PDA

Виж пълната версия : Вадене на мед в лошо време?!



Mixi
25.06.2015, 08:40
Здравейте отново!
Аз влизам отново с въпрос, но по-добре да се пита, отколкото да се вършат глупости!

И така, по същество, имаме 3 дни в които можем да извадим мед от кошерите, но по прогноза ги дават облачни и дъждовни! Идеята ни е следната: Вадим от кошер по 5 магазиннни рамки и слагаме 5 на основи, защото още нямаме изградени, a питите с мед да ги сложим в сандъчета и да ги центрофугираме при топло време. Възможен ли е такъв вариант при условие, че го дават да е лошо времето?

Благодаря, предварително!

Nevena*K
25.06.2015, 08:45
На поляната ли ще вадите(центрофужите) меда, че да ви пречи лошото време? Вадиш меда веднага след като отнемеш питите и след това отново ги връщаш в кошера. Аз така правя.

Aranis
25.06.2015, 09:34
Или центрофугираш на момента или не пипаш. В кошера има определена атмосфера, различна от външната...обикновено около 30-32 градуса, еди колко си влажност на въздуха и т.н. (не ми се отваря да чета каква температура и къде се поддържа, но е в този диапазон). Тази температура се предава и на меда, т.е. той е по-течен. Ако извадиш питите и ги държиш в сандък няколко дни медът ще "застине" в питите и центрофугирането му е значително по-мъчно - по силно въртене на центрофугата и риск от разкъсване на питите. Така и така ще извършиш по-трудоемката операция - ваденето на питите, направо центрофугирай и връщай обратно.

icofly
25.06.2015, 10:11
Вадиш и носиш да центрофугират от първия,след това отваряш втория носиш пълните и връщаш извъртяните от първия,ако не ти достигат попълваш с основи.
Така ще си направиш и оборотни,евентуално за втори магазин!
Аз така правя.

Mixi
25.06.2015, 10:34
Ясно за центрофугирането, имате право!

А относно отварянето и взимането на мед в лошо време при температури от 15 градуса и вероятност от валежи?
Нашия учител пчелар, каза да не ги отваряме при лошо време, но ме притеснява, че после няколко дни нямаме възможност да ходим на пчелина, а кошерите са много пълни и ни е страх да не започнат роеве!

ПП Ако оставим кошера без пити в магазина за час например няма ли да полудят пчелите? Все пак ни е за пръв път! Мислехме да вадим половината мед, за да им оставим през пита мед/основа, но сега се замислям, че е малко тъпо! Може ли да вземем, както казва icofly за заместването един след друг кошер, като после да им оставим да кажем (10 общо рамки) - 7 изградени рамки (без мед) и 3 рамки на основа? В такъв случай в магазина няма да има мед! Това добре ли е?
ППП Може да звучат странно въпросите ми, но ми се иска да си изясня технологията по-точно!

Aranis
25.06.2015, 12:26
Ами ако е такова времето е малко кофти, да! Ако няма да отлагате 1 месец, а 1 седмица, мисля, че не е проблем. Имай в предвид, че изцентрофугираните пити е хубаво да ги върнете за да ги почистят пчелите преди да ги вадите (заместите с восъчни основи). Ако извадените се съберат на втори магазин, направо слагай на единия кошер втори (или на 2). Кошерите се обработват един по един. Приключваш с едини и тогава втори, трети и т.н.

kopdoB
25.06.2015, 12:43
.................ПП Ако оставим кошера без пити в магазина за час например няма ли да полудят пчелите? Все пак ни е за пръв път! Мислехме да вадим половината мед, за да им оставим през пита мед/основа, но сега се замислям, че е малко тъпо! Може ли да вземем, както казва icofly за заместването един след друг кошер, като после да им оставим да кажем (10 общо рамки) - 7 изградени рамки (без мед) и 3 рамки на основа? В такъв случай в магазина няма да има мед! Това добре ли е?
ППП Може да звучат странно въпросите ми, но ми се иска да си изясня технологията по-точно!

