PDA

Виж пълната версия : Преминаване от ЛР към ДБ



rosty_sz
03.08.2015, 16:50
Работя само със ЛР кошери, но имам голямо желание да пробвам работа с ДБ въпреки многото мнения, че това е по-остаряла и по-трудна технология. Все пак това е най-тудния въпрос в БГ пчеларството ЛР или ДБ , та реших лично да проверя за себе си. Проблема е че не искам да пробвам с 2,3 или 5 сандъка, а да направя доста по-голяма група за да придобия по-точни впечатления. От няколко дена мисля и не мога да реша как най-бързо и безболезнено да направя прехода от ЛР рамка към ДБ рамка в плодниците? Метода трябва да е лесен и ефективен, защото евентуално може да засегне стотин броя :(. Едно от условията на задачата е, че нямам нито една изградена ДБ пита.

Принципно идеята е да направя приставки 7 см. към ЛР корпусите за да получа плодници. За меда ще си ползвам корпуси.

За сега ми се върти в главата следната идея. Развивам семействата на пролет до 10 ЛР рамки с пчели и поне 7 пило. През това време са на два корпуса но ползват само горния за плодник (просто няма къде да съхранявам корпусите). Изчаквам плодника да се изпълни хубаво с пчели като дори леко закъснявам с разширяването. Това евентуално ще стане към разгара или края на цъфтежа на джанката. Тогава откривам рамката с майката (предполага се с прясно пило) и прехвърлям в плодник с 7 ДБ основи и 2 преградни дъски слагам ХР и от горе корпуса с другото пило. Така получавам плодник само с една неподходяща рамка върху която евентуално ще пуснат далаче. Притесняват ме няколко неща :
Рязко разширяване с огромно пространство - ДБ плодник при това при още доста хладно време.
Огромно количество рамки за градеж при още нестабилен градеж.
Дали няма да забавя много семействата заради невъзможността на майката да снася ефективно докато не изградят достатъчно пространство.
Ако някой помогне с идеи или коментар ще бъда благодарен.

bat_minka
03.08.2015, 17:28
свали ги на пролет само на 1 корпус като си монтирал своевременно надставката ,тоест имаш вече дб . плодник със корпусни рамки.До акацията постепенно подаваи плодникови рамки за градеж кат сменяш корпусните . със сигурност няма да изградиш 10 дб. рамки до акацията но ,това ще стане във времето и пак си ползваи корпуса като магазин. Абе ще следя темата с интерес и наи вече съпоставката между двете системи. Аз имах и от двете сега е само една -дб-10 с до 2 магазина защото съм на стационар.

Mateev
03.08.2015, 17:39
При положение, че нямаш никакви изградени ДБ рамки, алтернативите ти са силно ограничени. Естествено е възможен плавен преход, посредством някаква форма на смесване на двата вида рамки в рамките на един ДБ корпус, но според моя личен опит това ще те вкара в ОГРОМЕН ХАОС от различни рамки и далаци, от който няма да можеш да се изчистиш поне 2-3 години. Повярвай ми - играл съм го.

Тази година аз правих подобни преходи посредством един много по-опростен метод. Вярно е, че при мене преминавах от ДБ към ЛР и от ФАРАР към ЛР, но метода важи за всякакви преходи от една система към друга. Пролетта просто изчакваш на семейството да му стане тясно в един корпус, и след това върху този корпус просто слагаш корпус от другата система с неизградени рамки. Понеже на семейството му е тясно, иска или не, то се качва в горния корпус и започва да гради. Майката пък се качва, защото в горния корпус е по-топло. Ти ще се погрижиш в горния корпус да е по-топло, като сложиш найлон върху рамките, който пчелите ще заклеят по ръбовете на рамките, и така ще се прекрати конвекцията (въртенето на въздуха в кошера).

Какви проблеми срещнах при този метод?

Ами единствения проблем е, че пчелите и майката понякога не искат да напуснат текущото си гнездо и да се качат горе. Проблема се решава посредством СТЕСНЯВАНЕ на гнездото. Ако са 2 ЛР корпуса и отгоре има един ДБ, то тогава единия ЛР корпус се маха, а във втория се наблъскват само питите с пило. Ако са 3 или 2 Фарара, свеждат се до един единствен Фарар и отгоре се слага 1 ЛР или 1 ДБ.

Метода работи лошо само когато има преход от ДБ към ЛР или от ДБ към Фарар. Пчелите упорите си стоят в ДБ-то (в около 50% от случаите) и не искат да се качват горе на по-топло. При такива семейства въобще не им се церемоня. Просто ги разфасовам на отводки, а на мястото на стария кошер слагам кошер от новия вид, и така правя ГОЛ РОЙ с рамки в новата система. Естествено в него слагам старата майка и поне една пита с пило от съответната система.

Ангел Йосифов
03.08.2015, 18:25
Рости не чакай пролетта,а действай...https://www.youtube.com/watch?v=HTrXAkGoims

Цеко
03.08.2015, 21:30
Най лесния и елементарен начин да пробваш е - продай колкото прецениш ЛР кошера и с парите си купи ДБ, вместо да се вкарваш в разни системи с неясен край и без това пазара на кошери е доста активен, дори и сега.

nikola.vladov
04.08.2015, 09:45
А мислил ли си да направиш отводки? Аз съм давал отводки ЛР на приятел и той ги разви и има ДБ. Примерно отводка на 3-4 рамки ЛР и после я развиваш като ДБ. ЛР рамките ги слагаш отстрани и после ги вадиш или бракуваш ако са стари. И да направят далак първата зима може да кара с тях. Това ми се струва лесна работа, но няма да даде бързо резултат. Ако го направиш 2016 ще имаш от тях силни семейства 2017. Ще са с почти нови плодникови рамки.

Юрий Цветков
04.08.2015, 10:29
Рости аз бих постъпил, както те съветва Матеев. Щом нямаш къде да съхраняваш корпусите, като почне пилото през зимата в удобен момент сложи найлон между двата корпуса. Но не плътно, а към предната страна да останат около 2 см, за да минават пчелите. Щом втория корпус се изпълни и стане време за разширяване, не махай найлона, а отгоре сложи ДБ плодника с основи и когато започнат да ги градят (може да ускориш процеса с хранене) вдигни една пита с прясно пило. Щом майката заработи в ДБ плодник, връщаш ЛР питата на мястото и долу и слагаш ХР между ДБ и ЛР. Щом усвоят ДБ ги ротираш, но пак с ХР за да не мине майката на горе. После вече сам решаваш как да продължиш.

П.п. Ако не възнамеряваш да продаваш отводки, въобще не те съветвам да правиш такива експерименти.

rosty_sz
04.08.2015, 13:03
Чета с интерес всички предложения и не пиша, защото много ме натиска работата.
Предложението да поставя ДБ плодник върху добре развит ЛР корпус е много просто решение, но силно ме притеснява, че ще отнеме много време за да се развият нещата. Понякога има проблем с качването на майката в горен корпус и това не се случва докато долния не прелее от всякъде. Така беше и тази година и се наложи преди ротиране на два пъти да свалям зап. пило и чак тогава да ротирам. Предполагам същото ще се получи и с ДБ плодник върху корпуса. Ако гонех само слънчоглед няма никакви грижи ама ....
Матеев спомняш ли си по дати как са се развили нещата с подобни манипулации. Клипчето с руснака още не съм го изгледал, че доста дългичко, но от утре ще имам повечко време и ще го видя.

jordanov
04.08.2015, 13:33
Нда, темата ще бъде интересна. Сигурен съм че целта на занятието ще бъде формулирана малко по-точно - бройката във времето, медодобив-кога, подвижно или, и т.н. Това с поставянето на цял корпус с ДБ ВО, на пролет, върху плодника... за повече от 2-3 кошера експериментално - не ми се вижда сериозно. Да си спомним ежегодните вопли по форума за задръстени плодници, отказ на майката да се качи в магазина / 1/2ДБ изграден!/ и т.н. Ами то наистина ще им стане тясно и ако решат, че тяхното място няма да е нагоре, ами някъде другаде? Аз мисля, че тука в случая не трябва да се прибягва към един метод, а по-скоро нещо като компилация от някои от съветите на колегите /клипа на Ангел сега не мога да го гледам и затова не го коментирам/. На първо място, закупуването на 10ина окомплектовани кошера ДБ /или няколко пъти по толкова, зависи от бюджета/ би било една добра база за по-нататък. Пролетта, пак според зависи от много работи - някои от семействата ги цепя на две или на три и допълвам с ВО, на други слагам подставките и да градят ДБ ВО и нататък пак според зависи... Сега в зимата бих си измислил и нагласил няколко десетки присадки за ЛР рамки, за да не чистя далаци после. Примерно от разни отпадъци и парчетии - картони, фибрани, гипскартони и всякви такива, с ламаринки от капачки, дезодоранти и т.н. - за бърз монтаж отдолу под рамката. Па и някои други неща сигурно трябва да се измислят...

Максим Тодоров
04.08.2015, 15:25
Тази пролет преминах от около 40бр.лр към дб.Направих следното, още когато започваха да се развиват на пролет започнах да ги разширявам с дб рамки между пилото и прашеца едновремено давах по малко сиропче.Слет като я осеменят я премествах по в средата на кълбото, същевремено поставях друга основа.И така до акацията имах по четери дб рамки.А на останалите лр рамки направиха далаци от доло тях за сега така ги оставих на пролет ще подменя и тях.

Mateev
04.08.2015, 15:46
......Матеев спомняш ли си по дати как са се развили нещата с подобни манипулации. Клипчето с руснака още не съм го изгледал, че доста дългичко, но от утре ще имам повечко време и ще го видя.

Ами отне целия сезон. Някъде през май се разпоредих цял един пчелин с Фарар кошери да го преобразуват в ЛР. Сложихме отгоре по един ЛР корпус и зачакахме. Да сме ходили на него 2-3 пъти и всеки път изземвахме излишните Фарар корпуси, стеснявайки семействата в долния корпус все повече и повече. Голяма част от семействата се бяха прехвърлили горе за около 1 месец, но останаха и такива, които се съпротивляват. Това бяха най-силните семейства, при които пилото изпълваше 2 пълни Фарар корпуса и нямаше как да ги стесним само в един. Към днешна дата мисля, че са останали само около 10 непрехвърлени семейства, но последната проверка я правихме преди 2-3 седмици. След ден-два ще минем да съберем меда и предполагам че прехвърлянето вече ще е приключило

Между другото исках да ти кажа да не се безпокоиш, че ще загубиш годината. Всички семейства през цялото време си работеха нормално и независимо дали се бяха прехвърлили, продължаваха да си събират мед и всичко останало. Просто като тръгнеш да прибираш меда, носи си и от двата вида корпуси.

Другото, което правих тази година, е пренареждане на пчелините ми, като ДБ кошерите ги концентрирах в едни пчелини, а ЛР - в други. Преди подредбата беше пълен хаос. По всички пчелини имаше всякакви кошери с всякакви (дори невероятни) комбинации от 3-те вида корпуси. Просто пчеларите ми бяха слагали каквото им попадне под ръка, но този хаос в един момент започна силно да пречи. На практика не знаех какви семейства имам - колко ДБ и колко ЛР. Изчистването протече именно по този метод, който ти го препоръчах, като слагах за горен корпус такъв от желаната от мене система. В голям процент от случаите това беше успешно, а където не ставаше - ами просто правехме отводки и ги продавахме.

Като цяло процеса отне около 2 месеца. Преобразувани бяха около 300-400 семейства. Неуспешните опити са не повече от 20-30, но причината е по-скоро защото някои от пчелините ги посещавахме много рядко и не проследявахме как тече процеса, за да направим корекции. Колкото до Фарара - процеса все още не е приключил защото не ми се занимаваше да правя Фарар отводки, пък и нямаше пазар за тях.

Забравих да кажа - самите Фарар семейства пък ги правих по-предната година, като пак ползвах същия метод (слагане на най-горен корпус от вярната система). И пак прехода беше успешен. Като цяло за тези две години съм направил над 500 премествания буквално от всяка система към всяка. В момента ти се колебаеш, но аз не знам защо. Давай смело и не се притеснявай - пчелите ще се справят. И работи на цели корпуси - недей да си помисляш за операции с отделни рамки, защото това консумира 5-10 пъти повече време. И недей да правиш глупоста в ДБ корпуси да слагаш ЛР рамки. Подобна глупост я направих преди 3 години и до ден днешен не мога да се изчистя - непрекъснато откривам тук или там забравени ЛР рамки в ДБ корпуси.

Mateev
04.08.2015, 16:01
Мисля си, че е най-разумно операцията да започне веднага след акацията, и да преключи до началото на слънчогледа. Ако по време на прехвърлянето се появи силна паша, рискуваш пчелите да напълнят горния корпус с мед, а не с пило. Това се случи при мене при някои от силните семейства, та се наложи в рамките на сезона за втори път да им слагам отгоре празен неизграден корпус.

При мене имаше и друг проблем - поради направата на много отводки аз на практика сведох повечето семейства до ниво отводка към дата 10-ти юни. Това стана защото по няколко пъти изземвах пити с пило и млади пчели, и семействата в един момент останаха с много малко млади пчели, а в първата половина на юни и с малко стари пчели. При това положение (липсата на достатъчно пчели) прехвърлянето в горен корпус ставаше по-бавно и по-трудно, но все пак ставаше когато семейството позаякне и пчелите понапълнят втория корпус.

