PDA

Виж пълната версия : Стратегия на КБП за бъдещето на пчеларството в България



Mateev
09.07.2015, 15:39
Отварям тази тема с цел да запозная всички настоящи и бъдещи членове на КБП с нейната стратегия за бъдещото развитие на пчеларството в България. Тази стратегия е плод на много безсънни нощи труд, като за първи път тя е предоставена (връчена) на властимащите и на медиите по време на пчеларския протест от преди 1 месец. По време на протеста и след протеста около 10 папки и два пъти по толкова USB флашки бяха връчени на медиите, на депутати в парламента, на Министър Танева, както и официално бяха входирани в няколко държавни институции. Впоследствие пълния текст на стратегията и мотивите към нея бяха публикувани в няколко последователни броя на "Пчеларски Вестник", а извадки от текста бяха публикувани и във вестник "Пчела и кошер".

Текста на стратегията не е окончателен, въпреки че вече е приет и утвърден на събрание на Управителния съвет на КБП. След излизането на стратегията във вестниците получихме няколко забележки и препоръки, в резултат на което явно ще има промени в стратегията, така че сега е момента да я предложим и на всеобщо обсъждане пред всички пчелари в България. Преди това нямахме време за подобно обсъждане, защото времето до протеста беше много малко и работехме денонощно за завършване на стратегията. Сега обаче можем да я обсъдим с всички пчелари, като идеята е да прецизираме всички текстове и да направим официално връчване на тази стратегия на Министър Танева и на евродепутата Мария Габриел по време на конференциата за обединение на пчеларите на 29 Август тази година в Несебър.

В стратегията като най-важен приоритет е залегнало нашето искане да ни се заплаща ПЧЕЛООПРАШВАНЕТО, което нашите пчели извършват на селскостопанските култури. При това говорим не за помощи, не за субсидии, не за някакви подаяния, а за РЕАЛНО и СПРАВЕДЛИВО ЗАПЛАЩАНЕ на нашия принос към икономиката на страната, който се изчислява на около 1 милиард лева годишно. Връчването на това искане на Мария Габриел е много важно, защото именно тя е човека, който може да го разреши този проблем на ниво ЕВРОСЪЮЗ, а от там до въвеждането му в България има само една крачка.

Ето двата документа, които препоръчвам да ги изтеглите и внимателно да ги прочетете:

1. Стратегия за устойчиво развитие на пчеларството: 4608

2. Мотиви към стратегията: 4607

С молба всеки един от вас да се включи в обсъждането на стратегията, и да даде идеи и предложения за нейното развитие и усъвършенствуване. Когато го завършим този документ, той ще стане основа за бъдещата работа на КБП с държавните и международните институции, така че вашето мнение сега е много важно за нас и може да се окаже ключово за бъдещото развитие на пчеларството.

Mateev
09.07.2015, 15:45
Ето едно мнение, което го получих по мейла от Даниела Челебиева:

Забележки по Мотиви към стратегия ...

Здравей, Росимире,

В таблица 5 забелязах, че за разходи за амбалаж пише по 0,70 лв. на пчелно семейство, това може да е на кг, но от пчелно семейство добивите са средно по 20 кг на година, т.е. ако съхраняваме меда в тенекия излиза по 4-5 лв.
Разходите за транспорт също са различни, ако едно пчелно семейство се преглежда на 2 седмици, то за пчелин с до 20 пчелни семейства са достатъчни 1-2 пътувания на две седмици, аз имам 180 пчелни семейства и пътувам ежедневно, моите разходи са минимум по 100 лв. на месец. Единият ми пчелин е на 10 км, другият на 20 км разстояние от дома ми.
Това е, което ми се наби на очи.

Поздрави и успех!
Даниела

tarty
09.07.2015, 21:13
5.1.Кражбата на пчели кошери да се криминализира.
Ако може да се запише:
Кражбата на пчелни семейства,пчелни кошери и пчеларски инвертар да се криминализира.
Също така при кражба полицията да се задължи да има с тях профисионален пчелар, който да помага при разследването.

Димитър Бонев
09.07.2015, 22:11
Кражбата, както и да я погледнеш си е криминално деяние. Неяма как да се иска да се направи едно криминално деяние по-криминално. Тук въпросът е в посока да се залавят и наказват сериозно крадците. Проблема не е в пчеларските закони, а въобще в правоохранителните и правораздавателните органи.

212
10.07.2015, 11:35
При 120 лв. за пчелоопрашване на всяко регистрирано пчелно семейство... напускам работа, и почвам само с пчели :)

Mateev
10.07.2015, 12:10
Това е и идеята, но недей да си мислиш, че парите ще ги дават ей-така на калпак на всеки, който задръсти двора си със стотици кошери. Смисълът на пчелоопрашването е НАИСТИНА ДА СЕ ИЗВЪРШВА ПЧЕЛООПРАШВАНЕ по цялата територия на страната, така че предполагам че едни такива средства ще са обвързани с конкретното разположение на пчелина и вероятно ще има лимит на пчелните семейства, необходими за опрашването на дадения регион.

Идеята е "умните" глави в правителството и в Европа да осъзнаят жизнено важната необходимост от пчелоопрашването, както и нуждата да се плащат достойни средства за неговото извършване. А след като се отпуснат необходимите бюджети, тогава вече вероятно ще се появят и методи за тяхното справедливо разпределение между тези пчелари, които наистина извършват полезно за икономиката на страната пчелоопрашване.

Още от сега е ясно, че такива пари няма да получават тези, които изкуствено увеличават бройката на семействата в малък по площ регион. Иначе нали знаеш - веднага ще се намерят "октоподи", които ще наблъскат по 10000 кошера на някоя поляна, само за да получат пари по това направление.

Ако аз бих разпределял такива средства, бих ги давал не на брой кошери, а на брой декари опрашени култури. Щях да попитам учените да ми кажат колко семейства са необходими за ефективното опрашване на всеки един декар, и след това да плащам само за толкова кошери, колкото са необходими. При декарите, заети с промишлени култури, щях да ги взема тези пари от арендаторите, които ги обработват, а от бюджета щях да вземам само пари за опрашваните ливадни площи.

При такава една логика на разпределение вероятно 60-70% от пчеларите наистина ще получат суми, пропорционални на действителния им брой кошери. Няма да получат суми (или сумите ще са по-малки) само тези пчелари, при които има концентрирани голямо количество кошери на малка площ. Така по естествен път ще бъдат ограничени злоупотребите от некоректни пчелари, които ще гледат само количеството на семействата, а не качеството на пчелоопрашването.

Друга алтернатива на един такъв вид заплащане е парите да се разпределят пропорционално на количеството продаден мед. Щом има много събран мед, значи има много опрашени култури.

бат тянко
10.07.2015, 13:14
И според мен най-добре е тези пари да се дават на килограм произведен мед.От арендаторите или други зависими надали ще се взимат пари?Например тази година изкупуваха череши по шейсет стотинки,от които трийсет даваха на берачите!Говоря за тези до мен.Аз с какви очи да искам от тези хора пари,че мойте пчели били до техните череши?Най-добре държавата да се бръкне и да ни се отблагодари,че я опрашваме.

212
10.07.2015, 13:30
Друга алтернатива на един такъв вид заплащане е парите да се разпределят пропорционално на количеството продаден мед. Щом има много събран мед, значи има много опрашени култури.

Събрания прашец/количество/ най-точно доказва качествено опрашване. Анализа на прашеца гарантира, че наистина е черешов/за колегата горе/, или слънчогледов, или рапицов или пък друг.

Според мен връзка между събран мед и опрашени култури почва да няма.

Юрий Цветков
10.07.2015, 13:48
С риск да ме обвините, че се заяждам, но ми се струва че говорите глупости.
1. Да речем, че за землището на дадено село оптималния брой кошери за опрашване е 100 примерно. Обаче в това землище аз имам пчелин с 50 кошера, слънчо с 100 и Матеев 2 пчелина с по 200 кошера. Е как да се разпределят парите, за да е честно за всички??? При положение, че пчелините са ни регистрирани и сме изпълнили всичко нужно според закона.

2. Аз подарявам 1/3 от добития мед (а едва ли съм единствен), някой колеги продават на дребно и дори зад граница. Те как ще докажат колко точно са произвели, за да получат субсидия за пчелоопрашване?

3. Ами който не събира прашец?

бат тянко
10.07.2015, 13:57
То аз по принцип плещя глупости,ама ти Юри кажи според теб как трябва да се разпределят тия пари?

Юрий Цветков
10.07.2015, 14:07
Ами сключваш си договор с земеделеца и в него договаряте всички параметри по сделката. Просто и ясно.

Иначе и горските с пълно право могат да претендират за част от тези пари. Ако покажат, че в горите им има диви рояци. Те също опрашват, значи трябва и на тях да се плати. ;)

Дамян Дамянов
10.07.2015, 17:04
Може да се постави ограничение на броя семейства собственост на един пчелар, които да се заплащат в 2км радиус. Тоест, слага се органичение от 100 кошера собственост на един пчелар в рамките на 2км.
Имаш 300 кошера, изплащат ти 100. Ако направиш пчелин извън тези 2км радиус, то имаш право да искаш заплащане и за тях.
Ако има други пчелари в тези 2км, то припокриването се изплаща, но с отстъпка 0,75% за всеки 1% припокриване. Имаш примерно припокриване от 10%, изплащат ти сумата с 7,5% отстъпка.

По-ясно...по този начин не само, че ще се раздалечат пчелините, но и ще излязат от населените места и то защото пчеларите ще имат полза да го направят, а не насила. Така няма да цъфнат "пчелари" с по 10000 кошера на едно място и е много по-справедливо разпределението. Злоупотребите са винаги възможни, но в този случай са малко вероятни. Има по-добър начин, но няма нужда от по-сложни изпълнения засега. Тези от МЗХ трябва да почерпят :laughing:

Цифрите говорят много, но не знам кой ще ме разбере и кой ще си направи изобщо труда да ги разбере. Въпреки това...ето ги:

4627

Идва бай Иван и си прави пчелин близо до твоя. Има припокриване 50% и ще вземе 75лв/кошер. Заради него и ти ще вземеш 75лв на кошер, а не 120, но това е стимул да разширяваш обхвата си и да правиш нови пчелини на места където няма други. А и по този начин не се мачка малкия пчелар и няма да се монополизира/картелизира пчеларството. Много лесно с тези плащания може да се стигне до малък брой силни пчелари, а всички други да станат хоби с по 2 кошера за красота. Затова според мен варианта, който предлагам е компромисен.

P.S Кой ли ме пита...но да кажа...

Marko
10.07.2015, 17:57
Реална ситуация.
Аз съм с 50 кошера във вилна зона.на 5м до мен 2-ри човек с 30бр.На 5м от него 3-ти с още 30 бр.На 100м 4-ти с 25бр.Тази година 2-ма юнака се пльоснаха до нас, единия с 15 другия със 100 !Станахме 6-ма.Това сме от едната страна на земеделските блокове, които са до нас.От другата страна има още (преди месец дойдоха да крадат на съседа кошерите).Общо ще надхвърлим 20 човека предполагам.Ако догодина започне да се изплаща по 20 лв ще стане по 1 лв на човек ако е солидарно, че и по-малко може да стане.
В България хоби пчеларството е масово защото хората се опитват да си докарат някой лев допълнително.И на единица "опрашваема" площ ще има десетки пчелари ако започне да се плаща за опрашване.Да добавим и пропорционалното разделяне на тези хипотетични 20 и нарастващи през годините лв и ще стане СТРАШНО...няма да се учудя ако се започне и с физическа саморазправа с хора и пчелини.Така си мисля...
Иначе идеята е отлична.

бат тянко
10.07.2015, 18:41
Няма никакво значение колко са пчеларите,в дадено землище.Защото ще оцелеят най-кадърните.Всеки иска шанс.Не можем да забраним на прохождащите в тоя занаят да го практикуват.Било като бизнес или хоби.Колкото повече-толкова по-силни!Наздраве на всички!

Дамян Дамянов
10.07.2015, 19:13
Реална ситуация.
Аз съм с 50 кошера във вилна зона.на 5м до мен 2-ри човек с 30бр.На 5м от него 3-ти с още 30 бр.На 100м 4-ти с 25бр.Тази година 2-ма юнака се пльоснаха до нас, единия с 15 другия със 100 !Станахме 6-ма.Това сме от едната страна на земеделските блокове, които са до нас.От другата страна има още (преди месец дойдоха да крадат на съседа кошерите).Общо ще надхвърлим 20 човека предполагам.Ако догодина започне да се изплаща по 20 лв ще стане по 1 лв на човек ако е солидарно, че и по-малко може да стане.
В България хоби пчеларството е масово защото хората се опитват да си докарат някой лев допълнително.И на единица "опрашваема" площ ще има десетки пчелари ако започне да се плаща за опрашване.Да добавим и пропорционалното разделяне на тези хипотетични 20 и нарастващи през годините лв и ще стане СТРАШНО...няма да се учудя ако се започне и с физическа саморазправа с хора и пчелини.Така си мисля...
Иначе идеята е отлична.

