PDA

Виж пълната версия : пчелите си изяждат яйцата



kokolqja
07.08.2015, 08:16
Здравейте!Имам няколко отводки и немога да се справя с тях.Майките снасят,всеки ден на нови площи има пресни яйца,а от 10 дни няма захранени ларви.Голяма суша е при нас.Гледам,че влизат излизат но не носят прашец.Като ги отворих видях ,че са изяли прашеца и имат само мед.Започнах подхранване със сиром 1:1 и на литър сироп 50 гр сухо обезмаслено мляко витамини и на едната отводка пробно и направих малка питка със сухо мляко и мед и я сложих на дъното,отгоре и на нея сироп.Това го правя от 3 дни,незнам дали ще даде резултат.Бях измислил да купя прашец и да натъпча в килийките и да им го дам като пита с прашец,обаче ме разубедиха защото можело да принеса болест.И другото което ме притеснява е,че нещо не подреждам питите както трябва.Търся из нета,чета по книгите обаче никъде не намирам правила за подреждането на питите.Няма и кого да помоля от старите пчелари да ги види.Направо незнам какво да правя,изпадам в паника,че няма да мога да ги оправя до зимата.

kopdoB
08.08.2015, 18:29
Виждал съм, при липса на прашец в природата, пчелите да си го набавят от сипано във външни ясли за овце, царевично брашно.Може да пробваш.По принцип, самите пчели си подреждат гнездото, стига да има какво.Но все пак основния принцип гнездото да е компактно, тоест да няма основи или полуизградени и празни пити вътре,прашецомедените пити да са близо до пилото,от двете му страни а до тях медените,добре е меда да е запечатан.

delta.e
11.08.2015, 22:40
В това горещо и сухо време е възможна появата на канибализъм .
Подхранвай без притеснение .

argilov
12.08.2015, 02:23
Според мен причината за изхвърляне,изяждане на яйцата е друга.Прегряване на кошера,малко мед,малко пчели и тн.Погледни дали заклейват отворите,това е признак че се опитват да се пазят от крадци.А и младите пчели гледат пило, добре.

Петър84
12.08.2015, 09:31
Заклейване също пчелите правят и когато от някъде им става течение,влиза горещ въздух или студен.

asusat
15.08.2015, 18:42
Аз на моите кошери съм сложил фибран 5 см. върху капаците,студена течаща вода постоянно до пчелина,все мерки против прегряване на кошерите.Все пак ,трябва и пчеларя да оказва някаква помощ на пчелните семейства в тия жеги !
Ако има начин ,купи от някой пчелар мед и давай такъв на семействата,по добра храна за пчелите няма !

scutellator
16.08.2015, 09:52
Ако има начин ,купи от някой пчелар мед и давай такъв на семействата,по добра храна за пчелите няма !
В енергийно и суплементно отношение - може би да, въпреки че всеки мед е различен.
НО от друга страна, това е най-бързия и сигурен начин човек да се сдобие с нещо, което досега е нямал. Още по-бързо и сигурно, отколкото да си купи заразени майки или отводки.

Хигиената е въпрос на личен избор - всякакво внасяне на потенциално болестотворни агенти в пчелина, посредством мед, пчелно млечице, прашец, изградени пити, семейства, отводки, майки, инвентар втора употреба.... е добре да бъде избягвано. Глобализацията [и хомогенизирането на патогените] няма да унищожи пчелите като вид, но повишава тяхната заболеваемост (хронична или клинична) и смъртност. А и тъй като всяко семейство по принцип е потенциално заразно за всички останали, всякакво местене на пити, пило, мед, пчели и т.н. (патогени) от едно семейство на друго е добре също да бъде минимизирано.

kokolqja
31.08.2015, 09:17
Вие за дълбоко дъно с цяла мрежа чували ли сте.Климатик за пчели му викам аз.