Издебваш, когато не вали и вадиш колкото можеш повече и центрофугираш колкото се може по-бързо.После връщаш питите надвечер, ако няма летеж може и през деня,при лек ръмеж и други.Не е фатално да ги върнеш и след 2 дена.Ще изградят някое и друго далаче.

jordanov
25.06.2015, 14:32
Коментирани са тия работи из форума, но не четете! Ако магазинът е пълен, след дъжда се задава хубаво време, а пък ти ще отсъстваш седмица или Господ знае колко - вадиш па ако ще сняг да вали. Ползваш две покривала за кошера или ако е много лошо времето /дъжд, вятър/ може да си направиш преместваема палатка, прим. от чадър, също сме го коментирали. От първи кошер вадиш колкото бройки ти трябват да заредиш центрофугата, въртиш, носиш на следващия, отваряш, вадиш, зареждаш празните и затваряш. Така до последния. Питите от последната центрофуга - или връщаш на първи номер /значи го отваряш още веднъж/, или ги слагаш на втори магазин на който си избереш кошер, желателно последния. Празните места на първи и на последния ги пълниш с рамки с ВО, предполагам това ти е ясно. Зависи от района и от много работи, но като принцип поне половината кошери в пчелина трябва да имат и втори магазин, ако са десетаци, вторият май е задължителен за повечето райони.

П.п. По въпросите които задаваш има достатъчно развити теми, както казах. Може да се ориентираш по заглавията. Не е необходимо всеки въпрос който те вълнува да го оформяш в отделна тема. Успех.

Mixi
25.06.2015, 15:32
[/QUOTE]П.п. По въпросите които задаваш има достатъчно развити теми, както казах. Може да се ориентираш по заглавията. Не е необходимо всеки въпрос който те вълнува да го оформяш в отделна тема. Успех.[/QUOTE]


Да си призная честно, върнах само няколко страници в темите назад, но малко ми е объркан този форум, върви някак на обратно! Опитах и с търсачката за нещо подобно, но не открих, предполагам лошо съм търсила. Извинете ме за нахалството! Просто има и по-емоционални хора, които лесно се вдъхновяват и когато им е каша в главата искат по-скоро да я подредят и да си обяснят евентуалните решения по повод възникналия проблем.
Поздрави и успех на всички. Благодаря за бързата и адекватна реакция!

Само да дам отчет: Решихме, каквото и да става, утре ще е бойното ни кръщение!

jordanov
25.06.2015, 16:06
Хаха, начи отчета го чакаме утре вечер.

Петър84
25.06.2015, 17:27
Aко вали дъжд не е добре да се отварят кошерите,а също и при силен вятър.Пчелите стават доста агресивни. Моите кошери са номерирани, и при отварянето на даден кошер пиша с химикал отгоре по рамките номера на дадения кошер.И след вадене на меда му връщам неговите си рамки. А по въпроса дали ще им стане нещо на пчелите,ако им се вземат всичките магазинни пити за няколко дена.Не нищо няма да им стане,пчелите са жилави същества.

Ангел Йосифов
25.06.2015, 18:03
Сложете по още един магазин от горе и ходете да си вършите работата...

marianski
25.06.2015, 19:25
Ако е лошо времето пчелите ще жилят много затова, че внимавайте.

valaz
25.06.2015, 19:35
Ако още с повдигането на покривната табла от едната страна, от там започнат да излизат пчели, това предвещава жилене. В такива случаи, прекратявам работата, преди да е станало късно. Това не коства повече от минута време.

tarty
25.06.2015, 20:04
Mixi,би ли пояснила каде се намират пчелите и каде ще вадите меда.На едно и също място или пчелите са на едно а ще вадите меда на друго.

vlado 9
25.06.2015, 20:50
Само се екипирай добре, че може да са по зли в лошото време,а и всички са си в къщи.

solaris60
25.06.2015, 21:55
Като не можете да го извадите меда защото имате ангажимент - просто не го вадете. Колко време ще ви е ангажимента, та толкова да не могат да изчакат пчелите, а и толкова ли са пълни магазините, че да няма къде да слагат меда? Просто идете си свършете работата и когато имате възможност и хубаво време си извадете меда. Пчелите винаги имат място където да складират мед. Ако е някоя хралупа в някое дърво, какво ще се получи? Кой им вади там меда? Слагат където им падне. В кошера винаги има място за мед. Хайде бягайте да си вършите работата и не безпокойте пчелите, че така ще ви нахапят, че ще запомните кога сте вадили мед. :bigsmile: Аз през това време ще ви ги наглеждам.:bigsmile:

icofly
25.06.2015, 23:06
[QUOTE=solaris60;. Пчелите винаги имат място където да складират мед. Ако е някоя хралупа в някое дърво, какво ще се получи? Кой им вади там меда?

Възможно е те сами да си извадят част от него и да го пренесат в друга хралупа :bigsmile:

jdrumev
25.06.2015, 23:09
Един пчелар на времето ми викаше че запечатан мед пчелите не барат:bigsmile:но да ли е така.

solaris60
25.06.2015, 23:17
[QUOTE=solaris60;. Пчелите винаги имат място където да складират мед. Ако е някоя хралупа в някое дърво, какво ще се получи? Кой им вади там меда?

