PDA

Виж пълната версия : ПРЕМЕСТВАНЕ НА КОШЕРИ



miro8440
30.07.2015, 21:25
ЗДРАВЕИТЕ ИСКАМ ДА ПОПИПАМ ДАЛИ ЩЕ БЪДЕ ПРОБЛЕМ ЗА ПРЕМЕСТВАНЕТО НА ПЧЕЛИН НА 800 МЕТРА ЗА ЗИМУВАНЕ ОТ ПОЛЕТО В ДВОРА НА КЪЩАТА МИ . БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!!!

bobi mitrev
31.07.2015, 08:01
АКО ТИ РАЗРЕШАТ ПИПАЙ.

Mateev
31.07.2015, 14:14
ЗДРАВЕИТЕ ИСКАМ ДА ПОПИПАМ ДАЛИ ЩЕ БЪДЕ ПРОБЛЕМ ЗА ПРЕМЕСТВАНЕТО НА ПЧЕЛИН НА 800 МЕТРА ЗА ЗИМУВАНЕ ОТ ПОЛЕТО В ДВОРА НА КЪЩАТА МИ . БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!!!

Ще загубиш голяма част от старите пчели, което по това време на годината не е кой-знае какъв проблем, защото тези пчели така или иначе ще умрат в следващите 1-2 седмици. Ако на новото място в къщата храниш интензивно с инвертиран сироп (или апиинверт), щетите по пчелните семейства ще са минимални, и ще влязат в зимата като силни семейства с достатъчно големи зимни запаси. Норматива за хранене през месец Август е поне 15 литра инвертиран захарен сироп на семейство (още по-добре 20 литра).

Проблемът е, че напролет отново ще трябва да направиш същата операция (местене само на 800 метра), но тогава вече загубата на летящите пчели ще е фатална за пролетното развитие на семейството.

По-безопасен вариант на местене е да се направи на 2 пъти - единия път местиш на поне 5 километра, след това изчакваш няколко дена, и пак отново местиш, но вече в двора на къщата си.

ПС: Имай предвид, че всяко едно местене си е голяма лудница, и при него винаги има и някакъв процент жертви (смачкани майки от клатещите се рамки) или умрели от прегряване семейства (ако имат много пило и разстоянията са големи).

miro8440
31.07.2015, 22:06
И АЗ МИСЛЕХ ВАРЯНТА ЗА МЕСТЕНЕ ПРЕДИ ДА ГИ ВКАРАМ В ДВОРА НО НЕ БЯХ СИГОРЕН !!! БЛАГОДАРЯ ВИ ЗА ИЗЧЕРПАТЕЛНИЯ И БЪРЗ ОТГОВОР ОЩЕ ВЕДНЪЖ !!!

delpi
28.08.2015, 15:55
...

По-безопасен вариант на местене е да се направи на 2 пъти - единия път местиш на поне 5 километра, след това изчакваш няколко дена, и пак отново местиш, но вече в двора на къщата си.

...

Стана ми интересно, колко дни трябва да се изчака на междинното място?

Ivan_vd
28.08.2015, 16:18
Стана ми интересно, колко дни трябва да се изчака на междинното място?Около 4-5 дни.

delta.e
28.08.2015, 16:28
Около 4-5 дни.

Хайде умножи по 2 .

Ivan_vd
28.08.2015, 17:04
Хайде умножи по 2 .Може да се умножава и по 3 и по 4 аз съм го правил и след 5 дни съм ги местил където ми трябва.А и винаги се оставят 5-6 до 10 кошера който да поемат пчелите който са останали на мястото,така че какво губиш.

delta.e
28.08.2015, 17:16
Пиша , колегата да не губи нищо .
В този момент , ни трябва пчела .
Вярно , ще измре до зимата , но тя е маята за октомврийските пчели .

delta.e
28.08.2015, 17:30
Лично аз , догодина ще подходя по друг начин .
Само живот и здраве .

Ivan_vd
28.08.2015, 17:36
Лично аз , догодина ще подходя по друг начин .
Само живот и здраве .;)Е то и аз др.година ще подходя по др. начин но..... лошото е че чак догодина.

delta.e
28.08.2015, 19:07
Друга ми е идеята .Не е точно , местене на кошерите.:)
Ще поживеем и ще видим .