Mateev
04.08.2015, 16:20
А сега ето ти и друга алтернатива за напълване на ДБ кошери с пчели. Нея също съм я проигравал тази година. Към края на месец май семействата ми вече бяха опоскани откъмто пити с пило, а имах все още една заявена партида от около 300 маточника, която щеше да пристигне след 2-3 дена. И за да не я опропастя, принудих се да направя отводки на по 1 рамка с пило и 1 прашецомедова. Това се случи някъде в края на месец май. Тези отводки щяха да си останат за мене за покриване на зимната смъртност и за известно малко увеличаване на бройката на семействата ми.

Та погълнати от другата работа, тези отводки ги изоставихме на произвола на съдбата. За тях не са полагани грижите, които активно ги полагахме за отводките за продан. И въпреки това за около 40 дена тези отводки бяха напълнили 5-рамковите нуклеуси и се наложи да ги прехвърляме в кошери (някъде в средата на юли). Към днешна дата тези отводки в над 90% от случаите са напълнили един корпус с пчели, и дори от някои от тях извадихме по 2-3 пити с мед. През август ще им дам по 15-20 литра сироп (или Апиинверт) и ще влязат в зимата като достатъчно силни семейства.

Та искам да ти кажа, че вместо да преминаваш от ЛР към ДБ, защо просто през май не направиш такива икономични ДБ отводки на по 1 ЛР рамка с пило и 1 прашецомедова, и до август тези отводки ще напълнят ДБ корпусите. При зазимяването ще изземеш 2-те ЛР рамки и готово. Хаос в рамките няма да настъпи, защото тези 2 рамки ще ги знаеш на кои позиции се намират вътре в ДБ плодниците.

jdrumev
04.08.2015, 17:35
А сега ето ти и друга алтернатива за напълване на ДБ кошери с пчели. Нея също съм я проигравал тази година. Към края на месец май семействата ми вече бяха опоскани откъмто пити с пило, а имах все още една заявена партида от около 300 маточника, която щеше да пристигне след 2-3 дена. И за да не я опропастя, принудих се да направя отводки на по 1 рамка с пило и 1 прашецомедова. Това се случи някъде в края на месец май. Тези отводки щяха да си останат за мене за покриване на зимната смъртност и за известно малко увеличаване на бройката на семействата ми.

Та погълнати от другата работа, тези отводки ги изоставихме на произвола на съдбата. За тях не са полагани грижите, които активно ги полагахме за отводките за продан. И въпреки това за около 40 дена тези отводки бяха напълнили 5-рамковите нуклеуси и се наложи да ги прехвърляме в кошери (някъде в средата на юли). Към днешна дата тези отводки в над 90% от случаите са напълнили един корпус с пчели, и дори от някои от тях извадихме по 2-3 пити с мед. През август ще им дам по 15-20 литра сироп (или Апиинверт) и ще влязат в зимата като достатъчно силни семейства.

Та искам да ти кажа, че вместо да преминаваш от ЛР към ДБ, защо просто през май не направиш такива икономични ДБ отводки на по 1 ЛР рамка с пило и една прашецомедова, и до август тези отводки ще напълнят ДБ кошерите. При зазимяването ще изземеш 2-те ЛР рамки и готово. Хаос в рамките няма да настъпи, защото тези 2 рамки ще ги знаеш на кои позиции се намират вътре в ДБ плодника.
имам един въпрос за тия отводки с 2 рамки. Какво трябва да е пилото?

Mateev
04.08.2015, 22:41
Пилото трябва да е люпещо се. Идеята е в следващите 3-4 дена пилото да се превърне в млади пчели, които са жизнено необходими за поддържането на температурния режим на младата и все още развиваща се майка.

Иначе отводката може да се направи с всякакви пити с всякакво пило, но това само ако в нея се добавят достатъчен брой млади пчели. Тънкоста не е в избора на пило, а в добавянето на достатъчно пчели за неговото отглеждане и за създаване на подходящ температурен режим на майката. Основният проблем е, че старите пчели напускат отводката, и ако в нея останат малко млади пчели с много открито пило, от тогава това пило ще се порази. Също така майката ще страда, защото малкото на брой пчели се разпиляват по питите с пило, и няма кой да я топли през нощта.

При направата на отводката имаме вероятност маточника и/или новоизлюпената майка да не бъде приети, като факторите, които влияят на процента на приемане, са следните:
1. Колкото е по-слаба отводката, толкова вероятноста за приемане е по-голяма.
2. Колкото по-малко откритото пило има, толкова е по-висока вероятноста пчелите да приемат чуждия маточник (вместо да си направят свой).
3. Колкото расата на майката (генетичната съвместимост) е по-близка до тази на пчелите от отводката, толкова е по-висока вероятноста за приемане.

jdrumev
05.08.2015, 16:16
Пилото трябва да е люпещо се. Идеята е в следващите 3-4 дена пилото да се превърне в млади пчели, които са жизнено необходими за поддържането на температурния режим на младата и все още развиваща се майка.

Иначе отводката може да се направи с всякакви пити с всякакво пило, но това само ако в нея се добавят достатъчен брой млади пчели. Тънкоста не е в избора на пило, а в добавянето на достатъчно пчели за неговото отглеждане и за създаване на подходящ температурен режим на майката. Основният проблем е, че старите пчели напускат отводката, и ако в нея останат малко млади пчели с много открито пило, от тогава това пило ще се порази. Също така майката ще страда, защото малкото на брой пчели се разпиляват по питите с пило, и няма кой да я топли през нощта.

При направата на отводката имаме вероятност маточника и/или новоизлюпената майка да не бъде приети, като факторите, които влияят на процента на приемане, са следните:
1. Колкото е по-слаба отводката, толкова вероятноста за приемане е по-голяма.
2. Колкото по-малко откритото пило има, толкова е по-висока вероятноста пчелите да приемат чуждия маточник (вместо да си направят свой).
3. Колкото расата на майката (генетичната съвместимост) е по-близка до тази на пчелите от отводката, толкова е по-висока вероятноста за приемане.

благодаря Матев за отговора

ves
06.08.2015, 09:56
Аз тази година реших да пробвам от ДБ на двумайчин Фарар, основния ми проблем е, че имам изградени ДБ магазинни пити на които обаче никога не е отглеждано пило. Сега и двете майки отказват да осеменяват новите пити. В едното семейство (два корпуса) сложих 12 фарарови рамки (ДБ магазинни рамки) в средата на кошера (по 6 в корпус, а големите ДБ пити в страни от тях) Виждам, че инстинкта за осеменяване на стари пити надделява над инстинкта за поддържане на компактност на пилото в центъра на гнездото. Сега мисля да сложа трети корпус отгоре с нови пити и ханеманова решетка и да затворя майката в него за да осеменява. Осеменените ще ги свалям долу, а на тяхно място -нови неосеменени. Другия вариант е да махна всички стари ДБ пити, но така ще отслабя семейството защото са пълни с пило.

В другото семейство направих отводка само с млади пчели и пити без пило. Само новички и добре изградени магазинни ДБ. Писах на Скутелатор на лични дали продава майки, но не ми отговори и затова купих някаква майка от пчеларския магазин. Майката започна да осеменява, но в момента в който сложих една стара ДБ рамка с люпещо се пило за подсилване на семейството, майката спря да осеменява новите пити и веднага се прехвърли в-у старата ДБ. Въпреки че пак я бях сложил най-открая снасяше безразборно във всяка новоосвободила се килийка. Затова извадих старата пита и сега иска не иска пак ще снася на новите.

nikola.vladov
06.08.2015, 14:12
Аз имам магазинни в които е снасяно. Мога да ти продам кафеви пити/рамки. Не си мисли, че искам да ти пробутам стари и черни. Мисля да подбера хубави -- не брак! Аз съм около В.Търново. Колко бройки кафеви ти трябват?

Ето ти една идея (правил съм го и работи) как от ДБ (30см) се правят две по 16см. Режеш страничните летви по средата. Питата на 2-3 мм над разреза. На горната част слагаш отдолу една летва 43.5см 1 см дебела. На долната ковеш една 47см дълга и един дебела. Аз действах с такера. След това отгоре на летвата слагаш 2-3 ламаринки (аз слагах алуминиева от капаците) 1см х 7см. Те са да укрепят питата да не се клати. След 2-3 дена ламаринките ги махаш (без да вадиш рамката). Пчелите я укрепват добре и даже минава през центрофугата ОК. Ако има разтояние между горната летва и питата (не си рязал точно) пъхни едно-две дървени трупчета под питата да я повдигнат и да опре в горната летва. . И двете рамки стават по 16 см. 1-2мм се губят от сряза на зегето.

Ако нарежеш рамки с пило, ще загубиш само един ред където е разреза.

Христакиев
06.08.2015, 17:28
Здравей Матеев,
Не ти ли харесваха Фарарарите ?
Можеш ли да микажеш по каква причина ги прехвърли в ЛР , само заради слабото търсене на отводки или има и друга причина.
Аз имам 50 Фарара и никога не съм имал ЛР.

Mateev
06.08.2015, 17:41
Причината да създам 100 Фарар кошера беше майкопроизводството. Оплодните сандъчета, които си бях разработил и изработил, бяха за 1/3 фарарова (магазинна) рамка. Три рамки от едно оплодно сандъче се сглобяваха в една магазинна (фарарова) рамка и през зимата живееха във фарарови кошери. Пролетта, когато се наложеше да пълня сандъчетата, просто ги вземах тези рамки, вече готово напълнени с пчели и пило. Есента ги връщах обратно.

Това беше идеята, но тя се провали по 2 причини:
1. През тази зима торнадо (циклон) направи на трески половината от фараровите ми кошери. Просто лош късмет......
2. През годините нахитрях и сега вече съм на мнение, че по-добри майки стават във фибранени нуклеуси с големи ЛР или ДБ рамки.

Като цяло никога не съм мислил да пчеларствам във фарарови кошери, но краткото време, през което работих с тях, ми остави добри впечатления. Със семействата в тези кошери нямаше никакви проблеми. Носеха си мед и прашец колкто всички останали. През зимата си зимуваха нормално, въпреки всички партенки във форума, че 4-те сантиметра пространство между двата етажа рамки били МЪРТВА ЗОНА. Може това и да е така, но моите пчели не го знаеха, и затова си зимуваха с кеф без никаква зимна смъртност.

Като цяло ако сега трябваше да купувам отново инвентар за хиляди кошери, може би щях да се спра на Фарар системата. Определено в нея има малко повече труд по плодника (по семейството), но за сметка на това си има неоспорими предимства, особенно когато човек се опитва да прави индустриално пчеларство.

Иначе като цяло в момента искам да премина изцяло към ЛР по една много проста причина - просто имам закупени голямо количесттво ЛР корпуси (над 6000) и в същото време искам да се оттърва от 3-те вида рамки, които създават хаос в базите ми и по пчелините. И сега се оттървам от това, което го имам в по-малко количества - ДБ и Фарар корпусите и рамките.

Христакиев
06.08.2015, 18:25
Благодаря ти за изчерпателния отговор.
Аз сега тествам три Финландски кошера и смятам да ги сложа в планината на 1250 м. н.в. Но по прицип много ми харесват и май ще ги приселя всички в EPS кошери. Ако имаш за продаване корпуси Фарар кажи.

Mateev
06.08.2015, 18:37
Имам за продан само цели ДБ кошери с по 1 магазин + семействата.

Христакиев
06.08.2015, 18:40
Благодаря , но няма да се възползувам .
Вече минах през тази мъка .

jordanov
07.08.2015, 09:59
Като цяло никога не съм мислил да пчеларствам във фарарови кошери, но краткото време, през което работих с тях, ми остави добри впечатления. Със семействата в тези кошери нямаше никакви проблеми. Носеха си мед и прашец колкто всички останали. През зимата си зимуваха нормално, въпреки всички партенки във форума, че 4-те сантиметра пространство между двата етажа рамки били МЪРТВА ЗОНА. Може това и да е така, но моите пчели не го знаеха, и затова си зимуваха с кеф без никаква зимна смъртност.



Жалко, че оспамваме и тая тема, ама няма как. Досега сведения от заслужаващи доверие съфорумци за "мъртва зона" при Фарар не съм срещал. А имам претенция, че следя внимателно форума от четири години и половина. Да не би партенките да са се развявали на друго място?

ves
07.08.2015, 14:22
Аз имам магазинни в които е снасяно. Мога да ти продам кафеви пити/рамки. Не си мисли, че искам да ти пробутам стари и черни. Мисля да подбера хубави -- не брак! Аз съм около В.Търново. Колко бройки кафеви ти трябват?

Ето ти една идея (правил съм го и работи) как от ДБ (30см) се правят две по 16см. Режеш страничните летви по средата. Питата на 2-3 мм над разреза. На горната част слагаш отдолу една летва 43.5см 1 см дебела. На долната ковеш една 47см дълга и един дебела. Аз действах с такера. След това отгоре на летвата слагаш 2-3 ламаринки (аз слагах алуминиева от капаците) 1см х 7см. Те са да укрепят питата да не се клати. След 2-3 дена ламаринките ги махаш (без да вадиш рамката). Пчелите я укрепват добре и даже минава през центрофугата ОК. Ако има разтояние между горната летва и питата (не си рязал точно) пъхни едно-две дървени трупчета под питата да я повдигнат и да опре в горната летва. . И двете рамки стават по 16 см. 1-2мм се губят от сряза на зегето.

