PDA

Виж пълната версия : КАК СЕ ВАДИ РОЯК ОТ ДЪРВО



коко
25.03.2011, 14:36
Бихте ли ми обяснили как може да се извади рояк от хралупа без да се реже дървото.Благодаря sweating;

plamen
25.03.2011, 23:04
Ако се е установил във дървото според мене няма вадене без да режиш.

pa4o
25.03.2011, 23:35
А на всяка цена ли трябва да се извади ??? Аз бих си го оставил да си живее там. Все пак трябва да има и живеещи по тоя начин пчели !!!

kando
25.03.2011, 23:46
Аз па бих пробвал всичко,за да си го взема - какво да се направи,алчност tongueout;

plamen
26.03.2011, 00:21
Дървото е пътник ако имам късмета да намеря такъв рояк. :D :D :D

scutellator
27.03.2011, 18:27
Ако се е установил във дървото според мене няма вадене без да режиш.

Пробиваш дупка (например с дрелка) с на една педя под входа. И започваш да пушиш. Пчелите започват да излизат от входа и се драпат нагоре по дървото като овце. Поставяш прост кошер над входа (нужен е втори човек за това), който е намазан с мед или сироп отвътре, и следиш пчелите да влизат в кошера, ако някоя пчеличка се отклони от простия кошер, връщаш я обратно с малко пушек. Следиш за майката. След като тя влезе - спираш да пушиш, вземаш си пчелите и се прибираш. След месец, би трябвало да са си произвели майка, пилото да се е излюпило и майката да е започнала да осеменява. Тогава може да повториш процедурата.
На следващата година ако имаш късмет, в същата хралупа пак ще има пчели. Така вместо да затриваш хралупата с пчелите, си я оставяш като дълготраен актив. След време ще имаш известен брой хралупи, чието местоположение ти е известно и периодично трябва да проверяваш (за пчели), вместо да търсиш всяка година рояци.

Това е написано по указанията на един стар пчелар. Аз нямам опит с ваденето на пчели от хралупи.

kando
27.03.2011, 19:35
Потвърждавам казаното от scutellator,но само със една лека поправка/допълнение.

Чувал съм същото от стари пчелари,но и нещо друго - във една хралупа,пчелно семейство не се задържа повече от 2 години.Причината заради,която напуска хралупата,е силната инвазия на акара.В следващата една година,в хралупата почва да вирее восъчния молец,който унищожава абсолютно всичко и така да се каже,стерилизирва хралупата.И ако не на следваща,то на втората година е много вероятно да намериш отново пчели - до колкото знам,науката не е дала официално становище,с което да обясни причините,за заселването от пчели във една и съща хралупа .... невероятно,но е факт.

До моя пчелин имаме огромна гора,която е много слабо населявана от пчели и само на 3-4км. разстояние по въздух,има една друга по-малка гора,която бога ми гъмжи от пчелни семейства и наистина съм забелязвал как в една година в някоя недостъпна хралупа има пчели,на следващата няма и на третата пак има.

Преди години съм обикалял по горите да сбирам роеве (макар,че според мен е по-правилно да се каже,пчелни семейства) и наистина във дъното на някои хралупи съм намирал килограми ситно натрошен восък,което ме навежда на мисълта,че наистина през годините във тези хралупи са живеели не едно или две семейства.Обаче спрях със тази практика,защото така и не можах успешно да приложа метода,разказан от scutellator,та унищожавам дърветата и една година един колега,такива неприятности си довлече със това,че няма да ви разказвам какви разправии,глоби,че на съд,а бе чудо и от тогава не се занимавам.

Мисълта ми е,че ако разказаното от старците е вярно,то не съм сигурен,че всяка година ще намираш пчелни семейства във дадена хралупа,но гарантирано ако запазиш дървото,то през година (или още на другата година,ако си успял да извадиш цялото семейство) ще намериш пак пчели.

