PDA

Виж пълната версия : варовит или така наречен циментов мед



Георги Калайджийски
10.08.2015, 20:37
Здравейте колеги!При центрафугиране на магазинните рамки меда не излиза!Меда е варовит,а други колеги го казват циментов!При центрафугиране се късат питите,а меда не излиза!Пробвах с подгреване на питите но не помага!Ще се радвам някой ако помогне!Благодаря предварително!

Петър84
10.08.2015, 22:04
Да не е от рапица меда?

Гогол
10.08.2015, 22:39
Здравейте колеги!При центрафугиране на магазинните рамки меда не излиза!Меда е варовит,а други колеги го казват циментов!При центрафугиране се късат питите,а меда не излиза!Пробвах с подгреване на питите но не помага!Ще се радвам някой ако помогне!Благодаря предварително!
Няма такова понятие в пчеларството–варовит ,циментов и тем подобни.Искаш да кажеш че водите ви са толкова твърди,че и нектара отделян от медодайните растения е с висока концентрация на калциев карбонат ,че меда се бетонира в килийките!!!!! Просто е невъзможно.Напиши какви медоноси цъфтят в твоя регион,в радиус 5–7 километра от пчелина ти.Вече има едно предположение на колега/което е много вероятно, но в този планински район да сеят рапица е малко не реално/.Така че ,напиши, не се притеснявай.

kvohrist
11.08.2015, 07:33
Най-вероятно се касае за "мелицитоза" манов мед от листни въшки (Aphidina). Състои се от две молекули глюкоза и една молекула фруктоза. Може да го сложиш под плодника като напръскаш питите с вода и те ще си го качат горе и тогава вече не кристализира или да го заделиш за пролетното подхранване.

Георги Калайджийски
11.08.2015, 07:50
В радиус от 10 километра има малко ливади,другото е дъб,бука,бор ,диви вишни и сливи

Петър84
11.08.2015, 09:06
В радиус от 10 километра има малко ливади,другото е дъб,бука,бор ,диви вишни и сливиНа мен ми се е случвало при слънчогледов мед, да не мога да го извадя.Но грешката ми беше че извадих магазинните пити с запечатания мед,и ги държах няколко дена без да ги извъртя.Ти веднага ли след като си извадил питите от кошерите си започнал да ги въртиш?

ves
11.08.2015, 19:06
Здравейте колеги!При центрафугиране на магазинните рамки меда не излиза!Меда е варовит,а други колеги го казват циментов!При центрафугиране се късат питите,а меда не излиза!Пробвах с подгреване на питите но не помага!Ще се радвам някой ако помогне!Благодаря предварително!
Извинявай за глупавото предположение, но ти разпечати ли меда? Че един начинаещ колега беше въртял запечатани пити.

Георги Калайджийски
11.08.2015, 20:43
При пчелин с 50 кошера мисля че е малко глупав въпрос дали го отпечатвам

ves
12.08.2015, 09:00
При пчелин с 50 кошера мисля че е малко глупав въпрос дали го отпечатвам
Ами никъде не си писал, че си с 50 кошера, а те попитах, защото съм го виждал при млади пчелари, а не те знам Ти какъв си.drinks;

rosty_sz
12.08.2015, 10:06
Дай една снимка да го видим тоя мед. Кристализирал ли е? На какви кристали е? Как се опитваш да го вадиш? От кога не си вадил от тези пити?
Все пак си мисля че това е майтап

jdrumev
12.08.2015, 16:59
Ами никъде не си писал, че си с 50 кошера, а те попитах, защото съм го виждал при млади пчелари, а не те знам Ти какъв си.drinks;

чувал съм че меда от рапица трудно се вади ако го оставиш дълго време но колегата писа че няма такава паша

Георги Калайджийски
12.08.2015, 21:12
До всички колеги който се интересуват от тази тема и не вярват ,че това е истина и пътуват на екскурзия на Рилския Манастир,моля да ми се обадят на телефон 0888668388,ще ги почерпя и ще им покажа за какво става въпрос!Пожелавам на всички колеги пчелари,да не се сблъскват с този проблем,защото при моя случай ще бракувам 50 процента от магазинните пити!Благодаря на всички за мненията и много добиви!

tarty
12.08.2015, 21:41
До всички колеги който се интересуват от тази тема и не вярват ,че това е истина и пътуват на екскурзия на Рилския Манастир,моля да ми се обадят на телефон 0888668388,ще ги почерпя и ще им покажа за какво става въпрос!Пожелавам на всички колеги пчелари,да не се сблъскват с този проблем,защото при моя случай ще бракувам 50 процента от магазинните пити!Благодаря на всички за мненията и много добиви!
Аз бях купувал кошери с захаросан мед в магазините.Нищо недей да бракуваш,ако има вариант ги сложи под плодника или в по лошия случай над семейството,да се получи медена шапка,така няма да храниш есента,но задължително им изрежи капачетата.

argilov
13.08.2015, 00:04
Колега,ще предложа един вариянт.Закачи няколко пити на дървета около пчелина,ако няма нападение,проблема ти е решен.Който го е сложил този мед той да си го вади.

scutellator
13.08.2015, 14:02
До всички колеги който се интересуват от тази тема и не вярват ,че това е истина и пътуват на екскурзия на Рилския Манастир,моля да ми се обадят на телефон 0888668388,ще ги почерпя и ще им покажа за какво става въпрос!Пожелавам на всички колеги пчелари,да не се сблъскват с този проблем,защото при моя случай ще бракувам 50 процента от магазинните пити!Благодаря на всички за мненията и много добиви!


Ако не става въпрос за кристализирал мед, ето това е решението:

http://www.swienty.com/shop/vare.asp?side=0&vareid=107350

http://beeman.se/biodling/ljung/ling-2-nf.htm

sandan
16.09.2015, 11:04
Здравейте, аз имам същия проблем като колегата и наистина е невъзможно да се извади меда. Пчеларствам в района около Сандански ,но поради ранното засушаване практикувам подвижно пчеларство. Качих 10 семейства в планината средата на юли на около 1200м надм.височина за проба. В края на август мои колеги споделиха, че не са могли да си извадят меда бил захаросан и светъл на цвят. Прегледах моите семейства и наистина част от меда в питите се беше захаросал. Опитах се да го извъртя не се получи нищо. Част от меда беше запечатан другият не. Върнах празни рамки и след десет дни проверих отново. Имаше по 5-6 пълни рамки незапечатън ,но много гъст мед. Него извъртях,но оставих един магазин още десет дни. Преди няколко дни проверих почти пълен е и голяма част от меда е захаросан. Около мен има борови гори и ливади. Билките прецъфтяват вече. Говорих с колега от района на Предел и той ми каза, че при тях всяка година я има тази бяла мана и проверяват килийките с клечка. Точи ли се меда веднага центрофугират иначе кристализира и хвърлят.