PDA

Виж пълната версия : КАНДИДАТСТВАНЕ ПО ПРОГРАМА-МЛАД ФЕРМЕР



goshko3
27.03.2011, 08:07
някой запоазнат ли е с тази програма или е кандидатствал? по принцип съм решил да се занимавам по обстойно с пчели. докато се ровех из нета разбрах че има програма Млад фермер- при която мога да участвам с отглеждане на пчели.доколкото съм разбрал от прочетеното ако те одобрът се отпускат субсидий до максимум 25 000 евро, което е добро начало. интересуваме дали трябва да имам някакви кошери и колко е минимума ако трябва преди кандидатстване по тази програма? знам че трябва да съм регистриран като земеделски производител ида си плащам данъците.и някой ако знае с каква бройка кошери е най-удачно да се кандидатства по тази програма. надявам се накой да даде малко повече инфо по програмата, че сега не се сещтам за други въпроси. мерси ;)

buci59
27.03.2011, 10:46
Мисля,че програмата е спряна от миналата година.

Тошката
28.03.2011, 19:48
и аз се интересувам от тея работи и някои ако знае нещо повече за тая и други програми да пише ако не го затрудняваме .,,,,,,,,и аз благодаря предварително

Пеньо Лазаров
19.05.2011, 16:23
Колеги програмата е спряна в момента поради изчерпване на бюджета но се говори ,че ще я пуснат отново в края на годината.
Иначе за да кандидатствате трябва да имате не по-малко от 66 кошера и да сте регистриран като зем.производител не повече от 14 месеца,а за финализирате проекта само с кошери трябва от 3 до 5 г.да направите пчелин от 230 кошера.Пожелавам ви успех.

petia8804
21.08.2011, 10:06
Здравейте , иксма да попитам няколко въпроса :)
Имам 40 кошера, мисля да се регистрирам като ЗП септември и да кандидатствам по програма млад фермер .
Понеже сега разбрах ,че трябват 66 кошера , ще си направим, нема проблем за това..
та върпросите ми към тези които знаят са:
Мога ли да кандидатствам по програмата Млад фермер, ако земята не е на мое име? ако е под наем-аренда?
Искам да попитам тези ,който са кандидатствали:Какви проверки се правят ?В договора който подписвате , вие ли избирате през коя година да е проверката ?
Знам ,че трябвя да се изготви проект.Какви проекти бихте ми предложили, смисъл вие за какво кандидатвахте

Благодаря на всеки ,който пише, ще се радвам да науча повече от вас !

Пеньо Лазаров
24.08.2011, 15:17
Петя направи си броиката кошери и изчакай с регистрацията като ЗП.защото не се знае кога пак ще пуснат програмата и да не ти изтече срока от 14 месеца за кандидатстване.Като разберш ,че ще я пуснат със сигурност или са я пуснали се регистрирай.Земята на която ще е пчелина може да не е твоя но трябва да я арендоваш поне за 7г.Преди да те финансират се правят 3 проверки на вс. документи и ти снимат вс.кошери.Годината за проверката за второто финансиране си я избираш ти,а за бизнес плана е дълго за обяснение ако те интересува ще ти дам телефона ми с удоволствие бих ти обяснил.Успех!

kroum
24.08.2011, 17:01
В Плевен РВМС отказват да регистрират животновъден обект(пчелин) ако нямаш нотар. акт за земята или договор за наем само и единствено за общинска или от горския фонд земя.
Това ти е първата стъпка...

petia8804
27.08.2011, 16:23
Благодаря ви ,че писахте..
Искам да попитам и друго... относно програмата "млад фермер"
Четох и си писах с много хора кандидатвсвали и "върнали" парите.. защо се получава така?Тъсрят грешки и си ги намират - така каза един млад пчелар ...
Друго ,което разбрах е за бройката кошери по време на договора- края на срока трябва да имаш не по малко от 230 кошера- така ли е?
Лазаров- би ли ми дал и-майла си да попишем ,да ми разясниш малко -ако имаш желание естествено! ;)

Благодаряя !

ттитто
27.08.2011, 19:49
Тъсрят грешки и си ги намират - така каза един млад пчелар ..

Какви грешки са намерили на твоите кореспонденти. Не съм млад пчелар, но ми е интересно.

petia8804
27.08.2011, 19:56
Не знам точно какви- но няколко човека се оплакаха ,че все за нещо се заяждат- и трябва да се върнат парите ..единия е подал документи за промяна на договора, но другите... връщат.. а имат и от банки кредити.. незнам.. аз за това писах тук, някой ,който има по голям опит с програмите и с проверяващите да сподели.. ;)

Гинчев
16.09.2011, 20:50
И аз имах интерес към тази програма но се оказа, че трябва да си безработен или на 4 часов трудов договор.
Мен лично ме спира това.
Също имаше доста ИЕ като изискване.

Нека колеги, които са кандидатствали по някоя програма да казват тънкостите.Ако е удобно разбира се drinks;

Недялко Атанасов
16.09.2011, 22:53
Нека колеги, които са кандидатствали по някоя програма да казват тънкостите.Ако е удобно разбира се drinks; Тънкости ли колега? -ами такива няма ,тънкоста му е , да отидеш до най близката служба по местоживеене и да попиташ това което те интересува ако пак не ще ти дадат материали да прочетеш за всяка една от пчеларските програми какви са изискванията за кандидатстване ако ти отърва кандидатстваш,ако си одобрен действаш-по правилата които преди това си прочел че ТРЯБВА ДА СЕ СПАЗВАТ и успеха ти е гарантиран-отнася се и за останалите заинтересовани от форума. П.П много е и важно с каква цел кандидатствате ..............?

petia8804
30.10.2011, 15:14
Скоро май няма да се пуска отново нази програма..Т.е -> който кандидатствал- това е.. за нови "млади фермер" няма да има пари.
Писах на минстерството на земеделието и те ми отговориха с и-мейл,че има вероятност от Брюксел да одобрят седмото изменение ,т.е. от други мерки да се прехвърлят средства за тези мерки,които са по масово търсени.А аз мисля,че ако се одобри евентуално, за нови фермер едва ли ще има пари, ще се преведат на вече "млади фермери " 2-ри транш по договори или други средста..

Та имам едно запитване относно тази информция?
Има ли смисъл,според Вас да чакам или да кандидатвам по други мерки..
Едно мнение от вас търся, по -опитните!
Мерси предварително!!!

petia8804
30.10.2011, 15:57
оф и аз така си мисля,че ще е.. няма да е за нови,а за вече одобрени фермери..
Жалко... !
Мерси за мнениетоо !