Точно така! Ще има саморазправа и ще се разделяме още повече. "Малко" сме се разбягали във всички посоки, че само това ни липсва за делене. Ако се заплаща опрашването, то всеки ОТНОВО ще дърпа стола към себе си.
Както бат тянко казва - не можеш да спреш нови пчелари да навлизат, а и не е редно.
Затова предлагам вариант в който просто правим отстъпка и компромис. Припокриването е гаранция за доброто опрашване на района в дългосрочен план и е разумно да се заплаща. В същото време, когато натрупаш капитал, можеш да си позволиш да изнесеш кошерите далече, че да вземаш по-голям %.

Не знам дали успявам да го обясня ясно, но идеята е всички да са доволни, а не само една или друга група. И да не забравяме, че рибата е още в морето, но е добре да имаш тиган под ръка.

s3s3s3
10.07.2015, 19:32
Реална ситуация.
Аз съм с 50 кошера във вилна зона.на 5м до мен 2-ри човек с 30бр.На 5м от него 3-ти с още 30 бр.На 100м 4-ти с 25бр.Тази година 2-ма юнака се пльоснаха до нас, единия с 15 другия със 100 !Станахме 6-ма.Това сме от едната страна на земеделските блокове, които са до нас.От другата страна има още (преди месец дойдоха да крадат на съседа кошерите).Общо ще надхвърлим 20 човека предполагам.Ако догодина започне да се изплаща по 20 лв ще стане по 1 лв на човек ако е солидарно, че и по-малко може да стане.
В България хоби пчеларството е масово защото хората се опитват да си докарат някой лев допълнително.И на единица "опрашваема" площ ще има десетки пчелари ако започне да се плаща за опрашване.Да добавим и пропорционалното разделяне на тези хипотетични 20 и нарастващи през годините лв и ще стане СТРАШНО...няма да се учудя ако се започне и с физическа саморазправа с хора и пчелини.Така си мисля...
Иначе идеята е отлична.

На протеста пред Народното събрание нямаше толкова пчелари, от колкото вие във вашата вилна зона. :bigsmile:

tsc1
10.07.2015, 19:35
Вие вече разпределяте порциите, а рибата си плува весело в океана. :laughing:
Ако това въобще стане, в началото сумите ще са толкова малки, че едва ли ще бъдат стимул за силно развитие като брой пчелари и кошери

бат тянко
10.07.2015, 19:37
Май турихме каруцата пред коня ама карай.

Юрий Цветков
10.07.2015, 20:15
Държавното дотиране, не е предпоставка за развитие и просперитет. Гърция е живия пример. Една такава субсидия за пчелоопрашване, ще донесе много повече проблеми, отколкото ползи. Увеличаването на добивите на земеделските култури е в ЛИЧЕН интерес на земеделците, за това и е редно те да сключват ЛИЧНИ договори с пчелари. Основния проблем на пчеларството в страната са пръсканията на различните култури. Ако този въпрос се реши компромисно, така че никой да не е прекалено ощетен, всичко ще си дойде на мястото.

rosty_sz
10.07.2015, 20:21
Такива плащания би трявало да получават само ЗП. Малките ще отпаднат от самосебеси.
Абсолютно съм против такива плащания. Дано никога да не започнат да ги дават както и субсидии на кошер и тн.

бат тянко
10.07.2015, 20:55
Стабилната държавна политика е гаранция за просперитет.Но не към определени държави,а към всички,които могат да подобрят благосъстоянието на българина.

Mateev
10.07.2015, 21:59
Такива плащания би трявало да получават само ЗП. Малките ще отпаднат от самосебеси.
Абсолютно съм против такива плащания. Дано никога да не започнат да ги дават както и субсидии на кошер и тн.

Много Ганчовистко изказване. Явно Ганчо Ганев е промил мозъка на членовете на неговата организация. Точно той е човека, който на всеослушание е обявил пред еврокомисията, че БЪЛГАРСКИТЕ ПЧЕЛАРИ НЕ СЕ НУЖДАЯТ ОТ СУБСИДИИ. И именно поради това негово изказване в момента българските пчелари мизерстват.

rosty_sz
11.07.2015, 05:20
Разсмя ме добре рано сутринта:laughing:
Иронията е че точно ти беше в основата на промяна на моите възгледи по този въпрос. Още преди две години изказа множество аргументи срещу тези плащания над които доста помислих и предположих, че си прав и заех позиция. Сега заради конфедерацията трябва да поддържаш тезите на мнозинството и това е нормално и не се сърдя.
Следих форума редовно през телефон през изминалите 2+ месеца и нямаше как да пиша, че са ми дебелички пръстите и трудно ми се получава, НО сега мога да кажа БРАВО за бързата реакция на конфедерацията срещу предложението за промяна в закона, БРАВО за представянето на проблемите пред властимащите в сгодните за това случаи, БРАВО за активността по други проблеми, БРАВО организацията заработи.

И ДА член съм на Общинско Дружество Липа и Областен Пчеларски Съюз Липа които са членове на Ганчовата организация, което е решение на мнозинството и аз също се съобразявам.

Marko
11.07.2015, 07:47
На протеста пред Народното събрание нямаше толкова пчелари, от колкото вие във вашата вилна зона. :bigsmile:
Оценявам иронията ;)
Ако си живял в последните 30+ години в България би трябвало можеш да отговориш на следния въпрос - колко пчелари биха отишли на протест ако им платиш по 20лв на кошер ?:ae:

kvohrist
11.07.2015, 08:31
Единственият начин да се получи заплащане за опрашване е сключване на договор със съответният производител, както казва Юрий. Всичко друго е една химера. Така си създавате още една причина да сте разделени.

ch.atanasov
11.07.2015, 08:46
Единственият начин да се получи заплащане за опрашване е сключване на договор със съответният производител, както казва Юрий. Всичко друго е една химера. Така си създавате още една причина да сте разделени.

Това не го вярвам.Арендаторите не си плащат рентата ,камо ли да плащат на някой за опрашване.Добре е ,че не са тръгнали с искане ние да им плащаме нектара.:bigsmile:Няма какво да се тюхкаме кога и кой ще злоупотреби с някаква приета форма за подпомагане.Винаги ще има хора ,които ще гледат как да прекарат системата.Това според мен не означава ,че не трябва да има подпомагане.Ако някой няма нужда от подпомагане ,просто да не кандидатства.

Mateev
11.07.2015, 09:11
По принцип всички видове закони, наредби, укази, в това число и тези за разпределение на субсидии или финансови помощи, се пишат за ДОБРОНАМЕРЕНИ ХОРА (изпълнители или бенефициенти). Ако някой не е добронамерен и реши да прави злоупотреби или престъпления, законите ще са последното нещо, което може да го спре. Нали знаете - убива не оръжието, а човека, който го държи.

При това положение е хубаво да се обсъжда справедливостта на даден закон, наредба или разпределение на пари, но не трябва да се прекалява с вкарване в текста на клаузи за борба със злоупотребите, защото начините за злоупотреба са хиляди. Нали не искате всеки един закон да се състои само от 10 члена по същноста му и после от още 1000 члена за превенция и наказания на евентуалните възможни злоупотреби. Ха-ха ..... дори и това да се случи с 1000-та члена, пак никога няма да сме сигурни, че който иска да злоупотребява няма да намери 1001-вия начин за злоупотреба.

Специално за пчеларските пари, каквито и да са те по произход, повече от ясно е че винаги ще има пчелари, които веднага ще започнат да мислят как да ЗЛОУПОТРЕБЯТ С ТЕЗИ ПАРИ. И причината няма да е в парите или в начините за разпределение, а в болната и престъпна психика на тези пчелари.

scutellator
11.07.2015, 15:18
Специално за пчеларските пари, каквито и да са те по произход, повече от ясно е че винаги ще има пчелари, които веднага ще започнат да мислят как да ЗЛОУПОТРЕБЯТ С ТЕЗИ ПАРИ. И причината няма да е в парите или в начините за разпределение, а в болната и престъпна психика на тези пчелари.

А когато парите отиват повече за злоупотреби, вместо по предназначение и нанасят повече вреда, отколкото полза - в този случай не би ли било по-добре за мнозинството да се отсъжда спрямо очакваните и постигнатите резултати, а не спрямо добрите намерения и колко хубаво би било всичко, погледнато от най-оптимистичния си вариант?

Ако си представим ситуация, в която собственик на верига магазинчета за алкохол решава да се отблагодари на свой познат - свестен, образован, интелигентен и кадърен да управлява бизнеса по-най добрия възможен начин, НО за нещастие - алкохолик (т.е. от онези които ходят на лечение и се опитват да не пият, а не от онези дето не изтрезняват - за тях си има друга дума - пияници).... Като жест, сам по себе си - това е добра постъпка, но дали наистина можем да сме спокойни и да разчитаме че волята ще е по-силна от изкушението? .... Като да направиш крадец - шеф на банка, да повериш на луд - неограничена огнева мощ, и бодлива крава - да възнаградиш с рога!
..... Нищо че в момента се сещам за една страна, където такава практика се е превърнала в народен обичай.

Дамян Дамянов
11.07.2015, 16:04
Аз също се сещам за една страна - Корея ама северна. Там няма такива злоупотреби. Като искаш да живееш в мираж-стягай багаж.
Не може да се изгради каквото и да било с презумпцията, че някой ще краде или че ще се възползва.
На мен идеята ми харесва, но никога няма да стане факт, че ако нещо не се промени из основи.

ilian55
11.07.2015, 19:37
Булгаристан и злоупотреба с пари ? -> две абсолютно отричащи се понятия :)

scutellator
26.07.2015, 19:03
Преди за започна със възраженията искам да поздравя авторите за красиво написаната стратегия за развитие на пчеларството в България. КЪМ МОМЕНТА тя е единствената, която си спомням да съм чел, и както всяко нещо в началото - обикновенно е пълно с недостатъци, НО все от някъде трябва да се тръгне. Поздравления за добрата инициатива и дано тази първа крачка да не е последната.

Сега нека хвърля и аз моите два цента.

Първо, Св. Йоан Богослов няма такъв цитат. Той е написал две от книгите от Новия Завет и в никоя от тях не се споменава за пчели.blush;
Второ, изложените данни за смъртността на пчелите в САЩ не знам от къде са взети, но не това са официалните. Според официалнните статистически данни, пчеларството в САЩ е в подем, а не в упадък ( това че на определени пчелари им измират пчелите... е друг въпрос)
Трето, верно е че близо от 80% от растенията се опрашват от насекоми, а приблизително две трети от тях - от пчели. САМО ЧЕ за кои пчели става въпрос? - за Apis mellifera или и за останалите над 19 999 открити и таксономизирании биологични видове пчели? Колко от опрашваните от пчели растения се опрашват единствено или предимно от Apis mellifera? - и от тук КЪДЕ главно трябва да отиват парите за опрашване? - при пчеларите? или за опазването на дивите пчели.

По-големият проблем е че пестицидите, повишените газове на СО2 в атмосферата и човешката дейност като цяло (вкл. и шофирането, при което всеки път десетки хиляди насекоми намират смъртта си на предното стъкло на автомобила) влияят нефативно, а прекалено често и пагубно на много популации диви пчели. За съжаление, още по-големия проблем е че КЪМ МОМЕНТА В ЕВРОПА НЯМА ЕНТОМОЛОГ, СПЕЦИАЛИСТ ПО РАЗЛИЧНИТЕ ВИДОВЕ ДИВИ ПЧЕЛИ!!!! По тази причина ние НЕ ЗНАЕМ КОЛКО ЗЛЕ е всъщност положението и колко от видовете пчели трябва да бъдат зачеркнати и да се вишат в книгата на изчезналите видове.


Идеята опрашването извършвано от пчелите, отглеждани от пчелари, да им бъде заплащано сама по себе си не е никак лоша. НО ето тук възниква в моето съзнание първия проблем - ОТ КЪДЕ ще дойдат парите за това? То верно че те растат по дърветата, ама чак пък толкова.....
Проблемът е че не може да бъдат взети от земеделците, или поне не ако те не искат да ги дадат ДОБРОВОЛНО. Не е възпитано човек да гледа завистливо в чуждата чиния и да иска да си "бодне" нещо от там. Мога да си представя хиляди ситуации как арендатори УМИШЛЕНО пръскат с намерение да отровят колкото могат повече пчелни кошери, ей така от злоба, само и само ако може да не се заплаща от тяхни средства за опрашване.

