PDA

Виж пълната версия : Августовски отводки и майки



Страници : [1] 2

Ангел Йосифов
06.08.2015, 11:58
Провокиран от негативното отношение на доста колеги за отводките и майките( особено свищеви) произведени през втората половина на лятото реших да открия тази тема..
От литературата е известно,че новата пчеларската година започва с края на активния медосбор.Пак от литературата е известно,че най лесно се работи с нова майка въведена в началото на новия сезон-демек въведена през август.Та затова реших да покажа какво и как се случват нещата.......

Ангел Йосифов
06.08.2015, 12:09
На 23.07 поставих в средата на полдника(8дб) празна рамка напръскана с малко сироп и веднага започнах подхранване със захарен сироп+.След 3 дни на 25.07.изкарах майката.Подхранването продължи още седмица.На 31.07 унищожих всички маточници освен на средната рамка.За средната рамка знаем,че там са снесени последните яйца.На 05.08(вчера) направих 5 отводки.Две една върху друга с по 2 рамки пило+една самостоятелна с 3р.пило и две на гол рой.
Кошерите на снимката са бъдещите домове на отводките.

Ангел Йосифов
06.08.2015, 12:27
Мнението ми за августовските майки е;
Извесно е,че когато майката снася усилено(април,май,юни) яйцата са дребни и съответно,когато майката снася по-малко(от юли нататък) яйцата са по едри(колкото и незабележимо за човешкото).Пак в периода юли-август има мн.повече търтей отгледани в условията на изобилие и температурен уют,което осигурява и по голяма конкуренция при оплождането.И така,майка изведена от по едро яйце+ яки търтеи= качественна майка.А от там,волана е вече в ръцете на пчеларя..
Най-голямата заплаха за майките по това време са лястовиците и пчелоядите.

Mateev
06.08.2015, 16:23
Аз съм против августовските отводки, но не съм против августовските майки. Предвид високите температури през м. Август, една майка колкото и да искаш да я сбъркаш, няма как това да стане. При това положение може да се приеме, че августовските майки по презумпция винаги са качествени, независимо какви гафове е правил съответният майкопроизводител.

Ангел Йосифов
06.08.2015, 16:27
Августовските майки ще снесът около 40 000 яйца докато спре да осеменява.Демек само ще "позагрее" ,като спортист преди състезание.Това Дони би го обяснил мн.по добре.Акара също като пчелите прекъсва развитието си поради липса на пило.Освен това докато майката се излюпи и започне осеменване,всичкото пило ще се е излюпило и борбата с акара може да се проведе по ефективно.В този период докато няма открито пило,пчелите не кърмят,което ги запазва за последващото развитие.Работата на пролет с тези майки е мн.по лесна независимо от системата на кошера.

Ангел Йосифов
06.08.2015, 16:36
Както споменах в по горния пост-волана е в ръцете на пчеларя-след започване на осеменването, отводката може да се превърне в силно семейство через подсилване с пило и пчели,а "старата" миналогодишна майка да се превърне в отводка или да бъде закрита(примерно)..Подсилва нето не е толкова важно,колкото това да има достатъчно количество храна.

judas
06.08.2015, 19:03
Евала, Геле! Само ми се щеше да бе отворил темата, когато си започнал действията, та (примерно) и аз да последвам примера ти. Сега вече не му е времето, или?

zayo
06.08.2015, 19:33
Аз съм твърдо ЗА августовските отводки и майки. Дори за трета поредна година ще правя такива. Планирал направата им за 22-23.08.2015г, като седмица по-рано трябва да ми се оплодят майките. Правя ги на 7-8 рамки , 4 от които рамки с пило от различни семейства + оплодена мама и естенствено подхравнане. Както писах вече, правил съм такива и същите успешно презимуват и при умело развитие напролет се включват отрано в медосбора. При силните семейства в края на слънчогледовата паша остава голяма количество пчели /армия/ която вече не е необходима. За това вадя от такива семейства по 1-2 рамки и с тях правя нови отводки, за да допълня бройката която гоня за годината/ пролетните ги правя такива, че да се отчетат в същата година по време на слъчогледа с около корпус мед/. Такива августовски отводки ги зазимявам на втори корпус изпълнен с пчели върху някой медови /3-ти/ от друго семейство.
Опитвал съм и опложане на маики в първото десетдневие на септември, но голяма част от тях излязоха НЕкачествени.

licho76
06.08.2015, 20:14
на теория добре;)

Ангел Йосифов
06.08.2015, 20:37
Джуди,около София вали често,което ще рече,че има подържаща паша.....Във Видин и около почти всичко изгоря....Понеделник-вторник ще правя още отводки,но с оплодени майки.Ще има и такива на които ще изкарам само майката и ще ги оставя да си направят нова....

Вълчан
07.08.2015, 15:39
От 4г. правя Агустови отводки, в момента имам две излюпени майки на 1 август и чакам да се оплодят. Миналата година има оплодени средата на септември и приживяха и развиха прекрасни семейства. Големия проблем е храната! Но аз го реших по следния начин: Отводката е на 4р. Слагам и две основи от двете страни, ханеманова решетка от горе и 15г с найлона, и кашона Апифонда!

Ангел Йосифов
07.08.2015, 17:04
Днес направих още 5 отводки две рамки с пило и една с мед-ще им придам оплодени майки след 4 дена.Преди придаването на оплодените майки ще унищожа заложените свищеви маточници.Отнех други две"стари" миналогодишни майки и оставих кошерите да си произведът нови.Също днес наблюдавах един клега,които също залага на "късни" майки.Поставяше маточници(от карника) в двурамкови отводки LR.
Сигурен съм,че има още много колеги,които разчитат на "късните майки".Дано повече от тях да се включат в темата за да развенчаем мита за НЕсъстоятелността на късните майки и отводки.

Mateev
07.08.2015, 17:40
Ха-Ха ..... Може късна отводка, но трябва да бъде направена на 3-4 или дори 5 рамки с пило и пчели. Но това отводка ли е или си е цяло семейство?

Иначе не хранете илюзии, ако направите отводка на 2 рамки, че ще има някакъв шанс от нея да стане семейство. Нали им наблюдавах развитието - 20 дена, докато се окопити, и още минимум 20-30 дена, докато напълни 80% от един корпус. И това когато има прашец и градеж. Когато няма (сега) нещата стават много съмнителни.

ПС: Плещя си аз из форума, но утре аз също ще правя отводки. Като те прекара живота, хващаш се за надеждата, а както знаете - тя умира последна.

Ангел Йосифов
08.08.2015, 07:19
До края на август началото на септември ми предстои направата на еднорамкови отводки с майките,на които им предстои бракуване.

scutellator
08.08.2015, 07:52
Аз също съм правил отводки на по две ЛР рамки (запечатано пило!) на 28 Август с оплодени майки. В началото на Февруари всичките 3бр. имаха един корпус преливащ от пчели. Майките бяха италианки и зимата беше не прекалено студена, т.е. идеални условия за продължително отглеждане на пило. Не съм сигурен, че ако се ползват майки, които спират рано с пилото, пък и при днешните болести в кошерите, номерът ще се получи.

zayo
08.08.2015, 08:50
Аз също съм правил отводки на по две ЛР рамки (запечатано пило!) на 28 Август с оплодени майки. В началото на Февруари всичките 3бр. имаха един корпус преливащ от пчели. Майките бяха италианки и зимата беше не прекалено студена, т.е. идеални условия за продължително отглеждане на пило. Не съм сигурен, че ако се ползват майки, които спират рано с пилото, пък и при днешните болести в кошерите, номерът ще се получи.

Това в Гърция или България. Ако е в България в кой регион, защото ако го направиш в северозападния или североизточмния съм скептичен относно посочения от теб резултат!

scutellator
08.08.2015, 10:14
В Гърция не бих посмял да сложа чисти италианки. При моето стационарно пчеларство ще се налага да влагам солиден ресурс в тях, ако искам да оцелеят до началото на есента.
На италианките най-големия им проблем е манджата, а не презимуването - в онази година си спомням че температурите през Януари паднаха до -16 градуса в продължение на седмица. Все пак те са планински пчели и към момента все още са най-разпространените пчели в Канада, както и в някои Скандинавски страни. Същото, обаче, не може да се каже за Карниковите пчели. Мнението че италианките не издържат на студени зими е изградено на база приказки на пчелари, които не са свикнали да оставят необходимото им количество запаси за през зимата ( е, накои от италианките произхождащи от райони със мек климат, наистина имат по-слаба способност да презимуват. Понякога това се дължи на още по-слаба способност да формират плътно зимно кълбо и/или още по-ниска жизненост на пчелите. Тези си дефекти италианките са принудени да ги компенсират посредством поддържане на по-голяма численост на пчелите през зимата, но когато се премине определена граница, тези неща вече трудно могат да бъдат компенсирани)

m_pchelari
08.08.2015, 12:29
Нещо му става на този форум, хора с по над 1000 поста не третират за акар, правят отводки на по една рамка с бракувани майки в края на август и за капак всички са луднали да минават от многокорпусни на дадан-блат. Пазете се от жегата хора :bigsmile:

srg
08.08.2015, 14:39
и за капак всички са луднали да минават от многокорпусни на дадан-блат. Пазете се от жегата хора :bigsmile:

Това не е от силното слънце.

Вълчан
08.08.2015, 17:12
В Гърция не бих посмял да сложа чисти италианки. При моето стационарно пчеларство ще се налага да влагам солиден ресурс в тях, ако искам да оцелеят до началото на есента.
На италианките най-големия им проблем е манджата, а не презимуването - в онази година си спомням че температурите през Януари паднаха до -16 градуса в продължение на седмица. Все пак те са планински пчели и към момента все още са най-разпространените пчели в Канада, както и в някои Скандинавски страни. Същото, обаче, не може да се каже за Карниковите пчели. Мнението че италианките не издържат на студени зими е изградено на база приказки на пчелари, които не са свикнали да оставят необходимото им количество запаси за през зимата ( е, накои от италианките произхождащи от райони със мек климат, наистина имат по-слаба способност да презимуват. Понякога това се дължи на още по-слаба способност да формират плътно зимно кълбо и/или още по-ниска жизненост на пчелите. Тези си дефекти италианките са принудени да ги компенсират посредством поддържане на по-голяма численост на пчелите през зимата, но когато се премине определена граница, тези неща вече трудно могат да бъдат компенсирани) Май на такива италианки съм попадал, защото съм ги намирал; пълни с мед рамки(2/3), а пчелите паднали между рамките на дъното, мъртви! Днес гледах отводките, на 3-4р покриват пчелите, на които майки бяха започнали да снасят, от около 1 август. Бях им сложил преди седмица-неделя 2кг. храна и два литра сироп! Всичко изяли; сложих им рамки за градеж и пак същото количество храна. Другите с 15кг. храна си имат още!

Юрий Цветков
08.08.2015, 20:23
Нещо му става на този форум, хора с по над 1000 поста не третират за акар, правят отводки на по една рамка с бракувани майки в края на август и за капак всички са луднали да минават от многокорпусни на дадан-блат. Пазете се от жегата хора :bigsmile:
Не четеш внимателно.

Ангел Йосифов
09.08.2015, 15:16
Маточниците във отводките вече са се излюпили.Очаквам до две седмици майките да започнат осеменяване.Все още не съм забелязал пчелояди в раиьона,но лястовичките са си тук.Освен пернатите проблем може да създаде и липсата на паша-кражбите.Трябва много да се внимава при подхранванията...

Ангел Йосифов
12.08.2015, 14:14
Вчера в късния следобед рязах свищеви маточници във отводките и придавах оплодени майки.НООООО.... "не дърпайте рогатия за опашката". В горния пост писах за пчелояди и нападения,а днес и двете ме навестиха.Една отводка за малко да даде фира.Отводката е направена в/у основното семейство.Кражбата е започнала,може би,още вчера над вечер,а тази сутрин,към 10ч. беше олелия.Отнех корпуса с отводката и го отнесох на страни и сметох пчелите,а питите прибрах в преносно сандъче.За радост майката в клетката беше непокътната.След около час обстановката около нападнатия кошер просветна.Крадците значително намаляха,а след още час нещата взеха да придобиват нормален вид.Имах някакви съмнения за самостоятелните (слаби) отводки,но кражбата се получи там където не очаквах....Отнесох остатъците на нападнатата отводка на другия "пчелин" добавих и още една рамка с пило и пчели и я поставих на мястото на един рояк с цел да я усиля с летящи пчели....На тръгване видях и първото ято "красавци",а тук са ми и отводките със свищевите майки.....

m_pchelari
12.08.2015, 15:39
Добре де и аз исках да си направя някоя и друга майка не за друго ами за обучение ама днеска прегледах няколко кошера, ми то пукнат търтей няма. Кой ще ги оплоди тези майки. Дори яйцата чистят здраво.
Мисля си за да не рискувам кошерите ако пусна по една рамка в един 15 семеен лежак, дали ще си намерят после майките правилните семейства. Някой оплождал ли е майки в лежак, какъв би бил процента на завръщане.

Ангел Йосифов
12.08.2015, 16:23
Много колеги имат двойни оплодни сандъчета,като прелките им гледат в една посока.Как мислиш,щом майките уцелват малките сандъчета,дали ще могат да уцелят цял лежак.Три години(от толкова го имам) под ред махам майката на лежак(24р) и го оставям да си произведе нова.На 11-13 ден от махането на майката,отварям лежака и слагам плътна преграда по средата,като разделям пилото и маточниците,за да го зазимя с две майки.Таз година реших да го заселя с две купешки майки.Не,че не съм доволен от свещевите(та аз затова открих темата),но реших да пробвам с други.
Какво е 15 семеен лежак?

m_pchelari
12.08.2015, 18:14
Това е 45 рамков лежак разделен на по 3 рамки дълъг 2 метра, който ми е първия, досега лежак не съм имал. Реших да поекспериментирам малко. Всяко отворче за входа е през 12 см. и затова ми се струва доста трудно ако се оплождат майки дали ще нацелят тяхното си семейство.
Ето снимка на лежака. Сега обаче стои празен и ме е яд. Не съм продал меда и пари за нови майки няма в момента. Ако някой има идея как да го заселя без да рискувам останалите кошери. Идеята ми беше да му поддържам идеалните условия и да видя как и дали ще презимуват 3 рамкови микросемейства.
4869

Ангел Йосифов
12.08.2015, 19:27
Щом в твоя раьон няма търтеи не те съветвам да рискуваш.При мен все още не са ги изгонили дори вчера рязах търтиево пило.Ако,все пак,отделиш някой лев за 2-3 майки спокойно можеш да пробваш.Вадиш стари майки за "лежака",а на тяхно място придаваш новите...3 рамки са напълно достатъчни да иззимеят.