Светозар Каменов
01.11.2011, 14:10
И аз чух, че програмата може да я отворят в края на годината. Началните кошери трябва да са 66 и да станат 230 до края на договора. Кандидата трябва да е от 18 до 39 г. и да е регистриран като ЗП максимум до 14 месеца назад. Може да работи, но максимум на 4 часа. Прави се проект, но безплатно ти помагат областните служби по земеделие. Като те одобрят ти превеждат максимум 12500 евро (преизчислено в лева де), като трябва да представиш оправдателни документи за 6000 лв. С парите няма ограничение какво можеш да си купиш. В края на договора след като си направил инвестицията подаваш документи за плащане и ти превеждат още 12500 евро.
Според мен тая програма е по-добра от пчеларската в повечето направления, но пък има странни ограничения. Кой е тоя млад пчелар регистриран като ЗП от една година, да е до 39 г. и да има 66 кошера. Инъче нямаш ограничения да са нови кошери и да купуваш отводки от лицензирани производители. Свободен си да си купуваш каквото поискаш и особено тия дето сами си правят кошерите не им се налага да ходят при други майстори.
В крайна сметка каквито и да са програмите, важно е да влизат свежи пари. А много важни е, за да няма проблеми и връщане на пари, както казва Лалов да се спазват правилата.

vanHanegem
01.11.2011, 14:21
Началните кошери трябва да са 66 и да станат 230 до края на договора.

Началните кошери, или началните семейства?

Светозар Каменов
01.11.2011, 16:52
Семейства разбира се, няма смисъл да се развива дърводелството :)

Недялко Атанасов
01.11.2011, 18:08
А знаете ли, че трябва и да наемете и 1-2 работника на заплата и осигоровки?

petia8804
02.11.2011, 04:53
А знаете ли, че трябва и да наемете и 1-2 работника на заплата и осигоровки?
аз за такива изисквания не съм чела никъде .. странно
a Zarko : И аз чух, че програмата може да я отворят в края на годината.
тази информация от къде я имаш? (че програмата до края на год. ще я пуснат?)
hi;

ттитто
02.11.2011, 13:47
Имаше такива планове за повторно отваряне още от юли 2011, но не стана досега. информацията беше дискретно разпространявана от Съвети в земеделието. Имам приятел, който е по тази програма и на задължителното обучение, което трябва да премине са им казали, че са се отказали май от второто пускане на програмата, а средствата заделени за него щели да се включат в тригодишната програма.

Светозар Каменов
02.11.2011, 15:07
Ами информацията ми не е много сигурна, то има ли нещо сигурно де :)
Човек от разплащателната агенция ми го каза, но че може да се отвори. Ще поживеем и ще видим.
За хора на работа никъде не съм прочел и аз. Договора съм го чел подробно, а и имам приятел одобрен по тая програма.
ттитто, вижда ми се странно да се прехвърлят парите по пчеларската програма, защото за нея парите са заделени вече и за трите години.

petia8804
03.11.2011, 15:06
задлени пари? та те нали са се израздодили допустимите за 112? искаш да кажеш,че ще се прехвърлят за новата 3годишна през 2013 ли?
май от седмото изменение някой програми вече имат пари , но за 112 нищо още не се пише (в самия сайт гледам)
някой ,ако чуе нещо ново , да пишее ;)
Мерсии !

Светозар Каменов
03.11.2011, 15:36
Не Петя, парите за пчеларската програма са осигурени, може би неправилно се изразих заделене. Просто 6 милиона и нещо за тригодишния период ги има и няма проблеми с тази програма.

petia8804
03.11.2011, 16:11
а тези 6 милиона , разбрал ли си за кой млади фермери са ? за нови или за вече подписали договори?

Цеко
03.11.2011, 21:50
а тези 6 милиона , разбрал ли си за кой млади фермери са ? за нови или за вече подписали договори?

за тези фермери които кандидатстват, независимо дали са млади /нови/ или стари :D :D

petia8804
04.11.2011, 00:33
а тези 6 милиона , разбрал ли си за кой млади фермери са ? за нови или за вече подписали договори?

за тези фермери които кандидатстват, независимо дали са млади /нови/ или стари :D :D
друго имах впредвид Цекоо !!!

Дали за вече подписали договор"млади фермери" или за "млади фермери",които им предстои да кандидатстват!

много точно се изразих, явно не си прочел изречението ...млади.. стари????

Пламен Керчев
04.11.2011, 08:47
а тези 6 милиона , разбрал ли си за кой млади фермери са ? за нови или за вече подписали договори?

за тези фермери които кандидатстват, независимо дали са млади /нови/ или стари :D :D
друго имах впредвид Цекоо !!!

Дали за вече подписали договор"млади фермери" или за "млади фермери",които им предстои да кандидатстват!

много точно се изразих, явно не си прочел изречението ...млади.. стари????
Виждам че някои е в голяма заблуда относно парите които се отпускат по програмите за развитие на селските райони.
Относно мярка 112.В момента не може да се кандидатства по нея защото парите са изчерпани. Това значи, че всички които са кандидатствали до сега и са одобрени ще получат и цялата сума, разбира се ако изпълнят условията. Няма вариант да си одобрен, да си изпълнил условията и да не ти преведат вторият транш, първият ти го превеждат след първоначалното одобрение.По дадена мярка не се приемат документи, когато средствата са изчерпани.Има вероятност мярката да бъде отворена, чрез пренасочване на средства от други по не атрактивни мярки, но това е свързано със сложна процедура, изискваща одобрението на Европейската комисия.
Насочвам вниманието ви към една друга мярка 141 която е не така атрактивна но и условията не са така жестоки както при 112.При 141 можеш да кандидатстваш и с 10 кошера, но тук трябва и земеделска земя.
Успех на всички които ще кандидатстват.

Светозар Каменов
04.11.2011, 17:12
а тези 6 милиона , разбрал ли си за кой млади фермери са ? за нови или за вече подписали договори?
По пчеларската програма се кандидатства всяка година и за трите години има осигурени средства. Кандидатстваш, одобряват те, купуваш каквото ти трябва, подаваш документи и ти плашат. Няма ограничение за възраст, трябва да имаш поне 1 кошер.

Димитър Бонев
04.11.2011, 19:22
И да си регистриран земеделски производител. Освен това пчелина трябва да е регистриран по наредба 27.

petia8804
07.11.2011, 16:37
в сайта на мин. на земеделието излезе заповед Мерка 121, но в нея пише за мярка 112 , 141 -> вече одобрени
може ли някой да ми каже тази заповед за 121 ли е , защо включва и 112 и 141?
Мерси!

