PDA

Виж пълната версия : КАК ОТ ДВЕ ДА СТАНАТ ТРИ



marin stefanov
02.07.2015, 17:56
Здравейте,на 01.06 тази година си закупих 2 отводки на по 3 рамки.Сложих ги в кошери ДБ 12 рамки.Към този момент са на 8 рамки,храня през 2 дни с сироп.Идеята ми е по някое време,преди зазимяването да взема по 4 пити от двата кошера и на пролет да започна с три.Ще бъда благодарен,ако някой ми обесни как точно да го направя.По кое време и каква майка да придам

solaris60
02.07.2015, 17:58
Здравейте,на 01.06 тази година си закупих 2 отводки на по 3 рамки.Сложих ги в кошери ДБ 12 рамки.Към този момент са на 8 рамки,храня през 2 дни с сироп.Идеята ми е по някое време,преди зазимяването да взема по 4 пити от двата кошера и на пролет да започна с три.Ще бъда благодарен,ако някой ми обесни как точно да го направя.По кое време и каква майка да придам

Може и от три да стане нула.

Ангел Йосифов
02.07.2015, 17:59
От тия 8 рамки колко са с пило?Бъди оптимист.

solaris60
02.07.2015, 18:16
От тия 8 рамки колко са с пило?Бъди оптимист.

А ако не издържат зимата би ли му дал три? То е лесно да кажеш - бъди оптимист. Аз мога да бъда оптимист при тази ситуация, но човека още представа си няма за да бъде такъв. Оптимист де.

Ангел Йосифов
02.07.2015, 18:24
А ти били дал 3 ако и трите изимеят.Много е лесно да кажеш"няма да я бъде".Защо не обясни на колегата,че сега е моментът за третото сем.,а не септември.

solaris60
02.07.2015, 18:34
А ти били дал 3 ако и трите изимеят.Много е лесно да кажеш"няма да я бъде".Защо не обясни на колегата,че сега е моментът за третото сем.,а не септември.

Не го написах, но бих. И едно подарък. Ти от къде знаеш каква ще е зимата, че да го караш да бъде оптимист? Това, че ще му дадете съвети да храни тези пикливи отводки не значи, че като те преработят захарта ще са годни да посрещнат зимата изтощени като старият ти акумулатор на колата.

Ангел Йосифов
02.07.2015, 18:48
Така,с теб се разбрахме-единият ще дава.Сега очаквам отговора на Марин.

marianski
02.07.2015, 18:59
Да се включа и аз в разсъжденията ако сега 2 отводки са му поне на 5 рамки с пило спокойно може до вземе по 2 рамки с пило и пчелите и да направи 3 отводка със предаване на ОПЛОДЕНА майка.Все пак до 15.09 има доста време за хранене ,а и ако има слънчоглед наблизо може да мине с по малко захар:)
Човек докато не пробва няма как да знае дали става или не става .Аз както казах мисля,че ще стане!

argilov
02.07.2015, 20:19
Слънчо е прав. Три догодина,сега вече е късно.

judas
02.07.2015, 20:40
Как се редувате - песимист, оптимист, песимист… В цифри - 63 дни за развитие на отводка в оптималния вариант. А ако са 84 дни, какво се получава, 29.09 късно ли е?

zapstojan
02.07.2015, 20:57
Преди години купих една отводка с две рамки пило и две мед. Датата беше трети ЮЛИ. През октомври ги зазимих на девет рамки покрити с пчели.
Мисля, че не е късно за нова отводка.

zayo
02.07.2015, 21:06
Оптимист! Смятам да направя следващите си отводки към средата на август на по 7 рамки от които 4 с люпещо се пило /+4 стръскани с млада пчела/ и оплодена майка + инвертиран сироп до средата на октомври. Ако Началника е с нас и есента е топла - резултата е ясен!

Nik_m
02.07.2015, 21:15
Правя отводки само пролетта за да не ги обикалям цяла година. На веднъж правя всичко, храня 1 месец и толкова до година пак. Иначе и късни отводки стават но не ми се занимава.

Гогол
02.07.2015, 21:36
Да се включа и аз в разсъжденията ако сега 2 отводки са му поне на 5 рамки с пило спокойно може до вземе по 2 рамки с пило и пчелите и да направи 3 отводка със предаване на ОПЛОДЕНА майка.Все пак до 15.09 има доста време за хранене ,а и ако има слънчоглед наблизо може да мине с по малко захар:)
Човек докато не пробва няма как да знае дали става или не става .Аз както казах мисля,че ще стане!
Земляк,помисли малко.Как за 30 дена една майка/колкото и да е елитна/ ще напълни 5 пити с пило?Ами това пило иска хранене,топлене,къртовски грижи от страна на вътрешните пчели.Всяко нещо си иска своето.Ако има слънчоглед наблизо?Кьорава работа е този слънчоглед сега.На 30–50 метра е от прелките,м/у 100 и 150 дка.НЯМА И ЕДНА ПЧЕЛА ПО ПИТИТЕ. Добре че има втора серия кориандър и детелина.Дано да вали през 5 дена. Така че,нека да си храни момчето,да потърси опитен колега около него и да му поиска съвета след като се развият до 10 рамки,но не само оптимист,а и реалист.Ние, тук от синьото екранче така можем да го объркаме,че да се случи прогнозата на Слънчо.Особено фатални са съветите на току –що проходилите пчелари към прохождащите пчелари,а колегата е от последните.Региона му е с висока влажност,сигурно ще има и мана,а не различи ли какво има по питите есента,язък за отводките.Още 1 въпрос ,земляк–откъде ще вземе оплодена майка това момче? От производителите на елитни майки ,монополистите? Аз не бих си взел.Предпочитам собсвеното си производство:полско–синор на–крайречна порода.

