PDA

Виж пълната версия : Има яйца, но няма пило



iliew
05.09.2015, 21:29
От две седмици наблюдавам следното нещо в едно семейство.

На три пити има яйца, а запечатано пило и ларви не се появяват. Яйцата си бяха там и преди две и преди една седмица и днес. Мйката си е там, не е търтовка, снася нормално по едно яйце на дъното на килийката, но ларви няма.

meho
05.09.2015, 22:38
Третирал ли си с нещо?

redbull
06.09.2015, 06:13
От две седмици наблюдавам следното нещо в едно семейство.

На три пити има яйца, а запечатано пило и ларви не се появяват. Яйцата си бяха там и преди две и преди една седмица и днес. Мйката си е там, не е търтовка, снася нормално по едно яйце на дъното на килийката, но ларви няма.

Решили са да не гледат повече пило и чистят яйцата, сипваш ли им сироп?

kubio
06.09.2015, 07:24
Хранене му е майката!...

iliew
06.09.2015, 07:56
Третирал съм с фурмитом, но проблемът започна преди това, в същност като гледам колко са пчелите в кошера, явно проблемът е от около месец. Подхранвани са като всички останали, които имат по 5-6 пити с пило на различна възраст. Не съм сигурен в произхода и възрастта на майката .

ch.atanasov
06.09.2015, 08:16
Третирал съм с фурмитом, но проблемът започна преди това, в същност като гледам колко са пчелите в кошера, явно проблемът е от около месец. Подхранвани са като всички останали, които имат по 5-6 пити с пило на различна възраст. Не съм сигурен в произхода и възрастта на майката .

Направи експеримент -размени една пита с яйца от това семейство с една , също с яйца от другите.Интересно ще е ,какво ще се случи.

iliew
06.09.2015, 14:49
Направи експеримент -размени една пита с яйца от това семейство с една , също с яйца от другите.Интересно ще е ,какво ще се случи.

Направих нещо подобно. Един кошер прави тиха смяна и взех една пита с пило, запечатано и ларви плюс един маточник пред излюпване. Вечерта ги проверих, обслужваха пилото и топлиха маточника. Не открих майката и не съм я убивал, интересно дали те сами ще я премахнат и ще запазят маточника. Следващата събота ще има повече яснота.

ch.atanasov
06.09.2015, 15:27
Направих нещо подобно. Един кошер прави тиха смяна и взех една пита с пило, запечатано и ларви плюс един маточник пред излюпване. Вечерта ги проверих, обслужваха пилото и топлиха маточника. Не открих майката и не съм я убивал, интересно дали те сами ще я премахнат и ще запазят маточника. Следващата събота ще има повече яснота.

Ако е стара ,може при прегледа да ги видиш и двете.Ако е по -млада ,може да разруши маточника.Да споделиш после.

iliew
06.09.2015, 15:47
Ако е стара ,може при прегледа да ги видиш и двете.Ако е по -млада ,може да разруши маточника.Да споделиш после.

Набор 2013. :)

ch.atanasov
06.09.2015, 15:54
Набор 2013. :)

Моите от набор 2013 не са добри.Незнам защо.Тези от 2014 / които оцеляха/ се оказаха супер.Едните и другите са самосмяна на Павловки.От тази година за сега също са добре.

rumenggr
06.09.2015, 19:32
Имам същия случай в момента. Яйца на една пита, а пило никакво. Майката е 2015 роева. Заложиха самосмяна, неуспешна. Сега хранят нов маточник, който ще запечатят утре или във вторник. Не е от липса на храна. Майката разви отводката много добре, но нещо се е случило и не я желаят вече.

kapanec
07.09.2015, 08:27
Ако снася търтееви яйца а по това време на годината пчелите не им трябват търтеии и пчелите ги премахват още в самото начало затова нямат запечатано пило .Смяна на майката с друга оплодена а не чрез маточник,защото се губи ценно време до като се излюпи и еветуално ако има шанса да се оплоди