Светозар Каменов
07.11.2011, 23:55
Ще я отварят програмата за млад фермер 12 000 000 евро ще се раздава, но в приложението на заповедта е описано за какво ще се дават пари. За пчели не е споменато даже, само за трайни насаждения и зарзавати.
Остава само пчеларската програма...

petia8804
09.11.2011, 12:47
т.е ние пчеларите няма да се възползваме сега от 112 ... thumbdown;

syzi
09.11.2011, 17:19
в сайта на мин. на земеделието излезе заповед Мерка 121, но в нея пише за мярка 112 , 141 -> вече одобрени
може ли някой да ми каже тази заповед за 121 ли е , защо включва и 112 и 141?
Мерси!
От 21.11. до 21.12.2011г. ще се приемат документи по Мярка 121 като ЗАБЕЛЕЖЕТЕ:
-кандидати,одобрени за финансово подпомагане и изпълняващи проекти по Мярка112
което ще рече,че могат да подават заявления само хора,които вече са одобрени по програма Млад фермер и си изпълняват проектите.
Днес така ми обясниха от Съвети по земеделието.

Пламен Керчев
09.11.2011, 20:15
в сайта на мин. на земеделието излезе заповед Мерка 121, но в нея пише за мярка 112 , 141 -> вече одобрени
може ли някой да ми каже тази заповед за 121 ли е , защо включва и 112 и 141?
Мерси!
От 21.11. до 21.12.2011г. ще се приемат документи по Мярка 121 като ЗАБЕЛЕЖЕТЕ:
-кандидати,одобрени за финансово подпомагане и изпълняващи проекти по Мярка112
което ще рече,че могат да подават заявления само хора,които вече са одобрени по програма Млад фермер и си изпълняват проектите.
Днес така ми обясниха от Съвети по земеделието.
Значи тези дето се нагушиха, има и изключения,изхарчиха парите и дайте сега да ги подпомогнем допълнително, че тука има едни пари за наши хора.

syzi
09.11.2011, 21:11
Отговориха ми също,че тези,които били одобрени като Млади фермери,не можели да си изпълнят точно плановете,не им стигали парите,та ,за да не се наложело да връщат парите щели да ги подпомогнат ,за да успеят с проектите си.

petia8804
10.11.2011, 01:41
http://www.dfz.bg/bg/prescentar/novini/ekop-7-8-/

Предложенията по Мярка 121 са 11 на брой, с общ размер на субсидията близо 1 884 000 лв
е нали 12 000 000 лв са за 112 ?
къде отиват др пари?
ц ц ц

Дядо Йоцо
10.11.2011, 09:57
По мярка 121 дават предимство на бенефициентите по мярка 112 ( Млад фермер), тъй като голяма част от тях имат заложено в бизнес плана си и модернизиране на стопанството по мярка 121. Та затова така е написано, а не че само тези които са получили пари по Млад фермер могат да кандидатстват и по Модернизиране (121).

Светозар Каменов
10.11.2011, 13:31
в сайта на мин. на земеделието излезе заповед Мерка 121, но в нея пише за мярка 112 , 141 -> вече одобрени
може ли някой да ми каже тази заповед за 121 ли е , защо включва и 112 и 141?
Мерси!
От 21.11. до 21.12.2011г. ще се приемат документи по Мярка 121 като ЗАБЕЛЕЖЕТЕ:
-кандидати,одобрени за финансово подпомагане и изпълняващи проекти по Мярка112
което ще рече,че могат да подават заявления само хора,които вече са одобрени по програма Млад фермер и си изпълняват проектите.
Днес така ми обясниха от Съвети по земеделието.
Точно това и на мен ми обясниха.

jordanov
11.11.2011, 11:33
Petia8804 привет ! Ти си един млад , интелигентен и очевидно много информиран човек и ми е безкрайно интересно как си гледаш кошерите ? Какви технологии ползваш , какви техники , какви резултати постигаш ? Ще пишеш разбира се в подходяща тема , щото шефовете тук са строги . Сигурен съм че и на други колеги ще им е интересно и ти благодаря предварително .

Юрий Цветков
14.11.2011, 00:12
Petia8804 привет ! Ти си един млад , интелигентен и очевидно много информиран човек и ми е безкрайно интересно как си гледаш кошерите ? Какви технологии ползваш , какви техники , какви резултати постигаш ? Ще пишеш разбира се в подходяща тема , щото шефовете тук са строги . Сигурен съм че и на други колеги ще им е интересно и ти благодаря предварително .И аз съм от любопитните. Но се въздържах да попитам, че тук някои са много докачливи. А Петя не я познавам и да неби и тя да е от тях. wink;

Цеко Сифоня
14.11.2011, 01:36
И аз -въпроса ми е към Зарко-имам 70 кошера ,не участвам в никакви програми-мога ли да кандидатствам за нещо?Щото това ми се вижда голема безмислица ако не участват само двете ми ръце?Всеки пише-абе има си полза но досега никой конкретно не пише какво точно трябва да направи .

Светозар Каменов
15.11.2011, 15:45
Цеко, можеш да кандидатстваш по пчеларската програма за до 50 кошера. Трябва ти регистрация при ветеринарния лекар. След него в РВМС, регистрация като ЗП първо в обшинската служба, след това в областната служба по земеделие. Кандидатстваш във фонд Земеделие-разплащателната агенция. До месец ти отговарят дали си одобрен. След като те одобрят купуваш кошерите, купуваш отводките (което искаш от двете де, ти предполагам може да не искаш отводки). Вземаш си фактури, договори и декларации както си е по договора. Подаваш ги пак в разплащателната агенция и до месец ти плащат. По договор крайния срок за плащане е 15.10. Три години си длъжен тия кошери да ги ползваш по предназначение, което мисля правиш от доста години :) Тази година доколкото знам ще одобряват 80% от лимита за кошер и отводка. За кошер е 130 т.е. плащат 104 лв, а за отводка е 110, плащат 88 лв.
В общи линии е това.

