PDA

Виж пълната версия : Съхранение на плодникови пити



asusat
06.07.2015, 08:30
Съхранявам във фризер,но без компресор-неработещ, изградени плодникови ДБ и ЛР рамки.Третирам с Мравчена Киселина! Знае ли някой,ако попадне МК в рамките,попие във дървената част от рамките и от там във питата,на която има и мед,ще има ли проблем да сложа такава рамка в кошер? Трябва ли да обработя или по скоро казано,да измия ,или проветря такава рамка ! Проблема е,че имам такива рамки,над 60 броя! Смесени ДБ,ЛР и магазинни ДБ ! Иначе,МК ,при редовно третиране,не позволява на Восъчния Молец,да се развива!
Ще съм благодарен на съвет !

valaz
06.07.2015, 21:15
Прапарата Фурмитом представлява плака с 20 мл 60% МК за третиране срещу акара. Ти с тези пити все едно удряш с един куршум два заека - молец и акар едновременно. Предполагам, че с твоите пити няма да вкараш в кошера повече МК от дозата на една плака Фурмитом.

asusat
07.07.2015, 19:23
До сега не съм третирал против Вароа, с МК. Демек не е нужно измиване,или проветряване на питите! Направо да ги слагам на нуждаещите се отводки и да не се притеснявам ни за акар,ни за молец! :) :) :)

freddie46
05.01.2016, 15:02
Аз съхранявам питите в магазините след като ги сваля.Подреждам магазините един върху друг на комин.Между рамките слагам зелени листа от орех.За толкова години не съм имал случай да са нападани от молец.

ves
05.01.2016, 16:59
Аз съхранявам питите в магазините след като ги сваля.Подреждам магазините един върху друг на комин.Между рамките слагам зелени листа от орех.За толкова години не съм имал случай да са нападани от молец.
Под зелени листа от орех какво имаш предвид? Че подменяш листата за да са винаги зелени ли?

бат тянко
05.01.2016, 17:20
Вес, на Фреди му е кеф и пердаши наред по темите! И хич и не му пука откога са последните мнения.

Илиев
05.01.2016, 18:42
Това с ореховата шума е стриптийз уотър отсякъде!!...на няколко пъти вече ме финтираха по обяви за магазинни и т.н. пити...даже и до гара Левски - пази багажа, бих път, за има няма 35 магазинни рамки...народът масово не знае как да съхранява изградените пити/рамки.

бат тянко
05.01.2016, 20:11
Доста колеги са ми споделяли това с ореховите листа! Не знам дали е надежден метод обаче- не съм пробвал?

Цеко
05.01.2016, 23:03
Доста колеги са ми споделяли това с ореховите листа! Не знам дали е надежден метод обаче- не съм пробвал?
За мене е надежден (така ги съхранявам), но в комбинация от мрежа отдолу и отгоре на комините и постоянно течение в помещението (два срещуположни прозореца без стъклата, замрежени да не влизат пчели и оси в помещението).

kli6o
06.01.2016, 12:13
Преди 4-5 години дядо ми,лека му пръст се опита предпази питите с орехова шума и тя беше наядена,но не знам от молеца ли. Питите също не бяха подминати,но той ги съхраняваше в дървени сандъци,които беше направил за тази цел. Аз не ги свалям,а ако сваля някоя друга пита слагам до тях вата в купичка и напоявам с оцетна киселина или шишенце и му отвъртам леко капачката. Ако е в купичка,то тя трябва да се напоява на всеки 15 дни!

freddie46
07.01.2016, 11:25
Колеги аз слагам листата от орех между рамките и отгоре върху всеки магазин.Както бях писал магазините са наредени на комин- отдолу има мрежа откъдето влиза въздух ,а отгоре са отворени.Не знам и не искам да налагам мнение, а само споделям опит-не съм имал нападение от восъчен молец.Това ме научи един стар пчелар-лека му пръст.