PDA

Виж пълната версия : Китайски мехурник



delpi
24.07.2015, 16:02
Китайският мехурник (Koelreuteria paniculata) е листопадно, силно разклонено дърво, високо 4 - 5 метра, с неправилна рехава корона. Листата са разположени последователно, просто или сложно перести; листчетата 9 - 15, яйцевидни, неправилно назъбени, до дълбоко нарязани, дълги до 8 см. Цветовете са светложълти, събрани във връхно разположени разклонени редки метлици, дълги до 40 - 50 см. Китайският мехурник цъфти през юни- юли; силно медоносен, отделя голямо количество нектар и прашец. Плодът е яйцевидна, дълга 3 - 5 см тригнездна кожеста кутийка подобна на мехур. Плодът отначало е зелен, след това жълто- зелен и накрая вече кафяв, като остава на дървото през цялата есен. Семената твърди, черни и сферични. Топлолюбиво растение, предпочита умерено влажни дълбоки почви, но понася и по- сухите. Намира се в паркове в цялата страна.

47554756

petko_baremov
26.09.2015, 04:29
Колеги, някой правил ли е фиданки от мехурника и конски кестен от семена? Ако да, да сподели как подготви семената през зимата и кога ги зася и тн. Благодаря!

Ангел Йосифов
26.09.2015, 16:19
Пеца,посяваш семената през ноември във сандъче,но на ОТКРИТО.Единствената грижа ти е от време на време да следиш за влагата и да сипваш по малко вода дори и през зимата.Април-май ще имаш разсад.Това за мехурника.

tihmr
26.09.2015, 18:56
Конския кестен го заравяш на 10 см дълбочина есента и си готов. Зарови го ако можеш на постоянното му място ,че след 2 , 3 години пуска дълбоки корени.

petko_baremov
27.09.2015, 05:13
Благодаря за мненията. Годишно давам по няколко стотин лева за фиданки и сега съм решил да се опитам да си ги отгледам сам. Тази година ще опитам с мехурник, кестен, софора и гинко билоба от семена и пауловния от резници. Чета за различни методи за стратифициране и подготовка и ще пробвам всичките. Затова сега събирам повече семена - 700 от мехурник, 100 кестен, 50 гинко, стотина от софората като станат и пауловния 40 - 50. . Ще опитам със садене в леха на открито, поставяне в хладилник за месец и после в сандъци и на топло в къщи и тн. На пролет ще видим какво съм направил.

Ангел Йосифов
27.09.2015, 07:19
Пеца,ти май не схвана за семената засети на открито-Господ ще ги стратифицира.В парка кой обработва семената.Всяка година има поникнали десетки фиданки от мехурника.

petko_baremov
27.09.2015, 13:49
Схванах, но виж какво имах в предвид. След дълги наблюдения /все пак работата на пчеларя е основно наблюдение/, основно в парк "Бедечка" в Стара Загора, установих, че под мехурника все пак има поникнали издънки. На няколко места има самозасели се фиданки. Но никъде не намерих само изникнала фиданка от гинко или кестен. В Стара Загора почти всички кестени са засадени около асфалтови алеи, но в "Бедечка" има една група от около 20 -30 големи кестена на 200 квадратни метра. И под тях има само изникнали фиданки от: рожков, колкото искаш, макар че най - близкото дърво е на двайсетина метра от там, орех, макар че орех наблизо също няма и гледичия, която въобще не видях в близост. Нито един кестен. За това попитах за подробности. Ще пробвам различни варианти, пък ще видим какво ще стане.
А между другото някой им,а ли опит с кестена като медонос?

delta.e
27.09.2015, 19:44
Колега , погледни това -http://forum.zelena-prolet.com/viewtopic.php?f=13&t=17&start=60
В този форум , ще отговорят най-добре на твоят въпрос .