Възможно е те сами да си извадят част от него и да го пренесат в друга хралупа :bigsmile:

И това е вариант, но все пак намират изход. Не го изхвърлят.

solaris60
25.06.2015, 23:18
Един пчелар на времето ми викаше че запечатан мед пчелите не барат:bigsmile:но да ли е така.

Точно така. Напролет примерно вече не го спазват това правило. И едно изключение - когато го крадат също не спазват правилото.

Mixi
27.06.2015, 11:13
Здравейте,

оле, добре сте ми сипали ;), но така де, незнашещия понякога става и за смях! Купон да става и да е забавно!
Та, както казах за отчета, все пак нали е това идеята на форумите: отидохме, извадихме, каквото имаше и цялата манипулация мина успешно (2-3 ужилиха мъжът ми и това е, но прочетох тук за едно хомеопатично лекарство и резултата е на лице, не е подут и не го сърби).
Определено меда си беше сменил позицията, защото в понеделник беше в магазина и имаше много, но вчера не чак толкова. Много пчели има и предполагам, че си го хапват или знам ли.
Искам да кажа, че беше много емоционален ден и най-сетне успяхме да опитаме меда, вкуснен е :) . Казвам най-сетне, защото може и да имаме само 6 кошера, но даваме всяки свободен ден за тях, защото искаме да са добре и да успеем. Предполагам някои от вас са забравили, когато са започнали през какви чувства са минали, за да станат това което са! Никой не се е родил научен!
Успех на всички!
И, да, и пчелите и пчелина изненадващо все още са в един имот!

jordanov
27.06.2015, 13:09
;), но така де, незнашещия понякога става и за смях! Купон да става и да е забавно!

Хич да ти не пука, я ни виж и знаещите как постоянно ставаме за смях. Даже и в тая тема, хаха.А пък емоцията се помни цял живот. Най-важното в цялото приключение е , че ни показа как вземаш решения в условия на недостиг на информация /цитирам уважаемия г-н Матеев/ а и Помощникът изпълнява безпрекословно, хаха. Това че има много пчели е екстра, че сте им освободили място - също. В подобна ситуация и при определени условия някои колеги биха напълнили хранилките. Викай сега "Дай Боже хубаво време"! Медът, викаш, много сладък?

solaris60
27.06.2015, 15:47
и знаещите как постоянно ставаме за смях. Даже и в тая тема, хаха

А сигурно ли е, че знаещите за знаещи? Май не, според твоята констатация.

vlado 9
28.06.2015, 10:42
А сигурно ли е, че знаещите за знаещи? Май не, според твоята констатация.

"Никога не е късно да станеш за резил" Човек се учи цял живот!

jordanov
28.06.2015, 19:13
А сигурно ли е, че знаещите за знаещи? Май не, според твоята констатация.


Е, аз съм го споменавал и друг път. Повече от четвърт век работя с хора и много бързо ги претеглям. Включително и по умението им да боравят с думите. Постоянният и повсеместен спам вече дотегна на всички. А патологичният стремеж на няколко момчета нонстоп да са под светлината на прожекторите /предполагам - дефицит на родителско внимание в ранната им възраст/ кара все повече колеги да посещават форума... с отвращение.

solaris60
28.06.2015, 19:29
Е, аз съм го споменавал и друг път. Повече от четвърт век работя с хора и много бързо ги претеглям. Включително и по умението им да боравят с думите. Постоянният и повсеместен спам вече дотегна на всички. А патологичният стремеж на няколко момчета нонстоп да са под светлината на прожекторите /предполагам - дефицит на родителско внимание в ранната им възраст/ кара все повече колеги да посещават форума... с отвращение.

Нали си работил четвърт век и много бързо претегляш? Защо тогава предполагаш? Значи се съмняваш в преценката си. Сиреч ще ти трябват още четвърт век за да стигнеш до категоричност, след което да даваш преценка на кой му е дефицит родителското внимание.

ferdy
28.06.2015, 22:40
А няма ли да е по-лесно да спрете да се заяждате един и друг и да си играете на "кое е по-, по-, най-", спамът да се чисти и темите да се подреждат по същество?

Ivan_vd
29.06.2015, 00:22
А няма ли да е по-лесно да спрете да се заяждате един и друг и да си играете на "кое е по-, по-, най-", спамът да се чисти и темите да се подреждат по същество?Тогава няма да сме българи ние все го вадим голям но пък все ни го начукват.

ch.atanasov
29.06.2015, 07:05
Тогава няма да сме българи ние все го вадим голям но пък все ни го начукват.

Теб не са ли те учили ,че на жена не се говори така?

бат тянко
29.06.2015, 07:16
Не му се карай,той откъде да знае човека?