И кой ще бъде най-големия потърпевш от цялата ситуация - никумо не виновните диви видове пчели.


Преди няколко години в София имаше една "кръгла маса" за разискване на проблемите в пчеларството, инициирана от ЕС. Дойдоха "будни" пчелари от цялата страна, лидерите на пчеларски организации, а от отсрещната страна бяха представители от други страни от ЕС. Това което тогава ми направи впечатление, тъй като думата я взимаха най-често пчеларски "лидери", ЗА ВСИЧКИ ТЯХ НАЙ-ГОЛЕМИЯ проблем в Българското пчеларство беше липсата на субсидия на пчелно семейство за опрашване! ВСИЧКИ те ревяха за субсидии, а това че продажната цена на меда в България е прекалено ниска, за наш срам, пръв (и последен) го спомена един французин. Тях не ги интересуваха ИСТИНСКИТЕ проблеми, те просто си искаха субсидията на пчелно семейство и толкова!

Във връзка с по-горе написаното искам да разбия фантазиите на всички нормални пчелари, мечтаещи за субсидия на пчелен кошер. Дори и по 100 лв да започнат да дават на брой пчелно семейство, това няма да направи пчеларите и с 1 стотинка по-малко бедни, отколкото са сега! -
трябва ли да го обяснявам пак - колкото и да е примамлива за всеки мъж мисълта някак си да се намърда султанския харем при жените, ще дойде време в което ще трябва да се сблъска с реалността.

Докато средния добив за страната продължава да бъде около 17 кг от кошер, НИКАКВИ субсидии няма да подобрят финасовото състояние на сектора. Според мен много по-перспективна би била една стратегия за развитие на сектора, целяща повишаване на средния добив за страната от 17 до към 50 кг от семейство, или поне на първо време. ЩОМ В ИЗРАЕЛ, КЪДЕТО Е ПУСТИНЯ, ТОВА Е ВЪЗМОЖНО!!!!! и са го направили, то в БЪЛГАРИЯ, където на практика е РАЙ за пчелите, това би трябвало да бъде още по-лесно осъществимо...



А относно създаването на мост във сложните взаимоотношения между пчелари и земеделци, идеята за система за ранно сигнализиране при пръскания (база данни + сигнализиране чрез SMS) далеч по переспективна и със по-голяма ефективност, както за рамките на ЕС, така и в целия свят.


Между другото, независимо глупостите, които дрънкат за пред масите ония от ЕС ( включая и нашата горда представителка там), аз останах приятно очарован, че те съвсем не пасат трева (гласът на добре информираните и специалистите в своите области по някъкав начин стига до тях и истинските факти не им са чужди), тъй че подобни популистки искания ще бъдат, със присъщата им дипломатическа тактичност, учтиво изпълнени "някой друг ден" в бъдещето. И ако не бъдат поставени ИСТИНСКИТЕ проблеми на масата, просто никой няма да ви обърне внимание.

tsc1
26.07.2015, 21:30
Поздравления за точния анализ Скутелаторе! Когато четох стратегията мислех да напиша нещо подобно, особено по това, че като че ли най-важния проблем е да се воюва за заплащане на опрашването. Като че ли борбата за повишаване на образоваността, за новите технологии на пчеларстване и от там повишаване на ефективността на пчеларството не е по-важна. Или борбата с отравянията на пчелните семейства и болестите по тях, разединението на пчеларите и противопоставянето им на производителите и търговците на пчеларска техника от всякакъв вид или на малкото научни работници, занимаващи се с пчеларство или на търговците и преработвателите на мед и пчелни продукти. Но все пак реших да се въздържа, воден от крилатата мисъл на Илф и Петров за делото на давещите се.

Mateev
26.07.2015, 22:12
Благодаря за "конструктивната" критика. Отговора ми е само един "НЕ КРИТИКУВАЙ, БЕЗ ДА ДАДЕШ РАЗУМНА АЛТЕРНАТИВА !!!".

Сега очаквам да видя вашите стратегии за развитие на пчеларството в писмен вид. Лесна работа - просто трябва да загубите 2-3 месеца да ги напишете, и после ги публикувайте, за да започнем задружно да ги оплюваме.

Колкото до тровенето на пчелите - ето в момента се работи по новата Наредба 15. Имаше искания от министерството за предложения за промяна. КБП написа дълъг ферман с предложения. Искам да видя какви са вашите в писмен вид. След това имаше среща в МЗХ, на която се обсъждаха предложенията на всички организации. Вие бяхте ли там или случайно имахте някаква друга "по-важна" работа?

Сега във вторник предстои още една много важна среща между пчеларските организации и организациите на арендаторите, авиаторите, зърнопроизводителите и т.н. На тази среща ще се търси вариант за прекратяване на тровенията на пчелните семейства. Искам да видя вашите предложения и вашата концепция в писмен вид. Също така искам да присъствате на срещата, за да си кажете "великите" и работоспособни идеи. Ето имате го шанса, и се постарайте този път да не го пропускате.

Специално за TSC1 - на тази среща вероятно ще се обсъжда и възможността за направа на регистър на пръсканията и аз дори ще предложа арендаторите да го финансират със средства от асоциацията си. Има такава нагласа в предварителните разговори.

И последно - за парите, от които се нуждаят пчеларите. Както предполагам вече се досещате, парите за мене са последния проблем. И ако в стратегията е записано, че пчеларите искат пари за пчелоопрашване, това не е мое мнение, а мнение на ДЕМОКРАТИЧНО ИЗБРАНИЯ УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ НА КБП. Тази стратегия вече е подкрепена от една камара пчеларски организации. Следователно тя вече е легитимна и отразява становището на болшинството от пчеларите. Ако вие имате някакво друго мнение, кажете го на ръководството на вашата собствена организация (която и да е тя) и след това помолете това ръководство да напише АЛТЕРНАТИВНА СТРАТЕГИЯ !!!

Колкото до съгласуването на стратегията на КБП във форума - готово. Склонен съм да се вслушвам в мнението на болшинството, но все пак не разбрах КАКВО ТОЧНО ПРЕДЛАГАТЕ. Каква е ВАШАТА АЛТЕРНАТИВА? Колко хиляди пчеларя я подкрепят? Напишете си алтернативата точно и ясно, за да я разберат и бавноразвиващите се, и след това можем да я обсъдим, да я прогласуваме, и дори да я въведем като корекция на съществуващата стратегия (ако я приеме и управителния съвет на КБП).

С две думи - очаквам КОНКРЕТНИ ПРЕДЛОЖЕНИЯ, а не критики без алтернатива.

tsc1
26.07.2015, 23:24
Матеев,
Докато се съпротивляваш неистово на всички идеи дадени от други, а не от теб и докато възприемаш всякаква критика на нож, ще продължаваш да си пишеш сам материалите и ще заприличваш все повече на ББ от първия му мандат като премиер! Стратегиите са колективно дело и рожба на колективи от хора, а не на индивиди. Именно за да види и отрази общото виждане на много мислещи хора за бъдещете на една организация, а не погледа на един човек. Освен разбира се, ако той не е от рода Ким Чен Ир. И Скутелатора и аз съвсем градивно ти посочихме нашите виждания за посоките на развитие. Искаш ги в писмен и синтезиран вид. ОК!
От поста на Скутелатора
1. Да се прецизират данните. Към това ще добавя и аз нещо - американския модел на пчеларстване не е характерен за Европа и ЕС. Той е насочен предимно към опрашването, а европейския и този в по-голямата част от света - към добиване на повече и по-качествени пчелни продукти. А половината от обема на Вашата стратегия се занимава с опрашването.
2. Отношението на пчеларите към субсидиите и дилемата "по-големи субсидии или по-справедливи цени". Личното ми мнение - субсидии трябва да има, но не на "пчеларски калпак" или на "сандък", а на килограм качествена и продадена срещу фактура продукция. А това от своя страна ще стимулира следващото.
3. Интензификация на сектора с нови технологии, машини, качествени пчели, с автоматизация и модерно управление на пчеларския труд. Това самия ти си го подчертавал нееднократно, а в стратегията то не е е на преден план.
От моя пост
4. Всичко от точка 3 плюс целенасочено образование на пчеларите в модерните технологии и издигане на повишаване на ефективността в първостепенна задача.
5. Ефективна и научно подкована борба с болестите по пчелите и масовата смъртност през зимата
6. Борба с отравянията на пчелите чрез съвместна работа другите земеделски стопани. Съвместна работа, съвместна организация и системи за оповестяване на агромероприятията, а не грубо противопоставяне и заплахи от рода на "Ще ви запалим нивите!" Това е контрапродуктивно!
7. Подобряване на отношенията с научните среди, работещи за пчеларството, а не заклеймяването им публично като едва ли не врагове на пчеларите.
8. Съвместна работа с производителите на пчеларско оборудване, с търговците и преработвателите на пчелни продукти. Всички сме впрегнати в една каруца и не може и не бива едните да се изолират и противопоставят на другите. Те биха работили заедно по-добре в съвместни, а не в противостоящи си организации.
Лично мнение: Пчеларите на една страна, майкопроизводителите - друга, науката - на трета, производителите на оборудване на четвърта, а търговците - на пета и всеки срещу всеки е възможно най-лошата стратегия!
Всички тези идеи са заложени в двата поста, но ще ги види само този, който иска да ги види. В противен случай напразно сме си губили времето.

Mateev
27.07.2015, 08:49
Всичко това са много хубави идеи и могат да бъдат включени в стратегията, ако бъдат утвърдени от УС на КБП. Има обаче няколко дребни проблема:

1. Всички сме велики в даването на идеите, но никой не си мърда пръста да ги реализира.
2. Всеки си мисли, че НЯКОЙ ДРУГ трябва да си скъса гъза да реализира неговите идеи.
3. Ако изслушаме мнението на 20 000 пчелари, ще се сдобием със 100 000 идеи, 90% от които ще си противоречат една с друга.

За да имаме все пак някакъв шанс да постигнем поне нещо, трябва да се концентрираме САМО ВЪРХУ 2-3 НАЙ-ВАЖНИ ПРОБЛЕМА !!! Всички останали могат да бъдат включени в стратегията като пълнеж, но нищо повече. И тука всъщност стигаме до същината на спора:

Кой са 3-те най-важни проблема на пчеларите?

Ако попитаме всички пчелари, най-важните проблеми ще се окажат поне 1000, защото всеки го сърби и боли на различно място. Да, ама при демокрацията важи мнението на мнозинството, и това мнозинство може да пожелае неща, които вие лично не ги желаете. Вие просто идеализирате и разсъждавате в свободна форма, но трябва да се съгласите, че още 20 000 пчелари идеализират и разсъждават всеки от позицията на собствената си камбанарийка. Та от гледна точка на тяхното мнение най-важния пчеларски проблем са ПАРИТЕ (СУБСИДИИТЕ) и веднага след него на второ място ТРОВЕНЕТО НА ПЧЕЛИТЕ ОТ АРЕНДАТОРИТЕ. Точно по тези два проблема работи в момента КБП, при това много интензивно. Всички останали проблеми са разписани и нееднократно са връчвани на различни държавни институции, където предполагам прашасват на някой рафт, без да бъдат прочетени от никого.

ПС: Направете си труда да дойдете на поне едно събрание на пчелари, за да видите каква говорилня се получава. Всеки бълва идеи, всеки дава предложения, всеки си мисли че неговото мнение е най-важното, всеки се сърди че никой нищо не прави по въпроса и т.н. Като цяло - всеки губи времето на останалите, и нищо повече. Това вече съм го играл много пъти. Вие сте на едно ниво по-високо - все пак си направихте труда да напишете идеите си, което пък ще ни позволи да ги включим в стратегията. Останалите пчелари и лидери дори и това не правят - силни са само в приказките, но на секундата забравят какво са казали, и следващия път отново съчиняват в свободна форма.

tsc1
27.07.2015, 11:53
Аз лично мога да отделя време и да присъствам там, където бих бил полезен и разбира се ако ме поканят. Като (не)човек (не пчелар), нямащ правото на членство в структурите Ви не натрапвам никому присъствието си.

