PDA

Виж пълната версия : Търся помощ и ограмотяване



batefori
11.07.2015, 20:18
Здравейте колеги! Имам нужда от помощ и ограмотяване сериозно!! От Габрово съм или поне почти - на 7 км от града. Имам си 6 кошера с пчели и 3 празни. Днес се опитах да си направя отвотка... провал! Преди седмица търсих майката в най силния си кошер час и половин - провал !!! По ред причини ги изпуснах преди месец и половина. Сега като отворя някой ме погват като кучета. Добре че съм държеливо пърче, та носвам на над 30 ужилвания в един ден!!!!:bigsmile: Моля ви, някой добронамерен колега да ми погледне кошерите преди да съсипя всичко от незнание и Бог знае кво....

m_pchelari
11.07.2015, 22:21
Недей да си правиш майтап с ужилванията. Слагай було и ръкавици. Имаше наскоро новина включително и тук във форума за починал пчелар от ужилвания. Ако не знаеш може да се развие алергия и след дълги години пчеларстване.
В зависимост от препаратите с които са третирани семената и са пръскани растенията пчелите стават агресивни при отваряне. Изчакай да мине слънчогледа и ще станат по-кротки. При мен на кориандъра бяха кротки като агънца а сега на слънчогледа "хапят".

Цеко
11.07.2015, 22:35
Много е сложно така да ти се обяснява но .... на първо време вземи и им сипи няколко пъти през 2-3 дни по 0,5л сироп 1 към 1 (захар и вода), че може да са гладни и за това да хапят и при положение че бавно пипаш ползвай някакви „завивки“ (да завиваш кошера) при прегледа, че при преглед час и половина и най миролюбивото семейство няма да те изтърпи да му ровиш в къщата.

batefori
12.07.2015, 08:17
Храня си ги всичките. Стари млади, да плющят гадинките! Всеки ден си им сипвам по хранилка и си я свалят като пичове. Не им пипам прашеца, да си имат. Гледам , влачат на богато. То при мен и трябва да си градят. Аз нямам още ,,склад,, от който да бръкна и да им метна изградена рамка. Абе новак, знаете как е! Имам колеги пчелари, ама още един да продава медец в завода ще им е в по вече. Имам и селски пчелари.... мислите им са в тази посока, ще им лапнеш пазареца кога! Значи трябва работещ и живеещ на друго място пчелар да си намеря и да е доброжелателен. Страх ме е не че ще ме нажилят. Няма ядове за това. Страх ме е да не ги разбутам неправилно и да съсипя семействата. А си ги обичам пчелаците. Всяка една поотделно :bigsmile::bigsmile:

Илиев
12.07.2015, 11:53
майката я търси само по питите с яйца/клечици, 2-3 пити максимум, намирам я точно за 1 минута и 36 секунди, ако ще да е 50 рамков лежак:bigsmile:, провал в направата на отвоДка в какъв смисъл?, аз за пръв път тази година направих с готови оплодени майки, от 9 - 6 приети, вече разбрах къде греша; пробвай, опитвай, и си вади изводите за себе си

nikola.vladov
13.07.2015, 13:20
майката я търси само по питите с яйца/клечици, 2-3 пити максимум, намирам я точно за 1 минута и 36 секунди, ако ще да е 50 рамков лежак:bigsmile:, провал в направата на отвоДка в какъв смисъл?, аз за пръв път тази година направих с готови оплодени майки, от 9 - 6 приети, вече разбрах къде греша; пробвай, опитвай, и си вади изводите за себе си

Да, така е. В повечето случаи е като пишеш горе. Но съм я намирал и на крайната пита дето е само мед (това е по скоро изключение). Аз като търся майка гледам почти да не ги пуша и да ги безпокоя възможно най-малко. Раздразнени ли са шансовете да я намеря са малки (поне при мене).

Вълчан
14.07.2015, 07:40
Искаш да направиш отводка! Лесно, не е необходимо да търсиш майката, винаги! Надявам се, че знаеш как изглеждат- виждаш ги яйцата по питите? Тогава: взими половината пити, от кошера ( ако говорим за ДБ) 6бр. и ги прене си в нов кошер, като внимаваш и в двата съндъка," новия и стария" да има пита с ЯЙЦА след манипулацията. Също така е хубаво, да сложиш пити с повечко мед в новия кошер, защото няма летящи пчели в началото, а на стария някоя празна рамка, за пчелите събирачки. По принцип във всяка пчеларска книга има този метод, но той е разделяне по равно на семейството, чрез постепенно преместване на кошерите от старото място. Така, че смело и чакаме резултати!

ves
16.07.2015, 12:26
Здравейте колеги! Имам нужда от помощ и ограмотяване сериозно!! От Габрово съм или поне почти - на 7 км от града. Имам си 6 кошера с пчели и 3 празни. Днес се опитах да си направя отвотка... провал! Преди седмица търсих майката в най силния си кошер час и половин - провал !!! По ред причини ги изпуснах преди месец и половина. Сега като отворя някой ме погват като кучета. Добре че съм държеливо пърче, та носвам на над 30 ужилвания в един ден!!!!:bigsmile: Моля ви, някой добронамерен колега да ми погледне кошерите преди да съсипя всичко от незнание и Бог знае кво....

Ти сериозно ли искаш някой съвършено непознат пчелар да запали колата и да дойде на пчелина ти, за да ти оправя кошерите и да те ограмотява ей така за мерси. Защо не предложиш ти да отидеш да помагаш на някой пчелар, да помъкнеш магазини, да му помогнеш в хамалогията, а той в замяна да ти покаже това онова.

IVO_3
14.08.2015, 14:57
Здравей, batefori!Пиша сега по темата,защото съм нов във форума.Преди 4 години ми подариха 2 кошера,а нямах никакво понятие от пчели.И аз като теб търсех някой пчелар да ми покаже някои основни неща.Намерих един познат,който помагал на друг пчелар,но се оказа,че само когато вади мед.Разбрах,че няма почти никакъв опит след като есента сложи лентите против вароатоза не между рамките,а върху тях.След това разбрах,че са сложени неправилно.Това ме наведе на мисълта,че ако сам не си помогна няма кой освен ако имаш някой наистина твой човек.За това си набавих литература и се започна здраво четене.Да обаче само суха теория не става,защото прочетеното трябва и да се види за това на помощ ми дойде интернет.Там е пълно с филми и клипове на пчеларска тематика.Не съм експерт,но вече 4 години си ги обслужвам сам и не съм зависим от никой.Колегата VES е прав, няма кой да си зареже работата и да дойде да ти помага.Точно това трябва да те амбицира сам да се учиш,като не казвам,че не трябва да питаш други колеги пчелари.Аз съм разговарял с много пчелари,но само толкова никой не дойде да ми покаже,защото уж все имали работа,но просто не им се занимаваше с мен.Успех и вярвам,че ще се справиш