PDA

Виж пълната версия : Нов съм!



milenivanov
29.07.2015, 17:42
Здравйте, от тази година се хванах по сериозно, в момента имам 6 кошера. 4 от тях са пълни с пчели по 10 рамки 2 та са малко слаби на 8. НЕ съм вадил мед, от тях тази година, исках да ги засиля за следващата година. Та конкретно искам да питам как да процедирам сега през август. Дали да изцентруфугирам малко пити за да усвободя място за снасяне на пило, или да прибера пити и да сложа основи на тяхно място. Не съм прибирал пити все още за пролетта. Може би сега трябва да го направя:-/ И как да позная дали медът е Манов, който не трябва да се оставя в кошера за зимата. Тези въпросчета ме Вълнуват за сега. Забравих да кажа 3 от кошерите са отводки от пролетта и се развиха много добре, 2 са от хванати рояци от първия стар кошер те са малко по слаби но мисля, че също са добре, но сега не съм сигурен как да подходя с тия пити дали да взимам за склада дали да вадя мед, дали да слагам основи.., хаотично ми е нещо, надявам се да ни помогнете със съвети :-)

Nik_m
29.07.2015, 18:17
Вече е късно за основи, за да градят трябва да има паша или да храниш. След слънчогледа е мъка граденето поне в моя район. Трябва да има място майката да работи особено в края на лятото когато се раждат пчелите които ще зимуват.

milenivanov
29.07.2015, 20:08
И аз така мислея, да не им слагам основи, но въпросът с пълните ми пити стой. Да центруфугурам по 2,3 и после да ги върна по кошерите или да отделя на склад за пролетта

Ангел Йосифов
29.07.2015, 20:13
Казваш,че от таз година си се хванал "по сериозно"...И колко да е сериозно-прочете ли нещо за пчеларството?Ами за това как се съхраняват рамки с мед до пролетта,чете ли?...

Nik_m
30.07.2015, 07:30
Казваш,че от таз година си се хванал "по сериозно"...И колко да е сериозно-прочете ли нещо за пчеларството?Ами за това как се съхраняват рамки с мед до пролетта,чете ли?...
Аз миналата година ги сложих на комин и от влагата меда се вкисна, иначе проблем с молеца нямаше. Тази година отделих само 4 пити изцяло с мед и го пробрах в стаята и се чудя дали молеца напада 100% запечатана пита с мед?

Ето я темата съхранение на пити, може да помогне на milenivanov

http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=5&highlight=%D1%81%D1%8A%D1%85%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1% 8F%D0%B2%D0%B0%D1%82+%20%D1%80%D0%B0%D0%BC%D0%BA%D 0%B8

Ангел Йосифов
30.07.2015, 08:27
Вкиснал ти е защото е имало НЕ запечатан мед.Отдели една рамка и я поръси обилно(1мм-2мм) с пудра захар само открития мед.След като поръсиш от двете страни я напръскай леко с вода с пулвелизатора и съхранявай до пролетта.

milenivanov
30.07.2015, 10:20
Казваш,че от таз година си се хванал "по сериозно"...И колко да е сериозно-прочете ли нещо за пчеларството?Ами за това как се съхраняват рамки с мед до пролетта,чете ли?...
Да четох, четох и за съхранението, но въпросът ми не беше свързан с това. Описах конкретно ситуацията при мен и ще се радвам ако някой ми даде отговор конкретено за моя случай

Юрий Цветков
30.07.2015, 10:35
и се чудя дали молеца напада 100% запечатана пита с мед?


Ако в тях е отглеждано пило - да. Горчив личен опит.

evgeni.filimonov
30.07.2015, 10:50
По книгите пише - центрофугираш 2-3 пити от плодника и връщаш в средата на гнездото, за да има място за майката да снася. Но първо прегледай всички рамки и по това дали има място за снасяне или не , колко пити напълно запечатани с мед има и има ли дебели венци в средните пити, има ли и други рамки с повече мед и тн. Другия вариант е дай по една две пити на по-слабите семейства и сложи основи. Ако има паша градят, ако не, две три дози сироп през ден два и са ги изградили. Като изцентрофугираш някоя пита, ще разбереш какъв е меда. Или разчопли някоя килийка и извади меда от нея, мановия е много-много тъмен. За това можеш да се консултираш и с някой пчелар в твоя район. И не е лошо да кажеш в кой район пчеларстваш.