1. Всички сме велики в даването на идеите, но никой не си мърда пръста да ги реализира.
2. Всеки си мисли, че НЯКОЙ ДРУГ трябва да си скъса гъза да реализира неговите идеи.
3. Ако изслушаме мнението на 20 000 пчелари, ще се сдобием със 100 000 идеи, 90% от които ще си противоречат една с друга.
Колкото до това пак ще цитирам Остап Бендер: "Идеите наши, бензина - ваш!" :)

scutellator
27.07.2015, 13:00
....За да имаме все пак някакъв шанс да постигнем поне нещо, трябва да се концентрираме САМО ВЪРХУ 2-3 НАЙ-ВАЖНИ ПРОБЛЕМА !!! Всички останали могат да бъдат включени в стратегията като пълнеж, но нищо повече. И тука всъщност стигаме до същината на спора:

Кой са 3-те най-важни проблема на пчеларите?

...

ТОЧНО!

Проблемът е че вместо Матеев, да се напънеш и да им ги кажеш кои са проблемите ( досега си ги осъзнал много по-добре от тях), проявяваш комформизъм и се съгласяваш, че позицията, която те са си изградили, под влияние на безумни и нереалистични рекламни лозунги за едно по-добро бъдеще, развявани от определени заинтересовани личности, е вярната, а твоята е грешната!

Вярно е че на българския пчелар не му се нрави мисълта че трябва да произвежда повече или пък да продава на по-скъпа цена - ВСИЧКО ТОВА Е СВЪРЗАНО С ПОВЕЧЕ ТРУД И УСИЛИЯ! Той иска просто субсидия, без да прави нищо повече. НЕ Е ВЯРНО че българския пчелар иска американския модел на пчеларстване. От него той успява да чуе само за $$$$$, които се плащат за опрашване, но не и останалото, свързано с действителната работа, условия и изисквания за да бъдат получени тези пари. БЪЛГАРСКИЯ ПЧЕЛАР НЕ ИСКА ДА ПОЛУЧАВА СУБСИДИЯ ЗА ОПРАШВАНЕ, ТОЙ ИСКА ДА ПОЛУЧАВА ПАРИ ЗА ТОВА ЧЕ ПЧЕЛИТЕ СА ОПРАШИТЕЛИ. Има огромна разлика между двете. Видяла жабата че подковават коня, и тя дигнала краката.

- Аз ще предложа друга идея - хайде да направим като във Нова Зеландия - при регистрацията на пчелин (задължителна) се забива "колче" със GPS координати. Те указват че мястото за пчелин е вече заето и е запазено до гроб или докато не бъде продадено или докато собственика не се откаже от него. И в радиус от 2 км никой няма право да регистрира друг пчелин ( да забива друго колче с GPS координати). Така ще бъде най-добре за всички! ( и преди някой да се обади - имайте впредвид, че крадците също са хора!)

Българския пчелар си иска субсидията и въобще не го интересува какво оправдание ще бъде използвано за да ги иска, как ще бъде постигнато, колко ще му струва това, от къде ще бъдат взети пари и какви ще са последствията! Досущ като някое инатливо малко детенце. Нека разгедам опциите:
- субсидия на произведена продукция. Този филм вече сме го играли - цената на меда се понижава право пропорционално на субсидията.
- Субсидия на пчелно семейство за извършване на опрашителна дейност, базирана на пазарен принцип. Това е хубаво, НО българския пчелар едва ли ще иска да си мести кошерите за да извършва опрашване и едва ли ще се съгласи да плаща за риска ( чиято цена е включена в цената за опрашването) за това кошерите му да бъдат отровени/отслабени с пестициди.
- Субсидия на пчелно семейство за това че пчелите са полезни за природата насекоми. Любимото на пчеларите! За съжаление това няма как да стане възможно.

И тъй като българските пчелари така или иначе си искат субсидията, аз предлагам да използват друг предтекст. Например субсидията на семейство да е обвързана по някакъв начин с отглеждането и спомагането за опазването на местните локални популации пчели. Всички знаем защо е необходима субсидия на такива пчелари, нека не да не го обяснявам. За целта ще е нужно воденето на елементарна документация, която да обозначава произхода на дадена майка, АКО при нужда се наложи тя да бъде използвана и включена в родословното дърво ( примерно да бъдат взети от нея търтеи). Не предлагам субсидията да се получава само от развъдни центрове. Достатъчно е да си закупиш майка (независимо дали чистопородно оплодена или F1) от производител ( указваща родословието й), да я тестваш и пазиш, В СЛУЧАЙ че потрябва.
И като казвам български пчели, нямам впредвид някой да си вземе полски Карники и после да казва "ей го на - българска пчела"



Не съм имал намерение да критикувам, просто изказах мнение. Стратегията написана в сегашния си вид се базира на неверна информация ....
ще продължа

212
27.07.2015, 15:12
Невидимата ръка на пазара ще ни оправи!

scutellator
27.07.2015, 17:19
Та относно достоверността на използваната информация - ако документът е предназначен за консумация от масите - тогава е ОК, могат да бъдат написани всякакви глупости без това да е фатално, напротив. Ако обаче текстът има за цел да спечели доверието и да привлече вниманието например на разни съмишленици от ЕК на ЕС, тогава изпозването и позоваването на всякакви непроверени факти е прекалено лекомислено, бих казал.

Лично аз не бих повярвал на "оня рошавия", че E=mc² ако още в началото беше започнал с нещо от рода на .... "Земята е плоска". По същия начин, мен ме изгубихте още с "пророчеството" на Св. Йоан Богослов в началото.

scutellator
27.07.2015, 18:32
И още нещо което забравих да спомена - при сегашната ситуация на неадекватен ветеринарен контрол, смятам практиката да се ходи от Кърджали за майки и отводки до Русе и от Добрич - до Благоевград за тотално погрешна. Ако трябва да се развъждат и субсидират местни пчели, то пчелите трябва да бъдат селектирани и закупувани от локален производител. Обмена на генетичен материал (а не F1 майки за масовия пазар) между различните области на страната не може и не трябва да бъде спиран, но това не означава даден местен производител всяка година да си закупува F0 майки от някъде си и от тях да произвежда уж локални свободно оплодени майки, НАПРОТИВ - местните (локални) популации пчели трябва да бъдат селектирани при локални условия и всяка локална популация да е достатъчно независима и отделена от популациите в другите райони.

За да сумаризирам - това което трябва да се случи е майкопроизводителите (или поне една голяма част от тях) от едни обикновенни репродуктори ( при положение че всичко със селекцията в България върви по мед и масло и успяват да се снабдят с необходимите им количества F0 български майки, и по-важното - наистина да ползват САМО И ЕДИНСТВЕНО тях) да се превърнат в пчеловъди и да осъществяват своя развъдна програма. Елементарно.

Mateev
27.07.2015, 18:33
......Лично аз не бих повярвал на "оня рошавия", че E=mc² ако още в началото беше започнал с нещо от рода на .... "Земята е плоска". По същия начин, мен ме изгубихте още с "пророчеството" на Св. Йоан Богослов в началото.

Аз лично не бих бил толкова уверен в твърденията си, ако не съм проучил предварително въпроса. Ето ти два линка от интернет, които цитират на български език същото пророчество на Йоан Богослов. Не ми се търси, иначе ще ти намеря още много линкове, включая и на английски език.

http://www.lechitel.bg/newspaper.php?s=5&b=300
http://indigota.com/index.php?topic=6376.30

Иначе ето го пророчеството, ако някой друг иска да се поразтърси из интернет:

Преди края на света първо ще изчезнат пчелите, а после жертва на апокалипсиса ще стане и самото човечество.
Пророчество на Йоан Богослов

scutellator
27.07.2015, 23:09
Аз лично не бих бил толкова уверен в твърденията си, ако не съм проучил предварително въпроса. Ето ти два линка от интернет, които цитират на български език същото пророчество на Йоан Богослов. Не ми се търси, иначе ще ти намеря още много линкове, включая и на английски език.




Actually, I DID.
Въпреки, че съм чел и двете въпросни книги, реших да проверя къде точно е написано това пророчество (минаха повече от 10 години от тогава и паметта ми ми изневерява) - ЕМИ, НЕ УСПЯХ. За края на света в Новия Завет пише, че звездите ще започнат да гаснат и Луната ще спре да дава светлината си, но... за пчели - НИЩО.
Единствения друг вариант е това пророчество да не е записано в Новия Завет, а да се е предавало през вековете като Свещено Предание. НО в този случай протестантите и англиканите не би трябвало да са наясно за съществуването му ВЪОБЩЕ, а при католиците то да е било отдавна забравено. Но дори и така, аз ( или някой от френдовете) пак трябваше поне да съм чувал за такова ( нещо като хоби ми е).

Между другото, правилно е да се нарича Свети Йоан Богослов. Знам че има хора, които още не вярват в Бог, светии, демони и т.н. В този случай е добре те да го назовават със светските му имена ( лично име и фамилия), в противен случай си противоречат сами на себе си.


Аз също мога да намеря страшно много текстове, където е записано че Земята е плоска! За съжаление, обаче първоизточника в който е записано това пророчество - нещо ми убягва. Но след като вие сте си позволили да го използвате, предполагам отдавна сте наясно къде точно се намира то (можеше да запишете поне от къде е от къде е взет текста/позоваването за да могат такива хора като мен да не се лутат да го търсят)

tsc1
28.07.2015, 07:11
Какво сте се вторачили в това има ли го или не пророчеството? Да не би в свитата на пророците да е имало на щат и щабен писар? Така или иначе не му е там мястото в един официален документ.

212
28.07.2015, 09:47
за триене, моля

Юрий Цветков
28.07.2015, 09:56
Дали не избързвате малко с края на света?

vipaz
28.07.2015, 14:52
Не искам да разводнявам темата, но тъй като по образование и призвание съм богослов... мога със сигурност да потвърдя това което каза колегата Скутелар че от петте канонични книги на св. Йоан в Нов Завет няма нищо казано за пчелите?!?!

Накратко казано Апокалипсиса(Откровението) на св. Йоан говори действително за края на света(светска и греховна система на управление на земята) и установяване на праведното царство Божие на планетата земя, това което в популярната култура хората наричат "второто пришествие". Това според свещените Писанията скоро ще се случи за радостта на всички Божии слуги и нещастие на слугите на злото и греха, но със сигурност това няма никаква връзка с пчелите и тяхното изчезване!!!

Моето скромно предложение е този "цитат" да бъде премахнат с цел текста да стане "сериозен". И ако наистина се търси цитат от Свещеното Писание което е чудесна идея да се подбере текст който говори за отговорността и опазване на Божиите творения което включва и пчелите.

volen777
28.07.2015, 20:10
Аз като член на КБП също искам да изкажа мнение по спора. До някаде Scutellator е прав и е хубаво, че отстоява позиция. Ще дам себе си за пример. Мястото на кето пчеларствам е законно от 10 години от тогава съм си направил всички регистрации на пчелина където е трябвало, а поне от още 10 на това място е пчеларствал баща ми. И така изградхме пчелин с над 150 кошера и осъзнавам, че са много и с търся място за още пчелини където да няма пчелини в близост поне 1500метра. Но от скоро в съседен двор се настани дребен пчелар с 4-5 и всяка година ги увеличава та вече са към 15-20 и то не само в този двор. Както и да е този го търпя. Да ама от тази година друг докара 30 -40 в друг двор, на 200 метра от мен. После друг се домъкна с платформи с още 30-40 с надеждата да събере нещо от оголената липва горичка която само поддържаше пашата. Та какво става трима на един. Значи аз осъзнавам че мойте кошари са много за този район и си търся ново място за да си увелича добивите, понеже само с това се занимавам и прехранвам четиричленно смейство, а тия тримата не им пука за другите пчелари. На тях това не им е основната дейност и каквото капне капне, пък ако има и субсидии малиии... Затова тук е прав и Матеев това иска мнозинството - субсидии. И ако искаме поне някаде да успеем то трябва да се вслушаме в мнозинството. Да не ми харесва много замоя район примерно ще трябва да деля субсидия за опрашване с тия мойте трима колеги, но ако кажа аз ЕДИНИЯ пръв забих кошер в тоз район вие ТРИМАТА си РАЗКАРАЙТЕ кошерите от тук те ще ме СМАЧКАТ. Това е положението в Бългрия едни се опитват да създадат нещо, а повекото не им пука и каквото капне капне не им трябва съвест. За сега ще слушаме мнозинството пък може скоро и нашата дума да се чуе.

jdrumev
28.07.2015, 21:33
Аз като член на КБП също искам да изкажа мнение по спора. До някаде Scutellator е прав и е хубаво, че отстоява позиция. Ще дам себе си за пример. Мястото на кето пчеларствам е законно от 10 години от тогава съм си направил всички регистрации на пчелина където е трябвало, а поне от още 10 на това място е пчеларствал баща ми. И така изградхме пчелин с над 150 кошера и осъзнавам, че са много и с търся място за още пчелини където да няма пчелини в близост поне 1500метра. Но от скоро в съседен двор се настани дребен пчелар с 4-5 и всяка година ги увеличава та вече са към 15-20 и то не само в този двор. Както и да е този го търпя. Да ама от тази година друг докара 30 -40 в друг двор, на 200 метра от мен. После друг се домъкна с платформи с още 30-40 с надеждата да събере нещо от оголената липва горичка която само поддържаше пашата. Та какво става трима на един. Значи аз осъзнавам че мойте кошари са много за този район и си търся ново място за да си увелича добивите, понеже само с това се занимавам и прехранвам четиричленно смейство, а тия тримата не им пука за другите пчелари. На тях това не им е основната дейност и каквото капне капне, пък ако има и субсидии малиии... Затова тук е прав и Матеев това иска мнозинството - субсидии. И ако искаме поне някаде да успеем то трябва да се вслушаме в мнозинството. Да не ми харесва много замоя район примерно ще трябва да деля субсидия за опрашване с тия мойте трима колеги, но ако кажа аз ЕДИНИЯ пръв забих кошер в тоз район вие ТРИМАТА си РАЗКАРАЙТЕ кошерите от тук те ще ме СМАЧКАТ. Това е положението в Бългрия едни се опитват да създадат нещо, а повекото не им пука и каквото капне капне не им трябва съвест. За сега ще слушаме мнозинството пък може скоро и нашата дума да се чуе.