Гогол
12.08.2015, 23:55
Добре де и аз исках да си направя някоя и друга майка не за друго ами за обучение ама днеска прегледах няколко кошера, ми то пукнат търтей няма. Кой ще ги оплоди тези майки. Дори яйцата чистят здраво.
Мисля си за да не рискувам кошерите ако пусна по една рамка в един 15 семеен лежак, дали ще си намерят после майките правилните семейства. Някой оплождал ли е майки в лежак, какъв би бил процента на завръщане.
Ще карам по ред: 1.Ямбол –Сливен ––– 28км.+10= 38км. При мен търтеи има,все още.Имам с–ва които още градят/на 48 ч. по 1 основа/.Затова направих нови 6 отводки ,с запечатани маточници от едно семейство на което изчезна майката по неведоми причини/не съм я бъзикал,за да убия майката по невнимание/.Между впрочем,много колеги се оплакват за изчезнали майки/става въпрос за пчелини с по 50 –100 кошера,а някъде и над 200./Всички са като мен–фосили от палеоерата,някои дори от мезозоя.Компютрите са табу. Затова им обещах ,че ще попитам във форума т. е. голямото братство.Може би Дони да даде някаква светлина в/у проблема или някой колега ,който се е сблъсквал с него.Че в понеделник ,в кафенето ще търкам ръце по кълките и ще се чудя какво да им казвам–всевишния ли е виновен или ние.Помагайте!Иначе ще ме дадат на динозаврите € 2. При 5 секционен лежак /моя/ оплождат се без проблем фланговите майки.В /3 бр./ средата процента е 10–15%.Затова в лежака заселвам отводки с оплодени майки.Другия проблем е, че първите оплодени майки,т. е. крайните ,пронесат ли привличат пчелите от другите секции/чиито майки не са оплодени/ и в даден момент имаш свръх отводка /в двата края/ ,а другите ги няма.Това е от мен ,проверено/минимум 3год./докато проумея –защо? А бяхме млади –бъл. игр. филм.

m_pchelari
13.08.2015, 07:26
Ще карам по ред: 1.Ямбол –Сливен ––– 28км.+10= 38км. При мен търтеи има,все още.Имам с–ва които още градят/на 48 ч. по 1 основа/.Затова направих нови 6 отводки ,с запечатани маточници от едно семейство на което изчезна майката по неведоми причини/не съм я бъзикал,за да убия майката по невнимание/.Между впрочем,много колеги се оплакват за изчезнали майки/става въпрос за пчелини с по 50 –100 кошера,а някъде и над 200./Всички са като мен–фосили от палеоерата,някои дори от мезозоя.Компютрите са табу. Затова им обещах ,че ще попитам във форума т. е. голямото братство.Може би Дони да даде някаква светлина в/у проблема или някой колега ,който се е сблъсквал с него.Че в понеделник ,в кафенето ще търкам ръце по кълките и ще се чудя какво да им казвам–всевишния ли е виновен или ние.Помагайте!Иначе ще ме дадат на динозаврите € 2. При 5 секционен лежак /моя/ оплождат се без проблем фланговите майки.В /3 бр./ средата процента е 10–15%.Затова в лежака заселвам отводки с оплодени майки.Другия проблем е, че първите оплодени майки,т. е. крайните ,пронесат ли привличат пчелите от другите секции/чиито майки не са оплодени/ и в даден момент имаш свръх отводка /в двата края/ ,а другите ги няма.Това е от мен ,проверено/минимум 3год./докато проумея –защо? А бяхме млади –бъл. игр. филм.

За втори път помагаш колега. За напред да знам, че за толкова голям лежак оплождането ще е трудна работа. Аз взех решение като правя основния есенен преглед ако има слаби семейства и реша да обединявам, на по-слабото семейство майката вместо да я убивам ще я местя в лежака колкото за запасна да има, пък и да го тествам поне тази зима. Тъкмо няма да рискувам за първа година хубави майки в него.

Имам едно предположение за привидно изчезналите майки, но дано да не е вярно. Може да е голям процент самосмени при който неминуемо има и неуспешно завърнали се майки. А причината ако има голям процент самосмени въобще не е хубава.

rosty_sz
13.08.2015, 09:04
И при мен има проблем с майките
Изчезват при полета за оплождане. Почти нищо не се връща.

Ангел Йосифов
17.08.2015, 16:49
Придадените оплодени майки са приети и работят....Натъкнах се на парадокс-според книгите.Във една от отводките само с две рамки пило (без летящите),открих в клетката две умрели пчелички.Бях отписал майката,но...отких я на едната рамка да осеменява,а на другата страна на същата рамка-запечатан маточник.По всички писани правила,при наличието на собствен маточник,тази майка трябваше да бъде убита,но слабостта на отводката явно я е спасило.

Mateev
17.08.2015, 17:17
Аз също се сдобих с изненадващи августовски паши на 2-3 пчелина. Възникна обаче един голям проблем - в началото на август прибрах всичкия мед от кошерите и сложих лентички Чекмайт против акара. В инструкцията на тези лентички изрично пише, че всички пити с мед трябва да се изземат от кошерите и чак тогава да се слагат лентичките. Точно това и направих преди 2 седмици, но към днешна дата се оказа, че имам пчелини, в които във втория корпус отново има по нови 5-6 пити с мед и много малко пило поради задръстване на майката.

Та искам да освободя майката да снася яйца за зимни пчели, като иззема меда и дам нови изградени пити, но какво да го правя този мед, в който вероятно ще има КУМАФОС от лентичките?

Ангел Йосифов
17.08.2015, 17:32
Много просто-върни им го във вид да сироп. .Аз третирам по късно-края на октомври и не мисля за такива проблеми..Но индустриалното пчеларство не означава качество.Всъщност кога е края на август?

Mateev
17.08.2015, 17:37
.......Но индустриалното пчеларство не означава качество.

Позволи ми да не се съглася с това. Всички качествени стоки и предмети, които притежаваш, са получени именно по ИНДУСТРИАЛЕН ПЪТ. В много от случаите именно ИНДУСТРИАЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО е в състояние да осигури ЕВТИНО И КАЧЕСТВЕНО ИЗДЕЛИЕ !!! Занаятчийството (производство на дребни серии) също е в състояние да осигури качество, но това качество ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Е ПО-СКЪПО от индустриалното.

Ангел Йосифов
17.08.2015, 18:11
Аз не пледирам евтино...Сигурно си прав.Нямам претенции да познавам материята...Но в момента съм на бяло(кехлибарено) домашно вино(сипано в индустриална чаша) и...домашна бисквитена торта. Не крия,че чат-пат "злоупотребявам" с индустриалното.....Свалил си магазините в началото на август-"робувайки"на написаното,но както знеш-"дати" в пчеларството няма...

BateMisho
25.08.2015, 13:55
До края на август началото на септември ми предстои направата на еднорамкови отводки с майките,на които им предстои бракуване.

Ангеле, би ли разказал малко повече за еднорамковите отводки - какво се случва с тях, кога ги присъединяваш към основните семейства и тн. Мисля тези дни да спретна една сборна отводка с пронесла майка за проба... Имам и слънчоглед, който ще цъфти поне още седмица.

Ангел Йосифов
25.08.2015, 17:30
Например лежака в момента е с една майка.Зазимявам го с две майки,като изкарвам "старата" от миналия август с една рамка пило и една с мед.Към тях добавям още две празни рамки.В същото време разпределям пилото и меда в лежака по равно в двете отделения и придавам на всяко отделение млада майка със отводка.Изкараната майка я поставям на мястото на двете(или една) отводки за да бъде налетяна от летящите.Съдбата на еднорамковата отводка зависи от нейното развитие и моят кеф.Обикновенно отводката натрупва,до края на октомври,около килограм пчели.От тук на татък има няколко варианта;сдружаване,обедин яване,закриване.Отводка с кило пчели иззимува спокойно.....

judas
25.08.2015, 21:43
Геле, имам един кошер с не повече от "кило" пчели и без грам пило. Ако сега купя майка и му я придам, има ли бъдеще или да се обединява с някое семейство?

Niki1313
25.08.2015, 21:52
Позволи ми да не се съглася с това. Всички качествени стоки и предмети, които притежаваш, са получени именно по ИНДУСТРИАЛЕН ПЪТ. В много от случаите именно ИНДУСТРИАЛНОТО ПРОИЗВОДСТВО е в състояние да осигури ЕВТИНО И КАЧЕСТВЕНО ИЗДЕЛИЕ !!! Занаятчийството (производство на дребни серии) също е в състояние да осигури качество, но това качество ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Е ПО-СКЪПО от индустриалното.


Позволи ми и аз да не се съглася

https://www.youtube.com/watch?v=jDO_9Va2SuE

ИНДУСТРИАЛНОТО ПРОФЕСИОНАЛНО ПРОИЗВОДСТВО започва след 4 -та минута. Ако е това към което се стремим, мани бегай, няма нужда.

scutellator
25.08.2015, 22:36
Позволи ми и аз да не се съглася

https://www.youtube.com/watch?v=jDO_9Va2SuE

ИНДУСТРИАЛНОТО ПРОФЕСИОНАЛНО ПРОИЗВОДСТВО започва след 4 -та минута. Ако е това към което се стремим, мани бегай, няма нужда.

Това трябва да го видят тези, които искат субсидия за пчелоопрашване. Защото ако наистина искат да получават точно толкова пари, колкото е реално свършената опрашителна дейност, рано или късно точно това ще им се наложи да правят и те.

Хората гледат пчелите ЗА ПАРИ и това е единственото, което тях ги интересува. Дори биха ги умъртвили, ако някой би им заплатил действието, както всъщност и правят ( е, не е като да убиеш човек я - голяма работа).
За непрофесионалния пчелар, всеки кошер му е едва ли не като собствено дете. Има една куца, крива, снасяща прошарено пило майка - с какво сърце да я убие! ; има един болен кошер, търтовка, останал с шепа пчели - как да отиде и да му драсне клечката!

Сантименталностите са полезни, но с мярка, защото отиваме пък в другата крайност.

Mateev
25.08.2015, 22:57
Емоционално ви съчувствам и дори аз мисля същото като вас, но от друга страна давате ли си сметка колко животни са умрели, за да имате тази вечер мръвка на масата и мезе за ракията? Да публикувам ли и аз 10-20 клипа, в които да гледате как умират прасета, крави, пилета и какви ли не още други животни, докато блаженно замезвате с техните трупове?

Ангел Йосифов
26.08.2015, 07:45
Геле, имам един кошер с не повече от "кило" пчели и без грам пило. Ако сега купя майка и му я придам, има ли бъдеще или да се обединява с някое семейство?

Зависи от новата майката.Иначе все още има шанс за "светло" бъдеще......Действай..

nikola.vladov
26.08.2015, 08:38
Хората гледат пчелите ЗА ПАРИ и това е единственото, което тях ги интересува. Дори биха ги умъртвили, ако някой би им заплатил действието, както всъщност и правят ( е, не е като да убиеш човек я - голяма работа).

Така е. Те и човека биха убили за пари, ако не стоеше заплаха от наказание. Във филма (цитирам по памет) "пчеларя" казва: ако видеше това дядо би се изумил и казал: "вие сте загубили чувсто към пчелите!"



За непрофесионалния пчелар, всеки кошер му е едва ли не като собствено дете. Има една куца, крива, снасяща прошарено пило майка - с какво сърце да я убие! ; има един болен кошер, търтовка, останал с шепа пчели - как да отиде и да му драсне клечката!


И тука си много точен! Аз специално успях да го преодолея и сега бързо убивам майка, ако не я харесвам, разформировам кошер ако е слаб. Дано не стигна до другата крайност (като на филма). Надявам се да не стане :)

Иван Хаджийски в "Бит и душевност на Българина" (193? година) пише (цитирам по памет):
За еснафа всичко е безкрайно ценно. Той няма истинска мярка за ценност. Идете и гледайте какво прави един еснаф при пожар. Влиза и взема първото скъсано чердже, което види пред очите си, защото е ценно. Накрая истинските и ценни неща изгарят! Това е обяснението за забравените и изгорели деца при пожар. Всичко е толкова ценно, защото е придобивано дълги години с много труд и лишения.

Сигурно Хаджийски е писал това като е гледал някой пчелар любител.

zayo
04.09.2015, 20:51
Августовска отводка с оплодена майка от 29.08.2015г

srg
04.09.2015, 21:06
Остана да кажеш че е стартирала от една рамка с няколко пчели.

zayo
04.09.2015, 21:32
Остана да кажеш че е стартирала от една рамка с няколко пчели.

Да, тръгна от два търтея, но докато разбера кой е обърнал резбата виж какво стана :laughing:
Датата е написана. Отводките са правени на по 3-4 рамки люпещо се пило + още толкова рамки стръскани само с млада пчела + майка + пити с прашец и мед.
В неделя или понеделник ще ти кача отводки от края на май!

srg
05.09.2015, 05:39
Не ощетяваш ли много други семейства в тоя критичен момент? Аз също направих няколко малки отводки края на август но с малко пчели. Идеята беше да зазимя няколко скоро оплодени майки.

zayo
05.09.2015, 10:09
Не ощетяваш ли много други семейства в тоя критичен момент? Аз също направих няколко малки отводки края на август но с малко пчели. Идеята беше да зазимя няколко скоро оплодени майки.