petia8804
16.11.2011, 03:46
Petia8804 привет ! Ти си един млад , интелигентен и очевидно много информиран човек и ми е безкрайно интересно как си гледаш кошерите ? Какви технологии ползваш , какви техники , какви резултати постигаш ? Ще пишеш разбира се в подходяща тема , щото шефовете тук са строги . Сигурен съм че и на други колеги ще им е интересно и ти благодаря предварително .
jordanov , не ги гледам сама, заедно с баща ми съм..
преди 3 години започнахме да се занимаваме с пчели,отначало с 8кошера, а след това всяка година ги увеличавахме и така докато стигнахме почти 50.В момента се интересувам повече от програми,мерки и т.н понеже си мисля да се занимавам само с това за на пред (ако ест. всичко е ок).Не съм се регистрирала като ЗП, понеже чакам 112 да се отвори и така да се възползвам от тази мярка освен с кошери ,а и машини, но както и разбрах -скоро няма да се пусне, а аз искам да увеличавам кошерите,та ще потърся друга мярка,за да не изпускам годината.ДБ са 12 рамкови.. незнам какво имаш в предвид "метод"?
незнам в коя тема да публикъвам отговора си , затова ще си цитирам в тая ;)
п.с. извинявам се , ако е станало спамче ;)
Мерси на всички за информациите cvete;

dvidenov
16.11.2011, 06:55
В момента се интересувам повече от програми,мерки и т.н понеже си мисля да се занимавам само с това за на пред (ако ест. всичко е ок).Не съм се регистрирала като ЗП, понеже чакам 112 да се отвори и така да се възползвам от тази мярка освен с кошери ,а и машини, но както и разбрах -скоро няма да се пусне, а аз искам да увеличавам кошерите,та ще потърся друга мярка,за да не изпускам годината.ДБ са 12 рамкови.. незнам какво имаш в предвид "метод"?
За да се кандидатств по Мярка 112 трябва да си регистриран ЗП 14 МЕСЕЦА по рано и да си от 18 до 40 години и да имаш изкаран курс поне 150 часа или да имаш земеделско образование.Пише го в НАРЕДБА № 9 от 3.04.2008 г.
От 1 декември в София започва пчеларски курс вечерен е всеки вторник и сряда от 18 до 19.30. стува 180 лв.

Юрий Цветков
16.11.2011, 23:06
Петя, не знам за колегата Йорданов, но аз явно съм имал грешно впечатление за теб. За което се извинявам и ти желая успех в този не лек занаят. drinks;

Пеньо Лазаров
17.11.2011, 22:28
Петя може да кандидатстваш за полупазарно стопанство и едновременно и по пчеларската програма за кошери и отвдки ама за тези програми ти трябват поне 10000 лв. оборотни пари.И да знаеш ,че по млад фермер за да изпълниш изискванията пак трябва да инвестираш собствени средства защото парите не стигат, аз съм инвестирал още 10000лв. собствени средства и като гледам ми трябват поне още 20000лв. да направя пчелина както аз искам да бъде.

jordanov
18.11.2011, 11:11
Петя , оправда очакванията ми и ти желая успех .

petia8804
18.11.2011, 15:58
хее, незнам отначало какво сте си мислили за мен , но мерси за пожеланията..
относно оборотните пари- да ,ест че трябват пари за всичко.По програмите изплащат пари,но не са достътчни.
От една страна си мисля да изчакам още една година и тогава да се регистрирам ЗП,защото за тоя период ще купя още кошери а и ще продам повече мед..т.е повече пари..
От друга страна искам още тая година да се регистрирам за да кандидатствам за кошери .. така,че обмислям нещата .. малко ми е объркано...
п.с а за момчето,което ще кара тези курсове ,искам да му кажа,че не задължително при кандидатстване да имаш документ за аграрно обр-ние,понеже като подпишеш договор можеш до 3г да изкараш курса wink;

сезгин
08.12.2011, 18:12
На каква сума се осигуряват пчелари които са по програма млад фермер

Пеньо Лазаров
08.12.2011, 18:30
Младите фермери се осигоряват на минималната заплата , като месечната вноска е 70 лв.

vanHanegem
08.12.2011, 18:40
61.92 лв. Това е ниския процент без право на болнични

високия процент с право на болнични е 70.32 лв.

stefi_hs
10.06.2012, 21:38
Искам да помоля Lazrov ако може да ми дадеш някакви координати за връзка с теб.Аз искам да участвам по тази програма и виждам,че си доста запознат.Нужна ми е наистина доста информация,тъй като в днешно време никой не ти дава никаква информация.Благодаря ти предварително.Надявам се,че все още четеш този форум :) :)

Димитър Бонев
11.06.2012, 06:26
Добрев е, че искаш да участваш, лошото е, че си позакъснял с няколко години.

stefi_hs
11.06.2012, 09:36
Е то сега се говори,че пак ще я пускат тази програма.Аз на това се надявам.Видях,че коментарите са от миналата година :)

Mind_Control
11.06.2012, 11:30
Е то сега се говори,че пак ще я пускат тази програма.Аз на това се надявам.Видях,че коментарите са от миналата година :)

Тази година имаше такава програма. Догодина все още не се знае дали ще има.

Трябва да имаш първоначално 66 (или 50 беше) кошера и за 3 години да ги направиш 160. 25 000 лв дават като видят 66-те кошера и останалите 25 000 след 3 години като видят 160 кошера. Ако не се справиш- връщаш парите.

Не трябва да си на трудов договор за повече от 4 часов работен ден никъде през тези 3 години.

stefi_hs
11.06.2012, 21:44
Благодаря за информацията.Аз прочетох наредбата за тази програма "Млад фермер". Запозната съм с повечето неща,но има някои тънкости,които ме интересуват :) Кога тази година я е имало програмата??? Аз разбрах, че до края на тази година ще я пускат....

Димитър Бонев
11.06.2012, 21:47
Надали.

stefi_hs
12.06.2012, 07:32
Ти още интересуваш ли е от програмата?Защо мислиш,че няма да я пуснат?

Mind_Control
12.06.2012, 10:01
Ти още интересуваш ли е от програмата?Защо мислиш,че няма да я пуснат?

До края на май трябваше да се подават документи, но аз тази година започнах с пчелите и нямах нито време нито знания, за да започна със 60 кошера. Аз мисля да кандидатствам догодина при условие, че я пуснат отново. На мен лично един приятел, който се занимава с това ще ми прави документите. Препоръчвам и на теб да ти ги направи някой, който разбира. Ако си около София може да седнеме с моя приятел и той ще ти обясни. Освен това може не само по млад фермер да се кандидатства. Има и други опции.

stefi_hs
12.06.2012, 13:20
Mind_Control благодаря ти за предложението.Аз съм от Хасково,но не ми е проблем да дойда до София да се видим и да поговорим.Ще ми бъде приятно да се запозная с други пчелари и да имам връзки.А относно документите... аз точно май месец започнах да се интересувам и ми казаха, че или Юни месец или към есента щели да я пускат програмата,а тези които са си подготвили документите за края на май са прецакани,защото за да кандидатстваш трябва да не си бил регистриран като ЗП.Надявам се,че ще я пуснат тази година.. ако ли не .. ще чакаме следващия транж. :)А ако ти имаш път към Хасково,може да се видим:)

Недялко Атанасов
12.06.2012, 20:22
Тая година -2012г. Млад-фермер няма да има нито един,вижте там някой други теми да си коментирате drinks;

stefi_hs
15.06.2012, 20:30
"Млад фермер" ще има септември месец!!! tube;

Божидар Цветков
01.07.2012, 17:30
Програмата се отваря от Юли месец трябва да имате 132 кошера демек 4 икономически еденици и т.н

Змея
01.07.2012, 20:36
http://www.standartnews.com/interviews/diplomata_dava_shans_za_evropari-155610.html

petrov_mm
01.07.2012, 21:40
Тази програма май не е за млади фермери, а е за стари фермери. Изгодна е за пчелари с много кошери, които да прехвърлят част от кошерите си на новорегистрирани пчелари, които да усвоят някой лев. Това, което ми е много чудно е защо има вече дата за начало на приема на документи по програмата, а никъде ги няма новите правила по програмата и как се трупат тези точки. Кога смятат да ги обявят? Два дни преди началната дата на програмата ли? И тогава как може да реагира човек навреме?