ти пак си добре комшията е с над 130 и не е регистриран но пък се занимава с пчели от преди мен аз какво да кажа, но щом ще се местиш мой да им стане тегаво на тия комшии:bigsmile: само да но не съ им болни семействат/майтапя се да знаеш/

volen777
28.07.2015, 21:54
Ами като е от преди тебе там ти кво търсиш там? капката?

roxterox
28.07.2015, 21:58
Прокарването на такива идеи, със знаменца, хипотетично би довело до един добре замислен олигопол. Представям си бай Капиталист как бочва "пръв" 500 знаменца с по 5 кошера всяко едно от тях, в радиус на едни стотина километра и всичко де що е пчелар трябва да се изнесе някъде си... Та нали ние едрите капиталисти това търсим - укропняване на пчеларския сектор, който е пръснат на хиляди малки парченца. Апетитно ... Ами с опрашването? Ами подвижното пчеларство? Всеки иска да гарантира добър добив без конкуренция. По презумция законите трябва да се спазват. Ако настъпи този момент и започне да се спазва, пчеларите нарушители бъдат принудени да го спазват трябва да си намерят нови пчелини. Как я мислите тази работа?

Дамян Дамянов
28.07.2015, 22:15
Хляб има за ВСИЧКИ, просто мързела и глупостта са в повече. Това не се лекува на сила sweating;
(малко спам се образува)

jdrumev
28.07.2015, 22:34
Ами като е от преди тебе там ти кво търсиш там? капката?

забележи, аз съм си регистрирал всичко и плащам данъци

volen777
29.07.2015, 07:43
За това ли се гледат кошери заради регистрацията и плащането на данаци или заради опрашване и добив на мед. Щом си регистриран имаш право на субсидии. Той си е решил, че не иска нищо от държавата за да неи дава нищо, но и той опрашва, доволен е от добивите и идваш ти той доволен ли е? Ами после идва друг с 2 плаформи с по 40 кошера. Ти доволен ли си?

зуница
29.07.2015, 08:38
Хляб има за ВСИЧКИ, просто мързела и глупостта са в повече. Това не се лекува на сила sweating;
(малко спам се образува)
Клише на съвременните "успели бизнесмени".Колко е празно от съдържание дано не разбереш по трудния начин.
И друг път съм го писал. Помисли и изтрий за да не спамим."Основен закон на социализма (преди 10-ти):" Който както се уреди!".Основен закон на демокрацията(след 10-ти):" Който както се е уредил!".

радо
29.07.2015, 09:40
забележи, аз съм си регистрирал всичко и плащам данъци
Съжалявам че трябва да пиша отново но това е нетърпимо.От къде знаеш дали пчелина не е регистриран това дали ще си регистриран ЗП е личен избор и не виждаш, ли че може би съсипваш дохода,изхранването на един човек,семейство с това, че си решил да направиш пчелин на метри от съществуващ от години пчелин при това с доста голяма бройка.Причината е само една участваш по програма най вероятно "Млад фермер" и ако е така твоят пчелин от колко кошера е и колко трябва да станат и имаш ли намерение да регистрираш друг пчелин ,за правенето на бройките вече те чухме разцепваш на по 2,3 рамки и проверката минава ,а че правиш слаби,лоши семейства податливи на болести изобщо не мислиш.И това с отравянето и оплакването изобщо не заслужава съжаление и може на някои да му е писнало от теб лошото, е че го отнасят пчелите но и те ще си решат проблема като си хванат по своя път.

Дамян Дамянов
29.07.2015, 10:21
Клише на съвременните "успели бизнесмени".Колко е празно от съдържание дано не разбереш по трудния начин.
И друг път съм го писал. Помисли и изтрий за да не спамим."Основен закон на социализма (преди 10-ти):" Който както се уреди!".Основен закон на демокрацията(след 10-ти):" Който както се е уредил!".

Говорех за друго. Има хиляди начини за постигане на целите, но хората ги мързи да търсят решения. Дори ги мързи да се разровят във форума и да намерят готовите такива. В интерес на истината във форума има много актуална информация, която дори нашите учени не са чели, а докато я предадат на пчеларите ще минат години. В България се четат книги на по 50 години и знанията се градят на база стари изследвания/наблюдения. Изоставането ни е не защото нямаме пари, а защото мързела и глупостта надделяват. Преди години бях на една лекция и лектора обясняваше как в България като станеш на 40-50 години, започваш да си мислиш, че си достигнал своя пик и развитието ти спира. По-сериозният проблем са 30-годишните пенсионери: липса на каквато и да било самоинициатива и желание за развитие, демотивирани и изтощени - висша форма на мързел.
Глупост е да си мисли човек, че няма хляб само защото не го вижда. Като не виждаш какво можеш да направиш или просто те мързи и си казваш "не става" или "всичко е против мен" или "нямам късмет". Това е защитна реакция която е заложена в нас. Разбирам какво искаш да кажеш за успелите бизнесмени, но е истина, че всичко става с хъс, а не с леж.

зуница
29.07.2015, 12:16
Исках да напомня само, че "правилата на играта" са направени от "някой" така , че винаги "банката " печели, колкото и добър играч да си.

m_pchelari
29.07.2015, 13:39
Що се правите на наивници. Помня една култова случка от гимназията 9-10 клас. Един съученик ни обясняваше, че сега далаверата е да имаш бензиностанция на магистрала Тракия, обаче само бившите комунисти можели да се вредят там. Та същия той си беше комунистическо чедо и имаха една от първите частни бензиностанции. Ние докато бягахме в междучасията те какво са мислили.... Може само да си представите къде са другарите сега.

Ако сте по-наблюдателни ще забележите, че всеки успешен чуждестранен бизнес се имитира и се прави български аналог. Информацията за паричните потоци идва от банките.

Дамян Дамянов
29.07.2015, 14:21
Някои се раждат високо в хранителната верига, други драпат нагоре. Най-страшното е ако останат само родените високо. Тогава има две опции - смяна на системата(капитализъм) и/или гражданска война.

tsc1
29.07.2015, 14:47
Някои се раждат високо в хранителната верига, други драпат нагоре. Най-страшното е ако останат само родените високо. Тогава има две опции - смяна на системата(капитализъм) и/или гражданска война.
Де "експроприация на експроприираното" де! :laughing:
Я се върнете на темата, като почнете от заглавието и, че то хич не ми се връзва със съдържанието на "стратегията". Защото, ако ще правим пчеларство през следващите години само за опрашване, по-добре да се изнасяме зад "голямата локва".

Ilia Tsonev
29.07.2015, 18:56
По мнение на специалистите, пчелите са се появили някъде преди около 150 млн. години - много, много преди да се появи човекът. Пчелите са еволюирали заедно с растенията в продължение на милион години, за да достигнат днешното си съвърщенство. Нераривната връзка между растенията и пчлеите е толкова силна, че те вече не могат да съществуват самостоятелно. Това се отнася за над 80% от растенията на Земята, които са насекомоопрашвани. Смята се, че на Земята има над 160 000 вида растения. Мисията на пчлеите на Земята е да опрашват ентомофилните растения. И в един момент на еволюцията ние човеците сме се пръкнали незнайно как и откъде, а и защо? В процеса на еволюцията, в началото пчлеите са живеели поединично. Това се е оказало неефективно и те постепенно са се организирали в колонии за да оцеляват и колективно да се грижат за продължаването на вида. Една от функциите на колонията е заедно да събитрат храна (мед и прашец) за периодите, когато такава няма в природата. И ето най-висшето творение на Природата - човекът, малко след появата си, като започнал да мисли, се изхитрил и срещу предоставянето на квартитира на пчелите ограбва по-голямата част от хранителните им запаси. Това може би това е началото на така наречената в днено време широко практикуваната дейност "кражба". И така до ден днешен - пчелите се трудят за да опарашват растенията, като "заплатата" им е нектар и прашец. А ние ги ограбваме без да се замисляме. Нещо повече, ние пчеларите непрекъснато се чудим как да ги накараме да събират все повече и повече мед, за да им го вземем. Пчелите са на планетата Земя за да опрашват растенията, а не за да ни хранят с мед.
Може много да се спори какзл ли е Йоан Богослов цитираните в стратегията на КБП думи или не е. Този цитат се среща в различни източници и не е възможно да се стигне доизвора, а е заимстван от налчните източници. По-важното в случая, че думите му, за огорчение на човеците, са верни. Ние хората, ако нямаме усета да разберем мъдрите слова, на тези, които въждат далече напред във времето, ще си платим скъпо и прескъпо за късогледството и плиткоумието. Подобни думи има изречени и от Баба Ванга. Твърди се, че и Айнщайн е казал подобна мъдра мисъл. Аз не съм я срещел в източниците и не съм сигурен дали еказал или не приписваната му мисъл. Понеже според мен тази мисъл също е вярна и независимо дали е от Айнщаин или от някой обикновен човек, тя има респектиращ ефект и я използвам. Хората вярват повече на известни авторитети. Затова в случая е важно да събудим спящите за проблемите на живота на Земята и в частност на пчелсарствот хора на всички нива в обществото, та дано се размърдат и задействат, иначе Апокалипсиса не ни мърда.
По отношение на идеята на КБП за заплащане на опрашването. В теорията на управлението има основни принципи, спазването на които води до успех на бизнеса, независимо какъв е той. Един от тези принципи е "Усилията се прилагат в точката на най-голямо въздействие". Наглед е очевиден, но ето ние пчеларите изобщо не го прилагаме. Огромната полза от наличието на пчелите е опрашването на растенията и поддържането на биоразнообразието - един вече все по-важен проблем на Земята. Специалистите са определили, че стойността на продукцията произведена в резултат на опрашването е 20 - 25 пъти, а в някои случаи и над 100 пъти по-голяма от пчелните продукти, които добиваме. Тогава къде трябва д априложим усилията си? Не е ли очевидно? Дейността "ОПРАШВАНЕ" е десетки пъти по-важна от добива на пчлени продукти. Лошото в случая е, че и общестрвеността и хората в държавата, които вземата решения, че и управляващите ЕС мислят по същия начин - пчеларите печелят от меда, а за опрашването само се споменатва, така за пълнота. Дошло е време ние да си отворим очите,а и да отворим очите на управляващите и на общественоетта, че ние пчеларите отглеждамео основните опрашители, благодарение на които 1/3 от храната идва от тях. Прочетете внимателно стратегията на КБП и ще видите, че в нея никъде не се споменава думата "субсидия". Субсидията са пари, които някой ви дава и които няма да връщате, защото иска (ако иска) да ви помогне, смятайки, че това което правите е важно, но не ви носи достатъчно приходи. Субсидията са пари, които вие не сте заработили и ви се дават, така да се каже като милостиня. В случая с опрашването нещета стоят по съвсем друг начин - отеглеждайки опрашители (пчелите) ние, само в България, осигуряваме селскостопанска продукция на стойност 1 милиард лева (в стратегията има кратки разчети). В тази сметка не е включен ефектът от опрашване на диворастящата растителност, в резултат на което нашите пчели поддържат биоразнообразието. Е не е ли редно да поискаме да ни се заплаща тази дейност, незаисимо къде се намират пчелите ни - с населеното място или на полето? Все едно - едно пчелно семейство на сезон опрашва стотици милиони цветове и от тях се раждат плодове и зеленчуци слъчоглед, рапица и т.н. Твърдо смятаме, че е дошло веме да поискаме да ни се заплаща дейността "пчелопрашване", а не да ни се дава субсидия. Ние сме тези които тоглеждат пчелите-опрашители. Без нас в днешноте време на интензивно монокултурно земеделие вече пчлеите не могат да съществуват свободно в природата. Те просто много бързо ще загинат от пестициди и липса на храна. Затова, че има пчели които осигуряват 1/3 от хранат ние просто трбва да поискаме заплащане. Това тябва да бъде точката на прилагане на нашите усилия. Тук и само тук е изтината. Предложението на КБП е от прихода от 1 милиард в началото да ни се заплащачща от 2016г. по 1,2%, което е по 20 лв. на регистрирано пчелно семейство. Ежегодно сумата да нараства до 2020г. като достигне до 60 лвл. а регистрирано пчелно семейство, което е 3.6% от прихода от опрашването. 3.6% е твърде скромна стойност - бинесът работи обикновено с окло 10% пчелалба. Необходимо е всички пчелари да се обединим около идеята да се борим да ни се заплаща пчелопрашването. Как ще става заплащането - еднакво ли ще се заплаща на слаби и силни семейства и на струпопани на едно място пчелини и т.н. - това са технически въпроси, коит ще намерят своето нормативно решение. Ще има разбира се изисквания и към пчеларите да отглеждат по щадящ пчелите начин. Основното в случая е да убедим управляващите, а и обществеността, че трябва да заплаща нашият тежък физивески труд да отглеждаме опрашители. Медът да се счита като допълнителна награда за това, че отглеждаме опрашители. Откъде ще се вземат пари да ни се заплаща опрашването? Та ние внасяме 1 милард лева в хазната. По темата има какво да се мисли - може от бюджета и по още много други начини. Нашата битка е да убедим управляващите да се организира заплащане на опрашването. Дотук не става въпрос за подвижно пчеларсто, а за стационарните ни пчелини. При подвижно пчеларстване ще търсим допълнитлно заплащане с договри с фермрите. Уважаеми пчелари да се обединим около идетята и заедно да се борим - тя е в интерс както на дребния пчелар, така и на едрите пчелари, т.е. идеята е обединяваща за всички пчелари. Какво чакаме още? Предлагайте още идеи как да убедим управляващите, как да спечелим битката с бюрокрацията, а и всякакви други идеи, които ще помогнат да получим заслижено заплащане ( не субсидия) за пчелоопрашването.

