PDA

Виж пълната версия : Зазимяване на кошери



zrsk
22.07.2015, 17:43
Понеже не махаме магазините зимата кошери ДБ12 и 10 между плодника и магазина слагахме до сега различни неща промазан плат шперплат поликарбонат но гледам по клипчета че слагат нещо като дебело фолио найлон прозрачно и се замислих от къде да се сдобия с него какво е по добре да се сложи става въпрос за 60бр кошери.

Петър84
22.07.2015, 19:13
Понеже не махаме магазините зимата кошери ДБ12 и 10 между плодника и магазина слагахме до сега различни неща промазан плат шперплат поликарбонат но гледам по клипчета че слагат нещо като дебело фолио найлон прозрачно и се замислих от къде да се сдобия с него какво е по добре да се сложи става въпрос за 60бр кошери.Ползвам чували от захар,купувам ги чисто нови от окасето.

petrov_
23.07.2015, 13:19
кога слагате този плат /найлон/ как подхранвате,есента пролетта?

Ангел Йосифов
23.07.2015, 13:45
Аз знам,че подхранването при нормални условия става до края на лятото-20септември.Иначе се изрязва отвор при хранилката и така се подхранва.

Юрий Цветков
23.07.2015, 15:18
Аз знам,че подхранването при нормални условия става до края на лятото-20септември.Иначе се изрязва отвор при хранилката и така се подхранва.
Хе-хе, много си изостанал. В днешно време професионалистите хранят целогодишно. Ние с тебе сме си аматьори.

petrov_
23.07.2015, 16:51
Хе-хе, много си изостанал. В днешно време професионалистите хранят целогодишно. Ние с тебе сме си аматьори.
вие кога подхранвате,само когато магазина е отгоре ли?

Ангел Йосифов
23.07.2015, 17:07
Позна! Аз,например, като свърши пашата(след 2седмици) вадя меда и връщам магазините,като веднага започвам яко подхранване със захарен сироп.В началото на септември (01-05) свалям магазините под плодниците или там където не може ги отделям от подника с плат.....

Nik_m
23.07.2015, 17:20
Позна! Аз,например, като свърши пашата(след 2седмици) вадя меда и връщам магазините,като веднага започвам яко подхранване със захарен сироп.В началото на септември (01-05) свалям магазините под плодниците или там където не може ги отделям от подника с плат..... Какви имаш в предвид под яко подхранване, колко захар на кошер? И всичкия ли мед който може вадиш? Другото което ме интересува е дали няма мухал в магазините като са до дъното. Питам те понеже и моя план за зазимяване е подобен и да пийна малко вода от извора :)

petrov_
23.07.2015, 17:40
Позна! Аз,например, като свърши пашата(след 2седмици) вадя меда и връщам магазините,като веднага започвам яко подхранване със захарен сироп.В началото на септември (01-05) свалям магазините под плодниците или там където не може ги отделям от подника с плат.....
а но пролет как процедираш с плата ,не храниш ли през хранилката,пчелите как достигат до нея

tarty
23.07.2015, 17:55
а но пролет как процедираш с плата ,не храниш ли през хранилката,пчелите как достигат до нея
Плата или найлона се слагат 2 или 3 см. ,от края на рамките да може да минават пчелите.А за мухала не се претеснявайте,пролетта си почистват всичките рамки,само да е силно семейство.

petrov_
23.07.2015, 18:00
сега ми стана ясно,пчелите минават през магазина и стигат до хранилката.благодаря за разяснението

Ангел Йосифов
23.07.2015, 18:00
За "якото" се пошегувах.Иначе за около 3 седмици им наливам по3-4кг.захар във вид на сироп.Целта е симулиране на паша,а от там и на пило.Категорично НЕ изваждам всичкия мед.В магазините остава по 5-6 кг. не запечатан мед.От плодниците ДБ изкарвам зад преградна дъска маломедните и стари пити.Стеснявам до 7-8 рамки,като целта на стесняването е да може пчелите да направят по дълбоки(12см-15см) запечатани медени венци в зоната на кълбото.Освен дълбоки венци стесняването гарантира по компактно кълбо. До сега не съм забелязвал мухъл на долните магазини.