Ivan_vd
28.08.2015, 19:15
И аз за друго говоря,че ще бъда на подвижно това е сигурно но тези който ги оставя на стационарния ще подходя по съвсем друг начин,яд ме е че трябва да се чака чак др.година.

delta.e
28.08.2015, 23:01
Желая ти успех !

Mateev
31.08.2015, 10:47
Стана ми интересно, колко дни трябва да се изчака на междинното място?

Най-сигурния вариант за изчакване е около 20 дена. За такъв период от време умират всички стари пчели, а всички млади стават на стари, които познават САМО ТЕКУЩОТО МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ (не знаят за старото).

Когато при местене на кошери на 2 етапа се изчакват по-малко дни в междинната точка, има някаква вероятност някои от старите пчели да бъдат изгубени. Това е така защото не всяка една стара пчела излита всеки ден на паша, особенно ако е в период на безпашие (както е сега). При това положение разчитаме на факта, че всички стари пчели ще "забравят" навигационната карта на терена, която е в главите им. Според пчеларската литература това наистина може да се случи за 4-5 дена, но няма гаранция че ще се отнася за 100% от пчелите.

При това положение може да местиш със 100%-ва гаранция само ако са изминали 21 дена в междинната точка. При по-малко време постепенно ще нараства процента на изгубените пчели, като ако времето се накъси на 4-5 дена, вероятно изгубените стари пчели могат да са напр. 20-30%. Намаляването на ефекта от тази загуба се извършва посредством оставяне на старото място на 1-2 от най-слабите кошери, които да съберат в себе си заблудените пчели. Тези кошери се местят с ден-два закъснение и готово.

kirschman
01.09.2015, 17:10
ЗДРАВЕИТЕ ИСКАМ ДА ПОПИПАМ ДАЛИ ЩЕ БЪДЕ ПРОБЛЕМ ЗА ПРЕМЕСТВАНЕТО НА ПЧЕЛИН НА 800 МЕТРА ЗА ЗИМУВАНЕ ОТ ПОЛЕТО В ДВОРА НА КЪЩАТА МИ . БЛАГОДАРЯ ВИ ПРЕДВАРИТЕЛНО !!!!!

Ето как става: Пчелите се връщат на старото място, защото никой не се е досетил, че когато излитат и има паша или за каквото излитат те стремглаво политат напред и не се обръщат да видят мястото на кошера, защото от дни са извършили разузнавателен полет и вече знаят мястото със 100% сигурност. Но ако ги принудим да се обърнат и видят новото разположение, те със сигурност ще си намерят новото място. КАКВО ДА НАПРАВИМ ЛИ? АМИ ПРОСТО СЛАГАМЕ МНОГО ТРЕВА ИЛИ СЛАМА НА ВХОДА И ПЧЕЛИТЕ СЕ ПРОВИРАТ И РАЗБИРАТ, ЧЕ СЕ Е СЛУЧИЛО НЕЩО С КОШЕРА ИМ . КАТО СЕ ПРОМЪКНАТ ПОКРАЙ ТРЕВАТА ТЕ СЕ ОБРЪЩАТ И ВИЖДАТ НОВОТО РАЗПОЛОЖЕНИЕ И НИТО ЕДНА ПЛЕЛА НЕ СЕ ЗАГУБВА. Можеш да черпиш.

Mateev
01.09.2015, 17:22
Това с тревата или клечките го знае всеки един пчелар, но то НЕ ГАРАНТИРА 100%-ова успеваемост. Това по-скоро е недоказан пчеларски мит, и поради тази причина аз лично не му обръщам подобаващо внимание.

ПС: Уважавам мнението на старите пчелари с опит, но чак пък да го наречем ГЕНИАЛНО - това е малко пресилено. Сигурно има някакъв положителен ефект, но той е крайно недостатъчен, ако човек иска да си спаси всичките стари пчели (да си останат точно в това семейство).

Иначе в професионалното пчеларство тези проблеми се решават на принципа ДЖАСТА-ПРАСТА или ВЪОБЩЕ НЕ МИ ПУКА ЗА СТАРИТЕ ПЧЕЛИ. Не искам това да ви го препоръчвам, но когато говорим за хиляди кошери с огромно количество труд по тях, последна грижа е какво ще се случи със старите пчели. Нали ще останат в моя пчелин - това вече е достатъчно условие да не ги мислим повече.