Ангел Йосифов
07.09.2015, 09:44
ако има шанса да се оплоди

Преди 7-8 години в края на септември реших да сдружа две отводки в един кошер,но на 5-6 метра от мястото на отводките.Реших да си направя експеримент.На тяхно място поставих преносното съндъче с рамка с разновъзрасно пило колкото длан,рамка с мед и прашец и още една маломедна рамка.От двете им страни сложих преградни дъски и....към 25 октомври имах осеменяваща свищева майка.Поради малкото пчели,майката беше дребна,но осеменяваше според броя на пчелите и времето.Пилото беше на една рамка около 1/3 на двете страни.Два пъти съм им сипвал меден сироп.Трябва да подчертая,че района(Раковски) предлага прашец почти до коледа,а пчелите са в двора ми на завет и слънце.

iliew
07.09.2015, 10:21
Ако снася търтееви яйца а по това време на годината пчелите не им трябват търтеии и пчелите ги премахват още в самото начало затова нямат запечатано пило .Смяна на майката с друга оплодена а не чрез маточник,защото се губи ценно време до като се излюпи и еветуално ако има шанса да се оплоди

Възможна причина, но дали пчелите усещат, че яйцето е неоплодено.

А дали е възможно самите яйца да не са живи, защото гледам че някои са изправени, а други леко наклонени?

h_kirilov
07.09.2015, 11:59
А дали е възможно самите яйца да не са живи, защото гледам че някои са изправени, а други леко наклонени?

Ето защо някой са изправени а други наклонени!

4949

Ангел Йосифов
07.09.2015, 12:44
Преди 7-8 години в края на септември реших да сдружа две отводки в един кошер,но на 5-6 метра от мястото на отводките.Реших да си направя експеримент.На тяхно място поставих преносното съндъче с рамка с разновъзрасно пило колкото длан,рамка с мед и прашец и още една маломедна рамка.От двете им страни сложих преградни дъски и....към 25 октомври имах осеменяваща свищева майка.Поради малкото пчели,майката беше дребна,но осеменяваше според броя на пчелите и времето.Пилото беше на една рамка около 1/3 на двете страни.Два пъти съм им сипвал меден сироп.Трябва да подчертая,че района(Раковски) предлага прашец почти до коледа,а пчелите са в двора ми на завет и слънце.

Към края на ноември имаше все още малко запечатано пило и малко яйца,но...убих майката,а пчелите придадох на съседния кошер.Равносметка;има шанс за късно оплождане,но силно зависи и от района. От една шепа пчели станаха три шепи.

iliew
07.09.2015, 14:12
Към края на ноември имаше все още малко запечатано пило и малко яйца,но...убих майката,а пчелите придадох на съседния кошер.Равносметка;има шанс за късно оплождане,но силно зависи и от района. От една шепа пчели станаха три шепи.

Решил съм да изчакам излюпване на майка от чисто любопитство и не само.Прав си, че оплождането зависи и от района, сега е моментът да разбера дали моя район го позволява.Засега все още има търтеи в семействата, явно защото има и поддържаща паша.
Ако се излюпи майка обаче, няма да я затрия, смятам да и предам няколко пити със запечатано пило от другите кошери, въпреки че вероятността в него да има много акар е сериозна, но тъкмо ще проверя и тази теория за премахване на последното пило, като антивароатозно средство.

IVO_3
07.09.2015, 14:20
Възможна причина, но дали пчелите усещат, че яйцето е неоплодено.

А дали е възможно самите яйца да не са живи, защото гледам че някои са изправени, а други леко наклонени?
Пчелите всичко усещат и разбират що се отнася до тяхната природа,но проблема е там,че ние не ги разбираме.

iliew
07.09.2015, 14:24
Ето защо някой са изправени а други наклонени!