Потресен съм от "умните" ни управляващи! next_mad;

petrov_mm
01.07.2012, 21:44
Не ми е ясно също защо завишават критериите за кандидатстване по мярката двойно, а размерът на субсидията остава същия?

Mind_Control
02.07.2012, 10:19
Вижте го това животно от снимката в статията. Мазна усмивка и отдолу гордите й думи- "Завишихме критериите за подпомагане на младите, казва Светлана Боянова"

Маймунки мръсни...

kando
02.07.2012, 11:01
:D :D :D що бре - какво толкова

http://picbg.net/u/15425/21532/652022.jpg

мускетарка от индийски произход.

Светозар Каменов
02.07.2012, 11:30
Хм, интересно колко млади фермери има с по 132 кошера, а после да ги направят поне 561?

Mind_Control
02.07.2012, 11:33
Хм, интересно колко млади фермери има с по 132 кошера, а после да ги направят поне 561?

280 трябва да ги направят не 561. За това, че трябва да станат 280- иди дойди, ама това, че трябва да започнеш с 132 само някой болен мозък го е измислил.

Светозар Каменов
02.07.2012, 11:55
А да, грешка в смятането ама то не крайната бройка е чак толкова стряскаща, а началната.

ivootur
02.07.2012, 14:59
И двамата сте в грешка
От 132 трябва да станат 385 за получаване на цялата субсидия от 25000 евро.
Разликата е освен завишаване на първоначалната бройка което е безумие,завишаване и на увеличението на икномическите единици от 1 на 1.5 за същата сума от 2500 евро.Сигурно са имали в предвид че цените на кошери и отводки са паднали с 1.5 пъти от времето на предишната мярка.
Има неща които ще ми е много интересно как ще ги обяснят,ако благоволят да го направят де.Поне имаме възможноста да разказваме на приятели в чужбина в каква интересна държава живеем.
http://www.fermer.bg/-news3903.html

stefi_hs
02.07.2012, 18:22
Аз също съм потресена от факта,че един уж "млад фермер" трябва да стартира с 132 кошера.НЯМАМ ДУМИ ПРОСТО ЗА НАШАТА СТРАНА!Тези простотии само тук могат да се случват!И сега,питам аз: Какво да правим тези,които си подготвихме всички неща за стартиране с 2 единици?
Ей... никога,никога няма да се оправим!
Да ти е*а и държавата и всичкото!

ттитто
02.07.2012, 19:17
За да си купя като млад фермер, току що навлизащ в материята на животновъдството, 132 броя пчелни семейства по 200 лв с кошерите ще ми трябват 26400 лв. За да ги зазимя що годе добре ще трябва да ги подхраня с по 10 кг захар или още 2640 лв. С транспортни и други разходи и ето ги 30000 лв. А сега да познае многоуважаемият министър найденов, дали няма да искам да си направя един фотоволтаичен парк или да си сложа една перка доколкото стигнат парите и без да си мръдна пръста целия български народ да ми плаща поне 15-20 години.

Mind_Control
02.07.2012, 20:11
И двамата сте в грешка
От 132 трябва да станат 385 за получаване на цялата субсидия от 25000 евро.
Разликата е освен завишаване на първоначалната бройка което е безумие,завишаване и на увеличението на икномическите единици от 1 на 1.5 за същата сума от 2500 евро.Сигурно са имали в предвид че цените на кошери и отводки са паднали с 1.5 пъти от времето на предишната мярка.
Има неща които ще ми е много интересно как ще ги обяснят,ако благоволят да го направят де.Поне имаме възможноста да разказваме на приятели в чужбина в каква интересна държава живеем.
http://www.fermer.bg/-news3903.html

Както и да го смятам 8.5 икономически единици по 33 кошера прави 280 :)

Светозар Каменов
02.07.2012, 20:54
ттитто, отговорът ще е, че тези пари са за млади и предприемчиеви фермери, които искат да се развиват. Че то си е бъкано с хора до 39 г. с по 132 кошера, на всичкото отгоре са от едикои си общини и са поне агрономи или ветеринарни лекари. Не ми се мисли какви ли не други "дребни” изисквания ще има.

ivootur
03.07.2012, 06:16
И двамата сте в грешка
От 132 трябва да станат 385 за получаване на цялата субсидия от 25000 евро.
Разликата е освен завишаване на първоначалната бройка което е безумие,завишаване и на увеличението на икномическите единици от 1 на 1.5 за същата сума от 2500 евро.Сигурно са имали в предвид че цените на кошери и отводки са паднали с 1.5 пъти от времето на предишната мярка.
Има неща които ще ми е много интересно как ще ги обяснят,ако благоволят да го направят де.Поне имаме възможноста да разказваме на приятели в чужбина в каква интересна държава живеем.
http://www.fermer.bg/-news3903.html

Както и да го смятам 8.5 икономически единици по 33 кошера прави 280 :)
8.5 икономически единици е минималният размер за който може да се кандидатства.Ще получиш за него 12500 евро първоначално и после 3 пъти по 2500 евро за всяка 1.5 икономическа единица.

ттитто
03.07.2012, 08:28
ттитто, отговорът ще е, че тези пари са за млади и предприемчиеви фермери

Тези пари са за глупаци, Зарко, не за предприемчиви земеделци.
Сумата от 50000 лв блазни наистина, но ако човек си направи сметката, ще види, че тя покрива не повече от 60% от необходимите разходи да се развие пчелин с 385 кошера. Останалите 40 % трябва да си ги извади фермера от джоба. Или по-точно трябва в началото да извади много повече от 40% и едва след като приключи програмата като му платят всичко да остане с 40% участие в цялата работа. Че трябва и да им трепери толкова години, да не измрат през зимата или от болест. А за някаква възвръщаемост поне до 4 тата година от началото въобще не може да се мисли.

kando
03.07.2012, 10:53
Или по-точно трябва в началото да извади много повече от 40% и едва след като приключи програмата като му платят всичко да остане с 40% участие в цялата работа.
и аз до това заключение стигам - програмата е удачна, но при положение, че и без нея си се запретнал да развиеш пчелин с 300-400 кошера, но с условието, че вече имаш парите (или поне по-голямата част от необходимите средства) за това, а парите от програмата, първоначално отпуснатата сума, да стои скътана в някоя банка, че ако стане нещо, а всичко се случва и кажат "о, ти нищо не си направил връщай парите", отиваш теглиш скътаните пари и връщаш, а не като тази година един колега търчи и обикаля да си купи де отводки, де семейства, че зимата стана фала и за пред държавните вълци е сгазил лука яко .... а пари, няма ни един лев зад гърба, ела да видиш чудо тогава.