tsc1
29.07.2015, 20:28
Прочетох внимателно написаното от уважавания от мен г-н Цонев пространно обяснение на стратегията и не мога да не се съглася, че в основата си то е вярно. Да, опрашителната дейност на пчелите е важна за икономиката и до сега тя е възприемана като природна даденост и е неглижирана като резултат на целенасочения труд на пчеларите, който трябва да бъде заплатен. Но това някакси обръща наопаки цялата ми представа за основната цел на всеки пчелар, а именно добиването на мед и други пчелни продукти. Винаги съм мислел, че това е основната мисъл и грижа в главата на всеки пчелар - как да добие повече мед и да го продаде на една достойна цена. И в тази посока са били усилията на всички пчеларски организации до сега - да направят пчеларството по-ефективно и продуктивно, да се добиват повече пчелни продукти и с по-високо качество и респективно цена. И изведнъж така формулираната концепция оставя всичко това на заден план и издига на първо място опрашването като основна дейност на пчеларите, която трябва да ги превърне в печеливши земеделски стопани.

.
...........
И последно - за парите, от които се нуждаят пчеларите. Както предполагам вече се досещате, парите за мене са последния проблем. И ако в стратегията е записано, че пчеларите искат пари за пчелоопрашване, това не е мое мнение, а мнение на ДЕМОКРАТИЧНО ИЗБРАНИЯ УПРАВИТЕЛЕН СЪВЕТ НА КБП. Тази стратегия вече е подкрепена от една камара пчеларски организации. Следователно тя вече е легитимна и отразява становището на болшинството от пчеларите. Ако вие имате някакво друго мнение, кажете го на ръководството на вашата собствена организация (която и да е тя) и след това помолете това ръководство да напише АЛТЕРНАТИВНА СТРАТЕГИЯ !!!
...........

А от този пост оставам с впечатлението, че тази рязка промяна в посоката се приема с ентусиазъм и одобрение на повечето пчеларски организации в България. Ако наистина е така, то е поне странно. Защото това означава няколко неща:
1. Смяна на цялата политика на пчеларите за интензификация на пчеларския труд и увеличаване добива на качествен мед и насочването и към отглеждане на голям брой кошери и пчелни семейства.
2. Пренасочване на усилията от стационарно към подвижно пчеларство.
3. Пренасочване на майкоразвъдната дейност от пчели, носещи много мед към пчели с бърз цикъл на размножаване без отчитане на качествата им като медосбор.
4. Превръщането на България от изностител на качествен мед във вероятен вносител на евтини китайски заместители.
5. Други последици за целия сектор, които ми е трудно да предвидя.
Въпрос към г-н Цонев:
Кои европейски страни имат подобна концепция за развитие на пчеларството си като предимно опрашителна, а не медосборна дейност? Каква е европейската практика в тази посока и какви са европейските директиви? Съгласувана ли е тази концепция с тях?
Разбира се изказвам само личното си виждане и може би недоумението ми е породено от недостатъчното познаване на световните тенденции, за което моля предварително да бъда извинен.

Mateev
29.07.2015, 20:57
tsc1, имам чувството, че си платен агент на министерството, но всъщност те познавам и знам, че не си такъв. Също така знам, че не си пчелар, и че посещаваш този форум само с цел печалба от продажбата на електроника на бедните пчелари.

Ще те помоля да не се месиш в пчеларските проблеми, и да не даваш "умни" акъли, защото си нямаш ни най-малка представа какви проблеми имаме и от какво в действителност се нуждаем. Просто си продавай охранителните системи, за което аз не ти се меся и не ти преча, но не се меси в най-болните за всеки един пчелар теми.

tsc1
29.07.2015, 21:06
tsc1, имам чувството, че си платен агент на министерството, но всъщност те познавам и знам, че не си такъв. Също така знам, че не си пчелар, и че посещаваш този форум само с цел печалба от продажбата на електроника на бедните пчелари.

Ще те помоля да не се месиш в пчеларските проблеми, и да не даваш "умни" акъли, защото си нямаш ни най-малка представа какви проблеми имаме и от какво в действителност се нуждаем. Просто си продавай охранителните системи, за което аз не ти се меся и не ти преча, но не се меси в най-болните за всеки един пчелар теми.
Не, не се меся и не ми е това, целта. Знаеш, че когато мога се опитвам даже и да помагам. Но наистина съм озадачен. Щом сте решили така да бъде, нека е.

kuline
29.07.2015, 21:46
Не, не се меся и не ми е това, целта. Знаеш, че когато мога се опитвам даже и да помагам. Но наистина съм озадачен. Щом сте решили така да бъде, нека е.

Еййй нагла особа. Трябваше да се стигне до там и собственика на форума да намеква, че "прекалилия светец и богу не е драг"

Ilia Tsonev
29.07.2015, 22:44
Когато всички казват, че нещо е невъзможно, то се смята за такова. Намира се един, който не знае, че е невъзможно и вземе, че го направи. Нещо подобно е и със заплащането на опрашването. Излизането от отъпкания коловоз е много трудна мисия. Всички знаят, че пчелите дават мед и че жилят и с това завършват представите на редовия граданин. Това е масовият случай. Не са ни известни подбни напъни за заплащане на пчелоопршаването от пчеларски организации в страните от ЕС. Какво пречи тази плодоносна идея да излезе от малка България. Ще цитирам още един принцип на управлението: "Доброто управление е резултат на добрите идеи". Реализирането на тази идея ще донесе една заслужена справедливост на огромнаста роля на опрашването и добри приходи на пчеларите. Съгласно принципите на управлението опрашването е точката на най-голямо въздействие. т.е. ако в него се съсредоточат усилията, както на пчеларите, така и на управляващите, ефектът ще е много по-голям, (особено в условията на недостиг на храни в целия свят), отколкото добива на пчлени продукти. Учудващо,е че досега този подход не е бил застъпен среиозно. Нека това да е българският принос в пчеларството. Има още един показателен пример:на един конгрес на астрономи се явява един турчин с фес на главата, който докладва, че е открил нова планета. Никой не му повярвал! На следващия конгрес същият турчин се появил с европейски дрехи и всички му повярвали, че е открил нова планета . (Преразказано по памет от "Малкия принц" на Екзюпери).
По отношение на виждането на ЕС - има 3 - 4 документа, свързани с проблемите на пчелрството - Резолюции от 2008г., от 2011г. , седмица на пчлдеите и опрашването от 2012г. и др. Във всички тях се разглеждат пчелрските проблеми, болестите по пчелите и други проблеми. За опрашването се посочва, че опрашителите намаляват, че са важни за производството на храни, на акцентът основно пада върху добива на пчелни продукти - отново в коловоза, от който трудно се излиза. Ако ние не положим усилия това положение да се промени, е няма кой друг да го направи. Необхдимо е да установим контакти със сродни пчелрски организации в страните от ЕС и с общи услиия да поставим пчелите в истинското им място - основни опрашители, осигуряяващи 1/3 от храната на хората в целия свят. В този смисъл те се явяват и част от националната сигурност. Мед наистина може да се внесе, но опрашване - не. Това го пише и в една от Резолюциите на ЕС, но в нея пак основно се говори за пчлени продукти. Надявам се, че може да разчитаме на българският евродепутат г-жа Мария Габриел. Така, че ще се обърнем и към нея и ще се опитаме да я убедим в правотата си. Това може да е от голяма полза. Предложението на КБП е от ЕС също да с едават по 30 евро на регистрирано пчелно семейство за извършваното пчелопрашване, а не за субсидии. Така, ако идеята се реализира, пчеларите ще получават общо по 120 лв. на регистрирано пчелно семейство за пчелоопрашване - едно напълно заслужено заплащане. При такава ситуация пчеларите ще трябва да полагат усилия за по-природосъобразно отглеждане на пчелите, без да се пресилват за добив на пчлени продукти. Разбира ще има още ред условия, които ще се наложи да спазват пчеларите. Това е тема на детайно регламентиране впоследствие. Основното сега е да се убедят управляващите в необходимостта да се запалаща пчелопрашването.

Юрий Цветков
30.07.2015, 11:07
Г-н Цонев. Лично аз се чувствам дискриминиран от идеите ви. Аз съм не комерсиално ориентиран хоби пчелар. Няколкото кошера които отглеждам не са регистрирани никъде, но ви гарантирам, че отглеждането им в пъти по природосъобразно от тава в много "професионални" пчелини. След като опрашителната дейност на пчелите е най-важна, защо за тази извършена от "моите" пчели да не се заплаща а на Вас да се плаща. Нали не става въпрос за подаяния и милостиня? Аз не се крия от никого, но защо трябва да се занимавам с една камара бумащина и да се моля на различни институции да регистрират пчелите ми. Не е ли достатъчно да подам една декларация, а който не вярва или желае да дойде на място и да си проверява колкото си иска за достоверността на тази декларация. Ако ще това да е и всяка седмица.

И още един въпрос. При положение че, годишно се изхвърлят милиони тонове храна АБСОЛЮТЕН НЕОПРОВЕРЖИМ ФАКТ, наистина ли е нужно да се работи с цел увеличаване на производството на храни? Каква е причината? Нужда или човешка алчност?

Mateev
30.07.2015, 11:23
Който не иска да му се заплаща за пчелопрашване, просто няма да си подаде документи за кандидатстване, и толкова. Който иска пари, пък не е регистриран никъде - ами това си е негов проблем. Ако наистина иска - ами да се регистрира.

По въпроса с храните - производството на храни няма нищо общо със спора, в който сте се впуснали. Пчелоопрашването е полезно не само за хранителните култури, но и за много диви растения и билки, от които се правят например лекарства. Също така е полезно за биоразнообразието - хиляди животински видове ще загинат, ако загинат и пчелите, защото ще изчезнат естествените храни на тези видове.

Ще публикувам един много ценен файл, който го препоръчвам да го прочетат тези, които си правят вятър на устата, без да са наясно с истинското положение на нещата с пчелите и с пчелоопрашването в световен мащаб. Също така е добре този файл да се прочете от всеки един пчелар, както и от всеки един Българин, който милее за бъдещето на планетата и на своите деца и внуци.

