PDA

Виж пълната версия : Как да процедирам с 4 отводки



marianchev
02.07.2015, 10:58
Привет на всички. Начинаещ пчелар съм и тази година гледам за първи път. На 9 юни купих 2 отводки по 5 рамки ДБ и ги сложих в 10 рамкови кошери. Едната беше с майка, другата с маточници. Тази с майката вече е изградила 5 пити, а другата е на 4-тата. Изкараха си майка на 15 юни и вече снася. Значи единия кошер е вече с 10 рамки, другият е с 9. Утре ще слагам последна рамка за изграждане. Дотук с двата кошера. На 28 юни - преди 5 дена купих още 2 отводки и ги настаних като горните. Още нямат майки но очаквам всеки момент понеже са със запечатани маточници.
Сега сте вие да ми дадете съвет и насоки какво да правя нататък. Първите 2 отводки според мен са средно силни и се колебая дали да им слагам магазини и да почват да градят пити, евентуално може и малко мед да изкарам или другата дилема - да отнемам рамки със запечатано пило за да помогна на другите 2 кошера. Има около 20дка слънчоглед на 150 метра от кошерите. Засега съм спрял да храня първите отводки, на новите им давам надвечер по около 300 грама захарен сироп 1/1. Споделете вие какво бихте направили и защо.

marianski
02.07.2015, 12:24
Адаш аз бих изчакал майките да пронесат и чак тогава ще предприема,някакво действие в зависимост от това дали майките ще се завърнат успешно от оплождане.
Аз лично бих взел отводки със запечатани маточници само като подарък.

jordanov
02.07.2015, 12:48
От най-силния ще вадиш мед, другия ще помага. Извади им сега по една-две рамки и сложи в плодника магазинни рамки с ВО за градеж. От медовика гледай да не вадиш пило. За сиропа не знам, преценяй, аз може би бих налял още един-два пъти. Щом поизградят магазинните в плодника, слагай на медовика магазин, вдигни горе една плодникова, сложи всички магазинни от двата и допълни с ВО между тях. Отдолу сложи преградна дъска в празното място. На помощника слагаш една голяма и една малка. 20 дка слънчоглед са нищо, но ако има друга паша /и влага/, юли-август може да поизвадиш и от него някой буркан, или па да стигне до магазин, знам ли, Началникът ще каже. Отводките - ясни, там чакаш да видиш какво ще стане. Целта ти е да опиташ собствен мед, да зазимиш прилични семейства с по 7-8 плодникови пити за всяко и 10-12 магазинни общо, като минимум.

П.п. Недей да пускаш нови теми. Питаш или в тази, или в конкретните по въпроса.

marianchev
02.07.2015, 13:25
Значи от първите 2 семейства вадя последните 2 изградени пити и ги замествам с магазинни с ВО (казвам последните 2 тъй като след изграждане ги местя и на тяхно място слагам нова непосредствено до пита с прашец а и гледам че слагат нектар, няма яйца на тях ), след като ги изградят ще имам 4 магазинни рамки и слагам магазина на по-силния кошер и допълвам с останалите 6 рамки с ВО ? Или като сложа магазина с 4 изградени пити да слагам по една рамка с основа и след като я изградят добавям още и т.н. Каква рамка от плодника да вдигна в магазина после? Предполагам някоя с мед от крайните.
Разбирам, че за вторите отводки да не предприемам още нищо докато не видя пронесли майки ?
Има и друга паша, тази ми е най-близо. Има много слънчоглед в радиус 2км, но и пчелари с по 30-40 кошера :laughing:

marianski
02.07.2015, 13:56
Значи от първите 2 семейства вадя последните 2 изградени пити и ги замествам с магазинни с ВО (казвам последните 2 тъй като след изграждане ги местя и на тяхно място слагам нова непосредствено до пита с прашец а и гледам че слагат нектар, няма яйца на тях ), след като ги изградят ще имам 4 магазинни рамки и слагам магазина на по-силния кошер и допълвам с останалите 6 рамки с ВО ? Или като сложа магазина с 4 изградени пити да слагам по една рамка с основа и след като я изградят добавям още и т.н. Каква рамка от плодника да вдигна в магазина после? Предполагам някоя с мед от крайните.
Разбирам, че за вторите отводки да не предприемам още нищо докато не видя пронесли майки ?
Има и друга паша, тази ми е най-близо. Има много слънчоглед в радиус 2км, но и пчелари с по 30-40 кошера :laughing:
Пълниш магазина с рамки изградена основа изградена основа така през една колкото изградени рамки имаш.Провисваш една плодникова рамка средашна със пило през магазина така ще накараш пчелите да се качат по бързо в магазина,след няколко дена сваляш рамката като внимаваш под нея да не са направили далаци!
п.с.-Рамка с ВО се слага до рамката с пило!

