят до еднаква температура в хладилника и да се поставят за малко над тенджера с вряла вода. Нека всеки види с очите си къде е повече конденза - върху матовото или върху гладкото стъкло. Това е свързано с образуването на микрокапчиците и тяхното постепенно съединяване в по-големи, но в детайлите на теорията няма да се впускам.

Mateev
02.10.2014, 17:25
Да продължим с приложението на тази информация в пчеларството:

От книжките знаем, че през периода, когато се отглежда пило, средното ниво на влажност в кошера при силни семейства е между 50% и 60%. Рядко се срещат нива под 40% или над 70%. В едно силно семейство тези стойности са стабилни и не зависят от околната среда, защото пчелите успяват да направят необходимите коригиращи действия (носене на вода или пък вентилиране на прелката). Това през лятото. През зимата (или пък при слабите семейства) влажноста и температурата в кошера следват тези на околната среда с 1-2 часа закъснение. Следователно за да определим Dev Point температурата трябва да се водим по зелената или по лилавата линия. Другата информация, която имаме е, че силните семейства са в състояние да поддържат в кошера температура от порядъка на 35 градуса +/- 1-2 градуса. Засичаме по графиката и получаваме Dev Point температурата, която е 23 градуса по зелената линия и 26 градуса по лилавата. Това е диапазона, под който се образува конденз, ако външната температура падне под него. Ами всички знаем, че почти целогодишно през нощите външната температура пада под тези стойности. През лятото само през нощите, а през останалите сезони - почти през цялото денонощие.

Изводи, касаещи пчеларството:
1. В кошера МНОГО ЛЕСНО се получават УСЛОВИЯ ЗА КОНДЕНЗ. През лятото е достатъчно през деня да е топло, а през нощта - хладно, и конденза вече е факт.
2. През зимата е още по-лошо - условия за конденз има ВИНАГИ, независимо от какъв материал е направен кошера.

Как може да се намали конденза?
Ами основните негови фактори (външна и вътрешна температура и влажност на въздуха) са неподвластни на контрол от наша страна. Единствения параметър, който можем да контролираме, е ВЕНТИЛАЦИЯТА на кошера. С по-добра вентилация ние постигаме два ефекта:
1. Намаляваме разликата в температурата между вън и вътре, като с това отдалечаваме Dev Point точката
2. Отнемаме излишната влага от въздуха в кошера и я изхвърляме навън, като с това също отдалечаваме Dev Point точката

Как може да се увеличи конденза, когато това е търсен от нас ефект (например в хранилка със захар)?
Ами от всички фактори, от които зависи конденза, ние можем да контролираме само два:
1. Създаване на ЛОША ВЕНТИЛАЦИЯ вътре в хранилката. Постига се посредством херметизиране на хранилката с капак отгоре.
2. Създаване на голяма ТЕМПЕРАТУРНА РАЗЛИКА на повърхността, върху която искаме да се натрупва конденза. В случая това е капака на хранилката. Голяма температурна разлика се създава по два начина, като най-добре е да се използват и двата:
- Ниска температура над капака - това се постига с добра вентилация над капака на хранилката нощно време.
- Висока температура под капака - това се постига с херметизацията, за която говорихме в т. 1

Допълнително условие е капака да е топлопроводим, за да може ниската температура над него да достигне и от вътрешната му страна. Най-добре би се държал някакъв метален лист ламарина, но и стъкло или PVC плоскост също ще свършат работа.

Mateev
02.10.2014, 17:41
Едва ли за практиката е нужна толкова много информация, но тя не вреди. Колкото до повърхностите и тяхната гладкост всеки може да направи прост експеримент и да се убеди в казаното. Достатъчно е да се вземат две парчета стъкло - едното гладко, а другото матирано, да се охладят до еднаква температура в хладилника и да се поставят за малко над тенджера с вряла вода. Нека всеки види с очите си къде е повече конденза - върху матовото или върху гладкото стъкло. Това е свързано с образуването на микрокапчиците и тяхното постепенно съединяване в по-големи, но в детайлите на теорията няма да се впускам.

Това НЕ Е ВЯРНО!!! Не знам защо спориш. Грапавината на повърхностите НЕ ОКАЗВА ВЛИЯНИЕ на количеството кондензирала влага. То зависи само и единствено от факторите, които описах по-горе. Защо вместо да изказваш неверни твърдения не прочетеш написаното от мене още веднъж, а ако не вярваш - върви във Wikipedia или в някой друг реномиран източник и сам си провери къде е истината. Недей да си измисляш експерименти, които никога не си правил по научен начин (подход, изключващ влиянието на странични фактори).