От почти всички семейства вадя по една пита пило и стръсквам от тях по една пита с млади пчели, от по-силни кошери стръсквам и по две пити. Не мисля, че съм ги ощетил с много, защото при мен за сега все още имат паша - слъчоглед около 700-800 дка, който ще продължи още около седмица, а пък след центрофуженето ще ги подхранвам с инверт, които вече съм направил и чака.

Ангел Йосифов
05.09.2015, 12:54
Днес си спретнах една отводка с една рамка пило и пчелите заедно с майката и добавих още пет маломедни без пчели."Отводката" я поставих на мястото на други две за да я нялетят-демек отводката си има и летящи.Равносметката от направените отводки в началото на август е;
Придадените оплодени майки са приети на 100%,като имат от 2 до 4 рамки пило.Отводките направени без летящи имат по 2 рамки пило,а отводките със летящи по 4рамки.
Резултатите на тводките направени със свищеви маточници са следните.Всички маточници бяха приети и майките се бяха излюпили.Всички майки в отводките направени без летящи не се завърнаха от оплождане. Майките в семействата от които взимах материал за отводките вече имат на две рамки открито пило пред запечатване.Явно наличието на достатъчно летяща пчела е от голямо значение.По принцип "маневрите" със свищевите майки ги започвам около15 юли,за да може до 15-20 август да имам работеща майка.Имах възможност при направата на отводките да ги преместя на другия пчелин(6-7км),за да останат със летящи,ноооо.....догодина.Ка о цяло отводките набират сила.

zayo
05.09.2015, 13:46
.Всички майки в отводките направени без летящи не се завърнаха от оплождане. Явно наличието на достатъчно летяща пчела е от голямо значение.

Наличието на много пчела и поне по рамка пило е задължително и при ползването на рошусови корпуси и табли. Ако пчелата не е достатъчна, то същата се разпределя по другите отделения и въпреки приемането на маточника и излюпването на майката, то отделението почти винаги остава без оплодена майка и с по няколко блуждещи пчели.

Ангел Йосифов
05.09.2015, 15:46
Отводките си имаха по две рамки пило.Можеби е трябвало да изкарам отводките две седмици по рано за да се илюпят повече пчели и да има повечко летящи.Мисля,че по големия проблем са пернатите....,а майките от отводките не са имали достатъчно придружителки.Това ми се върти в главата.

rosty_sz
05.09.2015, 16:25
И аз мисля, че пернатите са проблема. Предполагам, че едните отводки са останали в пчелина и са без летящи пчели, а другите си преместил на друго място. На другото място дори и да не е много далеч е напълно възможно да има огромна разлика в популацията на опасни за пчелите пернати. При мен случая е точно такъв. Имам два пчелина на 4,5км по права линия и на единият от началото на юли имам две оплодени майки и над 30 изчезнали при оплождане. На другият нямам никакъв проблем.

Ангел Йосифов
05.09.2015, 16:54
Не съм разкарвал отводки.И на двете места майките в основните семейства се завърнаха,а на отводките не успяха.През август,лястовици,пчелояди и др. бързат да се "натъпчат",че път ги чака......

Ангел Йосифов
09.09.2015, 18:00
Миналата седмица маркирах свищевите майки.С едната имах малко гонитба ту на рамката,ту на земята и накрая май я попретиснах с мрежестото капаче и.... днес самосменни маточници-3 броя.Иначе е осеменила три рамки и продължава,но ми се стори малко флегматична..Тъкмо да проверим е ли е възможно късното оплождане в района при отсъствие на гладните пернати.Ако всичко е нормално в края на септември трябва да имам нова осеменяваща майка...
Еднорамковите отводки направени само с една рамка пило+плодна майка+ рамка с мед и прашец+маломедна,в началото(01-02) на юли , вече имат по на 4 рамки с пило,а пчелите покриват 6 междурамия и спадат в графата-"имат шанс"

Ангел Йосифов
23.09.2015, 19:06
Днес си спретнах една отводка с една рамка пило и пчелите заедно с майката и добавих още пет маломедни без пчели."Отводката" я поставих на мястото на други две за да я нялетят-демек отводката си има и летящи.

18 дена по късно "отводката" изглежда така.Има пило на две рамки,като на втората рамка пилото е на половина на тази на снимката.Няма апита,няма витамини,няма инверти...само захарен сироп с търтиево млечице,както и на другите отводки.

Ангел Йосифов
24.09.2015, 12:53
Еднорамковите отводки направени само с една рамка пило+плодна майка+ рамка с мед и прашец+маломедна,в началото(01-02) на юли , вече имат по на 4 рамки с пило,а пчелите покриват 6 междурамия и спадат в графата-"имат шанс"

Към днешна дата изглеждат така.Не съм ги ровичкал.Към момента не знам колко пило имат,но най вероятно пилото е по малко от преди две седмици.Иначе продължават да вкарват прашец.С подхранването съм приключил.Със стесняването също.Двете крайни рамки на едната снимка са магазинни за дообиране и ще ги махна след двайсетина дена.Имат мед мин. по 10кг и най-вероятно ще си добавят по още 2-3кг,докато излезе пилото.Третирани са с варостоп още на рояци в края на май,преди да станат отводки.Няма да ги прехвърлям в стандартни кошери-ще си останат в шперплата с "отличните"топлинни свойства.Няма да ги отоплявам.И ще се моля за люта зима.Пък на пролет.........До тогава приемам "залози"

marianski
24.09.2015, 15:33
Аз мисля, че ще изкарат зимата и на лято ще имаш нормално семейството.
Но все пак да споделиш какво става с тези отводки напролет:)

Ангел Йосифов
24.09.2015, 17:01
На пролет ги чака 400км екскурзия.Затова не ги прехвърлям в нормални кошери.

Ангел Йосифов
26.09.2015, 16:51
.Тъкмо да проверим е ли е възможно късното оплождане в района при отсъствие на гладните пернати.Ако всичко е нормално в края на септември трябва да имам нова осеменяваща майка...


Новата майка от самосмяна вече работи.Видях на две рамки яйца на площ малко по голяма от длан и прекратих прегледа.Медът в кошера е достатъчен за зимуване,но с младата майка ще трябва да се внимава.Чудя се дали да подам малко сироп(1кг.захар) за активиране на пчелите....Иначе,запечатани рамки с мед има резерв по другите кошери........Заключение;опло дане в средата на септември в района на Видин е възможно..За качеството на оплождането ще разберем догодина.

Nik_m
26.09.2015, 17:47
При мен не вярвам да се е оплодила, имаше 1-2 хубави дни след излюпването. Ако не се оплоди дали ще оставят старата? След няколко дена ако се оправи времето ще видя какво е станало.
Най вероятно ще го разхвърлям по другите кошери. Иначе търтей има достатъчно.

solaris60
26.09.2015, 18:03
При мен не вярвам да се е оплодила, имаше 1-2 хубави дни след излюпването. Ако не се оплоди дали ще оставят старата? След няколко дена ако се оправи времето ще видя какво е станало.
Най вероятно ще го разхвърлям по другите кошери. Иначе търтей има достатъчно.

След като има търтеи всичко ще е наред, но е малко времето за пило.

Nik_m
27.09.2015, 07:33
След като има търтеи всичко ще е наред, но е малко времето за пило.
Пило си има, старата майка (на 4 месеца) работи, но изглежда има проблем и са решили да я сменят.

Ангел Йосифов
27.09.2015, 08:12
В такъв случай не закачай семейството-не го разформировай.Пчелите чувстват сигурност,затова не са подгонили новата майка да осеменява....

Nik_m
05.10.2015, 16:54
Вчера го отварях и гледам има работеща майка, ама дали се е оплодила новата или е останала старата не знам. Юни смениха белязаната и новата съм забравил да е бележа и сега не разбрах какво стана, важно че работи и изглежда добре.

Ангел Йосифов
05.10.2015, 17:38
Ник,ако това се случи в началото на активния сезон,колко мед ще изкараш от въпросното семейство?

Nik_m
05.10.2015, 17:58
Ник,ако това се случи в началото на активния сезон,колко мед ще изкараш от въпросното семейство?
То се случи със същото семейство нали писах че сега са на поправителен :) ама много се мотаха. Зависи от майката, ако е добра много ако е калпава нищо.

Ангел Йосифов
05.10.2015, 18:18
Една от причините да сменям майките през август е именно възможността за "поправителен".

Ангел Йосифов
06.10.2015, 13:33
Днес направих един бърз оглед.Най-слабата(септемврийска) отводка покрива плътно 5 междурамия.Другите са стеснени на по 7-8 междурамия.Отводките направени в началото на август с оплодени майки,може да се каже,че не са вече отводки,но и те са стеснени на 8 рамки.Медените венците видимо са удебелени,а пчелите са ниско.Крайните рамки са запечатани изцяло.Сториха ми се по агресивни от нормалното,може би заради ветреца,но пък затова вкарват прашец яко,като за последно.

zayo
18.10.2015, 20:37
Една от августовските отводки - 50 дена по-късно.
Другите са на същото положение. Позагладиха "косъма" след като взеха по някой литър инверт. С по две килограмови питки и са перескочили зимата. С по-ранно пролетно форсиране и закъсняла акация трябва да се класират с по някой кг. Е, ако е рекъл Началника!

Ангел Йосифов
19.10.2015, 18:52
Ако е рекъл Началникът и има рапица наоколо,тази млада майка ще иска цепене още преди акацията...
Аз си мисля,че моята септемврийска "отводка",ще пусне "северна" акация,а при теб не е необходимо акацията да закъснява.

zayo
23.10.2015, 14:52
Ако е рекъл Началникът и има рапица наоколо,тази млада майка ще иска цепене още преди акацията...
Аз си мисля,че моята септемврийска "отводка",ще пусне "северна" акация,а при теб не е необходимо акацията да закъснява.

Рапица няма да има, но ще ги подкарам от средата на февруари на питки с прашец, а след това инверт с някои витамини, като по този начин ще се опитам да ги направя "лами" за акацията.

Ангел Йосифов
23.10.2015, 15:18
Не разбирам(по скоро не приемам) защо ти е необходимо-инвертирания сироп и витамините.От цъфтежа на леската нататък-витамини колко щеш и то точно такива каквито са им необходими.Имаш достатъчно кошери.Остави 5-6 кошера само на захарен сироп(след питките)и сам ще направиш разликата.Кошерите със късно летните майки не им трябва много подкарване(хранене) ще изпреварят другите при равни условия.

Ангел Йосифов
03.11.2015, 17:32
Прекрасен ден,направо работен.Продължават да вкарват прашец и нектар.Имат на по една рамка по 10дц2 пило,но предимно зряло.За яйца не рових.Медови запаси15кг-18кг.Пресния нектар го складират по към средата.Крайните рамки са изцяло запечатани с мед.При другите майки,преминали през активния сезон,няма пило.Като цяло-мн.добро състояние на всички "късни" "отводки"...

Ангел Йосифов
14.01.2016, 19:16
Всички "отводки" продължават да са в мн. добро състояние.Дори и септемврийската отводка(направена с половин рамка пило с оплодена майка) е в отлична кондиция.Медовите запаси са пре достатъчни,но въпреки това половината получиха питки.За пило не съм проверявал.Спокоен съм за предстоящите студове и вече съм сигурен в изимуването на отводките.

бат тянко
14.01.2016, 20:29
Ех Ачка! Де да можех и аз като теб да правя августовски отводки! А по това време- да им се кефя! Ама сигурно, ако често си пием питиетата- ще мога,а ? Има ли надежда?

Ангел Йосифов
14.01.2016, 20:45
Често,често,колко да е често?Трябва всеки месец да е отпускарски месец,за да си поркаме заедно.Иначе аз сега допивам,а за теб не знам.
Но,определено,сполуката при късните отводки си зависи и от раьона.Едно е на кота 0м,друго на кота +700м.и на горе.....

Георги Кръстев
14.01.2016, 21:28
На единия пчелин немога и да си помисля за отводки по-това врем, но на другия и септември можех да правя... Просто имам голям герен с цъфтящи, между 2 язовира съм и съм на 100м. нв. Разстояние по въздух 5км.

Ivan Mankov
15.01.2016, 19:09
......
Но,определено,сполуката при късните отводки си зависи и от раьона.Едно е на кота 0м,друго на кота +700м.и на горе.....

При мене на 644 м.н.в и 20 юли ми идва късно. 2014 имах един опит и август по случайност преваля та спасих положението ! И пак цяла зима имах гъдел ! Ачка от снимките се виждаше , че нещата ще ги бъде ! :bigsmile:

zayo
30.01.2016, 15:05
Августовска отводка
- пет месеца по-късно - 30.01.2016г.
От 14 направени в края на август към момента 0% смъртност. С оглед на състоянието им, не се очаква такава. 12 бр. са като тази от снимката, а 2 с една идея по-назад. Към храна - не са от най-яшните. Преди няколко седмици получиха по 1/2 питка, но никоя не си бе изяла дажбата.

Ангел Йосифов
30.01.2016, 17:51
Преди няколко седмици получиха по 1/2 питка, но никоя не си бе изяла дажбата.

Като е "горчива" или "кисела" как да я ядът.Пробвай да им направиш питка от мед и пудра захар и постви едновременно с купешката храна.сигурен съм,че ще инвестираш в тестобъркачка.....

zayo
30.01.2016, 18:40
Като е "горчива" или "кисела" как да я ядът.Пробвай да им направиш питка от мед и пудра захар и постви едновременно с купешката храна.сигурен съм,че ще инвестираш в тестобъркачка.....