Ако нарежеш рамки с пило, ще загубиш само един ред където е разреза.
Колега, благодаря Ти за предложението за питите, но ще се въздържа. Страх ме е да взимам инвентар от други пчелари заради болестите. Иначе това да нарежа големите ДБ пити също е идея.

nikola.vladov
07.08.2015, 15:20
Колега, благодаря Ти за предложението за питите, но ще се въздържа. Страх ме е да взимам инвентар от други пчелари заради болестите. Иначе това да нарежа големите ДБ пити също е идея.

Разбирам те! Първата ми идея беше да предложа някаква размяна, но се отказах, от страх от болести. Затова предложих продажба. Действай с рязането. Аз го бях правил само с зеге и такер. Имах летви 25х1см и ги рязах на 43.5 и 47 см. С трион и чук пак ще стане, но по-бавно.

mival
19.08.2015, 11:25
При Фарар ,,мъртва зона,, няма т.к. при височина на рамката Н=16см пчелното кълбо обхваща и двата корпуса.От 10г. имам 50 бр фарар.За мен това е кошера без недостатъци.

the_lefty
19.08.2015, 13:57
Колега,на колко корпуса зазимяваш Фарара?

mival
21.08.2015, 17:53
Отначало ги зазимявах на три корпуса,но забелязах,че формират гнездото в горните два.За това ги зазимявам на два корпуса.а много силните.които изпълват и трите корпуса с пчели-на три,но това е рядкост,

the_lefty
21.08.2015, 18:35
Отначало ги зазимявах на три корпуса,но забелязах,че формират гнездото в горните два.За това ги зазимявам на два корпуса.а много силните.които изпълват и трите корпуса с пчели-на три,но това е рядкост,
А горния корпус е пълен винаги с мед,нали?

mival
21.08.2015, 19:46
За това писах,че кошера Фарар е без недостатъци-той не се зазимява,тъй като горния корпус винаги е пълен с мед.Тази седмица след като свалих магазините изцентрофужих по 3-5рамки за да деблокирам майката и да има място за снасяне.Зазимяването всъщност завършва с извършването на противовароатозните дейности.Напролет разпечатвам 5 рамки в горния корпус,през 20 дни извършвам ротация на корпусите/2-3 пъти/,и корпусите са пълни с пчели,че чак преливат.Условието е едно-да имате качествени майки,а това означава да си ги отгледате сами.

mival
21.08.2015, 20:40
Rosty_sz,моля те не прави този експеримент.ДБ е бил революционно решение преди 150г.,когато са извадили пчелите от хралупата или тръвната.Макар,че съм вадил от 90 до 110кг.мед всяка година/преди около 20 години/той е анахронизъм.Преди 15г. на една среща с пчелари в Русе,г-н Котларски каза дословно:,,Вие не сте пчелари,вие сте даданблатаджии,,Това не ми хареса и доста се замислих.Тогава проучих всичко за Фарар ,опитах се и разбрах ,че това е системата.Не съм работил с ЛР,но мисля,че Фарар има повече предимства.Представи си,че напролет трябва да си разшириш семействата като им сложиш по 1 корпус.По този начин им увеличаваш обема на 100%.На двата корпуса Фарар като поставиш 1 корпус увеличението е 50%.При нестабилното пролетно време със студени дни и нощи това е много важен фактор при развитието.Дори на фарара е достатъчно да се ротират корпусите без да се увеличава обема.Замисли се върху факта, че при съвременното американско пчеларство имат 95% многокорпусни кошери и само 5% ДБ,докато в нашата татковина е обратното 95% ДБ и5% МК.

rosty_sz
21.08.2015, 23:08
Аз също имах много негативно отношение към Дадана, но от няколко месеца си мисля, че греша. Работейки с ЛР постоянно сравнявам какво щеше ако е дадан и започнах да забелязвам няколко не оспорими предимства на дадана.
Плодника е ясно определен и майката много рядко го напуска и прави каквото си поиска по медовите пити.
Има много по малко размествания на пити с пило, което намалява риска от загуба на майката многократно.
Зазимява се много по не трудоемко и бързо.
Зимува по сигурно.
Размислите ми в тази насока започнаха след като научих за няколко човека които гледат 200+ семейства САМИ без проблем. Оказа се, че са с дадани. Аз Гледам толкова семейства с мнооооооооого труд и с постоянната помощ на още един човек и съм само с ЛР.
Сравнението с Америка не е подходящо, защото те имат съвсем други цели и технология която е абсолютно неприложима при нас.
На теория си мисля, че един модернизиран дадан с отделящо се дъно и в комплект с два магазина и два корпуса би се работил доста по-леко от един класически ЛР. Лошото е че в пчеларството теорията и практиката много често се разминават и за това искам да опитам. Един пример за огромно разминаване на теорията и практиката е че ЛР се работи на ниво корпус а не на ниво рамка. Огромна заблуда, това се случва само с някои семейства (не са най-силните) и не през целия сезон. Това може да се дължи на микро климата, на желанието за няколко стокови паши, на желанието за максимална монофлорност на добитата продукция и т.н. , но определено не ми се получава. Ако чаках на един слънчоглед и ако закача нещо между другото и получвах сериозна заплата или пенсия може да карам и на корпуси ама като се целиш в максимума не става.

Mateev
22.08.2015, 05:48
Отиваш там, откъдето аз вече се връщам. След 2-3 години горчиво ще съжаляваш. Не е проблем преминаването ти към ДБ, а хаоса, който ще създадеш с едновременното поддържане на 3 вида корпуси и рамки. Повярвай ми - вече съм го играл. Този хаос на пчелина и в къщи ще ти консумира много допълнително време и после ще ти трябват години, за да се отървеш от него.

Ти в момента само си мислиш, че с ДБ се пчеларства по-лесно, защото не си го пробвал. Нямаш база за сравнение и се подвеждаш от приказки на хора, които също нямат база за сравнение. Аз имам база за сравнение и ти казвам, че ще направиш огромна грешка. Ще си навлечеш огромни допълнителни проблеми, за които в момента дори и не се досещаш.

Добра технология на пчеларстване може да се измисли и оптимизира за всяка една система с корпуси. Истинският проблем е в допълнителното пилеене на време, предизвикано от хаоса в поддръжката на различни видове рамки. Този хаос ще те преследва навсякъде и непрекъснато ще те принуждава да пилееш време.

Според мене трябва да се концентрираш в усъвършенствуване на личната си пчеларската технология. Тебе те интересува получаването на МАКСИМУМА, но ти го търсиш този максимум в оптимизиране на единичния кошер, а това според мене е грешка. Трябва да гледаш тоталния максимум на всичките си кошери, а това променя нещата. За да е възможно 1 човек да гледа много семейства, трябва част от пчеларските операции ДА НЕ СЕ ПРАВЯТ или да се правят по съкратената процедура. Това означава влошаване на статуса на единични кошери (слабите семейства) за сметка на подобряване на глобалния статус на целия пчелин. Проанализирай къде си губиш времето и сравни тази загуба с потенциалната изгода от дадената пчеларска операция, и така веднага ще откриеш много пчеларски операции, които са си чиста загуба на време без реална икономическа изгода от тях.

m_pchelari
22.08.2015, 06:27
Рости аз ги гледам абсолютно сам само дадани без проблем до към 140 броя нагоре става много трудно и започват проблемите. Догодина съм решил да пробвам експепимент за хибридна система - плодник и под него корпус. Корпуса няма да се маха целогодишно нито да се ротира. Идеята ми е на пролет да служи като дълбоко дъно, по време на главните паши майката да е примамена в корпуса и ханеманова върху него а на есен освободена и тогава корпуса да се превърне в естествена хранителна подставка тип Венер. Корпусните рамки няма въобще да се вадят. Това на теория мисля че ще ми спести време и труд, но времето ще покаже.

redbull
22.08.2015, 06:37
Аз също имах много негативно отношение към Дадана, но от няколко месеца си мисля, че греша. Работейки с ЛР постоянно сравнявам какво щеше ако е дадан и започнах да забелязвам няколко не оспорими предимства на дадана.
Плодника е ясно определен и майката много рядко го напуска и прави каквото си поиска по медовите пити.
Има много по малко размествания на пити с пило, което намалява риска от загуба на майката многократно.
Зазимява се много по не трудоемко и бързо.
Зимува по сигурно.
Размислите ми в тази насока започнаха след като научих за няколко човека които гледат 200+ семейства САМИ без проблем. Оказа се, че са с дадани. Аз Гледам толкова семейства с мнооооооооого труд и с постоянната помощ на още един човек и съм само с ЛР.
Сравнението с Америка не е подходящо, защото те имат съвсем други цели и технология която е абсолютно неприложима при нас.
На теория си мисля, че един модернизиран дадан с отделящо се дъно и в комплект с два магазина и два корпуса би се работил доста по-леко от един класически ЛР. Лошото е че в пчеларството теорията и практиката много често се разминават и за това искам да опитам. Един пример за огромно разминаване на теорията и практиката е че ЛР се работи на ниво корпус а не на ниво рамка. Огромна заблуда, това се случва само с някои семейства (не са най-силните) и не през целия сезон. Това може да се дължи на микро климата, на желанието за няколко стокови паши, на желанието за максимална монофлорност на добитата продукция и т.н. , но определено не ми се получава. Ако чаках на един слънчоглед и ако закача нещо между другото и получвах сериозна заплата или пенсия може да карам и на корпуси ама като се целиш в максимума не става.

Защо да правиш цели ДБ кошери, пробвай за начало с наставки 7см. на корпусите и големи пити. Стават и за направа на отводки- аз също мисля, че си тръгнал в грешна посока с тая система.

rosty_sz
22.08.2015, 08:00
Определено не смятам да се хвърлям " с главата на долу". Така започнах и темата. Искам да пробвам. Определено ще е с надставки,нямам никакво намерение да правя или купувам плодници. Матеев е много прав като казва, че трябва да се гледат малко по глобално нещата в пчелина, точно там е разковничето. Колкото до операциите винаги гледам да ги свеждам до минимум и да правя по няколко операции с едно отваряне , но това пак си отнема време и сили.
Проблеми с ЛР които срещам:
При първо разширяване (при мен се явява ротиране и премахване на преграда между двата корпуса) много от семействата отказват да започнат да обитават горния корпус. ТОВА НЕ СА СЛАБИ СЕМЕЙСТВА правят го около 30 % от семействата и няма как да познаеш кои ще го направят и кои не. Ако ги оставиш да се оправят се натискат в долния корпус който прелива и не се качват забавят пилото и изостават. В крайна сметка се качват със закъснение над две седмици и изтърват акацията. ЗА да преодолея този проблем работя на ниво рамка като махам преградата между двата корпуса и свалям поне два пъти запечатано пило преди ротация. Това си е работа на ниво рамка на всичко от горе е свързана със сваляне на горния корпус. При дадана този проблем няма да го има и ще има два прегледа по-малко.
На акацията 50% от семействата не успяват да свалят майките в първи корпус поради краткоста на обилната паша. Получава се ужас, пило из всички корпуси. При ваденето на меда се подрежда плодник на ново, губят се майки, защото те ходят из целия кошер и колкото и да внимаваш задължително няколко майки заминават. Оставяш голямо количество мед защото майката снесла на сума пити по една длан. Пробвал съм да ги оставя с меда над 30 дни да се оправят сами но губя монофлорноста на меда и 30 дни пак не им стигат за да си подредят кошера сами.
Ще закусвам и продължавам

bat_minka
22.08.2015, 08:14
ДБ -10 никога не изтърва акацията в моят район , а бих казал ,че за и за рапицата са на 80 -90 процента готови. С ЛР не можах да ги постигна тези резултати.

jorors
22.08.2015, 08:25
Аз също имах много негативно отношение към Дадана, но от няколко месеца си мисля, че греша. Работейки с ЛР постоянно сравнявам какво щеше ако е дадан и започнах да забелязвам няколко не оспорими предимства на дадана.
Плодника е ясно определен и майката много рядко го напуска и прави каквото си поиска по медовите пити.
Има много по малко размествания на пити с пило, което намалява риска от загуба на майката многократно.
Зазимява се много по не трудоемко и бързо.
Зимува по сигурно.
Размислите ми в тази насока започнаха след като научих за няколко човека които гледат 200+ семейства САМИ без проблем. Оказа се, че са с дадани. Аз Гледам толкова семейства с мнооооооооого труд и с постоянната помощ на още един човек и съм само с ЛР.
Сравнението с Америка не е подходящо, защото те имат съвсем други цели и технология която е абсолютно неприложима при нас.
На теория си мисля, че един модернизиран дадан с отделящо се дъно и в комплект с два магазина и два корпуса би се работил доста по-леко от един класически ЛР. Лошото е че в пчеларството теорията и практиката много често се разминават и за това искам да опитам. Един пример за огромно разминаване на теорията и практиката е че ЛР се работи на ниво корпус а не на ниво рамка. Огромна заблуда, това се случва само с някои семейства (не са най-силните) и не през целия сезон. Това може да се дължи на микро климата, на желанието за няколко стокови паши, на желанието за максимална монофлорност на добитата продукция и т.н. , но определено не ми се получава. Ако чаках на един слънчоглед и ако закача нещо между другото и получвах сериозна заплата или пенсия може да карам и на корпуси ама като се целиш в максимума не става.