Доклад на Грийнпийс за упадъка на пчелите в световен мащаб: 4803

Marko
30.07.2015, 11:32
... от ЕС също да с едават по 30 евро на регистрирано пчелно семейство за извършваното пчелопрашване, а не за субсидии. Така, ако идеята се реализира, пчеларите ще получават общо по 120 лв. на регистрирано пчелно семейство за пчелоопрашване - ...
Ако се случи невъзможното и това нещо се реализира, аз съм готов да заложа живота си, че близки до една-две поличтически партии ще наемат хора на мин. работна заплата да "гледат" ХИЛЯДИ кошери.На принципа на "възоб. енерг. източ.", работещи по 30 часа в денонощие и 400 дена в годината при 100% слънцеосветяване (или както е терминологията)...:bigsmile::bigsmil e:

Юрий Цветков
30.07.2015, 12:17
Матеев, точно защото милея за бъдещето на децата и внуците си, съм убеден че, много по-важно е да се опазят така наречените "диви опрашители", за които никой не се грижи целенасочено. Медоносни пчели е имало много преди появата на човека и вероятно ще оцелеят и след като човечеството само се унищожи. Според вашата идея то тогава трябва да се плаща и на хората отглеждащи бомбуси и то в пъти повече, понеже е доказано че те са по-добри опташители от медоносните пчели.

П.п. В керпичения ми дувар, живеят няколко вида земни пчели. Къде да ги регистрирам, за да получа заплащане за тяхната опрашителна дейност?

Ilia Tsonev
30.07.2015, 13:24
Г-н Цонев. Лично аз се чувствам дискриминиран от идеите ви. Аз съм не комерсиално ориентиран хоби пчелар. Няколкото кошера които отглеждам не са регистрирани никъде, но ви гарантирам, че отглеждането им в пъти по природосъобразно от тава в много "професионални" пчелини. След като опрашителната дейност на пчелите е най-важна, защо за тази извършена от "моите" пчели да не се заплаща а на Вас да се плаща. Нали не става въпрос за подаяния и милостиня? Аз не се крия от никого, но защо трябва да се занимавам с една камара бумащина и да се моля на различни институции да регистрират пчелите ми. Не е ли достатъчно да подам една декларация, а който не вярва или желае да дойде на място и да си проверява колкото си иска за достоверността на тази декларация. Ако ще това да е и всяка седмица.

И още един въпрос. При положение че, годишно се изхвърлят милиони тонове храна АБСОЛЮТЕН НЕОПРОВЕРЖИМ ФАКТ, наистина ли е нужно да се работи с цел увеличаване на производството на храни? Каква е причината? Нужда или човешка алчност?

Регистрирането на пчелите не е приумица на бюрокрацията, а е важно изискване, свързано с профилактиката и борбата с болестите по пчелите. Например вашите нерегистрирани пчели са болни, а съседът Ви с много пчлени семейства е регистриран. Съгласно нормативната уредба на пролетни и есенни профилактични прегледи подлежат само регистрираните пчелни семейства. Ветеринаерният лекар ще провери само пчелите от регистрирания пчлеин, а Вашите не. Какво ще се случи (а и се случва)?. Вашите пчели ще заразят големият пчелин и ще нанесат големи загуби, ако например имате в пчелина си американски гнилец. Затова е наложително пчлеите да се регистрират. Има и друга причина - агростатистиката отчита само регистрираните пчелини и те се вземат предвид при анализи на състоянието на пчеларството. Нерегистрираните пчелини остават неотчетени и това изкриявява картината при отровени или ичезнали пчлени семейства. Регистрацията се прави при официалния ветеринарн лекар от ОДБХ. За съжаление тя се заплаща, макари да не струва кой знае колко много. Ние от КБП се борим регистрацията да стане безплатна.
Днес излязоха данни за нарастването на населението на зелята до 2050г. От сегашните 7,4 милиарда души, през 2050г, хората ще станат 9,4 милиарда и всички те ще трябва да се хранят. Изхвърлянето на хране наистина е факт, но това не отменя необходимостта от подбряване и увеличаване производството на храни. Проблемите са сложни. Освен това да не забравяме, че биоразнообразието е сериознао застрашено - все повече растения изчезат, а заедно с тях и много животни, които се хранят с изчезналите растения. Пчелите имат огромен принос за поддържане на биоразнообразието - като опрашители, а не като птроизводитерли на мед.

Mateev
30.07.2015, 13:29
Матеев, точно защото милея за бъдещето на децата и внуците си, съм убеден че, много по-важно е да се опазят така наречените "диви опрашители", за които никой не се грижи целенасочено.

Има хора, които ги е грижа за дивите опрашители. Например Грийнпийс, ако си беше направил труда да прочетеш доклада по-горе. За всички опрашители също така мислим и ние (групата, която работи по новата Наредба 15, а в нея са почти всички пчеларски организации без Ганчовистите). Духа на наредбата е да се защитават не само пчеларите и пчелите, а всички други опрашители (това се опитваме да прокараме).


Според вашата идея то тогава трябва да се плаща и на хората отглеждащи бомбуси и то в пъти повече, понеже е доказано че те са по-добри опташители от медоносните пчели...... Това вече са подробности от една бъдеща наредба, която повярвай ми - КБП и аз лично ще се постараем да бъде колкото се може по-справедлива.

Ilia Tsonev
30.07.2015, 13:35
При разумен подход такава ситуация не би следвало да се получи. На практика на територията на страната са необходими опредлен оптимален брой пчлени семейства, за задоволително опрашване на растенията. Така, че по всяка вероятност ще има опредлен таван на броя на необходимите за страната пчлени семейства и около тази бройка ще се движи количеството на подкрепяните и стимулирани пчелни семейства. Ще има и изисквания към пчеларите по отношение на опит, знаия и умения да отглеждат опрашители. Това не отменая и добива на пчелни продукти, но това ще бъде като допълнителна дейност, а не основна. Ние българите първо мислим как можем да изхитруваме и да заобикулим законите, а всъщност ще си вкараме автогол. Ние трябва да пазим биоразнообразието за нашитъе деца и внуци. Не бива егоистично всичко да излапаме, а пък след нас и потоп. Това не е добра стратегия. След нас на нашата територия ще живеят нашите наследници. След като много ги обичаме, не трябва ли да им оставим природа и добра храна?

Mateev
30.07.2015, 13:42
Ако се случи невъзможното и това нещо се реализира, аз съм готов да заложа живота си, че близки до една-две поличтически партии ще наемат хора на мин. работна заплата да "гледат" ХИЛЯДИ кошери.На принципа на "възоб. енерг. източ.", работещи по 30 часа в денонощие и 400 дена в годината при 100% слънцеосветяване (или както е терминологията)...:bigsmile::bigsmil e:

Винаги и навсякъде има МЪРША, дори и сред пчеларите. Това обаче не означава, че трябва останалите честни пчелари също да страдат. Има ли пари, ще има и злоупотреби, но това не означава, че парите трябва да бъдат спрени.

Абе хора - нещо не мога да ви разбера. Вие пчелари ли сте, или платени агенти като Ганчо, който се е изтъпанчил на едно заседание в Брюксел и е казал на всеослушание "Българските пчелари НЕ ИСКАТ ПАРИ". Напомняте ми на приказката за ада и за българския казан с катран, в който българите сами дърпали надолу в катрана всеки, който се опитвал да си подаде главата навън.

m_pchelari
30.07.2015, 14:50
.... Ще има и изисквания към пчеларите по отношение на опит, знаия и умения да отглеждат опрашители.....
Опаа.... ей тука стана интересно. Само да няма изисквания към егн, цвят на очите, родословно дърво и други подобни!

Юрий Цветков
30.07.2015, 14:53
При разумен подход такава ситуация не би следвало да се получи. На практика на територията на страната са необходими опредлен оптимален брой пчлени семейства, за задоволително опрашване на растенията. Така, че по всяка вероятност ще има опредлен таван на броя на необходимите за страната пчлени семейства и около тази бройка ще се движи количеството на подкрепяните и стимулирани пчелни семейства. Ще има и изисквания към пчеларите по отношение на опит, знаия и умения да отглеждат опрашители. Това не отменая и добива на пчелни продукти, но това ще бъде като допълнителна дейност, а не основна. Ние българите първо мислим как можем да изхитруваме и да заобикулим законите, а всъщност ще си вкараме автогол. Ние трябва да пазим биоразнообразието за нашитъе деца и внуци. Не бива егоистично всичко да излапаме, а пък след нас и потоп. Това не е добра стратегия. След нас на нашата територия ще живеят нашите наследници. След като много ги обичаме, не трябва ли да им оставим природа и добра храна?Ами точно за това става въпрос. По какъв критерий ще се определи тавана? Как ще се определи опита и уменията на отделния пчелар? Ето и конкретен пример: Колкото и не скромно да звучи имам образователен ценз по пчеларство имам и 10 пъти повече опит и стаж от г-н Матеев имам и много повече познания за пчелите от него, НО той има 100, а може би и 200 пъти повече кошери от мен. Е кой от нас е по-ефективен в опрашването на различните растения? Как справедливо да се поделят парите между нас?

Относно регистрацията. Не са проблем необходимите финансови средства. Мислч че са около 20 лв. Въпроса е, че срещу тях пчеларя не получава нищо на практика. На колко от вас е извърщен ДЕЙСТВИТЕЛЕН профилактичен преглед, както би следвало да бъде пролет и есен.

Г-н Матеев не съм платен агент, но за себе си, не намирам и един довод за това, че даването на пари ще има положителен ефект за българското пчеларство, но за сметка на това негативи, мога да ви изброя десетки.

П.с. А относно здравословния статус на пчелина ми, г-н Цонев, уверявам Ви че, е в пъти по -добър от този на много други знайни и незнайни "професионални" пчелари. Ако желаете заповядайте да вземете проби и ги изследвайте в която лаборатория в света решите.

m_pchelari
30.07.2015, 15:35
...
Абе хора - нещо не мога да ви разбера. Вие пчелари ли сте, или платени агенти като Ганчо, който се е изтъпанчил на едно заседание в Брюксел и е казал на всеослушание "Българските пчелари НЕ ИСКАТ ПАРИ". Напомняте ми на приказката за ада и за българския казан с катран, в който българите сами дърпали надолу в катрана всеки, който се опитвал да си подаде главата навън.

За този парадокс, като няма субсидии да се вика "Защо няма?", а като има да се вика "Защо има?" има желязно обяснение и то е тоталната криза на доверие в обществото.
След като всекидневно ставаме свидетели на това как закони се пишат за определени хора вече никой не вярва на нищо, и с право.
Днес имаме поредното доказателство. Да ни е честит новия омбудсман - Мая Манолова подкрепен с гласовете на ГЕРБ. Тези които свали от власт с костинбродската афера в знак на благодарност я направиха омбудсман. На кой вече не е ясно, че в тази държава има само задкулисие, договорки и търговия с власт.
Дано да съм лош пророк, но в сектор пчеларство ни предстои да видим истински "пир по време на чума". Аз мисля, че интересните неща тепърва предстоят.

Ilia Tsonev
30.07.2015, 17:17
Уважаеми г-н Цвтеков,
нямам предви конкретно Вас, че пчлеите Ви са болни. Това е принципен въпрос, че в общия случай, точно на нерегистрираните пчелари е по-вероятно пчелите да са болни, защото това са обикновено "дребни" пчеларари, т.е. с малко кошери от една страна и нерядко с малък опит и знания, от друга страна никой на контролира здавния статус на пчлеите им.
По отношение на профилактичните прегледи, в стратегията сме заложили започване на действителното им извършване. Ще се борим това да се случи. Ние добре знаем какво е момента състоянието на тези прегледи. Аз от 25 г. съм пчелар и до ден днешен никой никога не е дошъл да ми прегледа пчелите въпреки, че са регистрирани, но така е засега у нас. Щв се борим всеки да си върши работата, особено ветринарните лекари. Здравето на пчелите ни е важно и то тряба да се контролира.

Marko
30.07.2015, 18:48
:bigsmile:
Аз поне, не съм ничий агент/диверсант.
Притеснява ме единствено потенциалната възможност шепа приближени до властта хора да прибират по 120 лв за притежанието на кошер (ако единственото условие за тези пари е да си регистриран и да имаш кошер).Няма да има сила която да ги спре да нацвъкат в Плевенско например (щото аз съм от там) 100 000 кошера за да вземат 12 000 000 лв на година.Дребосъците като мен пари няма да видим, ами и мед повече няма да извадим.
Това разбира се е лично мое мнение.

В нормалите държави такива инициативи сигурно работят, ама тук....