Bobi-M9598
01.09.2015, 18:27
При това положение може да местиш със 100%-ва гаранция само ако са изминали 21 дена в междинната точка. При по-малко време постепенно ще нараства процента на изгубените пчели, като ако времето се накъси на 4-5 дена, вероятно изгубените стари пчели могат да са напр. 20-30%. Намаляването на ефекта от тази загуба се извършва посредством оставяне на старото място на 1-2 от най-слабите кошери, които да съберат в себе си заблудените пчели. Тези кошери се местят с ден-два закъснение и готово.


Здравейте,

Да, да, ама не! Според мен: Това с 21 дни е така, но през това време от младите пчели които досега са работили в кошера стават летящи и се облитат на междинната точка. Така те си програмират "джипиеса" за местополжението на кошера. Т.е. според мен винаги ще има достатъчно "стари" (летящи) пчели.
Как процедирах когато на мен ми се наложи тази година през април да си местя кошерите. Вечерта ги затворих, и на сутринта ги преместих. На новото място преди да ги отворя пред кошерите поставих преграда на около 40-50см. В случая това бяха празни кошери. През ден ги дърпах по-малко напред, така докато ги отдалечих на около 2.5м. След като ги преместих и отворих с притеснение седях встрани от тях и ги наблюдавах. Пчелите при излизането си от кошера разбираха, че нещо се е променило и се облитаха (въртяха се в кръг като го разширяваха все повече). Отворих ги след няколко дни, видимо нямах "загубени" пчели.
Има една мрежа (виждал съм по строежите) може да се опъне на няколко кола и предполагам, че ще има ефект.

Поздрави, Г. Георгиев

Мира
20.10.2015, 13:26
Здравейте! Налага се да преместим около 15 кошера на разстояние около 50 - 100 метра по права линия. Местенето ще стане на ръка, внимателно, от по-високо към по-ниско място. Искам да попитам възможно ли е това да се случи сега и ако не - кога е подходящият момент.
Благодаря!

BateMisho
20.10.2015, 14:24
Здравейте! Налага се да преместим около 15 кошера на разстояние около 50 - 100 метра по права линия. Местенето ще стане на ръка, внимателно, от по-високо към по-ниско място. Искам да попитам възможно ли е това да се случи сега и ако не - кога е подходящият момент.
Благодаря!

Успех с четенето и местенето!
http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=669

rosty_sz
19.12.2015, 10:27
По изключение, тази година днес е Игнажден и според народните поверия не се местят кошери за да не се роят пчелите;)

бат тянко
19.12.2015, 12:23
Не е за тука, но по- важно е кой пръв ще пристъпи прага ни!

tihmr
03.01.2016, 15:18
Колеги, налага ми се да премествам кошери в пчелина на по 50 -60 метра.
Метода, когато при студено време не са се облитали 2-3 седмици, някой на практика правил ли го е ?
Щото се разтърсих из чуждите форуми и останах с чувството че е само теория.

Само на едно място човека споменава, че след 3 седмици лошо време ги преместил,
сложил нуклеус на старото място и намерил много върнали се пчели.

zapstojan
03.01.2016, 16:02
Не мога да помогна.
Споделям че и аз трябвя да решавам такъв проблем.
Мисля да ползвам опита на Bobi-M9598, споделен в пост Номер 18 в тази тема.
Можеш да прочетеш и другата тема: http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=669

Интересно, споменатия от теб човек, ако не беше сложил нуклеус, дали пчелите нямаше да се повъртят на старото място и след това да си намерят кошера на новото.

Ivan_vd
03.01.2016, 17:38
Аз местих 170бр събрах ги по 4бр. на пейки като преди това бяха в редици наблюдавах ги след това но нямаше проблем.

tihmr
03.01.2016, 18:29
Аз местих 170бр събрах ги по 4бр. на пейки като преди това бяха в редици наблюдавах ги след това но нямаше проблем.

Колко време не бяха се облитали?

Юрий Цветков
03.01.2016, 19:01
Сега е идеално да се местят кошери. Само внимателно, без тръскане и хвърляне.

zapstojan
03.01.2016, 23:33
Сега е идеално да се местят кошери. Само внимателно, без тръскане и хвърляне.

Благодаря за споделеното мнение.