Не мога да те разбера, хем искаш максимума а пък и да е много лесно. Точно това е плюса на многокорпусната система, че можеш да работиш по най-различни методи и да го нагласиш за твоя район. Сега се струпаха края и началото на сезона и натоварването е малко повече но..... Иначе лесно има(отговарям на въпросите)с многокорпусния можеш да работищ и като дадан оставяш го на два корпуса и никога не ги бараш като дойде рапица или акация слагаш 3-тия корпус и готово. Вадиш меда и пак го поставяш направо като дадан, майката няма да се качва в медовия корпус, защото имаш голям меден венец, ще се "хвалиш' , че имаш рамки в плодника от "дядово време", няма да местиш рамки, зазимяването още по лесно махаш корпуса и храниш докато пие. Двата корпуса са по дълбоки от 1 дадан и ще зимува по добре.

rosty_sz
22.08.2015, 08:37
Проблема с разхвърленото пило се решава седна ханеманова решетка, но тя пък поставя нов проблем. За акацията е необходимо сериозно разширяване за да се посрещне обилното нектароотделяне тоест разширяваме повече от колкото покриват пчелите и тогава решетката се явява сериозна преграда и пречка за нормалната работа и съответно сериозно намаляване на добива. Освен това ако искаме да ограничим майката на долните два корпуса с решетка поставянето на нови корпуси трябва да се извърши или върху настоящите ( противоречи на технологията за отглеждане на ЛР и се усвояват много трудно ) или трябва корпуса със запечатано пило който трябва да се качи най-горе трябва да се изтръска от пчелите за да си сигурен, че майката ще остане под решетката което е много работа на ниво рамка и пак е много рисково за майката. Вие ще кажете как стоят нещата с дадана по време на акацията. Аз теоретично виждам два проблема слабите семейства няма да качват в "магазините", а с много силните ще има проблем с достатъчното разширяване на плодника преди пашата.
На слънчогледа нещата са по добре и има повече ред , но пак десетина процента си правят каквото си искат.При свалянето на меда обаче трябва много да внимаваш какво правиш така, че да се подредят нещата правилно и семейството да се развива правилно през август и септември. На дадана сваляш "магазините" и въртиш няколко плодникови пити и си готов. Имаш място са снасяне, имаш голям венец, имаш предимно тъмни пити в плодника до зазимяване ти остават лекарствата и малко подхранване. На ЛР след слъчогледа има толкова работа до зазимяване, че не ми се пише вече.
Ще се радвам да обсъдите горе написаното и даданаджийте да кажат какви проблеми възникват за които не подозирам.

kubio
22.08.2015, 08:37
Определено не смятам да се хвърлям " с главата на долу". Така започнах и темата. Искам да пробвам. Определено ще е с надставки,нямам никакво намерение да правя или купувам плодници. Матеев е много прав като казва, че трябва да се гледат малко по глобално нещата в пчелина, точно там е разковничето. Колкото до операциите винаги гледам да ги свеждам до минимум и да правя по няколко операции с едно отваряне , но това пак си отнема време и сили. Проблеми с ЛР които срещам:При първо разширяване (при мен се явява ротиране и премахване на преграда между двата корпуса) много от семействата отказват да започнат да обитават горния корпус. ТОВА НЕ СА СЛАБИ СЕМЕЙСТВА правят го около 30 % от семействата и няма как да познаеш кои ще го направят и кои не. Ако ги оставиш да се оправят се натискат в долния корпус който прелива и не се качват забавят пилото и изостават. В крайна сметка се качват със закъснение над две седмици и изтърват акацията. ЗА да преодолея този проблем работя на ниво рамка като махам преградата между двата корпуса и свалям поне два пъти запечатано пило преди ротация. Това си е работа на ниво рамка на всичко от горе е свързана със сваляне на горния корпус. При дадана този проблем няма да го има и ще има два прегледа по-малко.На акацията 50% от семействата не успяват да свалят майките в първи корпус поради краткоста на обилната паша. Получава се ужас, пило из всички корпуси. При ваденето на меда се подрежда плодник на ново, губят се майки, защото те ходят из целия кошер и колкото и да внимаваш задължително няколко майки заминават. Оставяш голямо количество мед защото майката снесла на сума пити по една длан. Пробвал съм да ги оставя с меда над 30 дни да се оправят сами но губя монофлорноста на меда и 30 дни пак не им стигат за да си подредят кошера сами.Ще закусвам и продължавам


Здрасти,


На мен ми изглежда, че проблема ти е по-скоро ''селекционнен''... майките (и от там и пчелите) май са ти много недисциплинирани :)
бих те посъветвал да обръщаш повече внимание на тези качества (тясно и компактно кълбо), когато (ако) си развъждаш майките

поздрави.

п.с. и аз мисля, че е лудост да минаваш на ДБ, за мен е тип кошер от миналия век.

rosty_sz
22.08.2015, 08:44
Не мога да те разбера, хем искаш максимума а пък и да е много лесно. Точно това е плюса на многокорпусната система, че можеш да работиш по най-различни методи и да го нагласиш за твоя район. Сега се струпаха края и началото на сезона и натоварването е малко повече но..... Иначе лесно има(отговарям на въпросите)с многокорпусния можеш да работищ и като дадан оставяш го на два корпуса и никога не ги бараш като дойде рапица или акация слагаш 3-тия корпус и готово. Вадиш меда и пак го поставяш направо като дадан, майката няма да се качва в медовия корпус, защото имаш голям меден венец, ще се "хвалиш' , че имаш рамки в плодника от "дядово време", няма да местиш рамки, зазимяването още по лесно махаш корпуса и храниш докато пие. Двата корпуса са по дълбоки от 1 дадан и ще зимува по добре.
Да ама това е само на теория. На практика въобще не се получава така. Оставени на два корпуса за плодник трябва задължително да са с решетка - преграда. Майката снася само в горния - 2-ри корпус като пилото е от летва до летва, а в 1-ви корпус се складират огромни количества прашец и той се задънва тотално. Като дойде време за зазимяване на така оставеното семейство ти побеляват косите.

rosty_sz
22.08.2015, 08:49
Здрасти,


На мен ми изглежда, че проблема ти е по-скоро ''селекционнен''... майките (и от там и пчелите) май са ти много недисциплинирани :)
бих те посъветвал да обръщаш повече внимание на тези качества (тясно и компактно кълбо), когато (ако) си развъждаш майките

поздрави.

п.с. и аз мисля, че е лудост да минаваш на ДБ, за мен е тип кошер от миналия век.

И аз подозирам че имам огромен проблем с гена, но това е българската действителност. Гена ми е от настоящата развъдна асоциация от няколко производителя.

Ангел Йосифов
22.08.2015, 09:11
ROSTY тази година нощните температури (визирам Видинско) се движеха около 16 градуса.Трудно,майките по възрастни от 1 г.биха изоставили уюта в затоплените вече корпуси,а по скоро биха изпаднали в роево.По друг начин щеше да стои въпроса ако нощните температури си бяха нормално 20-22 градуса.Така мисля...А може би,наличието на меден венец по средните рамки,при ротация,да възпрепятства качването в горен корпус.Наличието на 2-3см мед венец разделя с 7-8 см. пилото в двата корпуса.......

kubio
22.08.2015, 09:35
И аз подозирам че имам огромен проблем с гена, но това е българската действителност. Гена ми е от настоящата развъдна асоциация от няколко производителя.

хм... май намерихме решение на проблема ти... смени ''българската действителност'', не кошера ;)

rosty_sz
22.08.2015, 11:26
ROSTY тази година нощните температури (визирам Видинско) се движеха около 16 градуса.Трудно,майките по възрастни от 1 г.биха изоставили уюта в затоплените вече корпуси,а по скоро биха изпаднали в роево.По друг начин щеше да стои въпроса ако нощните температури си бяха нормално 20-22 градуса.Така мисля...А може би,наличието на меден венец по средните рамки,при ротация,да възпрепятства качването в горен корпус.Наличието на 2-3см мед венец разделя с 7-8 см. пилото в двата корпуса.......

Да така е, но е по скоро нормално да са такива нощните температури през април от колкото да са 20-22гр. Тогава ако има система кошер на която да не и пречи, защо да им треперя на моите ЛР?

Не искам да ме разбирате грешно. НА МЕН НИКАК НЕ МИ СЕ МИНАВА НА ДБ. По скоро търся от вас аргументи да не го правя. За съжаление за сега няма сериозни такива. В рамките на шегата ще кажа, че може би любителите на ЛР в момента са прекалено заети да преподреждат плодници и за това ги няма никакви във форума та да ме разубедят. И аз това щях да правя днес, но дъжда ми даде ден почивка.

rosty_sz
22.08.2015, 11:31
Рости аз ги гледам абсолютно сам само дадани без проблем до към 140 броя нагоре става много трудно и започват проблемите. Догодина съм решил да пробвам експепимент за хибридна система - плодник и под него корпус. Корпуса няма да се маха целогодишно нито да се ротира. Идеята ми е на пролет да служи като дълбоко дъно, по време на главните паши майката да е примамена в корпуса и ханеманова върху него а на есен освободена и тогава корпуса да се превърне в естествена хранителна подставка тип Венер. Корпусните рамки няма въобще да се вадят. Това на теория мисля че ще ми спести време и труд, но времето ще покаже.
Не ти разбрах добре идеята. По време на главните паши когато уж майката ще е долу в корпуса плодника върху него ли ще е ? Какъв проблем всъщност се опитваш да решиш? Сподели и какви са най-честите грижи с дадана по принцип?

tarty
22.08.2015, 11:40
Да така е, но е по скоро нормално да са такива нощните температури през април от колкото да са 20-22гр. Тогава ако има система кошер на която да не и пречи, защо да им треперя на моите ЛР?

Не искам да ме разбирате грешно. НА МЕН НИКАК НЕ МИ СЕ МИНАВА НА ДБ. По скоро търся от вас аргументи да не го правя. За съжаление за сега няма сериозни такива. В рамките на шегата ще кажа, че може би любителите на ЛР в момента са прекалено заети да преподреждат плодници и за това ги няма никакви във форума та да ме разубедят. И аз това щях да правя днес, но дъжда ми даде ден почивка.
Направо ти се чудя,откаде толкова проблеми?Моите са повечето дадан но имам и към 30 бр ЛР и такива проблеми никога не съм имал.Вярно,че майките ми са Бяла Сакарка/собствено производство/,но винаги при нас край морето е по студено пролет.Аз не подреждам плодниците на Дадана,камоли на ЛР,не съм по умен от пчелите,че аз да им казвам каде трябва да им е храната.Рамки вадя от ЛР само да видя дали новата майка е проснесла.Мисля си,че имаш доста свободно време за да се заиграваш така с пчелите,или нещо бъркаш в работата с тях.Но пък при 150+ бр трябва ти да даваш уроци на нас.

Цеко
22.08.2015, 11:58
Тази година за първи път работих с 8 рамкови ДБ, дали заради системата или както казва колегата Ангел Йосифов ниските нощни температури, но доста майки се качиха в магазините (10 и 12 рамковите се превърнаха в отводки или бяха слаби така че не мога да направя сравнение) и беше проблемно ваденето на меда с пчелогонки. Сега на слънчогледа всичко си дойде на място и вече се работи много лесно, НО трябва да имаш повече налични магазини. Чудно ми е как при корпусните системи се въртят само корпуси без да се пипат рамките - аз при това положение ДБ не го барам...

m_pchelari
22.08.2015, 12:10
Не ти разбрах добре идеята. По време на главните паши когато уж майката ще е долу в корпуса плодника върху него ли ще е ? Какъв проблем всъщност се опитваш да решиш? Сподели и какви са най-честите грижи с дадана по принцип?
Да плодника си остава отгоре и се слагат и магазини при нужда а майката остава ограничена в корпуса. На теория си мисля че ползите биха били следните:
-на пролет антироево, голям обем
-на есен хранителна подставка, автоматично подхранване
-зимата дълбоко дъно
-зимуване на дб рамка
-по лесно ограничаване на майката за пашите спрямо чист дб.


Разбира се всичко за мотите условия, стационарно с 2 главни паши кориандър и слънчоглед с малко рапица и без акация.

Относно работата на есен от един месец не съм ги отварял нито давал капка сироп хванах се с базата и нямам никакво време. Преди 3,4 дена проверих няколко и установих, че въобще не съм им липсвал.

Niki1313
22.08.2015, 16:44
...В рамките на шегата ще кажа, че може би любителите на ЛР в момента са прекалено заети да преподреждат плодници и за това ги няма никакви във форума та да ме разубедят. И аз това щях да правя днес, но дъжда ми даде ден почивка...

А които работим с многокорпусен ДБ си въртим синджира и си клатим кайсиите.

212
22.08.2015, 20:16
Има нещо гнило в LR кошера. Всичко което е написал rosty_sz (http://pchelari.com/forum/member.php?u=1463) е самата истина. Всеки един проблем! LR е такъв автогол, че повече няма на къде...

Mateev
22.08.2015, 22:35
Не трябва да се приписват собствените грешки в собствената пчеларска технология на системата кошери, с която работите. ЛР системата е по-универсална. Тя позволява да работите с нея все едно че е ДБ, но в същото време позволява и една камара допълнителни екстри, които са невъзможни при ДБ.

Както всички знаете, ДБ системата предполага работа на ниво 1 рамка, но този тип пчеларски операции са 10 пъти по-бавни спрямо операциите за работа на ниво 1 корпус. Ако може да се измисли пчеларсква технология, при която 90% от работата да е на ниво 1 корпус, то тогава загубеното време ще е 5-6 пъти по-малко спрямо технологиите с работа на ниво 1 рамка. Ами ЛР системата го позволява това, а ДБ - не го позволява.

