PDA

Виж пълната версия : Подхранване за зимата?



memomuevlu
25.08.2015, 14:07
Здравейте.
Отскоро съм в бранша (2 година пчелар). Стартирахме с 50 кошера, които пристигнаха в различни етапи (от ранна пролет до късна есен), фактически тази година ми е първа реална.
Тази година: от началото на май до средата на юни- тъмно жълт акациево-кантарионен мед(пчелина се намира в ихтиманско ц. Веринско до яз. Бакърдере 780 м надморска височина),при положение че не можахме да подхраним миналата есен(само зимно подхранване с готова хране).
След тази паша започна интересното. Макар наличие на липова паша, слънчогледова паша, билкова паша(най-вече), и много други меда стана черен. При спиртна проба-манова утайка. И тока до сега та и още няколко седмици. След края на пашата ще изкарам всичко от кошерите и почвам да подхранвам със захар.
Та въпросът ми е колко кила на кошер да предвидя минимално.

vanHanegem
25.08.2015, 16:57
10 kg. на пчелно семейство.

memomuevlu
25.08.2015, 17:07
Дали ше е достатъчно до януарската подхранка?

memomuevlu
25.08.2015, 18:21
А какво ще споделите за мановия мед в този регион, понеже просто не съм очаквал?

tendo
11.02.2016, 16:47
Колеги, искам да ви попитам дали някога сте пробвали да подхранвате към края на зимата с питки, към които обаче не е смесен прашец, а е даден отделно, до питката ?..

vanHanegem
11.02.2016, 18:20
Колеги, искам да ви попитам дали някога сте пробвали да подхранвате към края на зимата с питки, към които обаче не е смесен прашец, а е даден отделно, до питката ?..

Разтвори го във вода. Става каша, която спокойно можеш да поставиш върху тестото.(Не е добра практика извадени веднъж пчелни продукти да се връщат отново в кошера!)

ГАЛДИМ
11.02.2016, 19:37
Колеги, искам да ви попитам дали някога сте пробвали да подхранвате към края на зимата с питки, към които обаче не е смесен прашец, а е даден отделно, до питката ?..
Колега, лично аз не съм подхранвал по този начин, но днес на изложението в Плевен мой познат сподели точно за този вариант. Той каза, че поставя раздробен прашец до питката и пчелите го вземали до момента, в който не се появи прашец в природата.

tendo
11.02.2016, 21:03
Благодаря на всички за отзива. Мислех си и за това, дали ако ги поставя отделно, и ако медно -захарната питка е в по - голяма количество и по - начесто, пчелите няма да сложат част от нея по питите. Т.е, да си взимат по колкото им трябва от всичко, а останалото от питата да им остане като запас.., макар и нищожен... Иначе, ако се смеси всичко с прашеца, нищо няма да запазят... Или поне така си мисля..

tendo
11.02.2016, 21:06
Това е интересно, защо веднъж извадени пчелни продукти да не могат да се връщат обратно в кошера... Бихте ли споделили..?..

Валентин.
11.02.2016, 21:09
Това е интересно, защо веднъж извадени пчелни продукти да не могат да се връщат обратно в кошера... Бихте ли споделили..?..
Уж се разнасят болести.........не знаеш кой мед от кой кошер си извадил.......и после къде го връщаш. П.П. Болести не се разнасят само с изваден и върнат мед.

tendo
11.02.2016, 21:24
Също, защо да бъде раздробен прашеца при даването му на пчелите ? Няма ли да го приемат и иначе ?

Валентин.
11.02.2016, 21:32
Също, защо да бъде раздробен прашеца при даването му на пчелите ? Няма ли да го приемат и иначе ?
Ми не знам. Сигурно не го ядат като е на топчета и е изсушен. Аз го разтварям в мед и го давам на питки. А пък и в килииките на питите нали прашеца го заливат с мед (получава се перга) и после го ядат. Не го ядат изсушен. П.П. Някъде четох или гледах клип (не помня вече) , че прашеца като е изсушен не се разтваря в коремчето и не се усвоява напълно (трябва да е разтворен в нещо....). Не си спомням къде го четох.

tendo
11.02.2016, 21:41
Да, възможно е.. Или пък да не е сушен,да е пресен и съхраняван в хладилник...

Валентин.
11.02.2016, 21:45
Да, възможно е.. Или пък да не е сушен,да е пресен и съхраняван в хладилник...
Пресния прашец е влажен. Трябва да се суши, иначе плесенясва.

Bobi-M9598
12.02.2016, 09:13
Здравейте,

Ако пресен прашец бъде замразен във фризер, и след това размразен и добавен в питките. Това дали е за предпочитане пред сушен?

Поздрави, Г. Георгиев

boris
12.02.2016, 11:29
До колкото си спомням от това, което съм чел мисля че е най - добрия вариант.