Кисели ще ядат след 2 седмици, като забъркам следващите питки. Ще им дам такива с лимонтозу, а като гледам времето се чудя дали да не минат направо на инверт с лимонтозу. Иначе питките не ги купувам. Правя си ги от инверт и пудра захар. Бих им дал и с мед, но него аз си го ям, пък и за да вървят нещата трябват парички - пчеларството не ми е основен доход, но е на самоиздръжка. С храненето съм затворил кръга от машини: пудра захар, инверт и месене. Остана да си направя такава и за разстилане на захарното тесто, но към момента съм се заел с други две неща, та времето ми е много кът.

Ангел Йосифов
30.01.2016, 20:57
Инвертазата в меда в питките помага за по лесното усвояване(инвертиране) на захарта от пчелите.А дали вече инвертиралия захарен сироп помага да се инвертира захарта в питката.......Това имах в предвид,като казах "горчива","кисела"

Pavel_Bs
30.01.2016, 23:03
Колега Zayo,гледам,че си сложил от тънките торбички.Миналата година и аз ги пробвах,но колега ме светна,че е по-добре да са от дебелите,за да остава пространство(свод) и пчелите да минават лесно между слоевете за да достигнат до храната.Оказа се прав.В момента съм с пликове,но още не съм ги пълнил с нищо.

Колега Йосифов,при условие,че инвертазата в меда губи свойства със стечение на времето,дали наистина се получава инвертиране на питките?Иначе аз си правя инвертиран с мед и после с него си правя питките.Слагам към 15% мед от драка(не кристализира) и се получава перфектно.

Ангел Йосифов
30.01.2016, 23:27
Немога да бъда категоричен,но ми се струва,че питка със мед и захар е по предпочитана по пчелите от питка със захар и захар...Таз година питките ги направих със акациев мед.....дано не съм сбъркал.

Pavel_Bs
30.01.2016, 23:35
"Имал си бол пари,дал си" както казва бай Ганьо:laughing:.Иначе за меда си е така(хубу мирише),но според мен,по това време активността на инвертазата е минимална и по-скоро пчелите ще излапат всичко,преди да е започнал какъвто и да е процес в питката.

Ангел Йосифов
30.01.2016, 23:43
по това време активността на инвертазата е минимална
По памет около 70% инвертна захар.

Валентин.
31.01.2016, 09:39
Дават го цялата седмица хубаво времето, може леко да се надраска меда по някоя пита в плодника..... Питки съм ползвал доста.... купени никога повече няма да сложа в мой кошер. Слагах 1 и за 20 дни бяха взели около 1/3. Другото замина в печката. За мен истината е в питки от мед и прашец. В най-краен случай мед и пудра захар.

Ангел Йосифов
31.01.2016, 10:28
и по-скоро пчелите ще излапат всичко,преди да е започнал какъвто и да е процес в питката.

Малко зор ще им дойде да излапат набързо цялата питка-по 3кг.Като им сложа питките в началото на януари след това се виждаме чак за пролетния преглед-в средата на март.Което семейство си е изяло храната се развива спокойно до акацията.Което сем не е изяло цялата питка ще му трябва малко помощ.А слабите сем изяждат питката на половина.Именно от слабите прехвърлям пило към средните.Най ме радват тези семейства,които са си изхвърлили и марлята.Дефакто-питката показва колко е силно семейството.

zayo
31.01.2016, 10:38
Колега Zayo,гледам,че си сложил от тънките торбички.Миналата година и аз ги пробвах,но колега ме светна,че е по-добре да са от дебелите,за да остава пространство(свод) и пчелите да минават лесно между слоевете за да достигнат до храната.Оказа се прав.В момента съм с пликове,но още не съм ги пълнил с нищо.

Колега Йосифов,при условие,че инвертазата в меда губи свойства със стечение на времето,дали наистина се получава инвертиране на питките?Иначе аз си правя инвертиран с мед и после с него си правя питките.Слагам към 15% мед от драка(не кристализира) и се получава перфектно.

Да, наистина е така. Не препоръчвам на никого от тези тънките пликчета поради много причини. От миналата година ми останаха около 40-50 бр. и ги използвах, за да не ги изхвърлям. Още миналата година се свързах директно с производител от нашия край и си купих от него 1000 бр. от по-дебелите пликове за около 12-13 лв по спомен и сега част от питките са в такива.
За питките предпочитам лично да си ги правя, поне знам какво и по колко слагам в тях. Хубаво е човек да има възможност за избор.

zayo
31.01.2016, 11:18
Малко зор ще им дойде да излапат набързо цялата питка-по 3кг.Като им сложа питките в началото на януари след това се виждаме чак за пролетния преглед-в средата на март.Което семейство си е изяло храната се развива спокойно до акацията.Което сем не е изяло цялата питка ще му трябва малко помощ.А слабите сем изяждат питката на половина.Именно от слабите прехвърлям пило към средните.Най ме радват тези семейства,които са си изхвърлили и марлята.Дефакто-питката показва колко е силно семейството.

Така е най-добре. В случай, че можеш да сложиш еднократно питка от 2 или 3 кг. и да не ги закачаш до пролетта. Вероятно ползваш хранителна надставка от няколко см. или таблите са ти направени така, че може да ги обръщаш надолу? За следващата година съм се замислил вместо да бракувам някои корпуси да ги нарежа и да си направя от тях хранителни надставки от 2-2,5см., за да мога да слагам еднократно по-големи питки.
Неизядените питки или части от тях си ги събирам и си правя сироп от тях.
По-дебелия найлон при пликовете на питките задържа и топлината над семейството, тогава когато те са върху него. Прави ми впечатление, че дори с ръка може да се усети разликата между температурата от горе на питката и при обръщането й от долната страна.

бат тянко
31.01.2016, 11:44
Аз продължавам да бъда, най- доволен от чорапите....

Pavel_Bs
31.01.2016, 12:02
Аз продължавам да бъда, най- доволен от чорапите....

Колко ли жени си ограбил на излизане,зарад тез пусти пчели...

Ivan Mankov
31.01.2016, 12:14
Отдавна си задавам ,точно този въпрос : Дали протича нормален процес на инвертиране на пудрата захар след смесването и месенето ?! Дори сега започнах да правя резерв ,който държа в стая на 20 гр, и ще го сложа след 15 дни ! Някои семейства не бързат така ,че явно над гнездото ще се инвертира добре ! Проблем е ,че не се оплакват ! :bigsmile:

Ангел Йосифов
31.01.2016, 12:31
Така е най-добре. В случай, че можеш да сложиш еднократно питка от 2 или 3 кг. и да не ги закачаш до пролетта. Вероятно ползваш хранителна надставка от няколко см. или таблите са ти направени така, че може да ги обръщаш надолу? За следващата година съм се замислил вместо да бракувам някои корпуси да ги нарежа и да си направя от тях хранителни надставки от 2-2,5см., за да мога да слагам еднократно по-големи питки.
Неизядените питки или части от тях си ги събирам и си правя сироп от тях.
По-дебелия найлон при пликовете на питките задържа и топлината над семейството, тогава когато те са върху него. Прави ми впечатление, че дори с ръка може да се усети разликата между температурата от горе на питката и при обръщането й от долната страна.

Завивам питката в един кат марля и директно върху рамките.Покривам с найлон и поставям надставка или празен магазин.Всичкия конденз по найлона се поема от питката,като по този начин омеква и става по привлекателна за пчелите.Ако питката е в найлон(плик) не може да се овлажнява от конденза.Не изядените питки им ги оставям да си ги доядът,а на тези,които са свършили питката поставям хранилка(3литра) със суха захар.Ако трябва да подам сироп,до 3литровата хранилка слагам от малките хранилки(до литър) и наливам.
п.п Питките ги правя с мед пудра захар и йод.Не слагам прашец,витамини др. В гнездото си имат достатъчно истински такива..

n.kostadinov
31.01.2016, 22:11
Отдавна си задавам ,точно този въпрос : Дали протича нормален процес на инвертиране на пудрата захар след смесването и месенето ?! Дори сега започнах да правя резерв ,който държа в стая на 20 гр, и ще го сложа след 15 дни ! Някои семейства не бързат така ,че явно над гнездото ще се инвертира добре ! Проблем е ,че не се оплакват ! :bigsmile:

Когато се приготвя инвертиран захарен сироп с мед,се използва колкото се може по-прясно центрофугирен мед.С времето възможноста за разграждане на захарозата от инвертазата в меда намаля.Според мен дори и да се случва някакво инвертиране на захарозата в питката,то ще е пренебрежимо малко.

Mateev
31.01.2016, 22:40
Отдавна си задавам ,точно този въпрос : Дали протича нормален процес на инвертиране на пудрата захар след смесването и месенето ?!..

Една молекула инвертаза трябва да инвертира 20-30 хиляди молекули захароза. Следователно за да има инвертиране, някой трябва да мести молекулите на инвертазата насам-натам. При сиропа се използва разбъркване в продължение на 24-48 часа. При питките няма как това да стане, така че процеса на инвертиране СПИРА НАПЪЛНО.

Pavel_Bs
01.02.2016, 09:08
И аз така мисля.Може би се получава частично инвертиране,но в случая с мед е необходима 35градуса,тоест в гнездото(или радиатора:laughing:).

Ангел Йосифов
01.02.2016, 18:20
Инвертирането става в пчелата,но вместо да отделя инвертаза,като при преработката на сироп(чиста захар) в случая с медено-захарната питка отделя мн. по малко инвертаза.Така мисля.Пчелата,за да вземе питката най-напред трябва да я разтопи до такава степен,че да може да я смукне,а това става и с топлина.Пък и нали вече разбрахме за наличието на топли пчели.....

Pavel_Bs
01.02.2016, 19:55
Мистерията бавно ще се разплете.Така или иначе,на моите им сложих питки НАД таблите и ги захлюпих с хранилките.Слагах и Апифонда и домашни с канела.И двата вида ги бяха омели,което е комплимент за собственото производство (от тях).Дет са казва - постигнал съм немското качество:laughing:.В една от немските книги бях прочел,че ако ни мързи да месим,е достатъчно да се залее пудрата с необходимото количество мед/сироп и да се оставят за 30 дена.Теорията е,че за това време,меда/сиропа прониква в дълбочина и се разпределя равномерно в сместа.Аз правя друго - в голяма кофа си сипвам пудрата,добавки(ако преценя) и изливам инвертирания сироп.Почвам да меся с една стара руска решетъчна лъжица докато не стегне разтвора и след това го оставям за няколко дена.Покривам с нещо да не изсъхва.След престой,накъсвам топки колкото юмрук и си напълвам една бакичка с готовото тесто.Отгоре поръсвам с дебел слой пудра и следва плътен капак.По този начин си приготвям питките от декември,когато съм на кефи имам свободно време.Целта ми е малко по малко да натрупам нужното количество.Тази година купихме с колега Апифонда и не се зоря много с домашнярките.При цена от 2лв/кг. не си струва хамалогията,плюса са добавките които евентуално бих вложил в моето производство - билки,етерични масла.

ves
01.02.2016, 20:05
Мистерията бавно ще се разплете.Така или иначе,на моите им сложих питки НАД таблите и ги захлюпих с хранилките.Слагах и Апифонда и домашни с канела.И двата вида ги бяха омели,което е комплимент за собственото производство (от тях).Дет са казва - постигнал съм немското качество:laughing:
Когато слагам питката НАД таблата захлупвам с изрязвани дъна на туби от минерална вода (5л и 10л). Слагам питките в дъната предварително и после става много лесно поставянето.

zayo
14.02.2016, 20:21
Е, както се казва "С яденето идва и апетита". А апетита, температурата и прашеца водят до рамка и половина - две запечатено пило в августовските отводки. На храница са малко лабави, но за това е стопанина им. Следващата седмица ще получат по още една питка, само апетит да имат :bigsmile:

Silvia
15.02.2016, 11:25
Аз продължавам да бъда, най- доволен от чорапите....

Изпробвах този вариант на подаване на питка, но за една семица от 07 до 14.02, това семейство беше изяло около 1.200 кг питка, а тези с найлона бяха взели много по-малко, предполагам, че е понеже пчелите имат достъп от всякъде до нея, но си мисля, че може да са и складирали, защото ми се струва невъзможно да я употребят, семейството покрива всички междурамия на ЛР плодник, и беше все още в източната половина /прелките са на изток/.

Валентин.
15.02.2016, 11:46
Изпробвах този вариант на подаване на питка, но за една семица от 07 до 14.02, това семейство беше изяло около 1.200 кг питка, а тези с найлона бяха взели много по-малко, предполагам, че е понеже пчелите имат достъп от всякъде до нея, но си мисля, че може да са и складирали, защото ми се струва невъзможно да я употребят, семейството покрива всички междурамия на ЛР плодник, и беше все още в източната половина /прелките са на изток/.
Изкуствена ли е питката? И “ако“ са складирали част от нея май се получава като с извадения и върнат мед в кошерите...... Там се предполага, че се разнасят болести. А тук се предполага, че се разнасят изкуствени храни..............

зуница
15.02.2016, 14:06
Изкуствена ли е питката?...А тук се предполага, че се разнасят изкуствени храни..............
Заинтригува ме с понятието "изкуствена" питка.:( Някаква синтетика ли имаш предвид? sweating;

zapstojan
15.02.2016, 22:05
Изкуствена ли е питката? И “ако“ са складирали част от нея май се получава като с извадения и върнат мед в кошерите...... Там се предполага, че се разнасят болести. А тук се предполага, че се разнасят изкуствени храни..............

Къде се разнасят "изкуствените" храни?

Валентин.
16.02.2016, 18:49
Къде се разнасят "изкуствените" храни?
Значи, опита ми с изкуствените храни е всичко-на всичко 1 питка (1 пликче не го и помня вече колко грама беше). Така, че не чакай аз да ти кажа какво ги правят и къде ги разнасят. Колежката Силвия си изказа съмненията, че при нея се е получило складиране(разнасяне) а и преди няколко дни друг колега пак писа за същото нещо........ Така, че аз направих само сравнение.......... И не вярвам да не си го усетил...........

scutellator
16.02.2016, 19:49
....