При ЛР системата имате ВЪЗМОЖНОСТИ, които ако искате, можете да ги ползвате. При ДБ системата има ОГРАНИЧЕНИЯ. Това че не сте оползотворили всички възможности на ЛР не означава, че трябва да се връщате на ДБ. Това е все едно да кажете - "Имам Мерцедес с много екстри, но понеже не ги ползвам част от тези екстри, искам да си купя обратно стария Москвич." Ха-ха .... има някаква логика в това твърдение, но ако Мерцедеса и Москвича са на приблизително еднакви цени, тогава логиката се проваля.

rosty_sz
23.08.2015, 06:42
Точно това бяха и моите аргументи да има само ЛР. Лошото е че теорията се разминава много сериозно с практиката и се получава точно обратното при ЛР работиш постоянно на ниво рамка а при ДБ работиш на ниво корпус. Напълно е възможно да не съм достигнал до правилната технология и за това споделям проблемите да ги обсъдим.
Сравнението са Мерцедеса и Москвича не е коректно, защото ако не ползваш екстрите на Мерцедеса това не води до някакви затруднения за теб. По-скоро ако трябва да представяме по този начин нещата то трябва да заменим Мерцедеса с огромен труден за паркиране джип, подготвен за сериозен офроуд, горящ огромни количества гориво, а всъщност собственика му го кара 99,9% градско.

m_pchelari
23.08.2015, 06:53
Както всички знаете, ДБ системата предполага работа на ниво 1 рамка, но този тип пчеларски операции са 10 пъти по-бавни спрямо операциите за работа на ниво 1 корпус

На мен ми е интересно ако се случи обаче да не може да отидеш примерно 1 месец на пчелина дали ЛР кошера може да се оправи, подреди сам. Дадана му дай кротка паша и се самоподрежда и самозазимява на автопилот. В момента не съм ги пипал над месец и са подредени вътре като аптекарски шишета. И понеже вече си поосвободих време пак им почвам тормоза с което и може да им нанеса повече вреди ама.....

Понеже колегата пита за недостатъците разбира се има ги. При бурна паша в плодниците настъпва пълен хаос. Големите рамки са неудобни за вадене на мед, затова и центрофугата ми е касетъчна. Има доста неща за съобразяване а омесят ли се системите предполагам ще изникнат още проблеми. Всички търсим обаче най-добрия компромис и аз вярвам че истината е някъде по средата, но не съм я открил още.

Само ако пробваш много системи ще можеш да направиш правилен избор след време. Аз съм си харесал едно кошерче с което да пробвам нещо различно Варе-Гатиню.

Mateev
23.08.2015, 08:13
Извън контекста на пчеларската технология аз за кой ли път ви казвам, че едновременната работа с двете системи предизвиква НЕКОНТРОЛИРУЕМ ХАОС на пчелина, в камиона с който се пътува и в базата, където се съхраняват корпуси и рамки. Този хаос автоматично предизвиква ОГРОМНО ПИЛЕЕНЕ НА ВРЕМЕ !!! Явно ще трябва да ви го опиша малко по-подробно, но ще ми трябват 1000 постинга, за да опиша всеки един възникнал проблем. Ще започна с по-важните проблеми.

1. Невъзможност за планиране на каквото и да било, защото няма информация какво има в наличност по пчелините като корпуси и рамки. Как да кажа на дърводелския цех от кой модел колко рамки да ми направи тази година? Как да знам от кой вид основи по колко да си произведа? Крайния ефект е, че винаги нещо го има в огромен излишък, а друго - в дефицит по време на активния сезон, който дефицит те принуждава да правиш глупости. Например по пчелините започнаха да се появяват комбинации кошери от типа - ДБ-ЛР-ФР или ЛР-ФР-ФР-ЛР или ДБ-ФР-ЛР-ФР и всякакви подобни. Преброяването на семействата и корпусите се превърна в МИСИЯ НЕВЪЗМОЖНА, а това от своя страна тотално СРИНА ПЛАНИРАНЕТО, което пък от своя страна предизвика още по-голям хаос.

2. Същото се получи и на ниво рамки вътре в кошерите (пак поради свръхизлишък от един вид и дефицит от друг. Напоявиха се ДБ корпуси, част от рамките на които бяха ЛР и дори ФР. Също и в ЛР-то понякога имаше ФР рамки. Това създаде още по-голям хаос. В един момент вече никой не знаеше какво ще открие, ако отвори някой кошер. Напр. Отиваме за ДБ отводки, а се оказва че пилото е на ЛР рамки и се вадят ЛР отводки. Да не говорим за далаците, чистенето на които отслабва семействата и губи време на пчеларите.

3. Подобен хаос е и вътре в помещенията на базата. Никой не знае къде какво има. Хаос от различни корпуси с различни рамки в тях. Периодично пренареждаме цялата база, която отнема напр. 10-12 човекодни (4 човека по 3 дена) и само 1 седмица след това хаоса отново е пълен.

4. Подобен хаос е и в камиона, с който се пътува всеки ден до някой пчелин. В камиона има хаос от различни видове корпуси с различни видове рамки. Сутрин се товари много бавно и вечер се разтоварва много бавно, пак поради хаоса в базата и хаоса в самия камион. А хаоса на пчелина (никой не знае какво има там и какво е необходимо да бъде натоварено в камиона) принуждава пчеларите да товарят на око от 10-15 различни комбинации -3 вида корпуси с по 3-4 вида статуси (празен, пълен с ВО, пълен с изградени пити за облизване, пълен с пити с мед за връщане в базата). Хаоса в камиона предизвиква там на пчелина огромна загуба при търсенето на това какъв точно корпус ти трябва. Камиона е малък, а в него има плътно наредени корпуси от 10-12 различни вида. За да намериш точно кой ти трябва преровяш 20 други корпуса. И това целия ден - разтоварваш някакъв вид корпус и товариш някакъв друг. Сигурно половината от времето на пчеларите е да ровят в камиона и да търсят, пренареждат, качват или свалят един или друг корпус. Вечерта се връщат уморени от работа и просто разтоварват цялата каша от камиона на една камара, в която камара е пълен хаос и не може да се намери какво ти трябва. На следващата сутрин се бърза и от подредените камари в къщата се товарят на камиона нови 100-200 корпуса от 7-8 вида, а следващата вечер около входа на помещението отново се създава поредната камара-хаос. За 1 седмица цялата база е отново във хаос и отново трябва да се загубят 2-3 дена за пренареждане.

5. Подобен ХАОС възниква и при ваденето на меда, при центрофуженето на меда, при восъкотопилките и т.н.

Като цяло всичко се описва с една единствена дума - ХАОС, ХАОС, ХАОС НАВСЯКЪДЕ И ВЪВ ВСИЧКО !!! И първопричината за това е факта, че се работи с 3 вида корпуси и 3 вида рамки, които сигурно създават 30 вида комбинации при всяка една операция, които комбинации създават невъзможност за преброяване, проследяване, планиране и контролиране. Още повече ако дадения пчелар е скаран с компютрите и няма навика да си поддържа поне 2-3 екселски таблици за оптимизация на процеса и технологията.

Mateev
23.08.2015, 08:36
Аз лично тази година загубих огромно количество лично време и енергия, за да превърна ГОЛЕМИЯ ХАОС в МАЛЪК ХАОС. Като цена това сигурно струва десетки хиляди левове, защото работниците от дърводелския цех буквално всеки един ден стоят в базата и пренареждат/почистват с цел пчеларите да бъдат освободени да вършат само пчеларска работа. Също така се загуби огромно време от пчеларите с цел подреждане на пчелините с местене на корпуси и цели семейства от един пчелин в друг. Въобще КОЛОСАЛНИ РАЗХОДИ, първопричината на които е ХАОСА !!!

Та ако вие имате желание да си правите ХАРАКИРИ и да си затриете бизнеса, горещо ви препоръчвам да си създадете хаос, работейки едновременно с 3-те вида рамки и корпуси. Ако обаче имате желание да ставате промишлени пчелари и през годините да увеличавате бройката на семействата си, първото и най-важно условие е ДА РАБОТИТЕ С ЕДИН ВИД КОРПУСИ И ЕДИН ВИД РАМКИ !!! Няма значение дали това ще е ЛР или ФАРАР - и двете системи си имат плюсове и минуси. Важното е корпусите да са от един единствен вид. ДБ системата отпада като алтернатива за професионално пчеларстване по една единствена причина - 2 вида корпуси и 2 вида рамки, които пак ще доведат до ХАОС и ЗАГУБА НА ВРЕМЕ във всички етапи от пчеларската технология.

В заключение:
1. Професионалното пчеларство има само 2 алтернативи за използваните корпуси и рамки - или само ЛР или само ФАРАР.
2. Всеки, който опита да работи с различни корпуси и рамки, рано или късно затъва в НЕКОНТРОЛИРУЕМ ХАОС, който ГУБИ МНОГО ВРЕМЕ, и като цяло се превръща в БАРИЕРА ЗА БЪДЕЩО РАЗВИТИЕ.

Та това е. Трябва да се работи с един вид корпуси. Който не вярва, нека да опита с повече видове, но така ще загуби години от живота си за да се убеди в нещо, което аз ви го давам на готово.

Остава изборът дали да се пчеларства с ЛР или с ФАРАР. Мое лично скромно мнение е, че:
1. ЛР системата е по-добра като плодник.
2. ФАРАР системата е по-добра за медови корпуси.

Силно се изкушавам да смеся ЛР плодници с ФАРАР медови корпуси, но ме възпира вече натрупаното знание за ХАОСА, който ще възникне. Затова аз лично за мене си съм избрал да работя само и единствено с ЛР корпуси, и догодина смятам да продам всичките си ДБ пчелни семейства. Дори ги продавам още от сега, ако някой е голям мераклия.

Mateev
23.08.2015, 08:46
Ето как изглеждаше в началото на сезона хаоса по Габровските ми пчелини:

4915

А ето как изглежда към днешна дата почти изчистения хаос, като разходите ми за почистването му бяха почти половината от пчеларското време на пчеларите:

4916

tarty
23.08.2015, 09:40
Аз лично тази година загубих огромно количество лично време и енергия, за да превърна ГОЛЕМИЯ ХАОС в МАЛЪК ХАОС. Като цена това сигурно струва десетки хиляди левове, защото работниците от дърводелския цех буквално всеки един ден стоят в базата и пренареждат/почистват с цел пчеларите да бъдат освободени да вършат само пчеларска работа. Също така се загуби огромно време от пчеларите с цел подреждане на пчелините с местене на корпуси и цели семейства от един пчелин в друг. Въобще КОЛОСАЛНИ РАЗХОДИ, първопричината на които е ХАОСА !!!

Та ако вие имате желание да си правите ХАРАКИРИ и да си затриете бизнеса, горещо ви препоръчвам да си създадете хаос, работейки едновременно с 3-те вида рамки и корпуси. Ако обаче имате желание да ставате промишлени пчелари и през годините да увеличавате бройката на семействата си, първото и най-важно условие е ДА РАБОТИТЕ С ЕДИН ВИД КОРПУСИ И ЕДИН ВИД РАМКИ !!! Няма значение дали това ще е ЛР или ФАРАР - и двете системи си имат плюсове и минуси. Важното е корпусите да са от един единствен вид. ДБ системата отпада като алтернатива за професионално пчеларстване по една единствена причина - 2 вида корпуси и 2 вида рамки, които пак ще доведат до ХАОС и ЗАГУБА НА ВРЕМЕ във всички етапи от пчеларската технология.

В заключение:
1. Професионалното пчеларство има само 2 алтернативи за използваните корпуси и рамки - или само ЛР или само ФАРАР.
2. Всеки, който опита да работи с различни корпуси и рамки, рано или късно затъва в НЕКОНТРОЛИРУЕМ ХАОС, който ГУБИ МНОГО ВРЕМЕ, и като цяло се превръща в БАРИЕРА ЗА БЪДЕЩО РАЗВИТИЕ.

Та това е. Трябва да се работи с един вид корпуси. Който не вярва, нека да опита с повече видове, но така ще загуби години от живота си за да се убеди в нещо, което аз ви го давам на готово.

Остава изборът дали да се пчеларства с ЛР или с ФАРАР. Мое лично скромно мнение е, че:
1. ЛР системата е по-добра като плодник.
2. ФАРАР системата е по-добра за медови корпуси.

Силно се изкушавам да смеся ЛР плодници с ФАРАР медови корпуси, но ме възпира вече натрупаното знание за ХАОСА, който ще възникне. Затова аз лично за мене си съм избрал да работя само и единствено с ЛР корпуси, и догодина смятам да продам всичките си ДБ пчелни семейства. Дори ги продавам още от сега, ако някой е голям мераклия.
Благодаря за споделения опит.Аз съм се насочил към системата фарар само заради готовите рамки които купувам и от споделеното разбирам,че съм на прав път.

212
23.08.2015, 10:19
...Силно се изкушавам да смеся ЛР плодници с ФАРАР медови корпуси...

Моя избор е точно такъв, планирам плавно преминаване към този вариант.

Mateev
23.08.2015, 10:28
Има още много неща, които могат да се направят с цел НАМАЛЯВАНЕ НА ЗАГУБАТА НА ВРЕМЕ, и всяко едно от тях е една малка крачка към ПРОМИШЛЕНОТО ПЧЕЛАРСТВО, където малко хора се грижат за много кошери. Накратко ще опиша част от тях.

