PDA

Виж пълната версия : Фризер срещу восъчен молец



roxterox
03.09.2015, 16:21
Колеги,
Мисля да направя тазгодишната битка срещу молеца като сложа рамките във фризер. Понеже в нета намирам различна информация относно продължителността на престоя на рамките, реших да попитам ако някои е практикувал - колко време държите основите във фризер? Как съхранявате рамките след изваждането им? Необходимо ли еповторно поставяне във фризер или умъртвяването на молеца е 100% независимо от стадия на развитие? ☺

the_lefty
03.09.2015, 19:18
Колега,единственото което съм пробвал лично аз е B401.Една от плодниковите пити я бях забравил да я третирам и забелязах ларви на молеца.Напръсках я при друго третиране и наистина спря развитието му.Извинявай,но това с фризера малко ми се струва излишна работа с много не сигурен резултат.Пожелавам ти успех в начинанието!

pepikan
03.09.2015, 20:03
Фризера върши перфектна работа.Аз държа питите около 2 дни след това в кашони с орехова шума.За последните 3 години нито една загубена пита.

Анатоли Василев
03.09.2015, 20:39
фризера гарантирано си свършва работата...

zayo
03.09.2015, 23:17
Като ти свърши пашата раздели плодника от магазина с найлон или друга преграда като в задната част оставиш около 2-3 см разстояние, за да могат пчелите да се качват. След падане на температурите под 10 С свали магазините. Съхранявай ги на по-ниски температури (под 10С) защото под нея спира развитието на восъчния молец. По темата има доста изписано във форума. Във фризер само в краен случай и то само, ако рамките са вече посетени от молеца, но се са проядени. Обикновено 48 ч са достатъчни.

IVO_3
04.09.2015, 20:06
Аз зазимявам с магазините вече четири зими.Само първата година бях разделил плодника от магазина с парче плат и два,три сантиметра в задният край го подгъвах.След това прочетох една статия на Асен Въков от гр.Видин за 'нестандартния метод на зазимяване',който се състоеше в това да се оставят магазините отгоре без да се отделят с парче плат,но само ако няма мед в рамките.Ако има дори 200гр.мед това може да привлече пчелите в магазина и да умрат от глад.И така вече три зими.Така се справям с молеца.

Mateev
05.09.2015, 12:27
Аз пък слагам магазините под плодниците. С това постигам няколко цели:
1. Пчелите ги охраняват от молци
2. Плодника се повдига над нивото на прелката и така на кълбото му е по-топло, като в същото време се съхранява добрата вентилация от мрежестото дъно.
3. Ако в магазините е имало малко мед или нектар, пчелите си го пренасят в плодника и си го подреждат там, където им е удобно.
4. Ако напролет семейството се развие по-бързо от очакваното, пчелите започват да усвояват магазина, и така се намаляват предпоставките за роене.

След центрофужене на меда слагането на магазините го правя на 2 етапа:

Етап 1 - магазина се слага над плодника, за да го оближат пчелите и за да няма нападения, ако се сложи под плодника. Това се прави в първата половина на август. Семейството се подхранва за пило, но ако има излишен сироп, пчелите го слагат в магазина.

Етап 2 - магазина се слага под плодника в началото на септември и чак тогава се прави ударно подхранване с инвертиран сироп. Пчелите почистват магазина (качват го в плодника) и след това доподреждат гнездото си с инвертирания сироп. Интересното в този период от време е, че пчелите вземат от хранилката точно толкова сироп, колкото им е необходим. Не задръстват гнездото и си оставят място за зимното кълбо. Ако в хранилката остане сироп и есента е топла, пчелите постепенно ще си го усвоят. Ако настъпи студ, сиропа в хранилката може да си стои цяла зима и пчелите ще му обърнат внимание чак напролет.

При това положение може да се приеме, че през есента наличието на сироп в хранилката е критерий дали едно семейство се нуждае от него или не. Ако семейството бързо си изяжда хранилката, значи се нуждае от още сироп. Ако сиропа започне да се задържа, значи семейството вече се е успокоило, че има достатъчно зимни запаси. Летящите пчели вече не излитат да търсят нектар, и така им се съхранява мастното тяло и им се удължава живота.