evgeni.filimonov
27.09.2015, 20:28
Благодаря за мненията. Годишно давам по няколко стотин лева за фиданки и сега съм решил да се опитам да си ги отгледам сам. Тази година ще опитам с мехурник, кестен, софора и гинко билоба от семена и пауловния от резници. Чета за различни методи за стратифициране и подготовка и ще пробвам всичките. Затова сега събирам повече семена - 700 от мехурник, 100 кестен, 50 гинко, стотина от софората като станат и пауловния 40 - 50. . Ще опитам със садене в леха на открито, поставяне в хладилник за месец и после в сандъци и на топло в къщи и тн. На пролет ще видим какво съм направил.
ЕНТУСИАСТ. Поздравления.

delta.e
09.10.2015, 17:24
Колеги, някой правил ли е фиданки от мехурника и конски кестен от семена? Ако да, да сподели как подготви семената през зимата и кога ги зася и тн. Благодаря!

Днес засях няколко семена от Китайски мехурник .
Остава да почакам до април .

petko_baremov
13.10.2015, 03:36
Как ги зася?

nikola.vladov
14.10.2015, 08:57
Сега става ли да събера семена и да ги засея? Те са още зелени отвън. В литеретурата пише, че стават кафяви и стоят на дървото цяла зима. С две думи дали вече са узрели (годни за сеене)?

Юрий Цветков
14.10.2015, 09:16
Щом са зелени, значи още не са узрели. Трябва да станат кафяви и самата шушулка изсъхва. А семената вътре са тъмно кафяви. Като стиснеш шушулката трябва да се троши като на зрял и изсушен боб.

petko_baremov
29.03.2016, 19:51
640664056407undefined

Това е плодът на труда ми за сега. Мехурника поникна още есента 2 седмици след като го посадих в саксия, във входа на блока. Не съм подлагал семената на никаква стратификация, скарификация или друга процедура. Семената поникнаха дружно и едновременно. Процента на покълване според мен е много близък до 100. Гледах ги цяла есен и зима. Миналата седмица разсадих няколко на двора и няколко в тея кофички. Тия на двора измръзнаха. Явно температури под 10 градуса /каквито май имаше през нощта миналата седмица/ не му понасят, а тези които останаха на топло нищо им няма. След пресаждането грам не оклюмаха или повехнаха. Все така са си жизнени.
Раздал съм 20 на колеги, аз пресадих /и унищожих/ още толкова. По мои сметки имам още около 150 коренчета. Ако някои иска - раздавам без никакви скрупули и искания от моя страна. Живея в Стара Загора, имам къща в Дъбово. пишете на лични.
В бялата саксия е Софора Японика. Тя е друга тема. След много четене в нета /основно на английски/ стигнах до извода да ги резна леко в едното ъгълче с нокторезачката. Доста пипкава работа /и определено не е за нерваци/. В единия край на саксията оставих не резнати семена. Просто ми омръзна да режа, все пак това ми отне около 3 дни. Забелязва се, че в левият край, там където са не резнатите, има поникнало само едно, а в останалата част на саксията има около 50. Процента на кълняемост по тоя метод е по мои сметки 30 - 50. Оставил съм и на открито цяла зима, без никакво третиране, за да видя какво ще стори майката природа. Софора за сега не раздавам.
Мислех да ги разсадя тази седмица, но като видях как е загинал мехурника реших да изчакам до края на май. Тогава ще ги присадя на двора в кофички с отрязани дъна през около метър и ще ги гледам там. И, ако е рекъл Бог, догодина ще садя по каналите и покрай пътя.
Това е от мен за сега. Ако съм помогнал на някой ентусиаст като мен - много се радвам. Ако някой има по - детайлни въпроси - отговарям.

delta.e
30.03.2016, 22:28
Моят още не е поникнал .
Следвах тук едни съвети , а бях решил да го раздавам .

delpi
31.03.2016, 12:28
petko_baremov (http://pchelari.com/forum/member.php?u=582), браво! Страхотна работа!

Моя мехурник още не е поникнал, но това е нормално тъй като разсада ми е навън.

marin_006
18.06.2020, 08:15
а някой опитвал ли е мед от китайски мехурник добри ли са вкусовете му качества