Божидар Цветков
22.07.2012, 22:47
По въпроса с програмата "Млад Фермер" и да имате кошерите както аз имах 66 това са 2 икономически единици имах при баща ми на склад още 100 броя кошери работещи и така отидох във Фонд Земеделие и лицето говорещо за програмите ми каза вече броят по мярка еди що си и т.н вече трябва да имате 132 кошера .Добре прехвърлих още 70~ в моя парцел и бях готов с всички изисквания.След 1 седмица отидох пак и ми казаха така " Господине, не можете да влезете по програмата защото парите не са предназначени за вашият край . Е извинявайте ама такава държава няма никъде ".

Юрий Цветков
22.07.2012, 23:22
. Е извинявайте ама такава държава няма никъде ".

Каквито хората, такава и държавата. След "шмекерийте" които си направил е доста нагло да се оплакваш.

galin_f
23.07.2012, 06:01
Това е добър пример за източване, ъъъ грешка - за развитие на млад фермер с помощта на програмата.
Управляващите не са стока, ама и ние като народ не сме много стока.
Е, нема такава държава :D

dvidenov
23.07.2012, 07:37
Всички БЪЛГАРИ сме шмекери не сме като честните европейци(испанци,италианц и,гърци).Сиромах човек ,жив дявол.

Димитър Бонев
23.07.2012, 07:59
Даа, когато няма ясни правила, както е в нашата държава, просто се налага да се правят т.н. шмекери. Ако едно нещо е написано черно на бяло и важи за целия период, то всеки знае какво трябва да направи, как да си ряазвие нещата, че да е изряден, тогава няма да се налага да правиш шмекери, но когато държавата те прави хахо при всеки опит дасе добереш до заветните еврофондове, все едно си престъпник. е тези съвестните ги третират като престъпници, а тези дето са участници само заради самото усвояване на парите и които след приключване на програмата просто ще се оттърват от пчели, земя и т.н. и ще се насочат към следващото "усвояване", та тях никой не ги проверява . Те са отбрани хора.
Срамно е когато е възникнал някакъв проблем както се случи тази зима, мащехата наречена държава, вместо да се съсредоточи върху това от къде идва проблема и защо за си заминали отводките по програмата и да се намери първоизточника на проблема, който във всички случаи не е потърпевшия, то тя, Държавата започва да преследва потърпевшия. Е това го има само в нашата мила Родина.

prost_pchelar
23.07.2012, 14:48
Когато отвориха мярката през 2008 условията наистина бяха добри. Но се злоупотреби много с мярката. Сульо и пульо не чували за земеделие тръгнаха да усвояват пари от еврофондове. Зад тях бяха истинските работари които знаеха за какво работят. Виждал съм нежни девойчета с изнежени ръчички не знае за какво става въпрос но кандидатства за фермер. Масово тръгнаха с орехи и нарастване с орехи. Малко бяха реалните проекти извън орехи и лешници.

small_bee
25.07.2012, 10:12
. Масово тръгнаха с орехи и нарастване с орехи. Малко бяха реалните проекти извън орехи и лешници.

Защо си мислите, че няма работа по тези орехи (вярно не е като при пчелите), но докато се захванат и тръгнат също искат доста инвестиции и грижи. Да не говорим, че след тежката зима измръзнаха 90% от фиданките (както и доста други млади многогодишни насъждения ).... сега всичко отначало thumbdown;

Няма значение кое е "лицето" на младия фермер, защото много, който искат да работят не отговаряха на условията и просто документално е някоя "девойка"...

Иначе съм съгласна- наистина имаше мнооого фалшиви фермери... до колкото съм слушала те вобще дори и с "орехи" не са се занимавали, а са си направили я къща, я нова кола....

М.Петров
11.08.2012, 19:48
И аз исках да кандидатствам,но в тая държава да си вземеш парче от европейския пай не е лесно.Затова ще си зязимя 10-те кошерчета,на пролет отводки,роеве,както дойде.
Тази зима ми умряха 15 отводки,които бях купил доста рисково през Юни.За щастие,кошерите си правя сам и поне тоя разход не ми е голям.
Имайте търпение,полека лека ще стане,който е мераклия,нещата ще му се случат.
Поздрав на всички амбицирани пчелари,правете всичко с любов,нашите дядовци и без субсидии са гледали пчели,но питам се и аз кога в тази дървава добре ще живеят тези които се трудят здраво,а не тези които лъжат мажат и имат някакви връзчици някъде. thumbdown;

ianev
11.08.2012, 19:58
И аз така правя хич не разчитам на тези субсидии за да получиш доста трябва да дадеш. И за това малко по малко ги увеличавам хем свиквам да ги гледам и никой не ми виси на врата.

Краско
13.08.2012, 11:56
Колеги който иска да си увеличава пчелние семейства по европейските програми, като най безрисков вариант е кандидатстване по мярка 141 "Подпомагане на полупазарни стопанства в процес на преструктуриране". Ако се нараства с пчелни семейства спокойно може да си наеме 10 дка. земя или 5 дка. трайни насаждения и да си расте с пчелни семейства. Ако има възможност може да си заложи проект по м. 121 за една модернизация за да си купи инвентар. Тук момента е, че каквото си взел не връщаш в случай че не си изпълнил условията. Така, че не се лакомете за голямото, а си пресмятайте риска който сте готови да поемете. И ПРЕДИ ВСИЧКО ЧЕТЕТЕ НАРЕДБИТЕ ПРЕДИ ДА КАНДИДАТСТВАТЕ ПО ДАДЕНА МЯРКА.. Информация може да видите на www.dfz.bg, както и на www.prsr.bg

Mariela
22.07.2013, 12:52
Искам да попитам тази година с колко кошера се кандидатстваше.

Недялко Атанасов
27.07.2013, 21:56
Искам да попитам тази година с колко кошера се кандидатстваше.по конкретно ако искаш отговор

насо
28.08.2013, 21:18
Стартираш с 132 кошера =4 иконом.единици

S.Dobrew
02.09.2013, 12:51
А някой би ли ми разяснил какво разбират проверяващите под пчелни семейства? Признават ли за семейство 4-5 рамкова отводка или искат 3 корпуса пълни с пчели?