delpi
24.07.2015, 08:07
Предната зима зазимих с 1 магазин под плодника. Тази зима мисля да зазимявам с 2 магазина под плодника(защото вече имам по 2 броя на кошер). Пролетта имаше малко мухъл(само по дървенията на рамките, по питите и в килийките нямаше), но тази зима мисля да ги държа максимално на изцяло мрежесто дъно(поне до началото на Януари), докато миналата бяха с дървена табла с отвор отпред с мрежа.

vlado 9
24.07.2015, 08:33
но тази зима мисля да ги държа максимално на изцяло мрежесто дъно(поне до началото на Януари).
Спокойно можеш да оставиш дъната отворени до края на февруари, софийско не идва рано пролетта като в северна и южна Бг.Края на февруари пилото е все още малко и пчелите го топлят,по важно е април-май да не се избързва с отварянето.

delpi
24.07.2015, 09:40
Спокойно можеш да оставиш дъната отворени до края на февруари, софийско не идва рано пролетта като в северна и южна Бг.Края на февруари пилото е все още малко и пчелите го топлят,по важно е април-май да не се избързва с отварянето.

Така е, тази година до 10 Април си бяха хладни нощите и почти нищо не беше цъфнало. Последва затопляне и за 2 седмици всички овошки цъфнаха, а на 1-ви май цъфна и рапицата и съответно семействата не бяха добре подготвени за нея, защото преди 10 Април ме съветваха да на подхранвам със сироп, тъй като е още хладно и отделяната влага щяла да навреди.

Юрий Цветков
24.07.2015, 09:47
вие кога подхранвате,само когато магазина е отгоре ли?Подхранвам с една-две хранилки (700мл) сироп отводките след като ги направя. Основните семейства си се хранят сами. Ако сами не могат да го направя, значи и на мен не ми трябват.

marianski
24.07.2015, 20:16
Как е по удачно да са магазините зимата над или под плодника? За сефте мисля да оставя,някой магазини да зимуват на кошерите и затова питам!Около мен 2 пчелари ги оставят под плодника магазините.

Юрий Цветков
26.07.2015, 08:25
Под плодника, без значение колко са на брой.

BleX
26.07.2015, 20:54
Здравейте,

и аз мисля да пробвам този тип зазимияване с магазините под плодника, но има някой неща които не са ми много ясни.
Инетересува ме прави ли се нещо друго след като сложа магазина под плодника. Пчелите трябва да минават от дъното през магазина в плодника?
Също така не ми е ясно как се процедира на проле след като семейството запоне да се развива. Кога местите магазина над плодника. Няма ли възможност майката да започне да снася в магазина.

kuline
26.07.2015, 21:27
Здравейте,

и аз мисля да пробвам този тип зазимияване с магазините под плодника, но има някой неща които не са ми много ясни.
Инетересува ме прави ли се нещо друго след като сложа магазина под плодника. Пчелите трябва да минават от дъното през магазина в плодника?
Също така не ми е ясно как се процедира на проле след като семейството запоне да се развива. Кога местите магазина над плодника. Няма ли възможност майката да започне да снася в магазина.
Магазина се мести над плодника, тогава когато се слага и магазина, ако е в склада. Майката не слиза на долу да снася. Когато пчелите минават през магазина те не дават възможност на восъчния молец да се развива.

бат тянко
26.07.2015, 21:37
Ами,ако се оставят отгоре?А между тях и плодника се сложи найлон?

kuline
26.07.2015, 21:39
Ами,ако се оставят отгоре?А между тях и плодника се сложи найлон?

Това също е вариант, но се затруднява зимното подхранване, а и есенното до 15.09.

бат тянко
26.07.2015, 21:43
Да,разбрах.Миналата зима на някои от най-силните кошери оставих магазин.Без найлон,без нищо.Нямаше проблеми.

vasilevsa
04.08.2015, 21:41
за да зимува успешно едно семейство за необходими 36 кв, дециметра пити или около 12 кг мед според руските теоретици.

miroslav70
26.10.2016, 21:15
Колеги,не успях да стесня повечето семейства,а неотложно трябва да замина за два месеца,ще съм благодарен ако някой предположи какво мога да очаквам на пролет(първа зима ни е)...Изчетох темите,но така и не разбрах.Стесняването е задължително или препоръчително?Семействат са третирани и с достатъчно храна,някои с повече пчели,други с по малко,но с всички шансове да презимуват.

iliew
26.10.2016, 21:34
Колеги,не успях да стесня повечето семейства,а неотложно трябва да замина за два месеца,ще съм благодарен ако някой предположи какво мога да очаквам на пролет(първа зима ни е)...Изчетох темите,но така и не разбрах.Стесняването е задължително или препоръчително?Семействат са третирани и с достатъчно храна,някои с повече пчели,други с по малко,но с всички шансове да презимуват.