Красиво запечатване на пилото

zapstojan
16.02.2016, 20:13
Значи, опита ми с изкуствените храни е всичко-на всичко 1 питка (1 пликче не го и помня вече колко грама беше). Така, че не чакай аз да ти кажа какво ги правят и къде ги разнасят. Колежката Силвия си изказа съмненията, че при нея се е получило складиране(разнасяне) а и преди няколко дни друг колега пак писа за същото нещо........ Така, че аз направих само сравнение.......... И не вярвам да не си го усетил...........

За разлика от теб, Силвия го е казала много точно.
Ако си виждал пчели, трябва да знаеш къде складират /не разнасят/ храната по това време на годината.
Би трябвало да знаеш, какво ще стане с тази храна след два месеца.
Вместо това търсиш аналогия м-у складиране на храна и разнасяне на болести

Ангел Йосифов
19.02.2016, 18:18
"Екскурзианти".Днес пропътуваха 420км.Дали "екскурзията" е успешна ще проверим събота или неделя(ако времето позволи).Ако съдим по звука,който издават,два часа след дислокацията,"екскурзията" трябва да е успешна.

Ангел Йосифов
25.02.2016, 18:20
Днес подготвих други две "отводки" за екскурзия.Едната има на 4 рамки пило(в талпата),а другата(септемврийска) има на 2.Понеже на дъната нямат мрежест отвор(за разлика от предните) отгоре съм поставил мрежа за вентилация,че в колата ще им е топло....

НАСКО1976
25.02.2016, 20:23
Днес подготвих други две "отводки" за екскурзия.Едната има на 4 рамки пило(в талпата),а другата(септемврийска) има на 2.Понеже на дъната нямат мрежест отвор(за разлика от предните) отгоре съм поставил мрежа за вентилация,че в колата ще им е топло...

А до къде ще пътуват?

solaris60
25.02.2016, 20:27
Днес подготвих други две "отводки" за екскурзия.Едната има на 4 рамки пило(в талпата),а другата(септемврийска) има на 2.Понеже на дъната нямат мрежест отвор(за разлика от предните) отгоре съм поставил мрежа за вентилация,че в колата ще им е топло...

А до къде ще пътуват?

Явно не четеш форума.

НАСКО1976
25.02.2016, 20:31
Явно не четеш форума.

И кое точно пропуснах?
Просветли ме, ако не ти е проблем...
Аз помислих, че колегата ги опакова за път..., затова и попитах до къде ще се транспортират.
Ако не иде реч за транспорт- явно съм прекалил тази вечер с аперитива и моля за извинение.

Георги 1974
25.02.2016, 20:36
И кое точно пропуснах?
Просветли ме, ако не ти е проблем...
Аз помислих, че колегата ги опакова за път..., затова и попитах до къде ще се транспортират.
Ако не иде реч за транспорт- явно съм прекалил тази вечер с аперитива и моля за извинение.
Не се връзвай на Слънчо малко е заядлица но е човек с градивна критика.

solaris60
25.02.2016, 20:40
И кое точно пропуснах?
Просветли ме, ако не ти е проблем...
Аз помислих, че колегата ги опакова за път..., затова и попитах до къде ще се транспортират.
Ако не иде реч за транспорт- явно съм прекалил тази вечер с аперитива и моля за извинение.

Човека го е написал под ника си, а по - горе в темата ясно разясни къде отиват предните две отводки.

solaris60
25.02.2016, 20:42
Не се връзвай на Слънчо малко е заядлица но е човек с градивна критика.

Няма такова нещо. Просто обърнах внимание на някои неточности.

НАСКО1976
25.02.2016, 20:44
Не се връзвай на Слънчо малко е заядлица но е човек с градивна критика.


А пък аз си помислих, че тук ще намеря колегиално отношение...
Чакай да си прегледам написанато, че току виж са ми направили и забележка за правописа...:bigsmile:

Георги 1974
25.02.2016, 20:47
За правописа си прав и отношението го има но понякога е малко завоалирано.
цитат:
"Човек постига безсмъртие, само когато успее да сподели знанията си с останалите...".
,,познанието минава през етапете - чел съм , учил съм го , практикувал съм го , правил съм го 15 годин, не ми аресва"
цитат по форумниа класик Самотока
ако изчетеш цлия форум че видиш че тава каде го сакаш нема да стане-причината и я незнам баш кваа, сал моа да гадаем и да си вадим заключения.......

НАСКО1976
25.02.2016, 20:52
За правописа си прав и отношението го има но понякога е малко завоалирано.

Явно на някой хора тук работата им е малко и си чешат езиците.
Не визирам колегата solaris60, това е лично мое мнение породено от наблюденията ми от доста време на форума.

Георги 1974
25.02.2016, 20:54
Явно на някой хора тук работата им е малко и си чешат езиците.
Не визирам колегата solaris60, това е лично мое мнение породено от наблюденията ми от доста време на форума.
Но се научават и полезни неща различни от книгите.

solaris60
25.02.2016, 20:57
Явно на някой хора тук работата им е малко и си чешат езиците.
Не визирам колегата solaris60, това е лично мое мнение породено от наблюденията ми от доста време на форума.

Ааааа, хич не го жали колегата solaris60. Слагай го и него в кюпа. :bigsmile:

НАСКО1976
25.02.2016, 21:02
Но се научават и полезни неща различни от книгите.

Така е Георги, прав си.
А относно възникалия словесен конфликт със Слънчо- на мен ми е пределно ясно, че предните 2 отводки са пропътували 420км.
Сега предполагах, че от Видин ще праща на някъде.Затова и попитах, но ударих на камък с пресаташето и получих критики.

НАСКО1976
25.02.2016, 21:05
Ааааа, хич не го жали колегата solaris60. Слагай го и него в кюпа. :bigsmile:

Колега, винаги съм забелязвал твоите точни и кратки мнения по дадена тема.

Ангел Йосифов
25.02.2016, 21:19
И тези екскурзианти ще отидат при първите ,но няма да са стигнали крайната дестинация.Чака ги още 40км.

solaris60
25.02.2016, 21:26
Колега, винаги съм забелязвал твоите точни и кратки мнения по дадена тема.


И тези екскурзианти ще отидат при първите ,но няма да са стигнали крайната дестинация.Чака ги още 40км.

Ето, доказаха се твоите думи за моите мнения. Знаех, че колегата Йосифов ще потвърди и затова изчаквах. Освен остроумие е хубаво и малко интуиция.

Христо Димитров
25.02.2016, 21:28
Явно не четеш форума.



Колегата е попитал съвсем културно,не е толкова трудно да му се отговори подобаващо ....

НАСКО1976
25.02.2016, 21:31
И тези екскурзианти ще отидат при първите ,но няма да са стигнали крайната дестинация.Чака ги още 40км.

Благодаря колега.
Заинтересува ме темата, защото мои роднини от Благоевград искат да ми дадат десетина семейства.Не че ми трябват, но няма и да са ми и излишни-стига да са здрави и да си заслужават разкарването ми до там.Та просто ще ми предстои транспортирането им и затова захапах темата. Имам няколко свободни нуклеуса, но няма да са ми достатъчни. Мислех да сътворя нещо от сорта като на г-н Матеев от фибран. Видях го на обявата му за продажба на отводки.

solaris60
25.02.2016, 21:33
Колегата е попитал съвсем културно,не е толкова трудно да му се отговори подобаващо ....

Че аз съвсем културно му отговорих, като по този начин му подсказах да потърси по обстойно във форума. Ако някой е видял заяждане, то това е друг въпрос.

Христо Димитров
25.02.2016, 21:45
Че аз съвсем културно му отговорих, като по този начин му подсказах да потърси по обстойно във форума. Ако някой е видял заяждане, то това е друг въпрос.



Не видях заяждане,а неколегиално отношение.На елементарен въпрос можеше да му се отговори по същия начин,а не да му се "подсказва" да търси във форума.Но както и да е,няма смисъл да се влиза в полемики.

НАСКО1976
25.02.2016, 22:05
Не видях заяждане,а неколегиално отношение.На елементарен въпрос можеше да му се отговори по същия начин,а не да му се "подсказва" да търси във форума.Но както и да е,няма смисъл да се влиза в полемики.

Благодаря колега за моралната подкрепа!
Благодаря и на solaris60 за точните и ясни отговори по темата.
Може би, ако имах тук 1500-2000 мнения по друг начин ще ми се отговаряше, но уви...новобранец съм тук :bigsmile:
Успешна година ти пожелавам и дано не стигат тенекиите на всички тук.

solaris60
25.02.2016, 22:09
Не видях заяждане,а неколегиално отношение.На елементарен въпрос можеше да му се отговори по същия начин,а не да му се "подсказва" да търси във форума.Но както и да е,няма смисъл да се влиза в полемики.


Благодаря колега за моралната подкрепа!
Благодаря и на solaris60 за точните и ясни отговори по темата.
Може би, ако имах тук 1500-2000 мнения по друг начин ще ми се отговаряше, но уви...новобранец съм тук :bigsmile:
Успешна година ти пожелавам и дано не стигат тенекиите на всички тук.

Само ако знаехте колко ме мързи и не ми се пише.:bigsmile:

Юрий Цветков
26.02.2016, 11:22
Може би, ако имах тук 1500-2000 мнения по друг начин ще ми се отговаряше, но уви...новобранец съм тук :bigsmile:
.
Това не е критерий. ;)

Ангел Йосифов
27.02.2016, 07:51
Голям офроуд си спретнах вчера.450км. ги изминах за 5 часа,а последните 3км пак за 5часа.По пътя реших да рискувам и да закарам "екскурзиантите"до крайна точка......На отиване минах през калните локви без проблем.Настаних отводките и дори успях да им спретна бърз преглед-всичко е наред.На място има един 10дб рояк от миналата година,зазимен-стеснен на 7 рамки.Не-подхранван,не-третиран.Рамките му са светли изградени миналото лято.Има пило на 4 рамки и на един далак.Изградил си далака от източната страна и го осеменил от вътрешната страна..Кошера не е обезпокояван от 1октомври до вчера.Разширих го ,като му сложих плодникова и магазина с во,от двете страни на пилото.Далака го изкарах. Разширих с во и екскурзиантите и им разпечатах по една крайна рамка с мед.Удовлетворен от свършеното и видяното тръгнах да се прибирам ноооооооо......по калния път бяха минали трактори и......зелената ми кола се пльосна в първата по-дълбока,кална локва,като жаба е гьол.....След 4ч дойде един приятел-непознат с джип 4/4 и......в банята.След малко и колата ще карам на баня...

zayo
27.02.2016, 23:50
Днес 10,30ч - температура 9 С, влажност 73 %
Опраскването ... на питките продължава. След седмица минават на инверт, а след две и завъртане на 180 градуса.

6184

Валентин.
28.02.2016, 09:46
До Зайо, на колко пити е пилото сега? И като завъртиш на 180 на колко пило ще бъдат горе-долу? И мойте Лангстроти сега покриват 6-7пити ама мисля, че пилото е малко.....

zayo
28.02.2016, 23:31
Това е една средностатистическа августовска отводка от миналата година. Тези отводки преди 2 седмици бяха средно на 1и 1/2 - 2 рамки с пило. Сега не знам точно на колко са понеже времето не позволяваше да ги разгледам. Ще ги завъртя след 2 седмици когато очаквам да са на около 4 до 5 макар и не пълни рамки пило. Виж снимките от предходния ми пост. Идеята е именно печелите да пренесат меда, а майката да осемени целите рамки и някоя до тях. В това положение ще ги задържа 2 седмици, което време обикновено е достатъчно.

Ангел Йосифов
01.03.2016, 19:14
.....Заключение;оплождане в средата на септември в района на Видин е възможно..За качеството на оплождането ще разберем догодина.

Въпросната отводка покрива 7 междурамия и има пило на 4 рамки.Със сигурност ще догони другите и няма да има нужда от подсилване за да се развие до акацията......

zayo
01.03.2016, 21:40
Преди две години направих опит с 4-5 майки оплодени около 15 -20 септември, но резултатите далеч не бяха добри. Може би около 75% от тях бяха под средното ниво. Иззимиха семействата, но не успяха да ги развият и достигнат останалите. След това не съм повтарял експеримента и резултата не може да се каже, че е напълно правдоподобен. Според опита добрия резултат би бил по-скоро изключение, отколкото правило. Върху него според мен ще повлияят освен мястото и семейството в което е отгледан маточника, наличието на принос в региона към момента,месеца и времето, наличието, количеството и качеството на търтей и редица други фактори при благоприятно стечение на които би се получила качествена майка.

Ангел Йосифов
02.03.2016, 17:54
Качеството на търтеите....След последната паша,пчелите изхвърлят търтеите,но не всички.И кой търтеи ще останат-гейовете или.........Така,че остава маточника да бъде отгледан в изобилие... не от 2-3 рамкова отводка....

Ангел Йосифов
01.04.2016, 17:59
.Заключение;оплождане в средата на септември в района на Видин е възможно..За качеството на оплождането ще разберем догодина.

Въпросната майка днес получи втори корпус(8дб) за изява.По всичко личи,че септемврийския секс не е бил "шменти капели".....

За отводки и майки пак ще продължим да говорим през втората половина на лятото.Иначе "обречените" "късни" майки и отводки от миналата година вече са с магазини и........

zayo
02.04.2016, 21:22
Августовските отводки продължават с хубавите изненади. За един месец имат много добро развитие, като почти изцяло изпълват корпуса. Скоро ще получат и втори.

Ангел Йосифов
08.05.2016, 07:39
Зайко,сподели ако обичаш,какво е положението със "късните" майки?При мен 2 купешки ми изпаднаха в роево състояние(НЕ в роева треска),но ми прави впечатление,че въпреки роевото,градят и си работят...

Ангел Йосифов
17.05.2016, 19:59
Ето ги двечки,късни-безнадеждни.....Височката е свищак-днес си получи горния магазин само с во,а по ниската е купешка.....

Максим Тодоров
17.05.2016, 20:23
А защо нямат летеж тези силни семейства?

kuline
17.05.2016, 20:38
А защо нямат летеж тези силни семейства?