Гогол
02.07.2015, 21:46
Оптимист! Смятам да направя следващите си отводки към средата на август на по 7 рамки от които 4 с люпещо се пило /+4 стръскани с млада пчела/ и оплодена майка + инвертиран сироп до средата на октомври. Ако Началника е с нас и есента е топла - резултата е ясен!
Това не е отводка,това си е чисто осмаче,с извадена рамка за центрофугиране и си забравил да я върнеш,за да я осемени майката.Ако се сетиш да я върнеш, след 10 дена ще сложиш и магазинче,ако наистина Началника е с нас.Само мнение,без ангажименти.

marianski
02.07.2015, 22:58
Земляк,помисли малко.Как за 30 дена една майка/колкото и да е елитна/ ще напълни 5 пити с пило?Ами това пило иска храненинвертира къртовски грижи от страна на вътрешните пчели.Всяко нещо си иска своето.Ако има слънчоглед наблизо?Кьорава работа е този слънчоглед сега.На 30–50 метра е от прелките,м/у 100 и 150 дка.НЯМА И ЕДНА ПЧЕЛА ПО ПИТИТЕ. Добре че има втора серия кориандър и детелина.Дано да вали през 5 дена. Така че,нека да си храни момчето,да потърси опитен колега около него и да му поиска съвета след като се развият до 10 рамки,но не само оптимист,а и реалист.Ние, тук от синьото екранче така можем да го объркаме,че да се случи прогнозата на Слънчо.Особено фатални са съветите на току –що проходилите пчелари към прохождащите пчелари,а колегата е от последните.Региона му е с висока влажност,сигурно ще има и мана,а не различи ли какво има по питите есента,язък за отводките.Още 1 въпрос ,земляк–откъде ще вземе оплодена майка това момче? От производителите на елитни майки ,монополистите? Аз не бих си взел.Предпочитам собсвеното си производство:полско–синор на–крайречна порода.

Така е земляк има риск да зазими слаба отводка,но защо трябва да зазими пълен корпус? Може да я зазими да кажем на 6 рамки,може да храни с инвертирал сироп ,а и много зависи каква паша има.Може зимата към коледа да и сложи питка върху рамките(колегите в Турция започват храненето от ноември още)
С последното ти изречение съм най съгласен от къде ще намери хубава майка като почти всички майкопроизводители продават боклуци! Тук вече си трябва и късмет:)
Може да направи отводка не е невъзможно,но има риск за оцеляването и през зимата.И не на последно място сло има изградени плодникови рамки ще е по леснп макар,че както каза ти това пило му трябва пчела да полага необходимите крижи за него.

zayo
03.07.2015, 11:53
Това не е отводка,това си е чисто осмаче,с извадена рамка за центрофугиране и си забравил да я върнеш,за да я осемени майката.Ако се сетиш да я върнеш, след 10 дена ще сложиш и магазинче,ако наистина Началника е с нас.Само мнение,без ангажименти.

Осамата рамка си е там, но празна. В нея от едната й страна наливам вода. Обикновено след седмица проверявам дали майката е приета и допълвам рамките до десет, след което пълня двете хранилки на таблата с инверт.
По принцип не правя "отводки", ако същата година не се "отчетат". Правя късни, за да си допълня бройката за годината, а и защото в края на слънчогледа остава много безработна пчела.

Mateev
03.07.2015, 12:35
Преди години купих една отводка с две рамки пило и две мед. Датата беше трети ЮЛИ. През октомври ги зазимих на девет рамки покрити с пчели.
Мисля, че не е късно за нова отводка.Ако въобще е възможно да се направи отводка с оплодена майка, която да презимува някакси, то времето е СЕГА или в следващите 2-3 дена. След това вече ще бъде късно. Обосновката е, че 3 майки ще снесат повече пило от 2. Някъде по средата на август може да се вземе решение дали третото семейство ще остане като такова, или с неговото пило да се подсилят другите две. Възможен вариант е и третото семейство да презимува като слабо семейство в името на това да се поддържа РЕЗЕРВНА МАЙКА.

Наистина има шанс една отводка на 2 рамки, направена сега, да напълни един 5-рамков нуклеус до началото на август. Тоест нещата не са съвсем безнадеждни, но трябва да се побърза.

ПС: Когато се правят сметки на месеците не трябва да се забравя, че през август майките по презумпция започват да снасят по-малко, така че сметките за дните на развитие на ранните отводки не важат за късните. :)

marin stefanov
03.07.2015, 17:42
Благодаря за съветите пчелари.От всичко изписано до тук,стигнах до извода че отводка ще си правя на пролет.