PDA

Виж пълната версия : Какъв е годишния добив на мед в района...?



nanko
31.08.2015, 16:04
От Троян съм. Имам учител и ме интересува добива годишно от кошер в моя раион. Мисля да започна с 20 кошера на пролет и с европрограмите да кандидатства за 90, 100 бр.

BateMisho
31.08.2015, 22:40
Нанко, добре си се ориенирал!
Давай направо с европрограмите и направи 1000 кошера догодина, по 50кг мед, по 6лв/кг, ето имаш 300,000лв. Ако направиш и 500 отводки по 100лв, ето още 50,000лв.
Няма какво да се чудиш!

redbull
01.09.2015, 05:52
От Троян съм. Имам учител и ме интересува добива годишно от кошер в моя раион. Мисля да започна с 20 кошера на пролет и с европрограмите да кандидатства за 90, 100 бр.

Около 20-30 при мен ако е добра годината, акация, липа ,ливада и понякога малко мана.

Христо Димитров
01.09.2015, 06:03
100 кошера ,дори и с учител ,се гледат много трудно.
Според мен почни с 10 кошера ,погледай ги една година и тогава преценявай с колко да ги увеличиш.Отстрани изглежда лесно,но колкото повече научаваш за пчелите,толкова повече разбираш,колко нищо не знаеш.
Колкото за добива и при мен е около 20-30 кг среден добив на кошер годишно.

Успех!

petrov_
02.09.2015, 16:30
Няма ли да е по добре, освен добивите да се напише и системата кошери да видим каква ще е разликата.

Бърз
02.09.2015, 18:18
... Мисля да започна с 20 кошера на пролет...
С 2-3 кошера, мое мнение...на пролет обикновенно има и по интересни неща от колкуто пчели :-) Ако нещо преосмислиш, леко без особи загуби спреш тази работа. "20-30 кг среден добив на кошер годишно" - това е срам за академическа база на пчеларство в България, при този направо чудесен климат и исключително разнообразна и обилна растителност. Как то казват "Всичко се познават със сравнение" Препоручвам този материал за ак.основа (угл преводач в помощ :-) ) -
"День за днём на пасеке. Цебро В. П. "
Сори за моя развален български.
Успех.

piper
03.09.2015, 08:17
Привет,
Само да ти кажа ,че ако искаш да се изхранваш с пчеларство върви в полето.Там ще вадиш 30-50-70 кг от кошер.В Предбалкан и Балкан ,както е Троян 20-30 кг макс.Говоря от опит.

Бърз
03.09.2015, 16:36
... 20-30 кг макс.Говоря от опит. Руснаци вадят средно по 40 -60 кила /северния региони/меда, при сезона не повече от 55 дена на ВСИЧКО в пчеларска година. Няма рапица, няма акация и липа, слънчоглед ощи трябва хубаво да потърсиш - само ливадна паша (основно) при непредсказуеми метеорологични условия. При такиви условия ПОСТОЯННО СИЛНИ семейства мога да дават продукция в тези много рядко подходыщи за работа на пчели дни. При всичко това - порода много ройлива.
Как возможно да совместиш ПОСТОЯННО СИЛНО семейство и да не зароят?....Тука става вопрос за ПЧЕЛАРСКИ ЗАНАЯТ (за признания опит на хора с 20-30 годишен опит) .Тези за кои пчели хоби - отказват на 2-3 година ( не могат да изкарат и 15 кг) В България направо рай за пчелари - днеска ти кифладжия, а утре станал "пчелар", можеш да направиш 100 грешки за сезона и пак имаш време да всичко поправиш :-)
Чистосердечно казвам -МНОГО обичам България!

212
03.09.2015, 18:58
40 - 60 - 120 кг. вероятно ако има 2-3 сигурни паши, или се налива захарен разтвор като за световно!