IVO_3
05.09.2015, 12:46
Матеев,напьлно сьм сьгласен с теб,но проблема при мен е,че кошерите са ми ДБ от стария тип и немога да сложа магазин от долу.

dimi_01
05.09.2015, 15:39
А как процедирате когато сте с два магазина за ДБ?Може ли и двата да се поставят от долу на плодниците?

IVO_3
05.09.2015, 16:36
Аз оставям и двата магазина отгоре, по долу писах защо са отгоре,но за отдолу Матеев сигурно знае.

simo
05.09.2015, 20:50
IVO_3 , не знам с колко кошера си, но дори и дъната ти да бяха отделно надали ще ти се приискат такива гимнастики, плодниците сега много тежът :). Миналата година се пробвах, стигнах до петия и се отказах. Учудвам се, че Матеев има такава практика при постоянния му стремеж за съкращаване на ръчните операции.

IVO_3
05.09.2015, 21:31
SIMO,съгласих се с Матеев за принципа по който ги зазимява,но сигурно като се стигне до хамалогията ще се съглася с теб.Съмнявам се обаче,че Матеев ги вдига ръчно.Предполагам,че има подемници.

redbull
06.09.2015, 06:20
А може би става на въпрос за ЛР кошери, там магазина отдолу през зимата си е задължителен.

Mateev
06.09.2015, 16:32
Не мога да се сетя за някакъв сериозен проблем, ако през зимата под плодника се оставят 2 магазина. Не съм го пробвал, но ЦЕБРО (известен руски пчелар) пчеларства с два ДБ плодника, което означава, че зимно време под основния ДБ плодник има още един ДБ плодник, а той по височина е колкото 2 магазина. Също така масово се използва практиката да се зимува на 2 ЛР корпуса, което означава че под гнездото има един ЛР корпус с височина 1.5 магазина.

Самият аз се притеснявам с това повдигане на гнездото над нивото на прелката и мрежестото дъно, но с 1 ЛР корпус под гнездото вече съм пробвал, а тази година ще пробвам и с 2 ЛР корпуса (зимуване на 3 ЛР корпуса). Самоуспокоявам се, че в дивата природа хралупата също може да е доста висока, така че не би трябвало това да обърка пчелите или да има някакъв негативен ефект. В Япония също се прилага тази технология. Техния японски кошер е малък и висок, и през зимата семейството е повдигнато над прелката на височина 1 метър, че и повече.

rosty_sz
06.09.2015, 17:12
Зазимявам и с един и с два корпуса под кълбото. Пробвал съм и всякакви конфигурации на оставени отворени прелки. Не забелязвам никаква разлика освен случая на отворена прелка само на дъното и два корпуса със затворени прелки под кълбото. В този случай семействата се облитат по-късно и ако подходящото време е кратко може да пропуснат момента. Оставял съм и отворена прелката на кълбото и на дъното и отворена мрежа и би следвало да става "комин ефект" и да им става течение и да им е гадно, някои колеги казаха направо да ги отпиша тези семейства и противно на всички теории кълбото през цялото време стоеше точно зад отворената прелка дори и когато си освободи пространство назад пак остана зад прелката и там беше и първото пило.

Nik_m
06.09.2015, 20:47
И аз бях решил да оставя магазините под корпусите, но като знам че трябва да повдигна всички копуси, бързо се размислих и ги наредих пак на комини. Вчера направих контролен преглед и от 700 пити само в 9 имаше по 1-2 молеца. Бяха в пити в които е гледано пило (майката се е кчавала в магазина). При положения че последните седмици беше голяма жега и никакъв вятър.

delta.e
06.09.2015, 21:45
На комин си е класика , но добави и орехови листа .Колкото повече , толкова по-добре.

ch.atanasov
06.09.2015, 22:07
На комин си е класика , но добави и орехови листа .Колкото повече , толкова по-добре.

Това с ореховите листа е пълна заблуда.Дори кагато са повече ,хапват и тях.Ако се използва помещение ,после пада голямо чистене.Пиша от опит -тази година загубих над 200 рамки .crying;Слагах бол шума ,нали е безплатна .:laughing:

delta.e
06.09.2015, 22:20
[QUOTE=ch.atanasov;70228]Това с ореховите листа е пълна заблуда.

