PDA

Виж пълната версия : Възможно ли е?



solaris60
27.06.2015, 16:13
Възможно ли е майка създадена тази година да рои?

Mateev
27.06.2015, 16:35
Възможно ли е майка създадена тази година да рои?

Нали знаеш, че според теорията на вероятностите са възможни дори и най-малковероятните събития, като например 11 годишно момиче да роди дете:
http://hristiqni.com/novini/ot-balgariya/2299-11-godishna-romka-ot-sliven-stana-nai-mladata-maika-u-nas

solaris60
27.06.2015, 16:41
Нали знаеш, че според теорията на вероятностите са възможни дори и най-малковероятните събития, като например 11 годишно момиче да роди дете:
http://hristiqni.com/novini/ot-balgariya/2299-11-godishna-romka-ot-sliven-stana-nai-mladata-maika-u-nas

Аз като по - умен :bigsmile: знам за организми, които са бременни още преди да са се родили, та камо ли тази ромка. Та тя е закъсняла дори.

Ангел Йосифов
27.06.2015, 16:59
Да,може да руи-например хралупите.

solaris60
27.06.2015, 18:02
Да,може да руи-например хралупите.

Хралупите ги остави и разните там дупки.:bigsmile:

Ангел Йосифов
27.06.2015, 18:57
Въпросът ти гатанка ли е или ей така от любопитство?Иначе според мен е възможно да се руи и разборен кошер със майка произведена в същата година,но не е задължително.Единственнот задължително условие е "пчеларят"да се "престарае",даже и тогава не е задължително да излезе рой.

iliew
27.06.2015, 18:57
Възможно ли е майка създадена тази година да рои?

Ако и стане прекалено тясно, може би . Но, ако се е случило при теб, едва ли е така.

Дай още малко информация, за да се чудим по-дълго ! :)

solaris60
27.06.2015, 19:56
Въпросът ти гатанка ли е или ей така от любопитство?Иначе според мен е възможно да се руи и разборен кошер със майка произведена в същата година,но не е задължително.Единственнот задължително условие е "пчеларят"да се "престарае",даже и тогава не е задължително да излезе рой.

Не е гатанка нито е от любопитство. Аз знам точно, но малко размисли искам по въпроса.

solaris60
27.06.2015, 19:59
Ако и стане прекалено тясно, може би . Но, ако се е случило при теб, едва ли е така.

Дай още малко информация, за да се чудим по-дълго ! :)

Тук си абсолютно прав и за първото и за второто. А ако дам повече информация - напротив - ще се чудите по - малко.

solaris60
27.06.2015, 20:03
Значи не е прекалено тясно. На 11 рамки е. Кошера е в добро състояние - развит, но не прекалено. Майката както казах е таз годишна. Позната ви е от друг пост. Има магазин с изградени пити.

iliew
27.06.2015, 21:19
Ако се рои то ще е защото си го накарал нарочно, като си оставил много млади пчели без работа. Например отнемал си му открито пило и си оставял запечатаното . Друго, което ми хрумва е, че майката има силно развит чергарски ген и не я свърта на едно място. :bigsmile:

И не на последно място, около планетата Solaris се случват странни неща.

solaris60
27.06.2015, 21:34
Ако се рои то ще е защото си го накарал нарочно, като си оставил много млади пчели без работа. Например отнемал си му открито пило и си оставял запечатаното . Друго, което ми хрумва е, че майката има силно развит чергарски ген и не я свърта на едно място. :bigsmile:

И не на последно място, около планетата Solaris се случват странни неща.

Не съм я пипнал откакто се излюпи. Остава наистина да е с някакъв ген, но какъв? За това питам, но капацитетите мълчат. И не на последно място - колко си прав, че около тази планета винаги има странни неща които се случват, а и няма да спрат да се случват. Освен ако не ми изпие чавка(вид птица) акъла. :bigsmile:

П.П. То че ще умре от глад птичето, ще умре.

iliew
27.06.2015, 21:46
Този кошер да не е най-отпред в тунела на пчелина ти и да потвърди теорията за налитането ? ;)

solaris60
27.06.2015, 21:48
Този кошер да не е най-отпред в тунела на пчелина ти и да потвърди теорията за налитането ? ;)

От където и да го погледнеш е все в средата.

licho76
27.06.2015, 22:11
:bigsmile:

Юрий Цветков
29.06.2015, 10:59
Преди години в вестник Пчели, беше публикувано писмото на доволен пчелар под заглавие "Отводка талисман". Та там човека се хвалеше, че отводка която купил (предполага се с млада майка) му дала 3-4 роя, даже и първите 1 или два (не помня точно) също се роили. На есен зазимил 7 нормални семейства от тази отводка. Дали е истина не зная.