коко
27.03.2011, 21:23
благодаря на всички

Тошката
28.03.2011, 18:08
kando , и аз съм вадил няколко рояка ама са ми ги показвали дирвосекачи които режат и не съм имал проблем щот режа трупите и в нас ги прехвърлям в кошер , та мисълта ми е по кое време обикаляте горите да търсите рояци и как ги намирате да знам как да търся и аз

kando
28.03.2011, 18:32
А това,което казваш е хитра идея,не съм се сещал - ако имаш познати дървосекачи,това е идеална фитка.

Инак на моя колега,точно в Ловешкия съд му се разглеждаше делото.

Значи при моя случай има една подробност обаче - със този колега,ловим рояци от една много трудно проходима гора,то е един огромен баир,целия не само във дървета,но и много храсти,ама наистина много и така да се каже,почти няма сеч там,не знам може и нещо защитен район да се води.

Трудно мога да кажа,къде е най-удачно да се търсят рояци - както споменах и по-горе,само на 3-4 айде 5км. от тази силно населена с пчели гора има друга,която като гледам растителноста е индентична,но във втората почти няма пчели,трябва да обикаляш цял ден,за да попаднеш на някое семейство.

Инак съм ги търсил предимно в периода след акация - тогава тука няма паша,и работата по пчелите се свежда до вземането на различни мерки против роене.Та по него време,хем съм по-свободен,хем тогава (поне в нашия регион) е роевия период.

Тошката
28.03.2011, 19:44
ок , ако остана аиляк накои ден ще хвана гората :D малко на лов и офроуд .,,,,,,,аре засега

ivo
28.03.2011, 21:27
По какво да позная силата на пчелите в
кошера???

Ангел Йосифов
29.03.2011, 16:53
Ako ще търсите хралупи с рояци сега му е времето докато дърветата не са се разлистили.Намира се цъфтяща разтителност и се проследява посоката на полета на натоварената пчела.Пчелите не са като нас,след работа в кръчмата или някъде другаде,а се прибират директно в хралупата.

evgeni.filimonov
30.03.2011, 09:37
По какво да позная силата на пчелите в
кошера???

Ще ги познаеш по КАЛЕНДАРНИЯ СПРАВОЧНИК ПО ПЧЕЛАРСТВО на Любен Радоев.

Аз никога не бих задал такъв ... въпрос. Сори.

Но все пак - по изпълнените междурамия с пчели - 2-3 - слабо, 4-5 - средно - 8-9 - силно.

ivo
03.05.2011, 19:39
как мога да взема рояк от бор,но е много високо?

ahilis
03.05.2011, 21:39
След месец, би трябвало да са си произвели майка, пилото да се е излюпило и майката да е започнала да осеменява. Тогава може да повториш процедурата.

Да, но аз минавам и виждам хралупата. crying; Съжалявам. tongueout;

Юрий Цветков
03.05.2011, 21:46
За кое по-точно съжаляваш? Жалко ще е да отрежеш дървото заради един рояк. Но ако си достатъчно изобретателен и успееш да извадиш пчелите от там, жив и здрав и да се грижиш добре за тях. Никой не може да претендира за тях. Но отсичането на дървото е голяма простотия. А тя разбирасе е по хората, не по животните.

ahilis
03.05.2011, 21:47
как мога да взема рояк от бор,но е много високо?
Преценяваш обстановката и действаш като взимаш всички предпазни мерки разбира се.

Ники
15.05.2011, 23:30
Здравейте колеги!
Аз съм начинаещ пчелар.Сега започвам да се занимавам с пчеларство с ЛР.кошери.Имам два кошера,и тъй като все още не съм си взел пчели(имам оговорка с пчелар но още няма готови отводки)а мерака е голям обиколих раиона. И открих едно пчелно семейство в една топола. На около 5 метра височина.С помоща на друг колега направих всичко това което е описал по-горе scutellator с разлика в това ,че дупката я правих от другата страна на дървото и може би не уцелих ядрото на гнездото.И когато започнах да пуша излизаха пчели но по скоро се разлитаха от колкото да пълзят а и небяха кой знае колко много.Влизаха в тръвната и после излизаха.
Предполагам сгреших че напръсках тръвната със спрей за роеве вместо с мед или сироп .Но в главата ми беше останало ,че се пръска със спрей.
Всичко това се случи привечер и незнам дали и това не е от значение.Не ми стигнаха силите да дупча втора дупка а и се свечери.
Аз така или иначе след два дни пак отивам да се пробвам ,но ако може някакви напътствия.Или да ми кажете каде греша.
Предварително благодаря.