Ristis
30.07.2015, 21:29
Трябва ли да плащам на съседа ми такса, затова че пчелите ми пренасят нектар и прашец от растенията в градината му, в моите кошери и се облагодетелствам от чужда собственост?

Или по друг начин казано - ако си пусна кравата в двора на съседа (без негово съгласие) и тя му опасе ливадата, дължи ли ми пари за услугата?

Пчеларите са загрижени за опрашването на природата също толкова, колкото собствениците на ВЕИ са загрижени за въглеродните емисии и също толкова, колкото всеки един друг, който не се занимава с пчеларство.

На мен ми е чудно как я виждате чисто юридически да се приеме тази стратегия, за толкова неясен от към собственост процес?

Ако тук може да се дават отговори на въпросите от рода "вие сте агенти на Ганчо", ще дойде време да се говори пред хора в комисии и ще трябва да се измисли нещо по-смислено...

Mateev
31.07.2015, 08:00
Добре, до тука стана ясно, че дори и сред пчеларите има група, която НЕ ЖЕЛАЕ да се дават пари на пчеларите за пчелоопрашването. Има и група, която НЕ ЖЕЛАЕ да се ограничават пъсканията на арендаторите. Има и група, която НЕ ЖЕЛАЕ пчелините да са в населените места. Има и група, която НЕ ЖЕЛАЕ да се дават помощи за биологично пчеларство. Има и група, която НЕ ЖЕЛАЕ да има промишлени пчелари, а цялото пчеларство да си остане дребно и първобитно. Има и група, при която злобата и зависта надделяват над здравия разум. Има и група, която е пасивна в мислите и действията си, но е силно активна в критиките и оплювките на всичко, независимо дали е добро или лошо.

Въобще едно е ясно - пчеларите имат много повече разногласия помежду си, отколкото това изглежда на пръв поглед. Тази ситуация си е нормална - 20 000 пчеларя, 20 000 мнения по всеки един въпрос. Така е и с цялото общество, но за наша най-голяма радост някой е измислил ДЕМОКРАЦИЯТА, при която всички спорни проблеми се решават с гласуване, в което надделява мнението на МНОЗИНСТВОТО.

Когато някаква група от хора не е съгласна с нещо, тогава тя си създава организация, която да се бори за разрешаване на проблемите на групата. Такава организация е КБП и смело мога да твърдя, че към днешна дата тя е една от най-демократичните организации. Тези пчелари, които не са членове на КБП, могат да си приказват каквото си искат и колкото си искат, но когато нещата опрат до гласуване на политиките и стратегиите на КБП, тези пчелари няма да имат право на глас.

Най-изтъркания шаблон на всеки един пчеларски лидер е че защитава интересите на всички пчелари, но голата истина е, че този лидер защитава интересите САМО НА СОБСТВЕНАТА СИ ОРГАНИЗАЦИЯ, а при недемократичните (тоталитарните) организации този лидер защитава САМО СВОИТЕ ЛИЧНИ ИНТЕРЕСИ. Никога не го забравяйте това, особенно ако не членувате в нито една пчеларска организация или по-лошото - ако членувате в ТОТАЛИТАРНА ОРГАНИЗАЦИЯ, давайки по този начин правото на нейния ТОТАЛИТАРЕН ЛИДЕР да ви лъже, да ви мами и да защитава СОБСТВЕНИТЕ ВИ ИНТЕРЕСИ в разрез с вашите лични.

Mateev
31.07.2015, 08:14
Та на фона на всичко това искам да кажа, че КБП (и БПРА) публикуват на форума всички свои дейности и документи в името на ПУБЛИЧНОСТТА, а не защото са организация на всички пчелари. Няма други пчеларски организации в България, действията на които да са толкова прозрачни и толкова публични. Но все пак не забравяйте, че темите на КБП и БПРА са отделени в специални раздели на форума, на които раздели изрично е написано в началото, че са САМО ЗА ЧЛЕНОВЕ на тези организации. Вие можете да следите тези действия, но с молба да не се намесвате в обсъжданията, ако не сте членове или поне кандидат-членове.

scutellator
31.07.2015, 21:38
Понеже не искам да започвам наново спор, а и аз нямам навика да споря със радиото, надявам се наистина висички да започнат да си получават справедливото заплащане за притежаването на насекоми опрашители. Надявам се това да доведе до увеличаване на разнообразието на насекоми в природата, а не до намаляването му, предизвикано от увеличаване на дела на един от видовете насекоми (принципа на скачените съдове).

Надявам най-после се земеделците да си получат справедливо полагащия им се дял от мед и прашец, добит благодарение на техните насаждения. Надявам се, някой ден, производсвото на жизнено важния за всички нас КИСЛОРОД да бъде заплащано пропорционално на всички, отглеждащи растения. Надявам се най-после наследниците на гостилничарят да си получат парите, които Хитър Петър така и не заплатил, заради това че си наквасил хляба от парата на тендерата му с ядене.

Нядавам се, че след като пчеларите си получат това, което искат, то ще бъде повече за тяхно добро, отколкото за тяхната гибел.

tsc1
01.08.2015, 12:17
Та на фона на всичко това искам да кажа, че КБП (и БПРА) публикуват на форума всички свои дейности и документи в името на ПУБЛИЧНОСТТА, а не защото са организация на всички пчелари. Няма други пчеларски организации в България, действията на които да са толкова прозрачни и толкова публични. Но все пак не забравяйте, че темите на КБП и БПРА са отделени в специални раздели на форума, на които раздели изрично е написано в началото, че са САМО ЗА ЧЛЕНОВЕ на тези организации. Вие можете да следите тези действия, но с молба да не се намесвате в обсъжданията, ако не сте членове или поне кандидат-членове.
Подкрепям!
Всяка жаба да си знае гьола, мястото в гьола, реда на квакането и щъркелчето! Няма демокрация без правила!
За да се реализира това ефективно има само един начин - да се направи закрит форум за членовете на КБП и БПРА (както е в соларния форум), а за да се запази "ПУБЛИЧНОСТТА" съобщенията на КБП да се публикуват в заключената тема - http://pchelari.com/forum/showthread.php?t=1968 .
Мотиви:
1. Общодостъпните форуми се приемат навсякъде по света като ПУБЛИЧНИ, даже и да са частна собственост като този и свободното изразяване на мнения се счита за общоприето правило. В противен случай те или са закрити или се въвеждат рестрикции още при регистрацията. Пример - форума на ОПЛ.
2. Така ще се избягват недоразумения, като в тази тема, където се публикува документ, касаещ КБП, ще се пита за мнението на всички, а после изказалите различно мнение или предложения, несъвпадащи с тези на ръководството на Конфедерацията ще бъдат обявявани за нечии агенти, наглеци и изменници на висшите пчеларски ценности.
Моля админа и модераторите, ако преценят, че това е спам за темата, да не го трият, а да го преместят в раздела За форума (http://pchelari.com/forum/forumdisplay.php?f=65) като предложение.

idjo_52@abv.bg
03.08.2015, 09:30
Нека всички посещаващи форумите да имат право да се споделят своето мнение ,но да бъдат добри когато го споделят да не се крият под инициали или чужди имена.Да застанат открито с трите си имена и да мотивират своите различни становища.Видьо Видев

Дамян Дамянов
21.02.2016, 20:17
Предлагам следното:

Да се настоява пред МЗХ, ежемесечно да се публикува доклад за състоянието на сектора. Точно по модела на USDA.
- Цена на пчелните продукти на дребно във ВСЯКА област.
- Цена на едро за страната (или по области, ако се прецени, че е нужно)
- Износ (количество, цена и страна вносител)
- Внос (количество, цена и страна износител)
- Добиви на месечна база
- Проблеми в сектора
- Умрели семейства
и т.н

Тази информация я има в МЗХ и те много добре го знаят! Информацията може да се събере от отдел Агростатистика към МЗХ, БАБХ, НСИ и агенция "Митници"
Мисля, че имаме достатъчно държавни служители, които трябва да притежават нужната компетентност и време да създават един такъв доклад ВСЕКИ МЕСЕЦ.

Ето ви малко хляб.
През 2012-та година износ от България за:
Германия - 4388 тона при средна цена 5,51 лв / кг
Гърция - 1297 тона при средна цена 3,08 лв / кг
Полша - 1029 тона при средна цена 4,75 лв / кг
В България са внесени 655 тона при средна цена 5,52 лв / кг

solaris60
21.02.2016, 20:21
Предлагам следното:

Да се настоява пред МЗХ, ежемесечно да се публикува доклад за състоянието на сектора. Точно по модела на USDA.
- Цена на пчелните продукти на дребно във ВСЯКА област.
- Цена на едро за страната (или по области, ако се прецени, че е нужно)
- Износ (количество, цена и страна вносител)
- Внос (количество, цена и страна износител)
- Добиви на месечна база
- Проблеми в сектора
- Умрели семейства
и т.н

Тази информация я има в МЗХ и те много добре го знаят! Информацията може да се събере от отдел Агростатистика към МЗХ, БАБХ, НСИ и агенция "Митници"
Мисля, че имаме достатъчно държавни служители, които трябва да притежават нужната компетентност и време да създават един такъв доклад ВСЕКИ МЕСЕЦ.

Ето ви малко хляб.
През 2012-та година износ от България за:
Германия - 4388 тона при средна цена 5.51 лв / кг
Гърция - 1297 тона при средна цена 3,08 лв / кг
Полша - 1029 тона при средна цена 4,75 долара / кг
В България са внесени 655 тона при средна цена 5,52лв / кг

Аз някой от точките ги предлагах още преди, но явно момента не беше дошъл. Хайде сега дано да се случи това и всички да са на ясно, а не да плуваме в мъгла.

Дамян Дамянов
21.02.2016, 20:25
Аз някой от точките ги предлагах още преди, но явно момента не беше дошъл. Хайде сега дано да се случи това и всички да са на ясно, а не да плуваме в мъгла.

Помня, просто това е работа за МЗХ. Те имат достъп до информацията и може да се случи много по-лесно.

ch.atanasov
21.02.2016, 20:30
Аз някой от точките ги предлагах още преди, но явно момента не беше дошъл. Хайде сега дано да се случи това и всички да са на ясно, а не да плуваме в мъгла.

Да ве! Ние сами пазим информацията за цените един от друг, па някой ще ви я снесе и ще бъдете в час.:laughing:

solaris60
21.02.2016, 20:34
Да ве! Ние сами пазим информацията за цените един от друг, па някой ще ви я снесе и ще бъдете в час.:laughing:

Точно затова иде реч. Че всички се таим като бълхи в гащи, а през това време всеки ни цака както си иска. Глупав народ - слаба държава.

Валентин.
21.02.2016, 20:38
Не е по темата ама... Кво излиза, на добрите пчелари хубавия мед стои и не е продаден. А търговците са взели....... КЕФ:yahoo:

ch.atanasov
21.02.2016, 20:38
Точно затова иде реч. Че всички се таим като бълхи в гащи, а през това време всеки ни цака както си иска. Глупав народ - слаба държава.

Забрави. Аз вече го правя.Две години призовавам да се информираме, но -Не.НЕСТАВА.

evgeni.filimonov
21.02.2016, 21:23
Точно затова иде реч. Че всички се таим като бълхи в гащи, а през това време всеки ни цака както си иска. Глупав народ - слаба държава.

Революция с оръжие......както румънците 89 та. Това ще оправи нещата. Но ..... сме страхливци , още от турско време.

cecko96_1
28.12.2018, 18:23
Здравейте, колеги. Мислех да не пиша, но виждам, че се притеснявате, как ще бъдат разпределени парите, които още не са одобрени. Тук чета, че кошерите в населени места не опрашват, че струпването на големи бройки кошери било проблем. Нима пчелите от тези големи бройки кошери не опрашват? Нима не се опрашват пасища, ливади, гори, земеделски площи. Насажденията в населените места като краставици, домат, пипер, бостан, тикви, люцерни, овощни, та дори и джанки не се ли опрашват от пчелите? Така, че притесненията ви, че някой ще взема много, друг - малко, опира в тавана на плащанията на стопанство, който се очаква да е 60 000 евро. Това важи за всички сектори в селското стопанство и за пчеларството. Може да имаш и 5000 кошера, таванът, който можеш да получиш е 60 000 евро за всички плащания. Не забравяйте, че ще има обвързана подкрепа, която ще бъде на килограм продаден мед. Също така има колеги, които и в момента вземат по 50 лв на кошер по мярка 11. Така, че не му мислете, то е измислено предварително.

jdrumev
28.12.2018, 20:05
Хубав пост.От месеци не съм чел такъв.Макар,че г-н Матеев посна няколко.:bigsmile::bigsmile::bigsmile: