PDA

Виж пълната версия : Пчелен прашец за подсилване имунна система на дете?



kocinka
24.08.2015, 08:07
ЗДравейте! Аз нахлувам във Вашия прекрасен форум с въпрос. Ще започна с малко предистория. Имаме детенце на 3 години (ще ги навърши на 04,10) , което от септември тръгва на детска градина, предстои ни края на септември да имаме второ дете. Та притесненията ми са, че голямото дете ще се разболява много. Иска ми се да й подсиля имунната система. Миналата зима й давахме клеева тинктура, спиртен разтвор. Което личната ни лекарка отчете като грешка, защото спиртния разтвор каза, че вреди на черния дроб на детето. Какво е Вашето мнение? И удачно ли е да започна пак да й давам клеева тинктура плюс пчелен прашец? Пчелен прашец не сме давали до сега.
Извинете ме за дългия пост и ако темата не е точно за тук!

ves
24.08.2015, 09:05
Има лекарства, които доказано вредят на черния дроб на детето много повече от няколко капки спирт. Примерно парацетамола е токсичен за черния дроб и бъбреците. Докторите обаче нямат никакъв проблем да тъпчат децата и бебетата. Освен това в аптеката се продава клеева тинктура разредена във вода. Явно докато пчеларите не започнат да обикалят с чанти по кабинетите и да дават подаръци на докторите пчелните продукти ще са недолюбвани от същите.

Прашеца за мен е по-ценен продукт дори от меда. Не само за деца, но и за възрастни. Проблема при него е, че бързо губи хранителните си свойста (за разлика от меда, който е много дълготраен продукт). Чел съм, че изсушения прашец след една година губи до 40% от хранителните си свойства. Това не знам колко е вярно, защото в него има много вещества и някои се запазват по-дълго, други не, но като цяло трябва да се търси пресен прашец. Аз си купувам прашец от пчеларския магазин, защото не мога да си произведа достатъчно, но съм решил догодина да увелича добива. Клей пак си купувам пчеларския магазин. Излиза направо без пари.

п.п Само да допиша, че жена ми дава на децата по 1-2 капки на всяка годинка на детето, примерно 3 години - 3 до 6 капки, мисля че и дума не може да става няколко капки спирт да оказват каквото и да е влияние на организма на детето.

Evgeni Petkov
24.08.2015, 09:39
Прашеца няма да усили имунната система на тригодишно детето, най- много да го алергизира към полена или ако е замърсен самият полен с микози да доведе до диария! Няма нужда според мен да се търси такъв ефект при здраво дете, за да бъде превантивно здраво. Затова и е излишно дори и прополисова профилактика с воден разтвор на прополис. По добрият вариант е да се дава само мед- по 0.5 гр. на кг/т.т. дневно, зимата меда да е липов- има изразено потогенно, секретолитично и противовъзпалително действие, пролет, лято -местен- билков, ливаден.

ves
24.08.2015, 10:37
Прашеца няма да усили имунната система на тригодишно детето, най- много да го алергизира към полена или ако е замърсен самият полен с микози да доведе до диария! Няма нужда според мен да се търси такъв ефект при здраво дете, за да бъде превантивно здраво. Затова и е излишно дори и прополисова профилактика с воден разтвор на прополис. По добрият вариант е да се дава само мед- по 0.5 гр. на кг/т.т. дневно, зимата меда да е липов- има изразено потогенно, секретолитично и противовъзпалително действие, пролет, лято -местен- билков, ливаден.
Колега, къде видя някой да е получил алергия защото е ял прашец? Между другото нашето дете го бяхме водили при някакъв голям специалист по алергии и той му намери алергия към яйца. Не го попитах защо тогава яде пържени (с яйца) филии, палачинки всяка седмица и му няма нищо, за да не стане неудобно.