Ще си презимуват добре, ако са с достатъчно храна и пчели. Към средата на февруари, когато започнат да залагат повече пило, тогава ще ги стесниш.

zapstojan
26.10.2016, 22:23
Колеги,не успях да стесня повечето семейства,а неотложно трябва да замина за два месеца,ще съм благодарен ако някой предположи какво мога да очаквам на пролет(първа зима ни е)...Изчетох темите,но така и не разбрах.Стесняването е задължително или препоръчително?Семействат са третирани и с достатъчно храна,някои с повече пчели,други с по малко,но с всички шансове да презимуват.

Семействата които не си стеснил, ще изпреварят другите. Успех!

malkia.sandanski
26.10.2016, 22:53
Колеги,не успях да стесня повечето семейства,а неотложно трябва да замина за два месеца,ще съм благодарен ако някой предположи какво мога да очаквам на пролет(първа зима ни е)...Изчетох темите,но така и не разбрах.Стесняването е задължително или препоръчително?Семействат са третирани и с достатъчно храна,някои с повече пчели,други с по малко,но с всички шансове да презимуват.


Аз тази година реших да не стеснявам и да си зимуват на по 2,3,4 корпуса. Tim Ives ги зазимява на 3 ЛР корпуса или техния еквивалент в корпуси и на пролет тези семейства се развиват по-рано отколкото тези зазимени на 2 ЛР корпуса. Виж тези филмчета и резултатите, които постига ако искаш. https://www.youtube.com/user/liquidgold2009/videos
Това е негова лекция, в която обяснява какво и защо прави. https://www.youtube.com/watch?v=hB6C1tuBetY

mici-92
28.09.2018, 09:09
Дано,не съм го пропуснал,но на истина не срещнах за вариант,който мисля да зазимявам.Най-отдолу 1-ви корпус с празни пити,плодник и 3-ти корпус отгоре,защото нямам надставки в които спокойно да настаня питка напролет(ако се наложи) и топлоизолация.Моля,ако някой е зазимявал по този начин да сподели!С благодарност разбира се!

tarty
28.09.2018, 10:46
Аз тази година реших да не стеснявам и да си зимуват на по 2,3,4 корпуса. Tim Ives ги зазимява на 3 ЛР корпуса или техния еквивалент в корпуси и на пролет тези семейства се развиват по-рано отколкото тези зазимени на 2 ЛР корпуса. Виж тези филмчета и резултатите, които постига ако искаш. https://www.youtube.com/user/liquidgold2009/videos
Това е негова лекция, в която обяснява какво и защо прави. https://www.youtube.com/watch?v=hB6C1tuBetY

И аз си ги зазимявах така преди да мина на фарар.

tarty
28.09.2018, 10:49
Дано,не съм го пропуснал,но на истина не срещнах за вариант,който мисля да зазимявам.Най-отдолу 1-ви корпус с празни пити,плодник и 3-ти корпус отгоре,защото нямам надставки в които спокойно да настаня питка напролет(ако се наложи) и топлоизолация.Моля,ако някой е зазимявал по този начин да сподели!С благодарност разбира се!
Важно е да имаш само отдолу отворен вход и като обем общо да не са повече от два плодника ДБ, но е хубаво според мен най отгоре да е големия корпус, а за питките проблема може да го решиш с найлон отгоре.

mici-92
29.09.2018, 08:19
Важно е да имаш само отдолу отворен вход и като обем общо да не са повече от два плодника ДБ, но е хубаво според мен най отгоре да е големия корпус, а за питките проблема може да го решиш с найлон отгоре.
Корпусите са еднакви,Рутови.Прости ми невежеството:3 корпуса,10-рамкови,равни по обем ли са на два плодника ДБ?

tarty
29.09.2018, 08:28
Корпусите са еднакви,Рутови.Прости ми невежеството:3 корпуса,10-рамкови,равни по обем ли са на два плодника ДБ?