Днес температурите бяха ранно-пролетни 13-15 градуса.

Ангел Йосифов
17.05.2016, 20:42
Снимката е правена м/у 19-20ч. Иначе температурата след обяд си беше екстра.

zayo
20.05.2016, 20:22
Августовските отводки към момента изпълват по два корпуса. От пролетта до сега са изградили по 7-8 рамки. Жалко е, че тази година при мен нямаше рапица пък и времето скапа акацията, иначе снимката долу щеше да изглежда по по-различен начин. Положителното е, че тези отводки стават донори за новите които правя в момента. С този пост мисля да приключа, като благодарение на колегата Ангел Йосифов, който отвори темата и публикациите по нея се видя дали августовските отводки имат почва у нас, или ДА!

6753

papi
10.07.2016, 13:36
Здравейте Пчелари
Изчетох много внимателно мненията по темата и получих още повече кураж за да се опитам да направя отводка през Август.
Много съм начинаещ :) , но за сметка на това със голямо желание да се занимавам с пчели. Изчел/изгледал съм бая информация(последнит 4-5 месеца) от интернет/youtube за всичко свързано с пчеларство...
Та въпросът ми е свързан за съществени съвети съврзани с правене на отводка в Август...., причината защо в август е поради това че се прибирам от командировка на 1-ви август.
Имам 5 ДБ кошери 10-ки,но само 4-те са добре развити...,нямат ХР с по 2 магацина са и следователно имат бая пчели, единия се е роял има си майка която снася вече от месецно мисля него да не го барам...,кошерите са в доста топъл реон йугозапад на НВ 250 м, няма някаква особена късна паша като слънчоглед. Мися да взема по 2 пити от 4-те кошера,като по една от всички пило и по една мед/прашец и имам още 2 пити с мед (потъмнели, които ги бях преместил за смяна..,но може сега да отидат при отводките), та ще станат с по 2 пити пило и 2/3 мед и прашец..., да купувам ли оплодена майка за прибавяне или ще имат време да си направят сами маточници и съответно майката да се оплоди...
Съжлявам ако задавам некекоректни въпроси,но пак отбелязвам че съм нов в тази област и тепърва мисля да се консултирам за доста неща.
Става въпрос за 2 отводки
Благодаря ви предварително

бат тянко
10.07.2016, 15:20
Бих направил следното..От всички кошери, бих взел по две рамки. С тях правя две отводки, наричаме ги сборни! Поръчвам две майки. В момента можеше едната да ти излезе без пари? Сиреч може, но ако си регистриран! Няма значение, че ще взимаш и от слабите- те няма да станат по- слаби! Особено, ако започнеш да сипваш на всички сиропец през ден или всеки ден. Вариант две- Изкарваш най- хубавите две майки, от най силните семейства в отводки. След пет дена махаш всички запечатани или почти маточници в сираците и след 26 дена ги отваряш за резултата? Искаш ли и вариант 3,4,5,6 или няма нужда? Поздрави и успех!

Ангел Йосифов
10.07.2016, 15:20
Ако ще оставяш пчелите да си произведът майка,то това трябва да го направи семейството.Правиш отводка със старата майка.Изваждаш майката с една рамка пило и една рамка мед и оставяш основния кошера да си произведе майка.Не разчитай отводка с 2 рамки пило да направи качествена майка.....И отводката и основното семейство ще трябва да се подхранват поне седмица.

papi
10.07.2016, 15:59
Благодаря ви за бързото отзоваване.
Така ще направя. Вадя по две пити (1 пило и 1 мед+прашец) от най-добрите семейства заедно с майките и още по две пити от другите 2 кошера ( пак 1 пило и 1 мед+прашец от кошер само че без майка). И след 5 дена унищожавам всички затворени или полузатворени маточници, а оставям тепърва направените такива. И за резултата отварям след
Да вмъкна че си мислех да оставя да си отгледат майка самите отводки , не-знаех че всъщност така се прави, за което много ви благодаря. 1 гънка + ;)
Още един въпрос, след това слагат ли се допълнителни рамки с основи някаде..., в отводките или основните семейства (по принцип нямам резервни плпдникови изгардени ,а имам само магазинни).

Това мисля че е доста разумно решение за което съм изключително благодарен но от интерес бих се радвал да разбера и за 3,4,5,6...

Много ви Благодаря

ch.atanasov
10.07.2016, 16:02
Имам 5 ДБ кошери 10-ки,но само 4-те са добре развити...




В книгите има описани начини за ускорено размножаване и според мен най-добрия е :делене на семейството наполовина с придаване на оплодена майка /в половинката без майка/.В твоят случай разделяш две от добре развитите, другите ще помагат в случай на нужда.Ако имаш въпроси -давай.

kacone
10.07.2016, 16:11
И след 5 дена унищожавам всички затворени или полузатворени маточници, а оставям тепърва направените такива.


Полузатворените ги остави - ще ти трябват.

Георги 1974
10.07.2016, 16:14
Късните отводки са супер.
Искам да благодаря на мастер Ангел Йосифов за темата и споделеният опит благодарение на нея вчера от късните отводки извадих по един магазин липов мед (8 рамки запечатани на 95% и 2 на 50%(тези ги оставих за зреене)). Медовиците (направени по руската класика) се разгониха и разплодиха (в момента са супер с млади роеви майки в страхотна кондиция с новоизградени пити благодарение на Гогол (сподели опит за голият рой). И преди съм правил подобни работи ама не с толкова добри резултати.

Искам да благодаря на г-н Матеев за форума и на активните участници в него за споделеният практичен опит особено на тези от мастер клас благодарение на тях си повиших квалификацията.

papi
10.07.2016, 16:36
Здравей Ч.Атанасов
Както бях описал 4-те семейства са добре развити 2 от майките снасят и в магацините..., абе има си бая пчела (е 5-тия кошер който се роя беше най-добър но...така се получи) та затова изкам да ги разделя да използвам силата им (мед колко толкоз , 50 кг изкарах преди 20 дни така че стига за начало)...
Изкам като се прибера да им сложа и противовароатозни дъна- мрежести дъна на всичките кошери и като купя и още 2 нови кошера (където би попитал какво е подобре за тези 2 отводки : нуклеуси или нормални кошери) ..., та малко ще ми дойде солено , затова ако може сами да си произведят майка би било добре ...,а както прочетох по форума тези майки не са никак лоши.
Та всепак оставам една скоба ако не се получи с майките след проверката, тичам и купувам 2 майки


"И след 5 дена унищожавам всички затворени или полузатворени маточници, а оставям тепърва направените такива.
Полузатворените ги остави - ще ти трябват."
Към "Kacone" Благодаря за забелешката

ch.atanasov
10.07.2016, 16:59
..., та малко ще ми дойде солено , затова ако може сами да си произведят майка би било добре ...,






Соленото можеш да си го спестиш или отложиш.Няма да им стане нищо, ако изкарат някоя година без нови дъна.Дай си парите за две майки, да не стане :имаш модерни дъна, но напролет няма никой вътре.За дилемата :кошер или нуклеус-твърдо кошер.

papi
10.07.2016, 17:33
Бих пробвал всепак да си отгледат майки, но ще съм готов да ги взема от Матеев (видях че има обявено че продава оплодени майки до края на Август), та дъната май ще изчакат за понататък.

Мерси за съветите

boris
10.07.2016, 18:01
За да ти излезе по тънко можеш да си спретнеш два фибранени кошера за нула време (има тема във форума ) Ако не могат да се развият до зимата ,ще презимуват по-леко. Преди три години си направих един уж за временно ползване, а той още ми служи вярно. Все се каня да го снимам .След три години експлоатация все още е в добро състояние. Ти си решаваш майки ,дъна ,кошери ....Желая ти успех !

papi
10.07.2016, 18:51
Мерси за идеята, погледнах ги във форума, но мисля за сега да не експериментирам с кошерите т.е. смятам да работя с дървени - поне засега. Имам приятел със скромна работилница та май с него ще майсториме :).
Само да вмъкна още един въпрос
Като взема рамките и ги поставя в новия кошер (направя сборна отводка-от 4 кошера по една пита),трябва ли да отделям майката в клетка? или просто поставям в новия кошер всички пити заедно с майката и 2 основи примерно и затварям.
Благодаря

бат тянко
10.07.2016, 19:10
Даааа! Я сега пак прочети всиииичко внимателно, отново!

papi
10.07.2016, 20:55
Добре, слушам :), но и финала ще върви..., след като прегледам отново всичко ще дам отчет какво сам разбрал.

Нека бие подобрия

Георги 1974
10.07.2016, 21:36
Ако правиш сборна отводка неслучайно БатТянко ти каза пак да прочетеш внимателно отначало като смесиш от три кошера пчелите не се бият за по сигурно слагаш майката под тези голямите клетки с зъбчетата и на другият ден освобожадаваш и почваш да храниш сега в Лидъл захарта е на промоция 3кг. захар са почти на цената на 1 кило мед далавера си е.

бат тянко
10.07.2016, 22:23
Добре, слушам :), но и финала ще върви..., след като прегледам отново всичко ще дам отчет какво сам разбрал.

Нека бие подобрия

Тая тема си има създател. И затова, както аз така и ти е редно да слушаме него.

tarty
10.07.2016, 22:40
Тая тема си има създател. И затова, както аз така и ти е редно да слушаме него.
Аз също благодаря за темата, скоро и аз пак ще питам, но винаги се намира някой-по специалист от създателя.:laughing:

papi
11.07.2016, 09:21
Здравейте на всички
Първо искам да благодаря на Георги 1974 за това че ме светна какво има в предвид Бат Тянко.
Имайки в предвид че съм нов в бранша понякога ми е трудоемко да чета "между редове" . Чел съм конкретно за правене на отводки че от 2 семейства може да настане боя (за което е нужно отделянето на майката в клетка и постепенното и предаване...), докато от 3 или повече семейства няма ядове, но понеже тук не беше подчертано и реших да попитам да неби да е по-различно при августките отводки...
Изкам да отбележа че съм изключително благодарен на създателя на темата и на всички пчелари който активно се включват и помагат при каквото и да са елементарни или по-сложни въпроси.

Ангел Йосифов
13.07.2016, 17:39
Ето нещо интересно.....https://www.youtube.com/watch?v=gSkeCcrbkMY

Ангел Йосифов
17.07.2016, 20:21
Я,ето го батко-двойник на...Потвърждава мнението ми за августовските майки.https://www.youtube.com/watch?v=EPkH1gBxmT4
Иначе започнах с подготовката за новия сезон.Чакам мама да яхне рамката...

бат тянко
17.07.2016, 20:51
Ами той верно потвърждава! Ама още по- късно сменя майките? И все по пет литра сиропец?

Ангел Йосифов
17.07.2016, 21:01
Е,ние ще се ограничим във август и във литрите...

бат тянко
17.07.2016, 21:15
Добре де, нямам спомен ама сменял ли си септември- октомври? Чисто любопитство?

Ангел Йосифов
17.07.2016, 21:22
В началото на септември-да,а октомври не съм пробвал.Но нищо не ми пречи да пробвам......Миналата година в началото на септември имах заложени маточници за самосмяна,Всичко мина ок-има писано в темата.

бат тянко
17.07.2016, 21:27
Да де, сега като видях двойника се сетих, че има нещо. Май е време да пробваме смяна октомври.

delta.e
17.07.2016, 21:28
В Белорус , Украйна и Русия , като извадят меда през август го удрят на дози по 5 литра .

delta.e
17.07.2016, 21:29
В началото на септември-да,а октомври не съм пробвал.Но нищо не ми пречи да пробвам......Миналата година в началото на септември имах заложени маточници за самосмяна,Всичко мина ок-има писано в темата.

И доста търтеи през есента .

Ангел Йосифов
18.07.2016, 06:12
Че не са доста-неса ама какво те бърка,когато става въпрос за придаване на майка.

Ангел Йосифов
18.07.2016, 06:17
Да де, сега като видях двойника се сетих, че има нещо. Май е време да пробваме смяна октомври.

По скоро обединяване.Махаш старата маика и придаваш млада със отводка.

delta.e
18.07.2016, 12:09
Че не са доста-неса ама какво те бърка,когато става въпрос за придаване на майка.

Имах предвид точно миналата година в два от кошерите имаше доста търтеи по това време . Не казвам от кого са майките .

бат тянко
18.07.2016, 12:51
По скоро обединяване.Махаш старата маика и придаваш млада със отводка.

Да това много ми харесва като метод. И търтовки и майки оправям с обединяване! Ракия и вестник му е майката.

tarty
18.07.2016, 13:32
Да това много ми харесва като метод. И търтовки и майки оправям с обединяване! Ракия и вестник му е майката.
Стига си хабил ракията за пчелите, тя се ползва само за душата. Вестника им стига, но най-добре да е пчеларски, тогава хваща най- много декиш.

rosty_sz
22.07.2016, 10:22
Силно повлиян от тази тема и от няколко ЛС съобщения от хора които са практикували направата на августовски отводки реших да пробвам. Е още е юли но то тази година всичко се случва с краката на горе. Решил съм да направя трйсетина отводки с налитане, но имам едно силно притеснение. Летежа в момента е доста слаб и дали при това положение ще се получат нещата? Днес започнах да изпълнявам плана и са на лице вече първите опити. След малко ще ходя да предам новите майки на осиротелите семейства и ще надникна, но ще се радвам да коментирате дали слабия летеж ще се окаже проблемен.
С няколко думи какво направих. На силно семейство намирам майката, взимам я със спец. щипка и премахвам корпусите от дъното. На същото дъно слагам нов корпус със 7 основи и две преградни дъски. Тръсвам пчелите от три пити с пило върху основите и пускам майката. Останалите корпуси слагам на 5-10 метра в страни на ново дъно. И двете хранилки получават по 2 литра сироп 1/1. Първоначално мислех да стръсквам само една рамка пчели, но заради споделените притеснения стръсквах по три. Осиротените семейства ще получат оплодени майки 4-6 часа след осиротяването като първия ден няма да чупя крачетата на клетката. Моля коментирайте.