Конкретно на въпроса ти, смятам че е възможно, макар и да се случва рядко.

solaris60
29.06.2015, 11:37
Преди години в вестник Пчели, беше публикувано писмото на доволен пчелар под заглавие "Отводка талисман". Та там човека се хвалеше, че отводка която купил (предполага се с млада майка) му дала 3-4 роя, даже и първите 1 или два (не помня точно) също се роили. На есен зазимил 7 нормални семейства от тази отводка. Дали е истина не зная.

Конкретно на въпроса ти, смятам че е възможно, макар и да се случва рядко.

Този или е бил Хитър Петър, или Настрадин Ходжа.

Ха, ха. А кой кого е бил и аз не разбрах.

slavi 13
29.06.2015, 11:40
Ако 10-тина дни е имало слаб паша /хладно време и дъжд/, и това е съвпаднало с излюпване на много пчели може да се рои. Какво е било времето?

solaris60
29.06.2015, 11:48
Ако 10-тина дни е имало слаб паша /хладно време и дъжд/, и това е съвпаднало с излюпване на много пчели може да се рои. Какво е било времето?

Върни 15 - тина дни назад и готово.

slavi 13
29.06.2015, 14:17
Върни 15 - тина дни назад и готово.

Не съм в България от доста време, та какво е било времето при тази млада майка? Не се заяждам, интересувам се, защото съм заложил роеловки.

solaris60
29.06.2015, 17:00
Не съм в България от доста време, та какво е било времето при тази млада майка? Не се заяждам, интересувам се, защото съм заложил роеловки.

Не беше много хубаво.

slavi 13
29.06.2015, 19:39
Не беше много хубаво.
Благодаря за отговора. Е това представлява стандартния кошер и стандартната дървена рамка в него. Малко да се променят външните условия и става страшно. Това не е само мое мнение.

solaris60
29.06.2015, 20:32
Благодаря за отговора. Е това представлява стандартния кошер и стандартната дървена рамка в него. Малко да се променят външните условия и става страшно. Това не е само мое мнение.

А какво ще се получи, ако не е стандартен кошера и рамката? Аз ще отговоря. Когато кошера е такъв, че условията в него да не се променят както се променят навън от него, то пчелите ще създадат такъв климат в гнездото, който ще е оптимален за добро развитие. Тоест ще постигнат температура 32 - 35 градуса. Външната температура обаче примерно е ниска. Това ще води до излизане на пчелите в неблагоприятната среда и от там фатален край за същите. Затуй, че когато се променят условията вън и вътре не се получава страшно, а нормално.

iliew
29.06.2015, 21:35
А то това семейство ще се рои ли, или ти му пресече ентусиазма ?

solaris60
29.06.2015, 21:43
А то това семейство ще се рои ли, или ти му пресече ентусиазма ?

Направо му затрих всички мисли. Продадох майката на една отвотка, придадох майката на това семейство на отводката, а него го оставих с маточници - 2-3.

iliew
29.06.2015, 22:08
Направо му затрих всички мисли. Продадох майката на една отвотка, придадох майката на това семейство на отводката, а него го оставих с маточници - 2-3.

Сега ще разберем дали е от гена. Ако тръгне през септември да се рои, ще стресираш учените с факти. :bigsmile:

solaris60
29.06.2015, 22:16
Сега ще разберем дали е от гена. Ако тръгне през септември да се рои, ще стресираш учените с факти. :bigsmile:

А невъзможно ли е да се рои през септември? Ти какво ще кажеш, а и не само ти?

tarty
29.06.2015, 22:33
А невъзможно ли е да се рои през септември? Ти какво ще кажеш, а и не само ти?
Може,може,само да реши.

iliew
29.06.2015, 22:37
А невъзможно ли е да се рои през септември? Ти какво ще кажеш, а и не само ти?

Чувал съм за хванат рояк през септември, но си мисля, че може и просто да са избягало семейство.
Малко ми е трудно да си го представя, като се има в предвид, че моите вече пълнят мед в строителната рамка вместо търтеи, камо ли за роене през септември да мислят.

Но не бих се изненадал, ако някой е видял такова нещо.

Юрий Цветков
30.06.2015, 09:16
А невъзможно ли е да се рои през септември? Ти какво ще кажеш, а и не само ти?
Възможно е. Зависи от състоянието на семейството, условията в кошера и основно от външните условия. Каквито бяха през Септември 2007г. примерно.

jorors
30.06.2015, 09:37
А невъзможно ли е да се рои през септември? Ти какво ще кажеш, а и не само ти?
Може, може даже има и два възможни варианта:
1. В южното полукълбо
2. Бягащо от акар или нещо друго семейство

Ivan_vd
04.07.2015, 18:09
Може, може даже има и два възможни варианта:
1. В южното полукълбо
2. Бягащо от акар или нещо друго семействоМиналата година септември хванахме рояк.Беше на 2 рамки и не изкара зимата.