Не съм по сметките, но дали два рутови са равни на два дадана? Не знам защо, но се придържам към мотото на Мечо Пух.

Трендафил Дончев
29.09.2018, 09:45
Корпусите са еднакви,Рутови.Прости ми невежеството:3 корпуса,10-рамкови,равни по обем ли са на два плодника ДБ?


Не съм по сметките, но дали два рутови са равни на два дадана? Не знам защо, но се придържам към мотото на Мечо Пух.

3 корпуса са равни на два ДБ, но 2 не. И разберете, че не обема на кошера е важен, а какво е развитието и силата на семейството в него. Обема вече е важен когато семейството се развие. Докато не е развито добре, обема дори пречи. Другото което е, че постоянно се сравняват видовете кошери. Съмнявам се пчелите да разбират от формите и едва ли ще ги интересуват, дори те да са като колянов вал.;)

tarty
29.09.2018, 10:49
И разберете, че не обема на кошера е важен, а какво е развитието и силата на семейството в него. Обема вече е важен когато семейството се развие. Докато не е развито добре, обема дори пречи.

Ей с това не съм съгласен, но като заклет Дадан Блатаджия ти няма как да мислиш по различно :). Още чакам отговор с един магазин ли работиш или от време на време слагаш втори?

kuline
29.09.2018, 13:19
Ей с това не съм съгласен, но като заклет Дадан Блатаджия ти няма как да мислиш по различно :). Още чакам отговор с един магазин ли работиш или от време на време слагаш втори?

А ти като се хвалиш, че си бил даданблатаджия, с колко ги наставяше? И тогава ли бяха като Айфелова кула? Или като тази в Пиза, че да можеш по лесно да ги човъркаш с твоя ръст.

tarty
29.09.2018, 13:36
А ти като се хвалиш, че си бил даданблатаджия, с колко ги наставяше? И тогава ли бяха като Айфелова кула? Или като тази в Пиза, че да можеш по лесно да ги човъркаш с твоя ръст.

Как така с колко, разбира се с колкото трябва, интуицията подсказва :), ама аз нямам 5 месеца постоянен приток на нектар като при теб, затова работя с повече от един магазин и затова го питам с колко магазина работи, че да разбера колко месеца паша има при него.

Трендафил Дончев
29.09.2018, 15:21
Ей с това не съм съгласен, но като заклет Дадан Блатаджия ти няма как да мислиш по различно :). Още чакам отговор с един магазин ли работиш или от време на време слагаш втори?


Как така с колко, разбира се с колкото трябва, интуицията подсказва :), ама аз нямам 5 месеца постоянен приток на нектар като при теб, затова работя с повече от един магазин и затова го питам с колко магазина работи, че да разбера колко месеца паша има при него.

Слагам толкова колкото е необходимо за момента на даден кошер. Тоест според развитието на семейството в кошера. Семейство което все още не е готово за дадената паша, макар и дошла, поставяйки му магазина го връщаш обратно и губиш. Всичко става чрез добрата преценка на пчеларя, а не изхвърлянето му на думи - аз поставих два - 5 - 10 магазина. И какво от това, когато семейството не може да покрие и един? Няма да напълни и него.
Какви ми са пашите? Ами каквито даде Господ. Случва се да се хване акация и оттам нататък нищо. Случва се и обратното, но хващаме ливади, трънаци. Таз година мана на корем и по - черна от вашата. Та всяка година ми е различна. Както трябва и да бъде. Това което ми говорите някои колеги, няма да го повярвам никога. От всяка трънка - паша. Само едно цвете дава постоянно и то се казва - Фиделиос Кастрос.

Алексиев
29.09.2018, 16:06
Корпусите са еднакви,Рутови.Прости ми невежеството:3 корпуса,10-рамкови,равни по обем ли са на два плодника ДБ?