Виж ако някой има алергия към полени, тогава може да има непоносимост и към прашеца, но пък в меда също има прашец, така че тогава ще има непосносимост и към мед. Всъщност има доктори (малко са и повечето не са българи), които дават пчелен прашец при лекуването на различни видове алергии. А иначе списъка с полезни вещества в прашеца е толкова дълъг, че не се сещам за натурална храна, която да е толкова богата. Синтетичните боклуци в аптеките изобщо не ги коментирам, докторите ги изписват с кеф обаче аз такова нещо на децата си не бих дал никога ако ще и без пари да ми го дават. Това разбира се е мое мнение.

Вярно е че ако прашеца е събиран от замърсен район или е оставен влажен в него може да има вредни вещества, затова не бих си купил прашец от магазина, защото е много вероятно да е внос от Китай, съхраняван незнайно как. Но този проблем е валиден за всички храни, които си купуваме от магазина. Нима по фъстъците ако са стояли влажни няма опасност да има аспергилоза примерно?

Mateev
24.08.2015, 14:47
Прашеца няма да усили имунната система на тригодишно детето, най- много да го алергизира към полена или ако е замърсен самият полен с микози да доведе до диария! Няма нужда според мен да се търси такъв ефект при здраво дете, за да бъде превантивно здраво. Затова и е излишно дори и прополисова профилактика с воден разтвор на прополис. По добрият вариант е да се дава само мед- по 0.5 гр. на кг/т.т. дневно, зимата меда да е липов- има изразено потогенно, секретолитично и противовъзпалително действие, пролет, лято -местен- билков, ливаден.

За който не знае - д-р Евгени Петков от Павликени е един от най-известните апитерапевти в България. Ако искате да разберете кой пчелен продукт какво положително въздействие има върху човешкия организъм и какви болести може да лекува - трябва да питате него и никой друг. Каквото той напише във форума е самата истина и няма смисъл да му противоречим от позицията на нашето незнание.

Evgeni Petkov
24.08.2015, 15:26
VES, майката има конкретно питане и който може във форума и ако желае може да помогне. Моето мнение е, че в случая няма нужда от пчелен прашец изобщо. Здраво дете е, предстои му детска градина със своите недостатъци от вируси и стресове, но детето няма нужда от прашец- защото не е хипотрофично, анемично и няма нужда да се обременява с чужд белтък, какъвто е прашеца/ жива полова клетка от прашниците на цвета, носител на всички незаменими аминокиселини, но... и носител на чуждо, алергизиращо ДНК/. Когато стане време да натрупва мускулна маса след години, тогава да му се дава прашец е възможно и няма да му навреди, дори е желателно. Майката предполага, че детето тепърва ще боледува от вирусните инфекции придружаващи задължително големите групи колективи/ групата деца/ и би било заплаха за новороденото-но боледувайки от дребните вирусни инфекции, детето ще си създаде доживотен имунитет за повечето, а майката кърмейки с кърмата си задължително ще предпази и новороденото от тези ежедневни опасности. Накратко пчелният прашец е незаменим хранителен продукт, но тук няма място като средство за повишаване на имунитет!

kocinka
24.08.2015, 23:03
Благодаря Ви много за бързите отговори, наистина опасенията ми са най-вече за новороденото. Дай Боже да успея да го кърмя, каквото щастие имах с първото си дете. Просто много много ми се иска да избегна момента да "тъпча" децата си с антибиотици :(

IVO_3
02.09.2015, 16:25
"Два грама профилактика са повече от два килограмма лечение".Искам само да кажа за прашеца,че за малки деца не се препорьча,защото в него има хормони на растежа.Можете да си направите извод и сами.

Niki1313
02.09.2015, 21:47
Който е решил да дава пчелни продукти на деца под 3 годишна възраст трябва да има предвит, че децата до тази възраст не произвеждат голямо количество ензими, които се борят алергените в меда, прашеца, пчелното мляко или прополиса.

Това е единствената причина, поради която трябва да бъдем внимателни и предпазливи, когато използваме пчелни продукти при малки деца. Естествено, на някой не би повлияло, но с други деца може да има сериозни последствия - и то за цял живот.