Започва се с пчелините - всичките пчелини трябва да са с ЕДНАКЪВ БРОЙ КОШЕРИ. Това е ЗАДЪЛЖИТЕЛНО ИЗИСКВАНЕ. Груба грешка е един пчелин да е с капацитет 30 кошера, друг 70, а трети - 140. Това силно обърква планирането и пчеларската технология. Има дни в които пчеларите работят само по 2-3 часа (малък пчелин), а в други - по 12 часа (голям пчелин). До пчелините трябва да може да се стига с обикновен камион, който да не е 4х4. Камиона трябва да може да влиза вътре в пчелина на заден ход. Кошерите трябва така да са разположени, защото пътя от задницата на камиона до всеки един кошер да е максимум 10 метра. С тази концепция се печели огромно количество време, което в момента много пчелари губят в размъкване на корпуси на ръка на голямо разстояние.

Самият камион трябва да е с падащ борд. Базата, където се съхраняват корпусите, трябва да е повдигната над земята и да има рампа с височина 1 метър, за да може палетите да се изкарват или вкарват в камиона с транспалетна количка. Всички корпуси в базата стоят готовонаредени на палети, и са стегнати със стреч фолио. Сутрин при товарене на камиона буквално за 5 минути се товарят 5-6 палета с корпуси и готово. Транспалетната количка също се качва на камиона. Там на пчелина има подравнено и бетонирано равно място с площ напр. 30 кв.м. Камиона спира до него на заден ход и посредством транспалетната количка и падащия борд палетите се разтоварват на площадката. Пак отнема по-малко от 5 минути. След това се работи по пчелина и се местят кошери насам-натам на разстояния максимум 10 метра. Вечерта отново се подреждат корпусите по палети, стягат се със стреч фолио и се качват обратно на камиона. Общо това отнема около 10-15 минути (комплектацията на палетите и качването). В базата палетите се разтоварват за 3-4 минути и за още 3-4 се разкарват до съответните сектори, в които има съответния вид палети. Най-важното от този абзац е ВСИЧКО ДА СЕ ПРАВИ И МЕСТИ НА ПАЛЕТИ, а когато се налага на ръка, разстоянията да са максимум 10 метра.

В камиона има място за 3-ма пчелари, които представляват една бригада. Достатъчно е само един от тях да е добър пчелар. Останалите могат да бъдат начинаещи или дори само докери, на които се възлагат неотговорните дейности, които обаче са много като обем от работа и като загубено време. Всеки един ден бригадата ходи на 1 пчелин и така пчелините се въртят, като дължината на цикъла (през колко дни) зависи от броя на пчелините. Самата пчеларска технология се съобразява с този цикъл на въртене. Отчита се и факта, че през сезона има дъждовни и почивни дни. Цикъла не се нарушава. Ако дойде дъждовен ден, просто деня се пропуска, и на следващия ден се продължава със следващия пчелин от списъка.

Има си отделна бригада от 2-ма човека, която се занимава само с храненето на пчелите, и която си има собствено транспортно средство (пикап) и собствен цикъл за обиколка на пчелите. Единия човек от тази бригада по цял ден прави сироп и го налива в туби, а втория само ги разнася по пчелините. Това се прави всеки божи ден, дори и дъждовните и почивните дни. За догодина ще икономисам единия от тези двама човека, защото съм купил по-голяма машина, която само с едно зареждане да е в състояние да направи цялото количество сироп, необходимо за 1 ден.

Какво ще правят самите пчелари по пчелините се взема решение веднъж на 2 седмици. Задачите се свеждат само до 2-3, за да се помнят и знаят от всички, и след това се започва изпълнението им по всички пчелини от целия цикъл. Самоволни решения не се допускат. Прави се само това, което е казано, и нищо повече или по-малко. Всички кошери по пчелина се обработват по един и същи начин, независимо от това дали семействата са по-силни или по-слаби. На единичен кошер му се обръща внимание само ако е умрял - тогава неговите корпуси се връщат в базата, където питите се проверяват и съобразно състоянието им се предприемат едни или други действия). По пчелините НЯМА КОШЕРИ БЕЗ СЕМЕЙСТВА. Преди напускане на всеки един пчелин за 2 минути кошерите се преброяват, записват, и вечерта се попълват във файл, който вече го видяхте как изглежда.

Част от написаното до момента вече съм го въвел като концепция, а с друга част в момента правя постепенен преход към нея. Всичко е подчинено на едно единствено условие - МИНИМАЛНО КОЛИЧЕСТВО ТРУД с МАКСИМАЛЕН РЕЗУЛТАТ по отношение на пчелните семейства.

В концепцията е АБСОЛЮТНО ЗАБРАНЕНО да се мисли за един единствен кошер и съобразно неговото състояние да се предприема едно или друго действие. Това също е предпоставка за НЕКОНТРОЛИРУЕМ ХАОС. За всички кошери в пчелина се мисли като за ЕДИН ЕДИНСТВЕН КОШЕР и се правят едни и същи операции. Това все още не съм го въвел с пълна сила, но се подготвям за догодина да го направя. Всякакви изключения от това правило МОМЕНТАЛНО СЕ ПРЕМАХВАТ. Например много слаб кошер спрямо останалите - въобще не му се церемоним. Просто го обединяваме с някой друг слаб или дори с най-близкия до него и точка. Или пък тръгваме да правим отводки - ами на отводки се прави ЦЕЛИЯ ПЧЕЛИН в един единствен ден и точка. Оригиналните семейства също стават на отводки и за този пчелин забравям да мисля до края на сезона. Само хранене, но това се прави автоматично от бригадата за хранене.

В никакъв случай не трябва да се позволява на един и същи пчелин да има кошери с различен брой корпуси + отводки, правени по различно време и на различен етап от развитие. Всички разлики отново създават ХАОС, а той отново е предпоставка за безсмислена загуба на време и за много излишни транспортни разходи, свързани с честото посещение на пчелина заради една или друга операция.

Mateev
23.08.2015, 10:47
Най-важното в концепцията за промишленото пчеларство е пчеларя ДА ЗАБРАВИ ДА МИСЛИ ЗА ОТДЕЛНОТО СЕМЕЙСТВО. Ако ще мре, да мре. Ако не е способно да се справи така, както се справят другите семейства, то тогава е по-добре пчеларя да се оттърве от него, защото ако не го направи, това семейство през целия сезон ще създава допълнителен труд и главоболия, а приходи от него няма да има.

Друго важно от концепцията е на пчеларския труд да се гледа като на пари, и ако дадена операция отнема много време, по-добре е тази операция да се опрости с цената на загуба на малко пари, но в крайна сметка ИКОНОМИЯ НА ТРУД (който също е пари). Израз на тази концепция например е правене на отводки с маточници или например подмяна на майки. Ако ще се правят отводки с маточници, целия пчелин се разфасова на отводки и на всяка една отводка се дава маточник, без да се интересуваме къде е попаднала майка и къде - не. При смяната на майките есента се постъпва по същия начин - сменят се безогледно майките в целия пчелин и точка. При слагане на 3-ти корпус - слага се на всяко едно семейство и точка. При зазимяване - всички семейства са на 2 корпуса, независимо от тяхната сила и точка. При хранене с инвертиран сироп есента - дава се еднакво количество на всички без изключение и точка. Пролетно ротиране - ротират се всички наред и точка.

Базовото разсъждение за всички тези мерки е едно единствено - семейството трябва да има сили САМО ДА СЕ СПРАВИ с всякакви възникнали проблеми. Ако не може да го направи - по-добре да умре, иначе ще е източник на безсмислени разходи по него.

Mateev
23.08.2015, 10:55
Най-големия проблем на всички пчелари според мене е ЕМОЦИОНАЛНАТА ОБВЪРЗАНОСТ НА ПЧЕЛАРЯ С ПЧЕЛИТЕ, която го принуждава да полага повече труд по слаби и безнадеждни семейства и по-малко по силните, от които ще получи РЕАЛНИ ДОХОДИ. Едва ли не всеки един пчелар се е превърнал в ДОКТОР, отделяйки голяма част от безценното си време да спасява безнадеждни семейства и да полага за тях много излишни грижи без реална възвращаемост от този излишен труд.

Какво се получава на практика? В какво залита всеки един пчелар, в това число и аз?

1. Вместо за целия пчелин пчеларя мисли за единичния кошер.
2. В манията си да постигне МАКСИМУМА от този кошер, пчеларя започва да се намесва дори на ниво 1 рамка.
3. Този стил на работа предполага във всеки един момент от време пчеларя да е в състояние да изпълни поне 100 различни пчеларски операции
4. За да има подготовка за всичките тези 100 операции, в камиона трябва да има едва ли не от пиле мляко - всякакви инструменти, всякакви корпуси, всякакви рамки и т.н. По джобовете на костюма трябва да има какво ли не - тефтерчета, повдигачи, маркери за майка, ножички, разпечатващи валячета и т.н. - въобще един мини пчеларски магазин. Около пчеларя трябва да има сандъчета с инструменти, преносни сандъчета, сита, духалки, пръскачки, туби със сироп и въобще още един магазин с принадлежности.

Ха-ха .... и понеже всичко това го няма, започва едно сноване напред-назад до камиона. Гледал съм го със собствените си очи. Стоят 3-ма пред кошера и им потрябва маркер за майка. Единия отива до камиона и започва да рови в жабката, а другите двама се почесват. Връща се след 5 минути с маркера, но се оказва, че е необходима и химикалка за запишат на картата на кошера каква е майката. Пак се ходи до камиона, пак шушнене и почесване. Идва с химикалката, но се оказва, че е забравил листа хартия. Пак до камиона и пак шушнене и почесване. И всичко това се прави експедитивно, защото шефа (аз) съм там и гледам. Горе-долу след около 20 минути този кошер беше обслужен от 3-ма човека. На следващия кошер им потрябва корпус - пак до камиона, там 5 минути ровичкане и разместване, докато се намери верния корпус, и отново връщане. Другите 2-ма чакат. Само след 1 минута се оказа, че им трябва и празен корпус, за да сложат едната извадена пита с мед. Пак единия до камиона, пак ровене и разместване, защото празните корпуси са в дъното на камиона, и пак почесване от другите двама. Горе-долу за 1 час обслужиха 3 кошера с около 20 ходения на 50 метра до камиона. Приказката е полу-истина полу-измислица, но нима всеки един от вас не вижда нещо познато в нея? Самите пчелари са доволни - ето шефа видя, че не сме спрели нито за миг, но в действителност колко работа свършиха? Та тяхното работно време натресе разходи по 5 лева на кошер по една единствена причина - ЛОША ОРГАНИЗАЦИЯ НА ТРУДА, ПРЕДИЗВИКАНА ОТ СЪЗДАДЕНИЯ ХАОС.

И хората не са виновни за това. Виновни са предпоставките. За да може за кратко време да се свърши много работа, пчеларските операции и необходимия за тях инвентар трябва МАКСИМАЛНО ДА СА ОПРОСТЕНИ !!!

212
23.08.2015, 11:43
По повод това почесване и наподобяване на трудова дейност да взема отношение.

В тази книга http://knizhen-pazar.net/index.php?option=add_book&id=130387 Арманд Хамър в СССР взел, че създал завод за моливи. Тогава СССР не е имал своя технология за това изделие. Плащал здраво и видял точно това, едно мотаене. Уж се работи ама малко се върши. Прочел НЕП и видял, че е възможно и заплащане на норма/резултат. Коренна промяна. Всички станали ужасно досетливи.

jdrumev
23.08.2015, 12:38
Най-големия проблем на всички пчелари според мене е ЕМОЦИОНАЛНАТА ОБВЪРЗАНОСТ НА ПЧЕЛАРЯ С ПЧЕЛИТЕ, която го принуждава да полага повече труд по слаби и безнадеждни семейства и по-малко по силните, от които ще получи РЕАЛНИ ДОХОДИ. Едва ли не всеки един пчелар се е превърнал в ДОКТОР, отделяйки голяма част от безценното си време да спасява безнадеждни семейства и да полага за тях много излишни грижи без реална възвращаемост от този излишен труд.

Какво се получава на практика? В какво залита всеки един пчелар, в това число и аз?

1. Вместо за целия пчелин пчеларя мисли за единичния кошер.
2. В манията си да постигне МАКСИМУМА от този кошер, пчеларя започва да се намесва дори на ниво 1 рамка.
3. Този стил на работа предполага във всеки един момент от време пчеларя да е в състояние да изпълни поне 100 различни пчеларски операции
4. За да има подготовка за всичките тези 100 операции, в камиона трябва да има едва ли не от пиле мляко - всякакви инструменти, всякакви корпуси, всякакви рамки и т.н. По джобовете на костюма трябва да има какво ли не - тефтерчета, повдигачи, маркери за майка, ножички, разпечатващи валячета и т.н. - въобще един мини пчеларски магазин. Около пчеларя трябва да има сандъчета с инструменти, преносни сандъчета, сита, духалки, пръскачки, туби със сироп и въобще още един магазин с принадлежности.

Ха-ха .... и понеже всичко това го няма, започва едно сноване напред-назад до камиона. Гледал съм го със собствените си очи. Стоят 3-ма пред кошера и им потрябва маркер за майка. Единия отива до камиона и започва да рови в жабката, а другите двама се почесват. Връща се след 5 минути с маркера, но се оказва, че е необходима и химикалка за запишат на картата на кошера каква е майката. Пак се ходи до камиона, пак шушнене и почесване. Идва с химикалката, но се оказва, че е забравил листа хартия. Пак до камиона и пак шушнене и почесване. И всичко това се прави експедитивно, защото шефа (аз) съм там и гледам. Горе-долу след около 20 минути този кошер беше обслужен от 3-ма човека. На следващия кошер им потрябва корпус - пак до камиона, там 5 минути ровичкане и разместване, докато се намери верния корпус, и отново връщане. Другите 2-ма чакат. Само след 1 минута се оказа, че им трябва и празен корпус, за да сложат едната извадена пита с мед. Пак единия до камиона, пак ровене и разместване, защото празните корпуси са в дъното на камиона, и пак почесване от другите двама. Горе-долу за 1 час обслужиха 3 кошера с около 20 ходения на 50 метра до камиона. Приказката е полу-истина полу-измислица, но нима всеки един от вас не вижда нещо познато в нея? Самите пчелари са доволни - ето шефа видя, че не сме спрели нито за миг, но в действителност колко работа свършиха? Та тяхното работно време натресе разходи по 5 лева на кошер по една единствена причина - ЛОША ОРГАНИЗАЦИЯ НА ТРУДА, ПРЕДИЗВИКАНА ОТ СЪЗДАДЕНИЯ ХАОС.