Благодаря колега. Знам много добре защо някои от яйцата са наклонени, а други прави, но въпросът е дали е възможно по някаква причина те да да умират в различен стадий от развитието си още преди да легнат на дъното на килийката и каква ще да е тази причина, защото пчелите определено хранеха откритото пило, което им сложих, а тези снесени от тяхната майка не.
Причината ясно, че е майката, но какво не и е наред?

IVO_3
07.09.2015, 15:02
Благодаря колега. Знам много добре защо някои от яйцата са наклонени, а други прави, но въпросът е дали е възможно по някаква причина те да да умират в различен стадий от развитието си още преди да легнат на дъното на килийката и каква ще да е тази причина, защото пчелите определено хранеха откритото пило, което им сложих, а тези снесени от тяхната майка не.
Причината ясно, че е майката, но какво не и е наред?
Според мен причината е в майка щом пчелите хранят пилото.Много е вероятно майката да е увредена по различни причини:по време на прегледи да е била притисната,старост,оплоден а от близкородствени търтеи,болест и т.н.Не се сещам за други причини в момента,което не означава,че няма други.Моя съвет е да не губиш време и око можеш да намериш оплодена майка за смяна.Успех.

srg
08.09.2015, 13:26
И аз имам подобен случай. Пронесе преди 15-тина дена но още не съм видял отгледана ларва. В малка отводка е ,яйца достатъчно,но всичко после се изхвърля. Виждал съм само няколко лави на по ден-два , но после и тях изхвърлят.

scutellator
08.09.2015, 14:34
Може би в такъв случай става въпрос за наскоро еволюирал патоген и е вероятно такива случаи да започнат все повече да зачестяват преди да отшумят.

rumenggr
15.09.2015, 11:26
Здравей iliew. Как се развиха нещата в това семейство при теб? Аз съм назад с 5-6 дни от теб със същия проблем. Имам възможност за обединяване, но реших да изчакам самосмяна, от любопитство.

iliew
15.09.2015, 11:39
Здравей iliew. Как се развиха нещата в това семейство при теб? Аз съм назад с 5-6 дни от теб със същия проблем. Имам възможност за обединяване, но реших да изчакам самосмяна, от любопитство.

Лошото време малко обърка плановете и до няколко дни ще проверя нещата. Ще кажа като ги прегледам.

Ангел Йосифов
15.09.2015, 12:37
Нерде Ямбол,нерде Стамбул.Демек Варна и Драгоман тука-тука......При единия ако се получи,не е задължително да се случи и при другия,но желая успех и на тримата...

Nik_m
15.09.2015, 14:50
Имах една майка която не ми харесваше, но свършиха запасните и я оставих, вчера отворих да видя как е и няма да я бъде. 3 рамки с пило което не е зле, но майката ходеше като пияна и има 2 свещеви маточника.
Майката е от юни, имаха няколко месеца да я сменят а чак сега са се сетили.

nikola.vladov
15.09.2015, 16:40
... има 2 свещеви маточника.
Майката е от юни, имаха няколко месеца да я сменят а чак сега са се сетили.
Аз съм още по-зле. Една моя майка беше зле и на 5 септ. я сменям като махам една майка от семейството. На 12 септ прибирам клетката, има яйца и съзирам една небелязана майка. Веднага зацепих какво е станало. Те към края на август си сменили майката, имали две и аз съм хванал новата. Старата беше саката и очевидно зле. Това не им е попречило да не харесат придадената и да я убият. Аз вместо да помогна направо попречих!

Ангел Йосифов
15.09.2015, 18:01
Nik,при наличие на майка няма свищеви маточници.....да не се бъркат новобранците.

Nik_m
15.09.2015, 18:06
Nik,при наличие на майка няма свищеви маточници.....да не се бъркат новобранците.
Фактическа грешка, исках да напиша самосмяна.

iliew
21.09.2015, 17:01
На три пити има яйца, а запечатано пило и ларви не се появяват. Яйцата си бяха там и преди две и преди една седмица и днес. Мaйката си е там, не е търтовка, снася нормално по едно яйце на дъното на килийката, но ларви няма.