Както кажеш . Ти си по-космат .:)
Колега ми даде снимки от твоята палачорска работа .

Nik_m
06.09.2015, 22:24
На комин си е класика , но добави и орехови листа .Колкото повече , толкова по-добре.
Ореховата шума само ще пречи на въздуха да циркулира между питите и се губи ефекта на комина. А ефекта от нея е почти нулев ако въобще има такъв, помня дядо ми тъпчеше сандъци с шума и на пролет всичко изядено.

delta.e
06.09.2015, 22:27
Така ли ?
Защо при мен ефекта е друг ?

Nik_m
06.09.2015, 22:36
Така ли ?
Защо при мен ефекта е друг ?
Друг сорт орехи :)

ch.atanasov
06.09.2015, 22:37
[QUOTE=ch.atanasov;70228]Това с ореховите листа е пълна заблуда.

Както кажеш . Ти си по-космат .:)
Колега ми даде снимки от твоята палачорска работа .

Даскале ,незнам защо скачаш и някак си го приемаш като обида.Незнам кой "шпионин " ми е снимал палачорската работа ,но съжалявам ,че аз не снимах.Беше грозна гледка ,хвърлих много непредвиден труд за почистване,а и загубата беше сериозна.

delta.e
06.09.2015, 22:38
Да . По костеливи .:)

delta.e
06.09.2015, 22:40
[QUOTE=delta.e;70230]

Даскале ,незнам защо скачаш и някак си го приемаш като обида.Незнам кой "шпионин " ми е снимал палачорската работа ,но съжалявам ,че аз не снимах.Беше грозна гледка ,хвърлих много непредвиден труд за почистване,а и загубата беше сериозна.

Даскал съм за моите ученици ! За теб съм КОЛЕГА !

ch.atanasov
06.09.2015, 22:40
Така ли ?
Защо при мен ефекта е друг ?

Ако рамките ти са новоизградени ,тогава ще е друг ефекта.Но щом спиш по-спокойно с орехови листа -няма лошо.:bigsmile:

delta.e
06.09.2015, 22:46
Първо - стари рамки не съхранявам
Второ - старите пити ги топя и през гравирните валци си правя основи
Трето - за моят сън не се притеснявай
:)

ch.atanasov
06.09.2015, 22:52
Първо - стари рамки не съхранявам
Второ - старите пити ги топя и през гравирните валци си правя основи
Трето - за моят сън не се притеснявай
:)

Е не се впрягай ,не те обвинявам в нищо .Май и не съм те обиждал за разлика от теб.За да спиш спокойно -да уточня : ореховата шума не помага при по-тъмни пити.При светли слагайте бол ,защото е безплатна.:laughing:

delta.e
07.09.2015, 15:04
Е не се впрягай ,не те обвинявам в нищо .Май и не съм те обиждал за разлика от теб.За да спиш спокойно -да уточня : ореховата шума не помага при по-тъмни пити.При светли слагайте бол ,защото е безплатна.:laughing:

Атанасов , не се заяждам , но явно не си ме разбрал правилно.
В мазата имам шкаф . В който нареждам питите и слагам орехови свежи листа .
Вярвай- нямам проблем .

П.П. Един колега е загрижен за моят сън .Другите къде са ?;)

Standart
10.09.2015, 19:38
Та по темата за фризера! Там разни шуми не са необходими.
Аз практикувам замразяване на рамките до достигане на зададена температура на фризера(-15-18*С), или докато изключи компресора. Трябва да се съобрази количеството рамки на едно зареждане, ако са прекалено много има опасност за компресора ако работи продължително без да изключи. След като замръзнат ги оставям 1-2 денонощия да изравнят температурата с външната отварям вратата за ден за да проветря. Ако се наложи да добавя нови рамки(първите не ги вадя) пускам предварително фризера и тогава допълвам, и отново проветрение превантивно срещу мухъл.
Лично за мен това е метода за съхранение като в плюс е и опазването от гризачи.
Един 400 литров фризер е достатъчен за 30-40 семейства. Хората с повечко кошери си имат други методи на съхранение.