При мен разчитам само на слънчоглед. Слънчогледа го сяха по великден/2-3 седмици по-късно от нормалното/. Цъфна началото на юли/2-3 седмици по-късно от нормалното/. И за моя изненада вместо да прецъфти за 2 седмици изкара точно месец?! През това време дъжд не падна. Пчелите бяха по плевелите основно, по слънчогледа почти нямаше пчели. Все едно не го виждат. Та тези 40 - 60 - 120 кг. за мен се оказаха 7 кг!

ivootur
03.09.2015, 20:00
Руснаци вадят средно по 40 -60 кила /северния региони/меда, при сезона не повече от 55 дена на ВСИЧКО в пчеларска година. Няма рапица, няма акация и липа, слънчоглед ощи трябва хубаво да потърсиш - само ливадна паша (основно) при непредсказуеми метеорологични условия. При такиви условия ПОСТОЯННО СИЛНИ семейства мога да дават продукция в тези много рядко подходыщи за работа на пчели дни. При всичко това - порода много ройлива.
Как возможно да совместиш ПОСТОЯННО СИЛНО семейство и да не зароят?....Тука става вопрос за ПЧЕЛАРСКИ ЗАНАЯТ (за признания опит на хора с 20-30 годишен опит) .Тези за кои пчели хоби - отказват на 2-3 година ( не могат да изкарат и 15 кг) В България направо рай за пчелари - днеска ти кифладжия, а утре станал "пчелар", можеш да направиш 100 грешки за сезона и пак имаш време да всичко поправиш :-)
Чистосердечно казвам -МНОГО обичам България!

Бих казал че гялямо значение за добива има и конкуренцията.Тук по селата има средно по и над 2000 кошера.Приятел в Норвегия тази година извади 850 кг от 14 кошера + 7 отводки.Но това е броят на кошерите в близките 5-6 километра.Вероятно в Русия е същата работа.

мухозол
03.09.2015, 20:01
Преди 15 години , а може и повече бях на 15 000 дк. слънчоглед , извадих 3-4 магазина мед , жълт като злато. Появи се оферта за слънчогледов мед за износ за Франция .Трябваше да предоставим поленов анализ. Да обаче интересно , на мен не ми дадоха такъв анализ. Полена от слънчоглед е малко. Попитах доктора ХХХ отговора беше , погледни под листата на слънчогледа и ще видиш защо дава толкова много мед. А сега когато мина ми се реве , спомени , спомени. Среден добив 12 кг.

Бърз
03.09.2015, 20:09
...7 кг!
Тука возможно един куп причини:
1) "авиация" била не повече 30 хил/кошер (~10-12 плътни междини с пчели).?
2) калпови стари/нови майки
3) % летящи и вътрешни пчели
4) излетели сего годишни рояци и ощи 1 000 причини :-)

В едно напълно сигурен: ако ЦЯЛОГОДИШНО "авиация" не пада под 4 кг(40 хил/пчели на кошер) и меда ВИНАГИ не помалку от 15-20 кила/ семейство - "лоши пчеларски години" заминат в история.
.......

redbull
03.09.2015, 20:27
Много пчела иска яка паша-защо слагаме решетките над първи корпус? Нещата се получават само с помощно семейство и ако се компрометира дадена паша, а тя е най-вече акациевата- да се издърпа отводка.

Бърз
03.09.2015, 20:28
...Но това е броят на кошерите в близките 5-6 километра.Вероятно в Русия е същата работа. Различно бива: и на одно село 3 пчеларя, и на 150 км в радиуса (тайга) ни говорим пчелари - изобщо няма хора :-) По принцип подвижно пчеларство мало развито - няма каде особо движеш, медоносни култури основно засаждат сами пчелари. Ливада -това е основна паша. Хора основно работят стационарно и не на село, а в гората/полето на края на август центрифугират един път. Паши слабо-средни продолжителни. Слаби семейства и за себеси не могат да собират :-)