И хората не са виновни за това. Виновни са предпоставките. За да може за кратко време да се свърши много работа, пчеларските операции и необходимия за тях инвентар трябва МАКСИМАЛНО ДА СА ОПРОСТЕНИ !!!

абсолютно вярно е това г-н Матев,но всеки трябва сам да си намали времето за работа.Ние примерно с моя брат преди за цел ден едвам 40 кошера обслужвах ме сега 140 и ни остава време и да хапнем и пийнем но това съкращение на времето сме го отработили с времето докато се учим да пчеларства ме.а по повод това за работниците работя държавна работа там е същото 5 работят като хората 50 цел ден работят но резултат 0

Вълчан
24.08.2015, 09:28
Значи когато започнах да гледам пчели края на 80г, ДБ беше масовия кошер. За другите само пишеше, по списанията. 90-те когато М.Котларски започна да издава книги и да ги показва на различни събори, различните системи многокорпусни кошери, много се запалих,по тази система. Протчетох, всичките книги които събрах, за ЛР на Шабаршов, Фар. Матич, Вернер, Апиския кошер и т.н. Поръчах си фарари, защото реших че като съм сам, по-лесно ще ми е стези корпуси,също и няколко РД. Нищо не ставаше така както беше писано с тези многокорпусни системи. Всичко беше идиализирано! Прекалено много хамалогия с това въртене на корпуси. На есен долния корпус беше винаги изоставен и не усвоен. Майката шареше по корпусите и беше трудна за откриване.
След размисли реших: че ДБ и лежака са много лесна и проста технология, с правилна планировка.
Имам познат, който започна с ЛР, след 4г.; в момента, ми говори за същите проблеми за които и Рости. Започна да преминава на ДБ.

Mateev
24.08.2015, 10:49
Няма пчеларска система без проблеми. Всяка си има както плюсове, така и минуси. Всичко обаче зависи от това каква цел преследва даден човек. При различните видове цели човек дава различно тегло на различните проблеми. Ако целта му е да си кюта едвам едвам и да не се презорва, може и лежака да се окаже най-добрата система за него. Ако обаче целта е ПРОМИШЛЕНО да се гледат МНОГО КОШЕРИ, то тогава няма по-добро от ЛР или ФАРАР.

Аз се опитах да ви кажа какви са проблемите при промишленото пчеларство и ви обясних защо ДБ или едновременното гледане на двете системи се явява БАРИЕРА за бъдещо развитие. При това не съм теоретизирал, а ви споделих РЕАЛНО НАТРУПАН ОПИТ. Повече нищо не мога да направя. Нека всеки сам да си взема решенията (преценявайки всички фактори от позицията на собствената си камбанарийка), и нека сам да си допуска собствените си грешки (ако е взел неправилно решение).

За последно ще кажа още нещо, пък се надявам поне това да го разберете. Големите проекти (с нещо, което е много) са СЛОЖНИ ПРОЕКТИ. Най-важното нещо, за да бъде един голям проект реализиран успешно, е способноста да се КОНТРОЛИРА СЛОЖНОСТА на проекта. Хората, които могат да контролират СЛОЖНИ ПРОЕКТИ, постигат много повече в живота от останалите. Контрола на сложноста има хиляди аспекти, като незнанието или пренебрегването само на един от тях ПОЧТИ ВИНАГИ води до провал на проекта. Ако сред вас има програмисти, които са наясно с обектно-ориентираното програмиране, те вече на 99% имат знания как се контролират сложни проекти (обекти). Принципите в бизнеса, в живота и в обектно-ориентираното програмиране са абсолютно същите - крайната цел е ЛЕСЕН КОНТРОЛ НА СЛОЖНОСТА, независимо колко голяма и сложна йерархия представлява обекта или бизнеса.

Та исках да ви кажа, че когато човек не е в състояние да овладее текущото ниво на сложност, най-лошото възможно решение е да увеличи още повече тази сложност под предтекст, че "уж" я намалява. Нормалната ситуация би трябвало да е друга - да се увеличава сложноста само тогава, когато вече има пълен контрол върху текущото ниво.

И сега по-конкретно за пчеларството - факт е, че в много западни фирми са успели да постигнат професионално пчеларстване с норматив 1 човек - 400 кошера. Това е един маркер, едно ниво, което знаем че е ПОСТИЖИМО, и към което можем да се стремим. И слабото място (бариерата, която ни пречи) в повечето случаи е неоптимизираната пчеларска технология (прекалено заиграване с майки, единични кошери, единични рамки и т.н.). И забравяме най-важното - едно пчелно семейство може да се справи и без нашата намеса. При това положение ако ще се месим на семейството, то нека поне да знаем защо го правим (каква е икономическата полза от тази намеса). Например - предриемаме операция пренареждане на всички рамки с цел оптимизация на гнездото. Тази операция ни струва 10 човекодена или около 500 лева. Струва ли си да правим тази операция, ако тя няма да ни даде допълнителни приходи за поне 1000 лева?

Ха-ха ..... нека да си направим един експеримент. На един лист разписваме всички пчеларски операции, които правим през годината, и срещу всяка една от тях описваме колко пари (труд) сме загубили за нея, и колко ДОПЪЛНИТЕЛНИ пари (мед) ще ни донесе тази операция. И да не се окаже накрая, че половината от всички операции ги правим залудо .....

rosty_sz
24.08.2015, 15:58
Матеев, споделям част написаното в последните постове друга част не. Няма значение. Не предполагах, че точно ти ще допуснеш хаос. Дано си се оправил. В този ред на мисли работиш ли още по информационната система или замрази проекта?
Исках и да те питам ако не е фирмена тайна с колко човека се справяш с пчеларството, дърводелци хранещи, пчелари, общаци и т.н.?

Mateev
24.08.2015, 17:08
Показателите все още са ми лоши, но тази година са по-добри от миналата. Самото почистване на хаоса доведе до много излишно време. Дори има дни, в които се чудя пчеларите дали да ги пращам по пчелините и каква задача да им възлагам.

Имам 2 бригади от по 4 човека в 2 бази - в Габрово и в Ловеч. Всяка една бригада (база) се грижи приблизително за по около 1000 кошера. Допълнително имам още 4 човека в дърводелската работилница. Зимата правят рамки, кошери, сандъчета от фибран и т.н., а лятото са поддържаща бригада за вадене на мед например. Допълнително наемам още 3-4 сезонни работници за през лятото.

Средно ми се събират 13-14 целогодишни човека за малко над 2000 кошера, които заедно с отводките през лятото надхвърлят 3500 семейства. Би могло да се каже, че към днешна дата съм постигнал около 150 кошера на човек, като обслужването е пълноценно, навреме и почти без проблеми. За догодина мисля да атакувам числото 200 или дори 250 кошера на човек, като съм набелязал редица технологични мерки, посредством които да го постигна.

Ето например сега подменям 200 литровите машини за направа на сироп с такива от по 1500 литра. Това ще ми позволи варката да се прави автоматично през нощта, независимо дали сиропа е обикновен или инвертиран, и това ще ми освободи 2 работни места. Работя по палетната организация на корпусите, както и по оптимизиране на стойките по пчелините ми, за да има по-малко разкарване. Набелязал съм и промени по пчеларската ми технология, които догодина ще доведат до по-малко труд и до по-малък брой ходения по пчелините. Например при отводките - така ще ги правя, щото да отпадне ходенето при тях на 3-тия и на 10-тия ден. Има и още много ......

Колкото до информационната система - засега е със замразен статус. Нейната роля беше да се овладее положението до ниво единичен кошер, но впоследствие осъзнах, че нямам нужда от това. Виж за майкопроизводството и тестовете за продуктивност ще се наложи да я довърша, но за това ще мисля през зимата.

Ангел Йосифов
24.08.2015, 17:45
Г-н Матеев целият хаус,който описа в по горния си пост се дължи НЕ на различните корпуси и рамки,а на навлизането ви в пчеларството с твърде"широка крачка".Неможе различната рамка или корпуса да са виновна за липсата на маркера или химикалка....

Mateev
24.08.2015, 18:38
Нямаш си дори и представа колко си далече от истината ...... Мога само тактично да се усмихна и да си замълча ......

Цеко
24.08.2015, 22:00
.Неможе различната рамка или корпуса да са виновна за липсата на маркера или химикалка....

Може, може аз в момента работя с 8, 10 и 12 рамкови кошери, когато се налага разширяването с магазини ми отнема около половин час да обикалям и смятам колко от съответните магазини ми трябват, след това се брой и сортира по вид при товаренето и най накрая при поставянето пак се налага известно прехвърляне до достигане на необходимия размер магазин. Най добре е да се работи както спомена Матеев принципно, но за съжаление това не винаги е възможно (при мен поне за сега), кошери които трябва или не трябва им се правят манипулации ги маркирам с парче тухла :laughing:

Ангел Йосифов
25.08.2015, 07:27
Напълно съм наясно за неудобството,което създават различните рамки и корпуси,но не ми стана ясно каква е причината за липсата на маркер или това,че незнаем какво имаме на пчелина.От прочетеното останах с впечатление,че отивате на пчелина без предварителна планировка...Хубав ден.

jordanov
25.08.2015, 09:42
Хаха, г-н Матеев, крайно време е да се пробвате и в есеистиката. С някои творби ще предизвиквате фурор, сигурен съм. За всичко сте прав, разбира се, нормално е от време на време да обобщавате огромната информация натрупана преди вас и пречупена през собственото Ви битие и мироглед. Не допускате ли, все пак, че Вашият подчинен бригадир, докато се почесва над отворения кошер се е опитвал да погледне напред във времето, макар че му е отнето това право, като че ли? Или пък просто да подиша малко кошерен въздух или пък се опитва да завърже някакъв разговор с пчелите, докато шерпите сноват тъдява... Аз все още си мисля, че Главният работник на пчелина трябва да взема решенията, останалите може и да са филипинци, както предложи един съфорумец преди време. И чичкото с хронометъра да се обажда само като му поискаме думата. Пчелинът не е фабрика за моливи, уви, и само математическо моделиране няма да е достатъчно. Това по нашите села, американците да ги оставим на мира, на тях им трябват Х килограма пчела на дата Y. За т.нар. "американска организация" още Ленин /ма той щото евреин/ е бил наясно - за който не знае - култовата фраза освен съветска власт и електрификация включва и американска организация + прусашки ред и дисциплина... Та така де, понеже помня за какви числа говорехте в първите ви изяви по пчеларските форуми и си мислех да Ви питам /за четвърти или пети път/, колко часа е трудът годишно на кошер при вас, но сега видях в последния Ви пост за какво става на въпрос, благодаря.

Рости, да разбирам ли, че приключи с Венер?

scutellator
25.08.2015, 10:46
Аз също работя с Лангстрот и за миг не съм си помислял да се върна към ДБ. Навремето имах само ДБ, но не бях напълно удовлетворен - все нещо не се получаваше - най-вече или плодника няма да стигне и семейството ще се рои или на есен няма достатъчно място за мед в него (нали все още има пило). И започнах да еспериментирам с други сестеми - 12 ДБ, лежак, "многокорпусен" лежак с дб рамки (:laughing: поредния пчеласки патент), ЛР, Фарар ( вече имах и ДБ и ЛР едновременно, в продължение на няколко години, бях преценил че ДБ-лата заминава за печката, но ми се искаше да мога да оползотворя магазинните рамки. Тогава още смятах че Фарара ще да е още по-гъвкава и универсална система от ЛР)

Към момента с Ланстрота пчеларствам по технология горе-долу като на тръвна ( разликата е, че кошерите периодично се нуждаят от третиране, а понякога - и от подхранване). А най-важната от всички операции е смяната на майката.
Във времето, когато се интересувах от мед, технологията не беше много по-различна, с тази разлика, че беше изключително ВАЖНО най-отгоре на кошера по ВСЯКО ВРЕМЕ [през периода на некрароотдлеляне -Май-Август ] да присъства поне един празен корпус (застраховка). Когато семейството се разшири с корпус, той остава там целогодишно. Отнемането на корпуси ставаше само по две причини - за центофугиране (след което се връщат обратно кой от където е) и за бракуване/претопяване.

зуница
25.08.2015, 10:53
... Тогава още смятах че Фарара ще да е още по-гъвкава и универсална система от ЛР)...
И какво не му хареса на "фарар"-а?Ако не е тайна.

rosty_sz
25.08.2015, 15:04
В отговор на Йорданов НЕ съм се отказал от Венер, но и тази година надставките с рамките с основите пак си останаха в склада. Просто" налапах много голяма хапка" и нямаше никакво възможност за експерименти. Венер си остава алтернатива, но класическия ЛР определено не ме задоволява и следващия сезон ще трябва да експериментиарм задължително и да избера на къде...

judas
25.08.2015, 15:32
Гледал ли си лекцията на Софрон Софрониев? https://www.youtube.com/watch?v=PDCYMFlMLWk

212
25.08.2015, 17:50
Понеже и мен LR не ме задоволява съм решил да опитам поне 2 направления за 2016 г.