Плодника на ДБ е висок 31 см. а магазините по 17 см. ЛР са високи 24 см. Т.е. плодник и магазин на ДБ са точно колкото два корпуса на ЛР.
Зазимявали сме ДБ с два магазина от долу и няма проблем. Колеги които нямат отделно дъно зазимяват с магазините отгоре но слагат преграда с малък отвор колкото да минават няколко пчели.
Аз искам да попитам , при положение, че долния корпус е с празни пити, третия без нищо, запасите в средния ще стигнат ли да изкара зимата? Останал съм с впечатление, че зазимявате корпусните с медови корпус над плодниковия и това се отчита като плюс.

delta.e
29.09.2018, 16:20
Правилно сте разбрал колега .
Аз , работя плодник ДБ с един или два корпуса ЛР .
Зазимявам само плодник и нямам проблем .

rumenggr
29.09.2018, 16:44
Аз искам да попитам , при положение, че долния корпус е с празни пити, третия без нищо, запасите в средния ще стигнат ли да изкара зимата? Останал съм с впечатление, че зазимявате корпусните с медови корпус над плодниковия и това се отчита като плюс.
Един корпус ЛР или по-голям е предостатъчно. Колко мед има в този корпус и колко пчели ще зимуват с него?

п.п.Може да изкарат и с по-малко мед. Важно е как е разпределен!

tarty
29.09.2018, 17:21
Плодника на ДБ е висок 31 см. а магазините по 17 см. ЛР са високи 24 см. Т.е. плодник и магазин на ДБ са точно колкото два корпуса на ЛР.
Зазимявали сме ДБ с два магазина от долу и няма проблем. Колеги които нямат отделно дъно зазимяват с магазините отгоре но слагат преграда с малък отвор колкото да минават няколко пчели.
Аз искам да попитам , при положение, че долния корпус е с празни пити, третия без нищо, запасите в средния ще стигнат ли да изкара зимата? Останал съм с впечатление, че зазимявате корпусните с медови корпус над плодниковия и това се отчита като плюс.

Защо ще оставяш трети корпус празен отгоре,? По принцип пчелите сами си качват най горе меда, когато се подготвят за зазимяване, защо по никое време есента ще прилагаш някакви идеи. Подреждането става от самите пчели, пчеларя само може след като приключи последната паша да завърти най отдолу стари рамки за обиране, за да може на пролет да.го вземе за притопяване, а на тяхно място да сложи основи за градеж. Първи корпус стари за обиране, втори корпус перга и мед, трети изцяло мед. Кълбото се захваща между втори и трети корпус, а долния стои като дълбоко дъно.

Gavazov
30.09.2018, 19:21
Колеги как мислите,стесняването плюс ли е и в момента едно средно семейство на лр рамки ,колко междурамия би трябвало да има?

rosty_sz
30.09.2018, 19:30
3 междурамия е на ръба и е добре да се обедини.
4-5 междурамия слабо
6-7 междурамия средно
8-10 междурамия силно
Говорим за състояние сега преди да са формирали кълбо.

stan-dob
16.10.2018, 21:04
В един 10 ДБ пчелите не запечатват меда по питите.
Стесних ги на 6 рамки, като махнах две пити, на тяхно място сложих преградни дъски, а зад дъските прехвърлих две маломедни пити. Горе в хранилката сложих остатъци от стари питки. Това го направих преди десет дни.
Днес отварям - пчели много, пило няма, майка не видях, но пък и тя не е маркирана. Всичките пити ги прегледах. Пчелите спокойни, някои вкарват прашец, питите зад дъските са изпразнени, между преградните дъски питите светят от нектар, а запечатани венци няма.
В останалите кошери няма такова нещо. Даже в по-слаби от това семейство питите им са със запечатани венци.
Защо не запечатват?

mici-92
17.10.2018, 10:03
В един 10 ДБ пчелите не запечатват меда по питите.
Стесних ги на 6 рамки, като махнах две пити, на тяхно място сложих преградни дъски, а зад дъските прехвърлих две маломедни пити. Горе в хранилката сложих остатъци от стари питки. Това го направих преди десет дни.
Днес отварям - пчели много, пило няма, майка не видях, но пък и тя не е маркирана. Всичките пити ги прегледах. Пчелите спокойни, някои вкарват прашец, питите зад дъските са изпразнени, между преградните дъски питите светят от нектар, а запечатани венци няма.
В останалите кошери няма такова нещо. Даже в по-слаби от това семейство питите им са със запечатани венци.
Защо не запечатват?
Кое време е приятелю?Сега не произвеждат восък пчелите.Прашеца,който вкарват в момента е некачествен.Тези операции трябваше да ги направиш по-рано.Надявам се,да съм прав!