Бърз
03.09.2015, 21:00
Много пчела иска яка паша....
В България- 10-15 април "нисме" вече на рапица, след 3 седмици на акация, ощи 3-4 седмици-липа... и до сега вече хора собират слънчогледа, а някой и мана....
В Русия - 10-15 април първи облитаня на пчели .... край на септеври вече в "зимовник" закарват пчели. :-)

h_kirilov
03.09.2015, 21:12
nanko, не ги слушай тея с опит как спорят за добива в разни региони и климатични условия! Вземи МАЛКО кошери сега и МАЛКО на пролет ... МАЛКО според твоите разбирания - бъди готов да загубиш инвестицията си! Чети цяла зима - в този форум има предостатъчно информация (трябва да отсееш важната за теб). Изкарай 1-2 пчеларски години ... постепенно или ударно увеличавайки бройката (постепенно в първата година - ударно те съветвам, чак след като завъртиш един цикъл - една пчеларска година и минеш през повечето пчеларски дейности). И когато усетиш увереност и видиш резултатите от действията си, вече ще знаеш това дали това е твоето занимание (работа, бизнес, хоби, допълнителен доход, ....). Тъй като не те познаваме, както аз така и колегите няма как да ти дадем еднозначен отговор на твоя въпрос. Темата е обсъждана тук и на много други места ... чети, чети ... Желая ти успех.

поздрави
Христо Кирилов

fori1
04.09.2015, 10:35
Нанко от Троян съм и ще ти споделя моя опит.
Започнах преди две години 2013 с два кошера ДБ, които станаха 3. При правенето на третия сборна отводка от двата обърках и втория , но до есента всичко се оправи и изненада напролет имах един. До тук новобранска работа въпреки , че от 1992г. до 1998г. още като ученик съм трупал знания и опит и имах 6 семейства и имах не лоши добиви на мед, но така се стекоха нещата , че прекратих с годините опита се губи.
2014 започнах с един оцелял и три закупени отводки МК от ДБ извадих около 15 кг. мед . през зимата оцеляха всичките и тази година ги направих 10. Средния добив от 5 семейства е 20 кг. за годината и три силни отводки.
Моят съвет е да почнеш със 5-6 максимум 10 кошера да преминеш един пълен цикъл и чак тогава да прецениш ще става ли или не. Не се заблуждавай и не си прави сметки от сорта 100 кошера по средно 20 кг. мед 2 тона по 6 лв. на едро 12000,00лв. много добре изглежда нали, а като сметнеш разходите по около 50-70 лв. на семейство 5000 до 7000 лв. на година и първоначални и ежегодни инвестиции за инвентар сметката изглежда по друг начин. Вярвай ми смятал съм го и знам какво смятам защото съм счетоводител. Второ кошерите са жива стока и теориите не се сбъдват на практика защото има фактори на които не можеш да влияеш( примерно времето) и вместо 20 кг. може да са 10 кг. а разходите са същите.
А относно субсидиите не си мисли, че е като в старата приказка „ бодеш пръчка пиеш вино” в твоя случай „купувам кошери пари от субсидии бол и от продажба на мед още за две три години богат”. И аз искам така ама не баш така. За субсидиите ще се сблъскаш със държавната машина , която е като товарен влак и ако нямаш опит за работа със институции ще ти охладнее мерака много бързо. Вярвай ми работата ми е такава, че работя със доста държавни институции и всички работят еднакво.
Всичкото това нещо не ти го казвам за да се откаже напротив ако си решил го направи и ще се радвам да успееш защото и аз искам да достигна сериозна бройка пчелни семейства примерно над 100 , но според моите планове това ще се случи най-рано след 4-5 години. Има варианти за по бързо със кредит , но това ще е сигурен фалит със тежки последствия не само за мен а и за семейството.
Поздрави и успех Хр.Копанов

delpi
04.09.2015, 12:31
Може ли конкретно разбивка за разходите за едно семейство, за което казвате, че са 50-70 лв.?
Предварително благодаря!

fori1
04.09.2015, 13:15
РАЗХОДИ ПО КОШЕР ЗА ЕДИН СЕЗОН








количество
ед.цена
обща стойност




1
Мед за подхранване
1
8
8.00 лв




2
Пудра захар
3
4
12.00 лв




3
Захар кристална
20
1.2
24.00 лв




4
третиране с лекарства
4
2.5
10.00 лв




5
Др. лекарства


5.00 лв









59.00 лв

fori1
04.09.2015, 13:28
Понеже го копирах от Екселска таблица пояснявам Разхода на 20 кг. захар е както следва: Пролетно подбудително подхранване от 10-15 март до 01 май , това са 8 седмици по 3 подхранвания в седмица са 24 подхранвания по 0,200кг.захар за 0,400кг. сироп 1:1 това са 5 кг. След акациевата паша до липата имам 15 подхранвания по 0,150кг. за сироп 2:1 това са 2 кг. и от 15 юли до 15 септември са 24 подхранвания още 5кг. и от 15 септември до края на септември за запасяване 7-8 кг. захар на кошер стават 20 кг. Със сигурност ще кажете, че това е много хранене, да така е но по добре да предвидиш разходите в най-лошия вариант а като се случи най-добрият само печелиш.

BleX
04.09.2015, 13:41
Мисля че това е много относително. На мен тези разходи ми изглеждат много преувеличени.
Две третирания с варостоп - 8 лв (пролет и есен) + две третирания с нозевит (пролет и есен) - 4 лв 10 кг захар за подхранване- 12 лв. Или общо 24 лв.
Това са моите разходи за година.

fori1
04.09.2015, 13:56
А подхранването със питки рано на пролет даже още през януари. Аз им давах тази година от 18 януари до 20 март 4 питки по 1кг. на семейство, меся ги от 1кг.мед и 6 пакетчета по 0,500 кг. пудра захар. пудрата захар я купувах около 2 лв. за пакетче и медът 1кг. е 8 лв. (вярно, че е твой ама и той си има стойност) Третирам пролет и есен със мравчена киселина и плаки ЕКОСТОП те са малко по-скъпи. И като махна 7-8 кг.захар за запасяване разликата ми със теб е 2кг. ама за 4 отводки ще се наложи да им я дам като инвентиран сироп че са си гладни.
Всеки си прави някъкви сметки аз не искам да споря,че съм 100% прав и точен винаги има "така или инак".
Матеев най-добре ще каже колко са разходите на кошер защото това е бизнеса му и си прави точни сметки.

BleX
04.09.2015, 14:09
Мисля че някъде във форума имаше такава тема "Приходи, разходи в пчеларството." Пак казвам че всичко е много относително. Всеки пчелар си има начин на пчеларстване който зависи и от пчеларската област в която пчеларства.
В планински район като Троян може да няма няма много основни паши като рапица, слънчоглед, но е благоприятен район за добив на пчелен прашец. А Матеев може може да каже неговите разходи, но предполагам че те ще се различават доста от нашите защото когато гледаш няколко хиляди кошера цените за консумативи са съвсем други.

Юрий Цветков
04.09.2015, 14:35
Фори, аз ако трябва да направя и половината от това което си описал, ще се откажа от пчелите, сериозно. При теб може би ситуацията го налага, не зная, но ми се струва прекалено. Ти обаче не отчиташ разходите за транспорт до пчелина, може би са ти в къщи, но това е най-големия разход. Също така основи и % амортизация на инвентара. Въобще не включвам инвестиции за развитие на пчелина.

fori1
04.09.2015, 14:38
Първата паша е акацията , която цъфти от 10-13 май до 23-27 май и вероятността да я хванеш е много относителна. Като се уцели дъжд всичко свършва. След това е липата и ливадите, липата цъфти от 29 юни да към 15-16 юли и после до 30 юли ливадите. Ако превалява и до 15 20 август и край. През останалото време на сироп. Това е за района на Бели Осъм където са ми кошерите. За района на с.Добородан, с.Врабево, с.Борима и с.Голяма Желязна имат кооперации и тази година има засят слънчоглед и рапица , но при мен няма.

delpi
04.09.2015, 14:45
Наистина си прав, че всеки си вижда нещата различно и от собствената позиция, но 20 кг захар на кошер за подхранване ми се струва супер много, поне на мен де.
Сега си погледнах в записките тази година на отводките, които съм взел на 10 Юни до средата на август, когато спрях подхранването им съм им дал общо няма и 5 кг захар на кошер, при положение, че им давах почти през ден или макс. през два по 500 мл. сироп(средно с 200 гр. захар в него).
А на основните семейства лично аз грам захар не давам, като изключим профилактиката с Нозевит+ пролет и есен, която правя в сироп. В края на зимата по 2 питки и това е.
Юрий е прав, по-голям ми е разхода примерно за основи при подменяне на старите пити в плодника и магазините.

n.kostadinov
04.09.2015, 15:17
Тези 20кг и на мен много ми се виждат.Започнах сезона с близо 50 семейства,в момента са 85 с отводките.За целия сезон заминаха 220кг захар и в момента всички са готови да посрещнат зимата и повече подхранвания няма да правя.Третирам с мравчена и оксалова киселини и там разхода е малък.Аз също съм на мнение,че инвестициите за развитие на пяелина са най-голямото стъпало.Но всичко е според райна на пчеларстване.

fori1
04.09.2015, 15:23
В двора на къщата в Б.Осъм са но транспорта пак го има защото живея и работя в Троян 10,6км. в едната посока. Ама от петък до неделя съм при тях. От 20 август до вчер съм дал на 10 кошера 24 кг.захар 8 подхранвания по половин малка хранилка 0,400кг. мисля да храня до 20 септември още 8 подхранвания защото септември го дават много хубав.Понеже от 10 август до 20 бях на море и като се върнах бяха спряли да роботят отвоките имаха от по две пити и то непълни пило, вчера имаха пило на 4 пити от които 50% е незапечатано.
Юрий все още ентусиазма ми е голам и нежаля време и средства но се усеща разликата финансово от миналата година с 4 и сега с 10 може би като станат 20 и нагоре ще опъна малко ръчната.

Ангел Йосифов
04.09.2015, 16:16
Момци,в сметките ви ми липсва нещо...

Mateev
04.09.2015, 16:40
Липсват разходите за труд, които кой знае защо българския пчелар си мисли, че са 0 лева на час, а те всъщност са най-скъпото перо в пчеларския бизнес.

Себестойността на труда в България е някъде на ниво 4-5 лева на час, и по тази разценка е редно да си го отчитат всички пчелари, когато си правят калкулации. Ако приемем, че на пчелина се ходи 50 пъти в годината по 8 часа по 5 лева труд - това прави около 2000 лева разход. Разделете го на броя на кошерите си и ще получите колко лева е труда за 1 кошер при вас.

Христо Димитров
04.09.2015, 17:25
Първата паша е акацията , която цъфти от 10-13 май до 23-27 май и вероятността да я хванеш е много относителна. Като се уцели дъжд всичко свършва. След това е липата и ливадите, липата цъфти от 29 юни да към 15-16 юли и после до 30 юли ливадите. Ако превалява и до 15 20 август и край. През останалото време на сироп. Това е за района на Бели Осъм където са ми кошерите. За района на с.Добородан, с.Врабево, с.Борима и с.Голяма Желязна имат кооперации и тази година има засят слънчоглед и рапица , но при мен няма.