Петър84
02.07.2015, 17:58
Не е задължително да се вдига в магазина рамка с пило.Аз слагам на 10 рамков магазин 9 рамки само на основи,като преди това ги пръскам със захарен сироп.Добро ли е семейството и така ги гради всичките,даже и пластмасови рамки слагам и тех ги градят.Разбира се трябва да има нектар в природата,иначе не става.

jordanov
03.07.2015, 08:34
Ха, viktor tit, гледам си се включвал в темата. Миналата година на тебе ли ти го давах същия акъл, че не помня вече на кого какво съм казвал. Трябва да е проработило значи?

viktor tit
03.07.2015, 09:20
Да, на мен и по този начин едното ми семейство напълни 6 рамки с мед, това същото семейство тази година ми изгради два магазина с рамки и напълни и запечата 13 от тях на акацията.

viktor tit
03.07.2015, 09:27
На по- слабото от двете съм решил, тази седмица да го разделя на две и да им предам на новите отводки по една нова майка. Ще съм благодарен ако ми дадеш някакви препоръки за това.

viktor tit
03.07.2015, 09:31
Искам да кажа на всички млади колеги, че си един от малкото хора които дават точни и ясни съвети, които при мен са показвали положителен резултат.

marianchev
07.07.2015, 09:26
На 3-ти юли качих два плодникови в магазина и сложих 5 рамки с основа. Оттогава наливам всеки ден около 7-800мл захарен сироп, вчера отворих и бяха почнали да градят само съседните на плодниковите. Струва ми се бавно, мислех че днес или утре най-късно ще са изградили и 5-те рамки но няма да стане. Пчели има много, но градежа е слаб. Двойно по-голяма плодникова рамка я градят за 2,5-3 дена напълно, обаче горе е слабо. Под плодниковите рамки са провиснали пити с размери на средно голяма шепа на възрастен човек и имаше яйца, предполагам са търтиеви или бъркам? От вторият съм решил да помагам на другите 2 семейства. В момента те са с по 6 рамки имат млади неоплодени все още майки. Какви рамки да им сложа от по-силния кошер ? В смисъл с пило ще да е, но на какъв стадий да е пилото, пресни яйца, ларви които са запълнили дъното или вече запечатани.
Исках от 4-те семейства на направя 5-то, но ми се стори много рисково. Още повече че това са ми първите пчели и ги имам от по-малко от месец и на практика нямам никакъв опит. Затова реших да опитам да взема някой буркан мед от слънчогледа, но градежа в магазина е слаб :(. Нормално ли е това темпо в магазина или семейството явно не е много силно ?

Петър84
07.07.2015, 10:34
На 3-ти юли качих два плодникови в магазина и сложих 5 рамки с основа. Оттогава наливам всеки ден около 7-800мл захарен сироп, вчера отворих и бяха почнали да градят само съседните на плодниковите. Струва ми се бавно, мислех че днес или утре най-късно ще са изградили и 5-те рамки но няма да стане. Пчели има много, но градежа е слаб. Двойно по-голяма плодникова рамка я градят за 2,5-3 дена напълно, обаче горе е слабо. Под плодниковите рамки са провиснали пити с размери на средно голяма шепа на възрастен човек и имаше яйца, предполагам са търтиеви или бъркам? От вторият съм решил да помагам на другите 2 семейства. В момента те са с по 6 рамки имат млади неоплодени все още майки. Какви рамки да им сложа от по-силния кошер ? В смисъл с пило ще да е, но на какъв стадий да е пилото, пресни яйца, ларви които са запълнили дъното или вече запечатани.
Исках от 4-те семейства на направя 5-то, но ми се стори много рисково. Още повече че това са ми първите пчели и ги имам от по-малко от месец и на практика нямам никакъв опит. Затова реших да опитам да взема някой буркан мед от слънчогледа, но градежа в магазина е слаб :(. Нормално ли е това темпо в магазина или семейството явно не е много силно ?Пчелите не са прасета да ги наливаш всеки ден с толкова сироп.Ще задръстиш плодника и майката ще бъде ограничена да снася.И какъв ще бъде този мед от слънчогледа,при това наливане на сироп.Много бързо искаш да ги изградят,щом са започнали да пускат далаци под плодниковите пити,значи ще стане работата.

jordanov
07.07.2015, 11:06
Абе ти не прочете ли какво съм ти писал по-напред? Как мислиш че се качват пчели да градят в магазина по това време? Ами поне по-малко ги бъзикай, че ще направиш някоя глупост.

marianchev
07.07.2015, 12:11
jordanov
Викнах познат пчелар с около 50 кошера, споделих му съвета ти и след преглед на семействата той прецени да не пипам засега вторият кошер. Затова качихме две плодникови (не съседни) в магазина и наредихме около и между тях 5 магазинни рамки с ВО. Те са се качили пчелите и горе, вчера при преглед на магазина имаше доста пчели и по стените на магазина и по всички рамки. Моля не ме упреквайте, начинаещ съм и като има няколко различни мнения не мога да отсея неправилните или по-малко правилните.

jordanov
07.07.2015, 12:57
Хаха, чакай малко, никой не те упреква за нищо. Като почнем, тогава ще разбереш. Значи за начинаещия пчелар има общо взето два варианта - или пресяваш тонове информация /може и много по-малко разбира се/ и си вземаш сам решенията, или се доверяваш на някой "качествен сенсей" на място и каквото каже той така я караш. Също така, изконно твое право е и да се учиш от грешките си, това между другото е любим подход на голяма част от участниците във форума.