Петър84
30.07.2015, 11:42
Да четох, четох и за съхранението, но въпросът ми не беше свързан с това. Описах конкретно ситуацията при мен и ще се радвам ако някой ми даде отговор конкретено за моя случайКаква система са кошерите? Във момента имали паша примерно от слънчоглед?Пчелина в планина ли се намира или в равнината?

kvoore4i
30.07.2015, 12:39
Здравйте, скоро взех 5 отводки на по 3 рамки ЛР. Сега ги подхранавам със сироп 1:1 захар и вода, но една от отводките не си взема сиропа. Та въпроса ми е на какво се дължи това и какво трябва да направя, че да подсиля семеиството за да оцелее през зимата. Предварително благодаря

Петър84
30.07.2015, 12:57
Здравйте, скоро взех 5 отводки на по 3 рамки ЛР. Сега ги подхранавам със сироп 1:1 захар и вода, но една от отводките не си взема сиропа. Та въпроса ми е на какво се дължи това и какво трябва да направя, че да подсиля семеиството за да оцелее през зимата. Предварително благодаряВиж дали има яйца тоест работеща майка.Градили пити тази отводка,може да няма място където да слага сиропа

kvoore4i
30.07.2015, 13:06
Виж дали има яйца тоест работеща майка.Градили пити тази отводка,може да няма място където да слага сиропаИма отктито пило както и доста празни килийки.

Петър84
30.07.2015, 13:21
Има отктито пило както и доста празни килийки.Тогава им дай 250мл.меден сироп,виж дали него ще го взимат,но им го сипи вечерта преди да се стъмни.Да не стане някое нападение.

Nik_m
30.07.2015, 13:47
Здравйте, скоро взех 5 отводки на по 3 рамки ЛР. Сега ги подхранавам със сироп 1:1 захар и вода, но една от отводките не си взема сиропа. Та въпроса ми е на какво се дължи това и какво трябва да направя, че да подсиля семеиството за да оцелее през зимата. Предварително благодаря
Края на юли да вземеш отводки на 3 рамки не е много добър вариант, дано имаш други семейства да им помогнеш малко.
Щом има майка и не взима сиропа или е много слаба отводката или е болна от нещо. Виж пчелите колко рамки покриват. Сега почват нападенията така че внимавай и с храненето, само вечер и да не оливаш кошера.

kvoore4i
30.07.2015, 14:32
Нямам други семейства тези ми са първите 5 . Имали нячин да я засиля тази отводка или е обречена сравнение с другите има 10 - 20% по малко пчели.

Nik_m
30.07.2015, 15:42
Нямам други семейства тези ми са първите 5 . Имали нячин да я засиля тази отводка или е обречена сравнение с другите има 10 - 20% по малко пчели.
Какво значи 10-20% по малко от другите, като не знаем другите колко имат? Виж колко рамки покриват пчелите 1-2-3, колко пило има за да може някой да ти отговори дали ще може да стане кошер до зимата.
Подсилването става с люпещо се пило или с млади пчели, но не те съветвам да отслабваш и останалите отводки, по добре я обедини към някоя друга ако си сигурен че няма някакво заболяване. Защото вместо да спасиш тази да не убиеш и някоя от другите.

milenivanov
30.07.2015, 16:51
БЛАГОДАРЯ, на колегата
evgeni.filimonov за отговора, това исках да знам, само ми остана сега ли да вадя пити за склад или да изчакам още малко? В ПЛЕВЕН са пчелите, в лозя в близост на около 2 км има поле, но ми е пропуск че не съм проверил дали има слънчоглед.. Но така или иначе според начина по който се развиха отводките мисля, че има доволно паша.

Ангел Йосифов
30.07.2015, 17:17
Съветът ми е да започнеш подхранване със захарен сироп+.Като започне да зрее гроздето извади пълните рамки с мед.След като гроздето свърши,изваждаш пълните рамки с гроздов мед и връщаш първите.Рамките с гроздов мед ще им ги върнеш на пролет ако имат нужда...Много е важно да обърнеш внимание на прашецовите запаси и дали в момента вкарват прашец.

evgeni.filimonov
30.07.2015, 21:16
БЛАГОДАРЯ, на колегата
evgeni.filimonov за отговора, това исках да знам, само ми остана сега ли да вадя пити за склад или да изчакам още малко? В ПЛЕВЕН са пчелите, в лозя в близост на около 2 км има поле, но ми е пропуск че не съм проверил дали има слънчоглед.. Но така или иначе според начина по който се развиха отводките мисля, че има доволно паша.

Това си го реши ти, дали ще ги вадиш за склада или ще ги центрофугираш. Пити за складиране се вадят при зазимяването, когато са в повече и не се покриват от пчелите. Пити за склад се вадят и когато плодника е блокиран от мед и няма място за майката за снасяне, или се центрофугират.

Nevena*K
31.07.2015, 07:09
Здравйте, скоро взех 5 отводки на по 3 рамки ЛР. Сега ги подхранавам със сироп 1:1 захар и вода, но една от отводките не си взема сиропа. Та въпроса ми е на какво се дължи това и какво трябва да направя, че да подсиля семеиството за да оцелее през зимата. Предварително благодаря
Огледай си и хранилката. Случвало ми се е на няколко пъти да се запуши - преградата залепя за дъното и пак не могат да си вземат сиропа, а също дали е поставена правилно върху отвора. И провери конкретно за яйца, както питат колегите, а не просто за незапечатано пило.