Моите кошери са в с.Дебнево.Също е планински район,и имам малко повече кошери от теб.В началото Храних почти постоянно отводките(7 бр) със захарен сироп,но като дръпнаха и почнаха да си носят сами храна,спрях.Основните семейства храних в началото на пролетта ,колкото да натрупам пчели.Принципно храня пролет и есен,но разхода ми на семейство не е повече от 10 кг. захар за целия сезон,което прави около 12 лв.Най-големия ми разход тази година си бяха основите,макар да имах малко восък от миналата година и първите ги взех с доплащане по 17 ст. на основа.
Но като се замисля в Бели Осъм разчиташ само на акация(ако няма дъжд),липа и треви като паши,което е наистина малко.Аз примерно след акацията не храня тъй като семействата са силни и до липата и слънчогледа прехода е много малко като време(около 2 седмици до липата и още толкова до слънчогледа).
Успех!

бат тянко
04.09.2015, 18:39
Догодина като купя центрофуга и разпечатваща разходите по 100 кошера -12 дб,ще надхвърлят 20 000 лева.Това за четири години.Няма да казвам колко мед съм извадил за да не се отчаят новобранците.В заключение-по скъпо хоби не съм имал!

ianev
04.09.2015, 18:50
Това е така защото пчеларите с до 200 кошера ги гледат с семейството си. В смисъл не им се налага да плащат на работници, не че труда им е безплатен но така го смятат защото го правят за да се издържа цялото семейство. Незнам дали се изразих правилно но мисля че ме разбра. И аз труда си не го смятам ... какво да се прави така съм свикнал ...

Mateev
04.09.2015, 20:57
Аз те разбрах, но ти не ме разбра. Всеки продава труда си, за да си изхрани семейството. Продава го дори и тогава, когато е САМОНАЕТ РАБОТНИК - тоест когато експлоатира сам себе си.

Това е много важно да се разбере и осъзнае, защото иначе се губи базата за сравнение. А това е така, защото ВИНАГИ ИМА АЛТЕРНАТИВИ. Винаги можете да си намерите друга работа или да се самонаемете за друг бизнес, в който доста по-спокойно и по-безрисково да си доставяте по 4-5 лева на час. При това положение е нелогично да се самонаемате за 1-2 лева на час и семейството ви да мизерства.

Та това е - или от пчеларството си изкарвате поне по 4-5 лева на час ЧИСТИ ПАРИ след облагане с данъци, или по-добре се отказвайте и си намерете друга алтернатива. Мога да го кажа и по друг начин - ако от пчеларството не си докарвате поне по 10 000 лева на година ЧИСТИ ПАРИ, по-добре се откажете от този занаят и си намерете по-добра алтернатива.

Още веднъж ще натъртя на думичките ЧИСТИ ПАРИ. Това означава, че толкова трябва да останат и да бъдат похарчени от семейството, като в същото време пчелните ви семейства не намаляват, и са добре нахранени и добре третирани и т.н. Нещо повече - трябва да остават пари и за инвестиция, която при пчеларите най-често се изразява в увеличаване на бройката на пчелните семейства.

Дори и да приемем, че работите някъде другаде и вземате една заплата, а пчеларството ви е за да си изкарате някой друг лев отгоре, пак трябва да си смятате труда по 4-5 лева, защото пак имате АЛТЕРНАТИВА да си продадете труда безрисково на някого за приблизително същата сума.

tarty
04.09.2015, 21:51
За мен дохода от пчеларатвото не е за цялата година,а за три месеца.Смятал съм ги и не надвишавам 100 дена в които се занимавам само с тях.Друг е въпроса през останалото време дали лежим и спим или правим пари от нещо друго.

didkap84
04.09.2015, 23:11
до колкото знам цената на килограм мед в истамбул е 15 лева а в москва до 40. Нотам е въпроса че за дастигнат до там е много трудно а в България фирмите го изкупуват на 3,50 до 5 лева.

IVO_3
05.09.2015, 15:45
Къде отиде удоволствието от това човек да се занимава с тези уникални създания (ПЧЕЛИТЕ) ,а в замяна на това да получава уникалните им продукти?