Краско
27.11.2013, 12:19
Ако имате едни към 30 000 лева да връщате при издънка може да кандидатствате. 132 кошера старт мисли с какво ще нарастваш ако искаш да вземеш пълния размер на помоща.

Краско
27.11.2013, 12:22
А някой би ли ми разяснил какво разбират проверяващите под пчелни семейства? Признават ли за семейство 4-5 рамкова отводка или искат 3 корпуса пълни с пчели?

По отношение на това се прави запитване до МЗХ или ЦУ на ДФЗ и чакаш отговор с който се изразява становище по въпроса. Да имаш писмен отговор. Казал рекъл по телефона дикиш не хваща. МЗХ е органа който се произнася по този въпрос. ДФЗ - РА изпълнява контролни функции. Но отправяй запитване и до двете институции.

goshko3
05.12.2013, 01:13
току що прочетох, че ще вдигат парите за млади фермери на 50 000 евро и срокът за изпълнение на бизнес плана ще е за 12години, а не за 5 както е сега.
http://www.pariteni.bg/index.phtml?tid=40&oid=103211 ----- дано да стане!

kirschman
25.12.2013, 19:53
Прави се с калифорнийски червеи, а не с кошери. После като вземете първите пари (25000 лева) си купувайте отводки. Аз ги продавам по 90лева. За проектите по 130 лева на 4 рамки ЛР или 3 рамки ДДБ. Цената е такава защото има фактура, 15% данък, ДДС 20%, но никой няма да може да ви осигури такъв голям брой отводки, пък и ще се набутате и не е сигурно дали ще ви одобрят проекта. С калифорнийските се започва с 224 кв.м. Изискването обаче по Наредба 9/17.05.2013 г. да се закупят основни средства за 5000 евро това са 50 кошера с пчелите. Но парте се превеждат по банков път и този който продава ще плати данък затова търсете стари кошери с пчели за да ви стигнат по 200 лева на кошер. Може с отводки и кошери. Никой не се интересува от силата на семейството. Важното при проверката вътре да има пчели. Тези пчели ще ги включите в нарастването и остатъка ще направите с калифорнийски червеи.

спартак
25.12.2013, 20:21
" Никой не се интересува от силата на семейството. Важното при проверката вътре да има пчели. Тези пчели ще ги включите в нарастването и остатъка ще направите с калифорнийски червеи.[/QUOTE]"


Гледа се и за майки.Ревизорите като отворят капака на кошера ти и се видят вирнати дупетата на пчелите ,ще ти признаят семейството на Марта в сряда... Не е така елементарно. Имам личен приятел, който извършва точно такива проверки.

kirschman
29.12.2013, 10:49
Пак нищо не сте разбрали. Естествено, че трябва да има майка. Но не се прави разлика от отводка и силно семейство. Може да си имал смъртност и да си разцепил силно семейство на две и пр. Аз нали преминах тази програма. Не се мотайте. Не можете да се набутвате със 131 кошера (4 единици), да ги купите и да кандидатствате, а един господ знае дали ще ви одобрят. Не, че ще правите далавери, а просто може парите да не стигнат до вас при много кандидати. Тук се гледа поредност на подаването на документите. С калифорнийските червеи е по малко разход. Поне така мисля. И после никой няма да ти чете колко червеи имаш в торта. Който има глава ще се сети какво да направи. В този раздел чета какви ли не глупости от хора които хал хабер си нямат от мярка 112. Като не знаете питайте в службата за съвети в земеделието. Хората дават безплатни разяснения, но не дават акъл.

Искрен Мутафов
29.12.2013, 11:46
Пак нищо не сте разбрали. Естествено, че трябва да има майка. Но не се прави разлика от отводка и силно семейство. Може да си имал смъртност и да си разцепил силно семейство на две и пр. Аз нали преминах тази програма. Не се мотайте. Не можете да се набутвате със 131 кошера (4 единици), да ги купите и да кандидатствате, а един господ знае дали ще ви одобрят. Не, че ще правите далавери, а просто може парите да не стигнат до вас при много кандидати. Тук се гледа поредност на подаването на документите. С калифорнийските червеи е по малко разход. Поне така мисля. И после никой няма да ти чете колко червеи имаш в торта. Който има глава ще се сети какво да направи. В този раздел чета какви ли не глупости от хора които хал хабер си нямат от мярка 112. Като не знаете питайте в службата за съвети в земеделието. Хората дават безплатни разяснения, но не дават акъл.

Поредността на подаване на документите е последният критерий който се гледа, от лятото на миналата година си има точкова система по която се класират проектите, прочете си измененията на наредба 9, между впрочем кепенците за тоя програмен период хлопнаха на 20 декември, и тоя път точките ще играят важна роля - при бюджет за 400 проекта - към 3200 кандидати. Също се чува че ще се даде и предимство на 39 годишните, защото след 40 неможеш да кандидатстваш по мярка 112.

rosimir83
29.12.2013, 13:59
" Никой не се интересува от силата на семейството. Важното при проверката вътре да има пчели. Тези пчели ще ги включите в нарастването и остатъка ще направите с калифорнийски червеи."


Гледа се и за майки.Ревизорите като отворят капака на кошера ти и се видят вирнати дупетата на пчелите ,ще ти признаят семейството на Марта в сряда... Не е така елементарно. Имам личен приятел, който извършва точно такива проверки.[/QUOTE]


Какво искъш да кажеш да са с вирнати дупета???То зимата ако отвориш кошер всички са с вирнати дупета.....?

спартак
29.12.2013, 15:42
Хайде , помисли малко и отново се опитай да съставиш въпрос. Какво значи пчелите да си вирнат дупетата? През зимата няма проверки от контролите.

Искрен Мутафов
29.12.2013, 16:13
Администрация - писарушки, сред тях има не просто пълни идиоти, ами мега идиоти... На един познат му ходиха на проверка през ноември, слушали са ги със слушалка, намерили са няколко загинали семейства, отворили са ги, видели че наистина са дали фира и си е отнесъл санкцийката за това...

medved68
29.12.2013, 16:59
Администрация - писарушки, сред тях има не просто пълни идиоти, ами мега идиоти... На един познат му ходиха на проверка през ноември, слушали са ги със слушалка, намерили са няколко загинали семейства, отворили са ги, видели че наистина са дали фира и си е отнесъл санкцийката за това...

неразбирам ,това със слушалките ли ги прави идиоти или нещо друго ? Защото ако си достатъчно опитен по жуженето което чуваш в стетоскопа можеш да си направиш достатъчно изводи .