1. LR(8 или 10) плодник, с няколко F(8 или 10) магазини.
2. Кошер 375x375x150, ще се ползва почти МЕТЕ технология. Точните размери все още се уточняват!

Какво съм избрал ще ви кажа края на 2016 г. :) Тази зима ще си стегна 5 или повече кошера за точка 2.

Теоретично/практично погледнато колкото по-малка рамка се ползва толкова по-възможно е да се работи на ниво цял корпус.

Не на последно място когато се ползва нестандартна рамка... кражбите клонят към нула. Просто няма кой да купи кошер с нестандартна рамка.

Mateev
25.08.2015, 19:59
...Венер си остава алтернатива, но класическия ЛР определено не ме задоволява и следващия сезон ще трябва да експериментиарм задължително и да избера на къде...
Като цяло експериментите не са лошо нещо. Напротив - правете ги колкото се може по-много и по-често. Единственият източник на знания за пчеларството са именно ЕКСПЕРИМЕНТИТЕ. Аз също ги обичам и ги правя в изобилие.

Искам само да кажа 2-3 препоръки.
1. Всеки един експеримент трябва внимателно да се планира.
2. Всеки един експеримент трябва да се извършва с научен подход (контролни семейства, еднакви други фактори и разлика само в изследваната величина или параметър). Ако това не се направи, от експеримента могат да се извадят грешни изводи.
3. Експеримента се прави с малко на брой семейства, защото може да се окаже и неуспешен. Глупаво е да се експериментира например 50% от всичките ви семейства.
4. Експеримента се прави с достатъчно на брой семейства, щото резултатите от него да са репрезентативни (статистически значими и верни).

На пръв поглед точки 3 и 4 си противоречат, но няма как. Законите на статистиката (и теорията на вероятностите) изискват някакво минимално количество образци да бъдат изтествани и измерени, щото резултатите да са достоверни.

Niki1313
25.08.2015, 20:53
Гледал ли си лекцията на Софрон Софрониев? https://www.youtube.com/watch?v=PDCYMFlMLWk

Стига си ни врял този Софронии в носовете. Човека третира с "Амитраз" (ама Руски), а пчелар, който третира с бойно отровни вещества, не бива да се дава за пример за добри пчеларски практики и техники.

Относно избора на система много е написано и ще продължава да се пише още, но всеки трябва да направи промяна, ако не е доволен от досегашната си система на пчеларстване, въпреки мненията на корифейте в пчеларството.

Рости пусна тази тема, защото остава с впечатлението, че не може да извлече максималното от пчелите си и затова търси алтернатива, но всички скочиха " ти луд ли си или х.... е голям"

Някои гледат ЛР, защото разбирате ли това е кошер за "професионално" пчеларство. Други защото се занимават с майкопроизводство и им дреме за извадения мед. Трети са още по-добри и работят с две майки в ЛР кошер, няма лошо дори много добре (друг е въпроса, колко семейства може да отглежда така и каква е рентабилността разпределена на една майка).

Матеев постоянно говори в тази тема за работата с еднакви рамки и че ДБ не може да предостави тази възможност, но аз бих казал - мозе, мозе и още как. Плодник ДБ (300), магазин ДБ (300). Работи се като с МК, но с големи ДБ рамки. Без да изпадам в подробности, всеки средно интелигентен пчелар може да си представи предимствата и респективно недостатъците на такова пчеларстване.

Чисто хипотетично да си представим че по този начин се отглеждат 200+ семейства и се вади 3 пъти повече стокова продукция отколкото средното за страната с ЛР и да предположим, както казва Матеев "... в много западни фирми са успели да постигнат професионално пчеларстване с норматив 1 човек - 400 кошера...".

Въпросът ми е хипотетично-риторичен - Кой вариант е по-добър - един човек с 200 бр. МК ДБ или един човек с 400 бр. МК ЛР но с три пъти по ниска продукция отколкото МК ДБ.

n.kostadinov
25.08.2015, 21:29
Стига си ни врял този Софронии в носовете. Човека третира с "Амитраз" (ама Руски), а пчелар, който третира с бойно отровни вещества, не бива да се дава за пример за добри пчеларски практики и техники.

Относно избора на система много е написано и ще продължава да се пише още, но всеки трябва да направи промяна, ако не е доволен от досегашната си система на пчеларстване, въпреки мненията на корифейте в пчеларството.

Рости пусна тази тема, защото остава с впечатлението, че не може да извлече максималното от пчелите си и затова търси алтернатива, но всички скочиха " ти луд ли си или х.... е голям"

Някои гледат ЛР, защото разбирате ли това е кошер за "професионално" пчеларство. Други защото се занимават с майкопроизводство и им дреме за извадения мед. Трети са още по-добри и работят с две майки в ЛР кошер, няма лошо дори много добре (друг е въпроса, колко семейства може да отглежда така и каква е рентабилността разпределена на една майка).

Матеев постоянно говори в тази тема за работата с еднакви рамки и че ДБ не може да предостави тази възможност, но аз бих казал - мозе, мозе и още как. Плодник ДБ (300), магазин ДБ (300). Работи се като с МК, но с големи ДБ рамки. Без да изпадам в подробности, всеки средно интелигентен пчелар може да си представи предимствата и респективно недостатъците на такова пчеларстване.

Чисто хипотетично да си представим че по този начин се отглеждат 200+ семейства и се вади 3 пъти повече стокова продукция отколкото средното за страната с ЛР и да предположим, както казва Матеев "... в много западни фирми са успели да постигнат професионално пчеларстване с норматив 1 човек - 400 кошера...".

Въпросът ми е хипотетично-риторичен - Кой вариант е по-добър - един човек с 200 бр. МК ДБ или един човек с 400 бр. МК ЛР но с три пъти по ниска продукция отколкото МК ДБ.

Това всичкото от гледната точка на човек имащ опит с тази система ли го казваш?
По темата,следя я с интерес от самото начало.Напълно разбирам автора на темата и споделям терзанията му с лр системата.И аз съм на същата вълна.В момента имам само лр корпуси и се чудя за догодина дали да не премина на вариант един лр корпус за плодник и нагоре дб магазини.Да знам че в интезивното пролетно развитие на една силна майка със много пчели в кошера 10лр пити не и стигат,но по мои наблюдения това е най-много до цъфтежа на липата и докато отмине опасността от изпадане в роево настроение.И да се качи да осемени един магазин не мисля,че това е проблем,ще го кача над медовите и след излюпване на пилото ще го напълнят с нектар и ще го извъртя.Мисля също и да опитам със система фарар,но както Матеев каза ще стане хаус,заради наличието на различни рамки.Но при положение че лр корпусите си останат единствено за плодник не виждам проблем.Всичко това ми е само в главата и не знам как точно ще се развият нещата.Със сигурност има хора,които са го пробвали това и колкото и да разтягаме локуми тук докато на човек не му мине нещо през главата няма как да разбере работи ли нещото или е абсолютна греда.Лошото е,че пчеларския сезон е твърде кратък за експерименти и ако се окажат не сполучливи си загубил годината,а да се правят експерименти със всички кошери си е направо лудост.

judas
25.08.2015, 21:34
Стига си ни врял този Софронии в носовете…
На теб не ти вра нищо в носа. Не е Софронии, а Софрон. Човекът е постигнал всичко само с двете си ръце. ТОЙ и СИНЪТ му обслужваха 800 кошера, правеха 800 отводки, произвеждаха 5000 майки и какво ли още не! Има какво да се научи от него. И най-вече начин на работа с плодник 1 ЛР корпус и 4 Фарара (ДБ магазина).

Niki1313
25.08.2015, 21:44
... Не е Софронии, а Софрон. ...


То не се казва "Мозе" а правилното е МОЖЕ, но ти не схващаш иронията........карай, някой ден ще се упрайш.

rosty_sz
25.08.2015, 22:00
Гледал съм лекцията и съм впечатлен. Имам намерение или да посетя Софрон, но по скоро мисля да го поканя за лекция в нашето дружество тази зима.

Аз определено не се притеснявам от голям хаос ако вкарам още един вид рамка в употреба. Ако е Венер - никакви грижи надставката с другия вид рамка си е постоянно на кошера. Ако е Дадан предполагам ще има леки затруднения на моменти, НО няма как да се сравнят с хаоса който цари в момента в кошерите. Предпочитам го в склада, камиона там поне ми е под моя контрол, но в кошерите ме дразни мнооооооооого. Все още вадя слънчогледа (дано да има още много да вадя) и всеки ден им се дивя и не мога да разбера алгоритъма, логиката на яйцеснасянето ако въобще има такива. Такива са ги наредили, че ваденето стана дава пъти по дълго от предвиденото, защото се принудих да направя ново разпределение на работата. Един подрежда корпусите които ще остават другия освобождава от пчелите медовите пити двама товарим. АКО ИМА РЕД В ПЛОДНИКА ДВАМАТА ЩЯХМЕ ДА СЕ ЗАНИМАВАМЕ С МЕДОВИТЕ ПИТИ И РАБОТАТА ДА ЛЕТИ.
На Дадана най-много ме притесняват противороевите мерки. Плодника не може да се разширява колкото на ЛР, а ако тръгнеш да правиш отводки обединението с основното семейство е мноооооооого трудно. Отводки не смятам да продавам, пък и няма да раста до безкрай.

scutellator
25.08.2015, 22:09
И какво не му хареса на "фарар"-а?Ако не е тайна.

Ниската и тясна рамка. Заради нея, вместо плодника да бъде на 3 корпуса, както смятах очакваната площ на пилото, реално той се разпростираше на само два. Бях предвидил кошерите за 8 корпуса, но рядко достигнаха до не повече от 5. Майките осеменяваха една фарарова рамка за абсолютно точно същото време, което им беше нужно да осеменят една ЛР рамка.
Може би, ако бях ползвал местни майки, които са по-пъргави и по-щъкащи, резултатите щяха да са различни.

Ангел Йосифов
26.08.2015, 07:57
. На Дадана най-много ме притесняват противороевите мерки. Плодника не може да се разширява колкото на ЛР, а ако тръгнеш да правиш отводки обединението с основното семейство е мноооооооого трудно. Отводки не смятам да продавам, пък и няма да раста до безкрай.

Щеш-нещеш необходимо е да имаш достстъчно инвентар и за "отводки".Пълниш корпуса-плодника с 7-8 рамки с пило и слагаш магазин,а може и нова майка....

зуница
26.08.2015, 09:22
Ниската и тясна рамка. Заради нея, вместо плодника да бъде на 3 корпуса, както смятах очакваната площ на пилото, реално той се разпростираше на само два. Бях предвидил кошерите за 8 корпуса, но рядко достигнаха до не повече от 5. Майките осеменяваха една фарарова рамка за абсолютно точно същото време, което им беше нужно да осеменят една ЛР рамка.
Може би, ако бях ползвал местни майки, които са по-пъргави и по-щъкащи, резултатите щяха да са различни.
Благодаря! Твоето решение и моите наблюдения до момента, съвпадат напълно. Явно проблема не е в майките.Моите майки нямат нищо общо с твоите.Климатичните условия и медоносната база са коренно различни. Общото в случая е рамката. Малка площ, много дърво ...

Вълчан
26.08.2015, 12:22
Рости, плодника хич не е малък защото: При поставянето на магазините, част от майките се качват и осеменяват някой магазинни рамки в първия магазин, след акацията майката слиза в плодника, после и те се пълнят с мед, крайните са с мед, и магазина-ите отгоре са с мед. Майката снася единствено в първия магазин при акациевата паша.
Накратко, не правя никави противороеви мерки! Много ама много рядко някой кошер се рои. Има години в които няма въобще роене! Винаги при първата паша слагам два магазина, след 3-4 дни ако е необходимо слагам трети или разменям магазини с по слаби кошери!

bat_minka
26.08.2015, 13:39
или разменям магазини с по слаби кошери!
Как да разбираме това.

Ангел Йосифов
26.08.2015, 13:51
Силните като понапълнят магазините,вместо да слага трети магазин,взима от по слабо сем. празен и го слага на силното,а от силното взема пълен и го слага на слабото.

Aranis
26.08.2015, 13:51
На Дадана най-много ме притесняват противороевите мерки. Плодника не може да се разширява колкото на ЛР

Тук бъркаш. 2 корпуса ДБ 12р са с по-голяма кубатура от 3 ЛР, а кубатурата на 2 корпса ДБ 10р е съвсем малко по-малка от тази на 3 корпуса ЛР. По мое мнение проблемите на системата са в други направления, но когато има желание има и решения. Аз за момента работя с 12р. ДБ и никога не съм мислил за роенето като проблем. Дори и 2014г.

joromainata
18.10.2015, 08:16
Спокойно може да премине към хибридна система 2 лр корпуса и магазини според нуждите на семейството от няколко години съм така и мисля че е много по добре ,по- малката рамка е градят и пълнят по лесно много рядко имам качили се майки в магазина и не ползвам ханеманова решетка.В магазините слагам по 9 рамки което способства за надграждане от там по лесното им разпечатване по леко е за пренасяне и по бързо за обслужване.
Снимката е от миналото лято тази година нямаше такива .Относно даданите тази година само те изпаднаха в роево състояние от 5 общо 2 бр имаха роево въпреки магазините над тях