Iliev_Viktor
13.09.2015, 17:29
Г-н Матеев,
в едни други форуми / и в друг времена / споделяхте много емпирични данни от заниманията си в контекста на тематиката на форумите. Сега ще споделите ли някаква калкулация относно разходите и добивите Ви за Вашия регион ?

iliew
13.09.2015, 17:36
Къде отиде удоволствието от това човек да се занимава с тези уникални създания (ПЧЕЛИТЕ) ,а в замяна на това да получава уникалните им продукти?

Тук си е.

А когато някой има голямото удоволствие, да се занимава с много от тези уникални създания, в замяна му остава голям излишък от уникалните им продукти и търси начин да продаде този излишък на добра цена. ;)

IVO_3
13.09.2015, 18:31
Тук си е.

А когато някой има голямото удоволствие, да се занимава с много от тези уникални създания, в замяна му остава голям излишък от уникалните им продукти и търси начин да продаде този излишък на добра цена. ;)

Колега,явно е,че не си ме разбрал.Ако прочетеш по-добре пост #34 ще разбереш,че имам предвид за това, по колко лева човек си продава труда.А,то е ясно,че ако имаш повече от колкото три трябва,ще искаш да продадеш излишъка.

iliew
13.09.2015, 18:41
Колега,явно е,че не си ме разбрал.Ако прочетеш по-добре пост 34 ще разбереш,че имам предвит за това по колко лева човек си продава труда.А,то е ясно,че ако имаш повече от колкото три трябва,ще искал да продадеш излишька.

Сега те разбрах, не го бях чел, защото ми беше много дълъг. :bigsmile:

митко.чакмака
01.04.2017, 06:25
МНОГО обичам България!
Браво ! и дано винаги да е така !

kurtov
05.07.2021, 23:04
Привет,
Само да ти кажа ,че ако искаш да се изхранваш с пчеларство върви в полето.Там ще вадиш 30-50-70 кг от кошер.В Предбалкан и Балкан ,както е Троян 20-30 кг макс.Говоря от опит.

Здравейте.
Знам че вдигам стара тема, но да попитам според вас какъв ще е средния добив в планински район на 1200 метра надморска височина и система примерно ДБ 10 рамков кошер.

Трендафил Дончев
05.07.2021, 23:06
Здравейте.
Знам че вдигам стара тема, но да попитам според вас какъв ще е средния добив в планински район на 1200 метра надморска височина и система примерно ДБ 10 рамков кошер.

Не зависи от системата, а от пашата, по - точно с каква и колко?

kurtov
05.07.2021, 23:30
Преди да кажа някоя глупост, ще кажа че съм напълно начинаещ.
Ами паша освен ливадите/горската няма. Няма рапица, акация, слънчоглед, въобще земеделие няма.

Георги Куров
06.07.2021, 09:42
Над 700 м. надморско равнище пчеларството е екзотика, няма икономическа логика. В случая на 1200м. добива клони към нула, ако има , трябва да изпревариш мечките.

kurtov
06.07.2021, 12:51
Благодаря за мнението!
Добива едва ли ще е нула, защото има хора, които имат над 100 кошери.
Другия момент е да гледат само заради субсидии, но знам ли.
Аз съм решил и ще направя 10 кошера, ако успея да ги гледам, ще видим какъв ще е добива.

зуница
06.07.2021, 13:13
Благодаря за мнението!
Добива едва ли ще е нула, защото има хора, които имат над 100 кошери.
Другия момент е да гледат само заради субсидии, но знам ли.
Аз съм решил и ще направя 10 кошера, ако успея да ги гледам, ще видим какъв ще е добива.
Подготви се да се радваш на 10кг. Ако изкараш повече, по-голяма радост. От отделни кошери при добра година съм вадил над 30 кг. Ама условностите много.Като поработиш ще разбереш за що иде реч.Важното е да не ламтиш за печалби, а да се радваш на пчеличките. Каквото ти дадат като благодарност за грижата, да приемеш с радост.
Успех в начинанието.Нека ти носи радост.