Направих и още един експеримент. Тъй като горния метод ми се струва доста екстремен пробвах и с едно семейство да направя отводката като му оставя неговия си първи корпус да се налети. Там имаше една пита зап.пило която замених с празна и една пита с прашец беше заменен с празна за да има малко прашец за другото семейство . Сега остана майката с пчелите от първи корпус без никакво пило на изградени рамки в средата празни с тънък венец, а в краищата прашец и мед.
Моля коментирайте.

ch.atanasov
22.07.2016, 17:10
Силно повлиян от тази тема .........


Луда работа .Каква е идеята? Едното остава без рамки, другото -без летящи пчели.Защо не го разделиш просто на две равни части.Имаш оплодени майки-супер, остава едно хранене.

rosty_sz
22.07.2016, 17:14
Идеята е да експлоатирам на макс летящите пчели които в момента освен да играят карти и пият кафе, друго не правят.

ch.atanasov
22.07.2016, 17:28
Идеята е да експлоатирам на макс летящите пчели които в момента освен да играят карти и пият кафе, друго не правят.

Явно от голямата купчина рамки показани на снимка пролетта, доста са останали неизградени.hi; Дано сега ги изградят, само незнам дали ще ти стигне захарта.:bigsmile:

rosty_sz
22.07.2016, 17:45
Голямата купчина едва я преполових заради отравянето и мега смотаното време. Та сега рамки бол, пари за захар трудно се намират, но като съм се хванал на хорото ще го играя.

бат тянко
22.07.2016, 18:19
Що не ги изплющиш на гол рой направо?

rosty_sz
22.07.2016, 18:34
Какво имаш предвид. По-гол рой от летяща пчела с майка на основи как да го направя?

бат тянко
22.07.2016, 18:43
Имам предвид, че този вариант ще ги експлоатира най- добре.

Niki1313
22.07.2016, 20:05
... Моля коментирайте...

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2444&page=8&p=73233&viewfull=1#post73233

Без да се опитвам да се правя на ментор, ако имаш нужда от помощ, може да разчиташ на мен за допълнителни разяснения.

redbull
22.07.2016, 20:20
А защо да не чупиш капачетата на клетката, от това по сигурно приемане на къде? Сега сменям и аз майки и намирам новата да снася в единия край на 12р. ДБ, а в другия започнали с маточниците, клетката съм я поставил в средата.

бат тянко
22.07.2016, 20:22
Би ли споделил как ги храни?

Юрий Цветков
22.07.2016, 20:33
Рости, каква е целта на тези отводки. Да увеличиш бройките, да имаш резерви майки или просто да използваш максимално старите пчели?

rosty_sz
22.07.2016, 20:59
Целта е да ползвам максимално наличните пчели и най-вече "летящите" които бездействат на ената степен в момента, а все още е юли. Имам много майки под ръка както и свободен инвентар (дъна, корпуси, рамки с основи и т.н). Искам и да зазимя семейства на захарен сироп и малко инверт в края на октомври и ако тези отвотки станат ще ги зазимя точно така. Ще бъдат на нови пити, третирани само с ОК и на изкуствена храна. Интересно ми е как ще зимуват. Финландците практикуват подобни техники, и не са прости хора. Опитвам се да търся новости и да се нагаждам защото иначе филма свършва. Не знам колко хора осъзнават тежкото положение в сектора, но по-тежко сякаш не е било. Рискувам докато все още мога да си го позволя и се опитвам да съм "над водата".

Mateev
22.07.2016, 21:00
Аз пък без да искам си направих истински роеве по това време. Ето каква е историята:

От преди около 2 седмици производството на маточниците в семействата-отглеждачи нещо се обърка. Стана от раз, като че ли са се наговорили - всички отглеждачи (100 бр.) едновременно спряха да приемат нови ларви за отглеждане. Няколко дена се побъркахме да търсим причината. Изчетохме 100 книги, позвънихме на 100 майкопроизводителя и направихме 100 експеримента - нищо не помага. Най-накрая се реших на една драстична стъпка - да ги върна в състоянието, в което бяха през пролетта - като ги отвори човек, да извират пчели и да преливат през ръба на корпуса. За да се получи това просто взехме 50 готови ЛР отводки за продан, и пчелите и питите с пило ги насипахме в отглеждачите (буквално с голямата лопата).

Дотук добре, но старите летящи пчели се върнаха на старото място (100 метра встрани), а там няма никой. Просто в суматохата не ми се мислеше за тях. Нека да си търсят къде да отидат - все в мои кошери щеше да е това. Да, ама те не отидоха в кошерите, защото си мислеха, че техните домове са сандъчета от фибран. И се изнесоха на още 100 метра встрани, където чакаха други 50 ДБ отводки за продан.

Ефекта започна да се проявява чак вчера и днес (след 4-5 дена). Гледаме на една круша виси рой. Прибираме го, а вътре в него намираме готова оплодена и маркирана с бял цвят майка. Прибираме роя, а след 1 час гледаме друг виси на същото място. И така по часовник. Днес същото - сутринта прибрахме два роя, след обяд - още два. Буквално си направихме пусия на крушата - колкото пъти я погледнехме, толкова пъти виждахме на нея да виси поредния рой. :)

Чак тази вечер осъзнахме, че роевете всъщност излитат от отводки, намиращи се на 100 метра встрани от всичко това, но в същите сандъчета, в които са свикнали да живеят бездомните стари пчели. От тука можем да си извадим и един пчеларски извод, който може да ни помогне в бъдещите ни планове, а именно:

Бездомните стари пчели търсят да се приберат не в близост до мястото, където е бил техния кошер, а в друг кошер, КОЙТО ПРИЛИЧА НА ТЕХНИЯ, дори и той да се намира на 100 метра встрани. Това не го пише по книгите, но при мене точно така се получи. Може би защото на старото място нямаше нищо (гола поляна), и това принуди пчелите да задействат План Б - "търси по-надалеко, но кошера да е подобен на стария".

И втория извод, който вече си го знаете:
Ако искате да направите качествен гол рой, просто махнете един или повече кошери от мястото им, а на тяхно място поставете друг, ПРИЛИЧАЩ НА СТАРИТЕ КОШЕРИ. Тоест за пчелите е важно не само мястото, но и приликата между стария и новия дом (кошер).

rosty_sz
22.07.2016, 21:03
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=2444&page=8&p=73233&viewfull=1#post73233

Без да се опитвам да се правя на ментор, ако имаш нужда от помощ, може да разчиташ на мен за допълнителни разяснения.
Точно по този цитат съм зарибен и си писахме с теб и получих доста указания за което благодаря. Изпълнил съм всичко както сме го обсъждали и се надявам да се получат нещата. Утре рано сутрин ще надникна колко междурамия пчели са събрали новосформираните семейства. Надявам се поне на 4-5 междурамия.

Георги 1974
22.07.2016, 22:19
Миналата година правих края на юли няколко голи роя тази година сега са с по 2-3 магазина мед от слънчоглед.Силните ми кошери се ройха.Според мен стана така че пролетта бяха слабички и станаха готови за слънчогледа.
Голите роеве и отводките ми зимуват в малко по специални кошери но според мен на около 4-5 междурамия си е достатъчно и не дават фира зимата за разлика от силните кошери.
Според мен това е система с потенциал но както каза Юри зависи идеята каква е но дори и да направим всичко както трябва пак си има процент на незадоволителност който зависи от много фактори.
Но не искам да излъжа неволно някой правя го само от две години с по 5-6 бр. кошери.

Георги 1974
22.07.2016, 22:34
Гледаме на една круша виси рой.
Много капацитети в литературата пишат че по това време пчелите не се роят ама не обясняват че може стига да им се помогне да се роят.

Юрий Цветков
23.07.2016, 10:13
Расти в такъв случай, не се занимавай с излишна хамалогия. Просто мести старите кошери в страни а на тяхно място слагай новите с подредени пити и основи пълен комплект и майка в клетка. Просто и лесно, без излишен труд. След седмица проверяваш какво е положението и вадиш клетките. Сигурен съм че приема ще е 100%. Успех приятелю.

Септември ще ги прегледаш и ще решиш как да постъпиш с тях. При мен все още има добър принос иначе и аз бих постъпил така.

Бърз
23.07.2016, 11:25
От преди около 2 седмици производството на маточниците в семействата-отглеждачи нещо се обърка. Стана от раз, като че ли са се наговорили - всички отглеждачи (100 бр.) едновременно спряха да приемат нови ларви за отглеждане...
Съжалявам, г-н Матеев, същи проблеми имал тази година.
Не претендирам на истина, но с моя гледна точка, сигурен - проблема в липсва на разреден мед(1:1) /НЕ СИРОП!/ и питки с прашец /НЕ САМО ПИТИ С ПРАШЕЦ!/ в майчино семейство - ДО КРАЯ НА ЗАПЕЧАТВАНЕ. - http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=8&page=72&p=100845&viewfull=1#post100845
Освен споделяно в линка горе, още един пример - на тази рамка (снимка 1) долу вече запечатани маточници сложени в клетки, а горе подредени "още малко преди запечатване". Разреден мед и прашец спрял да слагам - помислил няма нужда - "Свършат запечатване с какво то имат в кошера". Резултат - нито един от тях горних (снимка 2) не се получих майка. А от долни - най хубави майки за цялата моя пчеларска практика!
(снимка 1) - https://s31.postimg.org/qrxtkkip3/DSC_0036.jpg (https://postimg.org/image/qrxtkkip3/) (снимка 2) - https://s31.postimg.org/jbipe0p3b/DSC_0047.jpg (https://postimg.org/image/jbipe0p3b/)

Дамян Дамянов
24.07.2016, 14:26
Имам самосмяна. Първата майка вече се е излюпила, а следващите или днес или утре.
Резултата: Старата кранта на една рамка и летящата пчела. Отводка с маточници на 4-5 рамки и малко мед за шефа :)

siko13
25.07.2016, 10:53
Луда работа .Каква е идеята? Едното остава без рамки, другото -без летящи пчели.Защо не го разделиш просто на две равни части.Имаш оплодени майки-супер, остава едно хранене.

Събота и неделя и аз направих 4 отводки, сложих им достатъчно храна по 3-4 пити/рамки/ на отводка, та въпроса ми е храненето задължително ли е?

бат тянко
25.07.2016, 11:53
Задължително е!

siko13
25.07.2016, 12:29
За пръв път ми е да правя късни отводки, при пролетните така или иначе храня и ми стана интересно сега дали не мога да си го спестя./от мързел/:)

siko13
25.07.2016, 12:52
Чета тук една книжка на Бижо Бижев, та в нея пише да им се осигури вода в продължение на 6-7 дни, че е особено важно отводката да има 5-6кг. мед и при недостатъчно храна да се попълват запасите с мед или да се извършва подхранване със захарен сироп. Каква всъщност е целта на самото подхранване в случая?

Георги 1974
25.07.2016, 12:58
Не знам как си направил отводките но ако няма летящи пчели няма кой и водица да им донесе подхранването се явява и лесен източник на паша не се бъхтят да летят разбира се ако има кой а само се качват до хранилката . Пчелите стимулират майката и тя снася.
С две думи докато трае реорганизацията на новосформираното пчелно семейство като възрастов състав и задължения трябва да се усигори леснодостъпен източник на храна и вода.

vasilevsa
25.07.2016, 13:05
Чета тук една книжка на Бижо Бижев, та в нея пише да им се осигури вода в продължение на 6-7 дни, че е особено важно отводката да има 5-6кг. мед и при недостатъчно храна да се попълват запасите с мед или да се извършва подхранване със захарен сироп. Каква всъщност е целта на самото подхранване в случая?

За пило и запаси.Може да ги пробваш с 2 към 1 вода захар.

siko13
25.07.2016, 13:06
Аз съм им сложил достатъчно храна и и вода, а майка ще има живот и здраве по-късно, за снасянето ще е необходимо още време и късмет.:) Затова се чудя защо трябва да се храни. Специалистите по късните отводки може да споделят.

vasilevsa
25.07.2016, 13:10
Аз съм им сложил достатъчно храна и и вода, а майка ще има живот и здраве по-късно, за снасянето ще е необходимо още време и късмет.:) Затова се чудя защо трябва да се храни. Специалистите по късните отводки може да споделят.

значи чакаш да я произведат от открито пило така ли? там ще изгубиш месец най-малко без снасяне. Дано има търтеи достатъчно да я оплодят в края на месеца

siko13
25.07.2016, 13:16
значи чакаш да я произведат от открито пило така ли? там ще изгубиш месец най-малко без снасяне.

Да така е но, аз съм любител пчелар и само правя проверка какво би се получило при тия късни отводки.

бат тянко
25.07.2016, 13:24
[QUOTE=siko13;101569]Да така е но, аз съм любител пчелар и само правя проверка какво би се получило при тия късни отводки.[/QUOTЩе се
Ще се получат майки, които са разработени и същевременно със запазен резерв за ранно пролетно развитие. Също така се използва по- рационално есенното подхранване. Сиреч, така и така ще храним- поне да изкараме и някоя друга отводка!

Георги 1974
25.07.2016, 13:24
Ако отводката прави свищева майка а не силен кошер докато бъде запечатан маточника не се знае дали резултатът ще задоволи очакванията. Тоест за направата на свищева майка по това време (което е добро) трябва да се усигори лукс до запечатването на маточника.
Много пчели (можеш да наринеш от друг кошер) и постоянен източник на калориии (симулиращ паша). Тоест по изкуствен начин ти трябва да създадеш условия подобни когато имаш напролет подготовка на едно семейство за роене.
Ама аз нямам претенции за спец. по късни отводки просто така пише в литературата а на Бижо Бижев книгата може да помогне само за първоначална информация не се впуска в дебрите на пчеларството.
Дано съм бил полезен за мен е чест и удоволствие ако мога по не малко да внеса яснота по въпроса но ти препоръчвам да се вслушаш в създателя на темата като я препочетеш.

vasilevsa
25.07.2016, 13:27
[QUOTE=siko13;101569]Да така е но, аз съм любител пчелар и само правя проверка какво би се получило при тия късни отводки.[/QUOTЩе се
Ще се получат майки, които са разработени и същевременно със запазен резерв за ранно пролетно развитие. Също така се използва по- рационално есенното подхранване. Сиреч, така и така ще храним- поне да изкараме и някоя друга отводка!