Ангел Йосифов
16.05.2011, 17:14
Ники и аз като теб първия ми кошер беше рояк от дърво.Сега взимаш резачка и отрязваш капак от дървото най напред малък за да се ориентираш накъде е рояка (на горе или надоло)от отвора на хралупата.След това изрязваш по голям капак срещу питите и с по дълъг нож изрязваш далаците един по един като внимаваш за майката.Привързваш към рамките изрязаните далаци така че наклона на килийките да е нагоре.Естествено пчелите ще са много сърдити и трябва да бъдеш добре екипиран.Необходим инвентар за операцията-стълба от електричарските ако няма удобен клон,3-4рамки лр.,канап или тел за привързване на далаците,тръвната отпада трябва да сковеш криво ляво нещо като нуклеус,пушалка,домакински нож и много мерак.След като привържеш далаците и ги сложиш в нуклеуса трябва и майката да е вътре за да могат резлетелите се пчели да налетят вътре.Пчелите ще се поуспокоят чак вечерта затова най добре започни операцията след 17ч.

evgeni.filimonov
16.05.2011, 21:58
Ники, поздравления за мерака.
Да не те изпревари някой, внимавай.
Защото и на мен сутринта ми се обадиха за рояк до басейна Спартак в София и ходих да го видя и докато се организирам да намеря пушалка и було, защото мойте са на село, към 12 часа на обяд вече беше прибран от друг колега. Така че бягай още утре и го прибирай. Успех.

Ники
16.05.2011, 22:37
Благодаря за съвета,но ми се иска да мина без рязане на дървото.
Нямам възможност за утре.Не ми се мисли,че ще го вземе някой друг. sweating; Местноста не е толкова посещавана.

ahilis
16.05.2011, 23:01
Благодаря за съвета,но ми се иска да мина без рязане на дървото.
Нямам възможност за утре.Не ми се мисли,че ще го вземе някой друг. sweating; Местноста не е толкова посещавана.Става и по друг начин-без рязане.
Ставаш сутринта рано по тъмно и да си там. Носиш някаква тръвна или кошер-лек и малък който да прикрепиш към отвора на дървото преди това прослушваш къде е гнездото. Всички възможни отвори отстрани на тръвната-кошера се запушват. Кошерчето не е лошо да има дъно от мрежа-хем ще наблюдаващ какво става, хем и пчелите по лесно влизат. Пробиваш една дупка с ръчен свредел (приготвен за тази цел-специален) колкото може под гнездото и се подпушва. Това е начина.

Ники
31.05.2011, 22:46
Ето до къде я докарах:
Снабдих се със стълба от електричарските, благодарение на услужлив комшия.Снабдих се и с гайковерт.
Имах възможността да погледна през отвора на дървото и установих ,че семейството се намира под отвора.Пробих дупка с помоща на гайковерта, на около 30см. под отвора.Закрепих тръвна над отвора,която бях напръскал със захарен сироп..Започнах да пуша отначало слабо и нямаше никакъв ефект.Натъпках пушалката с кори от яйца и пак започнах да пуша АМА ЯКО .Този път този лют пушек накара пчелите да започнат да вентилират на входа ,но след като неможаха да смогнат започнаха да излизат и да влизат в тръвната.Спрях да пуша, когато забелязах на входа на хралупата пчели ,който вече почти не мърдаха и стояха като препарирани.Дожаля ми и реших ,че няма смисъл да ги убивам с пушек.
В последствие се оказа ,че пчелите които съм хванал не са малко НО БЕЗ МАЙКА.