Един кошер прави тиха смяна и взех една пита с пило, запечатано и ларви плюс един маточник пред излюпване. Вечерта ги проверих, обслужваха пилото и топлиха маточника. Не открих майката и не съм я убивал, интересно дали те сами ще я премахнат и ще запазят маточника.

Е да кажа вече какво стана, с въпросното семейство.

Има нова майка, днес видях 3 осеменени рамки, като на тях имаше прави, наклонени, легнали яйца и личинки плуващи в млечице. Явно са сменили майката и новата се е оплодила. За награда получиха пълна пита с пило.

Изводи :
Проблемът, както се очакваше е била майката;
В района на Варна оплождането на майка в средата на септември е възможно;
Пчелите, усещайки дефекта на майката, я сменят дори и с маточниик. Умишлено не предпазих маточника от старата майка, за да видя дали пчелите сами ще свършат това.

Ангел Йосифов
21.09.2015, 20:35
Само да попитам-въпросното семейство беше ли останало без пило та си подсилил с рамка пило?Питам защото си мисля,че при липса на пило се прекъсва развитието на акара,а пчелите през това време,бивайки активни(не в кълбо), успяват самостоятелно да свалят значителна част.Освен това моментът предоставя възможност за еднократно третиране и отпадане на пролетното.А добавената рамка пило задължава третирането........
И аз имам такова семейство.Вчера видях младата и "старата" майки.Все още няма осеменяване,но не смятам да подсилвам с пило,дори няма и да го третирам.....

iliew
21.09.2015, 22:21
Само да попитам-въпросното семейство беше ли останало без пило та си подсилил с рамка пило?Питам защото си мисля,че при липса на пило се прекъсва развитието на акара,а пчелите през това време,бивайки активни(не в кълбо), успяват самостоятелно да свалят значителна част.Освен това моментът предоставя възможност за еднократно третиране и отпадане на пролетното.А добавената рамка пило задължава третирането........
И аз имам такова семейство.Вчера видях младата и "старата" майки.Все още няма осеменяване,но не смятам да подсилвам с пило,дори няма и да го третирам.....

То е без запечатано пило от месец, Ангеле. Няма как да не го подсиля, даже ще му сложа и още но първо да видя запечатаното тяхно и тогава.

Така е за акара, но няма как, първо да го стабилизирам, а после ноември с ОК.

srg
28.09.2015, 02:02
И аз имам подобен случай. Пронесе преди 15-тина дена но още не съм видял отгледана ларва. В малка отводка е ,яйца достатъчно,но всичко после се изхвърля. Виждал съм само няколко лави на по ден-два , но после и тях изхвърлят.

Да довърша историята.
Изчаках още и накрая отгледаха малко работническо пило . Реших че нещата са се нормализирали и като ми потрябва майка за едно осиротяло семейство я придадох на него. Малко след това заложиха за самосмяна а и пилото беше преобладаващо търтиево. Иначе майката си беше едра и добра на вид.

Медун Пчелковскии
05.10.2015, 11:41
А какво ще кажете за маточник за самосмяна на 04.10? Резултата ще е интересен, безкрайно любопитен и вълнуващ. (think)

solaris60
05.10.2015, 11:49
А какво ще кажете за маточник за самосмяна на 04.10? Резултата ще е интересен, безкрайно любопитен и вълнуващ. (think)

Ако се намери някой търтей и хубаво време, което да позволи на майката да излети - става. Но кошера трябва да е подготвен с пчели иначе - загива.

Медун Пчелковскии
05.10.2015, 16:18
Той си имаше пило, но не много, може би на пролет ще е в състояние на отводка, ако майката има късмет :)

Ангел Йосифов
05.10.2015, 17:14
Ако старата майка е все още в кошера,напролет ще имаш нова самосмяна или търтовка...

Медун Пчелковскии
07.10.2015, 16:12
И аз така си мисля, не видях ни един търтей в другите семейства.