Искрен Мутафов
29.12.2013, 18:55
Не слушалките, а самият факт че отиват м. ноември да проверяват пчели - то това да не са овце?!? Човека си е подал заявлението за проверка през август, а те отиват в "най-подходящато" време за проверка.

tsc1
29.12.2013, 19:27
Не слушалките, а самият факт че отиват м. ноември да проверяват пчели - то това да не са овце?!? Човека си е подал заявлението за проверка през август, а те отиват в "най-подходящато" време за проверка.
Какво заявление се подава за проверка, че и да се пише кога я искаш?

Искрен Мутафов
30.12.2013, 02:48
Заявление за второ плащане. Не се пише кога я искаш проверката ами си подаваш съответното заявление 2-3 месеца преди да ти изтече срока заложен в бизнес плана за нарастване на стопанството, което може да е след 3, 4 или 5(за подписалите преди 2011год) година от подписването на договорът с РА. А проверката те си решават кого да ти я направят, но би следвало да е преди изтичане на срока за нарастване на стопанството.

tsc1
30.12.2013, 09:09
Заявление за второ плащане. Не се пише кога я искаш проверката ами си подаваш съответното заявление 2-3 месеца преди да ти изтече срока заложен в бизнес плана за нарастване на стопанството, което може да е след 3, 4 или 5(за подписалите преди 2011год) година от подписването на договорът с РА. А проверката те си решават кого да ти я направят, но би следвало да е преди изтичане на срока за нарастване на стопанството.
Ами значи всичко е точно по правилата. Не разбирам тогава къде е идиотията в целия процес?

Искрен Мутафов
30.12.2013, 10:34
Е, как къде - във времето на проверката, м. ноември...

tsc1
30.12.2013, 11:18
Е, как къде - във времето на проверката, м. ноември...
Добре де, нещо не разбирам... Явно започвам да затъпявам. Казваш, че заявлението се подава 2-3 месеца преди да изтече срока, заложен в бизнес плана. Човека го е подал през август, да предположим 3 месеца преди срока. Значи той изтича ноември. Те трябва да му платят и идват да проверят какво е положението. Ползват слушалки, а не отварят зазимените кошери подред, за да видят какво има вътре. Ако при тази проверка се установи, че няма живо семейство, тогава кошера се отваря за да се докаже това по безспорен начин. Къде е грешката? Как би трябвало да се постъпи?

krasimir00
30.12.2013, 11:22
При положение че са отишли на проверка зимата или напролет ,би трябвало да има някакъв толеранс ,ако на човека са му загинали семейства.Най малкото трябва да му дадат време да си възстанови загубите.Чувал съм за много такива случай,особенно след голямата смъртност през зимата 2011-2012.Макар и не по млад фермер и аз имах проверка и не ми достигаха 5 семейства пролетта.Проверяващите ми отпуснаха цели три месеца да си ги въстановя.Вероятно зависи на какви проверяващи ще попадне човек.

tsc1
30.12.2013, 11:26
При положение че са отишли на проверка зимата или напролет ,би трябвало да има някакъв толеранс ,ако на човека са му загинали семейства.Най малкото трябва да му дадат време да си възстанови загубите.Чувал съм за много такива случай,особенно след голямата смъртност през зимата 2011-2012.Макар и не по млад фермер и аз имах проверка и не ми достигаха 5 семейства пролетта.Проверяващите ми отпуснаха цели три месеца да си ги въстановя.Вероятно зависи на какви проверяващи ще попадне човек.
Да, ако е през зимата или на пролет - нормално е да има смъртност. Но ноември месец??? Как е разписано това в правилата?

Искрен Мутафов
30.12.2013, 23:22
Добре де, нещо не разбирам... Явно започвам да затъпявам. Казваш, че заявлението се подава 2-3 месеца преди да изтече срока, заложен в бизнес плана. Човека го е подал през август, да предположим 3 месеца преди срока. Значи той изтича ноември. Те трябва да му платят и идват да проверят какво е положението. Ползват слушалки, а не отварят зазимените кошери подред, за да видят какво има вътре. Ако при тази проверка се установи, че няма живо семейство, тогава кошера се отваря за да се докаже това по безспорен начин. Къде е грешката? Как би трябвало да се постъпи?

Общо взето правилно си разбрал. Проблемът е, че е можело да се случи проверкота малко по рано - примерно през септември, 0% толеранс от писарушките от РА, ама и човекът си е виновен - нито едно семейство екстра отгоре върху това което е заложено по бизнес плана и затова си е отнесъл и санкцийката. Няма никакви ясно дефинирани правила за загинали пчелни семейства - т.е.т. имаш ли загинали и не ти излиза бройката в нарушение си. То между другото точно и това е една от причините за зачестилите кражби през последните години.

tsc1
30.12.2013, 23:43
Ами то май по-голямата идиотия е при него. Може ли да не предвидиш поне 10% резерв? Всичко става, живи твари са. Проверяващите изпълняват заповед, нарежда им шефа: "На тоя трябва да му плащаме, отивайте на проверка" и те отиват. А за кражбите си е точно така.

Искрен Мутафов
30.12.2013, 23:51
Няма две мнения по въпроса за неговата вина. Но само който не си е имал вземане-даване със служители от РА не се убедил що за "капацитети" са...

Краско
07.02.2014, 11:17
Няма две мнения по въпроса за неговата вина. Но само който не си е имал вземане-даване със служители от РА не се убедил що за "капацитети" са...
Колега служителите от РА изпълняват това което е разписано в наредбите. Наредбите се творят от експертите в МЗХ. Обикновенно там се работи земеделие на "книга". Не е съобразено времето и спецификата на отрасъла селско стопанство. По принцип всички пари които се отпускат от Европейския съюз се гледат под лупа. Това че някой е чул че се дават едни пари и кандидатстват сульо и пульо и то с проекти в които бяха заложени минимални критерии за изпълнение доведе до наплив по мярката. Това се отрази на втория прием и бяха променени правилата на играта. Това е програма за хора които наистина се занимават със земеделие.
Не защитавам никой. Но който тръгне да кандидатства за финансиране със средства от европейските фондове и национално съфинансиране трябва да е запознат с нормативната уредба. Навсякъде си има трески за дялане.

atanasov_msb
14.09.2014, 17:04
Няма две мнения по въпроса за неговата вина. Но само който не си е имал вземане-даване със служители от РА не се убедил що за "капацитети" са...
Ще си изразя по следния начин по-благо де. Сутринта строителната бригада се събрала на площадката и бригадира казал Днес ще идват деца от училище на обучение никакви псувни и пр. На обед бай Иван бояджията както си работел на скелето се подхлъзнал блъснал кофата с боя и тя върху Стамат. Обърнал се той но бригадира насреща с децата и и започнал /Не си прав Иване и майкати не е права/