така е, но е малко притеснително оплождането ако няма паша и са избили търтеите.

jdrumev
25.07.2016, 13:34
Да така е но, аз съм любител пчелар и само правя проверка какво би се получило при тия късни отводки.



От 10/2 ако оцелят през зимата си герой на социалистическия труд

Георги 1974
25.07.2016, 13:36
Но горният пост не е изчерпателен има врътки по изпълнението на някой от тях например подсилването става само с млади пчели или взети от три кошера за да няма бой.

А за заплождането все ще се намерят мераклии но има стари пчели,лястовици пчелояди и всякакви други напасти дебнещи около пчелина по това време на годината за това майките за заплождане се изкарват на полеви условия на няколко стотин метра извън пчелина един вид е по спокойно за да може да не се претесняват младите докато практикуват кама сутра.

vasilevsa
25.07.2016, 13:42
Но горният пост не е изчерпателен има врътки по изпълнението на някой от тях например подсилването става само с млади пчели или взети от три кошера за да няма бой.

А за заплождането все ще се намерят мераклии но има стари пчели,лястовици пчелояди и всякакви други напасти дебнещи около пчелина по това време на годината за това майките за заплождане се изкарват на полеви условия на няколко стотин метра извън пчелина един вид е по спокойно за да може да не се претесняват младите докато практикуват кама сутра.

В моя район специално в края на август мераклиите са във вечните ловни полета с малки изключения, но в райони с късна паша сигурно има.

Георги 1974
25.07.2016, 13:44
От 10/2 ако оцелят през зимата си герой на социалистическия труд

Що
Друмев не обезкуражавай човека има достатъчно време за отводка трябват 2 месеца ама той 1 ще загуби с направата на майка може есента да е топла като миналата година.

siko13
25.07.2016, 13:47
От 10/2 ако оцелят през зимата си герой на социалистическия труд

Пилците се броят есента, пчелните семейства пролетта, направил съм 4, март ще докладвам. Въпроса е дали да подхранвам в момента, не след 20 дни?

Георги 1974
25.07.2016, 13:50
В моя район специално в края на август мераклиите са във вечните ловни полета с малки изключения, но в райони с късна паша сигурно има.

Ачо разбира се ти няма да захраниш търтиевите сборища но има пчелари които са оставили стари майки при който има търтей дори и зимата. Например аз имам около 20%майки от 2014г. не ги смених по сантиментални а и не само причини.

vasilevsa
25.07.2016, 13:53
Ачо разбира се ти няма да захраниш търтиевите сборища но има пчелари които са оставили стари майки при който има търтей дори и зимата. Например аз имам около 20%майки от 2014г. не ги смених по сантиментални а и не само причини.
Жоре, ще има малко тук там да, но е рисково оплождане в края на август поне при мен (в моя район).Ще изгуби доста време, работата на колегата според мен е на късмет.

Христо Димитров
25.07.2016, 13:56
Пилците се броят есента, пчелните семейства пролетта, направил съм 4, март ще докладвам. Въпроса е дали да подхранвам в момента, не след 20 дни?
Моят съвет е да почнеш да храниш след като се оплоди майката.

siko13
25.07.2016, 13:57
Идеята ми е ако няма пило до средата на септември, да върна отводката при основното семейство.

siko13
25.07.2016, 13:58
Моят съвет е да почнеш да храниш след като се оплоди майката.

И аз така мисля, но нямам смелост да го кажа.:)

jdrumev
25.07.2016, 14:00
Идеята ми е ако няма пило до средата на септември, да върна отводката при основното семейство.

Това съм го правил и загубих и 2 семейства

vasilevsa
25.07.2016, 14:03
И аз така мисля, но нямам смелост да го кажа.:)
Точно когато трябва да се намали яйцеснасянето, ти трябва да имаш усилено. Ако се убедиш,че е оплодена придай пило от други кошери и подхрани яко за запаси да я блокираш, да не снася тя много много. по това време, да може да натрупа мастно тяло за зимата. Така мисля аз

Георги 1974
25.07.2016, 14:04
И аз така мисля, но нямам смелост да го кажа.:)

А защо мислиш така
имам предположение но не съм сигурен.

jdrumev
25.07.2016, 14:05
Точно когато трябва да се намали яйцеснасянето, ти трябва да имаш усилено. Ако се убедиш,че е плодена придай пило от други кошери и подхрани яко за запаси да я блокираш, да не снася тя много много. по това време. Така мисля аз


Късно есен да предаде пило не е много удачен вариян
Ако е неопитен като мен може бая бела да си докара

vasilevsa
25.07.2016, 14:13
Късно есен да предаде пило не е много удачен вариян
Ако е неопитен като мен може бая бела да си докара

Не късно есен до 10 септември някъде, максимум до 15, не мисля че ще стане гаф.

jdrumev
25.07.2016, 14:18
Не късно есен до 10 септември някъде, максимум до 15, не мисля че ще стане гаф.


Мисълта ми беше че трябва да внимава да не си докара нападение

vasilevsa
25.07.2016, 14:21
Мисълта ми беше че трябва да внимава да не си докара нападение

Аа ясно. Нали знаеш какво казва попа преди да прочете евангелието : "Да внимаваамеее"!

siko13
25.07.2016, 14:22
А защо мислиш така
имам предположение но не съм сигурен.

Според мен трябва да се подхранва с определена цел. При оплодена майка целта е ясна "подбудителна" иначе храненето като самоцел, някак си не го разбирам.

Георги 1974
25.07.2016, 14:22
То това май е септемврийска отводка

siko13
25.07.2016, 14:29
То това май е септемврийска отводка

Може и така да се каже.:)

Георги 1974
25.07.2016, 14:37
Според мен трябва да се подхранва с определена цел. При оплодена майка целта е ясна "подбудителна" иначе храненето като самоцел, някакси не го разбирам.
Виж аз мисля че до запечатването на маточника трябва да се подхранва не само да се задоволят физиологичните нужди но и психологическите на пчелното семейство. Идеята е да се симулира паша тоест началото на благоденствие а не на оскъдица роенето обикновено е преди или по време на главна паша а не след нея.
Така поне си мисля.
А има хипотеза че майка до пронасане не се храни за да не я убият (честно казано нямам мнение по този въпрос) но аз говоря до запечатване на маточника.

tarty
25.07.2016, 14:42
Другата седмица се каня да направя към 40 отводки, който ще трябва да си произвеждат майки. В момента има все още търтей, надявам се да се запазят до Септември.

п.п. за пръв път ще пробвам а все не ми остава време да ги направя по рано. Надявам се да извадя меда до другата седмица .

vasilevsa
25.07.2016, 14:44
Другата седмица се каня да направя към 40 отводки, който ще трябва да си произвеждат майки. В момента има все още търтей, надявам се да се запазят до Септември.

Зависи от пашата, ако има късна паша е възможно.

tarty
25.07.2016, 17:03
Зависи от пашата, ако има късна паша е възможно.
Ако няма паша, а то няма да има, сам ще си я създам. Само трябва прашец да има.

freddie46
26.07.2016, 09:51
Смело начинание tarty!За това което си намислил при липса на паша ще трябва яко хранене всеки ден.А за цветният прашец трябва да видиш по кошерите колко има и дали можеш да вземеш по малко от тях.

Ангел Йосифов
26.07.2016, 16:32
Голямата купчина едва я преполових заради отравянето и мега смотаното време. Та сега рамки бол, пари за захар трудно се намират, но като съм се хванал на хорото ще го играя.
Kак върви "хорото".Само да не е като на "Бяла роза"...Успех!

Бърз
26.07.2016, 18:26
Тази година при формирането на нуклеуси нямало доста пити със зряло пило и накрая получих 4-5 свищеви майки. Работят не по лошо от други. Прочел тема и помислих - защо сега да не направя запасни (за зима) 10-15 бройки пак свищеви майки? Паша при мен още не приключила, имам доста търтеи и пило в плодници...

Да сложа в нуклеус по една пита с РАЗНО възрастно пило + медена с прашец + стръскам с една пита млади пчели + хранилка с разреден мед. След 3-и пълни денонощия махам всички запечатани маточници (изградени на късни ларви) и после след запечатване оставям 1-2 най хубави ... Преди това никога не правил майки в това време. Какво ще кажете колеги?

vasilevsa
26.07.2016, 19:08
Тази година при формирането на нуклеуси нямало доста пити със зряло пило и накрая получих 4-5 свищеви майки. Работят не по лошо от други. Прочел тема и помислих - защо сега да не направя запасни (за зима) 10-15 бройки пак свищеви майки? Паша при мен още не приключила, имам доста търтеи и пило в плодници...

Да сложа в нуклеус по една пита с РАЗНО възрастно пило + медена с прашец + стръскам с една пита млади пчели + хранилка с разреден мед. След 3-и пълни денонощия махам всички запечатани маточници (изградени на късни ларви) и после след запечатване оставям 1-2 най хубави ... Преди това никога не правил майки в това време. Какво ще кажете колеги?

Търтеите ще ти трябват след месец,не сега. Има една теория според която свищевите майки са по-добри от повечето купешки. Незнам дали е така нямам поглед личен по темата.

solaris60
26.07.2016, 19:45
Преди това никога не правил майки в това време. Какво ще кажете колеги?

Докато има търтеи можеш да правиш(произвеждаш) майки. Важното е съхранението им.

Бърз
26.07.2016, 19:59
Важното е съхранението им. И това още не правил - нямало при мен запасни майки през зима. Имам ДБ кошери по 4-ри дву рамкови нуклеуса/корпус. Чух как зимуват запасни майки в Канада - пак 3-4-ри дву рамкови нуклеуса на корпус (ЛР/ДБ). След облитане придават на една миризма, слагат ханеманова решетка и един пълен магазин с мед. Успешно зимуват до пролет като едно семейство с 4-ри майки.

solaris60
26.07.2016, 20:06
И това още не правил - нямало при мен запасни майки през зима. Имам ДБ кошери по 4-ри дву рамкови нуклеуса/корпус. Чух как зимуват запасни майки в Канада - пак 3-4-ри дву рамкови нуклеуса на корпус (ЛР/ДБ). След облитане придават на една миризма, слагат ханеманова решетка и един пълен магазин с мед. Успешно зимуват до пролет като едно семейство с 4-ри майки.

Възможно е пчелите да се съберат около една от майките и да изоставят другите. Възможни са 4 варианта. 4 майки - което ме съмнява. 3 майки - също. 2 майки - има вероятност и 1 майка което е най вероятно. 4 майки е възможно чрез плътна преграда или малки прозорци от мрежа през която да минава само въздух, но не и пчели.

Георги 1974
26.07.2016, 20:11
Имам приятел които ги слага в ДБ с плътна дъска и с вход отпред и друг вход отзад казва че така зимуват, аз само веднъж пробвах и февруари беше останала само една майка обединих и това бе.

Бърз
26.07.2016, 20:20
Възможни са 4 варианта... Има информация - кога повече от 2-ти миризми, пчели не се бият и лесно обединяват. Кога сменял майки тази година, не искал да убия с ръце стари майки (6 бр.)и пускал направо през прелка на ТЪРТОВКИ!!! След три дена намерих 2-е майки в кошера.

Не сигурен ако 4-ри дву рамкови изолирани нуклеуса ведин ДБ корпус мога да презимуват само с взаимно топлене. Мисля, ако не замръзнат - загинат от глад. А по тази информация (казва на мен авторитетен човек...) - правят едно кълбо през зима. Проверим с практика? :)

Георги 1974
26.07.2016, 20:25
Проверим с практика? :)

Давай и напролет да не забравиш да споделиш резултата ще е интересно и ако върши работа може да се използва.

solaris60
26.07.2016, 20:27
Има информация - кога повече от 2-ти миризми, пчели не се бият и лесно обединяват. Кога сменял майки тази година, не искал да убия с ръце стари майки (6 бр.)и пускал направо през прелка на ТЪРТОВКИ!!! След три дена намерих 2-е майки в кошера.

Не сигурен ако 4-ри дву рамкови изолирани нуклеуса ведин ДБ корпус мога да презимуват само с взаимно топлене. Мисля, ако не замръзнат - загинат от глад. А по тази информация (казва на мен авторитетен човек...) - правят едно кълбо през зима. Проверим с практика? :)

Ако са с плътна преграда или най - малкото прозорец с мрежа то тогава взаимно ще се топлят. Няма да замръзнат, а и няма да умрат от глад. Все пак пчеларя би трябвало да се погрижи да имат толкова запаси, колкото имат и другите семейства - пропорционална на семейството. Това до към края на зимата. След това чести грижи за подхранването им до пролетта.

solaris60
26.07.2016, 20:41
Да допълня по горния си пост. Възможно е въпреки преградите пчелите да се прехвърлят пак при една или две от майките, чрез налитане отвън.

Георги 1974
26.07.2016, 20:47
Ако приемем че са две майки дали ще е добре да са майка и дъщеря ако направим сега свищева то тя да зимува с майка си отделена с плътна преграда а прозореца да го отваряме чак когато решим да ги обединяваме.

solaris60
26.07.2016, 20:53
Ако приемем че са две майки дали ще е добре да са майка и дъщеря ако направим сега свищева то тя да зимува с майка си отделена с плътна преграда а прозореца да го отваряме чак когато решим да ги обединяваме.

Какво е значението на роднинската връзка? Определено при пчелите(майките) няма роднинство.

Ангел Йосифов
26.07.2016, 20:56
По добре сестри.При различна възраст и количеството феромони са различни......