PDA

Виж пълната версия : Ако може малко помощ.



Berk82
25.08.2015, 22:25
Привет на всички, нов съм тука във форума също и в пчеларството.
Имам няколко вапроса към вас ако може.
Искам да си купя 15-20 пчелни семейства, дали сега в края на лятото да си ги купя или в начлото на пролета отводки да са, но пък искам живот и здраве за началото на акацията да съм готов за пашата.
Много ще съм ви благодарен ако ми помогнете.
Благодаря ви предварително.

distedi
25.08.2015, 22:56
Ако искаш да си с готови семейства за акацията - трябва да ги вземеш още сега и да са силни! Ако вземеш отводки в началото на пролетта - пак ще са готови за акацията, но година след като ги купиш.

Илиев
25.08.2015, 23:24
Внимавай само да не изгориш!!!...ако ще купуваш сега трябва да е евтино..т.е. на половин цена - макс.100-120лв на семейство, най-добре изчакай напролет, и купи силни презимували семейства...хем сега няма им баеш да ги храниш/зазимяваш и т.н.

IVO_3
29.08.2015, 08:52
Според мен е по добре на пролет,защото не се знак как са гледани и третирани.Знам,че меракьт е по лошо и от растройството,но си помисли колко ще си разочарован ако на пролет отвориш кошерите и видиш загинали семейства.Тогава ще си задаваш много вьпроси на които едвали ще намериш отговор,защото причините може да са много.При иззимували вече пчелни семейства може по лесно да се отстранят някои нередности.

n.kostadinov
29.08.2015, 15:19
Колега berk82,не ми се сърди на поста,но ти още не си купил семейства а смяташ вече акация да вадиш.От поста ти и личи че не си много запознат,няма как да си купиш сега отводки и от тях да чакаш добиви от акация,те ще станат силни семейства и ще ти дадат доволно чак на слънчогледа.Ако твърдо си решил сега да купуваш,купи семейства и вземи с теб някой с повече познания..Приятелския ми съвет е напролет да си купиш отводки и да се помаучиш да ги гледаш,може и семейства ама като нямаш опит да преценяваш ситуацията може и по акацията вместо мед да вадиш,рояци да гониш.Колегата по горе дето обяснява за мерака е много прав.Ще дам пример какво се случи с мен преди време.Ей така от мерак купих 7 семейства по 200лв всяко.Продавача ме убеди че са здрави,третирани и с достатъчно храна.Купих ги през втората половина на септември,дадох 1400лв за тях.На пролет живи бяха само три.

Mixi
02.09.2015, 14:47
Реално, цената сега е повече от привлекателна, а мерака - да, голям. Колега Berk82 (http://pchelari.com/forum/member.php?u=3810)
напълно те разбира! Ние купихме два миналата седмица и мислим дали да не вземем още. Рисковете са много големи - болести, още болести, недохранване, не-третиране, но едно е да дадеш 300лв за кошер и семейство на пролет (пак не кой знае колко силен), друго е сега да дадеш 150-170 лв. доста е примамващо. Отваряш и гледаш рамка по рамка, какво се случва, колко пило, колко мед, колко пчели, търсиш Майка. После транспорт - задължително да се сложат ограничители (някакви -топчета хартия) между рамките, за да не смажеш пчелите или Майката (от опит знам). Трябва да опиташ да сведеш страничните рискове до минимум и да имаш надежда. Честно да ви кажа- имам чувството, че се самонавивам за още :) Успех, сподели после как го измисли!
Желанието и разума се сблъскват и решаваш: риск печели/риск губи, но без Къци ;)

Nik_m
02.09.2015, 15:11
Познат 3 години купува кошери есента на цена от по 100 лева заради програма и пролетта събира само кошерите. Аз взех есента кошери без пари преди години и пролетта бяха "живи" ама не бяха кошери. За това съм резервиран към покупката сега. Пролетта като иззимува има по малко риск да е болен кошера. Ако се купува на сляпо е голям риск.

petrov_
02.09.2015, 16:26
Berk82- сигурно имаш огромно желание да купиш кошерите,така беше при мен и може би при всички останали колеги.Мое мнение е вземи 4-5 кошера да свикнеш малко и ако стане нещо през зимата да не презимуват да не се набутваш толкова много.Пак казвам това е мое мнение, и аз мислех да вземам 15 отводки през май но по опитни пчелари ме посъветваха да започна с по малко така и направих и сега не съжалявам.на следващата година ги увеличих и така по малко.Друг е въпроса ако имаш някой опитен пчелар да ти помага но за съжаление аз трябваше да се справям сам. Мога да ти пожелая много успехи!