Ангел Йосифов
04.01.2016, 08:09
Юрка,точно сега не е "идеалното"време.Необходимо е дневните температури да са положителни(над +5*),за да може изпадналите или отделили се пчели от кълбото да се върнат в кълбото.Ако температурата е отрицателна,отделилите се пчели от кълбото няма да могат да се завърнат и ще дадът фира...

Юрий Цветков
07.01.2016, 12:15
И защо мислиш че, ще има изпаднали или отделени пчели? То по тая логика, като вдигнеш пита за преглед, то пчелите ще падат като гнили круши, ;) а това не се случва.

Юрий Цветков
07.01.2016, 12:20
През Януари 2007г при отрицателни температури, прекарах кошер на 170 км. Включително товарене и разтоварване в лека кола. От любопитство на другия ден свалих дъното и подмор нямаше.

Да не говорим че всяка зима при отрицателни температури все нещо "намествам" кошерите в пчелина и проблем няма. Стига да се работи внимателно.

Ivan_vd
07.01.2016, 12:43
Колко време не бяха се облитали?Местих преди около 2 седмици тогава си беше топло така че всеки ден се облитаха.

jordanov
07.01.2016, 13:13
През Януари 2007г при отрицателни температури, прекарах кошер на 170 км. Включително товарене и разтоварване в лека кола. От любопитство на другия ден свалих дъното и подмор нямаше.

Да не говорим че всяка зима при отрицателни температури все нещо "намествам" кошерите в пчелина и проблем няма. Стига да се работи внимателно.

Е, Юри, аз и друг път съм казвал, че опитен пчелар като се наложи може да отвори или премести или превози кошер по всяко време на денонощието и по всяко време на годината. В леката кола температурата предполагам, не е била на минус?

Юрий Цветков
07.01.2016, 13:20
Да ти кажа честно беше си многооо минус. Кошера беше стар 12-так и понеже не знаех в какво състояние и беше на прдната седалка (никъде другаде не влизаше) карах с отворени прозорци, за да не "шават" много. През живота си не съм носил шапка, но тогава карах с такава и ръкавици. Където ме видеха хора им ставаше много весело.

Исках само да кажа, че ако се прави внимателно няма никакъв проблем. Не е нужно да имаш специален опит.

ves
07.01.2016, 16:19
Да ти кажа честно беше си многооо минус. Кошера беше стар 12-так и понеже не знаех в какво състояние и беше на прдната седалка (никъде другаде не влизаше) карах с отворени прозорци, за да не "шават" много. През живота си не съм носил шапка, но тогава карах с такава и ръкавици. Където ме видеха хора им ставаше много весело.

Исках само да кажа, че ако се прави внимателно няма никакъв проблем. Не е нужно да имаш специален опит.
Сега като се замислих, никъде в пчеларските книги не съм прочел с до колко G може да се удря кошер зимно време без да изпадне кълбото от рамките. :laughing:

Ангел Йосифов
07.01.2016, 16:27
Не е задължително да се удря,тръска кошера за да се отделят не малко пчели от кълбото,достатъчно е да бъдат раздразнени,провокирани....

Ангел Йосифов
07.01.2016, 16:47
Юрка,не е задължително да се изсипят пчели от кълбото,но ако се получи при -10* ще успеят ли да се върнат в кълбото?Когато колегата зададе въпросът за местенето,времето си беше доста студено,а ти отговори,че е идиално.Напълно съм съгласен,че зимния период е идеален за преместване на близки разстония.И аз ще го правя след някой ден.Иначе при преглед рано пролетта,когато пчелите уплътняват в долния край рамките,за да запазят микроклимата,като се изважда рамка пчелите падат.

Юрий Цветков
07.01.2016, 16:57
Ако се случи, част от пчелите вероятно ще успеят да се върнат, зависи и кълбото на какво разстояние е от дъното. Но по вероятно (при внимателно боравене) да не се отдели нито една пчела.

tihmr
08.01.2016, 14:18
Днес преместих 11 семейства на 50 метра.
Сложих и клонки пред прелките, че като излизат да се огледат и да си кажат''май не сме вече на старото място''
На 11-12 януари го дават 15 градуса и ако се облитат ще наблюдавам дали ще се връщат.

tihmr
10.01.2016, 14:10
Мога да споделя, че в продължение на час наблюдавах как пчелите се облитаха на новото място и нито една не се върна на старото.
Не бяха излизали около две седмици.

бат тянко
10.01.2016, 15:26
Демек не е лошо, който има да мести кошери да го прави по това време. Така ли да разбирам?

tihmr
10.01.2016, 17:00
Демек не е лошо, който има да мести кошери да го прави по това време. Така ли да разбирам?

Ако не са се облитали 2-3 седмици поради студено време.

Standart
10.01.2016, 21:24
Ако не са се облитали 2-3 седмици поради студено време.

Не съм много сигурен каква е продължителноста на паметта при пчелите. Личните ми впечатления са, че се получава ако кошерите са поединично на поне метър-два разстояние. Моите са по двойки и тройки в редица и малко разстояние между групите и когато се е налагало да премествам винаги съм наблюдавал връщане на част от пчелите към най-близкия останал. Суетене виждам и когато затворя горна прелка след повече от 10 дни без облитане.
Иначе за паметта по книгите пише около 12 дни но бих се съгласил, че важи само за активния период от годината.

Валентин.
10.01.2016, 21:40
Сега облитането е по-скоро очистително отколкото ориентировъчно и опознавателно. За това не би трябвало да има връщане на пчели след преместване. Плюс ниските температури.... Това лично мнение де.

solaris60
10.01.2016, 21:47
Сега облитането е по-скоро очистително отколкото ориентировъчно и опознавателно. За това не би трябвало да има връщане на пчели след преместване. Плюс ниските температури.... Това лично мнение де.

Премести един кошер за проба де и тогава напиши нов коментар за да видим какво ще напишеш?

Валентин.
10.01.2016, 21:52
Премести един кошер за проба де и тогава напиши нов коментар за да видим какво ще напишеш?
Ми аз ги местих, не само по хоризонтала ами и по вертикала / от ремаркето-на земята/. Ма нещат да излизат пущините. Студено им е. Па и не им се ака сигурно.

MuTko
26.01.2016, 06:28
Здравейте колеги,
Имаше дълъг период на студове, а го гледам затопляне към началото на другата седмица го дават до 13 С.
Мисля да преместя кошерите си на 5 до 6 метра на страни, дали е удачно сега или има вероятност да прецакам кълбото.
По книгите пише, че най-удачния момент за разместване на кошери на близки разстояния е началото на февруари преди голямото облитане?
Благодаря предварително.

mmm.1979
07.02.2016, 21:32
Здравейте!
Налага ми се да преместя 40 кошера на разстояние около 400-500м.Кога е най добре да се преместят?Мисля да го направя началото на март но като гледам прогнозите дават доста топло и хубаво време и ще има чести облитания и ми се струва че доста пчели ще се върнат на старото място.

kuline
07.02.2016, 21:48
Здравейте!
Налага ми се да преместя 40 кошера на разстояние около 400-500м.Кога е най добре да се преместят?Мисля да го направя началото на март но като гледам прогнозите дават доста топло и хубаво време и ще има чести облитания и ми се струва че доста пчели ще се върнат на старото място.

Доста е изписано за преместването на кошери т.е. кога, как и защо. Прочети!

solaris60
07.02.2016, 21:51
Доста е изписано за преместването на кошери т.е. кога, как и защо. Прочети!

И да чете и да не чете си мисля, че за тази година е изпуснал момента.

kuline
07.02.2016, 21:55
И да чете и да не чете си мисля, че за тази година е изпуснал момента.

Той сам да си прецени. Кога няма да се върнат пчелите, кога са най-леки кошерите и т.н. Това е жокер за него.

solaris60
07.02.2016, 22:02
Той сам да си прецени. Кога няма да се върнат пчелите, кога са най-леки кошерите и т.н. Това е жокер за него.

Аз това момче го знам още от когато започна да се занимава с пчели и се чудя дори защо задава този въпрос? Би трябвало отдавна да е наясно с преместването на кошери.

Ангел Йосифов
08.02.2016, 17:52
и ми се струва че доста пчели ще се върнат на старото място.
И какво ще правят на старото място?

Илиев
08.02.2016, 18:58
Аз така преместих един кошер на 30м. в двора в един студен есенен ден, миналата година, и след няколко дни, като се затопли, и пчелите почнаха да фъркат - еми въртяха се 5-6 дни на старото си място, но после къде се прибираха?...се питам?....пчелите не чак толкова прости, че да си напуснат къщичката, ей така и да се изгубят в небитието!!.....преди 2г. като абсолютен новобранец.пчелар, купих 4 кошера от един съсед на 700м. по пряка линия, пренесохме кошерите вечерта, на сутринта се суетяха около прелките напред-назад, като развалени Пършинги....и пак се прибраха в къщата си!!...и следващите дни имаха летящи пчели - т.е. не се бяха върнали на старото си място!