Filyov
06.07.2021, 15:29
Здравейте.
Знам че вдигам стара тема, но да попитам според вас какъв ще е средния добив в планински район на 1200 метра надморска височина и система примерно ДБ 10 рамков кошер.

Общо взето това е горната граница за гледане на пчели за нашите географски ширини. Щом гледат кошери на такава височина, значи изкарват някакви количества, но в повечето случаи за лични нужди. Недостатъците са: дълга зима и кратко лято. Предимствата са, че август месец пашата продължава, докато в равнините е суша, а също и медът би следвало да е много хубав.

varom
06.07.2021, 16:11
Благодаря за мнението!
Добива едва ли ще е нула, защото има хора, които имат над 100 кошери.
Другия момент е да гледат само заради субсидии, но знам ли.
Аз съм решил и ще направя 10 кошера, ако успея да ги гледам, ще видим какъв ще е добива.

И аз съм само на гора и трева.Добивите са от НУЛА до над 30кг,и то ако има Акация.Като нещата клонят повече към нулата.Но само с математематически подход пчелар се става трудно.Две,три слаби години,и чао.Всички сме смятали и смятаме,но тези които не сме се отказали,сме наясно,че всяка година,без някои да ни пита,към уравнението се добавят няколко променливи неизвестни,които променят и крайният резултат и правилата.Сметките могат да излязат,но с Германска акация(както казва един известен колега),омешан а с малко треволяк или мана. П.п. Осъзнай добре,какво ти казва колегата Зуница.Заслужаваси.

Георги 1974
06.07.2021, 17:18
Благодаря за мнението!
Добива едва ли ще е нула, защото има хора, които имат над 100 кошери.
Другия момент е да гледат само заради субсидии, но знам ли.
Аз съм решил и ще направя 10 кошера, ако успея да ги гледам, ще видим какъв ще е добива.

Тия с над 100кошера над 1200м.явно са с астрологически знак водолей

Гогол
06.07.2021, 20:28
Тия с над 100кошера над 1200м.явно са с астрологически знак водолей

Защо адашче? Какво и е на зодията?

Angel Yosifov
06.07.2021, 20:37
Тия с над 100кошера над 1200м.явно са с астрологически знак водолей
Гошка,аз остана с впечатление,че пчеларите живеят на кота 1200.....

Angel Yosifov
06.07.2021, 20:38
Защо адашче? Какво и е на зодията?
Сладка,лепкава........:P

валко
06.07.2021, 20:50
Няма да е Водолей,по скоро ще е Биолапнипара.

Георги 1974
06.07.2021, 22:46
Защо адашче? Какво и е на зодията?
Зодията си е много добра свързва се с Ганимед де одел с една делва и наливал нектар и амброзия на боговете на планината Олимп

jdrumev
06.07.2021, 23:47
Над 700 м. надморско равнище пчеларството е екзотика, няма икономическа логика. В случая на 1200м. добива клони към нула, ако има , трябва да изпревариш мечките.


65кг до тук от един кошер....;)135 м 110кг от един кошер до тук,другата седмица очаквам слънчуфка.;)

Трендафил Дончев
07.07.2021, 07:35
65кг до тук от един кошер....;)135 м 110кг от един кошер до тук,другата седмица очаквам слънчуфка.;)

Последно - 65 или 110?

Mladenoff
07.07.2021, 09:40
65кг до тук от един кошер....;)135 м 110кг от един кошер до тук,другата седмица очаквам слънчуфка.;)
Частни уроци даваш ли?

ndm
07.07.2021, 12:49
Частни уроци даваш ли?
Изчакай малко и следи за появата на сакралното число 155. Ако сега се запишеш за частните уроци рискуваш да се научиш да вадиш само по 110 кг.