Пак повтарям:
1. Конденз се получава върху ВСЯКАКВИ ПОВЪРХНОСТИ !!!
2. Конденз се получава дори и в обема на порестите материали !!!
3. Конденза зависи само и единствено от:
- Температурата на въздуха
- Неговата влажност
- Новата нова температура, до която той ще се охлади

Никакви други фактори не влияят на количеството образувала се вода, освен ВЕНТИЛАЦИЯТА, която е ВЪНШЕН ФАКТОР, спомагащ за:
1. Интензивно изпарение на ВЕЧЕ ОБРАЗУВАЛИЯ СЕ КОНДЕНЗ
2. Намаляването на ТЕМПЕРАТУРНАТА РАЗЛИКА, а с това и отдалечаването на Dev Point точката

С тази Dev Point точка аз ежедневно се сблъсквам следейки графиките на моята MTO станция. Имам записани данни от последните 7 години с дискрета 3 секунди. Мога да приказвам на тази тема още 3 дена и 3 нощи, но има ли смисъл, когато съм абсолютно убеден, че приказвам АЗБУЧНИ ИСТИНИ.

ПС: С молба преди да ми отговориш на този постинг наистина да си направиш труда да се запознаеш с материята малко по-подробно.

Totevski
02.10.2014, 18:04
Абсолютно верни са постовете на Матеев - това казва физиката. Нашата цел е да "управляваме" конденза. Да го използваме, когато е необходимо и да го минимизираме, когато не е нужен. За тази цел се използва топлата хранилка в комбинация с мрежестото дъно.

Дамян Дамянов
02.10.2014, 18:41
Едва ли за практиката е нужна толкова много информация, но тя не вреди. Колкото до повърхностите и тяхната гладкост всеки може да направи прост експеримент и да се убеди в казаното. Достатъчно е да се вземат две парчета стъкло - едното гладко, а другото матирано, да се охладят до еднаква температура в хладилника и да се поставят за малко над тенджера с вряла вода. Нека всеки види с очите си къде е повече конденза - върху матовото или върху гладкото стъкло. Това е свързано с образуването на микрокапчиците и тяхното постепенно съединяване в по-големи, но в детайлите на теорията няма да се впускам.


Това НЕ Е ВЯРНО!!! Не знам защо спориш. Грапавината на повърхностите НЕ ОКАЗВА ВЛИЯНИЕ на количеството кондензирала влага.

Мисля че tsc1 искаше да каже, че матираната повърхност има по-голяма площ и това оказва влияние върху количеството кондензация.
Има логика на по-голяма площ да има повече топлообмен, но дали има повече кондензация?

Още нещо което не се споменава е че сиропа акумулира топлина.
А каква е разликата между суха захар и сироп при задържането на температурата?
Сухата захар е изолатор, защото има въздух между кристалите, но дали има голямо значение?
Бях пуснал таблица колко захар се разтваря в единица вода при каква температура.
Тоест колкото е по-ниска температурата, толкова повече вода е нужна за разтварянето на захарта.

vencii
02.10.2014, 18:41
Топлата хранилка трябва да е направена от изолационен материал за да задържа топлината на влажния въздух от кошера, а не да провежда топлина- distedi е разбрал идеята. Прочетете пак постове 38 и 40 там с пет приказки е казано за какво става въпрос.

tsc1
02.10.2014, 20:33
......
ПС: С молба преди да ми отговориш на този постинг наистина да си направиш труда да се запознаеш с материята малко по-подробно.
Нямам намерение да ти отговарям по същество, каквото знам по въпроса го казах в предишните си постове. Всеки може да направи простия опит, който предложих и съм правил и да провери кой крив, кой прав. Без сложни обяснения, графики и формули.
Но си зададох един интересен въпрос: Защо от постовете ми, които имаха съвсем друга цел и смисъл извади едно единствено прилагателно, една дума и я превърна в същност на казаното? Тя ли предизвика потока излишна информация или нещо друго?
Спора се превърна в спор на шопи дали овчия кожух топли по-добре с вълната навън или навътре.

Mateev
02.10.2014, 21:07
.........Но си зададох един интересен въпрос: Защо от постовете ми, които имаха съвсем друга цел и смисъл извади едно единствено прилагателно, една дума и я превърна в същност на казаното?......
Това прилагателно беше грешно - не отговаряше на истината. Всичко друго беше правилно. Не се засягай - направих го в името на истината, а не защото имам нещо против тебе. Човешко е да се греши, така че всичко си е в реда на нещата. Утре ако аз сгреша, от самосебе си се разбира, че трябва да ме поправиш ако знаеш истината. И аз няма да ти се разсърдя. Истината е по-важна от личностните взаимоотношения.

Всичко написано във форума остава за вечни времена. Google го индексира, и от този момент нататък то става световна информация, която може да бъде прочетена някога от някого. При това положение ако някой напише нещо невярно (което си е нормално), хубаво е да бъде поправено от някой друг, който знае каква е истината.

Аз също съм грешил, пишейки една или друга моя мисъл във форума. И когато някой ме поправи, пишейки истината, аз тактично съм си замълчавал. Глупаво е да му се сърдя, че е написал истината. Още по-глупаво е да тръгна да му диря сметка защо го е направил. В конкретния случай ставаше въпрос за ФИЗИКА. Там нещата са ясни и истината винаги е САМО ЕДНА. Не става въпрос за пчеларски технологии, където винаги може да се поспори. В математиката и във физиката винаги има САМО ЕДНА ИСТИНА, и тя е НЕОСПОРИМА.