Mateev
09.02.2016, 00:30
Не знам дали сте се замисляли, но през Април кошерите можете да си ги местите както си искате и колкото си искате, без въобще да ви пука за старите пчели. Защо това е така?

1. Старите (зимни) пчели в кошера вече са много малко и така или иначе в следващите дни им предстои да умрат.
2. Новите (пролетните) пчели все още са млади и местенето няма да ги обърка.
3. Кошера вече е задръстен с нектар и прашец, така че гледането на пило няма да се обърка, ако за ден-два остане съвсем без стари пчели. Дори е полезно това да се направи, когато има задръстване на майката.
4. Тези стари пчели, които останат без дом, все ще си намерят кошер, където да отидат, и този кошер пак ще е във вашия пчелин.

По-начало пролетно време семейството е ВЪВ ВЪЗХОД. През цялото време на този възход баланса на бройката на пчелите е силно изкривен - съотношението МЛАДИ към СТАРИ пчели е в полза на младите, които като бройка превишават старите поне 2 или дори 3 пъти. Този изкривен баланс е поне до началото на месец Май, така че през целия месец Април бихте могли спокойно да размествате кошери без да има сериозни сътресения за развиващите се семейства.

Припомнете си теорията за 63-те дена за развитие на едно семейство до максимално силно ниво с правилен баланс между млади и стари пчели. В тази теория максимума на младите пчели се получава на 42-рия ден, а максимума на старите - на 63-тия ден. И тези дни започват да се броят от момента, в който затоплянето на времето позволи на майката да започне да снася с пълния си капацитет. Ако приемем, че това се случва някъде в средата на март, то от този момент нататък започвате да броите 42 дена, и това е времето, в което спокойно можете да местите кошера вътре в пчелина. Причината вече я знаете - млади пчели бол, а старите стават все по-малко и по-малко до момента на 42-рия ден, от който бройката им започва да нараства до 63-тия ден (но това са вече пролетни стари пчели).

Тъй като минимума на старите пчели е някъде в зоната около 42-рия ден, то това е и най-подходящия момент от време за местене на един кошер вътре в пчелина. Тоест в зависимост от годината (топла пролет или не) най-подходящия момент за местене е в 3-тата или в 4-тата седмица на април.

Същото важи и за отводките - най-подходящия момент една отводка да бъде преместена в истински кошер на друго място в същия пчелин е точно 42-рия ден от момента, в който майката е започнала да снася с пълния си капацитет. Може и по-рано, ако нуклеуса вече се е препълнил с пчели, но в никакъв случай по-късно. При отводката важи същото правило - старите пчели намаляват като бройка до 42-рия ден, след което започват да нарастват, но вече с пчели, родени от новата майка.

jorogigov
28.05.2016, 15:19
Предстои ми местене през Юни ,наложително от Видин в Софийско, какви мерки да взема преди и след преместването?

бат тянко
28.05.2016, 15:49
Мои колеги използват стреч фолио. И подобаващо закрепване. За след това май е най- добре предварително да приготвиш новото местоназначение. Успех!

zapstojan
30.10.2016, 18:52
И така колеги , предстои ми преместване на кошерите ми в новият пчелин. Разстоянието между двата е около 100 метра. Според Вас кога е най-подходящо време за операцията?Какви са точните условия ,за да постигна максимален ефект ( да не се върнат в стария пчелин , там няма да има никакъв кошер, както и да не разбутат кълбото и загинат през зимата)?
С нетърпение очаквам Вашите насоки.

Наскоро местих два кошера на около 500м. Вечерта прелките ги затворих със ситна мрежа . Преместих ги сутринта в 9часа, при температура 10оС.
Пред прелките забих клончета от храсти, така, че да пречат на пчелите при излитане, напуших прелките и махнах мрежата.
Летежа беше слаб от доста време, заради сушата и хладното време.
След обяд на старото место не се виждаше нито една пчела.

Мисля, че при температури м-у 5 и 15 гр. и липса на паша, момента е подходящ за местене.
Успех!